DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Ons diplomatieke eigendom te Peiping in beslag genomen Berging van de Truculent kan maanden tijd vergen NVV-bestuurders lichten loonsverhoging toe Schumans goodwill-reis stuit op Saarcampagne Louise Gasille's bevelen bezegelden Arnhem's lot Hetzelfde lot treft Amerika en Frankrijk Winterellende in W.-Amerika Waterman, 1500 soldaten aan boord, Zondag ontscheept 10e Jaargang, no. 13 Maandag 16 Januari 1950 Opgericht door de Stichting „Hei Parool' Giro 510330. BanK: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. ot 4.15 p. kw. Losse nummer* 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Rcdactir en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: DE BOORDER. WASHINGTON. Niet alleen Nederlandse, ook Amerikaanse en Franse diplomatieke eigendommen zijn door dc communisten te Peiping onver wacht In beslag genomen. Het betreft o.m. een deel van de oude Neder landse ambassade. Over de inbeslagneming van de Amerikaanse eigen dommen is men inmiddels in Amerika boos geworden, hoewel zjj zonder incidenten is verlopen, want de ambtenaren kregen tyd om hun actcn en hun persoonlijke eigendommen in te pakken en mee te nemen. Reacties van Nederlandse zijde waren hedenochtend nog niet bekend. cn hun gezinsleden zijn er nog 300U Amerikanen zonder officiële functie in communistisch China. De Chinese ministers die direct be trokken zijn bij deze onverkwikke lijke affaire, heten Tsjoe en La;. Hun oren zullen wel getuit hebben, zoals Senaat te Washington zeer verontwaardigd Het feit dat het bewind van Mao Tse Toeng die zich nog steeds te Moskou bevindt, nog steeds niet er kend is. zal de hoofdoorzaak van de communistische stap zijn. Londen, dat Peiping wel heeft erkend en met Tsjang Kai Sjek (op Formosa) heeft gebroken, heeft in het weekend reeds Amerikaanse protesten doorgezon den Het State Department neemt de zaak zeer ernstig op. want het acht het te Peiping gebeurde „een flag rante schending van bij verdrag vast gelegde rechten en van de meest ele mentaire beginselen van internatio naal verkeer" Alle Amerikaanse personeel wordt teruggeroepen en alle Amerikaanse bureaux worden gesloten. Dat „alle" betekent dat 135 Amerikaanse functionarissen Pei ping. Tientsin. Sjanghai. Tsingtao en Nanking de rug zullen toekeren. De Britten zullen Amerika's belangen verzorgen zo goed en kwaad dat kan. Buiten de 135 officiële Amerikanen Tot 2 Februari blijft de lie de France binnen wegens loonconflict PARIJS De reders van de lie de France hebben besloten het schip op te leggen in verband met een loonconflict. Ongeveer 1 000 passagiers voor Amerika moesten per trein van Le Havre naar Parijs terugkeren. Het 45.000 ton metende passa giersschip op drie na het groot ste ter wereld is dus niet ver trokken. De maatschappij deelde mede, dat het schip minstens tot 2 Februari opgelegd zal blijven. Na in de oorlog dienst te hebben gedaan, is het schip dat 23 jaar oud is. gerestaureerd. In Juli van het afgelopen jaar is het ingescha keld in de Atlantische dienst de Amerikaanse senaat over hen uit pakte. Ook de Amerikaanse rege ringsautoriteiten zelf kregen het by die critiek zwaar te verduren: aftre den was al het minste wat men eiste. „Onze Chinese politiek lijdt een pijnlijk failliet", zei senator Know- land. „Buttonwortb cn Acheson zijn schuldig aan dit échec. Een open deur is ons voor de neus dichtgesla gen Laat ons de Chinese communis ten vogelvrij verklaren en ophouden zaken met hen te doen." Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde Zondagavond, dat En geland ook de Nederlandse en Franse regering heeft aangeboden om te haren behoeve stappen te Peiping te ondernemen. Engeland had echter nog geen antwoord van een van beide regeringen ontvan gen. NEW YORK. Vrijdag is In het Noord-Westen van do V.S. een zware sneeuwstorm opgestoken, zoals men in 50 jaar niet beleefd heeft. De storm duurde Zaterdag voort cn woedde van Noord-Californié tot aan dc grens van Canada Ten minste 18 personen zijn om het leven gekomen. Honderden in de staten Washing, ton en Orego;. moesten hun reis on derbreken, daar autobussen en trei nen niet verder konden. Meer dan 1000 auto's zitten op hoofdwegen vast. Portland. Oregon en Seattle en talrijke kleinere steden zijn practisch geïsoleerd. Telefoon- en electriciteitskabels raakten door de storm in het ongerede. De scholen in deze gebieden zijn gesloten. Een skischool te Seattle kon de lessen niet voortzetten, omdat er teveel sneeuw was. Niet alleen hadden de V.S. sneeuwstormen te verduren, maar ook een aardschok. Te Eureka Ca lif ornië) werd Zaterdag een hevige aardschok gevoeld. De lampen zwaaiden aan de zolderingen en de naald van de seismograaf in 't na- bije Ferndale schommelde. Er'is geen schade aangericht. Volgens seismologen van de uni versiteit van Californië lag het een- trum van de schok van Zaterdag 100 mijl in zee. Staat van beleg in heel Bolivia LA PAZ In geheel Bolivia is de staat van beleg afgekondigd in verband met het ontdekken van een samenzwering van de nationa listische revolutionnaire beweging tegen de regering. Ernstig motorongeluk op de kade ROTTERDAM. Bijna 1500 mi litairen die allen tot de 7 De cember-divisie behoren zijn Zondagmorgen met de „Waterman" Li bet zoeklicht RUSLAND Angst voor Titoïsme T N Mei 1947 verklaarden de Rus- sische autoriteiten met veel op hef. dat de doodstraf in Rusland werd afgeschaft. Omdat de oorlog voorbij was zo werd gezegd, voel de men geen behoefte meer aan zulk een zware straf en men be sloot haar te vervangen door 25 jaar opsluiting in een werkkamp. In het laatst van de vorige week heeft Moskou voor spionnen, verra ders en saboteurs de doodstraf op nieuw ingevoerd. In westerse kringen beschouwt men dit als een aanwijzing, dat er in de Sowjetunie een groot proces op komst is. dat overeenkomst zal vertonen met de processen, die in de jaren 1936 en 1937 tegen de aanhangers van Sinowiew en Ka- menew werden gevoerd en zoals er de laatste tijd ook enige hebben plaats gevonden in de onder Rus sische invloed staande satelliet- landen. Natuurlijk zal ditmaal de hoofdbeklaagde niet Leo Trotzki zijn, zoals in de dertiger jaren, maar maarschalk Tito, wiens ge stalte ook al bij de processen in Boedapest en Sofia onzichtbaar op rees achter de beklaagden. Als het inderdaad waar is. dat een komend proces tegen Titoïsten de aanleiding tot wederinvoering van de doodstraf is, dan mag men hier tevens uit concluderen, dat men zich over de groei en de om vang van het „Titoïsme" in Rus land ernstige zorgen maakt. Wisselend bewolkt Weersverwachting, geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond: Voor de kustprovincies: wis selende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Matige, later tijdelijk krachtige noordweste lijke wind. Iets kouder. Voor het binnenland: vannacht zwak ke wind. Temperatuur plaatse lijk iets beneden het vriespunt en hier en daar mist. Morgen overdag meest matige wir.d tus sen West er. Noordwest. Wisse lende bewolking met enkele verspreide buien. Iets kouder dan vandaag. 