wit per si!Suften** perSlL t is -Veiêiq 'kwaliteit Morgen eten wij Vis GLASTRA bellen want m- „De Vergulde Wagen" sterker dan „Ons Genoegen" r even „Amersfoort"-schakers spelen zeer wisselvallig Noteert u even Ged. St. niet geheel accoord met uitbreiding Soest öh" i po o NCLfs v 5SA O Donderdag 12 Januari 1950 Baarnse biljarters met 60 geslagen Opnieuw is gebleken dat het ca- dreteam van de Baarnse Biljartver eniging „Ons Genoegen" niet sterk genoeg is om het de tegenstanders werkelijk moeilijk te maken. Woens dagavond kwam „Vergulde Wagen" op bezoek en ondanks het ontbreken van Steffen, waardoor Hietink de moeilijke taak had twee partijen te spelen, konden de Amersfoorters met een 06 overwinning naar huis ke ren Hietink had in zijn partij tegen Van de Brug een slechte start en kwam achter te staan (zevende beurt 5117). Na drie beurten was de stand reeds gelijk waarna „De Ver gulde Wagen"-speler op dreef kwam en met series van 30, 23 en 25 zijn voorgift van 50 caramboles wist in te halen Daarna kwamen enkele minder goede beurten, waardoor Van de Brug gelegenheid kreeg in te lo pen. Hietink won echter na 34 beur ten. Bregman, die vrijwel altijd goed is voor een overwinning gaf De Vries weinig kans. Reeds in het begin van de partij nam de Amersfoorter de leiding, liep steeds meer uit en met het goede moyenne van 9 16 maakte hij in de vier en twintigste beurt een einde aan deze partij. Voor de tweede maal dat Hietink speelde leek het er lange tijd op dat dit de eerste verliespunten voor de Amersfoorters zou opleveren. Van de Nat toonde zich in eigen omgeving en met eigen materiaal goed 'h.iis. Jammer dat hij zo nu en dan een „steek liet vallen", waardoor een se rie ontijdig afbrak Gebrek aan wedstrijdroutine zal hieraan niet vreemd zijn. Tot de twee en twin tigste beurt bleef Hietink beneden ■zijn gemiddelde en de kansen voor Van der Nat waren goed. Plotseling kwam de ommekeer en in de daar opvolgende vijf beurten scoorde de Amersfoorter 137 caramboles, de helft van de voorgeschreven 275 ca rambolcs Dit was de Baarnse speler te machtig en ook de derde partij leverde .De Vergulde Wagen" de volle winst. Van de Brug (200) 190 34 24 .6 58 Hietink 250 34 30 7.35 De Vries (175) 113 24 23 4.70 Bregman 220 24 35 9.16 Van der Nat (250) 198 33 47 6.— Hietink 275 33 58 833 Verbetering van rijwielpaden Het bestuur van de rijwielpadefl- vereniging „Utrecht met Omstre ken" (UMO) heeft zich tot het Col lege van Gedeputeerde Staten ge wend. met het verzoek deze vere niging in staat te stellen het herstel van het gedeelte van het bij de UMO in onderhoud zijnde rijwielpadnet, ten aanzien waarvan de geleden oorlogsschade nog niet hersteld is kunnen worden (50 km.), te finan cieren. Het UMO-bestuur verzoekt het College ter uitvoering van de eerste 30 km. in afwachting van een definitieve vaststelling en de uitke ring der oorlogsschadevergoeding renteloos kasgeld te verstrekken tot een bedrag van ten hoogste f 36.000. Bovendien wordt voor de eerstvol gende jaren voor het onderhoud van de rijwielpaden nog een subsidie van 10.500 per jaar verzocht Gedeputeerde Staten schrijven nu aan de Staten, dat het herstel van de UMO paden van groot belang is. Een goed rijwielpadennet draagt veel bij in de behoefte van de be volking aan ontspanning in de vrije natuur. Teneinde te voorkomen dat de vereniging in kasgeldmoeilijk heden geraakt, stellen Gedeputeerde Staten aan de Staten der provincie Utrecht voor aan de UMO een kas geld van 60.000 te verstrekken. Voorts stellen G.S. voor het risico, voortspruitende uit de mogelijkheid, dat de oorlogsschadevergoeding min der zal bedragen