VOORAL VOOR DE VROUW Ze trouwde en daar kwamen de dieren in haar leven Rechts op zolder staat de doos met reserve-kacheldekseltjes Zaak tegen mr v.d. Starp aangehouden voor psychiatrisch onderzoek Bank genoot ten onrechte faam van veiligheid Jakje met de Als vrouw van een dierenarts moet je van ze houden Brandewijn Mr. van Toen: ieder iveet dat er veel geknoeid en mishandeld is zangerige naam Vrijdag 6 Januari 1950 3 Zc hoeft korte, zwarte haren en d'r ogen aarzelen tussen grijs en blauw. Ze houdt van truitjes en lange broeken, van een wijde, sportieve jas. van wollen mutsjes en van wandelingen in wind en zon en regen. Ze loopt K«??en,Slle C" met bijna s,ord'Ce zwier. Er zgn mensen, die haar onverschillig vinden, maar luister hoe ze praat tegen poezen en vogels, tegen een hond. een paard, een aapje. Als ze Jolig zjjn en gezond, maar vooral als ze pgn hebben en klagen van narigheid. Dan troost ze zoals een kind getroost moet worden. Met al de lieve, kleine woorden, die je niet eens behoeft te verstaan. Ze pakt en troetelt ze tot ze zich zonder dat wilde wantrouwen helpen laten door haar man, de dierendokter. Anneke heet ze. Een moeilyk naam, te kinderlijk, vooral als je ouder wordt Maar ze behoort tot het soort, dat iets van een kind in zich bewaart. Iets. dat zich niet vangen en vastleggen laat. Een poes heeft zoiets in haar ogen, kijk maar. Als meisje was ze graag alleen, ge voelig en een beetje verlegen. Hevig verliefd op haar piano Ze studeerde met de bezetenheid van een, die weet wat ze bereiken wil Totdat ze de jonge dierenarts leerde kennen, toen liet ze haar studie gaan. Want ze trouwde en de dieren kwamen in haar leven Daarvoor had ze hen ook wel gezocht maar nu waren ze anders. Ziek. hulpeloos ontredderd en bang. ..Laat me je helpen." zei ze tegen haar man. ..Ik doe niets liever." Ze werd z'n assistente. Eerst wat on zeker. omdat ze dit werk nog nooit had gedaan en haar vingers inge steld waren op accoorden. toonlad ders. études Maar wat ze had van de eerste dag af en wat haar mar onmiddellijk herkende, was ccn massa tederheid en een wonderlijk contact. De dieren voelden dat ze het goe de wilde, de halsstarrige honden likten haar hand. nerveus maar zon- der wantrouwen. „Je wordt nog eens gemeen ge beten." waarschuwde haar man. „Denk erom dat je voorzichtiger wordt, anders mag je hiermee niet doorgaan." „Mij bijten ze niet," zei ze. Op een dag waren ze in Artis Er was een ziek aapje, dat bibberend over z'n buikje streek en felle geluiden maakte als iemand zich met hem wilde bemoeien „Pas op." zei de dokter ..Apen- beten zijn niet ongevaarlijk." „Deze bijt me niet." riep ze ..Ik zie het aan z'n ogen," en ze stapte het hok in. Ze pakte het aapje en drukte het tegen zich aan. „Wat is er dan m'n jongen." troostte ze, „heb je pijn? Wat ben je koud Ze droeg een jasje van langharig bont en de kleine zieke beviel dat wonderwel. Later had men de groot, ste moeite om hem weer in het hok te krijgen Het dier klampte zich aan haar vast en huilde. „Jij hebt iets, dat ik bij m'n werk niet missen kan." zei haar man. Dus bleef ze zijn assistente. Ze hielp hem niet alleen op het spreekuur, met het zetten van gebroken poot jes. maar ook bij operaties en be vallingen. Uren wachtten ze soms bij een kostbare hond totdat de jon gen kwamen. En terwijl haar man de exacte dingen regelde, praatte zij met het bange dier. Niet zoet. niet overdreven of vervelend maar zo. dat als die hond een vrouw geweest was. ze zich ook kalmer gevoeld had. Voor haar zijn de dieren net als mensen. Daarom roept ze geen ..af' en „koest" en „vooruit liggen", maar zc zegt als de patiënten op het spreekuur elkaar in de haren vlie gen: „Wat