DAGBLAD VOOR AMERSFOORT President Truman goochelt met milliarden dollars Engeland staat er weer beter voor Arts veroordeeld wegens belediging dr Samuêls Tactiek van koude oorlog past Azië niet Tsjiangs marine beschiet Amerikaans scliip Voor Voor bewap Europ ening: ci 13 milliard 3 milliard Regeling van i voogdij voor regentschap en troonopvolger Kapitein Westerling voert een oorlog op eigen houtje 10e Jaargang, no. 8 Dinsdaa 10 Januari 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Banlt: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements- prijs 32 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235« Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER, 42 MET NEGEN NULLEN In bet zoeklicht OOST-WEST Lauwe vrede ZIJ het ook, dat het tijd verdoen zou zijn nota te nemen van alle geruchten, die van tijd tot tijd de ronde doen; soms zijn zij zo hardnekkig, dat zij deel gaan uit maken van het politieke gelaat van een bepaald tijdvak. Zo was het in de laatste dagen van de Berlijnse luchtbrug, toen de lucht zwanger was van geruchten over toenade ring tot en overleg tussen Ameri kanen en Russen over opheffing van de blokkade. Geruchten, die op zekere dag tot veler verrassing veel waarheid bleken te bevatten. Thans doet niet alleen in de West Duitse, maar ook in de Zwitserse pers hardnekkig de bewering de ronde dat Ame rikanen en Russen voelho rens uitsteken om tot vermin dering van de spanning te ge raken, zodat men in plaats van over een koude oorlog zou kunnen gaan spreken van een lauwe vrede. Een van de voornaamste inspira tiebronnen hierbij is het ontslag van George Kennan, voorheen een van de voornaamste architecten van de „stevige" Amerikaanse po litiek in Europa. Men meent, dat dit ontslag zal leiden tot een poli tiek, die, zonder dat de waakzaam heid zal verslappen, toch minder explosieve mogelijkheden in zich zal houden. Bij deze gedachtengang is zeker mede van invloed het besluit van Amerika om zich te distanciëren van de Chinese nationalisten op Formosa en het door Acheson doen doorschemeren, dat te gelegener tijd een erkenning van de Chinese communistische regering van Mao niet tot de onmogelijkheden be hoort. De Amerikaanse hoge commissa ris in Duitsland John McCloy zegt weliswaar niets te weten van toe naderingspogingen, maar een van zijn adviseurs voegde aan deze ont kenning toe, dat het niet uitgeslo ten is, dat op hoog niveau tussen beide regeringen rechtstreeks con tact is opgenomen. Bij WASHINGTON. Wanneer president Truman zjjn zin krijgt zal het Congres voor het fiscale jaar 1951, dat 1 Juli begint, een begroting goed keuren. die een bedrag van 42.439 millioen dollar beloopt. Dat staat gelijk met een uitgave van 282,17 dollar door Iedere man, iedere vrouw en ieder kind in Amerika. Toch is het aangevraagde bedrag nog 858 millioen dollar minder, dan de 43.297 millioen dollar, die de Amerikaanse regering op 30 Juni 1950 denkt uitgegeven te hebben Aan inkomsten schat de Ameri kaanse regering in het belastingjaar 1951 37.306 millioen dollar te zullen ontvangen, zodat het deficit over dat jaar 5.113 millioen zal bedragen, tegen 5.534 millioen in 1950 De totale schuld der Verenigde Staten zal in 1951 onlonen tot het enorme bedrag van bijna 264 milliard dollar. na een milliard voor Superbom De hoogste begrotingspost wordt ook dit jaar weer gevormd door de onkosten van de defensie: ruim 13.5 milliard dollar Dit bedrag is vol gens Truman nodig om „evenwichtige land-, lucht- en marinestrijdkrach- ten" op te bouwen. Hiermede kan de volgende militaire sterkte be reikt worden: leger: 10 divisies, 48 luchtaf- weer-bataljons en andere eenheden, gesteund door een nationale garde van 350000 man en een georgani seerde reserve van 225 000 man. vloot: een actieve vloot van 652 schepen, waaronder 238 gevechts eenheden. 