DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Londen breekt Mao's regieir en erkent Tsjechen bemerken hun vergissing te laat r Steeds meer verwarring rond Schallenberg Assistentie van deurwaarder Speur gaat voor fotograaf op de loop Kunst vuurt Poolse opbouw aan r Truman zegt: geen wapens voor Formost Deze week weer atoomexplosie in de Sowjet Unie Géén strafzaak? A'ooit beweerd, zegt het parket thans HET LICHTENDE WONDER J 10e Jaargans, no. 5 Vrijdag 6 Januari 1950 Opgericht door de Stichting „Hei Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORQER. LONDEN. Veel en groot nieuws is vandaag o China binnengekomen. Uit Singapore wordt bericht l Malcolm McDonald, de Britse Commissaris-Genera in Zuid-Oost-Azië. aan de Chinese consul-genera, dr Woe Paak Sjing, heeft medegedeeld, dat Groo. Brittannië de Chinese communistische regering heel erkend. Kort te voren was reeds in Londen bekend geworden, dat de Britse minister van Staat, Hector McNeill, er de Chinese ambassadeur in Londen van op de hoogte had gesteld, dat de Brit se regering haar diplomatieke be trekkingen met het regiem van Tsjiang Kai-Tsjek verbroken had. Ook de regering van Ceylon heeft heden dc regering van Mao Tsc- Tocng erkend. India, Pakistan en Birma deden dit reeds eerder. En ten slotte is uit Washington het verras sende bericht gekomen, dat president Truman op een persconferentie heeft medegedeeld dat Amerika de Chinese nationalisten geen mili taire steun in de vorm van wape nen of adviseurs zal verstrekken om van het eiland Formosa. (160 kilometer buiten de kust van het Chinese vasteland) een laatste bol werk te maken tegen de opdringen de communistische legers. De pre sident voegde aan zijn mededeling toe, dat dc V.S. niet willen worden betrokken bij de burgerstrijd in China door de Amerikaanse gewa pende macht in de huidige situatie te mengen. De verklaring van Truman hakt een stroom van geruchten af als zou hij oor hebben voor aandrang, voornamelijk van republikeinse zijde, om zo nodig de Amerikaanse vloot in te zetten om een verove ring van Formosa door de commu nisten te verhinderen. De beslissing van de president komt na overleg van de stafchefs van de Amerikaanse defensie, die tot de conclusie zijn gekomen, dat hoewel Formosa belangrijk zou zijn voor de Amerikaanse defensie in de Stille Oceaan, het toch niet voldoende strategische waarde be zit om er grote internationale ge varen. die aan een directe inmen ging van de V.S. in de Chinese burgeroorlog vast zitten, voor te riskeren. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, die de verkla ring van president Truman nader toelichtte, zeide, dat Amerika niet voornemens is de Britse stap van erkenning van het rode China te volgen. Wel heeft, zo zeide hij, En geland de V.S. voortdurend op de hoogte gehouden van de door haar gevolgde politiek. In de Amerikaanse senaat, die momenteel bijeen is. heeft de ver klaring van Truman felle critiek bij de republikeinen teweeg ge bracht. Senator Knowland noemde het besluit van de president een verraad aan de menselijke vrijheid, even groot als destijds het verraad van München Het beleid van Acheson betitelde hij als „bankroet- politiek" Reeds heeft de regering der V.S. inmiddels Amerikaanse staatsbur gers op Formosa officieel geadvi seerd het eiland te verlaten. Men houdt er in Washington re kening mede. dat het eiland zonder veel strijd zal vallen, door ineen storting van het nationalistische regiem als gevolg van infiltratie en opstand. HOE WEET DIE MAN DAT? be Courcy voorspelde ook de eerste Sowjet-bom LONDEN De tweede atoom explosie in Rusland zal, indien de inlichtingen welke daarover zijn ontvangen door Kenneth de Courcy redacteur van de .Intelligence Digest' juist zijn. plaats hebben op Zaterdag 7 Januari te middernacht. De Courcy, die in samenwerking met vice-admiraal C. S. Freeman zijn maandblad, dat gewijd is aan internationale aangelegenheden, uitgeeft, maakte dit opzienbarende nieuws Donderdag onder dit voor behoud bekend, dat ingeval van onvoorzien.