Rusland voorzichtig met China, een slimme politiek Johann Sebastian Bach Straks komt er nog een Hollandse kolonie op Bermuda Londen koketteert met Mao en Amerika verlegen met Formosa Het schaap im de dierentuin CDn ftcunlLuï JOiibboLcd OP ZOEK NAAR EEN NIEUW BESTAAN X Laatste etappe naar New York begonnen WREKER Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk. met James Stewart Zaterdag 7 Januari 1950 CHINA is het middelpunt van velerlei complicaties. Voor iedereen, waarschijnlijk zelfs voor Rusland. Over het lang-gerekt bezoek van Mao aan Moskou wordt allerlei verteld. Dairen, de havenstad van Zuid Mandsjoerüe, is aan het einde van de oorlog tot vrijhaven voor de Russen en tot terrein voor Russen en Chinezen samen verklaard. Wie zich met de Russen te slapen legt, wordt uit het bed gewipt. Zo is het ook de Chinezen te Dairen gegaan. Mao zou o.a. de afspraak in ere hersteld willen zien. En daarvoor zou Stalin moeilijk te vinden zijn. als economisch belang. Londen be. grijpt, dat Mao, die buitenlandse betrekkingen niet ontberen kan en die het, door de blokkade van Sjanghai, economisch al zeer be nauwd heeft, voor Britse erken ning en Britse economische samen werking. allicht een vriendelijk ge zicht zal overhebben. Dan is Hong kong voorlopig veilig. De Amerikaanse en de Britse politiek lopen op het ogenblik weer eens diametraal uiteen in het Verre Oosten. Het doet denken aan de tijd na 1918 toen Amerika in Engeland een mogelijke vijand zag, doordat de Britten toen nog dc bondgenoten waren van de Ja panners. Engeland heeft, om die reden reeds, dat bondgenootschap niet kunnen handhaven. Toen op de Pacific-conferentle Mao kan gunsten verdelen Tsjang wantrouwt vloot Is Mao een Tito? Hij kan dat niet wezen. Zeker, er is overeenkomst. De Chinese communisten hebben zelf hun overwinning behaald. De hulp van Moskou is merkwaardig onbeduidend geweest. Opmerkelijk lang ook hebben de Russen zich ge houden aan hun, evenzo opmerke lijke afspraak van 1945, waarbij zij in China alleen het gezag van Tsjiang Kai Sjek erkenden. Eerst in de laatste tijd hebben zij de re gering van Mao als wettige rege ring erkend. Zoals de Joegoslaven recht hebben tot fierheid tegenover Moskou, zo hebben dat ook de com munistische Chinezen; en vooral niet minder. De houding van Rusland te genover beide volken is echter verschillend. Het is wel zo voorzichtig geweest, geen ge zag over het communistische China te eisen, zoals het dat ten aanzien van Zuidslavië heeft gedaan. Ook zal Moskou zich wel wachten te proberen, China een handelsverdrag te dicteren, dat in feite een ver drag voor Russische uitbuiting is. Men weet, wie in de satel lietstaten van Oost-Europa zich tegen dergelijke exploita tie verzet, hij moge nog zo hoog staan in de communisti sche hiërarchie, wordt 'n eigen land subiet als verrader om hals gebracht. In China echter handelt Rusland anders. Het heeft de industrie van Mand- sjoerije weggesleept, het heeft zich daar genesteld en de Chi nezen zelf vrijwel uit het nest geworpen. Maar daarmede neemt het ook, voorzichtiglijk, genoegen Dit wijst op een be trekkelijke voorzichtigheid, waartoe de Chinezen wel aan leiding zullen geven. Daarom is het begrijpelijk, dat men achter het ge rekte verblijf van Mao wrijving als reden zoekt. Maar is niet de wens, tendele tenminste, vader van deze gedachte? TSJIANG zit nu op Formosa. Hij heeft er een luchtmacht en het overgrote deel van de Chinese vloot. En vooral natuurlijk: het DL KINDERKRANT "A NGAN- HWEl Geloof. In zijn musicerend gezin. In zijn componeren van ..Wohlkllngendcr Har. monle zu Ehrc Gottes" Zijn kunst Is wonderbaarlijk geniaal, heeft een kos mische en menselijke Inhoud die nooit de ziel vermoeit maar haar altijd weer zuivert. Naar het