Druk bezochte receptie bij zilveren feest van „Soesterkwartier" Ridder van de droevige figuur Velen geven blijk van hun grote waardering ui even Voor „Immanuer' ligt groot arbeidsveld open Begun, de, dtgL w Tëtr-JAMl GESTREMD LUCHT VERKEER 2 Maandag 9 Januari 1950 DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB ..Vijf en twintig jaar opvoeding en cultureel werk voor de jeugd van het Soesterkwartier." Het stond er in keurige letters op het podium van het clubgebouw waar Zaterdag een receptie werd gehouden ter ge legenheid van het vijf en twintig jarig bestaan van de Speeltuinvci'eni- ging „Het Soesterkwartier". Deze receptie is een grootse manifestie ge worden. Zo goed als alle oud-bestuursleden en oprichters waren aan wezig en dat deed het recipiërend bestuur zichtbaar groot genoegep. Maar er waren ook vele anderen, die hun bewondering niet onder stoe len of banken staken maar deze in een gloedvolle rede naar voren brachten. Wethouder Koopman sprak over nieuwe speeltuin Er is op deze receptie van de speeltuinvereniging „Het Soester kwartier" zonneklaar gebleken, hoe belangrijk dit speeltuinwerk is voor de vorming van de jeugd. Nadat de voorzitter van de feest commissie de heer G. v. d. Kraats een enveloppe met inhoud had aan geboden werd door de oprichter, de heer D. Mulder, de grote rij van sprekers geopend. Spreker haalde vele herinneringen op en liet de grote moeilijkheden uitkomen waarmede 25 jaar geleden werd begonnen. Hij was met recht trots op de mooie speeltuin, die nu een kwart eeuw aan de Zonnebloem straat ligt,. De heer Mulder kon niet nalaten grote dank aan alle werkers gedurende deze jaren te brengen en aan de bouwvereniging „Goed Wonen." Mej. C. G. Goudriaan bracht de felicitatie over van de N.U.S.O, Uit haar woorden bleek de voorname plaats, die Het Soesterkwartier in de organisatie inneemt. Hierna werd het bestuur verrast door een serenade van de muziek verenigingen H. J. Hegeraath en Hosanna. Vele kinderen defileer den voor het bestuur in de tuin van het clubgebouw. Na dit intermezzo kreeg prof. Mennicke, directeur van de Int. School voor Wijsbegeerte het woord. De volkomen vanzelfspre kende bereidheid van de mensen in het Soesterkwartier om offers te brengen heeft prof. Mennicke erg getroffen. Hii sprak daarover zijn verbazing en erkenning uit. In deze Vereniging is wel gebleken wat door noeste vlijt aan opvoe dingscultuur tot stand gebracht kan worden. Miin gelukwensen, al dus prof. Mennicke komt geheel uit het hart. Wethouder J. Koopman, die het Gemeentebestuur vertegenwoor digde. had eveneens bewondering voor de vele opofferingen om alles in goede banen te leiden. „Het ge meentebestuur heeft grote belang stelling voor het werk van de speeltuin", aldus spreker „en u kunt er zeker van zijn, dat het van mening is, dat het preventieve werk door de speeltuinverenigin gen uitstekend wordt verricht. Een voorstel zal aan de raad ge daan worden om de subsidie voor 1950 te verhogen" (applaus). Wet houder J. Koopman raakte toen een teer punt aan, nl. de eventuele verplaatsing van de speeltuin. In gfote spanning aangehoord. werd zijn rede Het oorspronkelijk plan om de speeltuin geheel te doen verdwijnen heeft het gemeen tebestuur laten varen. Hoe het nu met het ingediende adres zal aflopen kan de wethouder nog niet vertellen, maar als het niet wordt aanvaard, dan zal de verlegging van de speeltuin zo geschieden, dat het clubgebouw in de speeltuin zal komen te staan. Wethouder Koopman deed de toezegging, dat de oude GRAND THEATRE: „Omstreden Aarde", 18 jaar. