Samenwerking tussen KYP en PvdA leverde goede resultaten op Morgen uitslapen lioor!, zegt mr Schokking Contact tussen Europese festival-steden Mr Maitland onder-directeur van de Jaarbeurs Nieuwe Scheepvaartmij. o.m. voor vracht naar Indonesië In de spiraal Zaterdag 14 Januari 1950 5 Regering hield bij besluiten soms te weinig rekening met psychologische factoren Pluimpje voor corps van ambtenaren (Van onze parlementaire redacteurs DEN HAAG Maak alsjeblieft geen ruzie! Aldus het advies van verschillende Eerste Kamerleden aan de K.V.P. en de P.v.d.A., naar aanleiding van de politieke wrij vingen tussen beide partijen, waar- van bij de algemene beschouwin gen over de begroting voor 1950 in de stukken en de debatten der Tweede Kamer sprake is geweest. Men verheugt er zich over, dat het met de ruzie ten slotte niet zo hoog is gelopen, omdat de politieke sa menwerking tussen deze partijen tgt dusver belangrijke uitkomsten heeft opgeleverd. Zoals in de Tweede Kamer betoogd is, dat een regering zonder de K.V.P. niet te denken is. wordt in de politie'/"" ?)- gemene beschouwingen der Eers'e Kamer, zoals deze in het voorlopig verslag zijn weergegeven, hetzelfde betoogd ten opzichte van de P.v.d.A. Niet alleen de twee grootste poli tieke partijen krijgen een pluimpje voor de resultaten van haar samen werking. ook aan de leden van het kabinet en de ambtenaren der de partementen wordl een woord van waardering en lof niet onthouden voor het werk. dat door hen allen onder zo buitengewone omstandig heden is verricht Deze waardering sluit echter ertiek niet uit Met name menen sommige leden, dat de rege-ing niet altiid voldoende getoond heeft, dat zij overleg met de volksvertegenwoordiging op prijs stelt. Als voorbeelden daarvan worden aangehaald het stellen van de por tefeuillekwestie in de Eerste Kamer bij de behandeling van de grens correcties en*het handhaven in de wet op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie vap de instelling van bedrijfs- en hoofdbedrijfschap pen bij Koninkijke Besluit in plaats van bij Wet. Wat de plaats van Nederland in de internationale politieke ontwik keling betreft, wordt opgemerkt, dat de regering de samenwerking binnen het Europees verband zal dienen te bevorderen, doch daarbij niet mag vergeten, dat het Neder landse volk een zeevarend volk is, dat ook na de overdracht van de souvereinileit aan de Rcpublik In donesia Serikat prijs blijft stellen op het behoud van zijn betrekkin gen met de landen overzee, waar mede het tot dusver in verbinding stond. Vele leden zijn niet gerust op de positie der staten-generaal al zijn zij zich bewust, dat Nederlands deelneming aan het internationale politieke verkeer dikwijls snelle besluiten eist. Toch wordt h.i. de volksvertegenwoordiging te weinig in de internationale activiteit be trokken. Ook Jn nationaal opzicht acht men de invloed van de volks- DE ALMDIJKwas als eerste aanwezig op de plaats van het ongeluk met de „Truculent" en slaagde erin vijf leden van de be manning van deze duikboot aan boord te nemen. Foto: Een der geredden, gewikkeld in dekens, wordt van de Almdijkaan land gebracht. vertegenwoordiging op de wetge ving en het regeringsbeleid ver minderd. Als een van de middelen om hierin een verandering ten gunste te brengen werd o.a. ge noemd een verandering in de werk wijze van het parlement. In dit ver band wordt een uitbreiding van het aantal leden der Tweede zowel als dat van de Eerste Kamer wen selijk geaclit. Van verschillende zijden wordt de regering er op gewezen, dat zij bij het nemen van haar maatregelen te weinig rekening houdt met de in het volk leven de gevoelens. In dit verband wordt gewezen op de prijsver hoging van een typisch volks- voedsel als varkensvlees. De Eerste Kamerleden, die deze opmerking maken, hebben de indruk, dat door het negeren van de volkspsychologische in vloed de arbeidsvreugde af neemt. Overigens blijkt