P ■L> KLM Mao's China dankt erkenning aan Brits realiteitsbesef Wat is uw mening over het Oranjeteam Albert Schweitzer 75 jaar Glimlachende Schuman in Bonn verwelkomd Diplomatieke band met Westen ruggesteun voor China tegen Sowjet Unie Weerschip Cumulus gereed werk kleding uaterdag 14 Januari 1950 ENGELAND heeft, in navolging van de Aziatische leden van zijn gemenebest, het China van Mao erkend. Het kon moeilijk anders. Dit was stellig niet enkel maar een buigen voor de logica der feiten, die van Tsjang Kai-Sjek staatkundig een dood man hebben gemaakt, ook al negeert deze nog standvastig het feit van zijn politiek verschei den. Want in de wereld van de formele diplomatie heeft men nooit haast zich naar de realiteit te richten. Een kras voorbeeld daarvan leverde Nederland, toen het tot 1942 wachtte met de erkenning van de politieke werkelijkheid in Rusland. De Sowjetregering was reeds aan zijn tweede dictator toe, vóór de eerste erkenningen van grote mogendheden to Moskou binnenkwamen. Een der allerecrstcn was Mussolini. Hij eiste daarvoor als loon het mo nopolie onder de landen van buitenaf voor de kustvaart op de Russi sche havens in de Zwarte Zee. „Ik heb uw prestige gediend met mijn erkenning, dient gij nu mijn prestige met dit monopolie." Dit verhaal kreeg ik in 1924 uit de mond van Litwinof, de toenmalige Sowjetminister van Buitenlandse Zaken. „En wij hebben hem dit wel moeten ver lenen", voegde hij eraan toe. hadden een recht de leiding te ver langen in deze beslissing inzake hun gebied, Azie. Nehroe is in het gemenebest de grote Aziatische staatsman. Zijn vrees voor het communisme is niet geringer dan die van Bevin. Zeker heeft hij de overwinningen van Mao, hoe hij ook over Tsjang mocht oordelen, met lede ogen aangezien. En niet anders staat het stellig met de beide andere Azia tische dominions. Hun zo snel zwichten voor de politieke realiteit is enkel te verklaren uit het feit dat die realiteit geladen was met omstandigheden, die haar een bij zonder overredende kracht ver leenden. Men heeft, terecht, beoogd dat men Mao. nu hij eenmaal de macht in China verworven had, niet met Moskou alleen mocht laten. Er zijn geschillen te over tussen die twee, waarvan de regeling niet helemaal vriendschappelijk zijn kan. Men moest Mao, die daarvoor te Moskou was en misschien nog is niet het gevoel laten dat hij in die dis cussie door de wereld alleen gela ten werd. De plundering van Mandsjoerije, de wederrechtelijke algehele inpalming door de Russen van de in ieder opzicht belangrijke havenstad Dairen; en tenslotte de cynische houding van Stalin ten aanzien van zijn Chinese partijge noten; dat waren dingen die moes ten worden opgehelderd. Het cynisme van Stalin was in derdaad verwonderlijk geweest. Hij sloot in 1945 een verdrag met Tsjang, dat de communisten vol maakt verloochende. Heel lang India en Pakistan gaven de pas aan Men heeft ook op andere manier gezien, hoe gemakkelijk men in diplomatieke betrekkingen over de realiteit heenkijkt. Onderhandelden Britten en Fransen niet met Hitier alsof hij een fatsoenlijk man was, terwijl zij toch waarlfjks reeds be ter wisten?' Bleven wij niet streng neutraal, ofschoon ons bekend was dat Duitsland alles voorbereidde voor een inval in ons land? En, om nog weer een kras voorbeeld te kiezen: Zat men te Neurenberg niet dooi dr. M. v. Blankenstein ten gerecht, broederlijk samenwer kend met de Russen, over wie in zake oorlogswandaden toen reeds niet weinig bekend was? Feiten dicteren De betrekkingen tussen naties zijn meni::naal voor geruime tijd op ficties gebouwd. Niet dus de taal der feilen, maar harde nood zakelijkheid moet het besluit der Britten hebben afgedwongen. No deloze voortvarendheid is nooit een trek geweest van het Foreign Of fice. Die harde noodzakelijkheid be stond voor Engeland in velerlei vorm. India en Pakistan, de grote dominions, waren voorgegaan. Zij Enige tijd geleden