c VALDA Nieuwe telefoontarieven geven verschuiving van kosten Nieuw strafstelsel op komst bij de spoorwegen J Wij raad geven De Kerk keert zich naar de wereld Moet eens en Voordeel voor de ene plaats nadeel voor de andere MOEILIJKHEDEN? Geld besparen door korter spreken WEK DE GAL IN UW LEVER OP Gezinnen geen nadeel meer van disciplina ire maa tregelen Donderdag 12 Januari 1950 3 Luclitbrieven Ook andere landen hebben lucht- brieven, zoals de PTT die onlangs in omloop heeft gebracht. In Enge land, Australië, Canada en de VS is het papier van dergelijke brieven niet alleen beter, maar de formaten zijn bovendien groter dan in Ne derland. De PTT heeft voorts ge meend de achterkant der brieven van een drukpatroon te moeten voorzien. Op de luchtbrieven van andere landen kan men hierdoor tweemaal zo veel schrijven dan bij ons. Is dat nu nodig? De PTT meldt ons: In vergelij king tot genoemde landen is ons tarief voor luchtbrieven zeer laag, namelijk 10 cent boven de gewone internationale port. Een laag tarief is echter alleen mogelijk wanneer het gewicht laag blijft. Grotere for mulieren zouden een tariefsverho ging tot gevolg hebben. Daar de formulieren kosteloos zijn moet de PTT de kostprijs zo laag mogelijk houden. Het bedrukken der zijkan ten van het formulier dient ter waarborging van het briefgeheim waaraan de PTT de voorkeur heeft gegeven boven eer. groot schrijf- oppervlak. Lichting 1950 Onlangs bracht u het bericht, dat lichting 1950 geheel of grotendeels tot buitengewoon dienstplichtig zou worden verklaard. Een officiële mededeling dienaan gaande is voor zover mij bekend, tot nu toe door de regering niet verstrekt. Is dit juist of moet deze groep ook rekening houden met op komst in Maart, c.q September 1950. Mij dunkt dat dit belangrijk ge noeg is, om belanghebbenden via de pers officieel in te lichten. L. VAN KAMPEN. (Wat wij schreven had slechts betrekking op het eerste deel van deze lichting, op 1950 (I) dus. Dat hebben wij uitdrukkelijk doen uit komen. Het tweede deel van de lichting, dat in September moet opkomen, zal zeker m zijn geheel worden opgeroepen. Over het eerste deel van de lich ting 1950 zei de Memorie van Toe lichting op de begroting, dat het in de bedoeling lag, uit 1950 (I) slechts zoveel man op te roepen als nodig was voor de vorming van enige bataljons voor uitzending naar Indonesië. In verband met het feit, dat de uitzending naar Indo nesië niet door zal gaan, en naar aanleiding van de opmerkingen, die doen uitkomen dat de legerlei ding in de komende maanden de handen vrij wil hebben voor de op bouw van het nieuwe Nederlandse leger, zijn rvij tot de conclusie ge komen dat uit de lichting 1950 (I) slechts een zeer beperkt aantal dienstplichtigen voor de vorming van het kader zal worden opgeroe pen. Tussen ival en schip De Indische gepensionneerden maken zich ongerust, want de duur- tebijslag op hun pensioenen blijft onvoldoende. Een verbeterde rege ling was door Den Haag in het uit zicht gesteld, maar de R.I.S. heeft wel de pensioenen, doch niet de duurtebijslag verbetering overgeno men Wat komt er zodoende terecht van minister Götzen's toezegging dat de verbeterde duurtebijslagre- geling terugwerkende kracht zou krijgen to' 1 T nuan 1949? Wat Indonesië geworden is, heeft het te danken o.m. aan de Indische gepensionneerden en dezen lijdon een kommervol bestaan. Het is niet de vraag óf Den Haag deze omissie kan herstellen, doch wanneer, want wèl toezeggingen krijgen doch geen vervulling ervan zien, wordt door ons gevoeld als een onrecht. Oud Gepensionneerde Al dan geen verzoening Vlak na Kerstmis schreef de heer v. d. L. in uw blad. dat er geen ver zoening mogelijk is tussen Christen dom en Humanisme. Bedoelt hij. dat de humanistische cn christelijke levensopvattingen niet met elkaar te verzoenen