6 marinierskorpsen, een bataljon landingsgroepen, 5.900 vliegtuigen behorende bij de vloot en 2500 vliegtuigen behorend bij de vlootreserve van 204 850 man en een reserve marinierskorps van 50.772 man. luchtmacht: 43 groepen en 13 afzonderlijke squadrons met 8800 vliegtuigen, gesteund door een na tionale garde van 27 groepen en re servestrijdkrachten van 25 bases-af delingen. met een capaciteit van 3400 vliegtuigen. In feite is de defensiebegroting nog hoger, want de president vraagt nog eens 817 millioen dollar voor de „ontwikkeling van nieuwe en ver- Ongeveer 500 trucks, bussen, taxis en particuliere auto's reden Maandag in convooi naar Offen bach om te protesteren tegen de verhoging van de bonzine-^riis in West-Duitsland van 40 tot 60 pfen nig per liter. De auto's waren be dekt met biljetten in vlammend rood i zwart. Grote manoeuvres in het Noordpool-gebied OTTAWA. Dc volgende maand zullen boven Alaska gecombineer de Canadees-Amerikaanse land en luchtmanoeuvres gehouden worden bij weersgesteldheden die een tem peratuur van 50 graden beneden nu] met zich mee kunnen brengen. Het Canadese ministerie van De fensie heeft vandaag bekend ge maakt dat aan de manoeuvres 5000 man zullen deelnemen Zij moeten ervaring krijgen in tactische ope raties tijdens strenge winterse weersgesteldheid en pooltraining verwerven. Hierbij zal dan ook meteen de proef genomen worden met pool- kleding en uitrusting, waaronder parachutes en met vliegtuigen aan gevoerde voorraden. Buitenlandse pers naar „Politeia" conferentie HAARLEM De Minister van Justitie heeft thans toegestaan, dat buitenlandse journalisten de „Poli teia" conferentie in het „Woodbro- kershuis" te Bentveld voor publica tiedoeleinden bijwonen. LONDEN. „Ik ben trotser dan ooit op de inspanningen van mijn medeburgers", zo zei Sir Stafford Cripps Maandag op een persconferentie. „De laatste twee jaar hebben een fundamentele gedaantewisseling van Engelands economische situatie te weeg gebracht en zjjn economische positie is als resultaat van de snelle stijging der industriële productie in 1949 veel krachtiger geworden." Productie groter dan ooit Ook het feit, dat Engeland en de andere landen van het sterlingge- bied hun dollaruitgaven met 25 hebben kunnen beperken zonder ernstige nadelige gevolgen, wijst er volgens Cripps op, dat er in de af gelopen twee jaar voortgang is ge maakt met het herstel van het pro ductievermogen van deze landen, met het opbouwen van nieuwe voor zieningsbronnen en van het vermo gen van het sterlinggebied om zelf de goederen te verschaffen, die vroeger uit het dollargebied moesten worden betrokken. Hij leg de de nadruk op de noodzaak om de goud- en dollarreserves van het sterlinggebied weer op te bouwen en herinnerde er aan. dat de dollar inkomsten van het sterlinggebied in 1937/38 in veel sterkere mate terug liepen zonder dat hierdoor een cri sis werd veroorzaakt. Tenslotte keerde Cripps zich tegen de pessimisten, die een aanzienlijke stijging van de kosten van levens onderhoud als gevolg van de deva luatie hadden voorspeld. De voor spelling van de regering, dat de stij- Plaatselijk mist Plaatselijk nevel of mist, ove- rigens droog weer met overdrij- 1 vende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Zuid oost en Zuidwest. Vannacht iets minder koud vooral in het wes ten van het land. Morgen over dag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. 11 Jan Zon op 8.45 onder 16.51; Maan op 0.45. onder 11.47 Lk. ging slechts een procent bedraagt, blijkt thans zelfs lichtelijk aan de pessimistische kant te zijn geweest, zo zeide hij. beterde wapens voor de atoomoor log" en het voortzetten der werk zaamheden. welke gericht zijn op een vredelievend gebruik der atoom energie. De Amerikaanse milliardcnnota werpt geen licht op de aard van nieuwe en verbeterde atoomwapens en geeft evenmin een antwoord op de vraae of de president inderdaad, zoals de hardnekkige geruchten willen, zijn goedkeuring heeft ge geven aan een „superbom-project". De internationale uitgaven moeten ook in 1951 „in verband met ver strekkende problemen" groot zijn en wel 4 711 millioen dollar. Daarvan komt ruim 3 