Het meeste parlementaire werk geschiedt binnenskamers Gestolen relief weer terecht Winkeliers voelen zich in bestaan bedreigd Van exposanten is 82 pCt tevreden Openbare vergadering biedt geen duidelijk beeld van Kamer-arbeid Adelaar-huisdier nog net in kinderroof verhinderd Dader liet het vrienden zien Gauw en Grondig Donderdag 12 Januari 1950 5 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De meeste bezoekers van de publieke tribune van de Tweede Kamer verlaten deze in de regel met een gevoel van teleurstel ling. Dit komt ln hoofdzaak, doordat de werkwüze van het parlement niet tot de verbeelding spreekt en er van de eigenlijke gang der werkzaam heden te weinig buiten de enge kring der ingewijden bekend is. Het zou echter in hoge mate onjuist zijn, conclusies te trekken in zake de bete kenis van onze parlementaire democratie uit het beeld, dat de vergade ring dikwijls biedt. I Dit nu is een schromelijke ver gissing. welke echter door hetgeen van de werkzaamheden der Kamer waarneembaar is, sterk in de hand wordt gewerkt. De bezoekers, die met enige fantasie zijn toegerust, zouden zich kunnen voorstellen, dat alle vertegenwoordigers des volks, die niet netjes in hun groen- saaien bankje zitten, bezig zijn om hun schadeloosstelling want van een „salaris" kan bij kamerleden niet gesproken Worden t€ ver doen aan koffie, limonade en taart jes, terwijl zij er in de behaag lijke zetels van de koffiekamer hun gemak van nemen. De voorstelling, dat de Kamer leden er maar een beetje „met hun pet naar gooien", is met de werke lijkheid volkomen in strijd, doch dat zij ontstaan kan, vloeit voort uit het feit, dat het meeste en zwaarste werk van de Kamerleden binnenkamers geschiedt. Daartoe behoort zowel de arbeid, welke rechtstreeks met de wetgeving te maken heeft en waarvan de open bare vergadering slechts één der vele aspecten is, als alle beslomme ring, welke samenhangt met het voeren van besprekingen met be langhebbenden en het verzorgen van een dikwijls omvangrijke cor respondentie. Een Kamerlid is, als hij zijn taak goed vervult, in feite voortdurend in functie, ook als zijn bezigheid zich aan de waarneming onttrekt. Misverstanden van publieke tribune De bezoeker, die binnenkomt en van zijn hoge standplaats op de publieke tribune een oogje waagt aan hetgeen in de parlementaire arena geschiedt, is omtrent drie dingen snel met zich zelf in het reine. Hij ontdekt natuurlijk de voorzitter op zijn troon aan de raamloze lange zijde van de verga derzaal en tegenover hem de leden of het lid der regering, wie de uit gesproken lof of critiek geldt. De spreker trekt van. zelf de aandacht, omdat zijn stem uit de luidsprekers schalt. Overigens, en dat ontdekt de op merkzame bezoeker al heel snel, is het met die „spreker" dikwijls een eigenaardig geval Hij spreekt nl. niet, maar hij leest van grote vel len papier, waarop hij zijn rede voering zorgvuldig heeft uitge schreven. En bij een debat, waarin vele van die verstokte voorlezers optreden, wil het bovendien nog al eens gebeuren, dat bij het voor lezen geen rekening gehouden wordt met hetgeen reeds door een voorgaande lezer in het midden is gebracht. Hierdoor is in zulke ge vallen van een gedachtenwisseling in de eigenlijke zin des woords geen sprake. Daarbij komt en dat vooral treft de bezoekers als iets onver klaarbaars dat er, uitzonderin gen daargelaten, gewoonlijk maar een handjevol Kamerleden in de vergaderzaal aanwezig is, van wie velen zich aan luisteren niet te bui ten gaan, doch zitten te werken of een praatje maken. Deze geringe belangstelling constaterende komt men allicht tot de gevolgtrekking, dat de Kamerleden hun taak niet ernstig zouden opnemen. Oudewaterse crediteuren tevreden gesteld OUDEWATER. Crediteuren van de in staat van faillissement verklaarde „Oudewaterse Bank" hebben Woensdagavond wederom te Oudewater een vergadering ge- 'houden.