zijn?, dat spreekt voor mij vanzelf. De aarde b 1 ij f t evenwel draaien, hoe veel verschillende levensopvattingen er ook zijn! Om der wille van de mens zullen allen die van opvatting verschillen, moeten streven naar een maatschappij van Vrijheid en Gerechtigheid. Mij lijkt dit het enig- natuurlijke. want hoe groot de ver schillen zijn der resp. levensopvat tingen, wij zijn nu eenmaal verplicht in alles tot heil van allen samen te werken. Laat ons zoeken naar wat bindt: zowel het verdraag zame Christendom als het verdraag zame Humanisme vragen dat van onsallen! C. v. Tricht Betere service a.u.b. Menigmaal komt een trein tegen woordig te laat Of men moet schil deren op een koud. nat perron tot de te late trein er is, óf men moet zijn heil zoeken in een wachtkamer, waar men niet gewaarschuwd wordt dat de trein (en hoeveel hij) te laat is, of wanneer hij nadert. Spoorweg personeel is er genoeg. Waarom geen waarschuwingsdienst geschapen? Want de luidsprekers hier en daar zijn voor het ongeoefend oor nog onverstaanbaar ook' C. J. van Brakei Duur en onbillijk De kolenprijzen weer omhoog? Dat acht ik onbillijk. De mindere man is er (weer) de dupe van. Wij konden alles, enige maanden gele den, niet tegelijk afnemer., omdat het een uitgaaf van 55 gulden was. en nu moeten wij meer betalen. En zij die het wel konden, krijgen bo vendien nog een gulden terug! On billijk „tot en met". J. v. d. Have De Fonds-drnppelaar Fondspatiënten, (dit aan heer H. de B.), de goeden niet te na gespro ken. gaan in het a1 gemeen veel te verkwistend om met datgene wat gemakkelijk wordt verstrekt. Bloes jes van hydrophiel gaas, levertraan voor nachtpitjes alles „voor niets"' van het Fonds! Echter: Wie wat spaart, heeft wat. Al 10 jaar lang heb ik een oog- druppelaar die het nog goed doet, maar. ja. ik ben missc^'-m zuinig en niet-verkwistend. J. A. de Rot (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Velen denken, dat de P.T.T. nieuwe ta rieven voor het interlocaal telefoneren gaat invoeren om zo langs een omweg tarief verhoging en dus meer inkomsten te krijgen. Dit is zeker niet het geval. De inkomsten per gesprek zullen integendeel waarschijnlijk iets dalen doordat in het algemeen de duur der interlocale gesprekken korter zal worden Het voordeel voor de P.T-T. is. dat met minder en eenvoudiger apparatuur een veel groter interlo caal verkeer kan wo'fden verwerkt. De invoering der nieuwe tarieven heeft voornamelijk een technische reden. Het nieuwe systeem, dat immers met meer vijf doch slechts drie tariefkringen heeft, heeft min der ingewikkelde tijd-zone-overdragers (T.Z.O.'s) nodig om de gesprekkosten .te registreren Alleen van deze minder in gewikkelde apparaten is levering binnen afzienbare tijd mogelijk Een aan nieuwe TZ.O's is zeer dringend be hoefte. daar het huidige tekort de voornaamste oorzaak is van de overbelasting van het interlocale telefoonverkeer. Doordat bij het nieuwe tarievenstelsel de zgn. knooppunt centrales op een andere wijze gekoppeld kunnen worden, wordt tevens bereikt dat met minder apparatuur kan wor den volstaan. Dc wijzigingen De tariefwijzigingen komen in principe neer op het vol gende. Tot nog toe kon men telefoneren in vijf kringen, die bepaald werden door de onderlinge afstanden der plaatselijke telefoonnetten, resoectievelijk Kring I: beneden de 10 km. II van 1015 km, III van 1525 km. IV van 2535 km en V boven de 35 km. De gesprekseenheid bedroeg drie minuten en men be taalde in de vijf opeenvolgende kringen respectievelijk per drie mi nuten 6. 15. 