DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Vlammenzee in 'n Amerikaans krankzinnigengesticht Minister eist politietoezicht bij een studentenconferentie „Vuurbol" zweeft boven kerkhof in Voorburg Groter kiezersinvloed bij stemmingen gewenst Tientallen geesteszieken sterven achter tralies Recht van vergadering wordt geschondenmeent Politeia Brits Gemenebest begint slag voor de vrede 10e Jaargang, no. 7 Maandag 9 Januari 1950 Opgericht door de Stichting „Het far ooi" Giro 510330. Bade: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. ol 4.15 p. kw. Losse nummers. 9 CCnt Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur T]. DE BOORDER, WENPORT (lowa) Tenminste 29 geesteszieke vrouwen, opgesloten -liter tralies in de speciale afdeling van het „Mercy Hospital" in Daven port, zijn omgekomen in de vlammen van een verschrikkelijke brand, die „•en gehele vleugel van genoemd ziekenhuis in as legde. Acht andere patiënten worden nog vermist en het is vrijwel zeker, dat ook z\j het even verloren hebben, hoewel er een kleine kans is. dat deze geesteszieken ïgcmerkt op de vlucht zijn gegaan. In het geheel werden in de afdeling vrouwen en 3 mannen verpleegd. Van hen worden 31 thans behandeld cgens brandwonden en ander letsel. en inmiddels gealarmeerde dokters en verplegend personeel probeerden nog te redden, wat er te redden was. Bij de rampzalige brand in u' afdeling voor geestelijk-zieken van het Mercy-hospitaal te Davenport (Iowa. U.S.A.) zijn Zaterdag 26 patiënten in de vlammen omgekomen. Dc brandweer vocht met het vuur en worstelde met de tegen stand die getraliede vensters boden, om met gevdar voor eigen leven te redden wie mo gelijk was en om de geredden veilig op de begane grond te brengen, waar een koude van 10 graden heerste. erpleegster gelooft alarm niet l zal wel Woensdag worden >r alle slachtoffers van de ramp- i-e brand in de psychiatrische :lcling van het Mercy-hospitaal orden begraven. Het onderzoek heeft nog niets M»geleverd, daar dc 31 gecstelyk- /.ieken, die gered zün, niet meer begrijpen waar het onderzoek om draait. Het dramatische bij deze brand is. dat een van de krankzinnigen een verpleegster tijdig waarschuwde dal er brand op een van de kamers was uitgebroken. Deze. een jonge hulp verpleegster. meende echter, dat de patiënte een van haar gewone crises had en keerde zich het was in de nacht van Zaterdag op Zondag rustig in haar bed om Eerst toen zij voor de tweede maal door gehuil werd gewekt, stond zij op en ging kijken. Op dat ogenblik sloegen de rook en de vlammen haar reeds in de gang tegemoet. De brandweer werd gewaarschuwd De weerbaarheid van Euro- pa-Wesl vervult alle leiding met zorg en werkwoede, zelf* de Zwitsers, want hun leger mag geen paarden zonder staart meer aanschaffen, „daar een Zwitsers paard zich moei kun nen verdedigen tegen vliegen" Q „Wordt gevraagd een scheepskapitein (alle diplo ma's). niet bang uoor afnorn- stralen, om op kust ria Cumber land de straalgevaren van de atoomfabriek ie Winscales te onderzoeken". het Britse de partement van bevoorrading zoekt er een. „Niets gaat verloren, doch wordt in de atmosfeer opge borgen. Wij gaan het opsporen en brengen het weer in beeld. Ziedaar wat de filmtechniek zich tot taak stelt om vóór hel jaar 2000 te bereiken", aldus Donald Crisp, uitvinder-vete raan te Hollywood Wederopbouw-Kaboel („weg met alle lemen huizen.'") werkt dag en nacht met mu ziek. Alle militaire kapellen hebben derhalve ook dag-en- nacht toetetdienst gekregen. V.J Leverworst veroorzaakt weer eens paratyphus DELFZIJL. Wederom is in ons land paratyphus uitgebroken; ditmaal in Delfzijl, waar zes men sen met deze gevaarlijke ziekte zijn aangetast De ziekte heeft slachtoffers gemaakt via besmette de