dan het herstel van de rijwielpaden zal vergen, voorlopig voor rekening van de pro vincie te nemen en aan de vereni ging een bijdrage in de kosten van onderhoud van rijwielpaden te ver strekken in de vorm van een subsi die. die voor 1950 niet meer dan 10.500 zal mogen bedragen. BILJARTUITSLAGEN De uitslagen van de Woensdag, avond voor dP compeütie var. het district „Eemland" gespeelde wed strijden zijn als volgt" Cadre klasse: Ons Genoegen—Vergulde Wagen 0—6 2e klas.se Ilbre: Soesterkwartier—O.D L. 5—3 ■le klasse Ilbre: SchouwZonneheuvcl II 26 5e klasse Ilbre: Middelwijk II—D O S II 0—8 7e klasse Ilbre: O D.L. IV—Animo II (Ingez. Med.) -J Derde nederlaag van „Amersfoort II" Wat te denken van Amersfoort II dat Woensdagavond in Gooi land te Hilversum van Hilv. Schaakgenootschap III voor de 2e klasse A van de Stichts Gooische Schaakbond met 7V42 verloor De schakers van Amersfoort leden hiermede hun derde nederlaag en zullen voor de resterende wed strijden uit een ander vaatje moe ten tappen om niet op de onder ste plaats terecht te komen. De uitslagen zijn: C de Boer J Ober 10, A S v d BergL Houbaer V->, A M Hazevoet H v d Berg Sr. 1—0, J D 't Hart— C P Nuyten 01, P Boekhooi II J A Nijkamp 10, S Harke maC van Empelen 10, J Nieu- wenhuisR H Hekma 10. J de JongS Roosma V*1/9, Mr J den TexW J van Lee 10. C M de GraaffJ F Mulder VzTo taaluitslag 2 7%. Amersfoort speelde aan de oneven borden met zwart. Telefoon 4092 Utrechtsestraat 40 Ploegh-expositie in Apeldoorn De bij de sectie beeldende kunst der Amersfoortse Gemeenschap aangesloten Schildersgroep „De Ploegh" gaat in Apeldoorn e'xpose- ren op uitnodiging van de Vereni ging voor Beeldende Kunst te Apel doorn. Deze tentoonstelling van schilderijen en tekeningen wordt gehouden van 14 Januari tot en met 12 Februari 1950 in de Kunstzaal aan de Loolaan 46. De officiële opening geschiedt Zaterdag a.s. om drie uur door de directeur van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Apel doorn. de heer A. Fortuyn Harre man. Het is een uitwisselingstentoon- slclling. Mettertijd zal de Apel- doornse vereniging op uitnodiging van De Ploegh in Amersfoort expo seren. Voor de expositie van De Ploegh. waar ook recent werk te zien zal zijn, bestaat in Apeldoorn een ver heugende belangstelling. Tijdens de expositie wordt op Zaterdagavond 28 Januari in de kunstzaal een Vlaamse vertelavond gehouden, die in Amersfoort zo zeer m de smaak is gevallen. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1177 Een paar maal stoot de wagen hevig tegen de rotswand maar Rob slaagt er in ,de machine draaiende te houden en na enige tijd merkt hij, dat de amphibiewagen zich in vrij water bevindt. Rob laat de wagen lang zaam stijgen en hij merkt, dat zijn bereke ning is uitgekomen: ze zijn in zee en wel vlak bij het eiland van Lu- pardi' De machine loopt nu prachtig en hij heefi het voertuig volkomen in bedwang. Maar Lupardi is ook op zijn post. Hij begrijpt, dat er op de een of andere i strumentcn de omgeving af Ha! daar krijgt de B.P. 2! Gauw! En wees i manier iets mis is gegaan met wagen 2 en hij de wagen op het scherm. Direct schreeuwt die kerels schijnen hun zoekt koortsachtig met behulp van zijn in-hij tegen Yoto: „Haal die wagen terug metgebruiken Marktbericht Op de automarkt werden aange voerd 214 voertuigen. Amersfoorters op de „Waterman" Het troepentransportschip ..Wa terman", dat op 24 Dec. van Tand jong Priok vertrok en op 16 Janua ri te Rotterdam zal arriveren brengt de volgende Amersfoortse gedemc- b'liseerden naar het Vaderland te- I rug: Sold K. Th. Arts, Soesterweg 455. Amersfoort; Sold. K. A. H. Brand- sen, Walikcrstraat 