VOORAL VOOR VROUW Die nuchterheid raak je wel kwijt op de duur Of de kinderen bij Ma voorgaan of Pa... is een vraag Erbarmelijke toestanden aan boord van het s.s. „Surriento" Een brandweerman en zijn werk zijn veel te romantisch Hele straat. Vrouwen Passagiers willen procederen m et scheepsmaa tschappij Alleen Moeder kan de juiste middenweg vinden Antiek r Chinese welsprekendheid Vrijdag 13 Januari 1950 3 Het lykt wel of Ik dit uit m'n duimen zoog maar 't is 0211 waar verhaal, als altjjd. 't Gaat over een meisje waarvan je zien kon dat zc wist wat denken is. Zo een met een helder voorhoofd en oplettende ogen. Na de Mulo behaalde ze in één run van allerhande diploma's en als boekhoudster op een groot kantoor droomde ze van een grootse carrière. Of dromen deed ze eigenlijk niet, ze wist hel zeker want ze was nauwgezet, zeer precies en ijverig. En vooral nuchter. Daarom hield ze het meest van cijfers. Boe ken las ze haast niet en voor de film baalde ze de neus op. En als een of andere man op kantoor wat zei over d'r haar, dat heus de moeite waard was, keek zc alsof zc een fout in een balans ontdekte. Ze leefde voor haar cijfers en geen sterveling kreeg de kans om te bewijzen dat er nog wat anders bestaat. Toen vloog het kantoor in brand. Ineens en zonder dat iemand be greep hoe en waarom, 't Vuur zat op het dak en sprong snel omlaag. Men holde, gilde en drong en men smeet de rommel naar buiten. De brandweer trok loeiend uit: rode wagens met een massa spuiten, en enorm sterke mannen met hel men. 't Meisje werd niet gered door Op een morgen komt de groen teman met een jonge hond aan. Iets bruins en magers op losse, lange poten. ,,Die is van Gregor Serban," vertelt hij, „u weet wel van de radio en ze willen hem kwijt. Ik dacht zo. Skip komt toch niet meer terug Bibberend hurkt het dier op de mat. „Is tie zindelijk?" vraag ik. „Oh ja," kijikt de groenteman. „Alleen als het regent wil het wel eens missen, maar dat is af te leren." Dus blijft die hond bij ons Zoontje is nog op school en ik zit op z'n blijdschap om dit onver wachte te spinnen als op een goede film. 't Stroomt van de regen en Gregors hond doet in de gang op elke mat een plas. Hij bibbert maar door en kijkt verachtelijk als ik hem de mand aanbied. Hij wil op de bank met z'n kop op een kus sen. Een hoekje besabbelt hij een poos en spuugt het dan langzaam uit. Tenslotte komt zoontje thuis. „Raad nou eens wat er in de kamer is," roep ik. Al doet die hond een beetje raar, blij zal hij ermee wezen. ,,'k Weet niet." zegt zoontje, „een krentenbroodje?" „Nee, een cadeau." knik ik. ,Eén hijskraan met een wieltje en een stoomding?" gilt zoontje. „Nee, iets levends." Even staat hij stil, z'n ogen rond en zwart Dan stuift hij me voorbij, de kamer in. Daar stort hij zich op het mageie dier. dat rimpels in z'n voorhoofd trekt van schrik. Als de opwinding uitgeraasd is, bezint zoontje zich: „Zou Henkie nou die straat krijgen...." praat hij ongerust. „Wat voor straat?" En dat jong. geheimzinnig, als gold het een toverspreuk: „Toen we uit school kwamen vroeg Hen kie wat ik liever wilde: zestig hui zen of een hond.Nou ik zei een hond hè, want die kun je eten ge ven. Henkie wou de huizen, want zestig is een hele straat...." En dan zorgelijk nu: „Die zal hij nou toch niet hebben, hè Mam. Zoiets krijg je toch niet van een Moeder?" Lang worden „Kleine vrouwen kunnen aardig zijn, maar alleen lange vrouwen zijn werkelijk mooi en elegant." Dit is een van de slagzinnen ter aanbeveling van het heilgymnas- tisch lichanmsverlcngingsoefentoe stel „Super Stalto" Er wordt in een brochure (die zelfs het verdriet van Napoleon Bonaparte o.m z'n „te klein" zijn aanhaalt), beloofd dat men binnen enkele weken lan ger wordt. Het kan allemaal wel waar zijn, ook dat je alleen je be nen kunt oprekken en weet ik wat meer. maar die brochure prikkelt tot verzet Het is de