milliard voor rekening van het Europese Herstelprogram ma (inclusief West-Duitsland) Dat is 20 procent minder dan in het lo pende jaar Voor de technische bij stand aan onontwikkelde gebiedeh (het beroemde punt vier) is echter slechts 25 millioen dollar uitge trokken. Voor militaire bijstand in het ka der van het Atlantische Pact is een post van 1,1 milliard dollar uitge trokken. President Truman merkt hierbij op. dat het herstel in Europa bijzonder goed voortgeschreden is. maar dat de Westeuropcse landen zich nog niet kunnen veroorloven, voldoende middelen voor hun de fensie beschikbaar te stellen. Op het binnenlandse deel van de begroting valt een post van 12 mil liard dollar op voor een uitkering aan oud-strijders en voor betaling van rente op schulden, die in de laatste oorlog zijn aangegaan. Deze zal er ongetwijfeld toe bijdragen, de koopkracht van het Amerikaanse publiek ook in het belastingjaar 1951 groot te houden. Kruideniers willen minimumprijzen DEN HAAG. De Kruideniers- vakcentrale heeft zich uitgesproken voor een minimum-prijzenregeling voor suiker en margarine en hoopt daarbij de steun van de regering te ondervinden. Deze hoop is voor barig, daar er thans weinig kans bestaat dat de regering op do sug gestie der Kruideniers-vakcentralr zal ingaan. Eens te meer maakt zich in dit geval een gevolg kenbaar van de grotere vrijheid, die aan de han del is gelaten om de prijs zoveel mogelijk door vraag en aanbod te laten beïnvloeden. Er zijn inder daad kruideniers, die suiker en margarine voor een lagere dan de algemeen geldende prijs verkopen, als gevolg van onderlinge concur rentie. Geldboete voor artikel in Het Kompas (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Ik heb hem een klap gegeven en ik hoop dat hij hard aankomt'1, zei gistermiddag de Haagse zenuwarts J B. van der Wey den toen hij zich voor de Politierechter te verantwoorden had wegens belediging van de veelomstreden figuur van dr Samuels, die verklaart kanker te kunnen genezen Dr van der Weydcn had in het weekblad „Het Kompas" "n „open brief" gepubliceerd en dr Samuels had onmiddellijk daarop een klacht wegens belediging ingediend De politierechter achtte belediging bewezen en veroordeelde de zenuwarts tot een bedrag van 25.of 10 dagen hechtenis. TRADITIEGETROUW drukken de chauffeurs, die itome's wegen geregeld berijden, met Drie Ko ningen hun tevredenheid over de prettige samenwerking met de verkeersagenten uit door hen van spijs en drank" te voorzien. Een verkeersagent, die dreigt door de steeds toenemende hoeveelheid flessen wijn, likeur, manden met cakes en fruit, ingesloten te wor den. Amerikaanse wapenhulp komt via Cherbourg FRANKFORT. De militaire uitrustingstukken, die aan Frank rijk en de landen van de Benelux, volgens het Amerikaanse program voor militaire hulp aan het buiten land zullen worden gezonden, zullen via de Franse haven Cherbourg worden verdeeld. Oorspronkelijk bestond het plan om de zendingen via Bremerhaven naar Europa te zenden. In Parijs wo.dt een bureau gevestigd voor de distributie van de militaire goe deren. Dr Samuels was in dat, artikel vergeleken met de Italiaanse alche mist Cagliostro. en o.m. had dr van der Weyden geschreven dat dr S. de medische zedeleer met voeten heeft getreden" Als getuige werd dr Samuels gehoord, die op vragen van de politierechter mr Stoffels toegaf dat hij met delen van de me dische wereld moeilijkheden had. De schrijver van het artikel, gaf toe dat hij beledigend was geweest, maar verontschuldigde zich door uit te wijden over de kankerbestrijding. Wij vragen een offer van het Ne derlandse volk. waarin het Ko ninklijk Huis ons voorgaat Nu is er een man met de pretentie kanker te kunnen genezen met misschien over een eeuw succes". „Dit gaat volkomen langs de zaak heeninterrumpeerde de politie rechter. „U dient Uw zienswijze door het gebruik van scheldwoor den". „Maar als er geen andere taal wordt verstaan?" „Dan wordt die taal in ieder ge val door de Officier van