27. Amersfoort; Sola. J. Roos, Geulstraat 61, Amers foort; Sold. I A. P. van Ruitenbeek, Kamp 70, Amersfoort; Korp. G. J. Stalenhoef. Soesterweg 389. Amers foort, Korp. M. v. Ginkel. Gerard Doustraat 31, Amersfoort; Sold. W Groenestein, Heiligebergweg 60. Amersfoort: Sold. 1 P. A van t Klooster Asfceltseweg 95, Amers foort; Sold. P. D. Knoester, Stephen- sonstraat 6, Amersfoort; Sold. J. W. Kraanen, Rembrandtstraat 16, Amersfoort; le Luit B. J Mensink, Doornseweg A 8, Amersfoort; Sold. W. v. Vonno. Eemstraat 60, Amers foort; SM. P. Cloo. Kapelweg 48. Amersfoort; Korp. H. Colenbrander. Hogeweg 83. Amersfoort; Sold I ,W. Eijbcrgen, Kruiskamp 22. Amers foort; Sold. W J. Hoefsloot, v. Mie- reveldstraat 51. Amersfoort; Korp. K. de Hoog, Alb. Cuypstraat 54, Amersfoort, Sold. G. H. M. Sol. Krommestraat 20, Amersfoort; Korp H. Pot, Soesterweg 245, Amersfoort. Korp. C. Rijn. Bisschopsweg 5, Burgerlijke stand van 11 Januari 1950 GEBOREN: Wilhelmus, z. v. W. J. Greefhorst en B. H. Berg; Wilma, d. v. G A. de Jong en P. Wierda; Jo hannes Mz. v. J. A. A .Huijden en H. J. Spronk; Cornelia J. M„ d v. A. H L Spoelder en J.M. Sierhuis. GETROUWD: A. Bronkhorst en A. J. Lansink. GRAND THEATRE: „Omstreden Aarde", 18 jaar. Zondag 2, 4 15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. Donderdag 12 Januari, 8 uur precies: Optreden van Cor Ruys in „De Zilveren Fluit". CITY THEATER: „Fiegola", 18 j. Zondag 2, 4.15. 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6 45 en 9 U. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag tm. Maandag: „North west Stampede", alle leeft. Van Dinsdag t.m.' Donderdag: „Bui ten de wet", 14 jaar. Zondag 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Vrijdag en Zaterdag 2.30. 6.45 en 9 uur. Overige dagen. 2.30 en 8 uur. „j JAN.: ..Wapenroem". 20.00 uur Jaar- verg. ,De Hanze". 22 JAN.: Prinsenhof. 20.00 uur. Feest avond Fabrieksarbeiders, m.m.v. ge zelschap Teun Klomp en zfjn mak ker. 23 JAN.: Amlcltla. 2000 uur K.L.M.- avond Ncd. Reisvereniging. 28 en 29 JAN.: Int. School v. Wijsbe geerte. resp. 15.30 en 10.00 uur Stu dieconferentie „Wereldregering". TENTOONSTELLING: Academie voor beeldende kunst. Tentoonstelling werken van Henk Krijger. OPENBARE LEESZAAL - Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 79 uur: Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2.30—4.30 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12.30 en 25 uur. bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R K OPENBARE LEESZAAL Wtjers- straat 2. geopend van 10—1 uur en 2 30—545 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. Lage teams lang niet kansloos De resultaten van de Amers- foort-teams lopen erg uiteen wat betreft de competitie van de Stichts Gooische Schaakbond Amersfoort I en II doen het uiter mate slecht en dienen het degra datiespook niet te onderschatten terwijl III en IV, nog ongeslagen zijn en kampioenskansen hebben. Het vijfde tiental is van dusdanig gehalte dat alleen niet nederla gen rekening wordt gehouden Amersfoort I verloor reeds van Gorcum, BSG II en Zeist en moet nog spelen tegen Utrecht II, UCS, Tuindorp en HSG II. Tegen de beide Utrechtse clubs kan wellicht succes te boeken zijn. Zeist gaat de eerste klasse aan kop met drie gewonnen wedstrijden op de voet gevolgd door Gorcum. Zoals reeeds vermeld boekte Amersfoort II haar derde neder laag. MAT I en BSG III hebben ieder vier punten, HSG III thans 5 pnt. en werd hiermede koploper,. Soest I heeft 1 pnt. Amersfoort II Óns Genoegen 0 pnt. Amers foort III in de 4e klasse C gaat aan de kop met 4 pnt. uit 4 wed strijden. Baarn III 3 gesp. 4 pnt., Naarden I 3 gesp. 4 pnt, BSG III 2 gesp. 2 pnt. 