„Immanuel" in 't zilver Vernietiging van groenten is onverantwoord Noteert ia even Wim Kan met 't leesplankje „Centraal sterker 11" uit Soestdijk is dan „Theomien Veel belangstelling voor de AVRO-bridge-drive 2 Vrijdag 6 Januari 1950 B.T.B. BIJEEN IN AMERSFOORT Minimum-prijzen behoeden de telers voor overvloedige verliezen AMERSFOORT. In het Conferentie-oord Birkhoven te Amersfoort werd Donderdag een studieconferentie van de Christelijke Boeren en Tuinders Bond geopend. In de morgen- en middaguren behandelden twee sprekers het onderwerp „De minimum-prijzen en het vernietigen van groenten". Fondsvorming wordt nodig geacht De eerste spreker, de heer H Vlaardingbroek, secretaris-penning meester van de Coöperatieve Loos- duinse Groentenveiling, wilde het onderwerp in twee helften scheiden. Het is niet zo, aldus zeide hij, clat de vernietiging van groenten een gevolg is van de vaststelling van een mini- mum-prijzen-systeem. De heer Vlaar dingbroek wilde echter niet onl ken nen, dat tussen beide een zeker ver gelijk bestaat. Het vraagstuk van de groen- tenvernietiging is reeds zeer oud. In tijden van overproductie is het gewoonte geworden, dat grote hoeveelheden groenten worden doorgedraaid. Spreker was van mening, dat bij handhaving van een verantwoorde minimum prijzen-regeling de vernietiging van groenten op dezelfde schaal zou worden voortgezet. Uitvoerig belichtte de heer Vlaar dingbroek het systeem van de mini mum-prijzen, dat de teler en de han delaar wil behoeden voor overvloe dige verliezen. Zonder fondsvorming achtte spreker een dergelijke rege ling echter onmogelijk. Nadat hij de voordelen van de minimum-prijs regelingen met voorbeelden had aan getoond, zeide de heer Vlaarding broek, dat in zekere zin door de handhaving van een verantwoord mi nimumprijspeil de behoefte om pro ducten te vernietigen, minder wordt. Ook de aan de regelingen verbon den gevaren liet spreker de revue passeren. Zo zullen economisch on verantwoorde teelten door de mini mum-prijzen niet mogen worden bc vorderd. Tevens zal er geen verband mogen bestaan tussen kostprijs en minimumprijs. Degene, die zich ver antwoordelijk toont tegenover God en medemensen, moet bereid zijn producten tegen een lagere prijs dan de kostprijs te verkopen Wanneer men besluit agrarische produc'en door te draaien, moet men er van overtuigd, zijn. dat deze producten niet meer geconsumeerd kunnen worden. Het gevaar, dat de mini mum-prijs bij het z.g. verzadigings punt beneden de kostprijs zal komen te liggen, achtte spreker ongegrond. Ook de prijs-stimulerende werking tot boven het verzadigingspunt moet onmogelijk worden geacht. De tweede spreker, het C.B.T.B- hoofdbestuurslid. de heer T. Borst uit Veur, zeide. dat de bevolkings dichtheid op sommige plaatsen een van de oorzaken is. van het voedsel tekort Er zijn in de wereld echter rijke gebieden, die nog niet in cul tuur zijn gebracht. Door spreiding van de bevolking over de gehele aar de. zou de productie kunnen worden verhoogd. De heer Borst bepleitte de vor ming van productiefondsen, die nu reeds enige tijd in de tuinbouwsector efficiënt blijken te werken In 1949 werd met een voordelig saldo van 9 millioen gewerkt. Als voorwaarden, om het mi nimumprijzen-systeem te doen slagen en de vernietiging van groenten te voorkomen, noemde de heer Borst o a. het treffen van economisch verantwoorde en sociaal rechtvaardige maatrege len; het aanpassen aan de inter nationale mogelijkheden: abso lute vrijheid van prijzen tegen gaan; niet te hoge minimum prijzen vaststellen: lonende teelt waarborgen; het garanderen van een lonende minimumprijs en het rekening houden met de geestes gesteldheid van de consument. Diefstallenserie