^ Na deze bijeenkomst, die door 250 crediteuren werd bijge woond hebben de voorzitter der vergadering, de heer L. Vos, de le den der door de rechtbank benoem de commissie uit de schuldeisers, de heren G. van der Lee, J. G. Bros- huis en mr J. I. van Doorninck, ad vocaat te Gouda, zomede de burge meester van Oudewater, de heer H. F. Arke, ons mededelingen gedaan omtrent het verloop der besprekin gen. Een niet ongunstige wending is in de onderhandelingen geko men. De Amsterdamse Bank heeft zich namelijk bereid verklaard aan de crediteuren van de Oudewaterse Bank een aandeel van ƒ25.000, ponds-pondsgewijze te verdelen, te verstrekken, zomede een garantie, dat de 50 pet van de over de eerste drie jaren te maken winst, welk percentage genoemd is in de voor lopige overeenkomst tussen de cu ratoren en de „Amsterdamse Bank", niet minder zal bedragen dan ƒ25.000. De „Amsterdamse Bank" zal tevens de faillissements- kosten, die anders ten laste van de boedel zouden komen, op zich ne men. Op advies der commissie heeft de vergadering zich met algemene stemmen hiermede accoord ver klaard. Nieuw gevaar bedreigt het kabinet-Bidault PARIJS De Franse socialisti sche parlementsfractie heeft ge dreigd. dat de socialisten zich mo gelijk uit de regering-Bidault zul len terugtrekken als een bonus van 3.000 francs aan de laagst betaalde arbeiders niet zal worden ver strekt. Het Franse kabinet keurde gis teren Bidaults weigering om de bonus toe te kennen goed. Voor wat de wetgevende arbeid betreft spiegelt zich dat af in het onverstaanbare „prevelement je" Den Haag, het hele land, kan in ruste zijn, maar in de Kamer brandt het licht.de begrotings- debatten houden de gemoederen bezig tot in de nacht. van de voorzitter bij de aanvang der vergadering, waardoor bezoe kers altijd het gevoel hebben, dat zij bij de neus worden genomen. Doch hetgeen de voorzitter dan van een ter griffie getypt manu script voorleest is de samenvatting van hetgeen in noeste arbeidszaam- heid achter geslr.ten deuren is ge wrocht en te zijner tijd in openba re behandeling komt. In de handelingen der Kamer vindt men de gemompelde tekst in extenso terug en dan blijkt dik wijls, dat er een geheel programma van werkzaamheden is ontvouwd, zowel voor de openbaarheid als voor de parlementaire binnen kamer. Deze activiteit binnens kamers, waarvan men de duidelij ke bewijzen vindt in de voorlopige verslagen, is het fundament van de parlementaire arbeid. Transitoverkeer in het geding Antwerpen en Rotterdam zouden het niet eens zijn Het Antwerpse dagblad voor Ha- venbelangen de „Lloyd Anversois" zegt van doorgaans welingelichte zij de te hebben vernomen, dat de Ne derlandse regering te Washington stappen heeft gedaan om te bewer ken, dat graanschepen met lading be stemd voor West Duitsland, welke Antwerpen tot bestemming hadden, gedurende de maand Januari Rotter dam zullen aandoen. Voorzover wij weten aldus de „Lloyd Anversois" is het State De partment hierop ingegaan zonder overleg te plegen met de Belgische autoriteiten. Wij kunnen nauwelijks aannemen dat de Nederlandse rege ring dergelijke geheime stappen on derneemt die ten doel hebben ons een normaal verworven vracht ai- handig te maken. Het zou ons zeer verbazen indien de Amerikaanse re gering inderdaad was ingegaan op dergelijke geheime voorstellen, zon der de Belgische regering daarin te kennen. Wij beschouwen dit gebeu ren als zeer ernstig om de mentaliteit die het weergeeft", aldus de Lloyd Anversois. Naar de Handels- en Transportcou rant uit bevoegde Nederlandse