* omstandigheden de explosie zal worden uitgesteld tot 10 Januari. De .Intelligence Digest', zo bren- GROOT-BRITT ANNIE Verkiezingen IN de loop van de volgende maand, aldus wordt thans vrijwel alge meen in Groot-Brittanië aangeno men, zal Attlee een beroep op de kiezers doen. Als datum voor de ontbinding van het parlement wordt 3 Februari een dag vóór het be gin van het jubileumcongres van de Labour Party genoemd. Is dit juist, dan zullen de algemene ver kiezingen op 23 Februari gehouden kunnen worden en zal in Londen op 6 Maart een nieuwe regering de Franse president. Vincent Auriol, die voor een officieel bezoek aan En geland is uitgenodigd, begroeten. Wanneer Attlee inderdaad op kor te termijn een nieuwe gooi naar de gunst van het Britse volk wil doen, is het ogen blik ongetwijfeld goed gekozen. De zojuist door Sir Stafford Cripps bekend gemaakte cijfers geven een aanzienlijke ver betering in de stand van de goud en dollar-reserves te zien. Een goe de indruk heeft verder gemaakt, dat de regering er tol nu toe, ondanks de devaluatie, in geslaagd is. de prij zen op het niveau van voor de waar devermindering van het pond te handhaven. (Of zij dat ook in de toe komst zal kunnen doen, is een an dere vraag). Maar de belangrijkste overweging voor de Britse kiezer bij het uitbrengen van zijn stem moet wel zijn, dat de arbeidsvrede, voor Engeland zo buitengewoon belang rijk, slechts onder een Labourbewind bewaard zal kunnen blijven. Het is immers nauwelijks aannemelijk, dat de Britse arbeiders, die reeds tha*- de van hen gevraagde offers -.iet veel voorbehoud brengen, onder een conservatieve regering niet tegen de loonstop in opstand zouden komen. In bet zoeklicht Winderig en koel Weersverwachting van Vrij dagavond tot Zaterdagavond. Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen In het binnen land meest krachtige en aan de kust gedurende enige tijd harde Zuid-westeliike wind. Weinig verandering van temperatuur. 7 Jan Zon op 8.47 onder 16.46; Maan op 20.32. onder 10.57. gen United Press en Associated Press in herinnering, voorspelde in Januari 1949 dat Rusland de eer ste atoombom van eigen fabrikaat in Juni gereed zou hebben. Enkele dagen voor de regeringen van de V.S., Engeland en Canada do Rus sische atoomexplosie van 22 Sep tember wereldkundig maakten, had het blad nog eens weer op zijn voorspelling van Januari 1949 ge wezen en gezegd dat niet alleen die voorspelling was uitgekomen, maar dat inlichtingen welke uit Rusland waren ontvangen, hadden aangetoond dat het land al een soort atoombom bezat. De Courcy deelde dit keer mede dat de tweede expksie op 7 Janu ari te middernacht is vastgesteld, maar dat de Russische generale staf wellicht zal besluiten tot uit stel tot komende Dinsdag. Hij noemde als plaats van de nieuwe explosie het zuiden van Centraal Azië in de nabijheid van de grens tussen Alma Ata en Sin- kiang. Volgens hem zou de explosie in verband staan met opruiming van obstakels bij do aanleg van irrigatiewerken Op de voorspelling van de Cour cy kon geen officieel commentaar worden verkregen omdat een ieder die een werkzaam aandeel heeft in het atoomonderzoek of de fabricage van atoombommen wettelijk tot stipte geheimhouding verplicht is De Courcy deed zijn mededeling in een verklaring aan de pers Hij zei, dat hij zijn informatie baseer de op particuliere berichten, die hem van achter het ijzeren gordijn hadden bereikt. In verband met zijn mededeling dat de komende atoomexplosie verband houdt niet irrigatiewerkzaamheden, merkte de Courcy op, dat daaruit kan opge maakt worden dat Rusland de V.S. op het gebied van nuttige toepas sing van de atoomenergie voor is. Uit Taipeh (Formosa) wordt ge meld: De Chinese communisten heb ben