uiterlijk Barok, inner lijk meer steunend op de Gothiek. bouwde hij klankkathedralen waarin de stijlen en de religieuze epische, lyri sche en dramatische gevoelens van Europa's culturele opgang werden sa mengevat. Het laatste licht van zijn bijna blind gewerkte ogen gebruikend voor bet schrijven van muziek, stierf hij ir. 1750. op de 28ste Juli Zijn gr3f raakt or.bekend doch men heeft later met bijna volkomen zekerheid zijn geraamte teruggevonden Hij was begraven als hoog-geacht organist- de onvergelijkelijke componist Johann Se bastian Bach werd n.l door hemzelf, noch door zijn tijd in hem vermoed. Piet Möhringer -door Dr. M. v. Blankenstein goud van China. Maar hij zit er niet op zijn gemak. In de weinige jaren na de teruggave van Formo sa aan China hebben de ambtena ren van Tsjiang door willekeur, corruptie en verwaarlozing, een fanatieke haat gewekt bij de in heemse bevolking tegen het Chine se bewind. En is Tsjiang van zijn vloot zo zeker? Zijn gezag in China is afgebrokkeld, doordat de ene van zijn generaals na de andere naar de communisten overliep. Zijn admi raals voor overeenkomstige gevoe lens immuun? De omgeving van Tsjiang is er verre van zeker van. Waarlijk, Tsjiangs positie op Formosa is niet weinig hachelijk. Dat bevalt de Amerikanen niet. Formosa is van zeer grote beteke nis voor de hele strategische positie in de Stille Oceaan. Amerika kon geen basis op het eiland vestigen: zo iets verdraagt de openbare me ning in de Verenigde Staten niet. Het wil alleen alle critieke punten in vertrouwde en bevoegde handen weten; Singapore bij de Britten. Soerabaja bij de Nederlanders, enz. enz. Washington heeft eerst zonder zorg Formosa in de handen van de regering van Tsjiang gelaten. Nu doet het in de allei-hoogste mate gealarmeerd. Wapenen aan Tsjiang zenden? Men weet niet waar zij te recht komen, als de zijnen vergeten te vechten. Hem bijstaan, door een vloot naar Formosa te sturen? Dat betekent oorlog met de communis ten. En wegen daarbij de voordelen tegen de nadelen op? Amerikaanse militairen hebben geadviseerd: Laat ons Tsjiang op Formosa op de been houden en in ruil daarvoor enige vlootsteunpunten eisen. Dat is er in Amerika stellig niet door te krij gen. Engeland schijnt op het punt te staan, de communistische regering te erkennen. Het kan beter op goede voet ermede staan, dan in conflict Want Hongkong, dat Engeland tot het uiterste zou moeten verdedigen trekt de Chi nezen zeer aan Het is Chinees ge bied, het heeft een voortreffelijke haven en enorm strategisch zowel van Washington In 19211922, zwichtte Engeland voor Amerika. Nu staat het, ondanks alles waar- in het van Amerika afhangt, op dit punt toch sterker, omdat het weet wat het wil. en Washington dit niet weet. De Brltton hebben een Chinese politiek: de Ameri kaanse politiek is slechter zelfs, dan helemaal geen politiek. De Chinezen van Mao kijken de kat uit de boom wat het Westen betreft. Hebben z ij een politiek in het hoofd? Op de ene hoofdplaats, zoals in het Noorden, is hun hou ding tegenover westerlingen on vriendelijk, willekeurig, lomp en onrechtmatig. Elders weer hebben de achtergebleven westerse zaken lieden op het ogenblik weinig re den tot klagen, behalve dan over omstandigheden, waaronder Chi De kunst v»n het genezen, dr B. Aschner (H. P. Leopold. Den Haag) Dit boek (op uitstekende wijze uit het Engels vertaald door dr nir W. Schuurmans Stekhoven) van de beken de Oostenrijkse arts, die na de bezel- tine van Oostenrijk door de Nazi's naar Amerika is uitgeweken. Is al evenzo origineel als de boeken, die voor de oorlog van zijn hand zijn verschenen. Aschner probeerde reeds vele jaren bepaalde methoden der oude of volks geneeskunde in de moderne geneeskun de ingang te doen vinden. Ook dit boek geeft