toon. zoals van die eerste zin over kleine vrouwen. We zijn zelf lang genoeg, dus de druiven zijn niet eens zuur, 'het is alleen maar de slechte smaak van zulke reclame die ons op de kast jaagt. Wat denkt u van „De lange en imponerende mannen worden overal bewonderd"? Dat staat er ook in. En „Er is dus geen reden om door te gaan u zorgen te maken over uw kleine gestalte, die u belet een goed figuur te maken onder de mensen met wie u omgaat. Geen tact en geen smaak en bo vendien vervelend. een van die lieden, dat zou te over dreven zijn. maar ze werd wel ver liefd. Zomaar voor de eerste keer, dus hevig. Ze stond in de weg en werd nijdig opzij geduwd. En toen ze opgewonden begon te vertellen wat er nog allemaal was achterge bleven daar in die kamer van haar balansen, hoorde ze zich op haar nummer zetten. Op een toon en met woorden die haar deden vergeten hoe verschrikkelijk schrander ze was. Ze schrok, was bang. was boos. maar verliefd was zc ook, al wist ze het toen zelf nog niet. Ze zag hoe die drieste brandweer- knaap het huis binnenstapte als wachtte hem daar koffie met koek. En hoe hij later een ladder op klom tot ver boven .de tweede verdieping. „Dat is nog wat anders dan heel de dag cijfers zetten", dacht ze. Of mis schien dacht ze dat ook wei niet, maar ze vond hem dapper en gewel dig en dat waren woorden waarvoor ze altijd te nuchter geweest was. Toen al dat vuur met ladingen water tot bedaren was gebracht, ging ze hem bedanken. Drie maan den later waren zc verloofd en nu is ze al jaren z'n vrouw. Ze wonen in een proper huis met drie kinder tjes. Inplaats van balansen maakt ze nu truien, sokken, havermout, huts pot en alles wat er voor een gezin te maken valt. Ze is een goede brandweervrouw want ze houdt van het vak van haar man. De nadelen, dat ze hem om de dag vier-en-twintig uren niet ziet want dan blijft hy in de kazerne neemt ze zonder- morren. Daarvoor heeft ze hem die andere dagen vier- en-twintig uur thuis. Dus een dag en een nacht kazerne, een dag en een nacht thuis. Zo maar door. dwars door Zon- en feestdagen heen Ze is vaak alleen maar tobben is er niet bij. Ook niet als haar man uitrijdt naar felle branden. „Hij kent geen angst" zegt ze, „maar ondoordacht is hij nooit. Hij is getraind en sterk en hoe zwaarder de opgave, hoe liever het hem is Toch zet hij thuis het werk van zich af. Het is maar één keer gebeurd dat hij midden in de nacht wakker schrok van een per ongeluk ratelen de wekker. Denkend dat het alarm was sprong hij als een wilde naar z'n kleren De kazerne is een belancrijk stuk van z'n leven. Hij woont daar met al die andere brandweerman nen. Ze hebben er radio en ze koken er hun eigen potje. Meestal nemen ze de groenten en jus klaargemaakt mee van thuis en koken de aard appels zelf. Koffie en thee worden er gezet en de melkboer brengt melk. de bakker brood. Zondags gaat ze er met de kinderen wel eens langs: even met papa praten. Een maal was er opeens alarm. Midden in een zin holde hij weg, van alle kanten kwamen z'n maats aange rend en even later stoven de rode wagens door de straat. „Een mooi vak." vertelt ze trots, „ze maken van alles mee. Branden in kleine huisjes, op zolders en in grote villa's. En van al die bange, verdrietige mensen zou je een boek kunnen schrijven ,.U bent die nuchterheid van vroe ger toch wel kwijt", zeg ik En zij: ..Wat dacht u M'n man en zijn werk zijn veel te romantisch". Bibeb. Met zestien mensen in één hut gepersteen vrouw, die moest bevallen, in 5 dagen niet gewassen.'n ziek jongetje bij 'n geesteszieke in 'n zieken zaaltje zonder een verpleger opgesloten, erbarmelijke toestanden en slechte voedingHet was een triest verhaal, dat dc repatriërenden, die met 'ts>. Surriehto van de Italiaanse scheepvaartmaatschappij Flotta Laura vanaf Batavia naar Marseille reisden en die gisteren per extra trein in Nederland aankwamen, ons in