krin gen verneemt, moet het uitgesloten worden geacht, dat bovengenoemd bericht ook maar ten dele juist zou zijn. De verdeling van de graanaan- voer voor Duitsland voor Januari is al vastgesteld: vier graanschepen zullen te Rotterdam binnenlopen en drie te Antwerpen, De vastgestelde normale verhouding is 70 pet voor Rotterdam en 30 pet. voor Antwer pen. De Belgen hebben aanspraak gemaakt op een verdeling voor Fe bruari naar dezelfde verhouding als voor Januari Hiertegen is van Ne derlandse zijde bezwaar gemaakt, daar hierdoor het evenwicht zou worden verbroken. Anderzijds hebben de Nederlan ders in verband met de kwestie der graanverschepingen gerechtvaardig de klachten tegen de Belgen. Krach tens afspraak tussen Nederland en Duitsland, neemt Duitsland voor 20 pet deel aan het opvarende Rijnver- keer voor Rotterdam. Enige weken geleden nu is van Belgische zijde aan W.-Duitsland het aanbod gedaan, voor 60 pet. deel te nemen aan de verschepingen van Antwerpen naar de Rijnhavens. Door een dergelijk aanbod komen uiteraard de belan gen van de Nederlandse Rijnvaart in gevaar, daar deze steeds een belang rijk percentage van de Belgische verschepingen naar de Rijn heeft verzorgd. Een onverwachte ontmoeting AMSTERDAM. Toen giste, ren Katja Sabelewski, de vrouw van de heer Beynen, hoofdad ministrateur van het circus Strassburger, met haar tien honden in het Vondelpark te Amsterdam wandelde, kwam z\j twee oudere dames tegen, die veel belangstelling voor de hon den toonden. Op verzoek van een der dames knoopte de ande re dame een gesprek aan met mevrouw Sabelewski, een af stammeling van een oude Rus sische artistenfamilic. Mevrouw Sabelewski vertelde, dat zij bezig is de honden te dresseren voor een nieuw hon dennummer, waarmee zij bin nenkort hoopt te debuteren De beide oudere dames luisterden met zeer veel aandacht. Later bleek dat deze dames Prinses Wilhelmina en een hofdame wa ren, die een wandeling door het Vondelpark maakten. Vv Op zoek naar Afrika's rijkdommen PARIJS. In Parijs is vandaag een conferentie begonnen van kolo niale deskundigen uit zes landen. Er zal worden besproken, op welke wijze de rijkdommen van Afrika geëxploiteerd dienen te worden. Aan de conferentie wordt deelge nomen door technische experts uit Groot Brittannië, Frankrijk, België, Portugal. Zuid Afrika cn Zuid Rho desia. Getracht zal worden een op lossing te vinden voor het pro bleem, hoe particuliere beleggers in het Zwarte Werelddeel te inte resseren. ONRUST IN TABAKSWERELD Protest tegen verlaagde winstmarge en oneerlijke concurrentie (Van een onzer verslaggevers) „Onze bestaansrechten zün In gevaar en w(J bevinden ons ln ccn nood toestand." zeggen de sigarenwinkeliers en ze wijzen daarbij op de winst marge die door de kerfindustrle verlaagd .is en op de verkoop van tabaks artikelen door anderen. De laatste weken worden overal In het land protest- vergaderingen belegd cn reeds enige malen z^jn moties gezonden aan regering cn fabrikanten om een einde te maken aan een toestand, die naar de mening van de sigarenwinkeliers voor velen van hen de ondergang betekent. Britten leveren Koch aan Polen uit HAMBURG Erich Koch, de nationaal-socialistische ..Gauleiter" van Oost-Pruisen en commissaris voor de Oekraine. is door de Britse autoriteiten aan Polen uitgeleverd. Volgens Kochs advocate is de voormalige Gauleiter door een hongerstaking van 12 dagen zo verzwakt, dat zün uitlevering moest worden versneld om hem nog levend naar Polen te krijgen. Ook de sigarenwinkeliers uit onze provincie ziin niet te vreden en in een protestvergade- ring van de Federatie van Siga renwinkeliers in Sticht, Gooi. en Eemland in hotel Noord-Bra bant te Utrecht gehouden, gaven ze daarvan