op vsak amusante wijze een beeld van zijn gedachten en ervarin gen Er is veel wetenswaardigs in ver werkt. hoewel, dit moet er bij gezegd worden de schrijver zijn ideëen wel een beetje te veel doordrijft. In elk ge val een interessant boek. dat feiteliik hoofdzakelijk voor artsen en ontwik kelde leken geschikt ls. De uigave is goed verzorgd. Bij van Holkema en Warr-ndorf N V te Amsterdam verscheen Slnmhe, de Egyptenaar van de Finse schrijver Mi- ka Walteri Het boek plaatst de lezer 33 eeuwen terug de tijd der pharao's in Egypte, de tijd. dat men dacht, dat de aarde plat was en dat er buiten Egypte Syrië. Babylonië en Kreta geen ander land bestond. Siniihe. een vondeling, wordt de lijfarts en vertrouwensman van de al machtige Pharao Echnaton cn diens ..grote" veldheer Horemheb Als zoda nig maakt hij met hen alle grote reizen mee cn kan een „blik achter de scher men" werpen, welke reis hij in dit boek op boeiende soms geestige, maar ook op aangrijpende wijze in een een voudige taal vastlegt Mika Waltarj moet wel een zeer gron dige studie gemaakt hebben van dit tijdperk voor Christus geboorte. Het werk is zowel literair als historisch van grote waarde. nees en niet-Chinees gelijkelijk ge bukt gaan. Hoe Mao de politiek van zijn bewind tegenover de wes terse handel tenslotte bepalen zal. is nog met goed zichtbaar. Maar een ieder wete dat hij die zich de minste illusies maakt, ook het minst zal worden teleurgesteld. De Chinese politiek is nog niet uit de doeken gedaan, zelfs niet ten aanzien van Rusland, on danks alle betuigingen van solida riteit met Moskou. China, het land met meer dan 400 millioen indi vidualisten en met een openbare mening die in haar traagheid toch van oudsher de dwingster Ier we reld was, is voor ieder een moei lijk object. De Russen zijn niet dwaas met hun omzichtigheid. Huisvader en componistgeen pilaarheilige f?EN DER VOORVADEREN van een uitgebreide familie van Thüringse FL/ musici, de muzikale molenaar Veit Bach, werd vier eeuwen geleden geboren. In 1950 herdenken wij zijn grote nazaat Johann Sebastian, die in 1750 stierf. Hij liet een levenswerk na ran grote omvang en van een bijna bovenmenselijke volmaaktheid en geestkracht. Lang na zijn dood werd de gemeenschap zich van de waarde van deze kunst bewust en de belangstel ling neemt nog steeds toe, gevorderd als wij zijn in de eeuwen waarin het begrip ervoor moest en nog moet groeien. Als knaapje van tien jaar was Jo hann Sebastian Bach reeds een wees, die bij een gehuwde broer werd op gevoed. Toen hij 15 jaar was, werd hij om zijn mooie sopraanstem in een klooster opgenomen. Als jong or ganist vond hR zijn eerste betrekking in Arnstadt waar direct al bleek hoe moeilijk Bach zich aan regel en re gels kon houden. Toen hij eens te voet naar Lübeck was gegaan om de beroemde Buxtehude orgel te horen spelen en. uit louter enthousiasme voor wat hij daar aan muzikale heer lijkheden vond, geheel Arnstadt we ken lang vergat, kwam de opgekrop te critiek op zijn „moderne muziek" en artistieke nalatigheden los! Het was een thema dat nog vaak in Bach's leven zou komen: de alles- vergetende overgave aan het schone en zijn grootse scheppen, in strijd met de welomschreven plichten van de functionaris. Het bracht hem zelfs een maand in de gevangenis' Bach was een slecht paedagoog want hij had geen geduld, noch met koren noch met enkelingen. Eens geraakte hij in zulk een hevig gevecht met een leerling, dat, indien men niet tussenbeide was gekomen, we géén Mattheus-Passion, géén Hohe Messe, géén Wohltemperiertes Klavier, enz. zouden bezitten! Hij maakte zich in Arnstadt onmogelijk toen hij samen met het zangeresje Barbara die later zijn vrouw werd had gemu siceerd. Zo ging het door: Bach was geen pilaar-heilige! Huiselijk