DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Geen hoop op reckling van 55 vermisten van Truculent D r r Fransen en Polen voeren „gijzelaarsoorlog" Russen verlaten opnieuw de Veiligheidsraad ('f)ERRES DEKEN Ontslagen inspecteur in elk geval bekwaam Sterke getij stroom moet veten hebben meegesleurd Curacao s Prinsenfeest belooft schoons rs Andere mlint STRAA T-SYMPHONIE 10e Jaargang, no. 12 Zaterdag 14 Januari 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur T). DE BOORDER. Na het zinken van hun schip heeft de bemanning van de Truculentnog kans gezien 'n boei naar de oppervlak van het water te sturen om de plaats te markeren waar dc duikboot ligt. (Zie pijl). Zodra het noodlotti ge bericht bekend was, spoedde zich een zwerm van reddings vaartuigen naar de monding van de Theems. ENGELAND Psychologische oorlog T K meen, dat het besluit van de regering om reeds thans aan te kondigen dat er op 23 Februari ver kiezingen zullen worden gehouden, zeer verstandig is", zei Churchill, toen hij dezer dagen op het Britse eiland voet aan land zette. Speciaal met het oog op deze ver kiezingen had hij zijn vacantie af gebroken. Hij voegde aan zijn woor den toe: ..Het is hetzelfde (dus ver standige besluit, dat ik in 1945 heb genomen". Deze laatste woorden zijn ken merkend voor de stroom van min of meer prae-electorale propaganda, die is losgebrand op het zelfde ogenblik, dat Attlee zijn besluit be kend maakte. De In het zoeklicht zware stukken houdt men nog achter de hand, maar ook dit soort speldeprik- ken heeft zijn nut. Het is een voorbeeld van de voor alsnog bescheiden middelen waar mede de conservatieven de volks- psychologische verkiezingsoorlog voeren. Zij zijn daarbij ongetwijfeld in het voordeel ten opzichte van de regeringspartij. In welke mate deze echter over ruim vijf weken de vruchten zal plukken van het feit, dat het rege ringsprogramma geheel ten uitvoer is gelegd en van de bemoedigende financiële nota van Engelands meest verguisde minister, sir Stafford Cripps, zal voor een groot deel af hangen van het propagandistisch gebruik, dat het zware geschut van Labour hiervan za) weten te ma ken. Hun is echter door de Britse regering het parool gegeven: kruit droog houden tot in de laatste we ken. Albion is een dolle tijd ingegaan, die de Amerikaanse journalisten, die bij zwermen de oceaan overste ken. veel stof voor copy zal ople veren. Hot eerste plar. v.in de jonge Stichting Kunstgcmcenschap ..De Blauwe Vogel" is een tournée met het Amst. Philh orkest «leider Nico v. et- Linden l van tenminste 40 concerten, 19 Jan het eerste concert in het Concert, gebouw te Amsterdarq WARSCHAU, Tot dusverre is bekend, dat ten minste 7 Fransen in Polen de laatste slachtoffers zijn van de „gijzelaarsoorlog" tussen Polen en Frankrijk. Onder de gearresteerden bevinden zich Pierre Marschall, correspondent van Agence France Presse, en Edmonde Massonct, hoofd van de Franse repatriëringsmissie in Polen. De anderen zijn lagere employe's van de ambassade en werklieden. De Fransen hebben in de laatste dagen 37 Polen uit hun land gezet. Functionarissen van de Franse ambassade wachten op berichten van dc consulaten in de provincies en kunnen pas dan het totaal aantal Fransen bekend maken, dat bij dè jongste actie van de Poolse veiligheidspolitie is gearresteerd. Ministers Goetzen en Van den Brink naar Indonesië DEN HAAG. Het is zeer waar schijnlijk, dat in Februari de mi nister zonder portefeuille, Goetzen en de minister van Economische Zaken, prof. dr Van den Brink, zich naar Indonesië zullen begevan. Deze reis. welke het voeren van oriënterende economische bespre kingen ten doel heeft, is thans in ernstige overweging. CPN vraagt erkenning van Mao Tse Toeng DEN HAAG. In schriftelijke vragen aan de minister-president de minister van buitenlandse zaken dringt het kamerlid Wage naar aan op directe erkenning van de volksrepubliek China. Zweedse kroonprins regent STOCKHOLM De Zweedse kroonprins Gustaaf Adolf is op een gisteren