de buitenlandse scheepvaart maatschappijen beloofd, de schade te vergoeden, indien haar schepen bij het breken van de nationalistische blokkade averij oplopen. GRIEKSE REGERING AFGETREDEN ATHENE. Griekenland heeft sedert gistermiddag geen regering meer. De minister-president Alex ander Diomedes heeft de koning het ontslag van zijn kabinet aangeboden, welk aanvrage door de koning is in gewilligd. Het aftreden van de regering is het gevolg van een keten van oor zaken. Deze begint bij Tsaldaris, de minister van buitenlandse zaken, die door het land een reis maakt om propaganda te maken voor de aan staande verkiezingen. In een van zijn redevoeringen heeft hij dingen gezegd, die generaal Papagos de op perbevelhebber van het leger niet welgevallig waren en deswege ont slag nam Dit is gevolgd door het besluit van tien ministers om ook af te treden. Het gevolg hiervan was weer, dat de premier naar de koning ging om het ontslag van zijn gehele kabinet in te dienen In Maart aanstaande moeten in Griekenland algemene verkiezingen worden ge houden. Gevluchte ex-minister Lausman gelooft niet aan ondergronds verzet FRANKFORT. - Vele Tsjecho- Slowaakse communisten zouden zich reeds in gevangenschap bevinden en tal van hun partijgenoten zou hetzelfde lot bedreigen Dit zou een gevolg zijn van de striid an de volkomen op de Sowjet Unie ge oriënteerde partyieiriinc om de partij te zuiveren van Titolstische en andere afwiiki"'-en -- w- tijlijii. Aldus verklaarde te Bad Homburg nabij Frankfort Rohnmil Lausman. de onlangs uit z|jn land De Tsjechen dachten, onder com- gevluchte voormalige minister van I munistische leiding, toch hun de- industrle. mocratie en het parlementaire stel- Volgens Lausman maakt ook desel kunnen handhaven Zij weten van de leden der Tsjechoslowaakse communistische partij is het niet eens met de partijleiding Het land is niet meer onafhankelijk. „De werkelijke tragedie van het Tsjechische volk is hierin eelcem dat het meende dat het opheffen van de Komintern oen verandering in de communistische houding zou veroorzaken, waardoor het mogelijk zou zijn met de communisten samen te werken. Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken Clementis kans om gezuiverd te worden (Geruch ten hierover hebben, zoals gemeld, de ronde gedaan). Lausman is ech ter niet van mening dat een ontslag van minister Clementis. direct aan staande moet worden geacht, daar hij vele aanhangers, heeft onder de Slowaken ..Ik ben wel van mening, dat hij ook op zekere dag aan de zuivering ten offer zal vallen, daar hij een Westers verleden heeft" voegde Lausman ann zijn verklaring toe. In antwoord op de vraag of er een georganiseerde anti-communisti sche ondergrondse beweging ir Tsjechoslowakije bestaat, antwoord de Lausman: „Neen. slechts nu en dan wordt er op daadwerkelijke wijze verzet geboden aan de com munistische overheersing". Hij z*i- de verder: „De grote meerderheid nu, dat zij het niet konden." Kouderecord in Zweden STOCKHOLM. In Zweden is een kouderecord van 51 graden Celcius onder nul geregistreerd. Deze temperatuur is waargeno men op twee thermometers in het dorp Alvros in Midden-Zweden. Het Zweedse record was 16 gra den lager dan de temperatuur, die Donderdag in Moskou heerste en negen graden beneden het oude kouderecord, dat op 17 Januari 1940 in Moskou werd geregistreerd. „Waarom huil je Bambino BERLIJN. In Leipzig (Sowjet-zone van Duitsland) waren reusachtige aanplakbil jetten aangebracht, welke onder de titel Waarom huil je, Bam bino", de inwoners opwekten een onder die naam vertoonde revue te bezoeken. De politie heeft de aanplak biljetten verwijderd, daar men met potlood op de biljetten het (ongevraagde) antwoord gaf: „Omdat ik in de Sowjet-Russi- sche zone woon". V.J Harry Denis in KC van „Zwaluwen" Ir. Harry Denis uit Den Haag, die niet minder dan 56 maal in het Nederlands elftal speelde, waarvan 