30, 45 cn 60 ct. Bij de nieuwe regeling geldt niet meer de afstand tussen de plaatsen maar de afstand tussen de respec tievelijke knooppuntcentrales, waar op de plaatselijke centrales aange sloten zijn Men neemt dan drie zo nes. resp. beneden de 10 km. van 10-25 km en boven de 25 km. De tijdeenheid wordt voor zone A een minuut, voor zone B een halve mi nuut en voor zone C tien seconden. Het waarschuwingssignaal na drie minuten komt te vervallen en na negen minuten wordt de verbinding niet meer automatisch verbroken. De verleiding om „dr:e minuten vol te praten" bestaat dan niet meer. daar men niet meer per drie minu ten maar per minuut of zelfs per tien seconden betaalt. Bekorting der gesprekken zal het gevolg zijn, waarmee de abonné zich geld be spaart cn tevens helpt de overbelas ting te verminderen. Tegenvallers In het algemeen is het wel zo. dat bij invoering van het nieuwe tarief interlocale gesprekken over korte afstanden, als zij tenminste langer Wijziging der tarieven OUDE TARIEF: Kring I: ct. per 3 minuten. Kring II: 15 ct per 3 minuten. Kring III: 30 ct. per 3 minuten.' Kring IV: 45 ct per 3 minuten. Kring V: 60 ct per 3 minuten. NIEUWE TARIEF: Tarlcfzone A: voor dc eerste minuut 6 ct voor elke volgende minuut 3 ct. Tarlcfzone B: HuurkwcsUe» rcntczcgcls ouderdomspensioen InvalldUeltswet civiele procedures arbeidswet en*. Verschillende lezers hebben ons in lichtingen gevraagd over de voor genomen verhoging van de belas tinggrens bij de loonbelasting en het beginnen van de inkomstenbe lasting van f 4000.tot f 5000. Wij vestige er de aandacht op, dat het hier nog gaat om een voor voor de eerste 30 seconden 15 ct. i nemen en niet om een verhoging. welke reeds tot stand is gekomen. Daarom lijkt het ons beter op deze zaak eerst in te gaan wanneer het wetsontwerp is ingediend en men de juiste bewoordingen van de wet kent benevens de bedoelingen van de Regering. dan een minuut duren, duurder worden dan volgens het oude tarief. Tot nog toe lag het tarief voor deze korte afstand echter beneden de kostprijs. Da gesprekken over gro tere afstanden worden in veel ge vallen goedkoper. De afstand speelt in de kosten van het telefoonver keer trouwens een veel minder gro te rol dan wel in de huidige tane ven, die nog dateren uit de tijd van het niet-automatische telefoneren, tot uiting komt. De nieuwe tarieven zullen over het algemeen meer dan de oude In overeenstemming zijn met de wer kelijke kosten Er komt echter een aanzienlijke verschuiving van de kosten. Door de nieuwe indeling »n zones kan het gebeuren, dat een bepaalde plaats zeer ongunstig wordt ingedeeld ten opzichte van een andere plaats, waarmee veel Wapenstroom zal nu spoedig vloeien WASHINGTON. Een bilaterale overeenkomst betreffende de wa penleveranties zal binnen tien da gen tussen de Verenigde Staten en Groot Brittannië worden gesloten. De geschilpunten over de leveran ties zijn aanmerkelijk geslonken, zodat de Britse vertegenwoordiging nieuwe instructies uit Londen had ontvangen. Het sluiten van het bilaterale pact tussen beide landen zal de laatste hinderpaal wegnemen die nog aan de eerste wapenleve ranties aan de Atlantische Pact- landen in de weg stond, doen ver dwijnen. (Ingez. Med.) U *ult 's morgen» „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Kist Carter's Leverpllletjes. Onaangename vragen voor Nederland in Belgisch parlement BRUSSEL. De heer Koninckx, afgevaardigde van Antwerpen, heeft de Belgische minister van Buiten landse Zaken de volgende vragen gesteld: „Is het juist en de minis ter bekend, dat de Nederlandse re gering stappen heeft ondernomen bij de autorite.ten te Washington om te bewerkstelligen, dat graan schepen bestemd voor West-Duits- .land, die te Antwerpen hadden "moeten overladen, m Januari naar Rotterdam zouden worden omge leid? Is het de minister bekend, dat de Amerikaanse autoriteiten ge deeltelijk op dit verzoek zijn inge gaan en daarmede verband houden de maatregelen hebben laten ne men door de Duitse firma's voor wie het graan bestemd is? Zoals bekend, heeft men van Ne derlandse