in Soesterkwartier In de afgelopen 24 uur zijn in brekers actief geweest, in het Soes terkwartier. Allereerst werd er van een fiets, die onbeheerd in de Seringstraat stond, een actetas met inhoud gestolen. In de Tulpstraat verschafte een inbreker zich toegang tot een huis, •waar een horloge en een pofte- monnaie niet inhoud ontvreemd werd. Uit een perceel aan de Violen straat werd ondergoed en een oude klok gestolen. Tenslotte is er een poging tot braak gedaan in een woning aan de Sluisstraat. Er wordt echter niets vermist. De politie acht het niet uitgeslo ten, dat al deze diefstallen door dezelfde mensen zijn gepleegd, maar kon overigens nog weinig ter opheldering meedelen. Rectificatie Wij hebben bericht, dat de Ned. Veldloopkampioenscbappen dit jaar voor de tweede maal in Amersfoort zouden worden gehouden. Dat is niet juist en moet zijn voor de ze vende maal. GRAND THEATRE: „Omstreden Aarde", 18 jaar. Zondag 2, 4.15. 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. Donderdag 12 Januari. 8 uur precies: Optreden van Cor Ruys in „De Zilveren Fluit". CITY THEATER: „Fregola", 18 j. Zondag 2. 415. 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 u. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t.m. Maandag: ..North west Stampede", alle leeft. Var. Dinsdag t.m. Donderdag: „Bui ten de wet", 14 jaar. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Vrijdag en Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Overige dagen. 2.30 en 8 uur. 6 Jan.: André de Raaff en Jacques Schutte Plano-duo, zang Llen Kor ter. Amicitla. 20 uur. 7 JAN.: Soirée Dan Bearda, Marktha 21.00 uur. 7 JAN.: Receptie. Immanuël. 3—5 u. en Reünie 19 uur. 7 JAN Intern. Jeugdverkeer. zaaltje i Monnikendam. „Scandinavische lan- j den", 20 uur. 18 JAN.: „Wapenroem", 20.00 uur Jaar- verg. .De Hanze". 22 JAN.: Prinsenhof. 20.00 uur. Feest avond Fabrieksarbeiders, m.m.v. ge zelschap Teun Klomp en zijn mak ker. 23 JAN.: Amicitla, 20.00 uur K.LJVL- avond Ned. Relsverenlging. 28 en 29 JAN.: Int. School v. Wijsbe geerte, resp. 15.30 en 10.00 uur Stu dieconferentie „Wereldregering". OPENBARE LEESZAAL Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur: Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2.304 30 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12 30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL - Wljers- straat 2, geopend van 10—1 uur en 2.30—545 uur. Maandag en VrUdag 7—9 uur Uitlening van 1112 30 uur. TENTOONSTELLING: Academie voor beeldende kunst. Tentoonstelling werken van Henk Krijger. ABC-cabaret in het Grand Theater We hebben weer genoten gis teravond in het Grand Theatre bij het A.B.C.-cabaret van Corry Vonk en Wim Kan en dat zullen allen gedaan hebben, die de zaal geheel vulden. Wc hebben gela chen, geschaterd af en toe, we hadden keer op keer een stil bin nenpretje, we zaten soms alleen maar intens geïnteresseerd te luis teren en dan ineens viel er plot seling een lichte ontroering over ons. Dat is het ware cabaret, dat niet alleen weet te vermaken, maar ook weet te treffen, dat het gewone lief en leed van de door sneemensen bezingt, maar het te gen een originele achtergrond zet, waardoor het als door een won der nieuwe kleuren schijnt te krij gen. Goed cabaret kan eigenlijk niet zonder politiek en niet zonder satire en die geeft Wim Kan dan ook, maar dit is niet zijn sterkste kant, omdat hij blijkbaar nergens scherpe, sprekende accenten durft te leggen Persoonlijk vinden wij Wim Kan zelf de sterkste figuur in zijn troep, ook op het toneel. Wij ken nen geen tweede in ons land, die zo uitmuntend de kunst van de conférence verstaat, die zo rustig en kwasi-onverschillig een kwar tier lang kan staan