DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Linkse partijen eisen aftreden van premier Eyskens r Nieuw-Guinea krijgt een parlement Westerling dreigt heden oorlog te beginnen Tienduizenden volgen de baren in Modena Vrienden van een abdij blijki en misdadigers Hulp van V.S. aan Tito Spoorwegtarieven worden vijf procent hoger Tramtrein botst op tankauto 10e Jaargang, no. 10 Donderdag 12 Januari 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235« Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. DE BELGISCHE EFFECTENZWENDEL BRUSSEL. „Indien u niet vrijwillig: aftreedt, zal de Belgische re gering over enkele weken gedwongen zijn als gevolg van dit financiële schandaal in haar geheel af to treden." Dit hield gisteren in de Belgische Kamer de socialistische Afgevaardigde Tielcmans aan minister president Eyskens voor, nadat hij hem eerst verzocht had heen te gaan in verband met de zorgeloosheid, waarmede de heer Eyskens, die toen minister van Financiën in het kabinet-Spaak was, bepaalde valse documenten heeft getekend. Door deze zorgeloosheid werd, aldus Afgevaardigde Tielemans, een zwendel met niet-aangegeven effecten, stammend uit het vermogen van collaborateurs, mogelijk, waarbij de staat voor 2 milliard francs benadeeld werd. Deze zaak is voor de regering-Eyskens extra onaangenaam, omdat bij de fraudes katholieke instellingen en vooraanstaande katholieke per soonlijkheden betrokken zijn. Overigens is het niet waarschijnlijk, dat Eyskens zal aftreden, omdat een dagorder, ingediend door katholieken en liberalen, die tezamen een flinke meerderheid in de Kamer hebben, en waarin gezegd wordt, dat het parlement de toestand niet kan be oordelen, voordat de Justitie haar onderzoek volledig heeft beëindigd, hedenavond zo goed als zeker zal worden aangenomen. Bedrog van ongehoord raffinement Onder enorme belangstelling op de publieke en diplomatieke tri bunes gaf premier Eyskens de vol gonde lezing van de zaak. die in België de gemoederen zo zeer heeft opgewonden. De effecten, waarom het gaat werden na het verstrijken van de aanmeldingsdatum (het be trof hier een maatregel om het on rechtmatig verworven bezit van collaborateurs te achterhalen) aan. geboden door de „Belgisch Ame rikaanse Vereniging van Vrienden van de Abdy van Averbode". Uit de stukken die de toenmalige mi nister van Financiën (Eyskens zel ve) Ier tekening worden voorge legd. bleek, dat de effecten op nor male wijze in Nederland waren aangegeven Er was bij gemeld, dat het giften betrof, welke be stemd waren voor genoemde ver eniging. Om het eigendomsrecht van de effecten te bewijzen heeft men bij het Ministerie van Finan ciën borderellen ingediend van de wisselagent Bussuyt te Antwerpen. Deze borderellen waren uitge schreven op de naam van pater Arts. penningmeester van de ver eniging Eerst later is gebleken, dat de borderellen vals waren en de betreffende vereniging in 1947 spe ciaal gesticht was, om de te laat aangegeven effecten toch verhan delbaar te maken De oprichtings- acte werd te dien einde geanteda teerd op 1937. Minister Eyskens onderstreept in dit verband, dat men hier met vervalsers te maken heeft en dat het nooHZakelijk is met strengheid te straffen. - Later werd met een tweede par tij niet aangegeven aandelen op dezelfde wijze te werk gegaan ten name van de Kerkfabriek van de St. Laurentiuskerk. In dit geval Sire, laat ons in vrede werken BRUSSEL. Indien een Bel gisch socialistisch plan slaagt, zal koning Leopold duizenden prent briefkaarten ontvangen, waarop de Belgen hem vragen van de troon af te zien. Door de socialistische pers zijn 200.000 prentbriefkaarten uitgegeven. Op de kaart staat: Sire. laat ons werken" en ..Ge lukkig en goed Nieuwjaar Dat Leopold III afstand moge doen van zijn troon, opdat wij in 1950 verenigd kunnen blijven". In de socialistische dagbladen stond de volgende commentaar. ..Leopold