zijde verklaard, dat van deze oorspronkelijk door een ont- werpsblad uitgesproken beschuldi ging geen woord waar is. Ondanks de automatisering zal de telefoonjuffrouw niet uit de centrales verdwijnen. Tot onge veer 1960 hebben wij haar nog nodig voor het tot stand brengen der niet-automatische gesprekken en na die tijd blijft zij nog nood zakelijk voor de internationale gesprekken, voor inlichtingen U draait en krijgt het nummer in een andere stad. Dat gaat erg eenvoudig, maar in de centrales staan ingewikkelde apparaten, die regelmatig gecontroleerd worden. wordt getelefoneerd. Voor een aan tal plaatsen kan het telefoneren dus ongetwijfeld veel duurder worden. Goedkoper en duurder Het volgende kan misschien als illustratie dienen. Volgens het nieuwe systeem geldt voor alle plaatselijke centrales, die rechtstreeks op een bepaalde knooppuntcentrale aangesloten zijn, hetzelfde tarief voor het telefone ren met elke plaats van een wille keurige andere knooppuntccntrale. Laten we nu een paar bekende plaatsen in het centrum van het land als voorbeeld nemen. Utrecht geldt ook als knooppunt-centrale voor Zeist en Vleuten. Amersfoort is een andere knooppuntcentrale Volgens het nieuwe systeem is het telefoneren met Amersfoort vooi Utrecht. Vleuten cn Zeist even duur (zone B). Volgens het oude tarief valt Zeist voor Amersfoort echter in kring 2, Utrecht in kring 3 en Vleuten in kring 4. Het telefoon verkeer tussen Zeist en Amersfoort gaat dus duurder worden en het te lefoonverkeer tussen Vleuten en Amersfoort goedkoper. Aan dc beurt Het nieuwe tarief geldt op het ogenblik alleen nog maar voor Arn hem en Alphen aan den Rijn: uiter aard slechts voor de uitgaande ge sprekken. Het ligt in de bedoeling het nieuwe tarief zeer binnenkort ook voor Hilversum, met Bussum, Laren, Baarn enz. in te voeren en in de loop van dit jaar ook voor Ede-Wageningen, Druten <Bet.\ Enschede, Purmerend, Zutfcn, Enk huizen en omgeving, Waalwijk, Meppel, Epe (Geld.) en nog enkele plaatsen. Belangrijk is, dat tegen het eind van het jaar ook DEN HAAG het nieuwe tarief krijgt, na dat het eerst in Naaldwijk en Was senaar is ingevoerd. Overgangstarief Verder komt er, vooruitlopende op het nieuwe tarief, in een groot aantal plaatsen een overgangstaricf, dat ook reeds een aanzienlijke ver eenvoudiging der apparatuur mo gelijk maakt. Dit overgangstarief heeft evenals het nieuwe tarief drie tariefzones; alleen geldt de volle minuut als tijdseenheid, ook voor de zones B en C. Het overgangstarief. waarvoor omgebouwd oude T.Z.O.'s gebruikt kunnen worden, wordt in de loop van dit jaar o a. ingevoerd voor Gorcum, Dordrecht. Gouda, Middel burg, Maastricht, Zaltbommel, Assen voor elke 30 sec. meer 3 ct. Tarlefzonc C: voor de eerste 10 seconden 27 ct voor elke 10 sec. meer 3 ct. OVERGANGSTARIEF: Tariefzone A: Geheel als nieuwe tarief Tarlefzonc B: voor elke eerste minuut 18 ct. voor elke volgend minuut 6 ct. Tariefzone C: voor elke eerste minuut 36 ct. voor elke volgende minuut 18 ct. en Leeuwarden. Aanvankelijk lag het ln de bedoeling ook Rotterdam dit jaar reeds het overgangstarief te geven, maar het ziet er nu naar uit dat het niet vóór 1951 gebeurt. Het zal verscheidene jaren duren voor de nieuwe tarieven overal zijn doorgevoerd, dwz. dat overal dc nieuwe TZO's zijn geplaatst. Geheel doorgevoerd kunnen ze pas worden als de telefoon in ons hele land ge automatiseerd is. Als er geen oor log was geweest zou dit nu zijn be reikt. Aanvankelijk zou daarna de automatisering ln 1956 zijn vol tooid. maar thans, na de devaluatie o.a., vreest men in deskundige kringen, dat de automatisering niet voor 1960 zal zijn voltooid. Momen teel is 86"/o van het telefoonnet ge automatiseerd en worden 70% der interlocale gesprekken automatisch gevoerd. Indien de desbetreffende vragen stellers