DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Explosie op Rotterdamse scheepswerf r Negentien arbeiders gewond door meterslange steekvlam De Belgische accijnzen worden in gunstige zin herzien J r Prijsverhoging bij Spoorwegen valt lang niet mee Djokja voelt voor erkenning van communistisch China Met spelevaren van Johnnie is het voorlopig uit Zij die in Frankrijk vielen, komen eindelijk thuis 10e Jaargang, no. 14 Dinsdag 17 Januari 1930 Terwijl kermende gewonden links en rechts op de grond lygen, dreven ia de ontploffing bij Boele's scheepswerf te Bolnes, zware rookwolken over de Lek, die tot ver in de omtrek te zien waren. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Brokken muur. die met groot geraas neerstorten, om- oogschietende vlammen, ontzaglijke rookwolken, arbeiders, die met zwart geblakerde. verschrikte gezichten wegrennen van een der magazijnen, dat beeld bood gisteren de scheepswerf en machinefabriek van de N.V Boele in Bolnes, toen daar een acetyleen-apparaat ontplofte en een werkplaats binnen weinige ogenblikken een laaiende vuurzee werd. Precies om vijf ninuten voor half vijf weerklonk een geweldige knal. IJzeren deuren .verden opengeworpen en een meterslange steekvlam schoot tevoorschijn it een van de gebouwen. Héél even ontstond er een paniekstemming. Temidden van het gekerm van gewonden hoorde men kreten als: „Loop vat je kunt! Er komen nog meer ontploffingen!" Toen kwam van alle .anten hulp opdagen. De brandweer bond met elf stralen de strijd tegen e vlammen aan. dokters ontfermden zich over negentien slachtoffers. Veertien ervan werden met auto's van de G.G. G.D. naar diverse zie kenhuizen vervoerd. Gelukkig bleek er maar één ernstig aan toe te zjjn Tzeren deuren door -chtdruk open BRUSSEL. Volgens de met Nederland gesloten overeenkomst. Is be sloten tot verlaging van de accijns op minerale oliën; dientengevolge zullen de inkomsten van de staat met 100 millioen francs verminderen, wat ten goede komt aan de verbruikers. Daarentegen zullen sommige rechten, n.l. die op suiker en siga retten, in geringe mate worden ver hoogd. Voor suiker zal de verhoging van de accijns vrijwel overeenkomen met 5/10 van een indexcijferpunt. De accijns op azijn en lucifers wordt afgeschaft en die op pijptabak, siga ren en cigarillo's, bier en likeuren zal worden verminderd. Opgemerkt wordt, dat de verlaging voor pijpta bak en sigaren ongeveer 6/10 en de afschaffing voor lucifers en azijn respectievelijk twee punten en 2/10 van een punt vertegenwoordigen. Tegenover een verlaging van 2.8 punten staat een verhoging van 5/10 punt, zodat.bet indexcijfer in totaal met 2,3 punten zakt. De nieuwe ac cijnsrechten moeten nog door het parlement worden goedgekeurd. De ..Nation Beige" meldt, dat door toepassing van de te Luxemburg ge nomen beslissing om de accijns- DUITSLAND Garanties gevraagd De Westduitse premier, dr Ade nauer, heeft bij zijn pogingen, het probleem van de militaire defen sie van zijn staat op te lossen, klaar blijkelijk een nieuwe koers geko zen. Nu zijn eis tot opstelling van een Duits leger geweigerd is, solli citeert hij naar g„.anties van de Westerse geallieerden. Dr Adenauers verklaring, dat de positie van Duits land „in een veld van spanning tussen de Sowjet-Unie en het Wes ten" niet benijdenswaardig is. kan ongetwijfeld onderschreven wor den. Maar dat is Duitslands bekende geografische dilemma en het bezit van een strijdmacht heeft er de Duitsers nooit voor behoed „in de draaikolk mee- gesleurd" tewor- In het den' Integendeel, rechten voor sommige producten aan te passen, de suikerprijs met 1.35 frs per kg zal worden verhoogd, terwijl de prijs van een pakje van 25 volkssigaretten van 8.70 frs op 10 frs zal worden gebracht. Anderzijds zal de prijs van pijptabak met 19 frs per kg worden verminderd en die van een pakje van 10 doosjes lu cifers met 1.10 frs. Ook de prijs van azijn zal met 0,35 frs per liter ver minderen! Het blad voegt hieraan toe. dat de terugslag van de vermindering op de prijzen van sigaren, cigarillos, bier en alcohol nog niet berekend is. zoeklicht het was juist deze strijdmacht tezamen met de vrees gegrond of ongegrond voor de „omsinge ling", die twee maal in een genera tie de draaikolk veroorzaakte. De beste garantie, die op het ogenblik gegeven kan worden, is de aanwe zigheid van de geallieerde bezet tingstroepen in Duitsland, want deze betekent, dat het Westen, wan neer er een aanval van het Oosten uit op Duitsiand ondernomen zou worden, tegenstand moet bieden. En wanneer de Duitsers beweren, dat de bezettingsmacht te zwak is om verzet van enige betekenis te kunnen leveren, dan mogen zij be denken. dat bij het huidig gebrek a.an moderne wapenen ook een Duits leger in deze toestand slechts weinig verandering zou kunnen brengen. Het ..veld van spanning", waarover Adenauer spreekt, zal eerst verdwijnen, zodra het Westen zijn krachten herwonnen heeft. Duitsland kan daaraan bijdragen, door nauw samr>n te werken bij het economisch herstel van ons conti nent. Het is waar, dat Duitsland, ten gevolge van zijn ligging en de catastrofale politiek van het Derde Rijk. de laatste zal zijn. die van dit herstel profiteren kan. Maar even zeker is. dat op het ogenblik de op stelling van een Duits leger de ver warring in Midden-Europa slecht9 zou vergroten. Nog iets kouder Weersverwachting, geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond: Wisselende bewolking met vannacht hier en daar nog een buitje en op enkele plaatsen mist. Aanvankelijk nu en dan matige. overigens zwakke Noord-Oostelijke wind. Van nacht plaatselijk lichte vorst, morgen overdag temperatuur bijna overal iets boven het vriespunt. 