babbelen en een volle zaal met zijn kolderpraat geboeid kan houden. Hij trad nu 'als de schoolmeester op, die de zaal tot zijn klasse had gemaakt en die met zijn „mede-docenten" de „kindertjes" aan de hand van net leesplankje en de oude school- wandplaten wijze lessen gaf. Zus en Jet, ons allen welbekend van Ligthart en Scheepstra, kwamen in moderne verschijning op het toneel, de „noot" werd gekraakt en de „schapen" werden aan een psychotechnische test onderwor pen. Cbrry Vonk was prachtig als kleine Jan, het schooiertje, dat een weekje bij „rijke lui" uit logeren zou gaan en als „Zus", die een rnan» aan de haak wil slaan. So phie Stein ontroerde met enkele eenvoudige liedjes en Pam Hen- ning gaf met haar charme fleur aan menige sketch, o.a. met Louis Borel en Chris Baay. Verbazend aardig was het slot v'ap de avond, het kijken in een prentenboek met .levende" plaatjes. Wij verlangen '1 wee.- naar de volgende avond van Wim Kan. Jammer, dat dit een jaar duurt hier in Amersfoort. d B. Lèzing voor KAB over Hervorming Kapelaan Ritselaar, de geeste lijke adviseur van dc K.A.B sprak op de K.A.B.-ontwikkelingsavonden Donderdag over de Hervorming. De oorzaak van de Hervorming school in de maatschappelijke en geeste lijke toestanden van de 16e eeuw. Er was toen een decadente geeste lijkheid, die om de stand en de gel delijke voordelen de priesterlijke waardigheid had aangenomen. Door het bezit van een goede pastoor bleef Amersfoort in deze kente- ringstijd de meest katholieke stad in de provincie Utrecht. Op het platteland liet de toestand vaak veel meer te wensen over dan in de stad. Door het kleine inkomen, dat een dorpspastoor toen bezat 25.in het jaar was hij wel genoodzaakt er een baantje bij te nemen, zoals kruidenier of koop man. Dit verval van de geestelijke stand had invloed op het gewone volk, en het was niet te verwonde ren, dat toen de Hervorming kwam, velen hiertoe overgingen, daar zij in hun geestelijke leiders geen ver trouwen meer hadden. Het tweede deel van deze avond handelde over de Hervorming in Amersfoort. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Stalenhoef weer in vorm In drie biljart-districten vhn de NBB worden voorwedstrijden ge speeld voor een plaats in de eind strijd om het kampioenschap van Nederland 2e klasse klein-cadre 28/2 zonder vrij middenvak. R. Stalenhoef, de bekende Soes- ter biljarter, neemt deel aan de voorwedstrijden, die in Utrecht worden gespeeld Van de vier door hem gespeelde partijen verloor hij er twee. maar Woensdag her kreeg hij zijn vorm. In twaalf beurten met een gemiddelde van precies 25, versloeg hij Brink uit Apeldoorn. Ook tegen de Utrech ter Kok behaalde hij winst. Eveneens met het gemiddelde van 25. Vrijdag worden door hem de laatste twee partijen gespeeld. Weet hij opnieuw zo'n hoog ge middelde 1172 Vele dagen en nachten duurt de tocht, die weer dwars door de ingewanden der aarde gaat maar Rob kan aan de stand van het kom pas wel zien, dat de amphibievoertuigen niet terugkeren naar het ei land Welke boze plan nen voert Lupardi ei genlijk uit? Is hij van plan alle stoomfabrie ken ter wereld te ver nietigen? Om vervol gens zélf de mensheid uit te roeien met zijn verschrikkelijke wa pens? Het zijn vragen, die Rob niet kan beant woorden, maar hij kent de geleerde goed ge noeg om te weten, dat hij zeker niet met edele bedoelingen deze kruistocht heeft onderno men. Eindelijk stoppen de voertuigen en wan neer de mannen uitstappen, staan ze in een enorme grot. En Rob's veronderstelling blijkt juist te zijn geweest, want vlak voor hem ziet hii, rustend op enorme betonnen blok- ken, de reusachtige onderbouw van een ura- niumzuil. Krachtige gezonde jeugdbeweging in t Soesterkwartier te halen, dan is een plaats bij de sterkste acht vrijwel 1 Stik on mej. C. Waanders. Na het zeer onlangs gevierde 80- jarig jubileum van „Samuél", vraagt thans een andere jubilerende jeugd vereniging de aandacht, n 1. „Imma nuël" in 't Soesterkwartier. 