westelijke vleugel op dn stortte fal geraken. Deze veronderstelling leverworst. Deze worst is afkom zich op de tralies, om deze door te heelt nieuw voedsel gevonden in van een varken, dat door een snijden, maar draadtangen en bijlen het fe.t. dat gisteren de minister huisslachter in de gemeentelijke braken en versplinterden. De wei- I ^an Buitenlandse Zaken. Paul van siachtpla-ats te Delfzijl werd ge- mge patiënten die gered werden, Zeeland, en de voorzitter van de C. slacht Het vlees wcrd goedge. bouw terug. ..want het was buiten zo koud". Een der brandweerlieden liet zich kletsnat spuiten; overdekt met een ijslaag sprong hij in de vlammen van de tweede verdieping en kwam met een vrouw in de armen te voor schijn: beiden werden gered. Een zuster sloeg, wild huilend, dekens om Jien heen" Het leeggebrande gebouw is 69 jaar oud cn brandde als een schoor steen. Dj r-fdeling werd geleid door- de zusters van de katholieke orde ..Sisters of Mercy". Volgens de laatste gegevens zijn bij de brand, die het krankzinni gengesticht te Davenport verwoest heeft. 44 vrouwen om het leven ge- Maar de brand had reeds te ver om 1 komen, onder wie 1 verpleegster; zich heen gegrepen om alle patiën^ ten, van wie er velen opgesloten za ten. tijdig te bevrijden. De brandweer, die moest werken bij felle wind in een temperatuur van 10 graden onder nul, stond voor een schier hopeloze laak. Eerst na vier uur slaagden de mannen er in. de vuurzee in bedwang te krijgen. Een assistent-verpleegster vertel de: „Het gillen der patiënten wekte me. Ik opende een raam, doch be merkte mets vreemds. Ik deed een deur open en rook brandlucht, schoot een mantel aan cn rende naar be neden. Een patient rende met mij mee. Wii keken naar boven: vlam men schoten uit het gebouw om hoog. Bij 19 graden vorst kwam de brandweer aanvliegen, klom tegen 24 personen werden gered. Effectenzwendel in België beinvloedt koningskwestie BRUSSEL. De zaak der knoeie rijen met de niet aangegeven effec ten, waarover wij reeds berichtten, blijft de gemoederen in België be zig houden cn sommige politieke waarnemers houden het niet voor onmogelijk, dat zelfs de volksraad pleging over de terugkeer van de koning er door op de achtergrond ,Vw toch He us (Van een onzer verslaggevers) VOORBURG. Verschillende Voorburgers zagen Zaterdagmiddag om ongeveer kwart voor vier tot hun schrik, dat boven de begraafplaats aan dc Rode laan te Voorburg een gloeiende bol In schuine richting naar het aardoppervlak zweefde. Amper had men de „vuurbol" waargenomen, of zy splitste zich in twee delen. De ene helft verdween in luttele seconden, maar dc andere ging loodrecht omlaag en kwam in aanraking met het gras van het polderland achter het kerkhof. Hierna werd nog enige tyd een witto rookpluim waargenomen. Centraal Stembureau doet voorstel voor herziening van Kieswet DEN HAAG. Onze evenredige vertegenwoordiging is gebaseerd op het lastenstelsel, waarop door voorkeurstemmen eventueel correcties kunnen worden aangebracht. Doch het systeem der voorkeurstemmen heeft prak tisch geen uitwerking behalve een enkele keer by raadsverkiezingen in kleiue gemeenten omdat er te veel stemmen nodig zyn om een candidaat op een hogere plaats te brengen. Het Centraal Stembureau heeft om deze reden aan de minister van binnenlandse zaken een ontwerp aangeboden voor een nieuwe Kieswet. wilden weer in het brandende ge- Doordat een verpleegster geen geloof hechtte aan de waarschu wing van een krankzinnige, werd de gehele psychiatrische afdeling van het ziekenhuis in Davenport in as gelegd, waardoor waar schijnlijk 37 krankzinnigen in de vlammen omkwamen. V. P. plotseling een bezoek aan Nice, waar koning Leopold op het ogenblik verblijft, hebben getracht. Gefluisterd wordt, dat