37 maal als aanvoerder, is dezer dagen benoemd als lid van de keu zecommissie van de vereniging De Zwaluwen, aldus Sportief. Andere leden van de keuzecommissie zijn de heren Triebei en v. d. Slik. Wij kunnen deze benoeming niet anders dan toejuichen, want er zal moei lijk iemand in Nederland zijn te vinden die juistere kijk op spelers heeft dan Denis. WAT VOOR WEER? Vorstgrens in de buurt Vqn onze weerkundige medewerker De vrij zachte lucht, die Woensdag ons land bereikte, tuas niet in staat de vorstgrens verder naar het Oosten terug te dringen. De koude lucht die zich boven Finland en Zuid-Scandi- narië beuond, spreidde zich ook over het N.O. gedeelte van ons land uit, zodat in de nacht van Woensdag op Donderdag in Groningen de tempe ratuur nog tot even onder nul kon dalen. Inmiddels naderde over dc Britse Eilanden een repengebied, dat ook tot onze omgeving doordrong. Ten gevolge van de aanwezigheid van de koude lucht in de Oostel\jke provin cies, viel de neerslag er in de vorm van sneeuw, die echter weer snel verdween. De vorstgrens bleef vrij dicht bij ons land. Gisteren vroor het in Denemarken nog ruim zes graden, terwijl in midden Scandinavië tem peraturen van meer dan 30 graden onder nul voorkivamen. Op de Oceaan is de activiteit van de depressies weer sterk toegenomen. Een diepe depressie lag hedenmorgen boven. Schotland en het front hier van passeerde in dc afgelopen nacht ons land, wat vooral in het Noorden van flinke regenval vergezeld ging. Midden op de Oceaan ontstond een nieuuie actieve storing, waarvan dc fronten zich snel in de richting van West Europa bewegen. Het ziet er dus naar uit, dat het onrustige weer met vrij veel wind en af en toe eni ge regen nog zal aanhouden Daar de koude lucht boven Midden- en Noordeuropa zich echter handhaaft, blijft de mogelijkheid bestaan, dat achter een depressie om, deze koude lucht tijdelijk ook tot ons land zal kunnen doordringen Dc lonen in dc Land- en Tuinbouw (ln Zeeland» worden met 5 pet ver hoogd. Ook het loon van winkelbedien den in het zelfstandige kruidenlersbe- drijf wordt met 5 pet. verhoogd, even als in de bouw- en ncvenbedrljven. Over de eventuele loonsverhoging voor de arbeiders in de mijnindustrie en dc bloembollenbedrijven wordt zo spoedig mogelijk beslist. Ook over de loonsverhoging ln de binnenbeurtvaart zal spoedig worden beslist. Nieuwe complicaties voor Finse regering HELSINKI. De sociaal-demo cratische regering van Finland heeft haar politieke leven in eigen handen genomen door te besluiten een loonsverhoging met zeven pro cent goed te keuren zulks tegen de wens van alle politieke partijen en het algemeen vakverbond, in Het vakverbond eiste een verhoging ar 10 procent. De politieke partijen, behalve de communistische achtten een verhoging ongerechtvaardigd. Het parlement is voor een bijzon dere zitting op Dinsdag bijeenge roepen. Het blad van de regerings partij ..Sosiali Demokraatti" voor spelt zelfs de val van de regering. Inmiddels wacht de Sowjet-Unie op antwoord op de beschuldiging dat er ongeveer 300 oorlogsmisda digers in Finland gastvrijheid ge nieten (Van een onzer redacteuren DEN HAAG Gisteren schre ven wQ, dat de verwarring in de zaak Schallenberc compleet was door een verklaring van B. en W. in de memorie van antwoord op de gemeentebegroting. waaruit door dc argeloze lezer zou kunnen worden afgeleid, dat er een straf zaak Schallenberg gaat komen. Wij publiceerden daarbij een verkla ring van de zildi* van bet bureau van de procureur-generaal dat een strafzaak tn verband met. of naar aanleiding van. de dood van Schal lenberg. in geen enkele vorm te verwachten is Vanmorgen nu. werd ons door dezelfde zegs man medegedeeld, dat er geen sprake van zou z|jn. dat hij ons dit heeft meegedeeld WU wensen van deze medede ling. welke de verwarring, die reeds compleet was. overcompleet maakt, uitdrukkelijk