Praag verhaast de „dictatuur van het proletariaat" Gebeente van Van Oldenbarnevelt vermoedelijk niet gevonden Na Solex, turbine-fiets het nieuwste snufje? Regering kan ambtenaar vertrouwen schenken Middelen: nationalisatie en massa-arrestaties Donderdag 5 Januari 1950 5 Grondivater belet verrichten van verdere nasporingen ROTTERDAM. Tydens een zware storm, enige jaren geleden, werd het koor van de Ned. Hervormde kerk te Berkel, daterend uit 1732, ern stig beschadigd en restauratie was nodig. De gemaakte plannen bleken echter zoveel geld te vorderen, dat on danks toegezegde subsidie van gemeente en ryk aan restauratie niet te denken viel. „Monumentenzorg" gaf toen toestemming het koor af te breken en te herbouwen, zonder dat van eigenlijke restauratie gesproken kan worden. Van deze gelegenheid maakte de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek gebruik om de funderingen, temeer, omdat men ver moedde dat te Berkel het stoffelijk overschot van de in 1619 onthoofde raadspensionnaris Johan van Oldenbarnevelt zou z\jn begraven. Men heeft nooit de Juiste plaats van de teraardebestelling kunnen vinden, mogelijk Is het te Berkel, Bunschoten, Overschle of Amersfoort geweest. In Overschle heeft men vroeger al eens gezocht, maar niets gevonden. tomisch Instituut te Utrecht over gebracht. Bovendien werd eeh steen gevon den met het opschrift „Mag te eeuwigen dage niet worden opge licht". Toch heeft men deze steen verwijderd en in de grafkelder wer den drie skeletten gevonden. Een ervan werd geïdentificeerd als het overschot van Johan van den Hoe ven, heer van Berkel en Rodenrijs, de twee andere konden niet ge ïdentificeerd worden. Van een der twee andere skeletten waren de halswervels beschadigd, doch men betwijfelt ten zeerste of men hier met het gezochte overschot van Jo han van Oldenbarnevelt te maken heeft. In de eerste plaats schijnt het een veel jongere persoon geweest te zijn. De beschadigde halswervels zou. den wel duiden op een gewelddadige dood, maar dit zegt niet veel als men weet dat Berkel en omgeving destijds een broeinest van complot ten tegen prins Maurits was, en verscheidene vooraanstaande inge zetenen onthoofd zijn, o.a in 1623 Ook was het gewoonte, de terecht- gestelden met het hoofd in de han den te begraven. Dat het derde skelet van Johan van Oldenbarnevelt zou zyn is ook al onwaarschijnlijk, omdat de bo vengenoemde legende wil, dat Van Oldenbarnevelt in een loden kist begraven werd. en het skelet niet in zo'n kist werd aangetroffen. Ze kerheid zal men pas hebben na af loop van het onderzoek in Utrecht, hetgeen nog wel enige weken zal duren. Het vermoeden bestaat dat nog een tombe is op de plaats.der Legende kan rustig voortleven Berkel zou een goede kans ma ken, omdat Van Oldenbarnevelt heer van Berkel en Rodenrijs was, zyn weduwe destyds verzocht heeft zijn lijk daar te mogen laten be graven, en bovendien een legende verhaalt, dat vrienden in alle stilte by nacht, het lijk via binnenwegen van Den Haag naar Berkel een afstand van ongeveer 18 kilometer vervoerd zouden hebben. Ter wille van de stilte zouden de hoe. ven der gebruikte paarden met doe ken omzwachteld z\jn geweest. Bij het openen van oude grafkel ders zy'n vele skeletten gevonden en voor nader onderzoek naar het ana- Portret van de Duitse politie FRANKFORT. „Mits in goede en krachtige handen, kunnen zij veel bijdragen tot de stabiliteit van de gemeen schap. Komen zij echter onder verkeerde leiding, dan vormen zij een macht der boosheid, waarin zich alle ruwe en on aangename trekken vertonen, die de Europese volkeren zozeer in de Duitser kwetsen" Ziedaar het oordeel van een Britse controlecommissie over het Westduitse politieapparaat Het rapport voegt er aan toe, dat de politieman loyaal, moe dig en tevreden is, maar dat hij ook weinig zelfvertrouwen heeft