blijk. De heer L. van Berkel, hoofdbestuurslid uit Haar lem vertelde dat een van de grie ven van de sigarenwinkeliers, nl. de verlaging van de winstmarge door de kerftabakindustrie wellicht spoedig tot het verleden zal be horen, omdat de fabrikanten be reid zijn hun standpunt over deze winstverlaging te herzien. Aan het grootste bezwaar, dat van de levering van de grossiers in tabaksartikelen aan caféhou ders. kruideniers enz. wordt nog steeds niet genoeg aandacht ge schonken, ondanks herhaald aan dringen van sigarenwinkeliers bij regering en grossiers en fabrikan ten. In Haarlem hebben de win keliers daarom een contactcom missie gevormd, die er op toeziet dat grossiers op straffe van ge boycot te worden niet leveren aan andere dan sigarenhandelaren. Immers, zo redeneert men, om zich als tabakswinkelier te vesti gen is een examen nodig en kap pers, kruideniers, caféhouders en andere zakenlieden die tabaksar tikelen verkopen doen daarmee de bonafide sigarenwinkelier? oneer lijke concurrentie aan, temeer daar caféhouders niet gebonden zijn aan de winkelsluitingswet. „Door het instellen van exa mens heeft de regering erkend dat VERSLAG NAJAARSBEURS Bij 74 pCt. was de omzet zo dat van succes kan worden gesproken Meer buitenlandse cr voor ons vak een speciale be kwaamheid nodig is." zei de heer Van Berkel „en daarom mogen wij verwachten dat de wet °ns ook beschermt. Dat dit desondanks niet gebeurt voelen wij als een groot onrecht en wij hebben daar om besloten zelf maatregelen to nemen om de verkoop van tabaks artikelen door onbevoegden tegen te gaan." Het uitoefenen van pressie op grossiers wil men nu overal in het land door gaan voeren om te voorkomen dat de toestand van voor 1939 70 van de sigaren zaken was toen insolvabel te rugkeert. „Het is niet onze bedoeling een strijd te voeren tegen grossiers en fabrikanten Wij hebben elkaar nodig, vooral als wij straks naast elkaar komen te staan in de Pu- bliekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie, maar wanneer blijkt dat men or.s moedwillig tegenwerkt, zullen wij de strijd niet schuwen", zo besloot de heer Van Berkel zijn rede. Wat de schuchtere, die voor het eerst 's Lands raadzaal bezoekt opvalt zijn: de voorzitter op zijn troon, de spreker ende lege banken SYDNEY. Een moeder heeft vandaag haar kind uit de klauwen van een reusachtige adelaar gered, die in de tuin van haar woning, in een buitenwijk van Sydney (Australië), was neergestreken. Buren hoorden de vrouw roepen „Red mijn baby" en snelden te hulp. Zij zagen de vrouw worstelen met de arend, wiens vleugels een spanwijdte hadden van ongeveer drie meter. De vrouw slaagde er in het kind uit de klauwen van het dier te bevrijden en haar huis in te vluchten. De adelaar, nog steeds bloeddorstig, sloeg met vleugels en klauwen tegen de deur, tot de bu ren hem verjoegen. Later werd de rondzwervende vogel door de poli tie gevangen: men wierp een deken over hem heen. De armen van de moeder waren bloedend gewond en moeder zowel als kind waren geheel overstuur. Een man uit de buurt verklaarde dat de adelaar zijn eigendom was en dat deze uit de kooi van gaas was ontsnapt. Hij zeide de arend reeds tien jaar als „huisdier" te be zitten! Levenslang voor Van Rappard DEN HAAG. Dr. Ernst Her man Ridder van Rappard, de voor malige leider van de NSDAP, is gistermorgen door de Bijzondere Raad van Cassatie tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. In het arrest wordt gezegd, dat Van R. zich aan landverraad in de zwaarste vorm heeft schuldig ge maakt. Reeds vóór de bezetting van ons land heeft hij dit verraad voorbereid. Op „schaamteloze" wijze heeft hij daarna gebruik ge maakt van de hulp van de Duitse bezetting om zijn