Haren vallen ten offer aan cle mode Prof. Goudriaan geeft afscheidscollege Salzburgers brengen „Faust" als volksspel Noteert u even Minister Schokking bezoekt demobilisatiecentrum .Lens<1 erkwartie rslaatPoedel' uit Nijkerk niet 6-2 2 Woensdag 11 Januari 1950 Das lastervolle Lcben und er- schröckliche Endc des weltberühm- ten jedermanriiglich bekannten Ertz- zauberers Doktoris Johannes Faust", zo luidt de klassieke titel van het oudste Duitse Faustspel, dat in een eigen bewerking door het Salzbur- ger Marionettentheater Dinsdag avond in „Amicitia" werd opgevoerd Welk een lange periode van ontwik keling tussen dit volksspel in z'n oorspronkelijke vorm en het ideeën drama van Johann Wolfgang Goethe. Het ligt voor de hand. dat een ma rionettentheater dit poppenspel uit de 16e eeuw opnieuw tot leven brengt. Goethe heeft het in z'n jeugd ook als marionettenspel gezien en meer dan het hem bekende volks boek met de Faustsage, heeft deze toneelopvoering hem geïnspireerd tot de behandeling van de stof in eigen opvatting. Wij nu geloven, dat de Salzburgers een cultuur-histo risch werk van betekenis zouden hebben verricht, wanneer zij ge tracht hadden het pretentieloze van het oorspronkelijke poppenspel te benaderen en het door taal en uitbeelding in de 16e eeuwse sfeer voor ons te doen leven Zij zouden een kunstzinnig publiek aan zich hebben verplicht. Natuurlijk was er in deze opvoering veel te genieten; de Salzburgers kennen het métier, hun techniek is prima, hun op vattingen over het wezen der ma rionetten (wij schreven er vroeger reeds over) legt hun echter natuur lijke verplichtingen op. Een bezwaar van letterkundige aard is, dat in hun bewerking de bediende van Faust, Hans Wurst. tezeer een centrale fi guur wordt. Mooi was in het laatste bedrijf zijn optreden als nachtwach ter. Ook het voorspel in de onder wereld. waar de veerman Charon zich bij de vorst der onderwereld Pluto beklaagt over de geringe ..klandizie", was suggestief. De on derwereld-trawanten echter, die duidelijk werden omhooggetrokken, waar ze van vreugde op het en te springen, verstoorden de illusie. Waar aan het hof van de hertog van Parma Faust zowel Prometheus als Salome ten tonele brengt, was er een hinderlijk verschil tussen de dichterlijke uitspraak omtrent deze figuren door dr. Faust en hun lijfe lijke verschijning. Faust en hun lijfelijke verschijning Deze Prometheus aan de rotsen vastgeklonken, met de adelaar, wel ke hem de lever uitpikt, wts niet de onverschrokken voorvechter der mensheid welke voor hen het vuur van de hemel steelt en als Salome zo opvallend houterig had gedanst als hier werd vertoond, ze zou nooit het hoofd van Johannes hebben ge kregen. De figuren van Faust en Mefisto waren overigens zeer aan nemelijk; Hans Wurst overheerste teveel in het stuk maar als figuur was hij precies, wat de Salzburgers moeten brengen. Hun ligt het bar- leske! Na de pauze werd het optre den der familie Mozart aan het We nerhof vertoond. Het had ook dit maal, en terecht, een groot succes. Op het gebied der rococo-uitbeel- dingen zijn de Salzburgers op z'n sterkst, waarbij komt, dat de rococo- mensen, sierlijk en beheerst in hun bewegingen door de gratie zonder hartstocht der marionetten prachtig kunnen worden weergegeven. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Amersfoortse sierduiven- fokkers behalen succes Op de, in de Rivlère-Hal der Rotterdamse Diergaarde Blijdorp, gehouden jaarlijkse Bondsshow der NBS wisten enige leden der Sierduiven Vereniging Amersfoort en Omstreken fraaie successen te behalen. De heer J Zwart verwierf met een tweetal ZZG witte Oud-Hol landse Tuimelaars, jong, eigen fok de hoogste onderscheiding van heet ras, terwijl zijn geel- en zwart-witstaarten, jong, eigen fok. alien met 1 ZG werden bekroond; uitzonderlijke fokprestaties van deze specialist, die na de oorlog zijn stam a.h.w van de grond af moest opbouwen en nu reeds weer aan de spits staat. De heer C Rasch Jr. wist met zijn ZG jonge zwarte en een twee tal zeldzame witte Engelse Lang- voorhoofd Tuimelaars de aandacht op zich te vestigen. De heer R R P van der Mark wist wederom met een ZG zwarte Kaalbenige Eksterkropper zijn 8 concurrenten achter zich te laten, er. zag zijn collectie gele Kaalbe nige Eksterkroppers. jong. eigen fok, met een fraaie Beker beloond Burgerlijke Stand Geboren; Johanna Petronella, v G v Beek en E W Timmer. Hinderikus, z v J Bergmeester en F Groenboom. Cornelia Elisabeth d v J Voorsluijs en C J Biesma. Overleden: Willemina van Kars. bergen 87 jr wed v D H van Toor. Eeke Sonius 68 jr geh m A A Bulthuis. Peter Kappan 2 jr. An na Helena Grassmann 53 jr. geh. m C A Mennicke. Maria de Win ter 75 jr. wed v J Spier. Gevonden voorwerpen Wit kinderwantje; fluweelen tas inh. portem. met geld en kousen; broche (halve gulden); bruine ca- pison; zwart étui voor vulpen; paar wanten wit met bruin; muts met bandje; wit plastic ceintuur; kralen armband; bruine want met geel boord; schaar; bruine jon gensjas; alpinomuts; bankbiljet; groene hoofddoek; paar br. lede ren heren handschoenen; rood ge blokte shawl; bruine dames hand schoen; kinderjasje van stof; zwar te portem. inh. f 2,08; r.k. gebe denboekje; blauwe gummi cape; zilveren armband; huissleutel; ririewielig kinderfietsje; kinder wantje met koord; zwarte hond en klein bruin krullend hondje. GRAND THEATRE: ..Omstreden Aarde", 18 jaar. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. Donderdag 12 Januari, 8 uur precies: Optreden van Cor Ruys in „De Zilveren Fluit". CITY THEATER: „Fregola", 18 Zondag 2, 4.15, 6.45 cn 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 u. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t.m. Maandag: „North west Stampede", alle leeft Van Dinsdag t.m» Donderdag: „Bui ten de wet", 14 jaar. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Vrijdag en Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Overige dagen. 2.30 en 8 uur. 18 JAN.: „Wapenroem". 20.00 uur Jaar- verg. .De Hanze". 22 JAN.: Prinsenhof. 20.00 uur. Feest avond Fabrieksarbeiders, m.m.v. ge zelschap Teun Klomp en zijn mak ker. 23 JAN.: Amlcltla, 20.00 uur K.L.M.- avond Ned. Relsverenlglng. 28 en 29 JAN.: Int. School v. Wijsbe geerte. resp. 15.30 en 10.00 uur Stu dieconferentie „Wereldregering". TENTOONSTELLING: Academie voor beeldende kunst. Tentoonstelling werken van Henk Krijger. Briefwisseling W. de W. te A. Onze mede werker voor beeldende kunst heeft reeds een beschouwing over 't werk van v. Wijland ln ons blad gepubli ceerd waarin hij vóór en tegen van het schilderij zo objectief mogelijk tegen elkaar heeft afgewogen. Het heeft hem bij zijn kennismaking met de schilder zelf getroffen dat deze in bewondering voor de grote kunstenaar, die Charles Eyck is. voor niemand onderdoet, maar dat hij een eerlijke cn belangwekkende poging heeft gedaan om méér dan Eyck deed. gevolg te geven aan de eisen, in de officiële opdracht be lichaamd. Wanneer het werk offi cieel geëxposeerd wordt op 18 Jan. a.s. in Arti te Amsterdam zullen er ongetwijfeld méér kritieken vol gen, en wij zien niet in, hoe ze ook t.a.v. het schilderij zullen uit vallen waarom ze meer of min