is dat nou? Wie maakt hier ruzie? Wie verdient er geen koekje?" En kijk, hoe goed ze wordt verstaan. Door grote en kleine, dure en gewone honden, door poezen, ka naries. konijntjes en papegaaien. Door het paard Hansje, dat haar stem uit alle andere herkent. „Als vrouw van een dierenarts moet je van ze houden." zegt ze. „'t Kost mij geen moeite Ik kan het niet laten Misschien ben ik er wel voor geboren." BIBEB Van een kunstschilder en vriend kregen we tijden geleden een schil derij. Eerst zomaar, ter leen en toen we het niet meer missen wilden, be gonnen we het af te betalen. „Nu nog een maand," zeg ik op een dag, „dan is het van ons." 't Is niet voor zoontje bestemd, maar hij lui stert wel. „Als 't met die oom maar niet gaat als met die ene meneer." praat hij somber Ik weet niet meer hoe die heet. hij is van de Wakers. Hij is al dood, maar hij had altijd honger. Nooit had hij eten. Alleen maar droge korsten brood." Zoontje zucht, en raakt op stoot. „Nooit jam, nooit koekjes niets. En toen die ein delijk dood was, vonden ze de Wa kers wel mooi en nu kan je die voor geen honderd millioen gulden ko pen. Zo duur zijn ze." „Wat voor Wakers?" „Nou dat schilderij»" zegt zoontje, „dat had-ie zelf geverfd." 't Begint me te dagen. „Je bedoelt zeker Rembrandt," lach ik. „Rembrandt en de Nachtwacht, Heeft de meester je daarvan ver teld Zoontje knikt plechtig maar met de namen is hij het niet eens. „Nee Mam," praat hij, „Zo heet hij niet. Hij heet helemaal enders. En Nacht wacht is ook niet goed Wakers, Mam Onze meester noemt ze Wakers." Omdat hij me niet geloven wil, ROTTERDAM. Iets van de sfeer van de dagen van het proces-v. d Waals Is Donderdag teruggekeerd In de zaal van de Rotterdamse reehtbank. Zelfde plaats, zelfde president (mr. J. van Vollenhoven), zelfde mr v. d. Starp. gewezen advocaat en procureur, de verdediger van de mammocth- spion, die thans op de plaats zit, waar zijn cliënt eens onbewogen luisterde naar de urenlange vertogen, en weer veel belangstelling, nu hoofdzakelijk van rechters, officieren en advocaten. Getuige geeft een ontkennend ant- Verdachte kan niet al "^verdediger ver,ook, do gr„:,cr Het mantelpakje blijft altijd een goed ding om te hebben. Vooral als het een beetje ple zierig gemaakt is. De manne quin op de foto draagt er een van de Nederlandse confectie- industrie N.V. Em-Cé-Be. Het is van soepele wollen stof en de ontwerper een Neder lander toonde hiermee, dat h\j weet dat de Hollandse vrouw het meeste gebaat is met eenvoud. De kleur is rus tig: beige met iets donkerder tint voor hoedje, handschoenen en tas. Op het jasje vier zak ken. In het rokje van achteren een split. Het is niet eens zo duur. Wel ziet het er juist door de simpelheid kostbaar uit. Mrs Eleanor Roosevelt heeft der haren kort laten knippen. Ze heeft nu allemaal krulletjes en een beetje poney. 't Staat haar jolig, vooral als ze lacht. Erl ze lacht zo vaak. zijn bronnen noemen U erkent de auteur te zgn van dit boekje „het Englandspiel, démasqué der Vau-mannen"?, vraagt de presi dent. Ja, zegt verd. v d Starp. Uw bedoeling met deze publicatie was het algemeen belang te dienen? Ja. Pres.: Uit welke bronnen putte U Uw gegevens? Ik wil dit graag weten om te kunnen beoordelen of het alge meen belang inderdaad gediend is bij deze publicatie. Verd. schijnt niet gaarne bereid op deze vraag te ant woorden. Als zegslieden noemt hij v. d Waals zelf. diens vader en twee broers. Hij ziet niet in. waarom hij z'n bronnen moet noemen. PresU zegt toch heel pertinente dingen in de brochure en de sugges tie wordt gewekt, dat U de dossiers ervoor hebt geraadpleegd. Als het al gemeen belang er inderdaad bij ge diend is. moet U man en