17 Jan Zon op 8.40. onder 17.00; Maan op 8.49, onder 15.29. in Rotterdam gearriveerd, nadat dit schip de snelsee reis naar In donesië en terug heeft gemaakt. Het schip heeft hier nl. 45>/2 dag over gedaan. Luitenant-kolonel F. L Werd- mölder vertelde, dat Vrijdagavond j.l. nog een militair aan blinde darmontsteking is geopereerd. Met Kerstmis en Nieuwjaar, zo vervolg de de overste, waren de eetzalen versierd. Er was een extra ver zorgde maaltijd en voorts werd er op Oudejaarsavond vuurwerk af gestoken. Helaas heeft de tweede stuurman van de Waterman hier bij zijn hand gewond. Ter gelegen heid van de jaarwisseling waren er 6000 oliebollen gebakken, waarvan de militairen vanzelfsprekend gre tig hebben geprofiteerd. „Er is hier een hoop te doen voor mensen zoals u." aldus sprak na mens de regering de staatssecreta ris van Oorlog, mr W. Fockema An- dreae. de bijna 1500 militairen toe, die na een lang verblijf in de tropen weer voet op vaderlandse bodem zetten. Tijdens de ont-schepmg van de Waterman heeft zich Zondagmor gen een ernstig ongeluk voorge daan. De 21-jarige korporaal F. H van H. uit Utrecht, die mede belast was met de regeling aan de wal. reed met zijn motor in snelle vaart langs de loodsen op het terrein van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, toen uit één der loodsdeuren een zgn. yale-wagen, een mechanische lorrie, kwam rijden. Een botsing scheen onvermijdelijk en de be stuurder van de yale-wagen redde dan ook het vege lijf door van het voertuig af te springen. De korpo raal remde krachtig, maar door de vaart slipte hij over de spoorrails en kwam te vallen. Hij kreeg o.a. een schedelbreuk. Zwaargewond is het slachtoffer in het ziekenhuis opgenomen. Staking te Belawan duurt voort MEDAN De staking te Bela wan duurt onverminderd voort. Donderdag hebben 300 leden van de T.N.I. gepoogd rijst van de „Van Riemsdijk" te lossen, De voor de T.N.I. bestemde lading bleek on der een andere lading gestuwd te zijn. De stakers ontvingen solidari teitsbetuigingen van het havenper soneel van Tandjong Priok cn de havenwerkers van Pasar Ikan te Djakarta. Nee toch Heus! v David Johnson tuas haven arbeider; was, want hij is net dood. Ann Sheridan is filmster. David heeft Ann tot erfgename van gehele vermogen, 2195 dol lar, gemaakt. Omdat h\j haar heeft mogen liefhebben zonder haar ooit lastig te vallen. Er zijn nog wel goeie kerels. Cyprus kampt sedert 1946 niet Sardinië om 100 flessen wijn, welk eiland het eerst vrij van malariamuggen zou zijn Cyprus heeft gewonnen. 100 flessen vernaccia zijn reeds on derweg. Lcipziger Mcsse zal opvouw baar schrijfmachientje te zien geven, dat, dicht geklapt maar 5.3 cm hoog is. Bij firma tc Memphis kwam telegram: „Uw pakket heeft mij neergeschoten. Schadever goeding. Loper Elliott". Pakket had geladen geweer bevat. Er gens in New York zei pakket pang. Gewonde berorger Elliot hield hoofd koel en verzond op weg naar ziekenhuis eerst tele gram! V.J Het generaalsschandaal morgenavond in de Nat. Vergadering PARIJS. Bidault brengt dc gencraals-affairc Dinsdagavond In de Nationale Vergadering het betreft dc generaals Revers en Mast. Zij schijnen zo slordig met een geheim rapport over toestanden in Vietnam en Indo China te zijn omgesprongen, dat het gestolen kon worden en door ver-oosterse radio's en ook te Moskou verbreid kon worden. Opzettelijke(l) ruzies en vecht