der subjectief of partijdig zouden zijn dan de kritieken met betrek king tot Charles Eyck geweest zijn, die. zoals u weet, zich ook veron gelijkt gevoelt, al is hij door de va derlandse kritiek in 't algemeen toch wel in zijn waarde erkend! Red. D. v. A. r- "N BILJARTUITSLAGEN De uitslagen van de Dinsdag, avond voor de competitie van het district „Eemland" gespeel de biljartwedstrijden zijn als volgt: Eerste klasse libre: Zonneh. Verg Wagen II 62 Leusderkw.Boedel 62 MetropoleGoud. Ploeg II 62 Tweede klasse libre: Ons Gen. III—Nw. Kei 6—2 Vijfde klasse libre: Theomien II—KOT II 4—4 Zevende klasse libre KOT III—Schouw III 6—2 IN HET LONDENSE St. Cathe rine veem de .Ivory Floor" wordt alles in gereedheid gebracht voor de eerste grote veiling van oli fantstanden van het jaar. Onge veer 13 ton ivoor, de opbrengst van duizend olifanten, ligt er op gestapeld. De prijs van het ivoor zal ongeveer 100, 1000 gulden, per 50 kilogr. bedragen. Een groot deel van het ivoor zal worden gebruikt voor de ver vaardiging van pianotoetsen, waarvan Amerika een groot af nemer is. Een tand, die zich bij uitstek leent voor het maken van biljartballen, wordt bekeken door de veilingmeester. StoulenburR -J Vijf gewonden bij auto ongeval STOUTENBURG Mede tengevolge van de cfichte mist is er Dinsdagmid dag omstreeks 12 uur op de Betonweg onder de gemeente Stoutcnburg. tus sen Hoevelaken en Tersehuur een au to-ongeluk gebeurd, u-aardoor vijf per. sonen zodanig werden gewond dat zij allen naar het St. Elisabeth.ziekenhuis moesten worden vervoerd. Toen een uit de richting Apeldoorn komende personenauto, bestuurd cioor de heer R uit Enschede, een voor hem rijdende auto w'Uc passeren, naderde uit tegenovergestelde richting even eens een personenauto, bestuurd door de heer G. uit Amsterdam Door de dichte mist. maar tevens door de rook van een juist passerende trein, had bestuurder R. geen voldoende zicht. Het gevolg was dat belde auto's togen elkaar opbotsten, waarbij alle Inzit tenden werden gewond. De heer G. uit Amsterdam had tevens zijn vrouw met kind en schoonmoeder bij zich ln de wagen Na in het ziekenhuis verbon den te zijn. kon bestuurder R.. die at. leen in de auto zat. alsmede de schoon moeder van de heer G. en zijn kind, naar huls vertrekken. terwUi bestuur der G. en echtgenote in het zieken huis moesten blijven De twee auto's, die aan de voorzijde werden bescha. dlgd. moesten worden weggesleept. 1176 Maar Rob is vastbesloten de wagen in zijn macht te krij gen en doet opnieuw een poging de machine drijver de antenne af te rukken. De man heeft echter een Engelse sleu tel gegrepen en gaat daarmee zijn belager te lijf. Er ontstaat een he vige worsteling in de kleine ruimte. Stuur loos rolt de wagen voort door de onder aardse gangen, hotsend en botsend over de ru we weg. Maar eindelijk gelukt het Rob de ma chinedrijver te over meesteren en ook hem te bevrijden van de i vastgrijpen om niet te vallen. Hij weet nog i antenne. Bijna op hetzelfde ogenblik helt de niet, wat er gebeurd is, maar de wagen is van wagen sterk over en Rob moet zich stevig het rechte spoor afgeweken en plonst nu in een onderaardse stroom Rob gaat op de plaats van de machinedrijver zitten en probeert de wagen weer in zijn macht te krijgen. (Van onze speciale verslaggever) AMERSFOORT. Hedenmor gen heeft de minister van oorlog, mr. Schokking. vergezeld van zijn echtgenote en van zijn adjudant Van Lith de Jeude, het dezer da gen in gebruik genomen nieuwe demobilisatiecentrum te Amers foort bezocht. De minister werd rondgeleid door de directeur der demobilisa