III verblijft nu aan de Rivièra De dagelijkse aan komst van duizenden postkaarten zal hem ongetwijfeld van ge dachte doen veranderen" Een ieder moet hem een paar beleef de maar besliste woorden schrij ven om hem te vertellen- ..Sire. laat ons in vrede werken" Tedere kaart moet ondertekend worden. In een naschrift staat Daar de koning veel reist, zal het ver standig zijn er aan toe te voegen: doorzenden s.v.p." VJ De „Hulp in Nood" is in nood IJMUlDEN. Het bergingsvaar tuig „Hulp in Nood" van de rederij Goedkoop is gisteravond bij Wijk aan Zee gestrand. Dit schip was gistermorgen-vroeg uitgevaren om een poging te doen de ter Hoogte van Castricum tijdens de laatste stormen gezonken coaster „Sand- bergen" die gietstukken voor de hoogovens aan boord had. te lichten. De „Hulp in Nood" heeft een be manning van 7 koppen. Het schip zal heden trachten op eigen kracht los te komen. hadden de ambtenaren van de minister argwaan, maar door een verkeerde vertaling van het rap port van het Frans in het Neder lands. is dit de minister, die de Nederlandse tekst las, niet geble ken. zodat hij opnieuw tekende. Omtrent de beschuldiging, uit gesproken door de communistische Afgevaardigde Demany. dat ook door het Belgische gezantschap in Lissabon een frauduleuze aangifte van effecten is gedaan, verklaarde de premier, dat hij helaas niet in staat was daaromtrent mededelin- gen te doen. Na de rede van Eyskens ontspon zich een heftig debat, dat voortdu rend door rumoer onderbroken werd. De Afgevaardigden Tiele mans en Demany vielen de heer Eyskens in het bijzonder en de ka tholieke leden van het kabinet in het algemeen fel aan speciaal ook in verband met de zaak-Seghers Seghers is een aannemer, die tij dens de oorlog werken tot een be drag van meer dan 20 milliard francs voor de Duitsers uitvoerde, maar desondanks onlangs is ge schrapt van de lijst van politieke delinquenten. Van hem stamt een groot deel der frauduleus aange geven effecten. Beide afgevaardig- IN GEVAL VAN NOOD: WASHINGTON. Het Ameri- kaansc- ministerie van buitenland, sc zaken heeft besloten, zo ver luidt in Washington pres. Tru man aan te bevelen maatregelen voor beperkte militaire hulp aan maarschalk Tito te nemen „in geval van nood" dat wil vermoedelijk zeggen, wanneer de Sowjetrussi- sche communistische groep ge weld zou gaan bezigen om de on afhankelijkheid van Zuidslavic te vernietigen. De nationale veiligheidsraad, de voornaamste instantie voor het be palen van de buitenlandse politiek, zou zijn goedkeuring gehecht heb ben aan een programma van mo gelijke maatregelen ter aanvulling van de reeds aan Tito verleende hulp, die van economische en po litieke aard is. Churchill haast zich naar Londen terug FUNCHAL Winston Chur chill is heden met een watervlieg tuig van de Aquila-maatschappii naar Londen teruggekeerd. Zoals bekend werd gisteren door minis ter-president Clement Attlee aan gekondigd. dat de Britse algemene geven euecien. oeiae aigevaaraig- hpn^rfn'^^Fpvü-ilnri worden gehou- den eisten het altredenvan Eyt i Churehill jou kens en dienden een dagorder in. 1 °°™P!:°nk.elilk Maandag oer boot waarin om een parlementair on derzoek werd verzocht. De minister van Justitie. Lilar. beloofde daarop, dat het onderzoek in deze zaak naarstig zal worden voortgezet en nadat de katholieken en liberalen de reeds in de aanhef vermelde dagorder hadden inge diend, werd de vergadering tot he denavond 7 uur verdaagd. Treinverkeer Den Haag Amsterdam gestremd DEN HAAG. Door een draad breuk bij het station Hollandse Spoor te Den Haag, aan de zijde van het station Laan N.O I.. is gis teravond omstreeks half zeven het treinverkeer tussen Den Haag en Amsterdam, benevens de lijn Rot terdam-HofpleinDen HaagSche- veningen tijdelijk gestremd. Eerst om half tien was het treinverkeer op beide lijnen weer normaal. GROOT-RRITT ANN IE Onpractisclie Liberalen IN „The Manchester Guardian" heeft een inzender dezer dagen aan de kleine Britse Liberale partij de welgemeende raad gegeven bij de komende verkiezingen slechts naar het mogelijke te streven; n'et te vechten voor een terugkeer op de regeringsbanken, die vele kiezers tóch voor onmogelijk zullen houden en waarvoor zij derhalve niet in vuur zullen raken, doch slechts te ijveren voor een vergroting van haar prestige en gezag. Tot dusver hebben de Liberalen aan die raad geen gevolg gegeven. Evenmin echter hebben zij een ver kiezingsprogram ontvouwd, dat zo wel voor rechtse socialisten als voor linkse Con servatieven tal van aantrekke lijkheden bevat. Scherper dan welke andere Britse partij ook In bet zoeklicht hebben zij de huidige verhoudingen in Groot Brittannië becritiseerd. De spreekwoordelijke nuchtere Britse kiezer zal zich echter gesteld dat hij het met deze critiek eens is afvragen, wat de Liberalen, zo zij de -nacht mochten veroveren, aan positieve maatregelen denken te nemen. Voor zover de Liberale bro chure „Zeg het volk de waarheid" ot> deze vraag een antwoord bevat, is dat van een vaag mengelmoes van anti-socialisme, dat iemand als Churchill onmiddellijk zou kunnen onderschrijven en om Liberale stemmen te vangen ook al on derschreven heeft, en van idealis me, dat de Britse kiezer misschien wel mooi zal vinden, maar waarin hij vermoedelijk weinig heil zal zien voor de practische politiek van de komende vijf jaar. Vandaar dat het Liberale program in de Britse pers geen gunstig onthaal gekregen heeft. Vandaar dat ook in de ko mende verkiezingen de beslissende slag tussen Labour en Tories zal worden geleverd. 's Nachts kouder Komende nacht koude met hier en daar temperaturen even onder het vriespunt en plaatse lijk nevel of mist. Morgen over dag geleidelijk toenemende be wolking maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid en iets lagere temperaturen dan vandaag. 13 Jan. Zon op 8 44 onder 16.54; Maan op 3.41. onder 12.19. Justitie onderzoekt wie „Dorstig Paradijs" schreef AMSTERDAM De Vereniging van Letterkundigen heeft enige tijd geleden de beschuldiging geuit, dat de Curagaose roman „Dorstig Paradijs", die bij A. J. G. Streng- holt te Amsterdam is uitgegeven en op naam staat van een zekere Adriaan Hulshoff, in werkelijkheid zpu zijn geschreven door Jo van Amers-Küller. die tot 1 Juli 1951 geen letterkundige bezigheden mag verrichten Naar aanleiding hiervan is thans de uit het buiten land teruggekeerde schrjifster een verhoor afgenomen. Onlangs reeds heeft de recherche een onderzoek ingesteld in de kantoren der uit- vérii en daar enige bescheiden in beslag genomen, w.o. het auteurs contract Volgens de uitgever is „Dorstig Paradijs" niet door Jo van Amers- Küller. maar wel degelijk door een man geschreven .die zijn naarri niet aan de grote klok wil hangen en zich daarom van het pseudoniem Hulshoff heeft bediend. naar Londen terugkeren. Tragisch ongeval aan boord vaji beurtschip AMSTERDAM. Een noodlottig ongeval dat aan een vierjarig meis je het leven heeft gekost, heeft zich afgespeeld aan boord van een beurtschip dat Woensdagmorgen in de Singel te Amsterdam aan het la den was. De schipper was bezig ijzeren platen in te laden, waarbij een laadboom werd gebruikt, die door een machine werd voortbewo gen. De draaiende as van deze ma chine stak ongeveor 11 cm. uit. Het dochtertje van de schipper liep langs de motor en vermoedelijk door een windvlaag zijn haar kleer tjes door de snel draaiende as ge grepen. Voor men de motor kon stilzetten was het kind rondge- sleurd en tegen het gangboord dood gedrukt. Personeel krijgt meer salaris UTRECHT De spoorwegtarie ven gaan omhoog en het personeel van de spoorwegen krijgt vijf pro cent loonsverhoging. Dit is het ge volg van de goedkeuring door de minister van Verkeer en Water staat van voorstellen, welke door de djrectie van de Nederlandse