hebben 7vij uitvoerig geschreven over de uit gebreide verbouwing, die het weer schip Cumulus bij Niehuis en v. d. Berg's Scheepsrèparatiebedrijf te R'dam onderging. Deze firma, die zich op dergelijke opdrachten spe cialiseert, heeft dit karwei keurig uitgevoerd. De foto toont goed hoe ingrijpend de verbouwing is ge weest. Het oorspronkelijke Ameri kaanse fregat is vrijwel niet meer uit de Culumus te herkennen. Nog belangrijker is, dat de woonruimte en recreatieverblijven van beman ning en personeel, zodanig goed is ingericht, dat klachten als op de oude Cirrus legio voorkwamenhier vermeden zullen worden. In tech nisch opzicht is het schip bijzonder interessant. Naast een uitgebreid instrumentarium voor de weerkun digen of wel meteo's en diepzee onderzoekers, is de Cumulus uitge rust met een moderne, uitgebreide installatie voor radiografie, en ra- dio-telefoniealsmede de nieuwste radar-installatie. De radarzender- ontvanger werd op een speciale stalen toren gemonteerd, als op ne venstaande fotoais afgebeeld. Zaterdagmiddag om ongeveer drie uur zou de Cumxllus naar de Noord zee vertrekken voor het houden van een proeftocht, die waarschijn lijk tot Maandag zal duren. Ver loopt alles naar wens, dan vertrekt het weerschip naar haar station op 45 graden noorderbreedte en 17 graden westerlengte in de Atlanti sche Oceaan, Al heeft het communistische China de erkenning door Groot Brittannie aanvaard, Hongkongj een van de belangrijkste Gibral- tars van Engeland, zou nog aan leiding kunnen geven tot vele moeilijkheden. Foto: Uitzicht over het deel van het Britse ge bied op het Chinese vasteland. Kamerlid Goedhart stelt vragen over Politeia DEN HAAG Een vloed van schriftelijke vragen van Tweede1 Kamerledén is uitgestort over de ministers van Justitie, Buitenland se Zaken, Uniezaken en Oorlog. De heer Frans Goedhart (P.v.d.A.) heeft de minister van Justitie ge vraagd op welke wettelijke grond slag hij de verschillende maatre gelen tegen de conferentie van Politeia heeft genomen. De heer Goedhart wijst er daarbij op, dat deze maatregelen tegen een confe-i rentie, waarop woordvoerders alsi de heren Schermerhorn, De Kadt en Kindsley Martin de toon aanga ven. een slechte indruk op het bui tenland moet hebben gemaakt. De heer Wagenaar (C.P.N.) vraagt de minister van Buitenland se Zaken of de regering bereid is het regiem van Mao Tse-Toeng te erkennen. Aan de minister van Oorlog vraagt dit Kamerlid, of de minister bereid is, degenen, die verantwoordelijk zijn voor de in houd van „Oriëntatie" van de Legervoorlichtingsdienst, waarin anti-communistische uitlatingen voorgekomen zfjn, te doen vervan gen. Aan dezelfde minister wordt door de heer Vermeer (P.v.d.A.) gevraagd, waarom het zo lang duurt, voordat de stoffelijke resten der in Duitsland omgekomen Ne derlanders naar het vaderland worden teruggevoerd. Aan de minister van Uniezaken vraagt de heer Van der Feltz (C.H.) inlichtingen over de souvereini- teitsoverdracht in Batavia, waarbij de Nederlandse vlag door Neder landse militairen is neergehaald en het Wilhelmus is gespeeld, hetgeen volgens dit Kamerlid krenkend voor ons volk zou zijn geweest. PANDIT NEHROE Tegenspeler van Moskou in Oost- Azie Lekke band veroorzaakt dodelijk ongeval BERGEN OP ZOOM. Op de Zeeuwse weg bij Woensdrecht ge beurde gisteren een dodelijk onge val. Een met riet beladen vracht auto kreeg een lekke achterband. Hierdoor ging de wagen slingeren, tengevolge waarvan de lading riet van de auto af begon te schuiven. Vier personen, die achter in de laadbak meereden, werden daardoor van de wagen geslingerd. Drie van hen bekwamen lichte verwondin gen, doch de vierde kwam zodanig met het hoofd op het beton terecht, dat hij bewusteloos werd opgeno men. Een arts uit Hoogerheide was spoedig aanwezig, doch de onge lukkige was toen reeds overleden. Veel is er vooral de laatste tyd geschreven en gesproken over het Nederlands