tie van de koninklijke landmacht, kolonel Pruis en de commandant van het demobilisatiecentrum, de luitenant-kolonel, Klomp. De mi nister en zijn echtgenote toonèen zich zeer belangstellend naar de verschillende onderdelen van de gecompliceerde demobilisatiema chinerie. Behalve de minister na men nog een aantal hogere offi cieren aan de rondleiding deel, o.a. generaal-majoor J. Kok. in specteur der genie, generaal-ma- jaar De Jager, de bevelhebber van het eerste Nederlandse gewest en kolonel J. C. Stumphius, comman dant van het tweede geniecomman- dement. Ook de luitenant-kolonel Terquin, onder wiens leiding het nieuwe centrum is gebouwd, was aanwe zig, benevens zijn rechterhand, de technische ambtenaar J. J. C. van Dijk, wiens arbeid op hoge prijs bleek te worden gesteld. Van de burgerlijke autoriteiten, die behalve de minister de rond leiding meemaakten, moeten wor den genoemd de commissaris der koningin in de provincie Utrecht, de heer M. Reinalda met zijn se cretaris, de heer mr. Engelbert, de burgemeester van Amersfoort, de heer H. Molendijk, de burgemees ter van Leusden, dc heer M. J. E. Kwint en de commissaris van po litie te Amersfoort, de heer G. Goorhuis. Hoest Bezoekers zijn gewend aan glazen ballen en aan een kleine tafel OPENBARE LEESZAAL Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond vaD 7—9 uur: Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2.30—4.30 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12.30 en 2—5 uur. bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL WiJers- straat 2. geopend van 10—1 uur en 2 30—5 45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. Het eerste team van de Nijkerkse Biljartvereniging „De Poedel" was Dinsdagavond op bezoek bij het „Leusderkwartier". De bezoekers, die in hun eigen clublokaal op een kleine tafel met glazen ballen spelen hadden de grootste moeite met het ivoor en het grotere biljart waarop zij voor de eerste maal speelden. Een uitzondering hierop maakte de teamleider. Veer. die voor de enige overwinning zorgde door Van de Burg te verslaan met het mooie moyenne van 7.77. Na een aarzelend begin, waarin de Nijkerker toch een deel van zijn voorgift wist in te halen (9 beurten 1244), kwam in de tiende beurt een goed gespeelde „32". In deze serie liet Veer zien wat hij waard is. Doelbewust, fijngevoelig en snel dirigeerde hij de ballen die veelal in de door hem gewenste positie kwamen. Toen in de vijftiende beurt een serie van 45 caramboles volgde was Van de Burg practisch geslagen (32155). Gebrek aan voldoende tijd, het was reeds laat geworden want Veer speelde de laatste partij, deed afbreuk aan zijn spel, waardoor hij nog twaalf beur ten nodig had voor de resterende 55 caramboles. In deze partij is wel gebleken dat Veer de sterkste libre- speler van het district „Eemland" is. Van de Brug liet zich blijkbaar intimideren want hij kwam niet in zijn spel en bleef op 71 van de voor hem voorgeschreven 130 carambo les staan. Ook de Nijkerker Van der Pol bleek een goede speler te zijn. Na in de eerste acht beurten een aar dige voorsprong te hebben verkre gen (7252) kwam zijn tegenstan der Japin, die een uiterst solide partij speelde, op de toeren en in de dertiende beurt was deze voor sprong niet alleen geliquideerd, doch omgezet in een kleine achter stand, Naarmate de partij vorderde werd deze achterstand groter. On verstoorbaar maakte Japin zijn ca ramboles en liet tenslotte Van der Pol, toen hij in 21 beurten zijn par tij beëindigde, op 94 staan. Japin won zijn partij met het fraaie moyenne van 6.19. Craanen