men de devalu atie als een onvermijdelijke stap te beschouwen. Misschien is zij te hoog geweest, alleen van het standpunt van de waardering van de Neder landse gulden beschouwd, doch er kend moet worden, dat de interna tionale verhoudingen nu reëeler Jonge avonturier uit moeilijk parket verlost EDINBURGH. Een 14-jarige Schotse schooljongen, die Woens dagochtend in het donker met de 50 tonsvissersboot „Girl-Jean" ge heel alleen de haven van Arbroath had verlaten, met tot doel zijn Bel gisch vriendinnetje te bezoeken, is gisteren in staat van uitputting halfweg tussen Engeland en Noor wegen opgepikt. De Britse trawler „Reptonian", die op weg was naar de Witte zee en niets van het uitvaren van de Girl Jean afwist, haa het schip in zicht gekregen en, vermoedend dat er iets niet in orde was een boot uitgezet om een onderzoek in te stellen. De mannen kregen, bij de „Girl Jeangekomen, op hun herhaald geroep geen antwoord. Toen zij aan boord gegaan waren vonden zij de 14-jarige John Guthrie uitgeput in een visruim liggen. De jongen had in twee dagen geen eten gehad. Wegens het slechte weer kon hij niet naar de „Reptonian" worden overgebracht. Toen de „Girl Jean" gevonden werd, waren de schroeven vastge lopen door touwkabels, die er om heen gewonden waren. De „Repto nian" nam het schip op sleeptouw naar Aberdeen. Ongeluk met de Albatros heeft een staartje AMSTERDAM. De Raad voor de scheepvaart te Amsterdam be handelde gistermiddag het ongeluk dat de kustvaarder „Albatros" is overkomen op 23 Maart van het vo rige jaar. Het schip, dat toen op de reis van Gothenburg naar ons land in Deense wateren nabij het Kat tengat voer, is vermoedelijk op een mijn gevaren. Plotseling heeft zich tenminste een hevige ontploffing voorgedaan, waarbij het scheepje zwaar werd beschadigd en zowel de kapitein als de stuurman werden verwond. De motordrijver en de kok, even als de vrouw en kinderen van de kapitein, die ook aan boord waren, kwamen er goed af. De opvarenden, ook de gewonden, werden gered, maar het schip is gezonken en ver loren gegaan. De kapitein en de stuurman wer den als getuigen verhoord. Tijdens de behandeling bleek dat de kapi tein door zijn sleöhte kennis van de Engelse taal, de vaarinstructies niet voldoende had bégrepen. De 22- jarige stuurman was ni°t gediplo meerd. De verklaringen van beide getuigen waren niet gelijkluidend. Na afloop van het verhoor gaf de voorzitter de kapitein een duide lijke berisping voor zijn noncha lante navigatie en voor het feit, dat noch hijzelf noch de stuurman rui terlijk en duidelijk de gestelde vra gen hebben beantwoord. De uitspraak van de Raad zal la ter volgen. Benoeming gaat op 1 April in De Raad van Beheer der Ko ninklijke Ncderlandsche Jaarbeurs heeft benoemd tot onder-Directeur mr. W. F. Maitland. secretaris van de Bedrijfsgroepen Machinebouw cn Staalbouw, die thans zijn over gegaan in de Vereniging van Me- taalindustriëlen te 's Gravenliage. Mr. Maitland werd in 1915 te Surabaya geboren en studeerde aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam in de rechtswetenschap pen, waar hij in 1939 zijn meester titel behaalde. Na korte tijd verbonden te zijn geweest aan het Advocatenkantoor van mrs. Van Raalte, Bonjer en Blussé van Oud-Alblas te Rotter dam' fungeerde hij gedurende en kele jaren als assistent van Prof. mr. P. Scholten te Amsterdam bij het bewerken van arresten van de Hoge Raad. In 1942 trad hij in dienst van de Bedrijfsgroepen Ma- MR. W. F. MAITLAND chinebouw en Staalbouw te 's Gra- onder-directeur van de Jaarbeurs venhage, terwijl hij in 1946 mr. Puttman Cramer als secretaris van Mr. Maitland zal op 1 April a.s. beide bedrijfsgroepen opvolgde. zijn nieuwe functie aanvaarden. worden weergegeven dan voorheen. En Nederland kan, aldus wordt het in het voorlopig verslag gezegd, beter een o n d e r-gewaardeerde gulden hebben dan een ove r-ge waardeerde. Van verschillende zij den wordt gevraagd naar het effect van de devaluatie op de verwezen lijking der Benelux-plannen. Tien parachutisten verongelukt FORT BENNING Tien Ame rikaanse militairen, die voor lucht- landingtroepèn werden opgeleid zijn te Fort Benning in Georgië om het leven gekomen, doordat het zweefvliegtuig waarin zij ge zeten waren, neerstortte. Zeven andere parachutisten zijn ernstig gewond in het ziekenhuis opgeno men. Zij zouden vandaag na een laatste parachutesprong als vol leerd ..paratrooper" de opleidings school hebben verlaten. Ned.