onder leiding van Koning Gustaaf in het kasteel van Drott- ningholm gehouden vergadering tot regent benoemd voor de duur van 's konings ziekte. LONDEN. Niet 75, zoals eerst gemeld, maar 80 man bevonden zich aan boord van de duikboot „Truculent", toen deze in de Theemsmonding geramd werd en zonk, aldus heeft de Britse Admiraliteit medegedeeld. Laat in de avond van gisteren maakte de Admiraliteit verder officieel bekend, dat 55 man definitief als verloren worden beschouwd. Een woordvoerder van de Britse marine opperde de mogelijkheid, dat een gedeelte van dc bemanning men maakte een schatting van veer tig er na de aanvaring in geslaagd is. uit dc duikboot te komen, doch dat de mcesten van hen door de sterke getijstroming zijn medegesleept. Vijftien opvarenden zijn thans gered en tien lijken geborgen. Na de bekendmaking, dat er geen hoop meer bestond op verdere redding van opvarenden van de „Truculent", werden de bergingswerkzaamheden gestaakt voor hervatting bij teruglopend tij. Het ongeluk met de „Truculent" heeft in Engeland grote consterna tie verwekt. In de bladen heeft het zelfs het verkiezingsnieuws van de voorpagina's verdreven. Oorspron kelijk koesterde men nog hoop, dat ten minste een deel van de ver miste opvarenden gered zou kun nen worden. Een van de duikers kwam namelijk met het bericht boven, dat hij klopsignalen had ge hoord. Toen andere duikers en „kikvorsmannen" deze mededeling niet konden bevestigen en boven dien bekend werd. dat door de aanvaring met de Divina drie com partimenten van de duikboot on middellijk onder water waren ge lopen, verkeerde deze hoop echter in rouw. Even later gaf de Admi raliteit haar boven vermelde jobs tijding uit en gingen de vlaggen op de vele bergingsvaartuigen, die zich OP de plaats van het ongeluk bevinden, halfstok Men neemt thans aan. dat alle opvarenden, die zich in de niet on middellijk na de aanvaring onder gelopen compartimenten bevonden, erin geslaagd zijn uit de duikboot te ontkomen. De meesten van hen, zo gelooft men, zijn door de sterke getij-stroming meegesleurd. Eén van de geredde leden van het machinekamerpersoneel van de „Truculent" verklaarde: „Na de aanvaring gingen wij in een rij achter elkander staan, alsof wij op een bus stonden te wachten. Wij wachtten, totdat het zeewater ook ons compartiment binnendrong, waarna wij, met behulp van ons reddingsapparaat (het zogenaamde Davis-apparaat) erin slaagden naar de oppervlakte te komen. Dit ging helemaal niet moeilijk." Een geredde onder-officier ver telde. de ene cigaret na de andere rokend: „Op het tijdstip van de aanvaring bevonden wij ons allen op de bodem van de onderzeeboot. Sommigen van ons slaagden erin, met behulp van het Davis-appa raat. aan de oppervlakte te komen. Enkelen stelden zich echter in vei- lieheid zonder dit apparaat te ge bruiken. Slechts twee comparti menten ziin niet direct onder ge lopen. namelijk de machinekamer en de verblijven van de stokers. Allen, die zich hierin bevonden, zijn erin geslaagd uit de onder zeeër te komen Een ander lid van het machine kamerpersoneel verklaarde: „In dertig tot veertig seconden waren LAKE SUCCESS. Malik, de Russische gedelegeerde in de Veiligheids raad. heeft gisteravond opnieuw de Veiligheidsraad verlaten, omdat oen door hem ingediende resolutie tot uitsluiting van de Chinese gedelegeer de dr Tsiang, verworpen was. Ook Maandag gaf Malik, zoals bekend, een dergelijke demonstratie weg. De Rus verklaarde, dat de Sowjet-Unie zich niet gebonden zal achten door besluiten die ii\ zijn afwezigheid zouden worden genomen. De Russische resolutie werd ver worpen met zes tegen drie stem men en twee onthoudingen. De Sowjet-Unie, Zuid-Slavië en India stemden voor de resolutie. De Ver. Staten, Cuba, China, Egypte, Ecua dor en Frankrijk tegen. Engeland en Noorwegen die de regering van Mao Tse-Toeng erkennen onthiel den zich van stemming. (Ingez. Med.) Verwarm Uw bed f behaaglijk met een voor babies en volwassenen Aanhoudend-zacht Weerverwachting geldig tot Zondagavond: Aanvankelijk weinig wind met hier en daar nevel of mist. Overigens meest zwaar bewolkt, plaatselijk enige lichte regen of motregen. Later geleidelijk wat toenemende en langs de Wad- denkust tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid. Aan houdend zacht weer. 15 Jan. Zon op 8 42. 