gaf blijk goed vooruit te zijn gegaan. Belangrijk is, dat hij omschakelt op „klein spel", hetgeen een grote verbetering is. Wanneer hij nu ook nog wil vergeten dat verdedigend spel het moyenne niet ten goede komt. dan zal hij ook zeer zeker in de toekomst een veel beter moyenne bereiken. Zijn tegenstan der Van de Berg had in het begin van deze partij de grootste moeite met het voor hem vreemde mate riaal. Het wilde hem niet lukken terwijl zijn tegenstander behoorlijk op dreef was. Na vijftien beurten was het duidelijk dat „Leusder kwartier" ook deze partij zou win nen (2060), hetgeen dan ook na 35 beurten het geval was. Doordat de Nijkerker op het laatst nog op toeren kwam was er tot de laatste beurt echter nog volop spanning. De minst mooie partij werd ge speeld tussen Scheerder en Corton. Vooral het begin was slecht. Scheerder herstelde zich het eerst en liep in de 23ste beurt met een serie van achttien uit (3254). Na dat ook Corton zich beter aanpaste aan het materiaal kwam er nog spanning, doch Scheerder bleef in de „running" en won na 44 beur ten. Het eerste optreden van „Poedel" in deze competitie in een uitwed strijd werd een 62 nederlaag. Zij zullen echter, wanneer zij nog en kele malen op vreemd materiaal hebben gespeeld, ook in uitwed strijden een grote rol gaan spelen. Van de Burg (130) 71 27 12 2.62 Veer 210 27 45 7.77 Japin Van der Pol Craanen Van de Berg 105) Scheerder Corton (105) 130 21 19 6.19 94 21 18 4.47 115 35 12 3.28 98 35 17 2.80 115 44 18 2.61 l.eusden Noteert U even? LEUSDEN. 13 Januari a s. zal om 7.30 uur in Hotel ..de Mof" te Leusden een steravond uorden gegeven door dc N.C.R.V Be halve dat er dc bekende familiecompetitie en de Spraakmater. val zal worden gehouden zal cfe JuBo. film worden vertoond, terwijl het Ra diokwartet onder leidine van Meindert Bockel het muzikale gedeelte van het progTamma zal verzorgen. Schaakuitslagen LEUSDEN. Door de leden van de schaakclub „Toekomst" uit Leusden werden deze week de volgende party, en gespeeld voor de onderlinge compe titie: W Veenendaal—R. Zandbergen 10; A. HeijH. van Raalj 01 J Termaa- ten—C. Veenendaal 01W Verloop— G Buddingh 10; T van RaaijG. v. Leeuwen 10: C. van ljurenG. van Buren 1—0; J C C. Schram—H v Raalj 0—1G. van Buren—T. v. Raaij afge broken. Op Maandag 16 Januari a.s. wordt des avonds om 7 30 uur in de „Ros Bavart" te Hamersveld een jaarverga dering belegd door de Afdeling Leus den en Stoutenburg van bet Utrechts Landbouw Genootschap. Spreker voor deze avond Is mr C. T. Graaf van Lyn- den van Sandenburg. Woudenberp, „WIE KUST DE MUMMIE" WOUDENBERG. Zaterdagavond werd door de toneelvereniging „De Keitjes" uit Amersfoort in de zaal van „De Schans" te Woudenberg het toneelstuk: „Wie kust de mum mie?" opgevoerd. De baten waren voor de kas van de Stichting 1940- 1945. Als voorzitter van de plaatse lijke afdeling opende burgemeester J. A. Hosang deze avond. De opvoering van het toneelstuk was zeer goed. Burgemeester Hosang dankte de medewerkenden voor hun goede spel en voor hun belangeloze mede werking ten bate van de Stichting... De heer Verweij. voorzitter van het gewestelijk bestuur der Stichting, bracht ook dank en hulde aan „De Keitjes". 93 44 13 2.11 De opbrengst was ongeveer 250.