melding te maken Maar wij tekenen er met evenveel nadruk bij aan. dat ons dit zonder enige twijfel gisteren wel degelijk is medegedeeld En nu zitten wij dan sedert van morgen: Zij komt wel. zij komt niet. en wii teller onze knopen en verklaringen. Wij hebben in September en October uitvoerig geschreven over de zaak Schallenberg en vooral over de achtergronden daarvan. Op 6 October hadden wij inlichtingen, op grond waarvan wij konden schrijven, dat de mogelijkheid van zelfmoord geenszins uitgesloten moest worden geacht. Een tot twee dagen later heeft de procureur-generaal te 's-Gravenhage, de Nederlandse pers verzocht voorlopig niet meer over de zaak Schallenberg te schrijven, opdat de justitie, die een nauwkeurig onderzoek in stelde van publicaties geen hinder zou ondervinden. Te gelcgenertijd zou de pers van de uitslag van het on derzoek op de hoogte worden ge bracht. Het begint et echter op te lijken, dat de proc-generaal vergeten heeft, dat aan dit verzoek een uit drukkelijke toezegging is verbon den. Vele weken geleden toonde de proc-generaal zich van deze toe zegging nog zeer wel bewust. Hij liet toen aankondigen, dat op korte termijn een persconferentie te ver wachten was. Eerst diende echter de minister op de hoogte te worden gesteld. De minister zelf kondigde korte tijd later in de Kamer de persconferentie aan, een medede ling waaruit kon blijken, dat de minister intussen was ingelicht. Wij koesteren de hoop. dat indien de achtergronden van de zaak Schal lenberg geheel uit de doeken ko men ook meer licht zou komen Ze ker zijn we daarvan niet. Maar dat is ccn tweede. Duidelijk is in ieder ge val, dat het Nederlandse volk niet uit sensatie-zucht licht wenst over het geval Schallenberg. Duidelijk is ook dat niemand er in dit verband enige behoefte aan heeft met kluit jes in het riet te worden gestuurd: raadsleden niet en burgers evenmin. Wanneer w\j aan de justitie een dui delijk antwoord hebben gevraagd op de opmerking door B. en W. van Den Haag gemaakt, waaruit kan worden afgeleid dat er een strafzaak zou komen, die op enigerlei wijze met de zaak Schallenberg verband houdt, dan verwachten wij daarop een duidelijk antwoord: een ja. een neen, of desnoods dc mededeling dat men geen inlichtingen wenst te ge ven. Wij hebben géén behoefte aan antwoorden, die de volgende dag herroepen worden. Ge;,chiedt dit toch dan zijn wij zo vrij daaruit on ze eigen conclusies te trekken. En nu zouden wij gaarne weten, wie er dan wellicht vervolgd wordt in verband met de zelfmoord van Schallenberg. En wij niet alleen. The Old Vic Company, het be kende Engelse toneelgezelschap, is aangezocht om deze zomer te Else- neur de Hamlet op te voeren. Huisuitzetting ten gunste van voormalig politiek delinquent kon niet doorgaan DEVENTER. Na de bevrijding van ons land viel een politiek delin quent, die aan de Boxbergerwcg nummer 80 in deze stad een winkel dreef het lot van vele zijner kornuiten ten deel. De man werd opgepakt en zijn winkelpand onder beheer geplaatst. Het beheersinstituut verhuurde daarop de winkel aan een andere neringdoende, die zijn winkel in hoeden en petten verloor bij een luchtbombardement. Aanvankelijk waren er geen moeilijkheden. Dat veranderde echter toen de politieke delinquent weer op vrije voeten kwam en in zijn winkel wilde trekken. Nog scheen de zaak vrij eenvou dig omdat de hoeden- en petten- man een nieuw pand zou krijgen, waarvan de bouw inmiddels was begonnen, en dat op 1 Januari van dit jaar gereed zou zijn om te wor den betrokken. Op dezelfde datum zou de ex-foute landgenoot zijn eigen huis weer kunnen betrekken. Er k\.