dc trein vertelden. We voelden ons, alsof we naar een Jappenkamp werden getransporteerd, was de algemene jammerklacht. Btf dc inscheping waren dc toestanden ten hemelschreiend. Er moest worden Waarzegster (Ingez. Med.) Hebt Gij ook al rheumatiek Wie dc kwellingen van rheumatiek of van rheumatischc aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker"s Kloosterbalsem, waarvan de genees krachtige bestanddelen diep in de weef sels doordringen, voelt U. hoe een heer lijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een wel dadige werking dit ideale wrljfmlddel be zit. Niet voor niets zegt men: Akker's Kloostcrbaiscm„Geen goud zo goed". Wit vraagt om zorg De Paris Presse zingt de lof van het wit. Van witte blouses, witte kraagjes, witte corsages, kantjes en strikjes. Een vrouw, die smetteloos wit langs de hals draagt doet zich kennen als een die cr moeite voor over heeft om er schoon en vrou welijk uit te zien. Zo'n wit blousje wil zeggen dat ze het met zorg ge wassen en gestreken heeft, een wit kraagje vertelt dat ze wat vroeger is opgestaan (of later naar bed is gegaan) om het op haar jurk te hechten. Bovendien verzorgt ze haar huid cn haar als ze wit draagt, want doffe slordige krul len kloppen niet bij wit dat werke lijk wit is, evenmin als een groe zelige hals, een vette huid. Behalve kort haar en pony tot op de wenkbrauwen draagt de mo derne vrouw een romantische cor sage half verstopt in haar decol leté. De Franse groten Fath, Bal- main etc. zijn het er over eens dat dit een wapen is. net als de waaier, dat te lang op stal heeft gestaan Dc Helmondse Textiel Maat- schanpij geeft een maandblad uit ,,'t Getouw". Het is gedrukt op glanzend papier, bezit vele goede foto's en artikelen over stoffen en kleuren, poppen, kunstleer, mode, pottenbakken en étalages. L-J EBT U wel eens opgemerkt, schreef iemand, dat er twee soorten vrouwen bestaan: vrouwen voor wie de kinderen nummer cén zijn en vrouwen, voor wie de man nummer één is' Zij schreef dit naar aanlei ding van de Gijsbrecht-opvoering, waarin Gijsbrecht's gade Badeloch zegt: „Ik zou voor énen man wel bei mijn kinders geven". Een heel merkwaar dige zin. want de meeste vrouwen zouden niet aldus praten, ook al zou den ze het ook zo aanvoelen. Maar, schrijft de lezeres. U moet er de vrouwen eens op aankijken. Bij ons thuis hebben we een gezegde: Zij zou van haar man soep koken voor de kinderen, en omgekeerd van het andere soort vrouw: Zij zou van haar kinderen soep koken voor haar man. V/at vindt U te prefereren? schrijft zij er tenslotte bij. 'k Geloof natuurlijk dat men van niemand soep moet koken, ook geen overdrachtelijke soep, maar het is heel aardig opgemerkt, want inder daad bestaat er dat onderscheid Zij is meer vrouw dan moeder, zeggen we allemaal wel eens. en: Zij is meer moeder dan vrouw. Maar is er een kwestie van pre fereren? In elk geval kan men nooit zeggen: 't Is beter om in de eerste plaats moeder te zijn. of omgekeerd. Het ligt immers helemaal in de aard en het karakter van de vrouw in kwestie: zij zal er zelf weinig aan kunnen doen. De ene vrouw is nu eenmaal zo ingesteld, dat zij altijd 't eerst denkt aan de man, hij gaat altijd vóór. Bij de andere gaat de eerste gedachte naar de kinderen uit. Dat laatste komt het meest voor. omdat dit nu eenmaal een „band des bloeds" betreft. Maar 'k geloof wel, dat een vrouw zich moet realiseren, tot welke categorie ze gerekend kan toe te gaan, om er hulp en raad en warmte en begrip te vinden, maar., met meer ieder ogenblik, op het hele levensterrein. Als die tijd komt zijn de vader en de moeder weer op elkaar aan gewezen. Ze moeten dan een re serve hebben gemaakt, een geeste lijke reserve, waarop ze kunnen to ren en ze moeten dat samen zonder hun kinderen kunnen klaarspelen. Voor een vrouw, die altijd volledig gesteund heeft op de affectie van en voor haar kinderen, is