Justitie wel verstaan" „De medische zedeleer gedoogt dit optreden van dr Samuels niet", antwoordde dr van der Weyden. COLOMBO. Zonder veel tijd verloren te laten gaan met fraaie, doch weinigzeggende openingsredevoeringen, is gisteren de conferentie van de landen van het Britse Gemenebest in het Senaatsgebouw te Co lombo gestart. De conferentie is gesplitst in twee afdelingen: een poli tieke cn een economische. De zittingen zUn geheim. In de politieke af deling gaf minister Bevin. na de voor de pers toegankelijke opening van de conferentie, een uitvoerig overzicht over de huidige stand der internationale betrekkingen, waarbij hij er op wees, dat voor Zuid-Oost- Azië een militair verbond als het Atlantisch Pact niet in aanmerking kan komen. De zegslieden, die dit mededeelden, voegden er aan toe, dat premier Pandit Nehroe van India zich bij de zienswijze van Bevin aan sloot. Prins Bernhard voorgedragen DEN HAAG Bij de Ver enigde Vergadering van de Staten-Generaal zijn ingevolge de Grondwet twee wetten in gediend, welke voorzieningen behelzen voor het geval, dat opvolger of opvolgster van Koningin Juliana nog bij zijn (haar) minderjarigheid tot de Troon zou worden geroepen. Na de geboorte van Prinses Juliana in 1909 zijn eveneens voorzieningen van dergelijke aard getroffen. De thans voor gestelde voorzieningen behel zen, dat Prins Bernhard, in dien een van de uit zijn huwe lijk met de Koningin gesproten kinderen als minderjarige tot de Troon zou komen, tot diens meerderjarigheid op zal treden als Regent en als voogd. Dit regentschap duurt slechts zo lang de Prins niet zou hertrouwen. Indien dit wel het geval zou zijn, moet opnieuw bij wet beslist worden, hoe het regentschap zal worden gere geld, waarbij een bevestiging van de Prins in het regentschap niet is uit gesloten. Voor wat de voogdij be treft. zal zij niet alleen nader bij de wet bevestigd moeten worden als een nieuw huwelijk is aangegaan, doch ook indien de Prins in een an dere staat de Regering zou aanvaar den als Souverein of als Regent. In de memorie van toelichting ver trouwt de Regering, dat over de be noeming van Prins Bernhard geen verschil van gevoelens zal bestaan en dat hij onverhoopt als zodanig zou moeten optreden, het Nederland se volk hem zal doen delen in de trouw en gehechtheid, steeds aan ons Vorstenhuis betoond. Met enkele woorden wordt in herinnering ge bracht, dat de Prins herhaaldelijk heeft getoond, hoe dierbaar hem het volk van Nederland, zijn taal. zeden en gewoonten zijn geworden, en dat hij gedurende de oorlogsjaren en daarna de Nederlandse Staat grote diensten heeft bewezen in menige functie onder niet zelden uiterst moeilijke en niet ongevaarlijke om standigheden. In de sporadische gevallen als dit, dat de Verenigde Vergadering een wetsontwerp te behandelen krijgt, wijkt de procedure weinig af van de in het Parlement gebruikelijke. De honderdvijftig leden der Verenigde Vergadering worden over zeven af delingen verdeeld, waarin 't wetsont werp wordt onderzocht.lOver dit on derzoek verschijnt een Verslag of een voorlopig verslag. In het laatste ge val komt daarop van de Regering een memorie van antwoord De openbare behandeling heeft plaats in een gecombineerde vergadering van beide Kamers, waarvan het voorzitterschap wordt vervuld door de president der Eerste Kamer. Koningin aanwezig bij debarkatie van „Groote Beer" AMSTERDAM. Gistermorgen, kort voor een aanvang werd ge maakt met de debarkatie van de troepen aan boord van het hospi taalschip „Groote Beer", arriveerde de Koningin op de etablissementen van de Maatschappij „Nederland" te Amsterdam om van haar belang stelling blijk te geven. De koningin verbleef geruime tijd aan boord, waar zij zich onderhield met zieken en gewonden. Tevoren hield zjj van de kade een toespraak tot de man schappen, waarin zij tot hen, die het wellicht moeilijk viel de ontwikke ling in Indonesië te begrijpen, zeide: „De souvereiniteitsoverdracht zal tot een vernieuwing voeren, die in