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2 30, 6.45 en 9 uur. Donderdag 12 Januari, 8 uur precies: Optreden van Cor Ruys in „De Zilveren Fluit". CITY THEATER: „Fregola", 18 j. Zondag 2. 4.15. 6 45 en 9 uur. Overige dagen 2.30. 6.45 en 9 u. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t.m. Maandag: „North west Stampede", alle leeft. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Bui ten de wet", 14 jaar. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Vrijdag en Zaterdag 2.30, 645 en 9 uur. Overige dagen. 2.30 en 8 uur. 18 JAN.: „Wapenroem". 20 00 uur Jaar- verg. .De Hanze". 22 JAN.: Prinsenhof, 20.00 uur Feest avond Fabrieksarbeiders, m.m.v. ge zelschap Teun Klomp en zijn mak ker. 23 JAN.: Amlcitla. 20.00 uur K.L.M.- avond Ned. Relsverenlglng. 23 en 29 JAN.: Int. School v. Wijsbe geerte, resp. 15.30 en 10.00 uur Stu dieconferentie „Wereldregering". OPENBARE LEESZAAL - Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 79 uur: Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2.30—4.30 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12 30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL WUcrs- straat 2, geopend van 10—1 uur en 2 305 45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur Uitlening van 11-12.30 uur. TENTOONSTELLING: Academie voor beeldende kunst. Tentoonstelling werken van Henk Krijger. Er heerst grote vreugde in het Soesterkwartier. De speeltuinver eniging van die naam bestaat een kwart eeuw. Voorzitter Van der Kraats aan het woord tijdens de drukbezochte receptie op Zater dagmiddag j.l. in hot clubgebouw aan de Zonnebloemstraat. soeeltuin niet eerder zal ver dwijnen dan wanneer de nieu we met trots zal kunnen wor den overgedragen. Spreker verzocht vertrouwen in het Ge meentebestuur te hebben om dat in ieder geval een fraaie speeltuin zal worden terugge ven. Wethouder Koopman liet zijn ge lukwensen vergezeld gaan van de de toezegging dat met alles in overleg getreden zal worden met het speeltumbestuur. Het was een imposant schouw spel toen de onderafdelingen symb uigebeeld door schilden dra gende meisjes hun dank aan het bestuur brachten en de felicitaties door een cadeau vergezeld lieten gaan. De woorden van de heer Christ, die sprak namens Jonge Kracht, Korfbalver. Soesterkwar tier, Groot Toneel-Klein Toneel, Con Amore en de onschoolse clubs, maakten diepe indruk op het be stuur. Er waren nog meer sprekers en spreeksters, die allen hartelijke woorden spraken. Het waren o.a. de heer v. Barneveld. Theo Thijssen- school: Men. de Vries, Amsterdams Speeltuin Verbond; de heer v. Ca- nclleveen, Amcrsfoortse Speeltuin- tuincentrale; de heer Meyer. Goed Wonen; de heer v. Kalleveen, Speeltuinvereniging Irene; de heer Pruis, Speeltuinver. de Rivieren wijk. de vereniging Bomenwijk terwijl oud-bestuursleden eveneens prettige woorden lieten horen. Van hun belangstelling gaven ook blijk de heer G. Goorhuis, Commis saris van/ politie hier ter stede, Soeeltuin ver. Leusderkwartier, Winkeliers en Ambachtsver. Het Soesterkwartier. de Amersfoortse Gemeenschap Soli deo Gloria. Speel tuinver. Kruiskampkwartier, Speeltuinver. Vriendenkring. Speel tuinver. Vlasakkers. Speeltuinver. Harderwijk, de Openbare Leeszaal, de heer A. Bijleveld, commandant Brandweer en nog vele particuliere persoonlijkheden. Schriftelijke felicitaties kwamen binnen van de heer B Noordewier. lid Ged. Staten. Stichting Jeugd- belangen. Enkhuizen, Speeltuin ver. Randenbroek, ir A. Groothoff, Amersfoortse Muziekver. Emanuel, e.va. Het behoeft geen betoog, dat het bestuur vele bloemstukken en ca- deaux in ontvangst had te nemen. Het was een geslaagde en druk be zochte receptie. Des avonds werd in het clubge bouw een gezellige avond gehouden voor bestuursleden der onderafde lingen en oud-bestuursleden. 