en conservatief van aard is. Blijkbaar is er sedert de Duit se nederlaag nog niet zoveel veranderd. Wij Nederlanders immers herkennen pijnlijk in deze karakteristiek de trekken van de in onze herinnering voortlevende „Grünen". NJ Positie van „Berkel" zeer critiek STOCKHOLM. De toestand van de „Berkel" was Woensdag avond nog steeds critiek. Er stond een zeer harde wind en de twee bergingsvaartuigen de „Poseidon" en de „Neptunus" zijn niet in staat geweest om uit te varen. Men ver wachtte, dat de wind spoedig zou afnemen en dat het bergingswerk dan zo spoedig mogelijk 7al begin nen. Er schijnt evenwel groot gevaar te bestaan, dat de „Berkel" in tweeën zal breken. Een van de loodsen die bij het schip is geweest zei. dat het schip een verdikking midscheeps heeft. Hij meende dat dit een teken is dat het schip bezig is door te breken. Naar Lloyds ons meldt heeft de Berkel 900 standaard-hout aan boord. Gistermiddag werd een ber gingstoomschip op de strandings plaats verwacht. Er staat een sneeuwstorm; de zee is ruw. De bemanning van de „Berkel" is inmiddels door een van de loods boten, de „Roennskaer", aan wal gebracht. De gehele bemanning, bestaande uit 29 koppen, werd ge red. Ook de twee honden, die aan boord waren, konden aan wal ge bracht worden. Tijdens de gevaarlijke redding was er een sneeuwstorm terwijl de temperatuur 15 graden onder nul was. opgravingen, doch de waarheid daarvan zal misschien nooit bekend worden. Men Is namelijk met de uitgravingen reeds tot op het grond, water gevorderd en dit grondwater durft men niet verwyderen, omdat de fundering van de kerk dan ge vaar zou lopen. Zyn dus de kansen miniem dat de resten van Van Oldenbarnevelt ge vonden zijn. de legende kan, volgens de gemeentelijke autoriteiten, rustig biyven bestaan, want slechts onge veer een zesde van het grondopper vlak van de oude, vernielde, uit 1480 daterende kerk is onderzocht. De rest, waarop o.a. de bestaande kerk staat, blijft in tact. Het oud heidkundig bodemonderzoek is in middels geëindigd. Auto van dronken chauffeur kan worden vernietigd DEN HAAG. Do Hoge Raad heeft, onder vernietiging van een be schikking van de Bossche kanton rechter. uitgemaakt, dat krachtens artikel 354 van bet wetboek van strafvordering de vernietiging of on bruikbaarmaking van een motorrj- tuig kan worden gelast, Indien daar mee een strafbaar feit is begaan, bij voorbeeld indien het bestuurd is door Iemand, die onder de invloed van al coholhoudende drank verkeerde. Het doet niet ter zake zegt de Hoge Raad of het feit van die aard is, dat de Motor- en Rijwielwet degene, die het heeft begaan bedreigt met de bijkomende straf van ontzegging /an de bevoegdheid gedurende een be paalde tijd motorrijtuigen te bestu- Koningin benoemt opperkamerheer DEN HAAG. HM. de Koningin heeft met ingang van 1 Januari j.l. benoemd tot haar opperkamerheer ir. F. C. C. baron van Tuyll van Se- rooskerken heer Van Zuylen te Zui len. Cultureel verdrag met Luxemburg DEN HAAG Een wetsontwerp is ingediend tot goedkeuring van het in het vorige jaar tussen Ne derland en Luxemburg gesloten verdrag omtrent de culturele en intellectuele betrekkingen tussen beide landen. Het verdrag komt in grote lijnen overeen met de reeds eerder gesloten culturele verdra gen met België. Frankrijk en En geland. Een artikel over de uit wisseling van Hoger Onderwijs ontbreekt echter, omdat in Luxem burg geen instellingen van Hoger Onderwijs eevestigd zijn. Rijksbemiddelaars hebben handen vol aanvragen voor loonsverhoging DEN HAAG. BI) het college van rljksbcmlddebars ls reeds een groot aantal aanvragen om tot de 5 procent loonsverhoging te mogen overgaan bin nengekomen Aangevraagd Is voor de grote me taalnijverheid zowel als voor de kleine metaalnijverheid, welke laatste groep do smeden-, loodgieters-, fitters-, me. taalbewcrklngs-, elcctrotcchnlsche- en