4 Januari 1925 werd in een kleine vergadering van slechts zeven per sonen. t.w de heren J. P. Gemen en P. van Hemmen plus 5 jongeren, dc Herv. Knapenvereniging „Imma nuël" opgericht. Hoewel de moeilijkheden deze pio niers niet bespaard bleven, groeide deze jonge plant gestadig en bij het bereiken van deze 25-jarige mijlpaal is „Immanuël" een krachtige gezon de jeugdvereniging met tal van clubs en onderafdelingen. Zij heeft de be schikking over een eigen gebouw in de Tulpstraat, is aangesloten bij het Chr. Jonge Mannenverbond (IJ.M. C.A.), Christen Jonge Vrouwenfede ratie (IJ.W.CA..) en de Herv. Jeugd raad. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit: H Schuring, algem. voorzitter; S. Strijbos» algem. secretaris; D. Koerselman, algem. Penningmeester; G de Gans. 2de voorzitter; mej. A. Mosterd, 2e secretaris; G. v. Leeu wen, 2de penningmeester; A van verzekerd. De herdenking van het jubileum Per 1 Januari is het secreta riaat van het Nederlandsche Roode Kruis, afdeling Amersfoort, over genomen door de heer F. de Feber, Bergstraat 45. telefoon 5609. Het kantoor zal voor eventuele inlichtingen geopend zijn van 2 tot 4.30 uur (behalve Zaterdags). Amersfoorters met 62 geslagen Voor de tweede klasse libre van het district „Eemland" speelde Donderdagavond „Theomien" tegen „Centraal II". De Socstdijkers toonden zich in „eigen home" de sterksten en wonnen dan ook met 6—2. De eerste partij tussen de Soest- dijker Voskuilen cn onze stadge noot Jonkman gaf weinig spanning te zien. Beide spelers staan voor 115 caramboles genoteerd. Na een slecht begin kwam Voskuilen op dreef en in de vijftiende beurt had hij reeds een behoorlijke voor sprong (6332). Naarmate de par tij vorderde verhoogde de Soest- dijker zijn voorsprong. Het was voor de Amersfoorter jammer dat hij pas tegen het einde constant begon te spelen. Het was te laat want ook Voskuilen maakte geen fout en in de 33ste beurt beëindig de hij zijn partij en bezorgde Cen traal de eerste winstpunten. Ook de tweede partij werd een Soestdijker overwinning, doch hier viel de beslissing eerst na een spannende eindstrijd Tot de 25ste beurt gingen de spelers volkomen gelijk op (72-73). De zenuwen speelden blijkbaar een grote rol want het goede gemiddelde van drie ging verloren. De spanning bleef echter totdat Van Breukelen in de 37ste beurt de balans in zijn voordeel bracht met een serie van 16 caramboles. Een slotserie van zeven bezorgde Centraal opnieuw twee winstpunten. De daarop volgende partij werd een Amersfoortse overwinning. Hornsveld bleek minder slecht te zijn dan Loor. In deze partij kwa men beide spelers niet boven het middelmatige. De grote verdienste van Hornsveld was, dat hij zien niet door een achterstand liet de- Voskuilen 115 33 12 3.48 Jonckman 85 33 6 2.57 Van Breukelen 115 40 16 2.87 Klashorst (105) 96 40 13 2.40 Loor 92 47 18 1.95 Hornsveld 105 47 12 2.23 Kuivenhove 105 40 13 2.62 Kurvers (95) 62 40 5 1.55 "N ULO-scholieren bij kroningsschilderij primeren. Loor die goed van start ging zag dan ook zijn voorsprong bij de dertiende beurt (14-39) verlo ren gaan, kwam daarna zelf in de verdrukking en na 47 beurten maakte Hornsvgld aan alle twijfel een einde. Kuivenhove, de vierde teamspe ler van Centraal, deed het beter dan zijn voorganger. Na een aarze lend begin kwam hij hevig opzet ten, nam een flinke voorsprong cn stevende regelrecht op de over winning aan. Kurvers kon niet op dreef