partijen tussen Fransen en Viet- namezen brachten, na arrestaties en fouilleringen, aan het licht, dat ge wone buspassagiers reeds met af schriften van het geheime rapport rondtrokken nog voor het in Parijs zijn bestemming had bereikt. Vergadering in tien plaatsen AMSTERDAM In tien ver schillende Dlaatsen van ons land i hebben bestuursleden van het NVV voor de kaderleden van de moder- ne vakbeweging in totaal tien duizend arbeiders en arbeiders vrouwen gesproken over de betekenis van de jongste loonsver- I hoging van 5 Vrijwel allemaal schetsten zii do wijze, waarop deze derde loonronde tot stand is eeko- l men en legden zy de nadruk op de betekenis van een geordende loon vorming. In een beknopt overzicht herinnerden zij er aan. dat de vak- beweging tot dusver de spanning tussen lonen en prijzen had weten I op te vangen door een gratificatie van 2 en de gulden van minis ter Joekes en zich vervolgens met succes had verzet tegen hen. die gelijk de president-directeur van de Nederlandse Bank. aanstuurden op een verlaging van 't levenspeil. Na de devaluatie nam het NVV terstond het standpunt in. dat de prijsstijgingen een loonsverhoging noodzakelijk maakten. Daar tegen over dient dan de productie te worden verhoogd. De arbeiders kunnen hiertoe het hunne bijdra gen. door in ploegen te werken waar dat mogelijk is. I De verlangens van de vakbewe ging zijn voor een groot deel inge willigd. zij acht het echter onbe vredigend. dat geen verplichting tot loonsverhoging is opgelegd. Dat desondanks 80 van de arbeiders de 5 loonsverhoging reeds ver kregen heeft is ten verheugend feit. Algcmeer wekten de sprekers op het NVV. dat thans 385.000 leden telt. te versterken, zodat spoedig het 400.000e lid zou kunnen wor den ingeschreven. Nederland erkent Israel de jure DEN HAAG Nederland er- kent Israel de jure zo is van offi ciële zijde medegedeeld. Door de Nederlandse vertegenwoordiger te Jeruzalem werd heden tc dezer zake een nota overhandigd aan de minister van Buitenlandse Zaken van Israel. Ongeluk werpt scherpe Werklozen-les uit West-Brabant ROOSENDAAL In West- Brabant. waar het werkiozenpro- bleem door een overschot van on geschoolde arbeidskrachten toch al nijpend was. verkeert men thans In een extra-moril jjkheid. doordat eni ge grote D.U.W.-objecten tc Wil lemstad en te Klundcrt zijn gereed gekomen en men geen nieuwe wcrkverschaft'ings-projecten ge reed had om de werkloze arbeiders aan de slag tc houden. Besloten is aan de gehuwde D.U.W.-arbeiders de gebruikelijke overbruggingssteun uit te betalen, terwijl ongehuwde krachten te werkgesteld zullen worden bij hcr- verkavelingswerken op het eiland Walcheren. De West-Brabantse ar beiders zullen daar in arbeiders kampen worden ondergebracht en eenmaal per week een „gratis ver voer" naar huis krijgen. Op Wal cheren kunnen ook dc gehuwde D.U.W.-arbeiders vrijwillig gaan >verken# f Intussen hebben de burgemees ters van de kring Bergen op Zoom het probleem in studie genomen. Zij hopen binnen niet al te lange tijd de overheid suggesties aan de hand te kunnen doen voor het uit voeren van enige grotere werk zaamheden in D.U.W.