centrale verwarmlngsbedrljven omvat. Voorts zijn aanvragen binnengekomen voor het kantoormachine- automobiel en garagebedrijf, voor de carrosserie en wagenbouw alsook voor de rijwlelrcpa- raticbedrijven. De lederindustrie. zuivelindustrie, graanbedrijven. groothandels ln levens, middelen, het grafisch bedrijf, de sui kerverwerkende industrie, de drank industrie en de textielindustrie hebben eveneens aanvragen Ingediend. Steenzetters baggerbedrijf, beroeps vervoer, kistenmakers, timmerfabrle. ken. bouwbedrijf, straatmakers, het ..zwarte corps", helersbedrijf. steen houwers. stueadoors. klompenindustrie, hout- en borstelwarenlndustrle, schil dersbedrijven, kisten, cn kuipenbedrU- ven en steen- en houtgranletbedrljven hebben zich eveneens op de lijst der aanvragers doen plaatsen. Vele aanvragen zijn reeds door het college in overleg met de stichting van de arbeid behandeld. De resultaten ver schijnen ln de Staatscourant Nieuw aspect in Belgische koningskwestie BRUSSEL. De socialistische leden van het Belgische parlement overwegen en bloc af te treden, in dien de wet tot het houden van een volksstemming over de terugkeer van koning Leopold wordt aange nomen. Het door de ch?istelijke (Katho lieke) volkspartij ingediende wets ontwerp is reeds door de senaat aangenomen. 10 Januari begint het debat in de kamer van afgevaardigden. Het ontslag van de socialistische parle mentsleden zou op de dag na het aannemen van de wet door de ka mer geschieden en zou lelden tot onmiddellijke ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezingen. Medio Januari overleg in Parijs over Fibenel PARIJS De ministers van financiën van Italië, België, Neder land, Luxemburg en Frankrijk zullen half Januari te Parijs bijeen komen om de rapporten te bespre ken van hun deskundigen, over de mogelijkheid een economische en monetaire relatie tussen deze lan den tot stand te *brengen. Geruch ten, dat de ministers voornemens zouden zijn de plannen te laten varen, worden tegengesproken. Vijf liberale politici uit Oost-Duitsland gevlucht BERLIJN. Vijf afgevaardig den naar het Brandenburgse par lement van de liberaal-democrati sche partij uit Oost-Duitsland zijn naar het Westen uitgeweken. Het zijn de burgemeester van Koenigs- wusterhausen en vier anderen. Zij waren aangevallen omdat zij „na zistische aanvallen op de onder- wijs-maatregelen in Oost-Duitsland hebben gedaan en de Sowjet-cul tuur belasterd hebben". De uitgeweken burgemeester verklaarde tegenover Reuter, dat op iedere vergadering van de fractie, waarvan hij voorzitter was, een Sowjet-vertegenwoordiger aan wezig was, die een stenografische verslag opstelde. Men waagde daar om geen critiek op de S.E.D. te oefenen. Volgens hem had het geen zin, dat de „burgerlijke partijen" in Oost-Duitsland bleven bestaan. (Van een bijzondere correspondent) PRAAG. „Een revolutie die vreest te ver te gaan, blijft halverwege steken". Gedachtig aan deze uitspraak van Lenln ls men op het ogenblik in Praag koortsachtig bezig de „dictatuur van het proletariaat" te ver haasten. Een revolutie Immers moet „over haar doel heenschleten" opdat bij het teruglopen van het gety althans haar voornaamste resultaten blij ven Westerse waarnemers In Praag concluderen Intussen, dat Tsjecho- slowakjjc op dit moment een tweede revolutie doormaakt. dustriegebieden. De strijd tussen de staat en de kerk toonde eveneens in brede kring het bestaan van vijan dige gezindheid tegen het regiem of op zijn best „het ontbreken van een positief standpunt ten opzichte van de opbouw van het socialisme" aan. In October vonden er massa-ar- restaties plaats van „kleine burgers" en confiscaties van hun bezittingen. Sinds November zag men een ont zaglijke uitbreiding van de na tionalisatie: slagerswinkels, kleer- makerswerkplaatsen, kruideniers