'onder 16.57 Maan od 6.29 onder 13.21. 16 Jan. Zon op 8 41 onder 16.59;. Maan op 7.53. onder 14.16. Uw koltngulden Maandag 16 Januari a.s, kunt u cp het dichtst-nabijzijnde postkan toor tegen inlevering van bon 544 (Levensmiddelenkaart 909) uw ko- lengulden innen, als uw naam be gint met. Dro tot cn met Ho. Dinsdag 17 Januari zün zij aan de beurt wier naam begint met Fe tot en met Go, zelfde voorwaarde. „Niet als veldmaarschalk, maar als de volhardende pleit bezorger voor het welzijn van de jeugd en als soldaat, die strijd voor de vriendschapsgedachte tussen de volkeren, zo bent u, burggraaf Bernard Law Mont gomery naar onze stad geko men", zo verwelkomde de Am sterdamse burgemeester mr. d'Ailly (rechts) gisteren tijdens een diner de Britse maarschalk. Montgomery vertoeft in ons land als president van de inter nationale jeugdorganisatie Con cordia', die onder meer. zoals wij reeds berichtten, in 't voor malige Sterkampte Ommen een centrum zal hebben. v.. -J Politietoezicht op •studieconferenties DEN HAAG. In verband met de door de minister van Justitie gegeven opdracht aan de politie om toezicht te oefenen op de Zuid- Oost Aziatische studieconferentie van de democratisch, socialistische studentenvereniging „Politeia", heeft het Tweede Kamerlid Goed hart tot die bewindsman schrifte lijke vragen gericht. Moet uit deze maatregel afgeleid worden, vraagt hij, dat in de toekomst ook tegen over politieke studieconferenties van andere politieke richtingen zo zal worden opgetreden, of is dit van wantrouwen getuigend ingrij pen een voorrecht, dat speciaal voor Socialistische bijeenkomsten gereserveerd blijft? WILLEMSTAD: Als Prins Bernhard de stad nadert zullen de oor logsschepen en de kust- versterkingen saluut schoten lossen. Aan boord van HMS Jacob van Heemskerk zal de gouverneur van Cura- qao, de heer L. A. H. Peters, hem begroeten. Eskaders marinevlieg tuigen cirkelen rond tot de Prins aan wal is ge gaan. Voor het paleis van de gouverneur staat een erewacht, waar naast een commissie van entvangst. Willem stad heeft zich waardig voorbereid op 's Prin- sens rondrit door de stad overal wappe ren reeds de bontste versieringen, erebogen klimmen in de lucht en •rood-wit-blauw is kwis tig aangebracht in doek, verf en bloemen. Voor de Prins aan het gouvernementsdiner deelneemt, zal hij voor de Curom een korte rede uitspreken, waar van vooral de jeugd zich veel voorstelt, want het is reeds een publiek geheim, dat 10.000 jonge Curaqaoe- naars de Prins een ver rassende jubelralleye zullen bereiden in Fort Amsterdam. Zij willen dan de Prins eens hele maal voor zich alleen hebben, want 's Prin sen programma bevat reeds teveel uren, dat hij opgeëist wordt door de Staten, het Algemeen Bestuur en de leden van de Raad van Ad vies; ook industriële ondernemingen, zoals de Curaqaose Petro- leummaatschappij re kenen op een belang stellend bezoek van de Prins. De leger- en marine installaties zijn pas op de 21ste Januari aan bod. Die avond kan ieder die wil in Fort Amsterdam zijn op wachting maken „Het wordt", zeggen de Cu- raqaoenaars, „de groot ste receptie ooit op Curagao gegeven". Zon dag 22 Januari wordt als rustdag voor ieder een gehandhaafd; de Prins zal godsdienst oefeningen bijwonen. Na Zondag zijn Aru ba, Bonaire en de Bo venwindse Eilanden aan de beurt. De Prins hoopt ze per vliegtuig te bezoeken. 