componist Aan het hof van Cöthen bracht Bach zijn gelukkigste jaren door, want de muzikale vorst liet hem on gestoord componeren Helaas ontviel hem in 1720 zijn Barbara. Het vol gend jaar heeft hij de intelligente dochter van een trompetter, Anna Magdalena, voor zich cn zijn kin deren gewonnen. Zij had een mooie sopraanstem en speelde uitstekend clavecymbel. Haar man maakte voor haar vele stukken ter oefening die nu wereldliteratuur zijn. Zij heeft met eindeloos geduld eindeloos veel muziek voor haar man in schoon schrift uitgeschreven. Vooral tegen 't einde van de week, als aan dc ver plichting een nieuwe Cantate klaar te hebben (én ingestudeerd') moest worden voldaan, was haar hulp on ontbeerlijk. Ook kinderen hielpen: menig manuscript verraadt de hui selijke situatie bij Bach, vader van 21 kinderen. Ambtenaar Bach was niet als zijn leeftijdgenoot Handel een reizend, beroemd man. De huisvader kwam voor het feit te staan naar een veilige goed betalende baan uit te zien Hij vond die met tegenzin in het leraarschap („cantor") aan het in diep verval verkerende kerkelijk gymnasium te Leipzig Aan deze Tho. masschule bleef hij tot zijn dood. Hij onderwees er de Jongens in de zang en de Instrumenten en aanvankelijk ook in het Latijn. Veel vrijheid van beweging had Bach niet want zonder vergunning van de burgemeester mocht hij de stad let uit. Deftige begrafenissen moesten hij en zijn Jongens beReleiden om het treurmotet te zingen. Maar: hij kreeg elk geval apart betaald en klaagde in een jaar. volgend op een epidemie, over de financiële gevolgen van de ge zonde lucht. De falende schoolmeester en ambte naar voerde een strijd met beneoen omstandigheden Doch zijn enorm gonlo vond troost, kracht en vreugde in het HA, die mus, zei het schaap in de wei. Ha, dat schaap, zei de mus op het hek. Ik ben weer 'zó ver ge weest vandaag! Waar ben je dan geweest, vroeg het schaap. In de dierentuin in de stad, zei verder, en overal waren groepen kinderen, die riepen: Kijk ce--, en schaap, een doodgewoolt schaap in de dierentuin. Och, wat voelde dat dier zich onge lukkig, hij verlangde zo naar de wei terug Gelukkig kwam er een oppas- hele verademing. Daar waren geen bijzondere dieren. Er waren heel gewone kalfjes cn geiten cn een heleboel andere gewone schapen. Hier ben ik thuis, zei 't schaap ging liggen en at een bosje gras. En nooit heeft het er meer naar He mul En vol dat het erwas ser aan- die het schaaP oppakte verlangd om in een echt hok te de mus. En vol. dat het er was. w tin^rK^r^rii k» ai die bijzondere die- Chinese communisten eisen tij dens 'n demonstratie de aanslui ting van Formosa bij het rijk van Mao Tse-Toeng. Prinses Wilhelmina in Amsterdam AMSTERDAM. H.K H. Prinses Wilhelmina heeft gisteravond om streeks acht uur haar intrek geno men in het paleis op de Dam in Am sterdam. De prinses brengt een on officieel bezoek aan de hoofdstad waarschijnlijk enkele dagen. Er waren wel duizend kinderen. Is een dierentuin dan een tuin met kinderen, vroeg het schaap. Welnee, dommerd die je bent, zei de mus. Een dierentuin zit vol met beesten, beesten in hok ken en de kinderen, wel die ko men om er naar te kijken. Zijn er ook schapen in de die rentuin, vroeg het schaap. Ja-a-a, zei de mus weifelend. Ik heb er "wel schapen gezien, maar ik geloof dat het geen ge wone waren, ze hadden allemaal iets bijzonders. Zouden ze niet eens 'n gewoon schaap willen hebben daar, vroeg het schaap. Ik zou het best in teressant vinden om in een hok te zitten in de stad en door kin deren bekeken te worden. Pro beer het dan maar eens. zei de mus. Nou, gegroet, en toen vloog hij weg. Het schaap piekerde een poosje en toen opeens nam hij een be sluit. Hij sprong over het hek van de wei en liep naar de stad. Hij