1174 Lupardi bespreekt met Yoto. wat er aan de hand zou kunnen zijn. „Ik gelooi, dal er iets niet in orde is mei wagen 2," zegt Yoto. „de laatste dagen rea geerden -de mannen slecht of helemaal niet op uw bevelen Het lijkt wel of ze af en toe hun eigen hersens kunnen gebruiken." Lu pardi besluit, alvorens zijn plan verder ten uit voer te leggen, de wa- gens terug te laten ko. men naar het eiland voor een grondige in spectie. Weer duurt de tocht vele dagen Rnb heeft nu kans gezien zo van Lupardi's hoofdkwartier Hij stoort d« sla I begrijpt wel. ongeveer te berekenen, wanneer de stoet weer ven 20 we,nig mogelijk bij hun werk, maar moeten ontdekken, want op het eiland zal aankomen en hij besluit zijn houdt de instrumenten scherp ui het oog. Hij uit, slag te slaan, wanneer zij in de buurt komen I dat Lupardi of Yoto hem niet dan is het spelletje tlnn Veel belangstelling ter receptie 't Was gezellig druk Zaterdag middag en -avond in de Tulpstraat, waar „Immanuel" haar „vrienden" ontving ter gelegenheid van het zilveren jubileum. Want eigenlijk waren het allen vrienden en vrien dinnen die het bestuur met het be reiken van deze mijlpaal kwamen gelukwensen. Warme genegenheid en grote waardering lcwamen naar voren uit al het gesprókene. Daar was b.v. ds. Haddcrs, die met de heer Y. Buys de Kerkeraad der Ned. Herv. kerk vertegenwoordig de. Hij herinnerde aan het eerste begin. Het was „Immanuel" dat in het Soesterkwartier het getuigenis der kerk heeft uitgedragen. Des wege is de kerkeraad haar dank baar. De kerkelijke situatie is in dc loop der jaren heel wat veranderd. Er zijn twee wijken gevormd met twee predikanten, geregeld cate chetisch onderricht wordt gegeven. Toch blijft naar spr.'s oordeel een groot arbeidsveld voor „Immanuel" open. Door haar clubs en onder afdelingen kan zij het grote deel van de jeugd bereiken, dat nog niet ter catechisatie komt. Kerke raad en Jeugdraad doen een be roep op uw samenwerking met de wens dat deze vruchtdragend mo ge zijn. De predikanten ds A. C. Smits en ds A. A. Koolhaas, kwamen hun opwachting maken: we zagen er ook de ere-voorzitter dhr. Blussé v. Oud-Alblas. de heer J. van Stek \namens de Commissie voor de jon- gerendiensten, de heer B. v. d. Kolk. inspecteur van 't Chr. Voor bereidend Onderwijs, een deputatie van de Zustervereniging „Samuël". t.w. de heren A. Bijvank. K. Une- ke en G. v Willigenburg. De heren A. A. J. v. Empelen en G. J. van „Philatelia" bestaat tien jaar Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan, organiseerde de afdeling Soest van de Internationale Vere niging „Philatelia" op Zaterdag en Zondag een postzegeltentoonstel ling in de zaal van het St. Jozefge bouw aan de Steenhoffstraat. Zaterdagmiddag werd deze expo sitie door de burgemeester van Soest, mr S. P. baron Benlinck, in tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden, o.w. pastoor W. M. Voss, ds D. van Krugten, de directeur der P.T.T.. de hoofdin specteur van politie, de heer C. van Es en vele anderen, officieel ge opend. Het openingswoord werd gespro ken door de heer J. Veenstra, die een uiteenzetting gaf van het ge beurde sinds deze 10 jaren. Hierna voerden afgevaardigden van zusterverenigingen het woord, die allen hun gelukwensen aan de jubilerende vereniging aanboden. Vervolgens sprak de burgemeester, die onderscheid maakte tussen de echte verzamelaars, die zich met groot geduld en enthousiasme aan hun liefhebberij wijden en de z.g. parvenu's, die hier of daar een grote verzameling op de kop weten te tikken..Als waardering van het gemeentebestuur voor het