-verband. Van de vijftien overlevenden van de Britse duikboot „Trucu lent", die in totaal 79 opvarenden aan boord had. zitten er hier acht bij elkaar in een marine barak te Chatham. v ragen op SHEERNESS. Duikers, die naar de Donderdag gezonken duik boot Truculent zijn afgedaald, heb ben geconstateerd, dat het met de machinekamer in verbinding staan- de seintoestel in de observatietoren op „Halt" stond. Dit zou er op wij zen. dat de duikboot gepoogd zou kunnen hebben te stoppen, nadat het Zweedse schip Divina werd ge signaleerd, teneinde de aanvaring te voorkomen. De Divina. die Vrijdag door de admiraliteit werd vastgehouden, maar Zaterdag is vrijgelaten, is Zondag naar Ipswich gevaren. Het ls inmiddels gebleken, dat een der leden van de bemanning van de „Truculent" met verlof was. in verband met het afleggen van een rouwbezoek; hierdoor ls het aantal slachtoffers niet 65 maar 64 geworden. Functionarissen van de Britse ad miraliteit verklaren, dat het maan den zou kunnen duren, voordat het bergingswerk geëindigd zal zijn. Algemeen verlangt men ophelde ring over deze vragen: 1. Waarom heeft de Zweedse tankboot „Divina" geen SOS-seinen uitgezonden, nadat zij in botsing was gekomen met de „Truculent"? 2. Hoe is het mogelijk dat vele mannen, die erin slaagden uit de gezonken onderzeeboot te komen, bjj gladde zee en op een afstand van slechts vijf myl uit de kust, niet zrjn opgepikt? 3. Hoe komt het dat de Britse ad miraliteit het bericht omtrent het ongeluk van de „Truculent" eerst tachtig minuten na de aanvaring ontving? 4. Waarom droegen de overleven den van 't ongeluk, die erin slaag den uit de onderzeeboot te komen, niet de rode herkenningslichten op hun Davis-ontsnappingsapparaten Het zilte, vuile water van de Theems maakt de duikers het wer ken moeilijk. Met hun 3000 kaars lampen kunnen zij slechts weinig zien. Een gedeelte van het werk in het opengescheurde gedeelte van de boot hebben zij op de tast gedaan. „Het is onze taak mensen te red den," zeggen zjj, „en nu wjj vastge steld hebben, dat er ln de duikboot geen overlevenden meer zjjn hebben wij onze taak overgedragen aan de bcrgingsafdeling van de admirali teit," zei een hunner, „die heeft een langdurig karwei voor de boeg en zjj kan de tyd nemen." Minister Van Maarsseveen is in gezelschap van zijn adviseurs, dr. Prinsen en mr. Van der Valk, op uitnodiging van de R.I.S. naar Indonesië vertrokken. Voor hun vertrek onderhielden de minister (links) cn dr. Prinsen zich op Schiphol enige tijd met minister Schokking. Minister Van Maarseveen op weg naar Indonesië AMSTERDAM Zondagavond tegen half negen is de minister van uniezaken en overzeese rijksdelen, mr J. H. van Maarseveen. van Schiphol per vliegtuig naar Indo nesië vertrokken. In zjm gezelschap bevonden zich dr Prinsen, destijds secretaris-generaal van de RTC cn mr. Van der Valk. raad-adviseur van het ministerie. Minister Van Maarseveen vol deed hierbij aan een uitnodiging van drs Hatta. minister-president van de RIS. De minister vertelde, dat hij tijdens deze reis hoopte kennis te maken met alle leden van de regering der RIS en znn kennis van het volk en het land te verrui men. Van Djakarta uit zal minister van Maarseveen ook een reis naar India maken om op 26 Januari in New Delhi aanwezig te zijn bij de plechtige officiële afkondiging van de constitutie van India. Op 3 Februari hoopt minister Van Maarseveen weer in het va derland terug te keren. Hem werd uitgeleide gedaan door tal van au toriteiten onder wie de ministers W. F. Schokking en L. Gotzen en familieleden. Heeft Nederland er een tweede Euwe bij? Naar de uitslag van het Hoogoven-schaaktournooi te oordelen wel. Winnaar werd nl» de 21jarigc Hagenaar J. Donncr, die uit 9 wedstrijden 7 punten scoorde; remise o.a. tegen Euwe cn de Franse kampioen Rosso- limo. Donncr studeert, als goed zoon