's-Graveland 3 gesp. 2 pnt, HSG IV 3 gesp. 0 pnt, NSF IV 2 gesp. 0 pnt. Het vierde tiental won met hoge cijfers van Soesterberg, Leusden en Onder Ons I doch heeeft aan Den Dolder I evenals vorig jaar een kwade tegenstander. Soest H zal verder nog een hartig woordje Aankoop van huizen en erven B. en W. stellen de raad voor in het belang van de volkshuisvesting aan te kopen van de wed. A. Muijs ca. te Amersfoort: twee huizen met schuren en er ven. staande en gelegen te Amers foort aan de St Xgathastraat. plaat selijk genummerd 17 en 19," koop som 3300 een perceel bouwland, met de daarop voorkomende loods, paarde- stal. gierput en schuurtje gelegen te Amersfoort nabij de Kopersteeg, koopsom 9204. Bebossing deel van Leusderheide In bezettingstijd is door de Duit sers een deel van de Leusderheide, in huur bij de staat als oefenter rein voor militairen, van het daar op voorkomende hout ontdaan en als bouwland in cultuur genomen. Voor zover deze grond bebost was, zal deze grond weder van een hout opstand voorzien dienen te worden. De stichting „het Utrechtsch Land schapbeheerster van de Leusder heide heeft te kennen gegeven dat herbebossing van ongeveer 23 hectaren, een bedrag van 14000.- zal vorderen, waarin het rijk een bijdrage van 25 a 30 zal verlenen. B. en W. vragen de raad een cre- diet van 14000. meespreken. Tegen beide laatsten en Soesterkwartier II dient nog ge speeld te worden De stand in deze groep is, 4e klasse B Amers foort IV 3 gesp. 6 pnt.. Den Dolder 2 gesp. 4 pnt, Soest II 2 gesp 2 pnt., Soesterkwartier II 3 gesp. 3 pnt., Leusden I 3 gesp. 2 pnt, On der Ons 3 gesp 1 pnt. Soesterberg 1 2 gesp. 0 pnt. Opvallend was hier de zege van Leusden I tegen Soesterberg met sprekende cijfers. Tenslotte Amersfoort V., in de 4e klasse H Baarn II en Utrecht V slaan hier spijkers met koppen. Soesterkwartier I is niet geheel kansloos. Jammer dat zij van Baarn verloren. De stand is: Baarn II 3 gesp. 6 pnt.. Utrecht V 3 gesp. 6 pnt., Soesterkwartier I 2 gesp. 2 pnt. De Dom VII 2 gesp. 2 pnt., V/illem van Noort II 1 gesp. 0 pnt PTT (Utrecht) II 2 gesp. 0 pnt., Amersfoort V 3 gesp. 0 pnt Hedenavond speelt het vijfde te gen W van Noort in Utrecht, ter wijl zij verder de Dom 7 en PTT II nog zullen ontmoeten. Uitbreidingsplan Stad-Noord De herziening van het uitbrei dingsplan Stad-Noord verkeert thans in een zodanig stadium van voorbereiding, dat het plan binnen afzienbare tijd door de raad in be handeling zal kunnen worden ge nomen. Het uitbreidingsplan Stad-Noord wordt begrensd door de Hogeweg, het Valleikanaal, de Eem. de spoor lijn AmersfoortZwolle, de Hoog- landseweg, de Kruiskamp, de van Assenraadstraat. de St. Annastraat, de Flierbeekstraat en de, Hessen- straat. B. en W. stellen voor in verband met eventuele aanvragen om een bouwvergunning, dat door de raad wordt bepaald, dat de herziening van het plan van uitbreiding wordt voorbereid. „Bronswerk" vierde feest De personeelsvereniging van de N.V. Bronswerk, vestigt steeds de aandacht op zich door zeer goed verzorgde en druk bezochte, ge zellige avonden. Woensdag was er weer zo'n avond in Amicitia, die werd ge opend door de voorzitter, de heer J. v. d. Pavert, zo schrijft men ons. Het programma werd verzorgd door Willy Vervoort, de Vlaamse humorist. Jonglisto. de telepaath. The Two Bells met hun concerti no's en André and Fia, tapdance. Zij volbrachten een goed verzorgd en beschaafd optreden. Willy Vervoort was een zeer aangenaam conferencier met vele leutige verhalen en vrolijke liedjes Jonglisto was een meester in het vinden van