—. Omzet van boeren leenbank De volledige resultaten van de Soester Boerenleenbank over het boekjaar 1949, zijn nog niet be kend, maar er is toch voldoende cijfermateriaal voorhanden om een goed beeld te kunnen geven. De saldibalans vertoonde per ultimo December in debet en cre dit een bedrag ad. f 3.078.770,33. Aan spaargelden werd ontvangen f 1.503.146,92, terugbetaald f 1.519.913,23. De deposito's zijn toegenomen met ruim f 25.000. Bijna f 200.000 werden verstrekt aan hypotheken. In de lopende rekening werd ontvangen f 1.508.316,58 en terug betaald f 1.517.264,11. Van de cen trale bank werd f 1.536.916,64 ont vangen en teruggestort bij deze instelling werd f 1.388.271,52. De totale omzetten benaderen dus een bedrag van tien millioen gulden. Terug uit de tropen Met het troepentransportschip „Asturias", dat op 12 Januari a.s. te Rotterdam wordt verwacht, keren de volgende Soester militai ren terug: J. H. v. d. Broek, Klaar- waterweg 46, met gezin; J. C. Hod- de, Schoolstraat 21, met gezin; B. Kerkhof, Lange Brinkweg 49b, met gezin en P. J. Broek, Schoolweg 10 te Soesterberg. Acheson is maar een „eenvoudige jongen" WASHINGTON. Het Ameri kaanse State Department heeft zijn goedkeuring onthouden aan het zenden van een onofficiële missie van honderd Amerikanen, onder wie leger-officieren op non-actief, naar Formosa, om de Chinese na tionalisten van advies te dienen. Gisteren verdedigde minister Acheson zijn Formosa-politiek tij dens een besloten bijeenkomst van de Senaatscommissie voor de bui tenlandse betrekkingen. Enkele van de leden van de commissie zijn het met Acheson's politiek niet eens. Voordat Acheson de vergaderzaal betrad, werd hem gevraagd of hij dacht, de Senatoren te kunnen overtuigen van de juistheid van zijn* politiek. Acheson antwoordde: „Ik ben maar een eenvoudige jongen, ik zal hun de waarheid vertellen". Senator Tom Conally heeft be kendgemaakt, dat minister Ache son aan de commissie had laten weten, dat de veiliglieidslinie van de Verenigde Staten in de Stille Oceaan zich ten Oosten van For mosa bevindt en loopt over Japan. Okinawa en de Philippijnen. Met bases op deze drie laatste punten, zo had Acheson verklaard, zou de verdedigingslinie in de Stille Oce aan onkwetsbaar zijn. Nog lang niet alle vrouwen zijn er toe overgegaan haar lange haren, waar zij in de regel terecht trots op zijn, te laten afknip pen. alleen omdat het mode is. Maar op een bepaald moment moe ten zij naar de kapper. Vastberaden stappen zij er heen en zeggen: Wassenwatergolf". In 90 van de 100 ge vallen zal de kapper beleefd corrigeren: „Knippen, wassen, wa tergolf, niet waar?" Nog vol strijdlust zal het slachtoffer (want dat wordt zij uiteinde lijk) antwoorden: „Nee mijnheer, alléén was sen en watergolven". Dan begint het pas goed. De kapper praat en argumenteert, en de woorden ouderwets, mode, het zal u zo goed staan, enz., zijn niet van de lucht. En zie, de vrouw bezwijkt. Een glimlach van voldoe ning glijdt over 's kap pers gezicht. Hij grijpt de schaar, laat deze eens in de hand rond draaien. en dan ge beurt het. Als een hon gerige wolf hapt de schaar in het haar en links en rechts vallen de lokken. Ontsteld grijpt het slachtoffer naar haar hoofd 1 wat is zij begonnen! Maar terug kan zij niet meer. Het proces ver loopt verder volgens de regelen der haarmode kunst. Als de vrouw, nog steeds niet over tuigd van de juistheid harer beslissing, onder de kap heeft plaats ge nomen, krijgt de kap per toch wel een beetje medelijden. Als troost voorziet hij haar van een potje thee (2). Dan is het moment gekomen, dat de laatste hand aan het kapsel wordt gelegd (3). En ja, hoe critiseh zij zich ook van alle kanten bekijkt, zij zal moeten toegeven, dat het kap sel inderdaad zeer flat teus is. „Colombo" bespreekt Chinese kwestie COLOMBO Tijdens de derde dag van de conferentie van de Ge- menebestlanden te Colombo, is ge sproken over de