komen en bleef ver beneden zijn kunnen spelen. Centraal II won deze eerste wedstrijd in de competitie met 6-2. Biljartuitslagen De uitslagen van de Donderdag avond voor dc competitie van het district „Eemland" gespeelde bil jartwedstrijden zijn als volgt: Tweede klasse libre: Centraal II—Theomien 6—2 Vierde klasse libre: Soesterkwartier IIMetro- pole III 2—6 Poedel IINieuwe Kei II 62 SchouwVerg. Wagen IV 26 Amersfoorters op de „Asturias" Met het troepentransportschip „Asturias", dat op 20 December van Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk op 12 Januari te Rot terdam aankomt, repatriëren de volgende Amersfoorters G. van Silfhout, van Hogendorplaan 1 en J. H. Spoel, Weverssingel 33, ver der J. Jansen, Nieuweweg C 68, Achterveld. De heer G. van Wijland, die, zo als bekend, .het kroningsschilderij vervaardigde op uitdaging van Charles Eijck, heeft dit werk vol tooid. Van Wijland, die o.a. leraar tekeneti is aan de Jacob van Cani- penschool aan 't Schoollaantje (de ULO), beleefde tijdens 't vervaar digen van het doek een klimmende belangstelling naar zijn werk van zijn leerlingen. Donderdagmiddag hebben 160 leerlingen van de school in vier autobussen een bezoek gebracht aan zijn atelier. Onder leiding van het hoofd der school de heer J. Bijl werd het een leuk uitstapje en in de autobussen heerste al spoedig een beste stemming. In een zaal der Dansschool Do lores del Rio, waar het schilderij zich nu bevindt werden de jeugdi ge bezichtigers plotseling stil. Nu konden zij met eigen ogen zien, waarover de dagbladen reeds zo veel hebben geschreven. Van Wijland gaf een beknopt overzicht van de geschiedenis, wel ke dit werk heeft doen ontstaan. Vervolgens gaf hij uitleg over de wijze waarop de kleuren werden aangebracht. Stil en ingetogen luisterden de leerlingen naar hetgeen van Wij land hierover vertelde. Nadat door zijn vrouw versna peringen aan de jeugd waren uit gedeeld, dankte het schoolhoofd voor de gulle en leerzame ont vangst. (Onze foto toont Gerard van Wijland tijdens zijn explicatie). Laat boeken Uw vrienden zijn Nieuwe aanwinsten van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek Muurhuizen 9. Boek, Het. van de rayon: ontwikke ling. vervaardiging, eigenschappen, ver werking, toepassing. 677 Boe.l Boonen burg. K. De windmolens. 725 Boo 1 Broeder. D. L. Zwerftochten door Zee land; herinneringen uit vredes- en oor logsdagen. 915 Bro.l. Carnegie, D, How to win friends and influence people 171 Car l. Flothuis, M. Hedendaagse Engel se componisten. 927 Flo.l. Glazcma, P. Gewijde plaatsen in Friesland, studie over het verband tussen de heiligdom men der eerste Friesche christenen en de oude heidense cultusplaatsen 950.1 Fri 6. Heunks, C. A Historische gege vens over Amersfoortse huis- en straat namen 950 9 Ame. 34. Hunningher, B.. Een eeuw Nederlands toneel; de ont wikkeling tussen 1840 en 1940, 792 Hun.l. Jeans. J De groei der natuurweten schap. 509 Jca.l Laan. K. ter Middel eeuwse legenden uit Groningerland 398 Laa.3., Mourlk Broekman. M. C van. Geestelijke stromingen in het christelijk cultuurbeeld; theosofie, Soefl-beweging, anthroposofle. Christengemeinschaft. oc cultisme e a. 180 Mou.l Pretorius. P. J.. Mtanda Bantoe; Afrikaanse avonturen van een jager-verkenner. 590 Pre 1 Raatgever Jr.. J G. De spoorwegen in Nederland; geschiedenis en toekomst plannen. 625 Raa.l.; Raignier, A.. Mie ren. 595 Rai l.; Resultaten van de Ron de Tafel Conferenties, benevens ont- werp-constitutie van de Verenigde Sta ten van Indonesië. 325 Rcs.l.; Rutters, H. Giuseppe Verdi. 927 Rut 2; Verhoog, P. Ontdekker cn admiraal, het leven van Columbus 929 Ver.l; Vloemans. A. Aristeia; geschiedenis van de opvoe dingsidealen vanaf dc Oudheid. 