van zijn vader, de oud-mi nister, thans president van de Hoge Raad, rechten. Voortreffe lijkrei Euwe tijdens de slot- maaltijd. (Voor nadere beschou wing zie „Start" pag. 5). Vrachtauto overrijdt wielrijder MAASSLUIS Do 72-jarige wielrijder P. Wijnhorst uit Maas sluis is op de Burg. de Jonghkade aldaar Zaterdagmiddag door een hem achterop rijdende vrachtauto overreden. Kort na aankomst in het ziekenhuis te Vlaardingen is hij aan de bekomen verwondingen overleden. De vrachtauto is in be slag genomen. Uitgesloten schrijfster heeft Dorstig Paradijs bewerkt AMSTERDAM De veronder stelling dat het door de Amster damse uitgever Strengholt uitgege ven boek „Dorstig Paradijs" ge schreven zou zijn door de uitgeslo ten schrijfster Jo van AmmerS Küller is nog niet geheel weer legd. De heer Strengholt heeft alle stukken, die op deze zaak betrek king hebben aan de rechter-com- missaris ter hand gesteld, daar de Vereniging van Letterkundigen een justitieel onderzoek gevraagd zou hebben. Het manuscript van het boek is wel door Jo van Ammers Küller persklaar gemaakt, hetgeen haar geoorloofd was. Deze vroege re schrijfster ontkent echter,, dat het werk zelf van haar hand is. BONN Robert Schuraan, Frankryks minister van Buitenlandse Zaken, heeft Zondagavond het voornaamste deel van /jjn „goodwlll"- missie in Duitsland besloten met een onderhoud van bjjna drie uren in Bonn met de Westduitse kanselier, dr Adenauer. De belde staatslieden spraken onder vier ogen In het Duits. Neutrale waarnemers zijn Intussen van oordeel, dat het bezoek van Schuman geheel ls overschaduwd door een aanhoudend Duits propagandaspervuur, met het doel de regering \an de .Saar te intimideren en druk te oefenen op Schunian om een Frans plan voor het pachten van de Saarm^nen voor de duur van vijftig jaren, te laten varen. James Byrnes, de voormalige Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken en vice-president, heeft bekend gemaakt, dat hij zich dit jaar voor de Democratische partij candidaat zal stellen voor het gouverneurschap van Zuid- Carolina. Uw kolengulden! Dinsdag 17 Januari a.s. kunt u op het dichtstnabijzijnde postkan toor tegen inlevering van bon 544 (Levensmiddelenkaart 909) uw kolengulden innen, als uw naam begint met Fe tot en met Go. Woensdag 18 Januari zijn zij aan de beurt wier naam begint met Gr tot en met Ha, zelfde voor waarde. Vóór de beslissende bespreking van Zondag met Schuman deed Adenauer, over het hoofd van dc Fransman heen, nog een beroep op de publieke opinie in Duitsland, de Saar en het buitenland. Zaterdag, tijdens een officiële receptie nog wel. liet Audenauer zijn Franse eregast alleen met enige Duitse af gevaardigden staan, om zich af te zonderen met verslaggevers, die hij vertelde, dat Frankrijk niet het recht had rechtstreeks met de re gering van de Saar te onderhande len en dat de toekomstige betrek kingen tussen Frankrijk en Duits land geschaad zouden worden, in dien de Fransen dit toch zouden doen. In het Saargebied is de Duitse campagne niet zonder resultaat ge bleven. De anti-Franse stemming heeft daar een ongekende hoogte bereikt. Volgens betrouwbare be richten staan de Fransen in Saar- bruecken met de dag meer bloot aan openbare manifestaties van vijandschap. Ook het hoofd van de Saar-regering, Josef Hoffmann, schijnt onder de indruk gekomen te zijn van deze propaganda. Op het ogenblik zou hij in dubio staan of hij de onderhandelingen met Frank rijk, die de volgende maand in Pa rijs zouden worden