verschillende ge zichtspunten betreffende de erken ning van het communistische re giem in China. Minister Bevin, die evenals gisteren weer de trappen van het regeringsgebouw werd op gedragen. was de laatste die arri veerde voor de bijeenkomst. Bevin hield een toespraak, waarin hij zei- de. dat Groot-Brittannië voorna melijk tot erkenning van het nieu we regiem was overgegaan om economische redenen. Ook premier Nehroe van India verdedigde de houding van zijn land door te zeg gen: „Wij moeten tegenover het nieuwe Chinese regiem een vrien delijke houding aannemen en ver der zorgen voor onze eigen veilig heid." Australië en Nieuw-Zeeland cri- tiseerden Engeland. India. Pakistan en Ceylon wegens hun erkenning van de nieuwe Chinese regering, zonder eerst hun partners van het Gemenebest te hebben geraad pleegd, maar zowel de Australische als de Nieüw-Zeelandse minister toonden begrip voor de redenen, welke genoemde landen er toe heb ben gebracht, tot erkenning over te gaan. HET DRIEKONINGENFEEST OP 6 JANUARI wordt in Italië op waarlijk grootse wijze gevierd. Ieder, die het enigszins kan mis sen, krijgt een Sinterklaasgevoel over zich en gedenkt hen, die het nodig hebben. Op 't Kathedraal plein te Milaan landde een Ame rikaanse „Hiller" helicopter, be stuurd door een Zwitserse piloot met geschenken van een Ita liaanse firma voor de arme kin deren van Milaan. Engeland gaat weer over dollars praten WASHINGTON. Een tweede serie „dollar-besprekingen" tussen de Ver. Staten. Groot-Brittannië cn Canada zal waarschijnlijk dit voor jaar worden gehouden. Sir Stafford Crjpps heeft Maan dag op een persconferentie gezegd, dat hij hoopte, dat een nieuwe con ferentie met de Amerikaanse mi nister van Financiën John Snyder en zijn Canadese ambtgenoot Dou glas Abbott niet te lang zou wor den uitgesteld. Herriot weer voorzitter van Franse Kamer PARIJS. De 77-jarige Edouard Herriot, voorzitter van de Radi caal-Socialistische Partij, is Dinsdag herkozen tot president van de Franse Nationale Vergadering. Op Herriot werden 297 stemmen uitge bracht, tegen 166 op de tachtigjarige communistische afgevaardigde Mar cel Cachin. In totaal werden 491 stemmen uitgebracht. De stemming had plaats in de eerste zitting van de Franse Nationale Vergadering in het nieuwe jaar. bU Anti-Britse ongeregeld heden op Formosa HONGKONta. Te Tamsoei Taipeh, de hoofdstad van Formosa, hebben inwoners geholpen door drie nationalistische soldaten, getracht de Britse vlag van het consulaat neer te halen, als teken van afkeur der Britse erkenning van *t Chinese communistische regiem. Des avonds verhinderden nationalistische sol daten en bewoners Chinese arbei ders het consulaat in- of uit te gaan. Gouverneur K. C. Woe heeft maat regelen genomen om verdere on geregeldheden te voorkomen. Felle brand verwoest zadelmakerij (Van onze correspondent) BREUKELEN Vanmorgen in de vroegte is te Breukelcn de za delmakerij v.h. J. Knoop aan de straatweg volkomen uitgebrand. Eerst om zeven uur had de brand weer het vuur, dat omstreeks half vijf was ontdekt, in bedwang maar nog lange tijd was zij bezig met de nablussing. De woning van de heer E. M. van Wijngaarden, directeur van het bedrijf, bleef onbescha digd. Een buurvrouw die tussen vier uur en halfvijf toevallig even naar buiten keek zag aan de voorzijde van de zadelmakerij vlammen op laaien. Ze holde naar buiten, belde de heer Van Wijngaarden uit zijn bed. die op zijn beurt de Breuke- lense brandweer waarschuwde. Deze bestreed het vuur met drie, op één motorspuit aangesloten slangen. Aan het vroege uur was het