Spoorwegen zijn opgesteld. De ver hoging der tarieven gaat eerst op 1 Februari in. maar de personeels leden krijgen hun salarisverhoging met terugwerkende kracht per 1 Januari 1950. De verhogingen der tarieven ziin niet voor alle categorieën gelijk. Ze zijn er weer, de wilde zwijnen GROESBEEK Het was voor de fabrieksarbeider H. van B. een hachelijke situatie toen hij zo maar op z'n eentje tussen een troep wil de zwijnen terecht kwam. Hij was aan de zoom van het „Deutsche Reichswald" per rijwiel het donke re bospad tussen Groesbeek en de Plasmolen afgereden en hoorde eensklaps een vreemd geruis en een steeds luider klinkend., ge knor. In het donker van de avond ontwaarde hii toen duidelijk een tiental wilde varkens, die. gelukkig voor hem. spoedig weer het „zwij- nenpad" kozen en zich hollend en tuimelend met veel geraas in het bos verspreidden. doch blijven binnen beperkte gren zen. De prijzen van enkele reizen gaan 5 procent omhoog die van de retours over de korte afstanden meer. evenals de traject-week en schoolkaarten. De prijzen der alge mene abonnementen, alsmede die der riiwielkaarten, blijven onge wijzigd. Na deze verhoging zal bij voorbeeld een enkele reis Den HaagGroningen 130 procent kos ten van de prijs van 1939. het re tour 152 procent van die prijs. Wat de goederen tarieven aangaat, wor den de prijzen der wagenladinnen wat meer verhoogd dan die der stukgoederen. Schilderij voor de K.P.M. /N opdracht van de Koninklijke Pak- ketv aartmaatschappij heeft de kunstschil der W. G. Hofker een groot doek vervaar digd van H.M. Ko ningin Juliana, zoals zij 6 September I94S in de Nieuwe Kerk te Amsterdam werd in gehuldigd. Het schil derij zal Nederland verlaten, 't Gaat naar Djakarta het vroe gere Bafauia), waar het de hoofdzaal van het hoofdkantoor van de KPNI zal opluiste- ren. Tot de versche ping blijft het doek tentoongesteld bij de kunsthandel Bernard .Houthakker te Am sterdam. H.M. draagi de hermelijnen man tel met de klimmen de gouden leeuwen draagt een diadeem en de Indische hals sieraden en is weer gegeven met de beminnelijkheid die een van haar karaktertrekken is. Amerika wil nauwer contact met Franco WASHINGTON Amerika overweegt een wttslglllf van poli tiek. waarbij steun zal worden ge geven aan een voorstel om de di plomatieke boycot van Spanje to beëindigen, aldus heeft een woord voerder van het State Department verklaard. Nader wordt gemeld, dat het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken bereid zou zijn do Amerikaanse ambassadeur naar Madrid te laten terugkeren, indien de meerderheid van de leden der V N. hetzelfde zou willen doeru (Ongeveer drie jaar celeden heb ben leden der V.N. krachtens een resolutie hun ambassadeurs uit Spanje teruggetrokken.) Een woordvoerder van het Brit-* se ministerie van Buitenlandse Za ken verklaarde dat de Britse hou ding ten opzichte van Spanje on veranderd blijft en dat Engeland zich houdt aan de resolutie, die de Algemene Vergadering der V.N. in December 194G aannam. De V.S. hebben Engeland er niet van in kennis gesteld, dat zij overwegen hun politiek ten aanzien van Span je te wijzigen. Werknemers beroeps vervoer eisen 5 pCt. ROTTERDAM. Door de Unie Verkeer, bestaande uit de Centrale Bond van Transportarbeiders, de Nederlandse Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders en de Nederlandse Rooms-Katholieke Bond van Transportarbeiders St. Bonifatius. 