gehouden, zal voortzetten. Het is echter niet waarschijnlijk, dat de Fransen voor deze druk zul len wijken. Tijdens zijn onderhoud met Adenauer heeft Schuman, naar uit goede bron vernomen wordt, uit drukkelijk vastgesteld, dat de West duitse regering niet het recht heeft te protesteren tegen wat er ook in het Saargebied gebeurt. Hedenmorgen is de Franse minis ter per trein in Berlijn gearriveerd, waar hij werd verwelkomd door de Franse commandant van de stad, generaal Ganev&l, en de plaatsver vangende burgemeester, dr Frle- densburg. De laatste zei in een korte toespraak: „Ik hoop, dat wij alle tussen ons bestaande proble men uit de weg kunnen ruimen Schuman antwoordde: „Dat is het doel van mijn bezoek." 'Aanslag in Erithrea: 1 dode, 7 gewonden ASMARA, Erithrea Jonge In heemse terroristen hebben met handgranaten een aanslag gepleegd op een Italiaanse bar en Italiaanse huizen in het dorpje Decamere, 40 kilometer van Asmara. Een Ita liaanse vrouw kwam om het leven en zes Italianen en een inheemse vrouw werden gewond. De aan vallers wierpen twaalf granaten. Tijdens de wanordelijkheden werd ook nog met revolvers geschoten. Een inheemse politie-agent werd in het heetst van de strijd per on geluk door een collega getroffen. Onmiddellijk is de avondklok ingesteld. Capitulatieherdenking op Belmonte met een spel WAGENINGEN Ter gelegen- heid van de herdenking van da capitulatie in hotel „De Wereld" wordt in het kader van de feeste lijkheden te Wageningen van die dag op 5 Mei a.s. opgevoerd een openluchtspel, speciaal hiervoor ge schreven, van Johan Wesselink te Oosterbeek Hei is getiteld: „De Triomf der Tijden". Het openlucht spel wordt op het vroegere land goed „Belmonte" op de Wageningse Berg opgevoerd. ARNHEM. Zelger, dc Referent van de Duitse „Volks- wohlfart" was haar chef, maar Frau Louise Gasille.de secretaresse, openbaarde zich als dc duivelin die na de slag om Arnhem in deze stad een persoonlijk schrikbewind heeft gevoerd. Burgers, die na de strijd de stad weer in kwamen om dc resten van hun be zittingen in vciigheid tc stellen liet zij arresteren, waarbij zij zich niets aantrok van de papieren waar over men beschikte. Tevens leidde zij dc plunde ringscommando's. die in naam van de „Volkswohl- fahrt" de huizen langs trokken, het meubilair in vrachtwagens laadden en wegvoerden naar Dussel- dorp. Essen cn Keulen, Op 27 Januari zal deze vrouw, die thans 53 jaar oud is terecht staan voor de Arnhemse Rechtbank. werken. Tot de strijd om Arnhem ontbrandde was zij een vrij onbe kende. zij het ook on-sympathieke figuur. Na de gevechten zag zy haar kans om carrière te maken en heeft in ontstellende mate haar aandeel gehad in wat in de geschie denis zal worden genoemd „de ramp van Arnhem." Terstond na de bevrijding werd zij gearresteerd. In 1946 zag zij echter kans te ontsnappen. Het duurde tot de zomer van 1948 dat zij in Duitsland, bij Hamburg werd teruggevonden. Ook haar chef Zel- ger is in Duitsland opgespoord en ook hij zal binnenkort terecht staan. 27 Januari zal zij' terecht staan Frau Gasille is van origine een Nederlandse. Zij is in Arnhem ge boren en dat maakte haar voor de plundering van de stad voor de Duitsers bijzonder waardevol. In 1944 liet zij zich tot Duitse najura liseren, en steeds koesterde zij veel sympathie voor het Duitse volk. waarmede zij met familie banden verbonden was. Na de inval in 1940 bekende zij kleur en ging voor de Duitsers

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1