28 Januari vertrekt de Prins naar Vene zuela waar hij te La Guaira aan land gaat. Piekuren-actie heeft succes DEN HAAG. De actie tot be perking van het electriciteitsge- bfuik gedurende de piekuren heeft een gunstig resultaat opgeleverd. Gebleken is dat in verhouding tot vroegere vergelijkbare periodes het stroomgebruik in de piekuren min der sterk is toegenomen dan het stroomgebruik in het algemeen. De „Waterman" Zondag in Rotterdam ROTTERDAM. Het troepen- schip „Waterman" wordt in de vroege morgen van Zondag 15 Ja nuari met repatriërende troepen uit Indonesië in de haven van Rotter dam verwacht. De ontscheping begint onvoor ziene omstandigheden voorbehouden Zondagmorgen om negen uur. wij aan de oppervlakte, doch het leek mij wel een jaar toe Ondanks het feit, dai men geen hoop meer heeft, nog andere opva renden te kunnen redden, zal men voortgaan met de berging van het schip. Hoe dit zal gebeuren, staat nog niet vast. Men kan dit op twee wijzen doen- namelijk door het persen van lucht in de romp of door het oplichten met hulp van kranen en ankerkettingen. Met een dergelijke berging is veel tijd ge moeid een Britse marine-offi cier schatte haar op ten minste vier dagen. De Britse Admiraliteit heeft be paald, dat de Zweedse tankboot „Divina" Londen voorlopig niet niag verlaten. Het desbetreffende bevel is door een marine-officier a£n de mast van het schip beves- t?gd waardoor dit thans onder toe zicht van de Britse marineleiding is geplaatst. Zwarte lijst van cluikboolwapen Het zinken van de ..Truculent" heeft een nieuwe bladzijde toege voegd aan de thans 44 jaar oude ge schiedenis van het duikbootwezen. Het eerste grote ongeluk met een duikboot vond plaats in 1904 toen de Russische duikboot „Dolphin" onder ging. Er waren 23 slachtoffers. Andere grote ongelukken in vre destijd met dit soort vaartuigen zijn: 1915 F4 Amerika 22 doden. 1921 K-5 Engeland 57 doden 1925 S51 Amerika 33 doden. M-l Engeland 69 doden. S-4 Amerika 40 doden. Prométhée Frankrijk 83 doden. M-2 Engeland 63 doden. Japanse onderzeeër 81 doden. B-3 Rusland 55 doden Thetis Engeland 99 doden. 1925 1927 1932 1932 1935 1935 1939 Loonsverhoging verloopt vlot. 's-GRAVENHAGE De toepas- sing van de beschikking inzake de loonsverhoging van 5% in de ver schillende bedrijfstakken verloopt vlot. In circa 50 bedrijfstakken is het loon reeds herzien, zodat hon derdduizenden arbeiders reeds de hogere lonen ontvangen. Raadsels rond de Daarnse politie nog altijd niet opgelost UTRECHT. Is het mogelijk, dat een man, die 21 jaar bij de politic is geweest, die een uitstekende staat van dienst heeft, die het door zelf studie tot inspecteur bracht, die nooit een reprimande of een berisping kreeg, nu plotseling ongeschikt is voor zijn beroep en bovendien of schoon hij als politicman de consequenties van zoiets toch moet kennen zün vroegere chef allerlei onware beschuldigingen naar het hoofd slingert? Is het omgekeerd mogelijk, dat een politieman, die zich zou hebben schul dig gemaakt aan diverse onregelmatigheden, bevorderd zou worden van hoofdinspecteur tot commissaris van politic in een andere gemeente, gelijk is geschied met de heer D de vroegere korpschef in Baarn? Nee tochHeus! Nino Loce te San Severo (Apulia) heeft een geschenk in geld gekregen: 3500 gulden. Hij bleek reeds 350 dagen, in alle stilte, zijn twaalfuur-eten tc hebben weggegeven aan kin deren, die niets te eten hadden. Nino is 6 jaar. Bij evacuatie van overstro mingsslachtoffers in Missouri riep van dak van laag huisje 80-jarige om hulp. Bootje legt aan. ,,'t ls niet voor mij, zei 80- jarige, maar voor mijn moeder".. Even later wipte 99-jarige dame kwiek uit zoldefluikje in het op de baren dobberend huikje. Nieuwjaarsdag '47, dito '48, dito '49 en dito '50 is mijn werkersgezin Irwin te Camp- belltown. Schotland, met nieuw broertje of zusje verblijd. Wie mij weigert mee te ne men, krijgt een ongeluk," staat op hoed die thans van Londen naar Johannesburg vliegt, en die in Londen aan kwam uit Amerika. Het ding is behangen met labels; het. heeft reeds 50.000 km. afgelegd. Oor spronkelijke eigenaar of afzen der is niet bekend. Conclusie: vliegers zijn bijgelovig. KV. Wij hebben deze beide vragen on langs tegenover elkaar geplaatst en de verwachting uitgesproken, dat het raadsel wel zou worden opgelost, wanneer