waarschijnlijk te danken dat er weinig publiek was bii de zeer felle brand. De oorzaak er van moet vermoedelijk worden gezocht in het wegwerpen van een bran dend sigarettenpeukje. Hierom trent bestaat echter nog geen enke le zekerheid. Er werkten ongeveer dertig personen bij deze zadelma kerij. die vanmorgen dus hun be drijf in as vonden. Militair door auto gegrepen en gedood LAREN. Dinsdagmorgen om ongeveer half elf stak een militair bij het kamp van Laren plotseling de Rijksweg over, waarbij hij niet opmerkte, dat een personenauto, komende uit de richting Amers foort, naderde. De militair werd door de auto gegrepen en tegen de grond ge smakt. Met verscheidene verwon dingen en een zware hersenschud ding is het slachtoffer naar het Diaconessenhuis te Naarden over gebracht, waar hij in de loop van de avond overleed. Het bestuur der Stichting Kun stenaarsverzet 19421945 reikt Zaterdag 14 Januari a.s. om half vijf in het Stedelijk Museum te Amsterdam twee prijzen van dui zend gulden uit, één voor literatuur en één voor muurschilderkunst. Rector-Magnificus Glasz tot scheidende hoogleraar Dankie ROTTERDAM. In verband met zijn benoeming tot hoogleraar aan de universiteit te Pretoria, gaf prof. dr ïr J. Goudriaan, hoogle raar in de bedrijfshuishoudkunde. Dinsdagmiddag in de aula van de Nederlandse Economische Hoge school zijn afscheidscollege. Spre ker behandelde onder meer ver schillende punten uit zijn inaugu rale rede: bedrijfsleer als theore tische en toegepaste wetenschap en verder de ontwikkeling in de be drijfsleer. In het slot van zijn be toog wees prof. Goudriaan er op, dat de critische inslag van het Ne derlandse volk door de invloed van de oorlog aanzienlijk heeft gele den. Men is deze critische inslag zelfs minder goed gezind. Hij sprak als zijn stellige overtuiging uit, dat de menselijke vooruitgang al leen door critiseh denken kan ko men. Met de beste wensen voor de toekomst van de Nederlandse Eco nomische Hogeschool besloot prof. Goudriaan zijn laatste college in Nederland. De rector-magnificus, prof. Ch. Glasz. merkte op. dat het bestaan van de Nederlandse Economische Hogeschool winst had geboekt toen prof. Goudriaan de senaat kwam versterken. Hij wees er op, hoe de beide voorgangers van prof. Gou driaan in Pretoria ook in Rotter dam hebben gestudeerd en ver klaarde, dat prof. Goudriaan op brilliante wijze de wetenschap heeft gediend. „Rotterdam heeft alle reden om u daar diep erken telijk voor te zijn. Het laatste woord wil ik u in de taal van uw nieuwe vaderland toespreken: „Na mens Rotterdam, Goudriaan, dan kie." Verder sprak nog de praeses van de Rotterdamse studentenraad. Onder de aanwezigen merkten wij onder meer op prof. dr P. Lieftinck, minister van Financiën. Marcel Cachin op het vredespad PARIJS De deken vande Fran se communisten, de 80-jange Mar cel Cachin. heeft gisteren tijdens de eerste zitting van de Nat. Assem blee in '50 aangedrongen op herstel van de handel tussen Oost en West als een stap in de richting van de vrede. ..Op het ogenblik staan er twee verschillende economische re giems tegenover elkaar in de we reld" aldus Cachin. „Er is geen re den. waarom deze twee stelsels niet in vrede naast elkaar kunnen le ven. op dezelfde wijze, waarop zii vier jaar geleden samenwerkten in de strijd tegen een gemeenschap pelijke vijand." De rede van Cachin werd door Franse en buitenlandse waarne mers aandachtig beluisterd. Een jaar geleden hield Cachin op de zelfde plaats een rede. die het „vredesoffensief" van Moskou in luidde.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2