annexatie-plan nen door te drijven. De zwaarste straf wilde de raad echter niet op leggen omdat Van R. van iedere practische zin was gespeend, be schouwd moet worden als een po liticus zonder enig politiek in zicht. Hij heeft zijn doeleinden op een dergelijke onomwonden wiize trachten te verwezenlijken, dat hij niet al te veel kwaad kon uitrich ten. Het Haagse Bijzonder Hof heeft Van R. destijds tot de dood straf veroordeeld. Geen Amerikaans-Russisch onderonsje WASHINGTON Een woord- voerder van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken heeft heden de uit Duitse bron stammende geruchten tegenge sproken, dat de Verenigde Staten zouden trachten, onderhandelingen met de Sowjet-Unie te voeren tot bij legging van het geschil tussen Oost en West. De woordvoerder verklaarde, dat noch officiële, noch officieuze onderhandelingen tussen Amerika en Rusland gaande zijn. „The third man" is „film van de maand" AMSTERDAM Het bestuur van de Nederlandse Filmclub deelt ons mede. dat zij het praedi- caat „Film van de maand" heeft verleend aan de film „The third man". Deze film, vervaardigd door Ca rol Reed met in de hoofdrollen Alida Valli, Orson Welles, Paul Hörbiger. Ernst Deutsch, Joseph Cotten en Siegfried Breuer speelt in het na-oorlogse Wenen en is al daar opgenomen. Op 20 Januari zal Amsterdam de Nederlandse première beleven van deze voor treffelijke film. (Ingez. Med.) Als 't vuur II zuurbrandend opstijgt naar de keel, bij het minste, dat Uw maag niet verdraagt Dan is het goed 'n paar Rcnnles te ne men. Die blussen dat branden op staande voet en de pijn Is over, even vlug als ze opkwam. Dat maakt Renntes temeer tot een heerlijke remedie. Niet nodig af te wachten of ze helpen. U on dervindt de weldadige werking dadelijk. Daarbij zijn Rennle-tabletten nog sma kelijk ook. U neemt ze met genoegen. En zo eenvoudig en opvallend, zonder water of wat ook. Steek een paar Ren- nies bij U - altijd - als een vaste ge woonte. Als ge dan overvallen wordt door die snerpend brandende pijn. dan kunt U deze ook prompt afdoende te gengaan. Vraagt Uw Apotheker of Drogist vandaag nog Rennies. bezoekers De exacte gegevens bewijzen, dat 82% der exposanten op de 53ste Jaarbeurs (najaarsbeurs 1949) te vreden is over het resultaat van hun deelneming. Wel geeft naar het verslag over deze beurs ver meldt een aantal hunner op, dat het meer vraag uit het buitenland had verwacht, maar anderzijds ge ven deze deelnemers toe meer te hebben verkocht of meer belang stelling te hebben ondervonden dan zij aanvankelijk hadden dur ven hopen. Verreweg het gunstigst zün de resultaten ln de groepen meubelen, m dlsche en pharmaceutlsche arti kelen, textiel, huishoudelijke arti kelen, instrumenten en apparaten, electrotechnlek en werktuigen er machinerieën voor de zulvelindus trie. Bij ruim 74% der deelnemers blijken de beursorders van een zodanige omvang, dat de deelne ming een succes kan worden ge noemd. Vooral de deelnemers ir de groepen aardewerk, huishoude lijke artikelen, speelgoed, byoute- rieën, medische instrumenten, tex tiel, uurwerken, in het bijzonder dus groepen die betrekking hebben op waren die min of meer het ka rakter van consumptie-artikel dra gen, hebben bevredigende resulta ten geboekt. Rond 86% der deelnemers is tevreden over de gelegde relaties, een percentage dat groter is dan van de vorige najaarsbeurs. Levertijden Ruim 73% der ter beurze ge plaatste orders kon binnen drie maanden worden uitgevoerd en niet minder dan 97% der opdrach ten binnen een half jaar. Voorzover de orders niet onmiddellijk konden worden uitgevoerd, stuitten deze voornamelijk op import- of devie- zenmoeilijkheden. Het aantal buitenlandse bezoe kers, dat de Jaarbeurs bezocht, was