's een telegram gezon den aan de contactcommissie van Werkgeversorganisaties voor het Wegvervoer (C.W.W.), de Neder landse Vereniging van Transport ondernemingen 'N.V.T.O.), de Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land (B.B.N.), de Nationale Organi satie van Bcroepsgoederenvervoer langs de weg (N.O.B. wegtransport) en de Nederlandse Organisatie van Beroepspersonenvervoer langs de weg (N.O.P.). Hierin wordt meegedeeld, dat voor de werknemersorganisaties de rust in de bedrijven niet langer kan worden gegarandeerd, indien voor 18 Januari geen overeenstemming bestaat tussen de werkgeversorga nisaties in het beroepsvervoer over de weg en de in de Unie Verkeer samenwerkende werknemersorga nisaties ten aanzien van de bepaling van de 5 percent loonsverhoging met ingang van 1 Januari 1950 in de huurauto- en taxibedrijven. Wolvin en Adelaar weer te Rome onder Kapitool ROME Rome heeft zijn wol vin en adelaar terug, de oude sym bolen van de stad. Voor de oorlog zorgde het ge meentebestuur van de stad er voor. dat er steeds een wolvin en een adelaar huisden in de grote kooien onder de heuvel van het Kapitool. Tijdens de oorlog waren de kooien leeg. doch nu heeft men in de Apennijnen bij Abbruzzi weer twee van deze dieren gevangen en onder gebracht in grote grotten, voorzien van sterke ijzeren tralies en net ten. Grote plaats voor inheemsen ingeruimd DEN HAAG. De uitoefening van het algemeen bestuur in Nieuw Guinea is opgedragen aan een gou verneur. aldus is te lezen in ^en K.B., houdende voorziening in een afzonderlijke bewindvoering in dit gebied. Bij het K.B. wordt ingesteld een Raad van Diensthoofden, waar van de leden hun ambt voor de tijd van vijf jaren bekleden. Een bij zonder hoofdstuk somt de onder werpen op. waarover de Raad van Diensthoofden door de Gouverneur moet worden gehoord. Voorts voorziet het K.B. in de in stelling van Adviesraden voor in heemse aangelegenheden ter behar tiging van de specifiek inheemse belangen in bepaalde gebieden. Zij worden ingesteld door de gouver neur, die ook het aantal leden vast stelt, met dien verstande, dat het aantal inheemse leden ten minste de meerderheid zal uitmaken van het totaal aantal leden van het col lege. Een in te stellen Nieuw-Guinea- I Raad, in zekere zin een parlement. zal bestaan uit 21 leden, waarvan er 10 zullen zijn inheemse onder- I danen niet-Nederlanders, 9 onder- danen-Nederlanders en 2 uitheemse onderdanen niet-Nederlanders. De inheemse onderdanen zullen allen door verkiezing zitting hebben, van j de Nederlandse onderdanen zullen I 2 worden verkozen en 7 benoemd en \an de uitheemse onderdanen zal i een worden verkozen en een be noemd. Zolang dë in een betrokken kieskring woonachtige inheemse onderdanen-niet-Nederlanders nog niet in staat kunnen worden geacht het kiesrecht uit te oefenen, wor den de in het tweede lid vermelde AMSTERDAM. Op de Zeebur- gerdijk te Amsterdam, nabij het ter plaatse gelegen viaduct, is Woens dagavond een tramtrein van lijn 10 op een tankauto gereden. De tank auto drong in het voorbalcon van de tramwagen zover naar binnen, dat eigenlijk alleen maar het dak en de bodem intact bleven. De schakelkast en de voor- en zijwan den van 't voorbalcon van de tram werden geheel weggerukt. De be stuurder en een passagier, die zich op het voorbalcon bevond, zijn vrij ernstig gewond. Drie andere passa giers, die in de wagen, waren, zijn door rondvliegende glasscherven gewond. Een van hen kreeg tevens een hersenschudding. De bestuur der van de vrachtauto bleef onge deerd. Een jongetje, dat naast hem zat werd licht gewond. Het tram verkeer ondervond ruim een uur stagnatie. Uw kolengulden! Vrijdag 13 Januari 1950 kunt u op het dichtst-nabüzjjnde postkan toor tegen inlevering van bon 544 (Levensmiddelenkaart 909) uw ko lengulden innen, als uw naam begint met Cri tot en met Dri. Maandag 16 Januari zijn zij aan de beurt wier naam begint met Dro tot en met'-Fa, zelfde voorwaarde. zetels bezet door leden, daartoe door de gouverneur benoemd. Zo lang en voorzover naar het oordeel van de gouverneur daartoe geen ge schikt geachte candidaten inheemse onderdanen-niet-Nederlanders be schikbaar zijn. worden deze zetels bezet door onderdanen-Nederlan ders, die alsdan in het bijzonder be last zijn met de behartiging van de belangen van deze bevolkingsgroep. De zittingsduur van de