paard noe men. Getuige A F. Hagen, admini stratief ambtenaar 1ste klas bij de arrondissementsrechtbank verklaart, dat hij de heer v. d. Starp vóór het proces verscheidene malen gewaar schuwd heeft, dat hij niet al te veel tijd meer had om het lijvige dossier tegen v. d Waals, dat 1500 pagina's telde en waarin deze 48 misdrijven ten laste werden gelegd, te bestude ren.' Verd, v. d Starp had in totaal niet meer dan vijf of zes uur aan het dos sier besteed. Hij had gezegd, dat hij zelf een veel omvangrijker dossier bezat. Preskunt U iets zeggen over de herkomst van dit dossier. Verd.: nee, dan zou ik eerst dege ne, die het mij verstrekte, moeten raadplegen. De verdediger mr. H. W. A. van Toen vraagt de getuige J. v. d Ende, wiens goede naam en eer aangerand zouden zijn, of hij v. d Waals tijdens de verhoren wel eens heeft mishan deld. Getuige: sta Ik hier terecht? Als ik hem mishandeld zou hebben, had hij hier als een zak vol benen gezeten Ik voelde me tegenover mijn ver moorde kameraden uit de concentra tiekampen verplicht deze zaak zo zorgvuldig en objectief mogelijk te onderzoeken. Er is misschien geen zaak met zoveel zorg behandeld als die tegen V. d. Waals. Het is geen co- medie geweest. Mr. van Toen. die met deze oratie niet tevreden is. herhaalt zijn vraag. deze verklaring vast te leggen. Nadat nog een broer van de ver moorde V. d Meer gehoord is. komt het Englandspiel nog even ter sprake. De president herinnert eraan, dat de heer v d Starp toen goedgevon den heeft dit onderwerp buücn de procesvoering te houden. Hetgeen verd. thans ontkent. V. d. Starp kreeg geen antwoord Mr. van Toen verklaart, dat hg ge tuigen zou kunnen oproepen, die wel degelijk door Van der Kilde zijn mis handeld. IHj betreurt het, dat men sen. die voor hun functies ongeschikt waren, daar ze van een gloeiende haat jegens politieke delinquenten waren vervuld, zo'n belangr'Ukc zaak als deze hadden voorbereid Zijn cliënt had zieli als ieder ander ge ërgerd aan wat er huiten de dossiers om ging. Iedereen wist. dat er in die tgd ontzettend veel mishandeld en in processen-verbaal geknoeid werd. Van der Starp had hierover aan ministers. procureurs-fiscaal, zelfs de minister-president gcschre- cn. maar nooit enig antwoord gekre gen. Was het daarom verwonderlijk, dat hij naar deze publicatie greep om de zaken uit de doeken te doen° Voorts merkte mr. van Toen op. dat Van der Ende niet wordt genoemd in verband met het eerste feit van de dagvaarding de mishandeling van Van der Waals maar misschien had hier „wie de schoen past. trekke hem aan" gegolden? Hij had drie ge tuigen h decharge opgeroepen maar hij zou nog meer getui gen laten dagvaarden, indien de rechtbank zou beslissen, dat het al gemeen belang is gediend door het publiceren van de brochure. Dc officier van justitie zegt. dat do rechtbank thans moet beslissen over het verzoek van verdachte het bewgs van de waarheid te mogen leveren. De officier meent, dat de rechtbank het verzoek om bewijsvoering van I verdachte moet afwijzen, omdat het algemeen belang niet in het minst gediend is met deze publicatie. Van der Starp. die hierna nog aan het woord komt. zegt dat er in de zaak tegen Van der Waals wel mis handeld is en hij verzoekt de recht bank te willen toelaten tot het leve ren van het bewijs voor die feiten, die in zijn brochure beschreven wor den. Na raadkamer deelt de president mee. dat de rechtbank alvorens over de vraag te beslissen of het algemeen belang is gediend met de brochure, van oordeel is. dat er eerst omtrenc de persoon van verdachte meer ze kerheid bestaat. De zaak wordt te ruggewezen naar dc rechtcr-commis- saris voor een psychiatrisch onder zoek van verdachte