de koning er op zou hebben aangedrongen de de batten in de Kamer over de volks raadpleging uit te stellen, totdat de effecten-affaire, die verschillende leden van de C. V. P. dreigt te com promitteren, geheel is opgehelderd. keurd en over enige slagers ver deeld. Bij een onderzoek door po litie en medici is echter gebleken, dat de slager, die de worst be reidde, drager van paratyphus- bacillen was Twee van de slacht offers zijn in de barakken in Gro ningen opgenomen. De vier ande ren maken het redelijk wel. Het meent, dat het niet juist, is om uitsluitend de politieke partij te la ten beslissen over de volgorde der candidaten. Aan de kiezers moet bij de stemming ook invloed ten aanzien van de aanwijzing der gekozenen worden toegekend. Men moge het betreuren, het is nu eenmaal een feit, dat de grote massa der kiezers een lid is van een politieke partij-organi satie en daardoor uitgesloten is van invloed op de opstelling der can- didatenlijsten. SYRIË Strijd om olie HET is nuzo langzamerhand duidelijk geworden, dat de reeks staatsgrepen, die Syrië be leefd heeft en in de toekomst mis schien nog beleven zal. een gevolg is van Britse en Franse machina ties. De Britten hadden hun hand in het spel, toen de Fransen uit Syrië en de Libanon werden gezet op een ogenblik, dat Frankrijk door de Duitsers bezet en dus vrij wel machteloos was. De Fransen hebben dit slechts tandenknersend geaccepteerd. Terwijl nu de Liba non ook sedertdienoverwegend pro_ Frans is geweest, hebben Franse agenten in Syrië al hun best moe ten doen, om de Franse invloed daar niet geheel te loor te laten gaan. Het resultaat daarvan is een jaar van min of meer openlijke burgeroorlog geweest. Toen kolo nel Hoesji Zaim N zich in Februari In 1 1949 van de 111 I macht meester Zoeklicht maakte, deed hij dit als vriend van Frankrijk. Toen hij op zijn beurt door generaal Sami Hennawi op bloedige wijze uit het zadel werd gelicht, werd de Syrische politiek in pro-Britse richting omgebogen. De betrekkin gen met Engelands protégé, koning Abdoellah van de Jordaan, werden veel vriendschappelijker. En het Syrische parlement stond juist op het punt, zich uit te spreken voor een „Groot-Syrië", bestaande uit Syrië, Irak en de Jordaan (een Brits project), toen enige weken geleden kolonel Adem Sjaisjakli de macht greep. Opnieuw draaide de weerhaan. Het nieuwe regiem is anti-Abdoellah, anti-Londen en pro-Parijs. Achter deze strijd tus sen Britten en Fransen om de sterkste invloed gaat natuurlijk de oude geschiedenis van de olie van het Midden-Oosten schuil. Maar terwijl Moskou ook in die gebieden op de loer ligt, kunnen de Britten en Fransen zich dergelijke gevaar lijke meningsverschillen nauwe lijks veroorloven. Koude ochtend Weersverwachting geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond: Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden en meest zwakke wind overwegend uit zuidelijke richtingen. Van nacht en morgenochtend tempe raturen om het vriespunt tot lichte vorst en hier en daar mist. Morgen overdag overal temperaturen boven het vries punt. 10 Jan. Zon op 8.46 onder 16.50; Maan op onder 1.35. Daarom wil het Centraal Stembu reau. dat de kiezer zal l-unnen stem men op de lijst in haar geheel, waar door de volgorde automatisch wordt aanvaard, doch dat hij ook. in plaats daarvan, de volgorde der candidaten j zal kunnen bepalen door ze te num meren. Bij verkiezingen voor kleine ge meenteraden, namelijk die van zeven of elf leden, dient naar de mening van het Centraal Stembureau zelfs nog 'n stap verder gegaan te worden. Daar zal de kiezer de mogelijkheid moeten hebben voorkeur tot uitdruk king te brengen door nummering van candidaten van verschillende lijsten. Het samenstellen van de kiezers lijst