omtrent de inhoud van hun brieven toch nog nadere inlichtin gen wensen, dan willen wij, als ze ons dit laten weten, gaarne pro beren hen te antwoorden. Vraag: G. J. B. Deze wil gaarne weten of de huurverhoging van 15% ook geldt voor de in het be gin van 1941 ter bewoning gereed gekomen woningen. Antwoord: Vemoedelijk geldt de komende huurverhoging niet of slechts gedeeltelijk voor woningen, voor welke na 1940 'n huur is vast gesteld. Eerst als de desbetreffende wet is ingediend, bestaat op dat punt zekerheid. Vraag: H. J L. stelt enkele vra gen over te betalen premicn enz., waarvan de strekking uit het vol gende antwoord blijkt Antwoord: Ad. 1De zgn. Joe- kes-gulden moet komen boven het weekloon, mits over een jaar geno men dit loon niet boven f 3750, uitgaat. De gulden komt voor volle rekening van de werkgever Hij mag het geld niet op derden verha len. Ad 2. Van de premies, verschuldigd voor Ongevallen- en Kinderbijslag wet, mag niets op de werknemers worden verhaald. Van de premies, welke voor Ziektewet en Zieken- fondsenbesluit moeten worden be taald, wordt respectievelijk 1% en 1.8% op de werknemer verhaald. Voor de Ziektewet is dit niet ver plicht. Vraag: Ch. R. M. K. Deze wil graag weten, of men, als het loon beneden f3750,per jaar is, doch het inkomen door eigen bezit hoger, toch onder verplichte ziekteverze kering valt. Antwoord: Ja. Ingevolge het bepaalde bij art. 1 onder c. der Ziektewet wordt niet onder arbei der .in de zin dier wet verstaan de gene. wiens overeengekomen vast loon in geld, verdiend in loondienst, meer dan f 3750.- per jaar bedraagt ln verband hiermede is vragen steller, ongeacht zijn inkomen niet in loondienst verkregen, verplicht verzekerd krachtens de bepalingen der Ziektewet en zijn daardoor dus ook de bepalingen van het Zieken- fondsenbesluit op hem van toepas sing. De werkgever is verplicht om de helft van de premie, verschuldigd krachtens het Ziekenfondsenbe- sluit, op het loon in te houden. Waar de premie 3,6% bedraagt moet dus 1,8% op het loon in min dering worden gebracht. Daarnaast is dewerkgever bevoegd om een deel van de premie verschuldigd krachtens de Ziektewet tot een maximum van 1% in te houden. Tenslotte zij er, mede gelet op een andere vraag van U, nog op gewezen, dat, indien men niet als verplicht-verzekerde bij een Alge meen Ziekenfonds (naar keuze van belanghebbende) staat ingeschre ven, geen recht op uitkering van ziekengeld bestaat. UTRECHT. Er is een nieuw strafstelsel op komst bU de Nederlandse Spoorwegen. Men schünt bü deze vervoersonderneming te willen breken met het systeem, dat in geval van overtredingen of plichtsverzuim, niet alleen het betrokken personeelslid maar óók diens gezin daar ernstige nadelen van ondervindt door de inhouding van een halve of een hele weck van het salaris of het loon. Inplaats daarvan zou men hen, die hun taak niet naar behoren hebben vervuld, willen overslaan bij promotie of de kansen van een normale bevordering willen ontnemen. Uiteraard brengt dat ook zijn financiële consequenties mee. Maar die zijn niet van directe aard en veroorzaken geen catastrofe in het huishouden van dc spoorman, die in deze dure tijden vrijwel onoverkomelijk is. ten. Wij zijn er van overtuigd, dat dit door de meerderheid van het spoorwegpersoneel met grote vreugde is vernomen. Mogelijk bijdrage tot groter veiligheid Blijkens een mededeling in „Voor rang", het orgaan van de katho lieke spoormannen, vormt het nieu we strafstelsel thans een punt van bespreking tussen de directie van de N.S. en de personeelsraad. De didrectie wacht op een voorstel van de raad, waaruit men zou mogen concluderen, dat de plannen van de directie wacht op een voorstel van volledige instemming hebben ver worven. Hoe dit ook zij, verande ringen zijn binnenkort te verwach- (lnqez. Med.) Neem