werk van de afdeling Soest, bood spr. een plaquette aan, waarna hij de tentoonstelling voor geopend ver klaarde. Eerste prijzen werden behaald door A. G. de Rooij met inzending Nederland; J. W. M. van Bakel met inz. Engelse Koloniën en W. A. Broex met inz- afstempeling op oude Franse zegels. Tweede prijzen verwierven; A. G. de Rooij met inz. Ned.' Indië; J. G. H. Veenstra met inz. Zwitser land. Met -lof der jury: W. A. Broex met oud Martinigne en J. W. M. van Bakel met plaatnummers van Engeland. Beide dagen werd de tentoonstelling druk bezocht. Munster namens de Winkeliersver eniging. de heer v. Munster tevens namens de Chr. Fröbelschool, de heren H. F. v. Slooten. W. W. de Wilde en L. W. Versteeg namens de Ned. Herv. Zondagscholen, de heren de Bruyn. vertegenwoordi gende de Jongenswerkcommissie van het CJMV. de Wijkcommissie O. en West en vele anderen. Natuurlijk lieten ook de ver schillende clubs en afdelingen zich niet onbetuigd. Zij lieten hun goe de wehsen vergezeld g&an van practische waardevolle cadeaux. Tenslotte bracht „Hosanna", dat uit het werk van „Immanuel" is voortgekomen een serenade. Des avonds vond in hetzelfde ge bouw 'n reünie van oud-leden met hunne dames plaats. Velen waren opgekomen meerderen van bui ten de stad. sommigen zelfs uit de residentie, en 't was 'n gezellig sa menzijn. waar menige oude herin nering werd opgediept. Ingez Med.) Geen Ploegh - maar AKG-leden Door het wegvallen van een re gel zetsel is een storende vergissing geslopen in het bericht ove.r aan koop van schilderijen door de ge meente Amersfoort. De kunste naars J. Bezaan en Edith Pijpers zijn namelijk lid van het Amers- foorts Kunstenaars Genootschap en met van Dc Ploegh. Er is be doeld tot uiting te brengen dat van leden van de Amersfoortse schil dersgroep De Ploegh geen werk is aangekocht. Motor gestolen De politie hield een zekere B. uit Amersfoort aan, die op een mo torrijwiel door de stad toerde zon der de vereiste papieren le bezitten. Het bleek dat de motor was gesto len uit een bergplaats achter een kazerne. B is ter beschikking van de Kon. Marachaussee gesteld. Nieuwe cursusreeks van volksuniversiteit Op 4 Januari begon de nieuwe cyclus van cursussen der V.U met de lezingenreeks over het kanker- vraagstuk door de geneesheer-di recteur van „De Lichtenberg", de heer Brester. Vooraf nam de voorzitter der V.U., de heer dr. R. Miedema, het woord. Hij begroette de cursisten, die tot de laatste plaats de zaal vulden en sprak zijn voldoening uit over de grote belangstelling. Hij verheugde zich er over, dat in deze tijden van depressie zovelen kracht zochten in intellectuele waarden. Hij vertrouwde, dat ook de vol gende cursussen: over Russische Letterkunde, glazenierskunst, mo derne bouwstijlen en de buitenge wone cursus over J. S Bach, ge lijke belangstelling zouden wekken daar bezinning op intellectuele en aesthetische onderwerpen van zo grote regenererende kracht is in moeilijke tijden. Het onderwerp van de thans begonnen cursus: kankerbestrijding met de rijpderne methoden, waarover de genees kunde tegenwoordig beschikt, be schouwde hij als een hoopvol symptoom van de werking van <- menselijke geest bii de verlossin-" der mensheid van plagen, waaraan vroegere geslacjitep zonder {moge lijke afweer waren blootgesteld. Zo kan het volgen .van deze voortgang op medisch gebied ons geslacht be vestigen in de hoop. dat het een maal mogelijk zal zijn ook andere kankers der mensheid uit te roeien. De heer R. A. Keijzer jubileert Spontane huldiging in Parochiehuis 't Is feest op de St Gerardus Ma- jellaschool. Het schoolhoofd, de heer R. A. Keijzer, is namelijk een kwart eeuw