dat bij zonder moeilijk. Zij houdt ineens Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW worden. Moet ze zichzelf bekennen: Ja. ik hoor tot de soort, die soep zou koken van mijn man. voor de kinderen", dan is dat niet iets om trots op te zijn of iets. om voor al tijd te laten uitkomen. Het is dan zaak om het te gaan corrigeren. Moeders taak Volgens moderne psychologen en opvoerders bestaat de taak van de moeder daarin, de kinderen zo gauw mogelijk zelfstandig te maken en hen dan los te laten. Niet alleen materieel los, zodat ze economisch en maatschappelijk op eigen benen kunnen staan, maar ook geestelijk. Er komt een tijd. dat de kinderen de moeder niet meer nodig hebben. „Niet meer" is te sterk gezegd, ze zullen de moeder altijd nodig heb ben als tehuis; om nog eens naar zoveel over, zoveel genegenheid, zoveel zorg, die ze oudergewoonte 't liefst nog aan haar kinderen zou gunnen, maar de kinderen zijn er niet meer om dat van haar te ver langen. Een oudere vrouw heeft het dus gemakkelijker, wanneer ze haar hele huwelijk door meer op haar man heeft gesteund, wat betreft ge negenheid en wederzijds begrip. Dan is er dus een reden, waarom men het „meer-vrouw-dan-moeder- type" zou mogen benijden boven de andere categorie? Het kan alleen maar goed zijn, als kinderen voelen dat ze niet in de eerste plaats komen, maar dat de va der toch altijd een streepje voor heeft. (Als het tenminste niet wordt overdreven en de kinderen overal worden weggejaagd, omdat vader daar moet zitten, of omdat vadei» rust moet hebben, dat is natuurlijk een ander ongezond uiterste). Maar een kind, dat gaat voelen: Ik kom toch lekker eerst, en: Ik krijg toch lekker meer dan vader, dat kind zal het later een tikje moeilijker heb ben in de wereld. Het is natuurlijk dwaasheid om zulke dingen voor te schrijven, als of 't een paplepel medicijn was. Ver houdingen groeien. Zwaartepunten in een gezin komen vanzelf naar voren, maar de vrouw heeft de taak van het wijze inzicht. Zij moet de correctie aanbrengen op verhou dingen die dreigen scheef te groeien Correcties dus op zichzelf. Mode-novellette Eigenlijk zou je in 1950 best in een beetje antieke zwarte onderjurk naar een feest kunnen gaan. Van bo ven althans is er niets dat verraadt dat dit kleedje bo ven z'n stand leeft. Net zo'n ronde lage hals. net zulke schouderbanden als de pas uitgevonden, hevig moderne blouses. In een Franse krant, die men ons uit Parijs stuur de, schreef de modeactrice dat dit het model is dat de Parisienne ook in lente en zomer trouw zal blijven. Het is in een handomdraai ge knipt en gemaakt en geen enkele stof is er te hoog of te laag voor. Zijde, linnen, katoen, wol, fluweel, half dit-half-dat: het kan alle maal. Die van de tekening is van zwart velours met een rand geheimzinnige sterren en cirkels uit helder gekleur de strengen zijde. Wie van borduren houdt, behoeft nu geen kussens meer te versie ren. Kleuren langs schouders en hals verwennen een ge zicht en dat is eigenlijk dankbaarder werken dan voor een bank of een stoel, uur niets te eten of te drinken heb ben gekregen. Een machinedrijver heeft voor enkele passagiers nog clandestien koffie kunnen zetten. De Italiaanse bemanning van het schip heeft trouwens alles gedaan om de passagiers terwille te zijn. Het is volgens de repatriërenden dan ook alleen de maatschappij geweest, die verantwoordelijk is geweest voor de toestanden aan boord. De reis met de boottrein naar Nederland is goed verlopen. Gelieini \an Noach's vader voor de onthulling CAMBRIDGE Eon onbekend ■JHÜPP Bijbelboek, dat wellicht de gaping gevochten om een plaatsje aan boord en de scheepsmaatschappij heeft op tussen de Schepping cn dc Zond- schandalige wijze geprofiteerd van het gebrek aan scheepsruimtcvloed zal opvullen, is gisteren ann een expert van de Harvard univer- Het gros der passagiers heeft men namelijk een tweede