370 8 Vlo 1; Welzmann. C. In dienst van mijn volk; autobiografie van dc President van Israël. 923 Wei.l. werd gisteravond ingezet met een Kerkdienst in de Emmakerk. De li turgie van de dienst berustte bij Ds. A C. Smits, terwijl de predicatie werd gehouden door Ds. J. Hadders, jeugdpredikant van de Ned. Herv. j Gemeente alhier Ds. Hadders ontleende zijn predi- 1 king aan Matth. 1:23: „En gij zult Zijn naam heten Emmanuel, hetwelk is. overgezet zijnde, God met ons. Spr. stelde voorop, dat in een kerk dienst nooit een vereniging, ook niet een jubilerende vereniging in het middelpunt mag staan. Daar mag en kan. en daarom ook moet het alleen gaan om het Woord van God, dat geloofd moet worden. „Immanuël", vervolgde spr., heeft onder ons een bekende klank. Het wekt gedachten op aan goede pret tige uren in het gebouw aan de Tulp. straat. „Immanuël" is bekend in de ze wijk. Intussen rijst de vraag of deze naam aan de bewoners van het Soesterkwartier ook zegt, wat zij eigenlijk zeggen wil: God met ons. Lang voor een jeugdvereniging deze naam droeg, werd hij reeds ge noemd door de profeet Jesaja. Als we het vanavond met elkaar hebben over „Immanuël," dan zullen we 't in de eerste plaats niet hebben over de jubilerende jeugdvereniging, hoe sympathiek die ons ook mag zijn, maar over d e Immanuël: God met ons. God niet verre van ons. en God niet tegen- ons, maar God verzoenend en verlossend mét ons, bij ons en óver ons in Jezus Christus. Dat is het grote Wonder, dat al tijd Wonder blijft, dat ons overwel digt en openstelt en dat ons God doet verstaan, dat we er stil onder worden. Ds. A. C. Smits eindigde het sa menzijn met dankgebed en de zegen, waarna de gemeente staande het eer ste couplet van het Bondslied van het C.J.M.V. zong. Voor de verdere herdenking staan op het programma: Zaterdag 7 Januari: receptie en reünie van oud-leden in het eigen gebouw, Tulpstraat; Donderdag 2 Februari: opvoering van het lekenspel „Overwinnaar" van M. C. Fallentin in „Amicitia". Zaterdag 11 Februari: feestavond voor j'ongens en meisjes van 813 jaar in het Clubgebouw van de Speeltuinvereniging aan de Zonne bloemstraat; Donderdag 16 Februari: feestavond voor jongens van 1416 jaar in „Be thel". Eemstraat; Zaterdag 18 Februari: Slotbijeen komst voor de ledën boven 16 jaar. HVC en Boys spelen in Amersfoort Zondagmiddag komen alle Amers foortse clubs weer m actie. Twee er van spelen thuis, namelijk HVC en Amersfoortse Boys. Quick, Amsvorde en APWC gaan op reis. HVC ontvangt Vriendenschaar. Als de tweede helft van de competitie net zo goed begint als de eerste, dan komen de Culemborgers er bekaaid af. want destijds lukte het onze stadgenoten best. De voor hoede scoorde er maar op los! We geloven ook wel, dat HVC ditmaal kan winnen en dat lijkt ons ook nodig, al was het alleen maar om het geschokte zelfvertrouwen terug te winnen. Elinkwijk zal weinig moeite heb ben met Volendam. De Spartaan krijgt UW op bezoek, dat niet ge heel en al kansloos is. APWC speelt tegen Fortitudo in Culemborg. Die ontmoeting kon wel eens een gelijk spel opleveren. Overigens zijn de wedstrijden in deze afdeling in de meeste an dere ook voor de Amersfoortse clubs van weinig belang. Quick zal in Doorn van DEV moeten winnen, als de roodbaadjes hun kansen willen behouden. Een overwinning lijkt ons niet uitge sloten. Amersfoortse Boys speelt thuis tegen Maarsen. De Boys spelen de laatste tijd wat wisselvallig, zodat we ons niet aan een voorspelling durven wagen. Amsvorde gaat op bezoek bij VVY en ditmaal verwachten we weer eens een overwinning van de Leusderweg-mensen. EEN BUS VAN DE G.D.S., die in afwachting van de nieuwe trol leybussen, waarmee Groningen