een doos echte f=A S "T ILLES VOOR UW HOEST Uit zijn midden haaldelijk het toch zijn her stemmen opgegaan, niet minst in de laatste tijd. die er op hebben gewezen, dal de men sen, die door „tarief-straffen ver bitterd, gejaagd, nerveus en soms compleet angstig zijn geworden, en naar het ons wil voorkomen ook juist. Het hangt samen met de hoogst ernstige gevolgen, die ook kleine nalatigheden of zelfs maar vergissingen van het spoor wegpersoneel met zich kunnen mee brengen. Het is hierom, dat spoor wegmannen, die in gebreke zijn ge bleven. niet alleen disciplinair wor den gestraft, maar zich ook voor de rechter moeten verantwoorden, die overigens herhaaldelijk veel be grip aan de dag legt voor hun moei lijke positie. Dat „tarief-straffen soms „ver bittering" wekken, is iets dat wij begrijpen kunnen. Dat er echter geen waarborgen voor een goede dienstuitvoering meer zouden zijn door angst voor straffen, zouden wij niet graag zonder meer willen onderschrijven. Moch het echter toch waar zijn, dat gelijk wel beweerd wordt het zelfvertrou wen en het algemene concentratie vermogen door het huidige straf stelsel worden ondermijnd, dan kan cie voorgenomen wijziging, die de bittere sociale bijsmaak daarvan poogt weg te nemen, ook bijdragen tot groter veiligheid op onze spoor- geen degelijke waarborgen meer wegen, die zowel door directie als bieden voor een onberispelijke dienstuitvoering. Dc kwestie is actueel geworden dopr de vele spoorwegongelukken van de afgelopen maanden. Naar aanleiding van hetgeen wij hier over onlangs geschreven hebben, ontvingen wij een brief van „een vrouw van een spoorman", waarin zij de vraag stelt of de oorzaak der talrijke ontsporingen etc. niet zou moeten worden gezocht in een ze kere angstpsychose van het perso neel en waarin zij opmerkt, dat nergens zo zwaar wordt gestraft als bij de N.S. Dit laatste is ongetwijfeld waar personeel vurig wordt begeerd en nagestreefd. Indien wij de ontwikkeling der kerkelijke werkzaamheid gadeslaan, hetzij in ons land, hetzij elders, dan treft het ons, dat in verschillende landen en binnen verschillende Kerken nieuwe kerkorden in voorberei ding of discussie zijn. In ons land: in de Ned. Herv. Kerk, de Evangelisch Lutherse Kerk en de Remonstrantse Broederschap. In Zwitserland kregen enkele kan tonnale Prot. Kerken haar nieuwe orde; Duitsland kwam zover in Eisenach, in de loop van vorig jaar en in enkele Skandinavische landen, waar de Kerk staatskerk is, gaan steeds meer stemmen op om autonoom te worden en werkelijk kerk. Opvallend is in al deze dingen, dat de Kerk zich niet reorga niseert, naar binnen of naar buiten, ofschoon uit de aard der zaak de organisatievorm niet kan blijven buiten wijziging van gees telijke structuur maar dat de Kerken zich veel meer reforme ren. Daarbij gaat het er zeer be slist niet om. terug te keren tot een kerkelijke ordening van dc 17e eeuw, die de Kerk introver- teert tot een in de wereld weinig meer gehoord en gezien platvorm. Integendeel. Het gaat thans, in de moderne wereld, om het aposto laat der Kerk i n die wereld. Zij kan dit eenmaal weer opnieuw ontdekt, niet verwezenlijken zon der een innerlijke structuur, die vanuit geloof en belijden haar de opdracht verstrekt tot de wereld te gaan Vandaar, dat de laatste jaren allerwege sectoren van de kerke lijke bemoeienis de aandacht ver kregen, die tot voor betrekkelijk kort werden overgelaten aan in stanties buiten of aan de rand der Kerk. Wat bv. in ons land, in Duits land, Zwitserland geschiedt aan mannenwerk, rechtstreeks van de Kerk uitgaande en niet meer van de christelijke vereniging, ontspringt onmiddellijk aan de nieuwe positie der Kerk in de we reld. Zo is het ook met het uitge breide jeugdwerk. Bij ons, en bv. in de Herv. Kerk, de ver schillende onderdelen hiervan, door de