elftal. We zouden kunnen zeggen het mees te nadat Wilkes beroepsvoetbal- ,ler is geworden, waarna het I Oranjeteam steeds, d.w.z. twee maal. heeft verloren. Beide ma len met 1-0, tegen België en Denemarken. Zelden zijn de me ningen zo verdeeld geweest als in de jaren na de oorlog, de tijd waarin het Nederlandse voetbal weer moest worden opgebouwd. Het ziet er hoe langer hoe meer naaruit dat we hierin niet zijn geslaagd om welke reden dan ook. Wij achten het thans, nu de K N.V.B. in de grootste afzonde ring blijkbaar plannen maakt om een nieuwe koers te gaan varen, het geschikte moment onze lezers diverse vragen voor te leggen met het verzoek deze naar beste weten te willen beantwoorden. Het lijkt ons nl. interessant in brede kring te onderzoeken hoe men hier te lande denkt over onze voetbal-politiek. Het grootste probleem in het Oranjeteam: de bezetting van de middenvoorplaats. Brandes, Len stra of een andere speler. Wij zouden het zeer op prijs stellen indien U ons in de loop van de volgende week (in ieder geval voor Maandag 23 Januari) Uw antwoord op de volgende vragen kenbaar zou willen ma ken. Het is onze bedoeling daar na zo spoedig mogelijk uitgebreid de visie van onze lezers in ons blad te publiceren, zodat de mening van voetbalpubliek en eventueel -spelers nu ook eens wereldkundig wordt. 1. Wat is naar Uw mening er de oorzaak van dat we op het ogenblik een inzinking beleven van het Nederlands elftal? 2. Gelooft U dat het stopper- spilsysteem de Nederlandse spe ler niet ligt? 3. Moet men in de Nederlandse elftalclub het stopperspilsysteem handhaven? 4. Vindt U dat er meer spelers in de Nederlandse clftalclub moeten worden opgenomen? 5. Acht U het juist dat er kort voor een internationale wedstrijd soms spelers worden gekozen die geen lid ziji: van de Nederlandse elftalclub? 6. Zoudt U iets voelen voor een methode zoals die in Frank rijk wordt toegepast en waarbU jongens van twaalf tot zestien jaar. al of niet lid van een ver eniging, een of tweemaal per week (in het Nederlandse geval eventueel belangeloos) worden getraind door bekende (oud)- internationals? 7. Met welke spelers zou men naar Uw mening op het ogen blik. misschien niet het ideale, maar dan toch het sterkste Ne derlandse elftal kunnen samen stellen? In Mei 1948 voor f 835, aan taxi's opgesoupeerd (Vervolg van de voorpagina) Men heeft, aldus mr. Mathuizen, in het provinciale Baarn een rechts zaak gemaakt van dingen, die men in Amsterdam binnenskamers zou heb ben geregeld. Voor zover aan v. d. H. wél ernstige dingen werden verwe ten, heeft het getuigenverhoor daar van geen spaander heel gelaten. Mr. Simons repliceerde hierop, dat omgekeerd, v. d H. aan de korps chef D. wél van hoogst ernstige za ken had beticht, waarvan evenmin weinig was gebleken, ook al door het feit, dat D. bevorderd was. Over de waarde van dit argument kunnen wij niet oordelen, omdat juist deze kant van de zaak met ge sloten deuren is behandeld. Iets er van is in de openbare zitting ook nog ter sprake gekomen, n.l. het verwijt van v. d. H. dat in Baarn maar luk en raak autotochtjes werden gede clareerd. Zijn raadsman legde een staat over, waaruit bleek, dat in Mei 1943 voor ƒ835,45 aan taxi's was uitge geven, iets. dat door de tegenpartij niet werd betwist. Zodat men tot de conclusie komt, dat het vreemde waas rond het Baarnse politiecorps nog altijd niet is opgetrokken. Het Ambtenarengerecht zal over drie weken uitspraak doen. (Ingez. Med.) Saargebied als twistappel Voor de aankomst van Schuman had kanselier Adenauer de voorzit ters van de voornaamste fracties van het Duitse parlement bijeengeroepen met het doel een verenigd Duits front te verkrijgen voor de Frans— RUSSISCHE SOLDATEN Zij het ook, dat Mao's China ideo logisch is verbonden met de Sow jet Unie, de Russische politiek wekt bij velen (ook in China) pijnlijke herinneringen aan Cza- ristisch expansionisme. heeft hij zich daaraan