zaken en andere kleine zelfstandige handelszaken of werkplaatsen wer den opgenomen in de algemene na tionalisatie-maatregelen. In deze periode verdwenen communistische beambten in zulk een groot aantal van hun posten, dat er geen twijfel bestond of een grote zuivering was in gang. Enkelen, op de minder be langrijke posten, keerden na een korte periode van „correctie" terug. Anderen bleven op de lijst der „ver misten". In November werd vervol gens ook een grote campagne tegen de gezeten boeren gehouden. Ver- scheidcnen werden gearresteerd wegens het niet nakomen van hun afleveringsplichten. Hun grond werd genationaliseerd. De oppo sitie van dc kerk tegen deze maat regelen werd streng bestreden. In totaal vielen er in November vier honderd vonnissen tegen geeste lijken; in kerkelijke kringen wordt het aantal gevangen priesters op tweehonderd geschat. De staatsgerechtshovcn vervolg den velen wegens „spionnage" en „sabotage'". Doodvonnissen vielen en een aantal beklaagden kreeg levens lange 'gevangenisstraf. Vonnissen van twintig of dertig jaar gevange nisstraf werden er letterlijk bii tien tallen geveld, celijk uit de officiële Dublicaties blijkt. Paspoorten om het land te verlaten, werden niet uitgegeven. Verscheidene Westerse diDlomaten werden uitgewezen, be schuldigd van spionnage. Aan vreemdelingen zonder goede relaties met de autoriteiten werd meege deeld, dat hun verblijfsvergunningen niet vernieuwd zouden worden. Allerlei kleine zakenlieden hielden op zelfstandig te zijn. De handel In antiquiteiten en in postzegels bij voorbeeld werd geheel overgehe veld naar monopolistische corpora ties. Zelfs de handel in tweedehands Kerkstrijd wordt steeds feller In de laatste maanden bleek reeds uit vele aanwijzingen, dat de Com munistische Partij van plan is in véél korter tijd dan men oorspron kelijk van zins was. het land effec tief onder „de dictatuur van het proletariaat" te brengen. Arrestaties en zuiveringen in en buiten de par tij. toenemende confiscaties van land, huizen en zaken, maatregelen tegen middenstanders, min of meer gezeten boeren cn tegen „deviatlo- nisten" in de communistische par tij wijzen erop, dat er besloten is het tempo der socialisatie en der collectivisatie in Tsjechoslowakije aanzienlijk te verhaasten. Het eerste werk na de revolutie in Februari 1948 bestond in het na tionaliseren van de industrie. Hier mee is men gereedgekomen. In het begin van 1949 werden het belas tingstelsel en de contröle over de geldomloop gereorganiseerd. Het regime beschouwde zich, economisch gesproken, als gevestigd. Sindsdien werd de controle over het zaken leven en de banken uitgebreid en dit wordt nog steeds voortgezet. In politieke zin waren de communisten echter verre van tevreden, zij oefen den scherpe zelfcritiek uit en vele zwakheden werden aangetoond vooral in de streken buiten de in boeken werd onder contróle gesteld. Particuliere uitleenbibliotheken werden reeds vroeger geliquideerd. Herinneringen aan het verleden zijn zoveel mogelijk uitgewist. De portretten van Benesj en Masaryk worden niet meer op de postzegels afgedrukt. In November begon ook een grote actie om Rusland populair te maken. Duizenden cursussen wer den georganiseerd om de Russische taal te onderwijzen. Ook werden de plannen bekend gemaakt van het Slavisch Instituut te Moskou, dat het oppertoezicht zal gaan uitoefe nen bij de reorganisatie van de mu sea in Tsjechoslowakije Vele nieuwe gemeentelijke bedrij ven kwamen in werking. Zo kent Praag thans een gemeentelijk taxi bedrijf. een gemeentelijk bureau, dat huwelijksplechtigheden organi seert en dat tegen betaling alles re gelt van „het boeket tot het ban ket", terwijl men eveneens aan dit bureau de regeling van de huwe lijksreis gedurende de wittebroods weken kan opdragen. Andere ge meentelijke bemoeienis strekt