klas ticket la ten betalen, terwijl aan boord van het emigrantenschip een tweede klas niet bestaat en alleen eerste en der de klas passage beschikbaar is Auto matisch kwamen de passagiers, die tweede klas hadden betaald, dus in de derde klas terecht, wat de maat schappij een voordeeltje van naar schatting 100.000 heeft opgeleverd. De passagiers zijn echter niet vau plan zich zonder meer bd de gedra gingen van dc maatschappij neer lc leggen. Met de agenten in Nederland, Müllcr cn Co, zal worden getracht een minnelijke schikking tc treffen de tendenz heerste zo spoedig moge lijk aan boord te gaan. Het feit, dat men uren lang in de zon had staan wachten werkte ook niet mee "m de stemming te verbeteren. siteit voor onderzoek aangeboden. Dc tekst van het Bijbelboek is ge schreven od een leren rol van 45 centimetci Deze is het eigendom van aartsbisschop Athanaseus Ycs- iae Samuel Syrisch orthodox me- Vcchïcn voor cc. plaatsje ,ropolie, vun Jcru2alcm Hct ont- Volgens onze zegslieden mochten rollen van het document zal een de enkele eerste klasse passagiers half iaar duren, het eerst aan boord gaan, terwijl x|| Voor zover men heeft kunnen hun bagage mochten meenemen Dc vaststellen, gaat het boek over een tweede en derde klasse passagiers 1 profeet, die de zoon was van Me- moesten echter, met achterlating thusalem en de vader van Noach. van hun bagage op dc kade. vechten Wanneer dc verwachtingen bcant- voor een plaatsje. Dc bagage werd later in een nel büecngcgcoid, aan bcord gehesen cn in een ruim gc- over het te veel beUalde. Gaat de .makl Daar moesten de passaeiers ^,Slh"PP„Ü.„hAT"'" OP da" "»n Harare later maar uitroeken men gaan procederen, Volgens Muller en Co moeten de toestanden, zoals die voorkwamen bij de inscheping, vermoedelijk worden geweten aan de omstandigheid dat het s.s, Surriento de avond te vo ren juist te laat de haven heeft be reikt om nog te mogen binnenvaren Het moest daarom die nacht buiten gaats blijven. Het personeel van de Ista, scheepsagenten te Batavia, dat te voren ann boord had willen gaan om voor de repatriërenden dc hut indeling te regelen er bevonden zich namelijk reeds talrijke Austra liërs aan boord kon niet dc be schikking krijgen over een bootje om daarmee naar de Surriento te v tien. Daardoor kwam hct. dat de Surrentp eerst de volgende morgen om half negen aan dc kade meerde, op het zelfde tijdstip, waarop de inscheping was vastgesteld. Niets was derhalve nog geregeld, terwijl bij de passagiers cVj Koos van de Griend overleden AMSTERDAM. In zijn woning te Amsterdam is gisteravond op 44- jarigc leeftijd de componist en mu sicus Koos van de Griend overleden. Koos van dc Griend werd in 1905 te Kampen geboren Van de Griend studeerde in Berlijn van 1928 tot 1933 bij Julius Prüwer en Siegfried Ochs. Toen m 1933 de Nazi's aan het bewind kwamen, ging hij naar Am sterdam terug, waar hij piano- en vioollessen gaf. In oorlogstijd werd hij directeur van de Toonkunst- Muziekschool te Eindhoven. Na dc bevrijding werd hij tweede dirigent van het Radio Philharmonisch Orkest. Deze functie legde hij neer, om zich aan het componeren en de muziekjournalistiek te gaan wijden. Hij was muziekrecensent voor het Vrije Volk en later, tot zijn dood toe, voor het Algemeen Handels blad. Als componist heeft hij zich o a. onderscheiden op het gebied van de filmmuziek. Verder componeerde hij drie symphonieën, veel kamermu ziek, enige stukken voor de Konink lijke Militaire Kapel en muziek voor de schooljeugd. Ring verdwijnt in Barneveld en duikt op in Canada BARNEVELD. Een inwoonster van Barneveld kwam enige weken geleden tot de ontdekking, dat zij haar trouwring kwijt was. Een gouden ring en zeker als het een trouwring is. is een waardevol be zit en dus werd het huis met be zemen gekeerd, terwijl overal na vraag werd gedaan. De ring bleek echter cnvindbaar, maar de gedu peerde dame