Jeugdraad behartigt; Pad vinderij, jongens- en meisjes club werk. arbeiders- en plattelands- jcugd, jonge lidmaten. De „Jonge Kerk" heeft een eigen orgaan, met een grote oplage Maar ook in Zwitserland heet dit contact blad „Junge Kirche". De Luther- sen en Doopsgezinden in ons land hebben frisse jongeren-tijdschrif ten in het leven geroepen. En zelfs een kleine groep als de Oud- Katholieken ontwikkelen op dit ge bied grote activiteit. Daarnaast moet niet vergeten worden, dat allerlei christelijke verenigings werk onder de jeugd, ingeschakeld is bij de Jeugdraden der diverse Kerken Deze week: in Kerk en Wereld De Kerk is gaan verstaan, dat haar weg niet verder van de mens mag afvoeren, doch alleen naar hem toe. Wij kunnen ons daarbij afvragen, of allerlei nieuwe din gen zullen stand houden. Bijvoor beeld, wat z'ch door de Kerk aan biedt op het terrein van toneel, film en radio, hier en in het bui tenland De toekomst zal dat le ren. Maar nieuw is in elk geval, dat de Kerk veel eerder dan vroeger gebruikt maakt van de wegen, die buiten de Kerk óók bewandeld worden om de mens te bereiken. Een vergaande bemoeienis ver kregen de Kerken op het punt van het gezin en het huwelijk. Offi- cieel-kerkelijke bureaux met be trekking tot huwelijksvragen en huwelijksnood, zijn reeds lang geen zeldzaamheden meer. De me dische- en pastorale hulp, door deze bureaux geboden wordt steeds meer gevraagd en dient me de tot dam tegen de ontwrichtin gen, die zich op dit gebied in toe nemende mate voordoen. En in de grote, publieke vragen van sociale en economische aard, ook in die van de politieke ver houdingen, is er het uitgebreide verband van de Wereldraad van Kerken en de Oecumenische Ra den in diverse landen, die zich hiermede bezig houden en hun stem doen horen, wanneer zij dit nodig achten. Zo leven in de verschillende Kerken van het Europese conti nent verschillende vragen en ook moeilijkheden. In Duitsland zijn weliswaar de verwarringen die het Nationaal Socialisme ook in de Evangelische Kerk heeft gesticht, voorlopig niet terug te vinden, maar toch ver keert de D.E.K. nog steeds in spanningen. Ook, omdat juist daar veel meer is en ook nog wordt gestreefd naar restauratie in plaats van reformatie De restau ratieve krachten kan men hier al lerminst onderschatten. Als de „Bekennende Kirche" verklaart, dat haar taak verder gaat bete kent dit. dat zij zich verzet tegen het confessionalisme van de Lu- thersen in het midden der D E.K Er is verschil van inzicht op het punt van de scheiding tussen Oost- en West Duitsland, en der halve ook op het punt van de ver antwoordelijkheid daarvoor. Te meer. waar het schijnt dat de R. Kath Kerk in de Oostzone al haar krachten heeft behouden en steeds meerderen er heen voert. Van de Engelse Kerken is eigen lijk niets bijzonders te vermelden Zij leven haar eigen leven, treden duidelijk in het wereldverband, maar theologisch is de Engelse Protestantse geestelijkheid zeer beslist nog weinig benaderbaar voor hetgeen op het vasteland van ons werelddeel velen in beweging zette. En dit heeft uit de aard der zaak gevolgen voor de kerkelijke praktijk, die zich zonder veel schokken voortzet en handhaaft. In Frankrijk is het gesprek van deze uit, bv. met een zeer goed en modern geredigeerd week. blad als „Réforme" gebeurt, wijst op een intensief kerkelijk leven en op veelzijdige werkzaamheid. De Kerken achter het ijzeren gordijn voeren haar doorgaande strijd. Sommige capituleren, in de hoop of de verwachting dan haar arbeid te kunnen voortzetten. Een deel dezer Kerken heeft aan die verwachtingen inmiddels reeds de bcdem zien inslaan. Anderen hou den voet bij stuk, zoals de Luther- sen in Hongarije, maar worden naar steeds kleiner terrein terug gedrongen. En omdat niemand weet, wat de Russen in de zin heb. ben dit