zich draagt de „eerste steenlegging" voor een betere saamhorigheitr'. Minister Schokking, die na de ko ningin het woord nam, wees de manschappen erop, dat zij ln hun oordeel over wat in de laatste maanden ls gebeurd, voorzichtig moeten z\jn. „Wij," zo zeide de mi nister, „zijn beter op de hoogte van de recente ontwikkeling in Indo nesië dan u. Wij zijn zeker niet on tevreden." Tegen half elf reisde de koningin terug naar Soestdijk. De „Groote Beer" had ruim 960 manschappen aan boord. Er waren in totaal 315 patiënten, waarvan 110 zaalpatiënten. Het grootste ge deelte van deze laatsten is lijdend aan t.b.c. Gerrit de Stotteraar naar Groningen (Eigen bericht) Wij vernemen, dat de beruchte Amsterdamse inbreker Gerrit de Stotteraar, die op het ogenblik ge detineerd is in de Utrechtse straf gevangenis, zo spoedig mogelijk naar de strafgevangenis te Gronin gen zal worden overgebracht, omdat hij daar, naar het oordeel der auto riteiten, veiliger zit opgeborgen dar. in Utrecht. Dit lag reeds enige tijd in het voornemen, doch de uitvoe ring heeft op zich laten wachten omdat de officier van justitie tc Utrecht Gerrit de Stotteraar enige tijd ter beschikking wenste te heb ben om hem in enkele strafzaken te horen. Weinig kans om „Berkel" te bergen STOCKHOLM De ..Berkel" zal in elk geval niet voor de lente kun nen worden geborgen. Duikers heb ben geconstateerd, dat practisch de gehele kiel van het schip op de rot sen vastzit. In de openbare toespraken zeide de premier van Ceylon. Senayake, die tot voorzitter van de conferen tie is gekozen, dat het houden van de bijeenkomst op Ce.vlon het be wijs in de practijk leverde, dat alle leden van het Gemenebest thans gelijk zijn, ongeacht hun omvang ras of geloof. Hij verklaar de het bijzonder juist te achten, dat Ceylon voor de bijeenkomst was gekozen, zowel omdat het Gemene best in Azië een geheel nieuwe in vloed heeft gekregen sinds India, Pakistan en Ceylon de onafhanke lijkheid hebben verworven, alsook omdat in Azie enkele van de moei lijkste internationale problemen van deze tijd zich aandienen in hun meest acute vorm. De premier van India, Pandit Nehroe verklaarde, dat de tactiek van de koude oorlog op Azië niet kan worden toegepast en dat de beste methode om het communisme de nederlaag toe te brengen be staat in het opbouwen van de wel vaart van de volken. Hij voegde hieraan toe, dat de Chinese communisten tot zekere hoogte de verlangens van het Chi nese volk naar sociale rechtvaar digheid hadden bevredigd- Bevin zag er van af in het open bare deel van de conferentie te soreken. Correspondenten zeggen, dat de minister er slecht en bijzon der vermoeid uitzag. De Officier van Justitie, mr. Hll- len. achtte belediging bewezen en eiste een boete van I 50 (event. 25 dagen hechtenis) Fel trok de verdediger van v. d- W. van leer te gen dr Samuels, maar hij werd door de politierechter geïnterrumpeerd: „Wilt U zich wat matiger uitdruk ken?" Mr. Klazinga maakte ziin ex cuses en trok zijn felle woorden ln. Hij achtte de vergelijking met Ca gliostro niet beledigend, evenmin als de andere gebezigde termen Hij vroeg dan ook nntslae van rechts vervolging of vrijspraak. ..Ik heb miin plicht bedaan", zei dr van der Weyden in ziin laatste woord, waarna de politierechter hem veroordeelde tot een geldboete van 25, eventueel te vervangen door tien dagen hechtenis. Djokja heeft moeite met een nieuwe redering DJAKARTA. Vijf en negentig procent van de vrijheidsidealen der nationalisten zijn verwezenlijkt in de nieuwe Ver. Staten van Indone sië". aldus heeft premier Moham med Hatta gisteren verklaard op een te zijner ere gegeven receptie in Djokja. Dr Hatta zei verder, dat de on middellijke erkenning der R.I.S. door 15 landen zonder precedent in de wereldgeschiedenis is. Hatta bracht het weckend door in Djokja, waar de oude republiek nu een der 16 staten in de nieu we federatie een nieuwe rege ring tracht te vormen. Politieke ge schillen tussen de partijen hebben tot dusver succes