en wordt voor onbepaalde tijd aangehouden. ZO MOET HET WORDEN!! pak ik een boek met platen. „Kijk is dit hem vraag ik Zoontje be- tuurt het hoofd van Rembrandt en schudt van nee. „Dat is hem niet. De mijne is anders. Zo met een hoed en een klein en een groot oog en een rare kraag." „Rembrandt van Rhijn" staat er onder en zoontje leest die naam hardop. De klank ervan geeft hem zekerheid. „Ik weet 't Mam," roept hij- .'Ik weet hoe de mijne heet. Meneer Brandewgn heet hij Meneer Bran dewijnDe meester heeft het zelf gezegd." Bibeb. .LILI BET De kindernaam van Prinses Eli zabeth van Engeland is Lilibet. De gouvernante van de Engelse prin sesjes Marion Crawford vertelt in de Ladies Home Journal allerlei uil de tijd dat Lilibet en Margaret Rose klein waren. Het is een onop gesmukt verhaal en het laat zich pleizierig lezen. Men leert er Lili bet uit kennen als een vroliik. jon gensachtig kind dat liever een jurk aan heeft die gemakkelijk z.t dan een waarmee ze voorzichtig moe» zijn. Geen strikjes en versiersels geen tasjes en hoedjes voor haar, r» tegenstelling tot Margaret Rose, die al als peuter kieskeurig was op de lintjes in d'r haar Lilibet. dol op paaiden, zei toen ze zes was: „Als ik ooit Koningin ben verbied ik da' er Zondags gereden wordt. Paarden mogen ook wel eens een rustdeg hebben. En hun staarten mogen helemaal nooit meer geknipt wor den." Hun moeder noemt Marion Craw ford: klein, sierlijk, uiterst vrouwe lijk met innemende blauwe ogen en een hartelijke stem. Hun Vader: praat langzaam bijna aarzelend, z'n glimlach is wat verlegen maar zon derling innemend en hoewel hij stellig ouder was dan Marion schrijft ze dat hij haar doet denken aan een jongen van een jaar of achttien. Moeilijk hè, om een „ideale huisvrouw" te zijn? OM deze tijd van 't jaar kiemen de goede voornemens als groe ne spruitjes uit de grond, maar wie mismoedig is geworden door de er varing, bekijkt ze met wantrouwen, 't Is ieder jaar weer t zelfde, mis schien hou je het twee weken vol, misschien vier, maar altijd verslapt het weer. Je kunt jezelf na je der tigste toch niet meer veranderen, zei een wijze vriendin laatst. Maar zou dat werkelijk waar zijn? Eert eigenschap als slordigheid bijvoor beeld, zou je die niet kunnen afle ren? Het is een fout, die zo mak kelijk lijkt te corrigeren. Je denkt: Goed, ik bèn slordig, maar nu is het weer een nieuw jaar, een scho ne lei, we beginnen weer van voren af aan, enfin, U kent het wel, en nu zullen we dan eens definitief het roer omgooien. Die rommel kast.... daar moet alles uit, wat niet beslist nodig is. naaidoos en schrijfbureau en alle laatjes moe ten grondig herzien. Bij een nette huisvrouw zitten knopen in een knopen oos, eindjes touw in een touwtjesdoos. en spijkers in een spijkerdoos, en niet alles door el kaar in een la. zoals bij mij Som mige vrouwen hebben op iedere doos een etiketje, ik ken iemand die een doos heeft waarop staat: „Eindjes touw, te kort om te ge bruiken." Bij een nette huisvrouw zitten kruidnagelen in het potje waar kruidnagelen opstaat en niet in het potje „foelie". Als een nette huisvrouw een stukje lingerieband nodig heeft, hoeft ze haar hand maar rustig uit te strekken naar de keurige naaidoos terwijl ik moet dreggen in een doos met kapotte ceintuurs, eindjes kaars, brokken van het oorlogs-noodkacheltje, gor dijnringen en voorwerpen, waar je uren naar kunt kijken, zonder er achter te komen, waar die in he melsnaam voor gediend hebben, maar het lingerieband zit er ten slotte niet tussen. Hopeloze combinatie SLORDIGHEID is erg. maar ge combineerd met de eigenschap van „alles bewaren, je weet nooit hoe het neg tepas komt" wordt het ondraaglijk, want in de tijd tussen de voorjaarschoonmaak en nieuw jaar is de rommel in alle verborgen laden aangeslibd tot een onontwar bare laag van huofdzakelijk kapot te en onbruikbare prullaria. Zou slordigheid af te leren zijn? 