zal volgens het ontwerp, niet meer jaarlijks dienen te geschieden. Er zal een kiesregister dienen te worden ingesteld; dat blijft gelden en waarin de wijzigingen voortdu rend worden bijgehouden, evenals in het bevolkingsregister. Het kiesrecht zal voorts moeten worden toege kend aan degen, die op de dag der candidaatstelling, het begin van lede reverkiezing aan de geldende eisen voldoet. Voorts is in het ontwerp verbetering aangebracht in de mo gelijkheden elders te stemmen en het stemmen bij volmacht. Tenslotte wordt voorgesteld het stemmen niet meer met rood potlood te doen geschieden, doch met zwart. Proefnemingen hebben namelijk aangetoond, dat het rode potlood voor het nummeren van de candida ten niet voldoende hardheid heeft. Het slijt te snel af en zou telkens weer geslepen moeten worden. Natuurverschijnsel, of gewone lichtkogel? De tijding ging als een lopend vuurtje door het dorp. De vrcemd- soortigste verklaringen voor het zonderlinge verschijnsel werden ge geven. Men zou te .doen hebben met een zogenaamde ..vuurbol", een sa menballing van elcctrisch geladen lucht die zeer zelden waargenomen wordt na onweer. Hoewel men het bestaan van dergelijke „vuurbollen" in wetenschappelijke kringen betwij felt, meent men op verschillende plaatsen in dc wereld al eens zo'n ..vuurbol" te hebben gezien. Dc laatste meldingen, uit Italië afkom stig. dateren al van enige jaren te rug. Noch de sterrewacht in Leiden, noch het Meteorologisch Instituut in Dc Bilt konden nadere gegevens over het merkwaardige voorval ver strekken. Een deskundige in Den Haag verklaarde, dat het onmogelijk was. dat men te doen had met een „vuurbol". Onweer wals er absoluut niet boven Voorburg, zodat hij ccn samenballing van electrisch geladen lucht als nonsens bestempelde. De enige mogelijkheid leek een meteoorsteen Wij spraken een van de ooggetuigen, die meedeelde, dat hij de afstand niet heeft kunnen schatten. Wel meende hij met stel ligheid te kunnen zeggen, dat de ene helft van het gloeiende lichaam, dat rood-geklcurd was. niet ver achter dc begraafplaats is neergekomen Het opstijgen van de witte rook of stoom duurde zo verklaarde hij enige minuten. Inmiddels trachtte hij de plek, waar hij meende dat de „vuur bol" was neergekomen, te bereiken. Maar hij slaagde er niet in haar te vinden, omdat er in de omgeving vele door de Duitsers gemaakte loop graven cn bunkers zijn. Ook achtte dc ooggetuige het mo gelijk. dat de „vuurbol" was neerge komen in een tankgracht. Doordat het gloeiende lichaam misschien met het water in aanraking kwam. zou er stoom zijn ontstaan. Inmiddels staat nog steeds niet vast of er inderdaad van een „vuur bol" of meteorsteen sprake is. Het is niet uitgesloten, dat de vuurbol niets anders is geweest dan eendood- .ewone lichtkogel. Wij vernemen na melijk dat Zaterdagmiddag in de pol der achter dc Voorburgse begraaf plaats militairen oefeningen hebben gehouden. Er zouden daarbü licht- kogcls zijn afgevuurd. Communistisch China wil zetel in Veiligheidsraad LONDEN. Het Communisti sche China is zijn aanval op de Nationalistische zetel in de Veilig heidsraad begonnen In een tele gram aan de voorzitter der V.N., Generaal Romulo, werd de uit zetting van de nationalistische af gevaardigden uit de Veiligheids raad gccist. Het telegram was on dertekend door Tsjoc En Lai, mi nister van Buitenlandse Zaken te Peking Felle brand vernietigt gloeilampenfabriek in Tilburg TILBURG, heeft gistermiddag de Lumax-gloei- lampenfabriek in Tilburg vrijwel in as gelegd. Om half vier ontdekte een wandelaar, dat uit de fabriek rook opsteeg. Hij waarschuwde de brand weer, die met groot materiaal uit rukte. Toen deze arriveerde stond reeds twee-derde deel van het ge bouw in lichterlaaie. Hoewel het vuur met acht stralen bestreden werd. duurde het een uur, voordat men de brand meester was. De schade is zeer aanzienlijk. Verschil lende kostbare machines zijn zwaar beschadigd, terwijl ook grote voort raden lampen en grondstoffen ver loren gingen. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duis ter. Meningsverschil in Jaarbeursbestuur UTRECHT. Jhr. ir. A H Op ten Noort, onder-voorzittër van d- Raad van ouheer van de Kon. Ncci. Jaarbeurs, die sinds 1917 lid van dit college was, heeft zijn functie neergelegd. Reden daarvan is een verschil van mening over de bouw van een machinehal op het Jaar- beursterrein aan de ('rocs^laan. He4: door het Jaarbeursbestuur in 1948 gepubliceerde plan bestaat uit de oprichting van een gebouw van 1(A) bij 200 meter met een technische outillage, welke, naar de mening van de heer Op ten Noort ver uit gaat boven de behoefte. Voor de uitvoexing hiervan wens te jhr. Op ten Noort niet langer verantwoording te dragen. Daaiom bedankte hij voor het lidmaatschap van de Raad van Beheer. Moskou's eis brengt Finnen in ongelegenheid HELSINKI. De Finse regering is in zoverre voor het Russische memorandum het blijkt geen no ta te zijn geweest waarin om uitlevering van driehonderd oorlogs misdadigers wordt gevraagd, be zweken. dat zij een aantal arresta ties heeft laten verrichten. Een moeilijkheid is. dat zich onder de gearresteerden, wier aantal nog zeer klein is. mensen van Finse nationaliteit bevinden. Zij zijn at- komstig uit Ingcrmanland, gelegen ten Noord-Westen van Leningrad. Toen de Duitsers dit gebied bezet ten. vluchtten zij naar Finland en werden daar voor dc keus gesteld, of dienst te nemen in het Finse le ger, dat tegen Rusland streed, of naar hun woonplaatsen terug te ke ren. Sommigen van hen, die dienst namen, kregen later de Finse na tionaliteit. De Finse grondwet staat niet toe dat Finse onderdanen naar andere landen worden gedeporteerd. De huidige (gematigd socialistische) Finse regering ziet zich thans voor de keus gesteld of te weigeren het Russische verzoek in te willigen, of ongrondwettig te handelen, of het het verzoek van de Sowjet-Unie aan een scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen. In het met Finland gesloten vredesverdrag is namelijk bepaald, dat Finland oorlogsmisda dig:-^ aan de geallieerden moet uit leveren Indien verschil van me ning over dit punt bestaat, moet een scheidsrechterlijke uitspraak beslissen. ILAARLEM Een geschil, dat de vrijheid van vergadering tot onder werp heeft, is uitgebroken tussen de democratisch-socialistische studen- temcreniging „Politeia" en de minister van Justitie. Genoemde vereniging houdt op het ogenblik in het Woodbrookershuis in Bentveld ccn confe- ren tie, welke wordt bijgewoond door vertegenwoordigers van Zuid.Oost- Een felle brand Aziatische landen. Omdat ook deze buitenlanders bet woord voeren, heeft Secretaris NVV zegt Geen loonsverhoging, dan ultimatum HELMOND. „Er zijn nog be drijven in Nederland, die de door de regering toegestane 5 loons- j verhoging nog niet hebben aan vaard. Zij zullen van het N.V.V. een ultimatum ontvangen en daar van zal onder geen enkele voor waarde worden afgeweken" zei de heer Ad. Vermeulen, secretaris van het N.V.V., op een vergade ring te Helmond over de „loon en prijspolitiek" in Nederland. Spre ker waarschuwde verder voor de geluiden, die al weer in bepaalde kringen worden gehoord om zo spoedig mogelijk te komen tot een vrije economie en een vrije loon politiek Minister Kardelj heeft zeven onder-ministers BELGRADO. Zo juist zijn vier nieuwe Zuidslavische onder ministers van Buitenlandse Zaken benoemd. Daar er reeds drie wa ren. heeft de minister, Edward Kardelj, thans de beschikking over niet minder dan zeven