zich uit tot reclame op aanplakborden, tot de fabricage van zakdoeken, tot gemeentelijke ateliers voor bor duurwerk en zelfs tot het verhuren van rijpaarden? Voorts kent Praag reeds gemeentelijke barbiersalons en fotografische ateliers, gemeen telijke instellingen voor auto-repa ratie, voor het verhuren van ka mers. voor de exploitatie van was serijen. begrafenisondernemingen, voor het onderhoud van tuinen, voor de exploitatie van bloemwin- kels en van fruitboomgaarden, als mede voor het vervaardigen en verkopen van kunstbloemen! Onder een nieuwe impuls, die al lerwegen aan de dag treedt, wordt Tsjechoslowakije ln deze dagen op gezweept naar „meer socialistische vormen", zoals deze door de com munisten op elk levensgebied wor den verlangd. INDIEN DE NATIONALISTEN het eiland Formosa nog acht we ken weten te verdedigen, kunnen zij op Amerikaanse hulp reke nen. Een jonge nationalist oefent met Amerikaans materiaal, on der toezicht van luitenant-gene raal Sun Li-Jen en de Ameri kaanse senator William F. Know- land. om West-Duitsland vraagt buitenlands crediet BONN. De Westduitse kanse lier, dr Konrad Adenauer, heeft op een persconferentie de wens tot uitdrukking gebracht, dat de geal lieerden het verlenen van buiten landse particuliere credieten ann Duitsland zullen toestaan en de mogelijkheid zullen scheppen om het probleem van de vooroorlogse schulden tot een oplossing te bren gen. „De anderhalf-millioen werklo zen in West-Duitsland kunnen slechts weer in het arbeidsproces worden opgenomen, aldus zeide Adenauer, door buitenlandse cre dieten voor het huizenbouwpro- gram". De kanselier zei, dat de kosten, die de oorlog Duitsland heeft opge legd. nog slechts gedeeltelijk be kend zijn. „Ik ben bang, dat zij ver schrikkelijk hoog zullen zijn", zei hij. Gronings lijntje kan vervallen DEN HAAG. De Spoorwegen zün van plan het verkeer op de spoorlijn ZuidbroekVeendam WildervankStadskanaal stop te zetten. Op het ogenblik zijn de voorstellen daartoe in handen van de minister van verkeer en water staat Naar het zich laat aanzien zal het overleg over deze aangele genheid nog zoveel tijd vorderen, dat zo'n stopzetting niet zal in gaan bij de aanvang van de zomer dienst, doch op zijn vroegst in de loop van deze dienst. Brief in fles na 25 jaar gevonden .BRUSSEL. Vijfentwintig jaar geleden maakte J. van Riet, toen eigenaar van het Herenlogement te Harlingen een zeereis met dc „Orania". Toen het schip ztch ter hoogte bevond van het eiland Fer nando Noronha op 1000 myl van de Braziliaanse kust wierp hij drie flessen in zee. Dat was op 17 Mei 1925 en hij verzocht de vinders ervan hem te vertellen, waar en wanneer zij de flessen hadden gevonden. De eerste fles spoelde drie maan den later aan op Nordemey, een van de Oostirlcse eilanden. De tweede fles echter is eerst dezer dagen ge vonden door een visser uit Heist aan de Vlaamse kust. De heer van Riet heeft de visser uitgenodigd hem de fles persoonlijk naar Harlingen te komen brengen. Van de derde fles heeft hy nimmei meer iets gehoord. Geen geld voor de voedingsstatistiek DEN HAAG Naar minister Mansholt aan de Tweede Kamer mededeelt is sedert 1948 de voe dingsstatistiek achterwege geble ven. omdat met het oog op de kos ten de basis van het budgetonder zoek zodanig was versmald, dat 'n verantwoorde ^uitwerking niet meer mogelijk was. Herstel van de vroegere basis zou een bedrag van f 20.000 per jaar vergen, welke het CBS daarvoor niet kan missen. Dit is echter niet nodig, omdat intus sen een plan is ontwikkeld voor een budgetonderzoek van plm. 2000 gezinnen in samenwerking met de statistiekbureaux der grootste steden. Dit onderzoek zal in dit jaar aanvangen als de be groting van het CBS op dit punt zal ziin goedgekeurd. Als het zo ver is kan de vraag aan de orde worden gesteld of de voedingsge- gevens zullen worden uitgewerkt en hoe. en ten laste van welke be groting. Studentenconferentie over Zuid Oost-Azië HAARLEM. Dc socialistische studentenvereniging „Politeia" heeft in samenwerking met de interna tionale unie van socialistische stu denten een conferentie over Zuid- Oost-Azië georganiseerd, die heden in het gebouw van de Woodbroo- kers in Bentveld is geopend. De conferentie, die werd ingeleid door prof ir W. Schermerhorn zal zeven dagen duren. Professor Goudriaan deze maand naar Z.