-Duitse rivierboten: kwestie wordt geregeld BONN De geallieerde Hoge Commissie heeft besloten de Ne derlandse en Duitse aanspraken op restitutie van 400.000 ton scheeps- ruimte definitief te regelen te Petersberg. De West-Duitse kanselier dr Konrad Adenauer had voorgesteld om inzake de teruggave van de be treffende riviervaartuigen zelf on derhandelingen te voeren met de Nederlandse regering. Een geallieerde woordvoerder deelde mee, dat vele schepen, waarop de Nederlanders aanspraak doen gelden, aangetroffen zijn in de Duitse binnenwateren. Sommi ge schepen zouden vóór en tijdens de oorlog van Duits materiaal in Nederland door Nederlandse ar beiders gebouwd zijn. Transitoverkeer van graan over Benelux-havens WASHINGTON. Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben tegenover Aneta verklaard zeer verbaasd te zijn te vernemen, dat de Antwerpse „Lloyd Anversois" de Nederlandse regering had aan gevallen wegens het. naar beweerd werd. doen van geheime stappen bij het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, om graan schepen met bestemming naar Antwerpen ten gunste van Rotter dam van koers te doen veranderen De Amerikaanse ambtenaren ver klaarden met de meeste klem. dat bij het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken niets van een dergelijke geheime overeenkomst bekend was en dat. integendeel, het ministerie er altijd zoveel mo- celük naar gestreefd had een ge lijk'1 verdeling tussen Antwerpen en Rotterdam to4 stand te brengen "an alle voor West-Duitsland be stemde ladingen. Van de z''de der Belgische am bassade deelde men aan Aneta mede. dat aldaar nie' bekend was, dat wat de Lloyd Anversois be weerd had. ook werkeliik gebeurd zou ziin en men *t°rke twijfel te kennen met betrekking tot de '-"•trouwbaarheid van het bericht. Eerder wilde men aannemen, dat de scheepvaartmaatschappijen, die de eraanladingen vervoerden deze maand misschien zelf instructies hebb°n gegeven om in sommiee gevallèn de schepen naar Rotter dam te laten varen, hetgeen naar van deze Belgische z de verklaard werd. het goed recht van deze maatschrpp'jcn is. S.O.B.S.I. niet naar de I.L.O.-conferentie DJAKARTA. De republikeinse linkse vakcentrale, de S.O.B.S.I heeft een uitnodiging van 'de Indo nesische regering tot het zenden van afgevaard.gden naar de confe rentie van de International Labour Organisation te Colorpbo. die vol gende week zal aanvangen, verwor pen. omdat zij de I.L.O. niet be schouwt als een organisatie, die alle arbeiders vertegenwoordigt. De S.O.B.S.I. staat, zoals bekend, onder sterke communistische invloed. Ballonodroom geopend met vlucht van Henri Dunant Met de start van de Henrl Dunar.t nam de Haagse Ballonclub Donderdag haar ballonodroom achter de gasfabr. aan de Trokvllet ln. gebruik De ballon, die men om acht uur was beginnen te vul len. was tegen twaalf uur startklaar. Bollanmeester Dijkstra die hem nog eens wild#» controleren, kroop met een gasmasker op in de slurf maar raakte door het gas bedwelmd. Met een zuur. stofapparaat werd hij bijgebracht Toen het echtpaar Boesman cn de heer Vos in het. mandje stapte bleek de ballon te zwaar te ztJr.. Mevrouw Boes man besloot toen de ballon per auto te volgen. Na ruim twee uur Is de Henrl Dunant. na een prachtige tocht van meer dan tachtig kilometer, bij de gemeente Wouw geland Narriman's verloofde is naar New