verborgen naalden en in het geven van karakterbeschrij vingen. De tapdancers toonden vaardig hun kunnen en de „Two Bells" met hun concertino's geno ten de volle bijval van het publiek. Hansje Kerckhoff begeleidde de liedjes en de muziek aan de vleu gel. De bloemen, die voorzitter Van der Pavert tiidens de nauze aan de dames van het gezelsch-m over handigde, waren zeer verdiend. Sopst V erkeersongevallen Woensdagmorgen stak op de Varkensmarkt een man de weg over. zonder uit te kijken. In het donker werd hij aangereden en brak een been. Een wielrijder werd in de Lan- gestraat door een motorrijwiel ge grepen en aan het hoofd gewond. Een jeep had moeite bij het ne men van de bocht HogewegRan denbroekerwee. Het voertuig raak te via een andere auto in de sloot. Een der inzittenden werd gewond. De bestuurder kon geen rijbewijs tonen. On de Hogeweg botsten twee auto's. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. GROENTEN- EN VRUCHTENVEILING „UTRECHT EN OMSTREKEN" Vcillngberlcht van 11 Jari '50. KnoLscldcrle 4—25 Sla 15 per 100 stuks. Andijvie 6093 Bicten 5—8 Bleten gekookt 6—17 Boerenkool 620 Gele koool 613 Groene kool 726 Rode kool 617 Prei 846 Rapen 416 Stoof- sla 170— Sprulen 1216 Uien 5—32 Waspeen 1030 Winterwortelen 612 Witlof 1041 Druiven blauw 101—150 per 100 kg. JAARVERGADERING KVP Woensdagavond hield de afdeling Soest van de KVP, in het St. Jozef gebouw haar jaarvergadeing. De voorzitter, de heer H. van Hal sprak een openingswoord. De secretaris ,e heer W Schimmel bracht in zijn jaarverslag lof en dank aan de leden der adviescommissie, die de afdeling met raad en daad hebben bijgestaan, zodat de raads verkiezing met succes kon verlopen. Het jaarverslag van de penning meester de heer H. Hilhost klonk minder optimistisch. Tengevolge van de grote propagandakosten der raadsverkiezing was een nadelig sal do van f 303,G4 ontstaan. Gelukkig had men het jaar daarvoor 648.63 overgehouden, zodat de kas thans sloot met een voordelig saldo van ƒ344.99. Nadat de aftredende bestuursleden, de heren J. H. Hom, R Hilhorst en W. Schimmel bij acclamatie waren herkozen, werden de heren: C. Hil horst te Hoogland, J. Veldman te Zuilen, Mr. A. E Th. Kooien te Amersfoort. J.A G. Alders te Amers foort, Dr. P. Fizaan te Vleuten, P. van Zwieten te Vinkeveen en C. L. van Hamersveld te Amersfoort, als candidaten voor de groslijst van Pro vinciale Staten gekozen. Als candidaat voor het College van Advies werd in plaats van de heer H. van Hal, die zich niet herkies baar kon stellen, de heer J. J. Boe- kenoogen aanbevolen. Verder zal Soest op de Kringver gadering vertegenwoordigd worden door de heren: H. van Hal, W. Schimmel. A. P. Hilhorst Dijkman. J. C. van Haarlem, A. A. van Win den en P. G. Jansen. Bij de rondvraag gaf wethouder Van Zadelhoff een uiteenzetting over enige belangrijke kwesties. Debat over aanbesteding van wegen Woensdagavond kwam de gemeen teraad van Soest in spoedvergade ring bijeen ter behandeling van het voorstel te berusten in de beslissing van Ged. Staten, waarbij aan enige delen van het uitbreidingsplan in hoofdzaak goedkeuring is onthou den. De voorzitter sprak na de gebrui kelijke opening met gebed naar aan leiding van de jaarwisseling de beste wensen uit voor 1950. Veel werk ligt te wachten dat op langere termijn moet gebeuren. De heer G Burgwal (C.P.N ver klaart zich er mee te kunnen ver enigen, dat het geprojecteerde indu strieterrein is weggevallen, gezien ook het advies van de inspecteur voor de volksgezondheid. Zou er riolering zijn aangebracht, dan was de beslissing zeker anders uitgeval len. Tenslotte vroeg hij aan het Col