't Gaat er natuurlek niet om, dat je periodiek eens opruimt en uit mest, dat kan iedereen. Nee, 't gaat er om, voortdurend alles op zijn plaats te leggen. Een restje wol niet lekker haastig in de stopmand, een punaise niet op het pennenbakje, een stuk wit kladpapier niet tussen oude brie ven, knipsels uit kranten netjes bij elkaar, foto's direct ingeplakt, wat een goede eigenschap, om zo syste matisch en ordelijk te zijn. En wat heerlijk om, als iemand in huis vraagt naar een kurK, zonder van je boek op te kijken te zeggen: Derde laatje van de keukentafel, doosje bovenin. Of 't dekselplaatje van de kachel breekt: O, op zolder Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW staat rechts die doos met kachel dekseltjes. Zo moet het worden. Dat betekent dus eerst veel dozen inrichten en voor alles, alles, alles een aparte doos hebben, 't Worden er veel, heel veel, 't huis is een beetje klein voor al die dozen, maar 't moet, want zonder dozen wordt men niet netjes. En zonder potjes. Potjes in de keuken voor alle bijzondere kruiden en. alle bui tenissigheden. Maar een stukje knoflook en een gedroogde olijf een pot voor inricht. Ja, potjes in de keuken en mappen in de schrijf tafel. Dat worden er ook ontzet tend veel. Met rekeningen en kwi tanties en programma's en menu's en brieven en vodjes, waar iets op staat. Maar moet, we worden van nu af ordelijk. Totdat je haast hebt op een dag, verschrikkelijk haast. Dan laat je even een touwtje liggen en even een kurk liggen en even een eindje wol slingeren en van dat ogenblik af gaat het bergaf. Alles gaat weer in een la en daar hoopt het zich op tot de volgende opruimdrift. Zou het dus niet te veranderen zijn, die instelling? Gratis sport voor de Amsterdamse jèugd AMSTERDAM. Do wethouder voor het onderwijs te Amsterdam, mr A. de Roos, heeft toestemming verleend een proef te nemen om jongens en meisjes tussen 14 cn-11 jaar de gelegenheid te geven sport te beoefenen. In vier gymnastiek lokalen zullen de jongens, voorlo pig één avond per week, kunnen boksen, basketballen of grondgym- nastiek doen salto's, handstanden enz.), de meisjes kunnen basketball spelen of rhythmische gymnastiek beoefenen. Deze sportbeoefening is geheel gratis en vooral bedoeld om die jongens en meisjes, die geen lid zijn van enige sportorganisatie in ken nis te brengen met de sport, maar ooK om ze te doen ervaren, dat het veel fijner is een uur met elkaar te spelen, dan rond te hangen op dc hoeken van de straat. Een voor beeld ter navolging? HET OUDEWATER SE FAILLISSEMENT Gedupeerden achten regering moreel lot tegem oetkom ing verplich t VIJFTIG JAAR GELEDEN In de Ladie's Home Journal van vijftig jaar geleden werd de vol gende raad gegeven aan jonge moeders: 't Gezicht van uw baby moet door een voile beschermd worden. Zodra het kind door de voile kan heenkijken moet deze hou je dan altijd over, waar je niet verwijderd worden". 't MODE-NOVELLETTE „Ik heb altijd graag iets met ccn bolero," zei laatst iemand achter me in de tram. t Was zulk een gebar sten stemmetje dat ik omkijken moest. Een dun, oud dametje; een gezichtje, net van papier, twee oog jes, die vast niet veel meer zagen. Zo blijkt dus het jakje met die zangerige naam een troost voor .die tijden. Papier is zulk geduldig materiaal en al die letterswel, je kunt er eigenlijk alles mee ver- lellen. In elke vrouwenkrant wordt luchtig beweerd, dat van oud iets v- g-s nieuws maken zo gemakkelijk gaat. Maar wie werkelijk wel eens