*am echter een kink in de kabel, doordat de nieuwe winkel niet tijdig gereed kwam. De man, die naar het nieuwe pand zou gaan, bleef in afwachting daarvan op zijn tijdelijke adres zitten en dit weer verdroot de oorspronkelijke bewo ner van nummer 80. Deze nam toen het gerecht in de arm en dat wees hem zijn eis tot ontruiming toe. Zo verscheen dus gisteren de deurwaarder, die de toepasselijke naam Speur draagt, op het omstreden adres en eiste ontruiming. Hij had daartoe een paar mannetjes meegebracht, die zouden helpen als de winkelier niet inschikkelijk was. Zoals een goed zakenman be- WARSCHAU. Polen, vurig bezig aan zijn weder opbouw, vergeet de kunstenaars niet en vooral niet hen, die de wederopbouw weten te stimuleren met hun woord. Van mond tot mond gaat de ode: „Ik heb gezien, hoe de Polen Warszawa opbouwen. Het is ontroerend te zien. met hoeveel liefde, met hoeveel pathos en met hoeveel inspi ratie dat gedaan wordt! In de geschiedenis van het Poolse volk is een nieuwe, schone bladzijde geschreven over mensen, die hebben in gezien dat de Phoenix, die oprijst uit zijn as. een Poolse vogel is. Ik heb studenten gezien, die na de colleges hui- zen bouwden. Ik heb kunstenaars gezien, die het nieuwe Polen op het linnen vereeuwigden. Ik heb de geredde monumenten van Kraków gezien, zijn met mos begroeide stenen en zijn vrolijke kinderen. Groei, schoon Warszawa! Laat de mooie meisjes glimlachen, laten de fabrieken dreunen te Wroclaw, laat de bloemen bloeien op de Markt van Kraków." Ook Galczynski Lied van Weder opbouw en Vrede is zeer geliefd. De eerste coupletten luiden: Voor de een een gedicht als violen, Voor de ander schouwburg of scholen Of alleen maar een huis wet een raam.op 't verschiet. Als men klaar is met bouwen; Komen fluks jonge vrouwen En elk raam krijgt een bloem die de wereld beziet. Die begonia: dat is de vrede En die verzen: dat is de vrede; En die straat waar je doorloopt als 't werk is verricht". Zie goed toe want dit is iets biizonders Het is niet zomaar een plaatje van een tasje en een meisje dat haar lippofi schminkt. Het is. zo melden Duitse kranten. ..het lichten de wonder", „de engel in de nacht", „de ko ningin der tassen". En overdreven is dit alles niet want als ge dit tasje openknipt dan gaat er een lampje branden. In het holst van de nacht, in duis tere bioscopen voor nachtzwarte huisdeu ren. waar dan ook kan de eigenaresse gemak kelijk haar spiegel. lippenstift, sleutel, geld. brieven en de lange rij dingen die een vrouw met zich meesleept vinden. Krijgt ze in het don ker een wild gevoel dat ze haar make up moet herstellen, het kan. Zie maar. die spiegel is helemaal verlicht Honderd dui zend van die tasjes zijn door Amerika be steld en in ons land zullen ze stellig ook verschiinen. Het is in derdaad een enorm handig instrument. Hoeveel het kost staat er niet bij. dat zullen we ook nog wel horen. taamt, toonde deze zich echter allerbeminnelijkst. Alleen stak hij niet onder stoelen of banken, dat hij een persfotograaf en een jour nalist in de buurt had, die plaatjes en een verslag zouden maken 'van de onsympathieke uitdragerij van zijn bezittingen. Voor zoveel publiciteit voelden de assistenten van deurwaarder Speur niet. Zij gaven er de brui aan en adviseerden de deurwaarder dan zelf maar het v.eze werkje op te knappen. Deze heeft daarop nog tot drie keer toe getracht anderen te vinden, die hem zouden willen helpen bij het uitdragen van de voorraad hoeden, petten en huis raad, maar evenvaak ving hij bot, zodra de mannen van meelevende buren hoorden hoe de vork in de steel zat. Het laatste nieuws van de mis lukte uitzetting is, dat de deur waarder vandaag zou terug komen met verse hulptroepen in de hoop, dat hij dan zijn plicht zal kunnen vervullen. Soldaten-emigranten in Australië zeer welkom DJAKARTA. Australië wil niets liever dan Nederlandse soldaten- emigranten uit Indonesië opnemen, zo heeft de Australische minister van buitenlandse zaken, Mercy Spender. Donderdag in Djakarta verklaard. HU zeide deze zaak reeds met officiële personen te hebben besproken. Nee toch Heus! „Ik wens mijn vrijheid te rug", zei de 64-jarige