moest heel ver lopen en toen hij eindelijk in de stad was, viel het nog lang niet mee om de dierentuin te vinden. Hij vroeg de weg aan een stelletje kinderen, maar omdat hij alleen maar „beeeh" kon zeggen, verstonden ze hem niet en riepen „beeeh" terug. TV/JAAR ineens stond 't schaap AVA per ongeluk voor de ingang van de dierentuin en glipte naar binnen, op zoek naar de hokken met schapen. Hy kwam voorbij de kange- roe's cn de giraffe's en de fla mingo's en eindelijk, warempel daar was een schaap in een hok. Nee, inderdaad het was geen ge woon schaap, het was een Peru aans schaap, regelrecht uit Peru. En ernaast was een Afrikaans schaap, en daarnaast was een Marokkaans schaap. Toen al die vreemde schapen daar het gewo ne schaap voor hun hokken zag staan, begonnen ze heel spottend te lachen. Dat was niet aardig, cn het naar de kinderboerderij bracht. En dat was werkelijk een zitten bij ren. ET hele gezin van Kribbekat viert feest vandaag, zeg zie je dat? Papa en Mama en de kinderen Ze vieren feest en ze zeggen: Kom, we weten wel niet precies waarom, maar och, dat mag niet hinderen. Ze hebben een tulband op tafel staan ze hebben een koffiekan met een kraan De kinderen zijn met z'n vijven. En Vader zuigt aan z'n sigaret, de kleintjes moesten al lang naar bed, maar mogen nog eventjes blijven. De oudste zoon heet Snorrehein. Hij heeft een schelvis aan de lijn die heeft hij zelf gevangen. En op zijn fietsje zit Pipet, die is zo mollig en rond en vet, met hele dikke wangen. want per slot waren ze toch alle- y o zitten ze allemaal bij elkaar is- om maal familie van elkaar, schien wel volle neven. Het arme gewone schaap slikte een traan weg en liep verdrietig X. om voor het eerst in 't nieuwe jaar eens echt pleizler te maken. Pas op, zegt moeder tegen Tom, Pas op, je trekt dc koffie om, pas op mijn tafellaken! En moeder bromt en moeder snauwt, maar kleine Tom is vreselijk stout hij is een echt klein schoffie! En dan ineens, o. voor je 't weet hangt kleine Tom aan 't tafelkleed en huup, daar gaal dc koffie! En huup, en rommelebom, daar gaat de tulband, die op tafel staat en pats daar gaan de borden! En moeder schreeuwt: Miauw, miauw! En vader schreeuwt: Wat krijgen we nou? Zijn jullie dol geworden? Zy1 N alles wat op tafel stond dat ligt in stukken op de grond en Tom zit vol met builen. Het feest is uit. wat jammer is dat en de familie Kribbekat gaat treurig zitten huilen. Zo gaat het altijd vroeg of laat: Waar katten zijn, is kattekwaad. .J Amor kan zich zelfs van draadjes wol bedienen BERMUDA-EILANDEN. Over ons pleizierig oponthoud hier moet ik u beslist nog wat vertellen, want het was een welkom intermezzo van deze zeereis. Op de kade was het een drukte van belang. De grote bagage werd uit het ruim gehesen; we zagen zelfs een zeilboot in de takels han gen. De passagiers hingen gezellig over de reling en gooiden kleine geld stukken naar de wal, waar heel veel kleurlingen waren samen gestroomd. Zij rolden over elkaar heen om ze te bemachtigen. Telkens waren we bang dat zij in het water zouden rollen. Toen kreeg een van de meisjes aan boord een helder moment. Zij nam een prentbriefkaart van dc Veendam, bond hem aan een kluwen wol en gooide hem zo over boord Dat voor beeld werd nagevolgd en binnen enkele minuten hingen tientallen draden met kaarten langs de scheepswand. Het was een gelach cn gesnater van belang. Een van de halfbloeden, die meedansten en sprongen om kaarten in te palmen, stuurde zijn eigen foto met naam en adres per draadje wol naar een Hollands meisje. En de Hollandse meisjes aan boord stuurden ook hun adres. Wie weet wat daar nog van over blijft. Straks komt er nog een Hol landse kolonie op Bermuda. Amor is nu eenmaal een vreemde sinjeur; het zou mij niets verwonderen