bleef er over aan het piekeren. Plotseling schoot haar te binnen, dat zij een pakketje aan familie leden in Canada had gestuurd en zij bedacht, dat mogelijk de ring tussen de houtwol geraakt was. Er werd navraag gedaan en thans kwam inderdaad het goede bericht, dat de ring in Canada werd terug gevonden. Studiebeurzen aanvragen vóór 1 Februari DEN "HAAG. In tegenstelling met vorige jaren moeten de aan vragen voor een Rijksstudietoelage- beurs dan wel een renteloos voor schot voor 1 Februari zijn inge diend bij het Bureau voor Rijks- studietoelagen van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, Pnncesscgracht 15 te Den Haag. De verzoeken kunnen wor den ingediend op de aanvraag-for- niulieren, die aan alle rectoren en directeuren van scholen voor Voor bereidend Hoger en Middelbaar onderwijs en directeuren van Kweekscholen zijn toegezonden. Ingrid Bergman wordt nu mevrouw Rossellini ROME. De bekende filmac trice Ingrid Bergman heeft erin toe gestemd de voogdij over haar elf jarig dochtertje op te geven, ten einde de scheiding van dr. Peter Lindstrom te kunnen verwezenlij ken en met de Italiaanse filmregis seur Roberto Rossellini te kunnen trouwen. Rossellini's advocaat, Gino Sotis, verklaarde dat Ingrid Bergman en Lindstrom „reeds over eenstemming hebben bereikt over de verdeling der bezittingen en dat geen andere hinderpalen de schei ding in de weg staan. De echtschei ding zal in Mexico In een snelle procedure uitgesproken worden. Dr. Lindstrom zal de voogdij over hel kind krijgen." Daarna zal Rossellini spoedig mogelijk met Ingrid Bergman in het huwelijk treden. Ingrid en dr. Lindstrom hebben slechts een dochter. Pia. Velen raakten koffers met kleren kwijt. Gedurende de reis werden dc hut ten vrijwel niet schoongemaakt cn de lakens niet verwisseld. De medi sche verzorging was erbarmelijk en de Italiaanse scheepsdokter, prof. Alberto Saggese. stelde slechts me dicijnen beschikbaar tegen betaling, terwijl hct merendeel der passagiers niet de beschikking had over valuta, daar slechts kleine bedragen aan boord mochten worden meegeno men. Kleine kinderen liepen met puisten en een hartpatiënt was on dergebracht in een hut zonder ven tilatie De passagiers van de eerste klasse •'ebben het daarentegen goed gehad. Hier was de service perfect cn het eten nrima verzorgd Dc passagiers van de tweede en derde practisch dus alleen derde klasse kregen voor ontbiit echter alleen enkele harde broodjes. Wilden z.e hun hon ger stillen, dan waren ze gedwongen dc dure, met ham helrtgdc broodies van do eerste klasse <e konen. Uit alles blijkt dus. dat het de maat- schanplj om grof winstbejag was te doen. Bij de ontscheping in Marseille zijn er mensen geweest, die van 's morgens 7 uur tot 's middags 5 woord worden zal de rol. die door aartsbisschop Samuel werd ge kocht van zwervende Bcdouïnen, de belangrijkste Bijbelse ontdek king zijn van de laatste eeuwen. In 1947 werd de rol door Arabieren gevonden in een grot in de nabii- heid van de Dode Zee. Er werden nog zeven andere boeken gevon den. waaronder een ongeveer acht meter lanc manuscript van het bock Jcsajah. Cyprus tracht Britten te verdrijven LONDEN Zondag zal de bevol king van het eilandje Cyprus de Britse kolonie in de Middellandse Zee moeten beslissen of het bij Griekenland 'ingelijfd wil worden of niet Het zal echter geen officiële stem ming zijn. Zij werd door de 83-jarige aartsbisschop van Nakarios uitge schreven. Naar verluidt hebben de commu nistische arbeiders zich bij dc aarts bisschop aangesloten in zijn poging om de Britten van deze belangrijke basis te verdrijven. Kerkelijke en partijfondsen zullen de onkosten die met dc verkiezing gepaard gaan dek ken. Aanvankelijk had men de Britse gouverneur aangezocht om de voor bereidingen voor de verkiezingen tc treffen maar deze "eigerde. In officiële Britse kringen wijst men erop dat Cyprus