York gestuurd PARIJS In weerwil van do in krachtige termen vervatte ont kenningen van officiële zijde schijnt er toch veel waar te zijn van de „middeleeuws-aandoende" berichten als zou koning Faroek van Egypte zijn hart verloren heb ben aan een 16-jarig verloofd ambtenaarsdochtertje uit Cairo, Narriman Sadek. Haar verloofde nl. Zaki Hasjen, een 27-jarige jongeling uit de di plomatieke dienst, is op weg naar New-York Parijs gepasseerd, om zijn (economisch) werk bij de V.N. voort te zetten. Naast hem in het vliegtuig zat Reynolds Packard, speciaal correspondent van de New-York Daily News. Packard heeft Hasjen aan het próten gekregen. Hasjen kon zijn tranen amper bedwingen en gaf toe, dat hij Narriman Sadek in zes weken niet had kunnen bereiken. „Het hele volk wist, hoeveel wij van elkaar hielden. Of zij als koningin gelukkig kan worden, weet ik niet. Mocht zij geen konin gin worden, dan hoop ik, dat zij en ik tot elkaar terugkeren. Nu ben ik naar New-York gestuurd, met de bedoeling, dat ik over enige weken naar Moskou verdwijn. Hoe had Hasjen dit kunnen zeg gen, als het niet waar was, dat Narriman Sadek verdwenen was als in een ouderwetse harem? Aanmaak superbom in discussie WASHINGTON Er is in de afgelopen weken in Amerikaanse regeringskringen een controverse ontstaan over de waterstof-atoom bom. een superbom duizend maal sterker dan de gewone atoombom. De vraag schijnt te zijn. of 't Con gres aanbevolen moet worden tot aanmaak van dergelijke bommen te besluiten of niet- De ..Washing ton Post" schreef reeds enkele da gen geleden, dat „het dilemma over deze aanbeveling voor presi dent Truman wellicht het zwaarste en moeilijkste is. waarvoor ooit een Amerikaans president zich gesteld heeft gezien, daar het de beslissing kan betekenen over het al dan niet voortbestaan van de Westelijke be schaving." OPA GROEN 101 JAAR Minister-president en burgemeester samen op verjaarsvisite (Van een onzer verslaggevers) Minister-president dr Drees en burgemeester mr Schokking waren het volkomen met elkaar eens: de oudste inwoner van Den Haag. Opa Groen uit de Jacobastraat, zag er nog best uit op zijn 101ste verjaardag. Beiden kwamen Donderdag de jarige hun gelukwensen aanbieden. Voor de Jacobastraat is het natuurlijk een gebeurtenis van gewicht wanneer zulke hoge autoriteiten de straat binnen komen rijden, zodat het een drukte van belang was. Maar vooral voor Opa Groen was het een hele drukte en hij vergat dan ook niet om zowel dr Drees als mr Schokking dat uitvoerig te vertellen, want Opa's oren cn ogen mogen dan niet zo best meer zijn, „opa is goed bij de pinken", zoals Donderdag verschil lende malen in het kleine achterkamertje van Jacobastraat 110 werd opgemerkt. 's Middags tegen een uur of drie verscheen de Koninklijke Militaire Kapel in de straat om Opa Groen, die in een stoel voor het raam was gaan zitten een muzikale hulde te brengen en daarna defileerden de buurtbewoners langs het raam en zag de jarige allerlei bekende en lachende gezichten voor zijn raam voorbij trekken. Maar toen de K.M.K. weer afgemarcheerd was, verdween de spanning niet. Im mers. dr Drees had toegezegd om als „Vader van de Ouden van Da gen" de jarige de hand te komen drukken, en ook de burgemeester zou nog komen feliciteren. Om half vijf reed de wagen van mr. Schokking de Jacobastraat in en enkele minuten later stond de bur gemeester over de stoel van Opa Groen gebogen om hem te felici teren en hem flink luid want Opa Groen is enigszins doof te vertellen wie hii was. „Het is voor het eerst in mijn leven dat ik een 101-'arige mag feliciteren," zei mr Schokking en overhandigde de jarige een grote doos. ..Tante Nel", de dochter van Opa Groen, pakte het voor hem uit en even later zat Opa met beide handen de zachte voering van een mooie voetenzak te strelen. „Wat voor onderscheidingen heeft U daar?", wilde mr Schok king nog weten En Opa Groen, die een naar .blikies" on de borst had hangen antwoordde: „Dat is Oranje Nasau. dat is voor 25 jaar trouw0 di-nst, die heb ik van Koning Christiaan vn Dene marken en die vierde, heb ik gis teren gehad van de buurtvereni ging. „Ja. m'n geheugen is nog best" en toen begon hii de burge meester precies uit te leggen hoe hii met een veren pen schrijven geleerd had en dat hii zelfs zün schoolversjes noc precies kende. Om dat te bewiizen liet hij er prompt twpe volven! Maar on dat moment werd er we°r gebeld en stond nvnister-nresident Drees voor de deur. „Nou. nou. wèt een belangstelling", waren zijn eerste woorden, terwiil hii zich door de op elkaar gedrukte mensen naar de jarige werkt° „Mag ik U van harte feliciteren' H«f is een i->el0 leeftiid. Mün moeder is ras 90". Dr Drees liet zich in een st~°l "aast de ja rige Takken on in dioV,tvnrm kreeg hii uit de mond van Om G-oen een dankwoord te horen ..Hó. n°em me ni°t kwalük U nok hie''0 Hne gaat 't?". srrong dr Drees Dlotse'in" on toen hij raast z:ch mr Schokking ontdekte. Intussen zat Om Groen na te denken en even later boog hii zich een beetj° naar de minis ter-president om hfm te vertellen dat hij als veldwachter ook in de Kamer gewerk' had .Dat was ont zetten^ lang. Tot drie uur in de nacht". „Dat klopt," antwoordde dr Drees laconiek. „Daar was ik zelf ook, want ik moest het verslag van de zitting maken!", daarmee uit ziin geheugen een gebeurtenis uit zijn tijd als kamer-stenograaf op halend. Direct daarop vertrok dr Drees maar mr Schokking bleef nog even zitten praten ..Het is te honen dat U volgend jaar weer zo'n dag kunt vieren", vond de burgemeester en Opa Groen ant woordde: ..T'a. jonki°. daar weten we nu nog niets van!" „Goed uitslapen'morgen, hoor!", zei de burgemeester nog en wilde ook opstappen maar Opa Groen had nog iets op het hart en onder grote hilariteit van zijn familiele- leden. vroeg hij burgemeester Schokking: „Kunt U me niet aan een paar bonnetjes voor brandstof fen helpen?" De burgemeester in formeerde eens bij de omstanders hoe de kolenvoorraad er voor stond maar die verzekerden allen dat dat best ging en dus kon mr Sehokking met een gerust hart vertrekken. Daarmee waren echter de feeste liikheden nog niet afgelopen want 's avonds omstreeks acht uur kwam het mondaccordeon-orkest van de buurtvereniging de jarige nog een aubade brengen. Messerschmidt gaat India helpen BOMBAY Professor Willi Messerschmidt. de bekende Duitse vliegtuigbouwer, is vandaag op doorreis naar New Delhi in Bom bay aangekomen. Tegenover de pers verklaarde hii. ciat hii door dc regering van India uitgenodigd was voor een bezoek aan dat land. doch dat hij niet wist. wat de regering van India niet deze uitnodiging be oogde. Volgens sommige berichten zou hii de regering van India van ad vies gaan dienen met betrekking tot de vliegtuigbouw, volgens an dere wilde de regering raad in verbond met de bouw van monta gewoningen ,vAJ wal ik kan zeggen is. dat ik door de regering \an India ben uitgenodigd", verklaarde Messer schmidt. „Pas als ik in New Delhi aankom zal ik horen, wat het doel van mijn missie is." Ir. Praag is de bekende Tsjechi sche toneelschrijver en regisseur, groot Shnkespearc-kcnner Jaroslav Kvapll overleden Organisatoren profiteren van eikaars Het Holland-festival heeft thans contact gelegd met de leiding van het Edinburgh Festival en van de Salzburgcr Festspicle. Van Maandag tot en met Woensdag, zal in Den Haag dc eerste bespreking gehouden worden. Het Edinburgh Festival zal vertegenwoordigd zjjn door dc burgemeester van Edinburgh, sir Andrew Murray en door dc artistieke leider Ian Hunter cn de zakelijk leider John Reid. Het Salzburger Festival wordt vertegen woordigd door dc Oostenrijkse gezant dr Robert Fricdingcr Pranter. Van de zydc van het Holland Festival wordt aan dc besprekingen deelgenomen door dc voorzitter van het bestuur mr H. J. Reinink en de secretaris Peter