lege van B. en W. haast te maken met een plan voor aanwijzing van een nieuw industrieterrein. Besloten werd de vaststelling van een uitbreidingsplan voor te berei den voor die gedeelten van de ge meente waarvoor geen voorzienin gen kunnen worden getroffen, in verband met de zienswijze van Ged. Staten. Aan de agenda werd een voorstel toegevoegd betrekking hebbend op de wegenaanleg in het plan „Hart- weg". Het college was in de gelegen heid de wegenaanleg, aldus wethou der Van Zadelhoff (KVP), onder hands aan te besteden aan de firma Hendriks uit Hoogland, die ter plaatse begonnen is met het bouwen van een aantal nieuwe woningen en dat tegen een prijs, die ligt binnen de grenzen van het door de raad eer der toegestaan crediet. Het zou de goede gang van zaken bevorderen als één en dezelfde aan nemer beide werken naast elkaar kon regelen en uitvoeren. De totale kos ten voor dit wegenplan zouden 125.000.bedragen. Verscheidene leden gaven over dit overrompelende voorstel, zoals de heer Schaafsma (AR) het noemde, hun mening. Gevraagd werd of het wel juist was een bouwondernemer een wegenplan te laten uitvoeren. De noodzaak werd niet ingezien, dat nu een besluit moest worden genomen. De wegen konden bezwaarlijk tege lijk met de woningen worden klaar gemaakt. Bij een aanbesteding was in elk ge val de mogelijkheid aanwezig, dat de prijs voordeliger kon uitvallen, terwijl tevens op dat gebied meer terzake kundigen een kans zouden krijgen. Wethouder Van Zadelhoff de di verse sprekers beantwoordende zei- de o.m. dat er veel grond moest wor den verzet op het bouwterrein De I overtollige aarde kon dan daar wor den gebracht waar dit voor de we- I genaanleg het meest gewenst is. daar I het terrein niet egaal is. I Dat er klinkerwegen zouden ko men. met tegeltrottdirs mocht be- I kend verondersteld worden, daar dit besproken was bij de credictverle- mng voor dit project. De deskundig heid kon gerust aan gemeentewer ken ter beoordeling worden overge laten. Ook na deze uiteenzetting hand haafden vele leden hun bezwaren, hetgeen voor de voorzitter aanlei ding was deze kwestie tot een vol gende vergadering aan te houden. MAN ONDER AUTO Zonder op het verkeer te letten stak Woensdagmorgen de 67-jarige woonwagenbewoner H D. per rijwiel ter hoogte van café „Kamplust" in Soest, de Birkstraat over. Hij werd hierbij door een hem achterop ko mende auto gegrepen en tegen het wegdek geslingerd Het slachtoffer bekwam een hersenschudding en in wendige kneuzingen en is per ambu lance-auto naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort overge bracht. SPOOR EN TRAMWEG PERSONEEL Woensdagavond had in de zaal van De Gouden Ploeg te Soest een vergadering plaats van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel. Het hoofdbestuurslid, de heer C. Jansen in de Wal. gaf een uiteenzet ting over de werking en het beheer van het Zieken- en Ongevallen Fonds van de Ned. Spoorwegen. Daarna be handelde hij het werk van de S.E. T.A.R. (Spoor- en Tramweg Ambte naren Reisvereniging). Vervolgens werden enige interes sante films vertoond w.o. die van de Metro te Parijs SCHAAKUITSLAGEN Voor de winterwedstnjd van de Soester Schaakclub werden de vol gende wedstrijden gespeeld: J. GorterJ. van Emden 1—0; A. van DijkJ. C Thomasze 01; G. AcroniusMevr. Schelvis 01; J. HoekJ. Timmer Vi; J. v. d.Wal N. Schelvis 01; D-AmelunxenH. Horris 01; K. F. MudMevr. Schel vis l/2yk\ B. KantorowiczJ. Gor ter 1—0; H v.d LaanJ.v.d.Wal 01; W. BenschopL. de Reg 10; H. HorrisK F. Mud 01. Het resultaat van de winterwedstrijd is hierdoor: Groc-p I: 1. J. S. Thomasze; 2. A. van Dijk. Groep II: 1. Th. de Ruig. 2. W. Benschop. Groep III: J. K. v. Zijtveld. 