-Afrika HILVERSUM Prof dr Ir J. Goudriaan. oud-president-direc teur van de Nederlandsche Spoor wegen, ,Jhans hoogleraar aan de hogescholen van Rotterdam en Delft, zal 19 Januari naar Pretoria vertrekken voor het aanvaarden van een hoogleraarsambt in de bedryfseconomie aan de universi teit aldaar. Op 10 Januari geeft prof Goudriaan zyn afscheidscolle ge in Rotterdam. Nu maar hopen, dat professor Belluzzo geen dagdromer is ROME. Italië zal wellicht als eerste land. door straalmotoren aan gedreven treinen, schepen, auto's on zelfs rywlelen bezlftcn, zo heeft prof. Giuseppe Belluzzo, een van dc bekendste Italiaanse constructeurs, zich tegenover United Press uitgelaten. Prof. Belluzzo, die minister Is geweest ten tjjde van het fascistisch bewind en beweert daarom tegenwerking van do zjjde van de huidige Italiaanse regering te ondervinden by toekenning van patenten voor z(jn uitvindingen, zeide dat de door hem ontworpen motor drie maal zo krach tig en twee maal zo snel ls als de tegenwoordige typen. De 73-jarlge professor meent, dat zyn motor In klein formaat zal kunnen worden gefabriceerd cn zal kunnen dienen als aandrijving voor automobielen en zelfs rywlelen. Hy beweert dat naar zUn ontwerp een straalmotor ter grootte van een sigarenkistje tegen lage prys op grote schaal ln serie kan worden gebouwd. Prof. Belluzzo. die zich reeds se dert 1900 bezighoudt met de con structie van motoren, hoeft tal van boeken en artikelen over turbines op zijn naam staan. Vele van zyn publicaties, zy'n vertaald in het En. gels, Frans, Zweeds en Duits. Hij woont in een luxueus appartement in de chique wyk Parioli te Rome. Zyn woning werd eerst door de Duitsers en later door do Engelsen en Amerikanen grondig doorzocht. Hy meende dat gezocht werd naar technische tekeningen en beschei. den. Al zyn tekeningen had hy ech ter zorgvuldig verborgen. Wat aan overig materiaal door de Engelsen en Amerikanen in beslag werd ge- nomen, is later teruggebracht. Prof. Belluzzo zei dat hij zijn ont. werpen in 1945 had aangeboden aan Vickers Armstrong. Die Engelse W. H. LICHTVELD UIT INDONESIë: Publieke mening wijzigt zich HET DOOR DE INDONESISCHE Abdullah geschilderd portret van KUNSTSCHILDER R. Basuki de president der Verenigde Sta ten van Indonesië, ir. A. Sukarno DEN HAAG. De heer W. H. Lichtveld, de leider van de delega tie der „Samenwerkende Vakorga nisaties van Overheidspersoneel ln Indonesië (S.V.O.) heeft Dinsdag avond ln „Den Hout" een causerie gehouden over de taak en het re sultaat van deze delegatie gedu rende haar verbluf (in hoofdzaak ln verband met de Ronde Tafel Conferentie) in Nederland. Deze byeenkomst was tevens be doeld als een afscheid, daar de heer Lichtveld als laatste lid der delegatie deze week weder naar Indonesië vertrekt. Zoals hU het zeide: met gemengde gevoelens, welke hieruit voortspruiten, dat zün delegatie aan de ene kant voor de thans in Indonesië werkende Nederlandse ambtenaren op het stuk van de garantlewet en het ga- rantlebeslult van 1949 niet dat heeft vermogen te verkrUgen wat zU zo gaarne had bereikt, maar dat wat wel bereikt werd, ruimte laat voor een gevoel van gematigd optimisme. Voor deze druk bezochte byeen komst, waarop de vertegenwoordi gers aanwezig waren van tal van ambtelijke en niet-ambtelijke vak organisaties o.a. van de raad van vakcentralen enige hoge ambtenaren van de ministeries, werkzaam op het terrein dat door de delegatie werd bestreken en van de commissie van negen uit de Tweede Kamer, de heer Tilanus, gaf de heer Lichtveld een uiteen zetting van de verrichtingen der S.V.O.