nooit aan de Grieken heeft toebehoord cn dat deze volksstemming in geen enkel opzicht bindend geacht kan worden Britse staalproductie slaat alle records LONDEN In het afgelopen jaar behaalde dc staalproductie in groot-Brittnnnië een record van 15,5 millioen ton. Aldus is door de regering, die de staalindustrie wil nationaliseren, bekend gemaakt. Wanneer Labour na de verkiezin gen van 23 Februari aan de macht zal blijven zal dc staalindusti ie worden genationaliseerd. Wanneer de conservatieven winnen zullen zii de wet weer intrekken, die reeds werd goedgekeurd, maar nog niet effectief is geworden. Goudkust-kolonie in opstand tegen Engeland ACCRA. Politiemannen met stalen helmen en gewapend met gummistokken hebben de straten van Accra, dc hoofstad van dc Brit se Goudkust-kolonie in Afrika, gis teren schoon geveegd. Zij arresteer den zes mannen en een vrouw. In Kumasi zijn 36 personen gearre steerd. De staat van beleg is in de kolonie van kracht verklaard. Zon dag zijn een staking en een boycot van Blitse goederen in de kolonie begonnen om kracht bij te zetten^ aan de eis tot het verkrijgen van de dominion-status voor de kolonie. Minister opereert Eva Perou BUENOS AIRES. Eva Pcron, de echtgenote van de Argentijnse president en voormalige filmster, is gisteren wegens een acute blinde darmontsteking geopereerd. Het verkeer van de straten om het zie kenhuis weed omgeleid. De presi dent en verschillende andere hoge autoriteiten wachtten de uitslag van de operatie in het ziekenhuis af. De operatie, die door de minis ter van onderwijs, dr. Oscar Van- nissevich, werd uitgevoerd, is ge slaagd. Er was iets onzeg baar tragisch in de af scheidsrede, waarmee Meiling Soeng, Mada meTsjang Kat Sjek, zich dezer dagen uia dc microfoon richtte tot het Apierik. volk. De hartstochtelijke woorden van 'n strijd ster, die bezweert, dat gene wat de inhoud van haar leven is ge weest te zullen verde digen tot de laatste ademtocht. De bittere woorden van een vrouw, die zich verra den en in de steek ge laten voelt, die weet dat dit alles een laatst vaarwel is, omdat de kaarten al geschud zijn en cr geen twijfel kan bestaan over de afloop van het spel. .Schaamt u", riep Meiling Soeng de Britse politici toe, die Mao Tse Toeng erkenden. ..Schaamt u! Gij hebt de ziel van een natie verkocht voor 'n hand vol zilverlingen. Ik zeg u, dat wat moreel slecht is, nooit politiek goed kan zijn." En tot de Amerikanen: „Met of zonder uw hulp zul len w\j verder strij den!" Mooie woorden, goed geformuleerde zinnen, die bewijzen, dat wat het nationalistische China ook verloren mag hebben, in ieder geval niet het oratori sche talent van Meiling Soeng. Maar de Chine se wijsgeer Lao Tse heeft eens gezegd: „Mooie woorden zijn niet waar, ware woor den zijn niet mooi". Als dit ergens van toe passing is. dan zeker op de mooie woorden van „Madame" Tsjang. die in een toespraak gemakkelijk het poli tiek goede van het mo reel slechte scheiden kan, maar wier familie zonder uitzondering in China het politiek slechte heeft gedaan, omdat zij was aange tast door het morele bederf, dat corruptie heet. Die oren in de Verenigde Staten ivaar voor haar toespraak in de allereerste plaats bedoeld was, weten het. En Meiling Soeng op haar beurt wist van die wetenschap. Zij voelde, dat zij een roe pende in de woestijn zou blijven cn dat is het waarschijnlijk ge weest, waardoor in haar stem de ontroe ring duidelijk merk baar was. Over Mao denkt men in Washington mis schien wel net zo als Meiling Soeng. Maar men is er niet verge ten, dat het regiem van Tsjang en T.V. Soeng niet goed was. En mis schien heeft men op het State Department bij alle welsprekend heid van Madame teel hetzelfde gedacht als Lao Tse, die schreef: „Zij die goed zijn, zijn niet welspre kend. zij, die welspre kend zijn, zijn niét goed

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3