2. J. Timmer. Groep IV: 1. J.v.d.Wal. 2. K. F. Mud. Dinsdag 24 Jan. prom.-degradatie-wedstrijden. „SOfcSTERBERG'S BLOEI" DIENT REQUEST IN SOESTERBERG. Naar aanlei ding \an de plannen voor het stich ten van een algemene begraafplaats te Soesterberg. heeft het bestuur van „Soesterberg's Bloei" aan Burge meester en Wethouders van Soest een request gericht, waarin erop ge wezen wordt, dat de aangewezen plaats niet de juiste wordt geacht. De aandacht van het bestuur blijft nog steeds gevestigd op een achterste gedeelte van het z.g. Burgemeesters vak van de Veldmaarschalk Montgo- meryweg. (Ingez. Med.) HELDERHEID EN BESCHAVING GAAN SAMEN Nieuwe vinding breekt zich baan raet grote snelheid Wie de historie sinds oeroude tijden navorst, komt tot de ontdekking, dat het gebruik van wasmiddelen steeds tvperend was voor het beschavings peil van bepaalde volkeren. Hygiëne, helderheid en verlichte begrippen gaan bijna steeds samen In de staps gewijze verbetering van zeep en wasmiddelen weerspiegelt zich dan ook mee de opgang in de pelgrims tocht van de mensheid. De laatste opzienbarende verbetering op het gebied van de wasmiddelen is onge twijfeld de toepassing van het Actief Wit. dat verwerkt werd in Castella Zelfwerkend Wasmiddel. Dit maakt voor het eerst het z.g. „optisch ble ken" in de huishouding mogelijk" De was wordt vele malen witter, helder der cn zachter: men staat letterlijk versteld van de resultaten. Deze grote verbetering heeft het nieuwe wasmiddel dan ook een ware zege tocht bezorgd, en terecht. Leusden Meisje onder auto Toen het vierjarig dochtertje van de fam. van B. uit Leusden Woens dagmorgen werd weggestuurd voor een boodschap, stak het kind zonder voldoende aandacht te schenken aan het verkeer, de Arnhemseweg over Het meisje werd aangereden en moest, nadat dr Bergink uit Leusden eerste hulp had verleend, met een gebroken beentje en een bloedende hoofdwonde naar het ziekenhuis „de Lichtenberg" te Amersfoort worden vervoerd. Voor zover bekend treft de automobilist, die uit Maastricht kwam. geen schuld W oudenberp AANRIJDING Toen de heer A. Woensdagmorgen per fiets de Stationsweg te Wouden berg wilde oversteken, lette hij niet voldoende op het verkeer. Hij werd door een auto gegrepen en kwam te gen de voorruit terecht. Ofschoon zijn toestand zich eerst ernstiger liet aanzien, blijkt er geen levensgevaar te zijn. Er bestaat dan ook gegron de hoop, dat hij spoedig weer geheel hersteld zal zijn. „DE TOEKOMST" BIJEEN De vercnigir.tr van jonge landbouwers .De Toekomst" vergaderde Maandag- a\ond In de Landbouwschool. Na ope ning door de voorzitter. de heer C Blankcstijn werden door de secretaris, de heer Jac. v. Wolfswinkel, de notulen gelezen dio onveranderd werden vast gesteld Voor de tweedaagse kadercursus, die uitgaat van de Volkshogeschool te Eer. beek en gegeven zal worden ln ..De Grasheuvel" te Amersfoort, gaven zich negen deelnemers op. Bij de bestuursverkiezing werden de heren C. Blankestljr. cn Jac van Wolfs- winkel, respectievelijk als voorzlttor en secretaris herkozen In de plaats van de heren D. van Ommerincr en A. van Oos. lerom die niet herkiesbaar waren, werden de heor B. Hofland en G. Moes bergen gekozen. Onderwijl waren gearriveerd de he. ren Hallebeek. leraar in het openbaar spreken uit Utrecht. Post uit Drieber gen en oud.cursist Groenveld uit Woer den De heer Hallebeek deelde mee, dat een cursus in vlot en vrij spreken bestond uit 16 lessen, waarvan 8 schrifte lijk. Dnarna kwam de heer Groeneveld aan het woord Uit zijn voordrachten bleek voldoende, dat met zo'n cursus goede