wordt verrijkt, tijdelijk de dienst waarneemt, reed Woensdagavond door een verkeerde manoeuvre van een motorrijder tegen het hekwerk van de Ebbingebrug. Half over het water bleef de bus hangen. Drie personen werden gewond. J.ensden Kunstmatige inseminatie De afdeling Leusden der kunst matige inseminatie-vereniging hield Donderdagavond j.l. een vergade ring in 't Ros Bayart te Hamers- veld ondej- voorzitterschap van de heer R. van Eijden. De heer K. F. Joling. directeur van de Gezond heidsdienst voor dieren te Utrecht, gaf een deskundige uiteenzetting van de bij de K.I. te volgen werk- denberg, heeft momenteel 23 aan gesloten veehouders met ongeveer 450 koeien. Dit aantal kan nog op gevoerd'worden tot 600 stuks. Ge bleken is echter al wel dat 1 inse- minator het werk niet meer aan kan, zodat tot opleiding van een tweede moet worden overgegaan. Ook de noodzakelijkheid van een tweede stier is aanwezig. Het gemeenschappelijk bestuur van de kring Woudenberg, Leus den. Schei pe'nzeel. Renswoude en Maarn zal uit vijf personen be staan. waarvan een lid door de af deling Leusdei} zal worden aange wezen. Geen algehele overeenkomst kon ter vergadering worden bereikt over de nieuw aan te -stellen inse- minator. Het grootste gedeelte van de aanwezige leden sprak zich uit voor de omgeving Hamersveld, ter wijl dit bezwaren opleverde voor de afgevaardigden uit Woudenberg, die meenden dat grote bekwaam- wijze. Van de afdeling Woudenberg, heid bij de inseminator een eerste vereiste is. Hieromtrent zal men zich nog nader beraden. Ophalen huisvuil Belanghebbenden worden er op gewezen, dat voorlopig het huisvuil in 1950, evenals het vorige jaar een keer per week zal worden op gehaald en wel op iedere Donder dag. waarvan twee afgevaardigden ter vergadering aanwezig waren, bleek dat daar met succes wordt gewerkt. Het aldaar aantal aangesloten vee houders bedraagt momenteel 50 met een totale veestapel van ruim 1000 koeien, terwijl deze vereniging tot op heden met 1 inseminator werkt. De afdeling Leusden die moet samenvloeien met de afdeling Wou- Ons dagelijks teveel Er is weer eens een ruzie ge weest over inwoning. Het geschil werd eerst met een stok en later met behulp van de politie beslecht. W., die zijn auto bestuurde onder invloed van sterke drank, werd geverbaliseerd. De auto is in be slag genomen. Op de Utrechtseweg kantelde een personenauto bij een poging van de bestuurder om een motor rijder te ontwijken. Bij de meisjesschool in Plantsoen Zuid zijn al een paar keer tegels gestolen. Nu is dat weer gebeurd. Er zijn nu in totaal 70 tegels zoek. UITVOER VAN LAND- EN TUINBOUWPRODUCTEN Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de totale -uitvoer van land- en tuinbouwproducten in November f 159.695,000 bedragen, waarmee de totale uitvoer van deze producten gedurende de eerste elf maanden van 1949 tot f 1.170.976.000 is gestegen, tegen f 84.787.000 in Nov 1948 cn f 757.815.000 in de eerste elf maanden van 1948. De AVRO kwam Donderdagavond bridgen in de foyer van Amicitia en boekte in onze stad een record aan tal inschrijvingen van liefst 168 deel nemers en deelneemsters. In zijn openingswoord wees de heer De Clerq AVRO-voorzitter op de toenemende belangstelling. „Voor ons is dit het bewijs dat U graag bij de AVRO bridget waartegenover wij ons best do endoor goede organisa tie uw verwachtingen niet te be schamen". Dit jaar zijn de bridge drives georganiseerd in samenwer king met de Nederlandse Bridge Bond Het begon rustig. De arbiter de heer J. H. Gilkens gaf vele aanwij zingen en verduidelijkte enkele nieu we regels die gevolgd dienden te worden. De prijzen waren de moeite waard om er je best voor te doen. Er is geanimeerd gespeeld en de deelnemers waren voldaan, gewon nen of niet. De uitslagen zijn als volgt: Groep A: Noord-Zuid, 1 de heren Voorn en Kapteyn met 19 punten. 