belangrijk hoger dan bij vorige beurzen. Opvallend groot was de toeneming van het aantal Ameri kanen. Twee-derden van het aan tal deelnemers heeft medegedeeld in zijn stand buitenlandse zaken lieden te hebben ontvangen. Deze bleken afkomstig uit tenminste 55 landen. Het meest kwamen onze zuiderburen, die blijkens opgave Het houten relief, dat in de laatste dagen van het vorige jaar uit het Aartsbisschoppe lijk Museum te Utrecht werd ontvreemd, is door de Utrecht se recherche opgespoord. De dader van de diefstal kon wor den gearresteerd. De dader, de 31-jarige A. N-, is een employé van het Militair Hospitaal te Utrecht. Hij heeft op 29 December, 's middags ongeveer om 3 uur in derdaad dus tijdens de gewone be zoekuren het houten relief in een ogenblik, waarop de surveillerende suppoost in een der andere zalen was. van de wand genomen, het daarop onder zijn jas verborgen en mee ge nomen naar zijn kamer in het Mili tair Hospitaal. Daar heeft hij het opgehangen en aan verscheidene mensen laten zien. Toen van de diefstal mededeling werd gedaan in de dagbladen en af beeldingen van het gestolen voor werp verschenen heeft de man het relief verborgen. De rechercheur, die deze zaak onderzocht, kreeg echter lucht van 's mans handelingen en dit leidde tot een huiszoeking bij de dader, waar het kunstvoorwerp werd gevonden. De man is gearresteerd en ter beschikking gesteld van de mi litaire autoriteiten. Het relief is weer naar het museum gebracht. meer dan een derde van het aan tal standhouders hebben bezocht. Hierop volgen de Engelsen met 21%, de Fransen met 12%, de Indonesiërs met 11% en de Ame rikanen met 9% van het aantal standhouders in contact traden. Conclusies. Het verslag concludeert, dat on danks de moeilijke omstandigheden de najaarsbeurs in elk opzicht ge slaagd kan worden genoemd. Over het algemeen ging de grootste be langstelling uit naar de kwaliteits artikelen. In de buitenlandse secties heb ben vooral de Belgische firma's goede resultaten behaald. De han del met West-Duitsland, waarvocx een speciaal jaarbeurscontingent ter waarde van 520 000 dollars ter beschikking was gesteld, kon in belangrijke mate worden verruimd. (Ingez. Med.) werken LAXE ER-AKKERTJES Nahas Pasja vormt nieuwe regering in Egypte CAïRO. De nationalistische Wafd-partij heeft na de herstem ming in 77 kiesdistricten 225 zetels in het nieuwe. 319 zetels tellende Egyptische parlement, veroverd. De Saadisten de meerderheidspartij in de aftredende coalitie hebben thans 28, de Liberalen 26. de Natio nalisten 6, de Socialisten 1. de on- afhankelijken 33 en de kotla-partij geen enkele zetel. Nahas Pasja verklaarde gisteren avond. dat hij met de samenstelling van zijn nieuwe, geheel Wafdisti- sche kabinet, gereed was. Koning Faroek heeft Nahas Pasja heden middag ontvangen. Het nieuwe ka binet zal vanavond worden be ëdigd. Amerikaanse mijnwerkers moeten werk hervatten WASHINGTON. John Lewis, de leider van de Amerikaanse mijn werkers in de vetkoolmijnen, heeft de 66000 stakende mijnwerkers op dracht gegeven hun werkweek van drie dagen op Maandag te hervatten. Deze week hebben mijnwerkers in zeven Amerikaanse staten het werk geheel neergelegd. Eind Juni vorig jaar waren de contracten van de mijnwerkers ten oosten van de Mississippi afgelopen, waarop Le wis de leden van zijn vakbond op droeg slechts drie dagen per week te werken, totdat aan zijn eisen be treffende nieuwe contracten was voldaan. Te voren had Lewis het principe „Geen contract, Geen werk" gehul digd en de mijnwerkers, die deze week in staking gingen, wilden niet van deze regel afwijken. Mevr. Okeefe mag in Australië blijven MELBOURNE. Mevr Okeefe. de Indon. echtgenote van een Austra liër, die