het ontslag van de Baarnse inspecteur v d. H. en alles wat daar aan vast zit, behandeld zou worden door het Ambtenarengeracht. Nu de openbare behandeling achter de rug is moeten wij opmerken, dat dit maar zeer ten dele is gebeurd. Zowel mr. J. K. Mathuizen, die voor klager als raadsman optrad, als mr. D. Simons, de raadsman van partij, hebben de tegenstrijdigheden tussen het beklag en het verweer ln deze zaak, héél goed gevoeld en bei den hebben in een uitstekende pleit rede getracht die tegenstrijdigheden op hun manier op te lossen. Mr. Simons, die voor de burge meester van Baarn optrad deed dit, door met goed gekozen argumenten de volkomen ongeschiktheid van zijn tegenpartij zelfs uit diens klaag schrift af .te leiden en vervolgens al le tegen de vroegere korpschef van Baarn ingebrachte beschuldigingen zonder meer naar het rijk der fabe len te verwijzen of van geen enkele betekenis te noemen. Wij hebben met veel belangstel ling naar hem geluisterd. Maar er rijzen na zijn betoog enkele vragen. Deze bijvoorbeeld, waarom, als in derdaad. met de korpschef en het korps alles volkomen in orde was, het verhoor van- de rijksrechercheur, die naar de toestanden in Baarn een onderzoek heeft ingesteld, met ge sloten deuren diende te geschieden. Maar misschien heeft men dit al leen maar gedaan om te voorkomen, dat zelfs op zichzelf onbetekenende kwesties bij de politie later door het publiek zouden worden besproken. Als dat het motief is geweest lijkt het ons weinig gelukkig gekozen, om dat er juist nu meer dan ooit zal worden gepraat. Hoe dit ook zij, uit wat klager's raadsman in de her-opende zitting heeft opgemerkt, is komen vast te staan, dat wat de rijksrechercheur ook moge hebben meegedeeld, hij in ieder geval heeft verklaard, dat zo wel inspecteur v. d. H. als de korps chef D. beide uitstekende politie mannen zijn. Hetgeen nu niet direct wijst, op „ongeschiktheid" van v.d.H. Klager's raadsman heeft, evenals zijn tegenpleiter, getracht de Gor diaanse knoop van tegenstrijdighe den te ontwarren. Uiteraard op dus danige wijze, dat na zijn betoog van de z.g. „ongeschiktheid" van zijn cliënt geen spoor meer overbleef. Hij kon zich daarbij niet alleen op de zojuist aangehaalde verklaring van de Rijksrechercheur beroepen, maar ook op een rapport van niemand minder dan de vroegere korpschef zelf. Daarin werd v. d. H. uiterst be- Enkele dagen geleden heeft de Nederlandse regering een commu niqué uitgegeven, waarin in onge woon scherpe termen afkeuring werd uitgesproken over de houding van cle Tsjechoslowaakse regering, die het de Nederlandse vertegen woordiging in Praag onmogelijk maakt een deel van haar interna tionaal erkende taak, te weten de bescherming van de burgers van het land dat zij vertegenwoordigt, uit te oefenen. De Nederlander Louwers is door het Tsjechische Gepeoe-apparaat gekerkerd cn geheel in afwijking van normale diplomatieke gebrui ken weigert de Tsjechische rege ring daarvan enige opheldering te geven aan het Nederlandse gezant schap in Tsjechoslowakije. In haar communiqué over deze kwestie, dat* blijkbaar een uittreksel is uit dc nota, welke aan dc Tsjechische gezant in Den Haag is overhandigd, stelt de regering duidelijk, dat Praag hiermede een eind maakt aan gebruiken, welke bij beschaaf de volken algemeen geldend zijn. Duidelijk is, dat de Nederlandse re gering niet van plan is harerzijds de Tsjechische gezant en de be scherming van de belangen van Tsjechische onderdanen op basis van wederkerigheid ook maar enigszins te beperken. Deze lugubere gebruiken van achter het ijzeren gordijn verdie nen zelfs als represaille-maatregc} geen enkele vorm van overweging. Dat intussen door deze Tsjechi sche houding de betrekkingen tus sen Nederland en Tsjechoslowakije vóór de communistische greep naar de macht bijzonder hartelijk niet verbeterd zijn, is duidelijk voor ieder die aan de verontwaar digde bewoordingen van het Ne derlandse communiqué de beteke nis toekent welke zij verdienen. De vraag is