tracht oude dingen wat glans te geven, weet hoeveel haken en ogen het op leveren kan. Een van de veiligste verzinsels is de bolero. De twee van de teke ning zijn anders dan anders. Ze komen uit Amerika, 't Jasje met de knopen op de schouders is van gele wollen stof, donker gebiesd in de kleur van de jurk. De mouwen zijn drie kwart, net als die van nummer twee. Kijk, het is „dramatisch" ver sierd met borduurwerk of band. Als nu later blijkt dat het toch te goed is voor de jurk waaraan geen eer te behalen is, dan moet er op de een of andere manier maar een rok met een lijfje bijkomen. Een zandkleurige jurk met zulk een jakje in luid groen of blauw of geel of rood. of tabaksbruin. Dat is pas een ogentroost. is te slap geweest. Daardoor valt do regering een morele verantwoorde lijkheid toe, die haar haast verplicht de gedupeerden bij te springen, al dus deze spreker. Per stadsomroeper van Oudewa ter waren de door het failliet gaan van de bank gedupeerden bij elkaar geroepen en Donderdagavond zaten er in een vergadering ter plaatse ongeveer 250 bij elkaar om te over leggen wat nu te doen Dc heer Vos maakte zich tot hun woordvoerder cn betoogde, dat er in brede kring te Oudewater onge- ■I. rustheid heerst," daar vele midden positie hebben banken een aureool j standers en kleine spaarders hun van veiligheid en betrouwbaarheid zaken over deze bank lieten lopen, gekregen dat hen blijkbaar niet toe- De Amsterdamse Bank heeft per OUDEWATER. „In dc achter ons liggende jaren heeft de regering tallozen, die vroeger nooit aan een bank hebben gedaeht, ge dwongen naar een bank te gaan. De geldsanering geschiedde via dc banken, dc effectenregistratie. uit betaling rente grootboek, verhan delen inschrijvingen grootboek, kortom een groot gedeelte van bet financiële leven geschiedde ge dwongen via% de banken", aldus dc heer Vos, een der door hot faillisse ment van de Oudewatcrse Bank ge dupeerden. ,Door hun min of meer officiële komt. Het toezicht van de overheid Keukenprinses Slaan Vertroetelen Slaan is verderfelijk. Al te veel vertroetelen ook. De combinatie van beide, veel toegepast spant dc Kroon. Door de regelmatige opeen volging van slaan en liefdesbetui gingen ontwikkelt zich in het kind een instelling alsof die twee dingen bij elkaar horen. Zulke kinderen, die dikwijls na een onnodig paK slaag een onnodig vertroetelen on dergaan, worden al gauw zo, dat sommige mensen er (onweierd juist) van zeggen: ..Het lijkt wel of ze speculeren op een pak slaag". De ouders van zulke kinderen hëu- ben niet alleen de fout begaan van het slaan van zo'n kind. maar bui tendien van het slechts liefde geven na een behoorlijke afstraffing. Nu is een kind een wezen met een nog vrij wel primitieve hartstochte lijkheid. Als men zich bedenkt, dat een liefdesbetuiging na verdriet en pijn dieper ingrijpt dan na een rus tige en kalme situatie wordt het duidelijk dat aan het innerlijk li- ven van een kind daardoor een ver keerde richting wordt gegeven. Het ontwikkelt een instelling die we kunnen formuleren: .alleen leed en pijn brengen geluk". Dat weet het zelf niet. Onbewust gedraagt het zich zo dit deze formule werkelijkheid wordt. Zo kan zich een volwassene ont\v;kkelen, die de indruk wekt kwelling en leed te zoeken. Men zegt dan: „o. maar jij zoekt het on geluk". Natuurlijk Voor alti'd .s voor deze mensen het zoetste geluk, de troost verbonden met het leed. De ellende is. dat het leven meestal weinig troost \oor hen overheeft. Hun leven loopt zijn door en door neurotische baan cp zoek naar het eeuwig gepijnigd en getroost z.jn, het ideaal van een foute opvoeding Het liefdesleven van volwassenen met een dergelijke jeugd toor.t meestal