assistenten. de politie op order van do minister van Justitie het recht opgeëist, bij deze le7jngen aanwezig te zijn. Het dagelijks bestuur van „Politeia" heeft deze eis van de hand gewezen, aangezien dit bestuur zulks een ernstige in breuk op het recht van vergadering achtte. Officieel Amerika: Fox is ons onverschillig DJAKARTA. Een autoriteit van de Amerikaanse ambassade in Djakarta heeft medegedeeld, dat de ambassade onverschillig staat tegenover de heer Fox, die Zater dag in Indonesië is aangekomen en zijn contracten. „Voor ons be tekent hij zoveel als een zwervend Amerikaans zakenman." Na aandrang, aldus deelde het be. i Naar aanleiding van het stuur ons mede, is tenslotte de mi- niqué heeft het A N P zie nister bereid gevonden dc eis, dat de politie de vergaderingen bij woont, in te trekken. Iiy stelde ech ter de voorwaarde, dat de vergade ringen, waarop door buitenlanders het woord wordt gevoerd, strikt be sloten zouden z'un en dat de pers niet zou worden toegelaten. Van deze vergaderingen zou wel een communiqué kunnen worden gezon. den aan de pers, dit echter onder voorwaarde, dat een politiek be trouwbaar journalist het communi qué zou controleren. Het dagelijks bestuur van de stu dentenvereniging heeft gemeend, deze voorwaarde te moeten accep teren om de conferentie niet in ge. vaar te brengen. Immers, bij niet- aanvaarding van deze voorwaarde zou de minister bij zijn eis, om elke vergadering door 'de politie te laten bijwonen, volharden. Het dagelijks bestuur van „Poli teia" wenst echter ernstig protest tegen deze handelwijze aan te teke nen. Zij acht dit optreden van de minister een belediging voor de Ne derlandse pers. die het recht wordt ontzegd vergaderingen of conferen ties bij te wonen en een belediging voor de vereniging „Politeia" die, ondanks het uitgesproken democra tische karakter, blijkbaar niet vol doende betrouwbaar wordt geacht om een perscommuniqué samen te stellen. commu niqué heeft het A N.P zich tot de minister van Justitie gewend. Deze toonde zich hogelijk verbaasd over de toon van het communiqué „Alle buitenlanders, die aan de besprekin gen van Politeia deelnemen, hebben daarvoor van de Nederlandse rege ring een vergunning gekregen. Als gebruikelijke voorwaarde geldt voor onbekende vreemdelingen, dat zij zich niet in het openbaar over poli. tieke onderwerpen mogen uitlaten. Om te controleren of men zich hier aan zou houden, had de politie op dracht. in de zaal aanwezig te zijn. Kort voor de vergaderingen een aanvang zouden nemen, Is de minis ter door het Tweede Kamerlid Post humus opgebeld met de vraag, of de aanwezigheid van politie nu wel nodig was, vooral omdat het een be sloten vergadering betrof, waartoe de pers geen toegang had. Daar ech. ter wel omtrent het besprokene een perscommuniqué zou worden gege ven, achtte de minister die besloten- Hoffman: Europa heeft nog 5 milliard nodig WASHINGTON „Er is noe 5 milliard dollar nodig voor de twee dienstjaren 1950-'51 en 1951-'52 om het plan Marshall op bevredigende wijze te voltooien," zo heeft de ad ministrateur van de E.C.A., Paul Hoffman, verklaard. heid slechts betrekkelijk. Om nu een oplossing te vinden heeft de minis ter goed gevonden, dat politiecon trole zou achterwege blijven, indien zou worden toegezien waarmede de heren Posthumus en Voskuil (hoofdredacteur Vrije Volk) zich zouden belasten dat geen in poli tiek opzicht ongewenste uitlatingen van buitenlanders in het communi qué zouden worden opgenomen. COLOMBO In Colombo (Ceylon) Is heden een conferentie van ver tegenwoordigers van het Britse Gemenebest begonnen, welke tien dagen zal duren cn van groot politiek en economisch belang wordt geacht. Bevin, Pandit Nehru, P. C. Spender (Austr.), F. W. Doidge (N.