als hij zich ook van draadjes wol zou kunnen bedienen Een van de kleurlingen had een hei-gele slipover aan. Toen de Veen- dam vertrok, haalde hij een heel Dat was iets nieuws voor de kleurlingen. Ze vonden het prachtig en hielden elkaar vast om maar zo dicht mogelijk bij het schip te kun nen komen en de kaarten te grijpen. Het lukte en met gejuich werden de kaarten bekeken. Natuurlijk gin gen zij met het spelletje door en bonden zij prentbriefkaarten van Bermuda aan de touwtjes, na er eerst hun naam en adres op te heb ben geschreven. DE ONBEKENDE^ door I GEORGES SIMENON! De commissaris nam de telefoon van de haak. Hallo! Is Mortimer thuis? Neen? Is er niemand geweest voor kamer 17? Hallo! Ja. Een pak van een magazijn op de Boulevards? Onno dig het boven te brengen. Hij hing de hoorn weer op en vroeg bars: Waar is Anna Gorskine? Eindelijk had hij het gevoel, dat hij verder kwam. Zoek maar. Anders gezegd, ze is hier niet, maar ze is er geweest. Ze heeft dit valies gebracht met een brief. Met een vlugge beweging liet hij de as van het verbrande papier ineen val len. zodat er slechts stof over bleef. De commissaris begreep, dat het niet het ogenblik was om er losjes een woord uit te gooien: hij was op de goede weg, maar de kleinste mis stap kon hem zijn voorsprong doen verliezen. Door gewoonte gedreven stond hij op en naderde het vuur zo plotse ling, dat Pietr opsprong en een be weging maakte om zich te verwe ren. waarover hij zelf bloosde. Want Maigret ging alleen maar met zijn rug naar het vuur staan. Hij blies kleine wolkjes uit zijn PÜP. De stilte drukte zwaar vanaf dat ogenblik, zo zwaar dat men er ze nuwachtig van werd. De Let zat op hete kolen, hoewel hij nog moeite deed om zijn houding te bewaren. Als antwoord op de pijp van Mai gret stak hij een sigaret op. De politiebeambte begon heen en weer te lopen, bijna brak hij door er op te leunen, het tafeltje waarop het telefoontoestel stond. Zijn metgezel zag niet, dat hij op een knopje drukte zonder de hoorn van de haak te nemen Het resul taat volgde onmiddellijk. De tele foon ging. Het kantoor vroeg: Hallo! hebt u gebeld? Hallo! Ja.wat zegt u? —Hallo! Hier is 't kantoor van het hotel En Maigret onverstoorbaar: Hallo! Ja.. Mortimer? Dank u! Hallo! Hallo! Nauwelijks had hij de hoorn weer opgehangen of de bel klonk op nieuw. De stem van de gérant drong aan: Wat gebeurt er? Ik begrijp het niet Stik.' donderde Maigret. Hij vestigde zijn blik op de Let. die veel bleker geworden was en wie een seconde lang de lust be kroop naar de deur te vliegen. Het is niets! zei de commissa ris. MortimerLevingston is terug gekomen. Ik had gevraagd me te waarschuwen. Hij zag zweetdruppels op 't voor hoofd van de Let. Wij spraken over het valies en over de brief die er bij was.An na Gorskine.. Er is nooit sprake geweest van Anna. Pardon. Ik dacht.. Was de brief niet van haar? Luister eens. De Let trilde. Het was duidelijk te zien, dat hij buitengewoon ner veus was. Zijn gezicht was vertrok ken en zijn hele lichaam was in be weging. Ik luister, zei Maigret met zijn rug naar het vuur. Zijn hand gleed in zijn revolver- zak. Hij had slechts een seconde no dig om aan te leggen. Hij glimlach te, maar achter die glimlach voelde men zijn aandacht tot het uiterste gespannen. Welnu? Ik zeg u immers dat ik luister. Maar de Let greep een fles whis ky en de tanden op elkaar geklemd mompelde hij: Ik kan er niets aan doen Hij schonk zich een vol glas in. le digde het in één teug en keek zijn metgezel met de troebele blik van Fédor Yourovitch aan, terwijl een druppel alcohol op zijn kin glin sterde. XIII Dc Twee Pietrs Nog nooit had Maigret zo'n plot selinge dronkenschap gezien. Hij had ook nooit gezien, dat iemand in één teug een groot waterglas vol whisky