resultaten te bereiken zijn Een paar leden van „De Toekomst", de heren C. de Krulf en H van Dijk bespraken vrijwillig een onderwerp, waarbij de heer Hallebeek de nodige toelichtingen verstrekte. Wellicht zal lr. de herfst van 1950 zo'n cursus gehouden worden. Bij de rondvraag werd de aan. dicht gevestigd op de mollenbestrijding In de plaats van een kalveropfokwed- striid zal er dit jaar een wedstrijd ge. houden worden ir het opfokken van kuikens. Na een woord van hartelijke dank aan de heren Hallebeck. Post en Groeneveld sloot do voorzitter deze be langrijke vergadering. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Gijsbert, z. v. M. Wil- lemsen en G. A. Bos. OVERLEDEN: C. v. Dijk. wed. van G. Jetten, oud 92 jaren. MEDISCHE DIENST De medische dienst wordt Zondag 15 Januari '50 voor Woudenberg, Maarsbergcn en Maarn waargeno men door dr. P. A. G. Geijskes te Woudenberg. OUDSTE INWONER VIERDE VERJAARDAG Onze oudste inwoner, de heer A. de Kruif. mocht deze week in goede gezondheid zijn 99ste verjaardag vie ren Er was zeer veel belangstelling. Ofschoon hij de laatste jaren rustend landbouwer is. houdt hij alles nog goed bij Hij heeft voor al het dage lijks gebeuren nog grote interesse. GEVONDEN VOORWERPEN Een paar blauwe handschoenen, een grijze pet. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. PREDIKBEURTEN Ned. Herv Kerk v.m. 9.30 u; ds A. G. Haring "van Lage Vuursche; nm 6 30 u: ds H. N. van Hensbergen te Schalkwijk. Aangevoerd 20 000 eieren. Prijs 10.— tot 10 75 per 100 stuks. Han del matig. H.M. en prinsesjes met vacantie naar Oostenrijk DEN HAAG Indien de om standigheden zulks toelaten hoopt de Koningin haar vacantie dit jaar tijdens het wintersportseizoen in de Oostenrijkse Alpen door te bren gen. De drie oudste prinsesjes zul len haar moeder vergezellen. Het buitenlands verblijf zal enige we ken duren. Mevrouw Pennink zal in de ochtenduren toezicht houden op het schoolw erk dat de prinsesjes meekrijgen. Het vertrek is in de tweede helft van Februari voor zien. De Koningin cn haar kinde ren zullen zich per trein naar St. Anton begeven, vanwaar H.M. het vorige jaar tengevolge der politie ke omstandigheden na een zo kort stondig verblijf naar Nederland werd teruggeroepen. Prinses Ma rijke zal gedurende de afwezigheid van de Koningin bij haar groot moeder op het paleis Het Loo lo geren. Zware brand in dekkleden- fabriek te Rotterdam ROTTERDAM. Een rosse gloed boven de binnenstad en aanhoudend geloei van sirenes van de brand weer hebben gisteravond duizen den Rotterdammers gelokt naar de Wijnhaven, waar op de derde etage van een der weinige panden, die bij het bombardement gespaard bleven, een felle uitslaande brand woedde. In dit pand, dat in gebruik is bij een dekkledenfabriek en zeilmake rij vond het vuur gretig voedsel in een voorraad van 30.000 vierkante meter dekzeil. Een regen van von ken. die in de vlammen opsteeg, bood een fantastisch schouwspel. Franco werkt voortdurend aan positieverbetering WASHINGTON Diplomatieke kringen alhier geloven dat gene raal Franco bereid is met de USA samen te werken aan een wijziging van het standpunt dat de V.N. inzake de diplomatieke be trekkingen met Spanje inneemt, maar slechts op voorwaarde dat Groot-Brittannië daarmee accoord gaat. Zij menen dat Franco Groot- Brittannië niet graag voor een vol dongen feit wil stellen. Zij merken op dat gedurende een lang tijdvak het Britse ministerie van buiten landse zaken is blijven volhouden dat door verbreking van de diplo matieke betrekkingen met Spanje niets wordt gewonnen. ©-Of1 f» o. 0 O

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2