aan deze onderwijsinstelling verbonden. Zondag is de heer Keij zer gehuldigd. Uit deze huldiging bleek duidelijk, dat de jubilaris zeer vele vrienden telt en dat zijn werk zeer op prijs wordt gesteld. Aan de huldiging ging een Hei lige Mis in de St Henricuskerk vooraf. Daarna kwam men in het Parochiehuis aan de Paulus Bor straat bijeen om de heer Keijzer met zijn jubileum geluk te wensen. Pastoor H. W. A. de Bruyn van de St. Henricusparochie zeide. dat dc jubilaris een voorbeeld is voor het kind, collegae en de gehele parochie. Ook deken Smit voerde het woord en wethouder A. J. Spieker- mann bracht de dank over van het gemeentebestuur. Voorts spraken de bisschoppelijke inspecteur, pastoor Hendriks, de heer M. A. C. Lindeman, inspecteur van het L.O., de heer G. L. Bunnik, lid van het kerk- en schoolbestuur, de oud-leraar de heer Baesjou en tal van andere sprekers. Vele geschenken werden aange boden. De heer Keijzer sprak een dankwoord en zeidc altijd gepro beerd te hebben een schakel in de grote keten der gemeenschap te zijn. Hij uitte zijn dank aan God, al dit wérk te hebben mogen verrichten. Hedenmorgen kwam de schooljeugd in het Parochiehuis voor een feeste lijke samenkomst bijeen. Jeugdtoneel van K.A. voldoet goed „Katholiek Amersfoort" van de Parochie aan 't Zand presenteerde vorig jaar met groot succes aan haar leden een nieuwe onderafde ling: het kindertoneel. Zondag avond gaf deze jongerengroep in de zaal van St. Aechten de tweede op voering sedert haar oprichting. Het is altijd een genoeglijk schouwspel kinderen op toneel in actie le zien. Met een maximum aan ongedwongenheid en flair we ten zij een gezellige kleur aan een programma te geven. Tijdens de Pedaalridders maken goede tijden De derde rit. van de Wintercompetitie bestond uit een tijdrace over 6 km. Hoe wel dc A-klasset De Gans wederom de snelste tijd van de dag maakte, waren het vooral de jongere renners die dc- toon aangaven. In de A-klasse leverde Schotting de I fraaie prestatie door met slechts 1 sec I achterstand op v, d. Panne als derde te I eindigen I In dc B-klasse leverden Veldman Jr en Jonkman een zware onderlinge strijd, welke in het voordeel van eerstgenoem de beslist werd Zijn tnd van 8 45 mm. I v/as op één na de snelste var. de dag De prestatie van Jonkman was echter Wanneer verkoud heid deademhaling belemmert, maakt mentho-rex Vcrkoudheldixall deluchiweecnwcer vrij. Dansfeest in markthal Het is een gewoonte van de dansleraar, Dan Béarda, om zijn lesseizoen te besluiten met een soiree. Enkele honderden jonge ren die zich in die tijd enigszins bekwaamden in de danskunst, ko men dan nog éénmaal bijeen om te dansen. Zaterdagavond werd de soiree traditiegetrouw in de Markthal ge houden. Er heerste een vrolijke stemming Voor de muziek zorgde het or kest „De Melodians", voor het grootste deel samengesteld uit le den van het bekende Metropole orkest. hU had lechts 4 scc. langer nodig dan zijn con current Veldman In.de C-klasse was de strijd om de eerste plants al evenzeer boeiend. Ten slotte kwam D. v. Wijk als winnaar te voorschijn. Van dc Berg volgde hem op dc voet cn had slechts 1 sec. langer nodig dan de winnaar Dc uitslagen zijn: A-klasse; 1. De Gans 8 m. 39 sec.. 2 v d Panne 8 56 min 3. Schotting 8.57 min.. 4 Hartsuiker 9 00 min 5 Bouw man 9 12 min 6. L. v Walsum 9.13 min.. 7 v. d Riet 9,22 min., 8 Veldman Sr. 9.28 min B-klasse: 1 V/ Veldman 8.45 min.. 2. Jonkman 8 49 min., 3. J v. d. Glas 9.10 min., 1. v. d. Heuvel 9.16 min.. 5 v. d. Brug 9.23 min. 6 v Eldcrt 9 51 min.. 7. Koelewljn 10 04 min 8. Ouwerkerk 10.26 min. C-klasse: 1. D v. Wijk 9 25 min.. 2. v d Berg 9 26 min., 