leegdronk, het weer vulde, weer leeg dronk, het voor de derde keer vulde en zo de fles alcohol van 60% leegdronk tot op de laatste druppel. De uitwerking was geweldig. Eerst werd Pietr de Let purper kleurig en een ógenblik later doods bleek: op zijn wangen lagen nog enkele onregelmatige plekken Zijn lippen werden wit. Hij hield zich aan het tafeltje vast, deed wanke lend enige stappen cn zei toen met de onverschilligheid van een dronkaard: U hebt het gewild, niet waar?" en hij lachte met een dub belzinnige lach. die alles uitdrukte: angst, spot, bitterheid, misschien zelfs wanhoop. Hij gooide een stoel om, toen hij er op wilde leunen en veegde het klamme voorhoofd af. Denk er wel aan, dat u 't al leen nooit had kunnen opknappen. Het is het toeval grote, witte zakdoek tevoorschijn en begon hij te snikken of hij ver schrikkelijk verdriet had. De passa giers van de Veendam hadden veel pleizier om die komediant. Wij hadden best nog eon uurtje op dit sprookjesachtige eiland wil len blijven, maar om kwart voor twaalf was het schip los van de kade cn ging het langzaam de ha ven uit. Toen wij om twaalf uur nan de maaltijd zaten, konden wij door de patrijspoorten nog glimpen van het schone eiland waarnemen. Een paar uur later ging de loods van boord, nagewuifd door ons allemaal. En om drie uur waren we weer in volle zee Dc laatste etappe naar New York was begonnen. Met de hartelijke groeten van ANKIE Ingez Med.) Voor de bestrijding van griep is Chefarine „4" een zeer doeltreffend middel. Elk tablal bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. Het bestand deel Chelarox zorgt dat - al is de werking zeer krachtig - uw maag toch niet van streek raakt. €kefarme,,4 1EGEN PONEN EN GRIEP 20 TABLETTEN *10 7» „Het was hele maal m'n bedoe ling niet, om film-acteur te worden," schrijft James Stewart ons. „U zult hier van wel enigs- opkijken, maar toch is het zo. M'n ideaal was architect te wor den, want het leek me wel prettig schep pend werk te gaan verrichten in de vorm van het bouwen van buitenverblijven, villa's, enz. Daar om bezocht ik de universiteit in m'n geboorte stad Indiana, waar ik in 1932 slaagde voor m'n eind-diploma. Maar ja, hei bouwen van bui tenverblijven lag niet opgeschep' en ik had ook geen zin om niets te gaan doen. Dat kon ik trouwens niet ook, want om in het leven te blij ven, moet je je broodje verdienen. Daarom was ik blij, dat ik tij dens m'n studie op het toneel had gestaan en enkele malen aan een klein-kunst programma had mee gewerkt. De ervaring, daarbij op gedaan kwam me nu uitstekend van pas. Ik kreeg een baantje bij het Cape Cod toneelgezelschap en speelde in verscheidene theaters op Broadway. Het acteren ging me vrij goed af en ik kreeg er pleizier in. Zoveel, dat ik aan m'n archi- tect-idealen eenvoudig niet meer opinie dacht. Ik waagde zelfs een kansje in Hollywood en waarachtig het lukte. M'n eerste film was „Small Town Girl" met Janet Gaynor, doch wat daar in de loop der ja ren op gevolgd is. zou ik zo één twee-drie niet kunnen zeggen. In (Wordt vervolgd) 1940 kreeg ik de „Academy Award", een onderscheiding voor m'n spel in de film „Philadelphia Story". Gedurende de oorlogsjaren liep ik in wapenrok rond en diende als kolonel bij de Amerikaanse lucht macht. En nu ben ik enquêteur van een bureau voor opinieonderzoek In 'n film natuurlijk. Het is de RK O.- film „Magie Town" met als tegen speelster de veelbelovende Jane Wyman. Ik moet in die rolprent de van verscheidene mensen vragen, hoe zij denken, hoe zij vlug rijk kunnen worden. Ook een vraag. Ik zou het zelf niet eens weten. Of ja, toch. Je moet maar voor de film gaan spelen, 't Betaalt goed. Beter dan huizen bouwen. Ik merk het aan mezelf

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3