-delegatie. die in de bewo gen dagen der Ronde Tafel Confe rentie vele ups en downs gekend heeft. Voor de medewerking, die hij van de zijde van alle partijen bij dit laatste heeft ondervonden, had de heer Lichtveld woorden van grote lof. Verheugend is wat dit betreft ook de ommekeer in de pu blieke belangstelling in Nederland voor het lot van de Nederlanders, die thans in particulier zowel als in ambtelijk verband in Indonesië ar beiden, te meer is het daarom te betreuren, dat de regering er niet aan wil, deze werkers haar ver trouwen te geven, daar zij de vrees koestert, dat bij het ontbreken van sancties in financieel opzicht, er uit Indonesië een massale uittocht zal plaats hebben van ambtenaren van de voormalige Ned.-Indische Regering en de jonge staat voor een enorme crisis zou komen te staan. Neen. aldus spreker, de re gering geve dit vertrouwen gul en met een gerust hart, wat zij vreest zal niet bewaarheid worden. Tegenover een in Indonesië ge voerde actie, die het zo tracht voor te stellen dat hetgeen door spr.'s delegatie in Nederland werd ge daan, blijk zou geven van vijan digheid tegenover de regering der RIS. stelt de heer Lichtveld met klem dat hy en de zijnen er geen ogenblik voor bezorgd zijn. dat de regering der RIS de op zich geno men verplichtingen, ook die jegens ambtenaren en gepensionneerden. niet zou nakomen. Spr. uitte de wens, dat bij de be handeling van de garantlewet in de Eerste Kamer vooral voldoende helderheid zal worden verkregen over de opvatting der regering van hot amendement-De Graaf. Velen maakten ten slotte gebruik van de gelegenheid, om persoonlijk van de heer Lichtveld afscheid te nemen. wapenfabriek was echter niet op zyn aanbieding ingegaan. Hy staaf de deze bewering met gevoerde correspondentie. Later had hy nog onderhandelin gen gevoerd met de Skoda-fabrie- ken In Tsjechoslowakye. Die be- sprekingen had hy zelf afgebroken, omdat hy liever eerst wilde onder zoeken of het mogelijk was zyn mo tor ln Italië te laten produceren. Uit door hem getoonde brieven bleek dat Skoda nog steeds grote inte resse voor zyn ontwerpen heeft. Prof. Belluzzo wees er op dat in 1934 de Sowjet Unie een van zhn turbinemotoren heeft aangekocht voor een prUs welke dubbel zo hoog was als die welke hy in Italië zou hebben kunnen ontvangen. Die motor is daarna ln de Sowjet Unie op grote schaal geproduceerd. SToortgeiyke modellen zouden nader hand door de Britse en Italiaanse marines in gebruik zyn genomen. Hy beweerde voorts, dat volgens ziln ontwerp motoren tot een capa citeit van 2.500 tot 10.000 pk kun nen worden gebouwd. (Dc Ameri kaanse luchtmacht maakte de vo rige maand bekend dat dc thans in gebruik zynde Amerikaanse straalmotor van 5 200 pk de sterk ste motor is die ooit in de V.S. is gebouwd). Ook zeide prof. Belluzzo dat de temperatuur welke ln zyn motor zou worden ontwikkeld de 100 gra den niet te boven zal komen en dus aanzieniyk lager zal zijn dan de 600 graden van de Engelse „vamplrc" straalmotor. Deze motor kan naar zyn mening ook worden gebruikt voor industriële doeleinden, voor spoorwegen en oceaanschepen. Aapjes uit Blijdorp gaan Russische kou tegemoet ROTTERDAM. Maandag zul len een vijftigtal rhesusaapjes per K.L.M. een vliegtocht maken naar Kopenhagen en dan worden over geladen met als eindbestemming Moskou. Deze aapjes zijn afkom stig van diergaarde „Blijdorp" te Rotterdam en worden als ruilob ject gebruikt. De dierentuin te Moskou, waarvoor ze bestemd zijn, zal er enige fraaie Aziatische die ren voor in de plaats geven.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5