geldt ook voor Ooste lijk Duitsland leeft men, ook kerkelijk op een vulkaan, ook wanneer er no geen of \yeinig ruok uit de kraters komt die een uitbarsting doen vermoeaen. In Amerika worden de Kerken nog zeer beziggehouden met het probleem van de atoombom. D w. z.. was er een jaar geleden nog een soort van kruistocht-stemming tegen het Communisme, thans zien de Amerikaanse Kerken haar taak veel meer gelegen in het ko men tot verstaan en begrijpen van, zo mogelijk tot overeenstem ming met Rusland Dc zaak heeft zich naar het politieke vlak ver plaatst, omdat daar dan toch de beslissingen moeten vallen. De bekende politicus en kerke lijk voorman Foster Di.lles heeft enkele maanden geleden de Kerken er uitdrukkelijk voor ge waarschuwd, dat zij zich met de politiek van de staat zouden iden tificeren. Het is de taak der Kerk de spanningen, die de wereld be heersen cn in onrust brengen, te helpen oplossen. Want men weet het in Amerika goed dat elke oor log het Communisme bevordert en dat na 1914 het getal communisten met 200 millioen is vermeerderd. Maar na 1945 met 700 millioen! En dit is ook de achtergrond van het congres dat in Augustus a.s. te Londen zal worden gehouden, op initiatief van de bisschop van Chichester der Anglicaanse Kerk, gaande over de Doop, De kleine en waar de drie grote wereld- Protestantse minderheid drie- godsdiensten: Islam, Boeddhisme Znak-Schallenberg: Ap. Internuntiaat ontkent iedere relatie In ons blad van de 7de j.l. heb ben wij onder het hoofd „Zaak- Schellenberg ontijdig bijgezet Proc. generaal herhaalt en zwijtf* verder" herinnerd aan de wendin gen, die de affaire-Schallonberg telkens heeft genomen. De procu reur-generaal meende te kunnen volstaan met een communiqué aan de pers in plaats van met een pers conferentie. „Hij heeft er", schre ven wij o.m., „de voorkeur aange geven een verklaring uit de weg te gaan, waaruit de rol van de pau selijke internuntiatuur, waar de verkoop van effecten zou geschie den, duidelijk zou kunnen worden". Naar aanleiding van deze alinea mochten wij een schrijven ontvan gen van mgr. P. Giobbe, pauselijk internuntius te 's-Gravcnhage: het is gedateerd 9 Januari 1950 'en het deelt ons onder nr. N 7150 - 50 mede: ..Ik wens te dementeren, op de meest formele manie-, hetgeen ik doe door mi-1 del van dit schrij ven dat mijn Apostolisch In ternuntiaat ooit iets te maken heeft gehad van welke aard ook met de heer Schallenberg, en evenmin niet ieder ander die in de z^ak Scha'lenberg ?-?moeid is." „Ditzelfde démenti had ik reeds gedecodeerd b' i r'o hoofdredactie van Trouw, toen dit blad in zijn nummer 1352 van 28 September 1949 zijn e-mmentaar over de dood van de h^-cr Schallenberg had ge publiceerd". „Ik geloofde, om de waarheid te zeggen, dat deze volstrekte ontken ning voldoende zou zijn geweest om de leg ti" van een mogendheid geliik het Vaticaan buiten elke ver denking te stellen bij de pers van dit land" (Nederland). „Ik ben er zeker van dat uw waarheidsliefde en uw algemeen erkend gevoel voor eer u ertoe zul len brengen dit démenti openbaar te maken in het eerstvolgende nummer van uw dagblad". „Wil aanvaarden, heer hoofdre dacteur. de verzekering van mijn hoogachting; (w.g) P Giobbe, Apostolisch Internuntius". Wij voldoen gaarne aan het ver zoek tot opneming van dit schrij ven, vooral omdat er eens te meer uit blijkt, dat het wenselijk zou zijn geweest, als de procureur-generaal de pers in de gelegenheid had ge steld van alle bijzonderheden in de zaak-Schallenberg kennis te ac- kwart miljoen in het gehele land en Christendom, elkaar zullen ont- men en vooral: daarover vragen te is evenwel een in veel opzich- moeten om over de vrede te spre- stellen en van gedachten te wisse len toonaangevende groep. Wat ken. j len.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3