3. Valkenburg 10 27 niin., 4 A v Walsum 10.43 min. v. Wijk 11.36 min. opvoering van Zondagavond is ge- 1 evenzeer bewonderenswaardig 1, i i J cor l^nfTAi* nnnic* n.in bleken dat het jeugdtoneel van „Katholiek Amersfoort" dit jeugdig idealisme in voldoende mate bezit. Als inleiding werd het kinderbal let van Johan Strauss door kinde ren van 12 tot 14 jaar uitgevoerd. De leidster van het toneelgroepje Noor Welling, had bij de bewer king van dit ballet haar rijke fan tasie de volle vrijheid gelaten en het resultaat miste zijn uitwerking niet. Aardige vondsten had zij in het ballot verwerkt, en de vlotte opvoering en de fraaie costumering maakten de opvoering daardoor tot een succes. Jammer da* in het be gin van het kinderballet de nood zakelijke handeling ontbrak. De hoofdschotel van het programma vormde voor de jeugdige toeschou wers de opvoering van het avon tuurlijke spel „Het eenzame eiland" van A. B. M. Lamboo, de geschie denis van twee padvinders, die ontvoerd door zeerovers spannende avonturen beleven op een eenzaam eiland. Noor Welling heeft met de keuze van dit stuk een goede greep gedaan. De montage van de ver schillende taferelen beantwoordt aan de eisen, die het kindertoneel nu eenmaal stelt en bepaalde scènes waren zeer goed uitgewerkt. Wij willen de opvoering echter nog als een experiment beschouwen, want er moet in het groepje van Noor Welling nog veel „geschaafd" wor den, wil zij kunnen bogen op gro tere successen. Hetgeen wij Zon dagavond echter zagen stemt tot verheugenis. Dankbaar, was. het tal rijke publiek voor. het gebodéne. Rest ous nog te vermelden, dat de avond .met een kort welkomst woord werd geopend door de voor zitter van „Katholiek Amersfoort", de heer J. van de Linden. 5 H. Diefstal was niet gepleegd Er werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een porte- monnaie met 30 uil een perceel aan de Soestcvweg. Bij onderzoek vond men de beurs op de schoor steenmantel achter de klok Bevin mag niet vallen COLOMBO Ceylonese dragers oefenen thans op de trappen van het Senaatsgebouw te Colombo met de draagstoel, die bestemd is voor de corpulente Britse minister van buitenlandse zaken. Ernest Bevin. Om er geheel zeker van te zijn. dat vier dragers eenoog zijn. hebben twee stevige Ceylonese ambtenaren in de stoel plaats genomen; andere ambtenaren slaan de oefeningen nauwlettend; gade. Bevin zal. de volgende week aanwezig ziin op de conferentie van ministers van het gemenebest op Ceylon. Als hu binnengedragen wordt, mag hij niet vallen, want dan zouden èn de dragers èn hij „het gezicht verliezen". Duitsers in Polen gaan naar „die Heimat" BERLIJN De Oostduitse rege ring en de Poolse militaire missie zijn overeengekomen, dat de zich nog in Polen bevindende Duitsers naar Oost-Duitsland zullen vertrek ken. Het vertrek van deze Duitsers is reeds begonnen. Zij, die bloed verwanten in Oostduitsland heb ben, zullen het eerst naar „die Heimat" gaan. (Ingez. Med.) Hein kats klein een mannetje van 51, maar breed en hij staat stevig op zijn benen, vuor het hekje bij de po litierechter. Zo stevig stond-ie die avond in Augustus niet. Toen had den Hein en zijn makkers uit Wijk bij Duurstede een paar borrels gedron ken en hingen ze doezelig tegen de brug aan om een groepje jongelui uit Doorn op te wachten, die in „Wiek" aan het dansen waren geweest. De „Wie kers" waren helemaal niet gesteld op die Doorn se invasie cn ze zouden die knapen nu ééns en voorgoed aan het verstand brengen, dat ze maar in hun eigen durp moesten blijven. Zodra 't spul er aan kwam, begonnen de Wiekers te schelden en het duurde niet lang of er werd een complete veld slag geleverd