Raad is gesteld op 4 jaar. In elk zittings jaar worden twee gewone zittingen gehouden. De gouverneur benoemt de voorzitter en een ondervoorzit ter op een door de Raad in te die nen voordracht. De Raad oefent ge zamenlijk met de gouverneur de wetgevende macht uit. Centrale regering neemt macht in Oost-Java over DJAKARTA. „Ik eis nog steeds erkenning van mijn troepen voor het handhaven van de orde op West-Java", aldus heeft de oud kapitein Westerling gisteren te Djakarta in een geheim interview met een Neder landse journalist verklaard. Verder zcide hij, zich niet verantwoorde lijk te kunnen stellen voor botsingen, die eventueel na 12 Januari zullen plaats hebben. (Westerling heeft eerder in 'n brief aan de regering van de R.I.S. gedreigd, op 12 Januari een openlijke oorlog te beginnen, in dien niet aan zijn eisen wordt voldaan). een soortgelijk vraagstuk beslaat in de staat West-Java, maar hij zette niet uiteen welke stappen daar genomen zullen worden. On der de bevolking van Cheribon, Kuningan. Kalipaten. Indramaju en Sumedang heerst toenemende spanning. De toestand is zo. dat er In zijn gesprek met de Neder landse persvertegenwoordiger leg de Westerling er de nadruk op, dat hij niet optrad als Nederlander of voor Nederlanders, maar „alleen voor een groot deel van het Indo nesische volk. welks belangen ik behartig". Hij weigerde het aantal van zijn gewapende volgelingen bekend tc maken, maar zcide te kunnen rekenen op de loyaliteit van 24 gevechtsorganisaties cn con- tact te onderhouden met volksbe wegingen op Java, Sumatra en Ce lebes. Volgens Westerling hebben eenheden van de Darul Islam con tact met zijn mannen gezocht. Inmiddels heeft de centrale re gering van de R.I.S. medegedeeld, dat zij de macht over zal nemen in een van de federale stalen. Oost- Java. Na een kabinetszitting heeft een officieel woordvoerder ver klaard, dat dc inwendige twee dracht op Oost-Java de centrale regering er toe gebracht heeft tot tlczc noodmaatregel over te gaan. Hü maakte niet bekend, wanneer de nieuwe bewindvoering op Oost- Java van kracht zal worden, maar zei, dat „een zeer hoge autoriteit" voor het gebied benoemd zal wor den. Later zal een gecombineerde commissie van autoriteiten van dc centrale regering en van Oost-Java „een doeltreffender bestuur" voor dit gebied beramen. De minister van Voorlichting heeft de moeilijkheden op Oost- Java toegeschreven aan „het dub bele bestuur", dat uitgelopen is op een strijd tussen hen. die de staat in tact wilden houden en hen, die voorstander zijn van ontbinding van de staat en opneming bij de zusterstaat. de voormalige Indone sische Republiek. De minister maakte bekend, dat Hevige brand verwoest Kowloon HONGKONG - De historische ommuurde stad Kowloon in de Britse kolonie Hongkong is gisteren bijna geheel door brand verwoest, Er zijn geen doden te betreuren, doch 10 tot 25 duizend inwoners zijn dakloos. De brand, die door een straffe wind werd aangewakkerd, vaagde 6000 hutwoningen weg. De brandweer werd gehinderd 'door lage waterdruk, doch tegen de avond kon zij de brand meester worden. Vele personen zijn gewond. Het is niet bekend, hoe de brand is ontstaan. ROME. De communistische leider Palmiro Togliatti en de communis tische senator Pietro Secchjc liepen gisteren vooraan bjj de begrafenis van de slachtoffers, die in Modena gevallen zijn. De begrafenis werd bij gewoond door 40.000 mensen uit alle delen van Italië Onder hen bevonden zich 170 communistische en communistisch gezinde Senatoren en afgevaar digden. Er werden ongeveer 1000 rode vlaggen in de stoet meegevoerd. Dc kisten waren versierd met de rood-wit-grocne Italiaanse vlag. Zij werden gedragen door arbeiders in blauwe overalls. In een grafrede stelde Togliatti de Christen-democratische minister-president,Alcide de Gasperi, „recht streeks verantwoordelijk voor deze moorden". Dc dood van de zes stakers