-Zeeland), Ghoelam Mohammed (Pakistan), Lester Pearson, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken en Paul Sauer, minister van vervoer van Zuid- Afrika, nemen er aan deel. Een delegatie van drie man uit Zuid-Rhodesië is eveneens aanwezig, maar 7.al alleen deelnemen aan de economische be sprekingen. Engeland wordt, behalve door Bevin, vertegenwoordigd door Noel Baker en Malcolm MacDonald, commissaris-generaal voor Zuid- Oost-A7.ië. 6. Defensie-problemen in Zuid-Oost. Azië. Economische deskundigen zullen de gevolgen van de devaluatie en de sterling-balansen bespreken. Twee belangrijke kwesties, welke de afgevaardigden zullen trachten op te lossen, zijn: welke bijdrage kan het Gemenebest leveren tot de voorkoming van een derde wereld oorlog en hoe kunnen de levensom standigheden worden verbeterd, op dat een der gunstige factoren voor de machtsuitbreiding van het com munisme in het Gemenebest kan worden weggenomen? De erkenning van de Chinese re gering te Peking zal eveneens wor den besproken. Minister Bevin zei bij zijn aankomst te Colombo: „Ik ben hier gekomen om deze zeer be langrijke conferentie bij te wonen, die zowel voor het Britse Gemene best als voor de wereli! als geheel belangrijk zal zijn." Hy verwachtte goede resultaten en een grote bij drage tot de wereldvrede. Nieuw Guinea heeft een gouverneur DEN HAAG. De hcc-r S. L. J. van Waardenburg, oud.gedelegeer de van II.V.K. voor Zuid-Sumatra, Is tot gouverneur van Nieuw Gui nea benoemd. Deze benoeming wordt geacht op 27 December te zijn ingegaan De heer Waardenburg, die op 21 Februari 1900 is geboren, was voor dc oorlog als onderhoofd van de afdeling Bestuurszaken Buiten gewesten aan het departement van Èinnenlands bestuur te Batavia werkzaam. Na de Japanse bezet tingsperiode kwam hij op genoemd departement terug aanvankelijk als adviseur voor Locale Finan ciën, later als hoofd van de afde ling Algemene Bestuurszaken. Van af Augustus 1949 is hij als gede legeerde van de HVK voor Zuid- Sumatra te Palembang geplaatst geweest. In Colombo wordt grote politiek gemaakt Philip Noel-Baker, Brits minister voor betrekkingen met het Gemene, best, verklaarde gisteren op een persconferentie, dat de conferentie zes belangrijke punten zal bespre ken: 1. De Europese politieke toestand, voorzover deze voor het Gemene best van belang is. - 2. De economische ontwikkeling in Zuid.Oost-Azië. 3. Verhindering van de communis tische machtsuitbreiding in Zuid- Oost-Azië. 4. Het Japanse vredesverdrag. 5. De toestand, welke het gevolg is van de communistische machts uitbreiding ln China. Monaco's verkiezingsleus: Geen belastingen MONACO. De nationale coali- tiegroep heeft elf van dc achttien 4 zetels in dc Nationale Raad (parle ment) van Monaco behaald bij de algemene verkiezingen, die hier zijn gehouden. Het verkiezingsprogramma van alle partijen in Monaco had dezelfde leus: „Geen belastingen". De bevol king van Monaco is bang. dat 3an de belastingloosheid van hun staat je een eind zou kunnen komen, wan neer de inkomsten van de speelbank verminderen. Zweedse koning lijdt aan bronchitis STOCKHOLM Koning Gus- taaf lijdt aan een chronische bron chitis. die in een keelontsteking is ontaard. De koning heft verho ging van temperatuur, doch het hart werkt nog prima De lijfarts van de 91-jarige monarch heeft thans ziin intrek genomen in het paleis. Hij verklaarde dat de toe stand van de koning ongewijzigd was. Uw kolengulden! Dinsdag 10 Januari 1950 kunt u op het dichtstnabiizijnde postkan toor tegen inlevering van bon 544 (Levensmiddelenkaart 909) uw kolengulden innen, als uw naam begint met Be tot en met BI. Woensdag 11 Januari zijn zij aan dc beurt, wier naam begint met Bo tot cn met Bre.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1