gehouden. Geen mogendheid was. tot kort ge leden, consequenter in haar niet- erkenning van Mao en in de er kenning van Tsjang, dan juist de Sowjetunie. Moskou heeft de op lettend toekijkende Amerikanen verbaasd door de geringe hulp die het de communisten in hun strijd tegen Tsjang ten deel liet vallen., Moskou heeft düs blijkbaar niet op succes van Mao willen rekenen voor het helemaal vaststond. En zolang het twijfelde wilde het zijn moeilijkheden met de Angelsaksen niet nog verergeren, terwille van een waarschijnlijkheid. Een door Engeland en de Aziati sche dominions erkende Mao kon te Moskou veel beter van zich afpra ten. Dit is juist, maar het was niet alles. Erkenning als rem Het moment was vooral om an dere redenen gekomen om Mao minder vijandig te stemmen. Im mers. men moest vrezen dat hij, wat hij zijn bevrijdingsoorlog noemt, zou voortzetten ter verove ring van alle gebied, waarop China van ouds aanspraak maakt: Tot het Britse Hongkong, tot het Portuge se Macao, tot Indo-China, tot Ti bet. Engeland had Hongkong aan zienlijk weerbaarder gemaakt. Maar het ligt ver weg, de omstandighe den zijn niet gunstig, de stad her bergt een grote en gevaarlijke vijfde kolonne van Chinezen. Als Mao erin slaagde waar grote kans op ware uit dat gedeelte van Zuid-Azië de westerling te ver drijven, dan zou, door zijn winst aan prestige reeds, de rest van Zuid- Azië heel ernstig zijn bedreigd. Dat heeft zeker de haast van India en Pakistan, en tenslotte ook van Londen bepaald. De erkenning van de realiteit kon in het kamp van Mao wellicht een andere reali teit doen zegevieren: Die van de noodzakelijkheid van herbouw van China in samenwerking met de niet-communistische wereld, die veel meer dan Rusland heeft aan te bieden. Beter ware, met hem aan de groene tafel van de Veiligheids raad te redekavelen, dan een aan- grommen over en weer uit de ver te. Of het slagen zal? Naar het heet, heeft Mao de Britse erkenning slechts aangenomen onder voor waarde, dat Engeland de Chinese souvereiniteit erkent. Over wat? Dit kan Hongkong, Macao, Indo- China omvatten, maar ook enkel Tibet. Van zijn bedoeling hiermede hangt heel veel af. Intussen heeft Engeland reeds een voldoening: Het heeft, zoals zo vaak vroeger, de diplomatieke lei ding genomen vóór Amerika. En het is niet onmogelijk dat Washing ton. nolens volens. zich op sleep touw moet laten nemen. Het aar zelt reeds heel merkbaar. Heden 14 Januari is het 75 jaar geleden dat Albert Schweitzer in de pastorie van Kaysersberg in de El- zes geboren werd. De vreugde in het predikants gezin werd wel getemperd door de vrees voor de levensvatbaarheid van dit ogenschijnlijk zo brekelijke leventje. Als er Hollandse vrouwen op kraamvisite/: geweest waren, zij zouden; de deskundige hoofden ge- schud en gezegd hebben: „Dat is vast geen blijver- j tje.." Hij mocht tot van daag toe dus reeds 75 jaar blijven. Uit het tere, zwak ke ventje groeide de boom van een man. die in meer/| dan lichamelijk opzicht uit steekt boven zijn millioe- nen tijdgenoten. Is het niet merkwaardig dat onlangs bij een Ameri kaans opinie-onderzoek naar de 10 bekendste figu ren van onze tijd. Albert Schweitzer als derde uit de bus kwam? Dat hij de eer ste niet was, ligt aan hem zelf. Hij timmert niet aan de weg zoals politieke lei ders nu eenmaal moeten doen. Hij timmert zieken barakken in het oerwoud van Frans Equatoriaal Afrika, met geen andere hulp dan nog geen dozijn Europeanen een arts, enkele verpleegsters en een wisselend aantal gene zen of genezende negers. En op de zwarte hulp valt soms niet te bouwen. Zo zat hij eens in de dakspan ten van een in aanbouw zijnde ziekenzaal en vroeg een toekijkende neger wiens kleding de verfijning der westerse beschaving vertoonde in een hagelwitte broek, een jacquet-jasje bekroond door een bolhoed om even een be nodigd stuk hout aan te reiken. De neger zei dit niet te kunnen doen. „Waarom