mrs Cassurs te Los Angeles „vjant mijn man is ijdel, babbelachtig en onachtzaam ten opzichte van mij." "Hoe oud is hij?", vroeg rechter. „Vierentachtig." zei vrijheidslievende. „Oh." zei rechter. „Foei", zei rechter te Colum bus, Ohio, tot inbreker, „wat bent u eigenlijk voor een sin jeur?" „Ik, ik ben op 2 na de beste inbreker van het land, nog een half jaartje en ik laat die 2 ver achter me!", antwoord de verdachte Scott n\ct gepast gevoel van eigenwaarde. In Manhattan ontsloeg café houder A. een kellncr B., omdat A. dacht ,dat B. een schandaal-sleutelroman over hem schreef Ontslag gaat niet door", besliste Raad van Beroep, „want men mag niemand ver hinderen iets toe te voegen aan Amerikaanse cultuur!" „Onze X2 zal 3500 a 4000 km per uur afleggen. En onze X5 nog meer", aldus een bemoedi gend prospectus van de Bell. Aircraft-mij te Buffalo. Zolang al die X-en niet sneller gaan dan onze gedachten, vinden wij het maar niets. Verhoging plafond voor verplichte verzekering DEN HAAG Zoals bekend geldt voor verplichte verzekering volgens de ziektewet een loongrens van 3750 Om nu te voorkomen, dat arbeiders, die bij de per 1 Ja nuari toegestane loonsverhoging van vijf procent juist boven deze grens zouden komen te liggen, niet langer verzekerd zouden zijn, is door de minister van sociale zaken toegestaan dat deze arbeiders ook wanneer zij boven dit plafond zijn gaan verdienen krachtens deze wet verplicht verzekerd blijven. In af wachting van een definitieve rege ling van deze materie is de uitvoe ringsorganen van deze wet gead viseerd voor arbeiders wier jaar loon de 4500 niet te boven gaat de verzekering te handhaven. Deze regeling geldt uitsluitend voor hen, die op 31 December 1949 verzekerd waren. Mr. v. d. Goes van Naters bemiddelt in Italië NAPELS De voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, mr. M. van der Goes van Naters, treedt op als bemiddelaar tussen de twistende anti-communistische socialisten in Italië. Als vertegenwoordiger van de internationale socialistische consul tatieve commissie (Comisco) drong Van der Goes van Naters er bij het nationale congres van de Italiaanse socialistische arbeiderspartij PSLI op aan. zich aan te sluiten bij de andere anti-communistische socia listen. Tarieven van overdekte zwembaden omhoog AMSTERDAM De Nederlands. Bond van Overdekte Zweminrichtin- gen heeft besloten mee te doen aan dc door de regering geadviseerde loonsverhoging van 5 procent. Voorts is besloten tot een tariefsverhoging in verband met de sinds 1939 geste gen exploitatiekosten. Baby verdronken in een wasketel APELDOORN In een onbe waakt ogenblik is het anderhalfja- rig dochtertje van het gezin K., aan de Korteweg te Apeldoorn in een met water gevulde wasketel ge raakt en verdronken. Razzia's van TNI tegen onruststokers DJAKARTA Het Indonesische leger heeft tijdens grote razzia's te gen illegale groepen in en rond Ma- lang, het centrum van onrust op Oost Java. meer dan 300 personen gearresteerd, zo verneemt United Press. 70 van de gearresteerden werden gegrepen omdat zij zonder daartoe het recht te hebben uniform en on derscheidingstekenen van de TNI droegen, in het bezit waren van wapenen en opruiende lectuur ver spreidden. Malang is het vorige jaar het brandpunt geweest van een misluk te communistische opstand. De actie heeft rustig kunnen ver lopen omdat de TNi tevoren de marktwijk had afgezet en daarna een ieder binnen het afgezette ter rein fouilleerde. Alle ontdekte wa penen werden in beslag genomen. Brits-Duitse handels besprekingen FRANKFORT. - Engeland en West-Duitsland zullen in Februari besprekingen openen, die ten doel hebben uitbreiding van het handels verkeer tussen beide landen. Een van de voornaamste punten van bespreking zal zijn opheffing van de verplichting tot betalingen in dollars voor beide partijen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1