op de brug. En omdat h ii de voor naamste raddraaier was geweest, stond Hein Kats terecht voor een klap, die een bloedende wonde had veroorzaakt aan de kaak van Joseph de Breijer uit Doorn. Stom genoeg ver klaart Hem, dat-ie ach teraf trots is op die klap. Waarom? Omdat de klap geholpen heeft meneer. ..Ze" heeft die vent laten lópen. „Aha, een vrou wenkwestie dus", vraagt de rechter geïnteresseerd. „Juist, meneer de rech ter. een vrouwenkwestie. Ik heb dat meissie in be scherming genomen en d'r moeder geholpen. Dat kind liet zich inpalmen door een vent. die nota bene in Doorn getrouwd was," Dat was natuurlijk ge meen van Joseph. Maar de rechter voelt er toch niet veel voor. Hein te prijzen om zijn hulpvaar digheid. „Ik weerdeer iedereen, die probeert het morele en zedelijke peil van zijn dorp te verbete ren", zegt hij, „maar geen dronken kerels". N de Officier van Justitie denkt er pre cies zo over. „Verdachte heeft zich willen opwer pen als een soort dolende ridder: Maar ik kan hem alleen vergelijken met het klassieke voorbeeld, de Ridder van de droe vige figuur". En terwijl, de officier zijn snor op draait. houdt hij voor Hein een- uitvoerige ver handeling over primitieve gemeenschappen in vroe ger eeuwen, die zich. net als de dieren, verweerden, als een individu van bul ten afi zich bij hen wilde voegen. In sommige stre ken op het platteland van Europa is dat helaas nog wel eens zo. Maar in de beschaafde wereld mag zoiets niet voorko men. Stel je voor, dat Ne derland niets van het bui tenland wilde weten, hoe Waren we dan aan ónzë Marshalldollars gekomen? „Ik eis vijftig gulden of 25 dagen". „Een stuiver boete zou nóg te veel zijn. Edelacht bare Ik was zelf drijfnat van 't bloed". „Ja, dat heb ik bijna t.ot mijn genoegen gele zen". neemt de politic- rechter weer het woord. „Toen ik het proces-ver baal doorkeek, dacht ik: „Die eh „ridder" heeft tenminste ook zijn deel gehad. U zat ónder het bloed en U was zo dron ken, dat U niet. eens ver hoord kon worden". „Ik was helemaal niet dronken". „Ach man, schei toch uit! Hoeveel verdient U? „Vijf cn dertig gulden. Vuil geld".... „Wat is dat, vuil geld?" „Zonder de belasting er af en zo". ..Koopt U voor het schóne geld die borrels? „Ridder" Kats is uitge praat. Hij gaat heen met de boodschap, dat-ie pre cies een vuil weekloon boete moet betalen; vijf en dertig gulden, schone en vuile doormekaar.... Het jubilerende schoolhoofd van de St. Gerardus Majella- school, de heer R. A. Keijzer dankt voor de hulde hem gebracht Gen. Engles hoofd van Ned. militaire missie DJAKARTA. Gencraal-majoor E. Engles. de commandant der Ne derlandse troepen op West Java. zal binnenkort worden benoemd tot hoofd van de Nederlandse militaire missie in Indonesië. Volgens de offi ciële kringen, waaruit deze medede ling afkomstig is. zou president Su karno aan deze benoeming reeds zijn goedkeuring hebben gehecht. B.F.O. draagt zichzelf ten grave DJAKARTA. Het BFO heeft Zaterdag voor het laatst vergaderd cn zichzelf ontbonden. Er was wei nig belangstelling, zowel van de le den als van het publiek. Anak Agung. Suparma en Idrakusum re leveerden de geschiedenis van het BFO en de bereikte resultaten, waarna Sultan Hamid II de slui- lingsrede hield. Nederland en Frankrijk halen handen nauwer aan DEN HAAG In het kader van de Westelijke Unie is heden in Den Haag een verdrag ondertekend, dat tussen Frankrijk en Nederland werd gesloten betreffende de sociale ver zekering. Het verdrag strekt zijn werking uit over het gehele terrein der sociale verzekering. Het gaat iy de eerste plaats uit van het begin sel van gelijkstelling van elkanders onderdanen ten aanzien van elk der nationale wetgevingen op dit gebied. De toepassing van dit beginsel brengt mee, dat een Nederlander in Frankrijk ten aanzien van de sociale verzekeringswetgeving op gelijke wijze behandeld wordt als een Fransman, terwijl omgekeerd een Fransman in Nederland ten opzich te van de Nederlandse wetgeving dezelfde aanspraken heeft als een Nederlander. Frankrijk stelt vaccinatie tegen tuberculose in PARIJS. Frankrijk heeft als eerste land de vaccinatie tegen tu berculose door het B.CG.