soortgelijke ongelukkige afwijkingen. Buitenkansje voor de philatelistcn DEN HAAG. Op 13 Januari zal de luchtdienst Amsterdam-New York vgn de American Overseas Airlines voor de eerste maal per stratocruiser worden uitgevoerd In verband hiermede zal corresponden tie. waarvoor blijkens de daarop voorkomende aanwijzing „Per eerste AOA-stratocruiscrvlucht Amster dam-New York 13 Januari 1950" verzending met deze vlucht wordt verzocht, worden voorzien van een afdruk van een bijzonder stempel. De stukken zullen in New York voor aankomst worden afgestem peld. Zij, die geen relaties in de V S. hebben, kunnen hun corresponden tie adresseren aan: Public Relations Department, American Overseas Airlines, 100 East 42nd Street. New York 17 (NY) U S A. De terugzending geschiedt gratis. De voor deze vlucht bestemde correspondentie moet uiterlijk op 11 Januari ter post worden bezorgd. Aantal auto's in Nederland groeit gestadig AMSTERDAM. Het Nederland- se autopark bestond, volgens een opgave van het C B S per 1 Aug. 1949 uit totaal 113 477 personen auto's, (86.369 per 1 Aug. 1948), 5 942 autobussen. 64 612 vrachtauto's. (58.059). 11 764 tractoren en ruim 6 700 trekauto's, en speciale voertui gen. De provincie Zuid-Holland ging in genoemde categorieën aan de kop met 29.581 personen- en 17.823 vrachtauto's Hierna volgde Noord- Holland met resp. 27 183 en 12.576 stuks. Gelderland en Noord-Brabant kwamen op de 3de en 4de plaats met 10.500 personen- cn 6.700 vrachtauto's. In de provincie Gro ningen was het grootste aantal trac toren in gebruik: 2.041, gevolgd door Zeeland: 1304. Zaak van Schotse tweeling nu in Engeland voor EDINBURGH. In het Schotse hooggerechtshof te Edinburgh is Donderdag de behandeling begon nen van de zaak van de Schotse tweeling Pamela en Patricia Hoo per, waarvan de vader, te Rotter dam geboren, in Schotland woont en de moeder, thans gehuwd met de Duitse dr Eltzbachcr, in Neder land Verblijft. Het hof moet be slissen aan wie van hen de tweeling toegewezen zal worden. Na een in leidende juridische schermutseling is de zaak tot 17 Januari verdaagd. circulaire do^i weten, dat zij in Oudewater een bijkantoor zal ope nen om de zaken van de gedupeer den verder le behartigen. Ter ver gadering besloot men echter hierop voorlopig niet in te gaan, in af wachting van nadere bijzonderhe den omtrent de financiële positie waarin de Oudewatcrse Bank zich thans bevindt. Het is thans nog niet mogelijk hierin een inzicht te verkrijgen do )r dc chaotische toestand, waar in de boekhouding van dc bank ver keert. De zich in Rotterdam in arrest bevindende directeur van de Oude watcrse Bank, mr C. M. V. heeft tegenover dc officier van justitie verklaard, dat hij met ccn Amster damse bankrelatie handel heeft ge dreven in zwarte effecten. Deze laatste is op verzoek van de officier van justitie in Rotterdam, gearres teerd. Tevens heeft de directeur ver klaard voor 1948 een valse balans te hebben opgemaakt. GEDURENDE EEN UUR volgde de 10-jarige William Todd de schaakpartijen der deelnemers aan het Internationale Schaak- tournooi te Hastings, wandelde toen naar de voorzitter, de heer Arthur Rider, en vroeg„Kan ik niet tot uw schaakclub toetre den?" Op de wedervraag of hij kon spelen antwoordde William: „O ja, ik heb het zojuist geleerd." Dc heer Rider nodigde William uit een partij met hem te spelen, zette hem daarna tegenover de Belgische kampioen, Victor Sout- rantoff, en o wonder, William won' ..Misschien hebben wij een wonderkind ontdekt," was de heer Rider's commentaar. De 10- jarige William verschuift de schaakstukken onder toezicht van de Nieuw-Zcelandse speler R. G. Wade.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3