Diamand. Amerikaanse trust opent nieuwe lijnen Dezer dagen werd in New York de oprichting bekend gemaakt van de „Gulf Shipping Lines". Berth Agents and Chartering Brokers, welke een nieuwe vrachtdienst heeft geopend van alle belangrijke havens aan de Amerikaanse Gulf en in Mexico naar de gehele we- rel<jl. De hoofdzetel is in Houston gevestigd. De Gulf Shipping Lines verte genwoordigt een aantal onafhanke lijke Scheepvaartmaatschappijen op „non-conference"-basis. waar onder de United States Orient Mer chant Line, de Stevenson Line. (Persian Gulf Service) en de Ca ribbean Express Line. De operaties omvatten o.m. vrachtdiensten op Indonesië, in het bijzonder op Djakarta. Makassar en Soerabaja. Naar verwacht wordt zullen later ook diensten worden onderhouden op Suriname en Cu rasao. Tijdens een persconferentie werd de nadruk gelegd op net non-con- ference"-karakter van de nieuwe scheepvaartdiensten. De vice-pre sident van de Gulf Shipping Lines. T. J. Stevenson .verklaarde, dat de exporteurs in het midden Westen en Zuiden van de Ver. Staten aan zienlijk betere scheeDvaartfacilitei- ten zullen worden aangeboden, te- een tarieven, die hen in staat zul len stellen beter te concurreren met andere delen van de Ver. Staten dan tot dusver Hij voegde hieraan toe. dat de exporteurs reeds lang een belemmèring ondervonden door de geldende conference-tarie ven van de Gulf of Mexicaanse ha vens en zij zullen thans door de la gere vrachttarieven worden aange moedigd buitenlandse markten te zoeken voor hun goederen. De non-conference tarieven van de nieuwe maatschappij hebben be trekking op alle soorten vracht, met inbegrip van gestorte lading. De maatschappij exploiteert op het ogenblik 6 schepen, doch naarmate de werkzaamheden zich uitbreiden zal de vloot tot 70 schepen worden vergroot. De bijéénkomst heeft ten doel een eerste contact te leggen tussen de verschillende Europese festivals om zowel op artistiek en organisatorisch gebied als op het terrein der pro paganda te kunnen profiteren van de ervaringen en ideeën, die elk festival voor zich heeft kunnen op doen. Gedurende de bijeenkomst zullen verschillende ontvangsten worden georganiseerd, waaronder een diner aangeboden door B. en W. van Den Haag op Maandag 16 Januari en een lunch door de minister van O. K. en W. op 18 Januari. Dinsdag 17 Janu ari zal het gezelschap tijdens een lunch de gast zijn van het gemeen tebestuur te Amsterdam, waar het 's avonds een voorstelling door de Nederlandse Opera van „II Trova- tore" zal bijwonen. HULDIGING PIERRE MONTEUX Van de orkestconcerten, die tij dens het Holland Festival de ko mende zomer te Scheveningen en Amsterdam gegeven zullen worden zal onder auspiciën van de Konink lijke Nederlandse Toonkunstenaars vereniging, die 75 jaar bestaat, het concertgebouw onder Van Beinums leiding een programma van Neder landse composities uitvoeren. Bij de première te Amsterdam van We ber's „Oberon", door de Nederland se Opera te geven op 16 Juni. zal de dirigent Pierre Monteux, naar aan leiding van zijn 75ste verjaardag gehuldigd worden. GOEDKOPE UITVOERINGEN Het algemeen Haags comité heeft het initiatief genomen om enkele Hollandfestival-producties tegen po pulaire prijzen binnen het bereik te brengen van de bevolking. In de Houtruslhallen zal een „parade' worden gegeven van de voornaam ste Nederlandse orkesten: het Utrechts Stedelijk Orchest, het Rotterdams Philharmonisch Orkest, het Concertgebouw-orkest en het Residentie-Orkest. Op deze concer ten zullen geen herhalingen worden gegeven van de in Amsterdam en Scheveningen uitgevoerde werken, maar de orkesten zullen hiervoor nieuwe programma's instuderen. Verder zal er een zanguitvoering gegeven worden dopr de „Maas- treechter Staar" en „Die Haghc Sanghers". Twee opera-uitvoeringen in K. en W. van de „Oberon" en de „Carmen" zullen eveneens tegen populaire prijzen toegankelijk zijn Hetzelfde geldt voor een