-vaccin ingesteld. De Nationale Vergadering heeft een wetsontwerp dienaan gaande aangenomen, waarbij deze vaccinatie voor de volgende bevol kingsgroepen verplicht wordt ge steld: Pasgeboren baby's die in kin- üerbewaarplaatsen of by een voed ster gebracht worden, kinderen die in contact met tuberculose-lijdeis leven, scholieren, sommige studen ten (die voor dokter of voor tand arts studeren), ambtenaren bij openbare administraties, personeel van industriële en handels-onderne mingen, personeel van openbare en particuliere ziekenhuizen en mili tairen Voor personen boven 25 jaar is deze vaccinatie echter niet ver plicht. Bonn krijgt hoog bezoek uit Frankrijk PARIJS. Robert Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, gaat Donderdag in Bonn met de Westduitse kanselier, dr. Ad'- nauer, over de toekomst van het Saargebied praten. In aansluiting daarop zal hij in de Franse hoofd stad een ontmoeting hebben met Christian Hoffman, het hoofd van de autonome Saar-regering. Verwacht wordt, dat deze bespre kingen zullen leiden tot een serie conferenties, die de Saar grotere politieke vrijheid in ruil voor een nauwere aanhaling der economische en financiële banden met Frankrijk zullen geven. Frankrijk hoopt, dat de te sluiten overeenkomsten, die o.a. moeten voorzien in een gemeen schappelijke exploitatie der Saar- mijnen, in een toekomstig vredes verdrag met Duitsland zullen wor den opgenomen. Plaatsvervangers voor Oostenrijk weer bijeen LONDEN. De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Za ken van de „Grote Vier", die drie jaar lang gepoogd hebben tot ove.- eenslemming te komen over een staatsverdrag voor Oostenrijk, zul len Dinsdag in Londen weer bijeen komen In diplomatieke kringen gat men toe. dat slechts verrassende ontwikkelingen te elfder ure voort gang met het verdrag zouden kun nen opleveren. Toen de plaatsver vangers de vorige maand te New York de bijeenkomst verdaagden, stelde de Sowjet-delegatie verdere vorderingen afhankelijk van het welslagen van de Russisch-Oosten- rijkse besprekingen te Wenen. Te Londen is van gezaghebbende zijde vernomen, dat de Weense bespre kingen die gaan over betaling door Oostenrijk voor de Russische bezettingskosten nog steeds in een impasse verkeren. De plaats vervangers zijn reeds ongeveer 200 keer bijeen geweest. Finland onwillig om aan Moskou te gehoorzamen HELSINKI. De Finse politie heeft vijf personen gearresteerd, di-3 voorkome'n op de door de Sow- jet-Unie overhandigde lijst van 300 „oorlogsmi dadigers". om wier uitlevering de Sowjet Unie in een memorandum verzocht heeft. Soesterberg DIEFSTAL MET BRAAK In een perceel nan de Amersfoortse straat werd, terwijl de bewoners afv e- zig waren, ingebroken door het verbre ken van een ruit van de keukendeur. Het hele huis werd doorzocht, waarbij alles overhoop werd gehaald. Uit de rijk voorziene linnenkast op de slaapkamer wordt al het linnengoed vermist; voorts een grote koffer. Hoogland WIE MIST ZIJN HOND? Welke hondenliefhebber is zijn herder kwijt. Deze is komen aanlo pen bij J Vaneveld, Langstraat 6, Hooglanderveen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2