was volgens Togliatti het gevolg van de „politiek van onderdrukking der arbeiders en bescherming van de bevoorrechte klassen van dc regering". thans sprake is van drie besturen in deze gebieden, namelijk van Pasundan, van de Republik Indo nesia en de Darul Islam. Vele be woners van deze streek zijn naar Bandung vertrokken, omdat men bang is voor gewelddadigheden. Huis-uitzetting in Deventer definitief mislukt DEVENTER Het ceval der herhaaldelijk mislukte uitzetting van een winkelier te Deventer uit een pand van een vroegere politie ke delinquent is in een nieuw sta dium gekomen. Men weet. dat er een rechterlijke beslissing is. in ge volge welke de tegenwoordige be woner op 1 Januari het huis moest ontruimen Thans heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Deventer 't huis gevorderd, krach tens het Algemeen Vorderingsbe- sluit. waardoor de „goede" winke lier in het huis kan blijven tot 15 Januari, met kans op verlenging, totdat ziin nieuwe winkelhuis ge reed zal zijn Zweedse kroonprins is één dag regent STOCKHOLM. De troon van de koning was vandaag ledig. Voor één dag was de 67-jarige kroonprins Gustaaf Adolf regent. Hij las de ko ninklijke toespraak. In het kasteel Drottingholm volgde de koning per radio de plechtigheid. In een bulle tin wordt meegedeeld, dat dc ko ning een nog al slechte nacht heeft gehad en slechts met korte tussen pozen kon slapen. De Flying Arrow gaat niet verder naar Sjanghai NEW YORK De Isbrandtsen Stoomvaartmaatschappij heeft haar pogingen om „The Flying Arrow" de haven van Sjanghai binnen te krijgen opgegeven De „maatschap pij acht het in verband met de on verwachte en ongerechtvaardigde aanval niet verantwoord het schip en de bemanning aan verdere wet teloosheid bloot te stellen. Algemene staking in Rome In een communiqué van de Chris ten-democratische partij worden de beschuldigingen der communisten aan het adres van De Gasperi als onoirbare propaganda van de hand gewezen. Maar wel richt ook deze partij een vermaan tot de industri ëlen van het Noorden, die. naar het communiqué zegt, door hun hals starrige houding de arbeiders tot het uiterste hebben gebracht. Inmiddels is de stakingsgolf, die in verband met de ongeregeldheden in Modena over Italië is losgebro ken, nog nauwelijks in kracht afge nomen. Gisteren was de beurt aan Rome. Ten gevolge van een commu nistische oproep tot een protest staking kwam in de namiddag het gehele leven in de hoofdstad lam te liggen. Slechts de openbare dien sten werkten op verzoek van de stakingsleiding tot half zes. Op de Piazza der Populo luisterden ten minste 50 000 mensen naar redevoe ringen der communistische leiders. D.e regering had voor uitgebreide militaire en politiële versterkingen gezorgd. Bij ongeregeldheden wer den tien demonstranten licht ge wond. Verwacht wordt, dat tegen het einde van de week een nieuwe re gering zal worden gevormd, bestaan de uit Christen-democraten, republi keinen, liberalen en rechtse socia listen. Nee toch Heus Berljjn had met Kerstmis voor 3 maanden Bockbier ingesla gen Sinds 5 dagen is er al geen drup meer. Achttienjarig tuchtscholier te Liverpool is reeds elf maal uit gebroken, o.m. eenmaal met ge stolen vliegtuig, waarmede hij wegvloog zonder te kunnen vlie gen Vrachtautochauffeursechlpaar te'Birmingham heeft 3 ton ge wonnen met voetbalwedderij. He lemaal niet blij met belastingvrije prijs. Of zij feestelijke uitreiking kwamen bijwonen? „Nee, dank u, laat de post het geld maar ge woon sturen." Beroepsweervoorspellers van de luchtmacht in Illinois moes ten in allerijl rechtsomkeert ma ken op oefentocht, want het be gon hard te sneeuwen en daar hadden zij niet op gerekend! Veillg-Verkeerdemonstratie in Noord-New York mislukte, doordat motorpolitie op elkaar in reed en 3 ongelukken veroorzaak te. Het kan de meester missen. J

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1