niet?" Schweitzers vraag. „Omdat ik nu een intellec tueel ben," het antwoord. Schweit zer klom naar beneden, haalde zelf wat hij nodig had en ver trouwde de neger toe: „Dat heb ik nu altijd willen worden, maar het ls mij niet gelukt." Dit tekent hem, die van vele universiteiten in Europa en Ame rika eredoctoraten moest aanvaar den, in zijn eenvoud en in zijn zin voor ware wetenschap. Plato ver telt van zijn leermeester in de wijs begeerte, Socrates, dat hij placht te zeggen: „één ding weet ik, dat ik niets weet." En Albert Schweit zer. die vóór zijn 35e levensjaar de doctorstitel verwierf in de theolo gie, de wijsbegeerte en de medicij- BONN. Wil Europa leven, dan moeten Frankrijk en Duitsland elkaar eindelijk leren vertrouwen Zo Juist is een poging in deze richting begonnen. Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken arriveerde gisteren met een speciale trein in Bonn, waar hij door kanselier Adenauer werd verwelkomd. Met een brede glimlach verklaarde de Franse minister, dat hy naar Bonn gekomen was „voor besprekingen met de federale kanselier zonder enige reserve." Hy bracht in herinnering, dat hy in 1904 aan de universiteit van Bonn had gestudeerd, „een tyd, toen ik minder zorgen had dan nu." Een grote menigte sloeg de aankomst van minister Schuman op het station gade. Duitse besprekingen. De leiders van de communistische en de ultra-recht se fracties waren niet uitgenodigd. Tegelijkertijd werd door de pers dienst van Adenauer's Christelijk Democratische Partij een verklaring uitgegeven, waarin oen „eenzijdige regeling van de Saargebied-kwcstie een slechte basis voor goede nabuur- betrekkingen" genoemd werd ,,als de unilaterale Duitse regeling van de kwestie-Elzas-Lotharingen na de oor log van 1870/71". De verklaring zegt, dat het beslissende woord in de kwestie van het Saargebied door de bevolking zelf gesproken moet wor den. Verder wordt Frankrijk het recht betwist, om direct met de rege ring van het Saargebied te onderhan delen. Als Frankrijk over deze kwes tie niet direct met Duitsland onder handelt zullen, volgens de verklarin gen, de goede betrekkingen tussen Frankrijk en Duitsland voorgoed in gevaar worden gebracht Men ge looft echter in Franse kringen, dat Schuman Frankrijks recht om direct met de regering van het Saargebied te onderhandelen, krachtig staande zal houden. De minister-president van de Saar, Johannes Hoffmann, verklaarde Vrij dag op een persconferentie, dat het lot van de Saar niet 'in Bonn mag worden beslist. Hoffmann acht het „ongerechtvaardigd", dat de Duitse politici en de Duitse pers Schumans bezoek in verband brengen met de kwestie van het Saargebied. Hij critiseerde de Duitse beweringen, dat de Frans-Duitse betrekkingen niet door de Saar-kwestie mogen worden belast. Het Franse volk. noch dat van de Saar. heeft ooit de bedoeling ge had de Saar-kwestie als een wig tus sen Frankrijk en Duitsland te drij ven. Het volk van de Saar wenst zijn huis zelf te bouwen, welke wens ook in Duitsland dient te worden geres pecteerd. nen, doet hierin niet onder voor Socrates. Op deze 75e verjaardag wil ik u geen betoog geven over*de veelom vattende betekenis van zijn we tenschappelijk levenswerk 'gesteld al dat ik het zou kunnen), liever toon ik u hem in enkele aspecten van zijn leven. Eenmaal maakte ik hem mee als dominee. In het land van zijn jon gensjaren: het Münsterdal in de Elzas. Hij was met kort verlof in Europa. Een riend en ik (beiden student) mochten het koffer-orgel dragen naar een dorp in de buurt Er was geen kerkgebouw. In een slecht verlicht, slecht onderhouden zaaltje zaten een handjevol men sen, ouden van dagen en jonge kinderen, de anderen ontbraken: wij hadden hen in de herberg ge zien. Wat zei Jezus toch over de profeet in eigen vaderland?). Prof dr Albert Schweitzer had achter een scherm zijn toga aange daan. Nu stond hij daar, en hield een dienst, zo eenvou dig, dat een kind hem