van de pogingen om dr Hatta's regering te vervan gen, in de weg gestaan. WAT VOOR WEER? Weinig verandering Het weer op het vasteland van West-Europa staat thans geheel on der de invloed van twee hogedruk- pcbicden. Een daarvan beheerst ook het weer in ons land, heeft zijn centrum over dc Alpen en is geheel met vrij ivarnic lucht gevuld. Al leen des nachts kan cr flinke af koeling optreden. In de afgelopen nacht daalde de temperatuur in ons land plaatselijk zelfs tot 3 graden onder nul. Aangezien dc lucht vrij vochtig is. kon zich op veel plaat sen mist vormen. Het andere hope- drukgebied, dat voor het weer in West-Europa van belanp is, bevindt zich over Noord-Scandinavië. In tegenstelling met het eerste, is dit gevuld met zeer koude luchf. De grens tussen koude en vrij zachte lucht loopt over Denemarken en Noord-Duitsland. In de loop van dc laatste 24 uur begon ook de luchtdruk boven de Golf van Biskayc en Frankrijk aan zienlijk te stijgen. Dit heeft ten ge volge dat de verplaatsing van de koude lucht in de richting van ons land wordt tegengehouden. Morgen zal het weer in ons land dan ook nog weinig verandering vertonen. Gedurende de nacht kan plaatselijk lichte vorst optreden, maar na het verdwijnen van de mist stijgt overdag de temperatuur tot sterk boven het vriespunt. Monty sticht filiaal „Concordia" in Nederland LONDEN. Montgomery komt Vrijdag naar Nederland om in Den Haag een filiaal te stichten van de jeugdvereniging „Concordia", waar van hij voorzitter is. Ook in Parijs, Luxemburg en Brussel zullen afde lingen worden opgericht. De orga nisatie zelf, zetelt in Londen. Zij hoeft tot doel jeugdige vrywilligeis op te roepen om tijdens de vacantie herstelwerkzaamheden te verrich ten. Indonesië vraagt een lening aan Amerika WASHINGTON. Dr. Sumitro, de zaakgelastigde van de V.I.S. in Amerika heeft gisteren, nadat hij zijn geloofsbrieven aan dc Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson. had over handigd. bekendgemaakt, dat Indo nesië aan de Export-Import Bank een lening heeft gevraagd. Hij deel de mede. dat de onderhandelingen met de bank reeds zijn begonnen, doch dat geen bedrag is genoemd. Nadere inlichtingen zullen waar schijnlijk kunnen worden verstrekt door de Indonesische minister van Economische Zaken, Juanda, die in de loop van deze maand in de V.S. zal aankomen voor een „oriëntatie reis". Het is de bedoeling, dat de lening zal worden besteed om de voedselproductie van Indonesië te herstellen tot het vooroorlogse ni veau. de electriciteitsproductie voor industriële doeleinden te verhogen en het Indonesische transportsys teem te herstellen en te modernise ren. Het Italiaanse ss „Surricnto", dat. met ongeveer duizend Neder landse ambtenaren en hun familie leden aan boord, uit Tg Priok naar Rotterdam is vertrokken, is heden in de haven van Napels aangeko- Sjanghai volledig geblokkeerd HONGKONG. Granaten van het geschut van een Chinese natio nalistische kanonneerboot hebben gisteren het Amerikaanse vracht schip Flying Arrow in brand ge schoten. Het schip was op weg naar Sjanghai en trachtte de nationalis tische blokkade voor de Chinese kusi te verbreken. Het schip vervoerde lading uit Hongkong tot een waarde van 10.000 000 dollar. De aanval had plaats in internationale wateren, buiten Chinese territoriale gren zen. Kapitein David Jones van de Flying Arrow (eig. Isbrandtsen Line) meldde onmiddellijk per ra dio aan alle Engelse en Amerikaan Legertje van 20.000 man eist macht in de Pasundan op DJAKARTA. De voormalige kapitein van het K.N.I.L, Wester ling, die thans leider is van de Angkatan Ratu Adil (strijdkrachten van de Ratu Adil), heeft in een brief, gericht tot de regeringen van dc R.I.S. en van de Pasundan, verzocht om erkenning van zijn troepen als offi cieel leger van de Pasundan, dat voor de rust en orde in de negara zal zorgen. In zijn brief zegt Westerling, dat zijn mannen wel accoord gaan met de overeenkomsten van de R.T.C., maar dat zij het niet eens kunnen zün