uitvoering in K. en W. door het Grand Ballet de Monte Carlo. Nader wil men nog onder 't oog zien of er in Houtrust ook balletvoorstellingen gegeven zullen kunnen worden. „ELCKERLYC" IN DELFT Het algemeen Haags comité streeft er verder naar ook de opvoeringen in Delft van „Elckerlyc" in haar actie te betrekken. Dit middel eeuwse "Spel zal daar in de tuin van het Prinsenhof onder auspiciën van het Holland Festival opgevoerd worden door de toneelgroep „Co- media" onder regie van Johan de Meester. Nieuwe girogids komt in Maart uit (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Naar wij verne men zal omstreeks Maart ccn nieu we naamlijst van rekeninghouders bij postcheque en g irodienst ven- schijnen. De vorige uitgave, de 23ste druk was in Januari 1943 uit. E 5 pet loonsverhoging, die thans, op enkele uitzonderingen na, een feit is. moest onafwendbaar komen. Zij is een direct uitvloeisel van de devaluatie, die in September van het vorig Jaar plaats vond De regering moge eerst de kat uit de boom gekeken hebben, het werd haar al spoedig duidelijk, dat de ten dentie tot prijsstijging niet te be-4 perken was binnen redelijke (1) grenzen. Van het voorstel tot invoe ring van een verhoging der perso nele belasting op 1 Januari werd afgezien. De plannen tot verhoging der omzetbelasting werden in die zin gewijzigd, dat de kosten van het levensonderhoud der grote massa er nauwelijks door zouden woeden be ïnvloed. Voorts werden de subsidies, die aanvankelijk verder hadden kunnen worden verlaagd tot onge veer 70 millioen gulden, na de deva luatie aanmerkelijk verhoogd en wel tot een bedrag van 300 mil lioen gulden. In het bijzonder de prijzen van brood, vlees en marga- rinè, die anders door de hogere in voerprijzen der grondstoffen aan merkelijk zouden zijn gestegen, wer den op deze wijze op een laag ni veau gehouden. Niet te voorkomen was, dat de kleinhandelsprijzen, o.a. van thee, koffie, petroleum, tabak en textiel, grotendeels als gevolg van de deva luatie. naar boven gingen. Nog ster ker stegen de kosten van bet le vensonderhoud doordat artikelen als kaas. eieren, aardappelen, groente cn fruit in grote hoeveelheden wer den uitgevoerd, waardoor het aan bod op dc binnenlandse markt werd beperkt en de prijzen naar boven gingen. Een andere factor, die nog tot de stijging van de kosten van het levensonderhoud bijdroeg, was het afschaffen van de subsidie op var kensvlees. daarmede een bedrag van ruim 50 millioen gulden was ge moeid. Een loonsverhoging was onaf wendbaar. Het is echter 'n loonsver hoging posteriori geworden. Zij compenseert slechts in geringe mate de prijsstijgingen van het vorig jaar. maar wat erger is. zij vangt aller minst de prijsstijgingen op. die ten gevolge van de loonsverhoging ont staan cn die nu als een lawine over ons heen vallen Men heeft ons in alle toonaarden gewaarschuwd voor de bekende süiraal, waardoor de ba len van een loonsverhoging door de prijsstijgingen, die er automatisch op volgen, teniet worden gedaan en nu wij om ons heenkijken, blijken wij ons midden in die spiraalbeweging te bevinden in de praktijk van wat een land als Frankrijk ons bij her haling heeft te zien gegeven. Deze ontwikkeling is buitenge woon verontrustend Iedere loons verhoging moet. gezien in deze sa menhang wel onder de maat blijven; men wordt er niet beter van en het wordt ten hoogste een gedribbel aehior de feiten Economen zijn van oordeel, dat deze loonsverhoging eigenlijk pas ter sprake had moeten komen, wanneer de productieverlies ging zou zijn bereikt. Die productie verhoging is nu precies de kern van de zaak Zonder haar -.uilen de moeilijkheden alleen maar toene men. Maar als dit zo ls. waarom wordt de loonsverhoging dan reeds hij het begin gesmoord door bege leidingsverschijnselen. die haar ef fectloos maken? Het kan ons een productieverhoging kosten!

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5