kon verstaan. Zeh begeleidde hij het gezang op het wag gelend kofferhamoniumpje. Daar zagen wij hem als de dienaar. En is niei de al oude naam van de domi nee: Verbi Divini Minister: Dienaar des Goddelijken Woords? De brief van Pau- lus aan Philemon zal mij lief blijven, omdat ik hem heb horen verklaren door ds A. S. Een andere herinnering aan hem: mijn vriend en ik' hadden getennist in een stadje op 4 km. afstand van Giinsbach. Wij kwa men te laat aan tafel. A. S. was toen bezig aan zijn boek over de Indische Den kers. Wanneer hij midden in een hoofdstuk zat, werd er zwijgend gegeten, om zijn gedachtenconcentratie niet te verstoren. Wij trof fen het, er was kennelijk een gedeelte gereed. Hij vroeg: „Wat hebben jul lie gedaan?" „Getennist". ,Ach, dat zinloze spel met die balletjes, ga liever we gen aanleggen". Ook dit tekent hem. De man, die alle energie omzet in nut tige arbeid, die ook ande ren ten goede komt. De man, die in het oerwoud van Afrika moet vechten, om zijn hospitaal niet te laten overwoekeren. Voor een bepaald exa men moest ik een overzicht van de wijsbegeerte kun nen geven. Hij zag mij lezen: „Wat lees ie daar?" „Over de Filosofie." En A. S. weer: „Je moet niet over de Filosofie lezen, ie moet de wijsgeren zélf lezen." Dat zegt de man, die behalve de Griekse, middeleeuwse en moderne wijsbe geerte. ook nor* de denkers van het Oosten heeft doorgrond. Schweitzer is een mens, van wie wij heel gemakkelijk de grootheid kunnen erkennen. In begaafdheid, genialiteit en arbeid rijst hij ver boven ons uit. Gelukkig, ook ver boven onze geestelijke begrensd heden en richtingsverschillen. Hij laat zich niet inlijven bij een be paalde groep. Of wij nu vrijzinnig zijn of orthodox, protestant of rooms-katholiek. Wij kunnen allen één ding van hem leren: en dat is de evangelische eenvoud, waar mede deze 75-jarige, die nu alweer in Lambarene onder zijn „zwart jes" werkt, de stem van Jezus Christus, die hij ,Mijn Meester" noemt, heeft verstaan, die stem. die ook tot ons spreekt. „Volg gij Mij." Oberman. Een handige vraagbaak voor vele kranten- en weekbladlezers Is ongetwij feld de Politieke Encyclopedie, die ls samengesteld door H. Ch. G J. v. d. Mander e. mr J. A M o m m e r- I s t c e g en J C. van W a g e n 1 n g en. Een schat van gegevens omtTcnt perso nen. organisaties stelsels en begrippen ls er in verzameld en de glasheldere wijze, waarop vele, soms ingewikkelde onderwerpen, voor een zo groot moge lijk publiek verduidelijkt worden, ver dient alle lof. Dit naslagwerk zal de be zitter ongetwijfeld vele goede diensten bewijzen. Hij zal echter ook bemerken, dat er nog heel wat namen ln dit boek ontbreken. Natuurlijk, is dat In een Encyclopadie van deze omvang bijna al tijd het geval. Van sommige echter heeft het ons toch even verbaasd. Wil men een kleine greep uit de namen van politici, die wij tevergeefs hebben ge zicht? ScharcmberC de leider der Oos tenrijkse Heimwehren. Borodin, in 1925 Russisch adviseur in China, generaal Kurt von Schleicher en dr Wilhelm Marx. kanseliers van de Duitse repu bliek, de liberale Spanjaard Lerroux, de Sovjetdlplomatcn Joffe en Krassin, de Mexlcaane president Porfirio Diaz dr. Rudolf Hilferdinp Waarom er in het stukje over Karelië en Sovjet-Karc- lië met geen woord gerept wordt van de eerste president, dr GOlling, waar om onder het trefoord Intcrnationle niets wordt meegedeeld over de Syndi calistische Arbeiders Associatie of over de Allcemeine Arbeitcr Union is ons onbegrijpelijk, waarom de bolsjewiek Togliatti er wèl. de socialist Turatl er niet in staat, is ons een raadsel. Vreemd vinden wij het ook bij de geestelijke voorvaders van het Duitse Nationaal- socialisme Moelier van den Bruck niet te zien vermeld. Zo is er meer. wat niet weg neemt, dat wij deze uitgave van Keesing en Bom met vreugde begroe ten. Zij voorziet in een behoefte.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3