aanvankelijk Australië moest verlaten, heeft thans verno men, dat de regering heeft beslo ten dat zij en andere Aziaten, die in de oorlog naar Australië ge vlucht zijn. niet uit het land zul len worden gezet. Zij wil haar proces bij het Hooggerecht voort zetten om een verklaring te ver krijgen. dat zij Australisch bur geres is, om geen deportatie bij eventuele regeringswisseling te ris. keren. Het Deense motorschip Mary Ann, dat met een bemanning van vier koppen aan boord, drie weken geleden Gdynia verliet met bestem ming Kopenhagen is over tijd Deen se vliegtuigen zoeken het gebied af tussen de Deense wateren en Born- holm en het Noorse stoomschip Cristo heeft tussen Bornholm en Gdynia naar het Deense schip uit gekeken. Al het zoeken is echter tot nu toe zonder resultaat en ook de naspeuringen, die gedaan zijn door de Poolse agenten van de rederij, zijn nog vruchteloos. Afscheidscollege prof. Goudriaan Rector-Magnificus zei: Dankie ROTTERDAM. In verband met zijn benoeming tot hoogleraar aan de universiteit te Pretoria, gaf prof. dr ir J. Goudriaan. hoogle raar in de bedrijfshuishoudkundc. Dinsdagmiddag in de aula van de Nederlandse Economische Hoge school zijn afscheidscollege. Spre ker behandelde onder meer ver schillende punten uit zijn inaugu rale rede: bedrijfsleer als theore tische en toegepaste wetenschap en verder de ontwikkeling in de be drijfsleer. In het slot van zijn be toog wees prof. Goudriaan cr op, dat de critische inslag van het Ne derlandse volk door de invloed van de oorlog aanzienlijk heeft gele den. Men is deze critische inslag zelfs minder goed gezind. Hij sprak als zijn stellige overtuiging uit, dat de menselijke vooruitgang al leen door critisch denken kan ko men. Met de beste wensen voor de toekomst van de Nederlandse Eco nomische Hogeschool besloot prof. Goudriaan zijn laatste college in Nederland. De rector-magnificus. prof. Ch. Glasz. merkte op, dat het bestaan van de Nederlandse Economische Hogeschool winst had geboekt toen prof. Goudriaan de senaat kwam versterken. Hij wees er op. hoe de beide voorgangers van prof. Gou driaan in Pretoria ook in Rotter dam hebben gestudeerd en ver klaarde. dat prof. Goudriaan op brilliante wijze de wetenschap heeft gediend- „Rotterdam heeft alle reden om u daar diep erken telijk voor te zijn. Het laatste woord wil iK u in de taal van uw nieuwe vaderland toespreken: „Na mens Rotterdam. Goudriaan, dan kie." Jacht op de bruine rat weer geopend DEN HAAG. Ook in dc-zc win ter is en wordt in geheel Nederland een bestrijding.ccampagne tegen rat en muis gevoerd. In de afgelopen zomer hebben de weersomstandig heden aan alle knaagdierensoorten uitzonderlijk gunstige ontwikke lingsmogelijkheden geboden, zodat ook V bruine rat vrijwel overal belangrijk in aantal schijnt te zijn toegenomen. Door de in vorige win ters bereikte resultaten is voldoende gebleken, dat een gemeenschappe lijke actie, gelijktijdig in een aan eengesloten gebied uitgevoerd, verre ie verkiezen is boven incidentele verdelgingen. Grote verdelgings acties zijn cn worden gevoerd over het gehele land. De Plantenziekten- kundige Dienst treedt bij de cam pagne op als leidinggevend en coör dinerend orgaan, terwijl de gemeen ten de organisatie scheppen en de verdelgingsacties uitvoeren met be hulp van organisaties en vrijwil ligers. De „Wachtkamer" in België en Zweden Maurlts Dekkers toneelstuk over de atoombom „De Wereld heeft geen Wachtkamer". Is thans ook op het re pertoire genomen door de Kon Vlaam se Scnouwburg tc Brussel, waar het nog dit seizoen zal worden opgevoerd. De Zweedse première kan medio Fe bruari ln het Goteborger Stadstheater worden tegemoet gezien.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5