met een eventuele ontbinding van de negara Pasundan en het even min juist achten, dat de T.N.I. nu de verantwoordelijkheid krijgt tc dragen voor rust en orde in de negara, aangezien dit leger „nog te jong en niet voldoende ervaren" is. Nederland keurt zijn optreden scherp af In Djakarta meent men te weten, dat de T.N.I. reeds enige tijd ge leden opdracht heeft gekregen, ka pitein Westerling, die toen in Ban dung vertoefde, te arresteren, maar dat deze wist te ontsnappen. Men gelooft, dat Westerlings leger hoofdzakelijk bestaat uit man schappen van de vroegere Neder landse koloniale troepen Zijn le ger zou uit ongeveer 20.000 man schappen bestaan, die zichzelve het „leger van de Messias" noemen. Woordvoerders van de T.N.I. be vestigen, dat Westerling ongeveer twee divisies op de been kan bren gen. Wat het aanbod van kapitein Westerling betreft, neemt men aan. dat de regering van de R.I.S. dit als „onregelmatig" van de hand heeft gewezen en te kennen heeft gegeven, dat geen ander leger er kend kan worden dan het wettige leger van de R.I.S. Naar aanleiding van het eigen machtige aanbod van de voorma lige kapitein Westerling merkt de Nederlandse Hoge Commissaris, clr.Hirschfeld op, dat Westerling reeds in de tweede helft van 1948 uit het KNIL is ontslagen en dat hij sedertdien particulier in geen enkele verhouding tot de Neder landse regering en haar organen staat. Dr. Hirschfeld verklaarde, dat hij de actie van Westerling ten sterkste afkeurt. „Deze ille gale en verwerpelijke inmenging van Westerling in de binnenland se aangelegenheden van de RIS vindt ook volstrekte afkeuring bij ds Nederlandse regering en de Nederlandse legerautoriteiten. se oorlogsschepen: „Chinees oor logsschip veroorzaakt brand op achterdek." Het Britse korvet „Black Swan" kwam de Flying Arrow onmiddellijk te hulp. Dit oorlogsschip werd in de lente van het vorig jaar zelf beschoten, toen het op de Jangtse de Amethyst bij stond. Even daarna klommen En gelse matrozen aan boord van ae Flying Arrow en hielpen bij het blussen. De Amerikaan is thans bij Fairway Buoy voor anker gegaan. Een zegsman van de Chinese na tionalistische marine heeft ver klaard, dat de kanonneerboot Woe ling het Amerikaanse vrachtschip Flying Arrow had beschoten om te verhinderen, dat het een mijnen veld zou binnenvaren en in de lucht zou vliegen De Woeling was pas op het schip gaan richten, toen waarschuwingsschoten en andere signalen de Flying Arrow niet hadden kunnen stoppen. De be schieting had toen ten doel, de vrachtboot onklaar te maken en voor volledige ondergang te be hoeden. Een andere nationalis tische zegsman gaf als commen taar „Handelsgekke kooplieden dienen een goede les te hebben". Het Amerikaanse Department heeft de nationalistische blokkade niet erkend, maar er verschillende malen bij de Amerikaanse scheep vaart op aangedrongen niet in het gehied van Sjanghai te komen. Waarnemers in Hongkong ge loven dat het gebeurde met de Flying Arrow het lot zou kunnen worden van een hele vloot andere blokkarlebrek^rs. in hoofdzaak En- gc'se. die in Hongkong de ontwik kelingen afwachten. Nee toch Heus Boze Russen in Oost-Dultsland schelden op Oost-Duitse siga ren„Oefenfnateriaal voor brand weerlieden. het zijn vuurspuwen de Vesuvlaanljcs," zeggen ze vol gens hun legerblad. Zou er over geschoten Consi in verwerkt zijn? „Tegen Inlevering van 1 kg lood of 2 kg ferro-matcriaal 1 paar nylonstextielpunten en geld overbodig. Lood en ferro- matcriaal mogen niet gestolen zijn," aldus raambiljetten in enkele Oost-Duitse steden. Boer Mahmocd Eyvasov in Pl- rasura heeft 118 kleinkinderen, achterklk. en achterachterklk dié het niet onwaarschijnlijk maken, dat Mahmoed 140 jaar moet tel len. Pirasura ligt in Azerbeidsjan. Oude Chinese nieuwjaar (eind Januari of begin Februari) is af geschaft: voortaan is het daar ook on 1 Januari 1951. enz. net als hier. zonder dat men zich dik maakt over Jaar Nul-kwesties. V.J

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1