echter gerechtvaar digd of de regering het daarbij mag laten. De Waarheid heeft er dezer dagen op gewezen, dat bin nenkort het handelsverdrag tussen Nederland en Tsjechoslowakije ex pireert. De vraag mag hier wel worden gesteld, of het, onder de thans door de Tsjechoslowaakse regering geschapen omstandighe den, verantwoord is met een rege ring als deze, alsof er niets gebeurd was, aan de conferentietafel te gaan zitten, om tot nieuwe han delsafspraken te komen, die voor Tsjechoslowakije bepaald niet on gunstig zouden zijn Het wil ons voorkomen, dat het handelsverkeer tussen twee landen niet los kan staan van het karak ter van het overige verkeer tussen die landen. En het dunkt ons ge rechtvaardigd, dat alvorens Ne derland met Tsjechoslowakije in bespreking treedt over nieuwe handelscontracten, het genoegdoe ning bedingt op het stuk van het schandaal-Louwers. kwaam genoemd en het gehele rap port bleek zelfs in lijnrechte strijd met enkele verklaringen, die D. als getuige had afgelegd. De oplossing van mr. Mathuizen kwam dan ook hierop neer, dat* het conflict tussen zijn cliënt en de vroe gere korpschef was voortgesproten, uit beider botsende karakters en dat de verwijten, die over en weer ge vallen waren, weliswaar weinig ver kwikkelijk waren, maar dat derge lijke dingen in elk politiecorps voor kwamen. Zie verder pag. 3 Zo'n stille straat er gens in een volksbuurt op een door de weekse dag zit soms vol ver trouwd gerucht. Het kan de kar van de vuilnisman zijn, waar op het deksel dicht klapt of het gerinkel van flessen op een melkwagen, de zeuri ge stem van een lor- renboer of het hoefge- klak van het paard voor de groentenwa- gen Naar al die ge luiden luister je pein zend als je wandelt door zo'n stille straat, die er in de morgen weer heel anders uit ziet dan wanneer je 's avonds na de dag taak thuiskomt. De kinderen zijn naar school, alleen die kleuters met hun auto ped zijn daar nog te klein voor. Ze hebben de ruimte in die straat en daar profiteren ze volop van. Opeens staat daar het orgel. Een groot bonkig or gel met beschilderde panelen en met zichtbare pijpen, waaruit plotseling een enorm geluid bast met jengelende intermezzo's. De straat Is niet stil meer. De kin deren rijden in volle vaart naar die rijdende speelkast. Het paard van de groentenboer wordt oArustig. De vuilnisman laat zijn veger langs het trottoir rusten en schuift zijn pet iets naar achteren. De klokken van Ar- nemuiden betekenen op dat moment een welkome onderbreking van de dagelijkse sleur. Toch is de orgel man, die nu met het centenbakje rondgaat, niet overal even welkom. „Ga jij maar werken met je luie d hebben ze' weieens tegen me A. gezegd," vertelt de orgelman. Zijn stem klinkt bitter. Hij toont papie ren, waaruit blijkt, dat hij invalide is. Daarom ook heeft hij van de ge meente vergunning gekregen het or gel te laten spelen, drie maal per week, op Dinsdag. Donderdag en Zaterdag. En alleen in bepaalde wij ken. vooral niet in winkelstraten. „Als ik met het bakje kom, kan ik soms inplaats van geld een draai om mijn oren krijgen." zegt hij schor. „Er zijn mensen, die denken, dat wij arbeidsschuw zijn. Ik heb een vrouw met negen kinderen, meneer, en het valt dan' niet mee om het hoofd boven water te houden. Of hel nu zus is of zo, op de een of andere ma nier moet ik toch trachten mijn brood te verdienen. De boeken muziek, die ik draai, zijn vaak wel twintig jaar oud. Nieuwe aan schaffen kan ik niet. Ze kosten viel 5.50 per meter. En de huur van het orgel komt me op twintig gulden en meer per ujeek. ziet u. Rekqn nou zelf maar uit. u>at ik kan verdie nen." Dat is natuurlijk erg moeilijk en omdat hij dit wel inziet, tikt hij aan zijn pet en stevent recht vooruit naar een voordeur. Het orgel dreunt verder. „Daar bij die mole Het geluid van de bel aan de voordeur gaat erin verloren. Het orgel speelt, speelt. Het is een ver trouwd gerucht. Dc kinderen luisteren ver heerlijkt.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1