2. de heren v. d. Weerd en Develing met 22'A pnt. Oost-West: 1. de heer en me vrouw Brinkhorst 18V? pnt), 2. de heer cn mevr. Mulder (23 pnt.) Groep B: Noord-Zuid. 1. de heren Rutgers en Wolfers (19 pnt.). 2. de heren Schlimmer en Krap (23pnt.) Oost-West, 1. de heren Winkelman en Douwes 2. de heer Spakman en mevr. de Bruyne Groep C: Noord- Zuid, 1. mevr. Heins en de heer v. d. Log (21 pnt.), 2. de heren Wolfswin kel en Jos. Plum (26 pnt.) Oost- West, 1 de heren Zwaaf (17 pnt), 2. mevr. Knoek en de heer Blazer (18 pnt.). Groep D: Noord-Zuid, 1. Soest Burgerlijke stand GEBOREN: Gerritje, d v S de Jong en H v Bokhorst; Gerritje M, d v G Metselaar en J v d Kamp; Elizabeth A M, d v H Schaap en E A Vink; Margaretha E, d v J C v d Hoef en H Koster; Karei J F. z v W v Dijk en T Damsma; Lambertus P M, z v L d Beer cn J M v Schalk wijk; Cornells A H. z v A W Kok en H P A v d Brink. ONDERTROUWD; J L Boere- bach en S A van Hees; L S. Wot- linski en F P H van Deijl. GETROUWD: F D J Keus en J Diekerhoff; J Slijkhuis en G Pas- tunink; J Piepenbroek en M Vos kuilen; A Peters en A Nijhoff; P van der Kooij en A J Zoetelief; W Vervest en E I Pritschke. OVERLEDEN: Geertruida G M ten Haaf. 68 jr, geh met M W Luy- pen; Wilhelmus Spaarenberg, 80 jr, gesch. v D Haarman; Janus v d Brink, 94 jr. geh met H v Kooi: Cornelia den Ouden, 84 jr, wed v W E Termond. de heren Teuben en Schouten (15 pnt.), 2. de heren Koelen en v. d. Waals (26'A pnt.), Oost-West, 1. de heren Boot en Vos (18Vs pnt.), 2. mevr. v. d. Wetering en de heer WolKuizen (26'pnt). Groep E: Noord-Zuid, 1. de lieren Reinier en De Bie (17'/? pnt.), 2. de heren Boers en Vonhof (26 pnt.), Oost-West, 1. dr. Schamhart en de heer Rat (18 pnt.), 2. de heren Zwanenburg en v. d. Zanden (27pnt.). Groep F: Noord-Zuid, 1 de heren Verhoenen en Hohnerstad (15 pnt2. de dames Voorn en Sillen (20 pnt.). Oost-West, 1. de heer en mevr. Noordhof (211/, pnt.), 2. mevr. Salomons en de heer Donker (22 pnt.). W ondenberg Kwarteeuw bij politie Zaterdag 14 Januari as. hoopt de heer P. C. Nieuwland, opperwacht meester bij de Rijkspolitie te Wou denberg, zijn 25-jarig jubileum als politieman te vieren. Hij werd 14 Januari 1926 aangesteld bij het corps politietroepen. Daarop volgde op 1 Februari 1927 zijn benoeming tot agent bij de recherche te Haarlem. Op 1 Januari 1936 werd hij aange steld als gemeenteveldwachter te Woudenberg, om 1 Maart 1943 als wachtmeester over te gaan naar de Rijkspolitie. Met ingang van 1 Ja nuari 1946 volgde zijn benoeming tot opperwachtmeester Df* heer Nieuw land heeft zich al die jaren doen kennen als een flink «Witioman. die recht door zee gaat. We zijn ervan overtuigd, dat 't hem op 14 Januari zal blijken, hoe zijn werk gewaar deerd wordt. Beroepen Door de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente is een beroep uitgebracht op ds. Lamens te Elspcet. NEW YORK. In het grootste gedeelte van de Verenigde Staten heersen abnormaal lage tempera turen gepaard gaande met regen en sneeuw Het vriest in Californië. In Illinois en Indiana worden over stromingen gemeld. In West-Ken tucky zijn de rivieren buiten hun oevers getreden. De 52-jarige Haarlemmer G. de P. is Donderdagmiddag om streeks twaalf uur bi.i het vissen op de pier te IJmuiden te water geraakt en verdronken. Hulp kwam te laat. West-Duitsland telt momenteel 98 door de staat gesubsidieerde schouwburgen cn 34 particuliere theaters. Hierin zijn werkzaam 1438 acteurs. 810 actrices, 662 zan gers en 476 zangeressen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2