18 Jan. Zon op 8.40 onder 17.02; Maan op 9.26. onder i6,51 njn. Roemenië protesteert bij Int. Hof DEN HAAG De Algemene Vergadering van de V.N. heeft op 22 October van het vorig jaar be sloten aan het Internationaal Ge rechtshof te Den Haag advies te vragen inzake van de verplichting van Roemenië om de in het vredes verdrag neergelegde bepalingen be treffende de mensenrechten na te komen. In een brief aan het Inter nationaal Gerechtshof protesteert de Roemeense legatie in Den Haag thans namens haar regering tegen deze gang van zaken. Roemenië acht het Hof in deze niet bevoegd, daar het land op het standpunt staat, dat het hier om een binnen landse aangelegenheid gaat. r Tolgeld: 17.000 dollar NEW YORK. De Nieuw- Amsterdam van de Holland- Amerikalijn zal op 14 Februari het Panamakanaal passeren en bij die gelegenheid 17.000 dollar aan tolgeld moeten betalen. Dit is waarschijnlijk het hoog ste bedrag aan tolgeld, dat sinds de oorlog door een schip wordt betaald. De Nieuw-Amsterdam maakt een tocht rond Zuid- Amerika. Voor de oorlog is het schip nog eens door het Panama kanaal gekomen. Er kwamen toen drie loodsen aan te pas om het schip door de sluizen te krij gen. Aan beide zijden van de romp bleef slechts drie en een halve meter ruimte over. In Leeuwarden wordt het gas goedkoper LEEUWARDEN. Een betere organisatie en meer rationalisatie van het gasbedrijf heeft er toe ge leid. dat voor de gemeente Leeu warden een verlaging van de.prijs van het gas tot stand is gekomen. Deze verlaging bedraagt over de gehele linie een halve cent per ku bieke meter. Voor hen, die meer dan 150 M3. gebruiken bedraagt de verlaging van de prijs zelfs 2Vi cent of 20 procent op de thans gel dende pri^s. Labour wenst geen coalitieregering LONDEN. De plaatsvervan gende Britse premier, Herbert Mor rison. heeft in een verkiezingsrede verklaard, dat de Labour-partij een vorming van een eventuele coalitie regering verwerpt. Een dergelijke regering zou zonder effect blijven en de Labour-partij zou zich nooit in een dergelijk „avontuur" storten. Hu waarschuwde tegen een parle ment. waar geen partij een duide lijke meerderheid zou hebben. De parlementaire situatie zou onstand vastig zijn en de daaruit voortko mende regering zou weifelend en onzeker in haar politiek handelen. Hij stelde de kiezers voor de keus tussen een „constructieve en linkse koers" en een „beverige en reac- tionnaire rechtse koers". Helmond heeft geen geld voor oorlogsmonument HELMOND. Het comité te Helmond, dat zich beijvert om ter nagedachtenis aan de tijdens de oorlog gevallenen een monument op te richten zal van haar oor spronkelijke plannen moeten af zien. Het door de kunstenaar van Steenbergen ingediende ontwerp werd begroot op 20 a 25 mille. Tot op heden heeft het comité slechts de beschikking over een bedrag van 8000. Pogingen om dit ver schil alsnog te overbruggen zijn tevergeefs geweest. Waarschijnlijk zal nu een gedenksteen worden op gericht. gesmeten Het ging allemaal zo vlug in zijn zerk, dat ik geen tijd had om me ekenschap te geven wat er gebeur- Je, vertelt ons een der gewonden. Je 22-jarige Paul Verwey, die met een paar kameraden op het auto tje van de werf stond en een der open springende ijzeren deuren van het magazijn van gereedschappen en motoren tegen zijn schouder kreeg. Hij kon nog juist zijn arm be schermend opheffen en zijn hoofd afwenden, maar niet verhinderen, dat de steekvlam de haren van zijn nek schroeide. Hoe ik aan die diepe snee achter mijn rechteroor kom. kan ik me niet herinneren, vertelt hij. Maar wel weet ik nog, dat de aanhang wagen van de motorlorrie kantelde tengevolge van de luchtdruk en boven op iemand viel. Alles bonsde en dreunde in mijn hoofd en ik had maar één ge dachte: Maak dat je weg komt. Dat deden de anderen ook, want ieder een wist, dat er nog meer ontplof fingen konden volgen, die echter gelukkig zijn uitgebleven. Onmiddellijk na het uitbreken van de brand werd de 12000-Volts stroom op de werf door een werk baas met levensgevaar uitgescha keld. Eerst toen kon de bedrijfs brandweer van Boele met de blus- singswerkzaamheden beginnen. Maar dit betekende, dat er geen licht was en dat de doktoren met zaklantaarns van patiënt tot pa tiënt moesten gaan. Inmiddels is komen vast te staan, dat in het bewuste magazijn, waar een hoogspanningstransformator staat, arbeiders bezig waren met een lasapparaat. Plotseling sloeg 'n steekvlam uit een volle acetyleen cylinder. Toen men er niet in slaag de de kraan van de cylinder te sluiten, werd de vlam met tetra ge doofd, terwijl personeel van de werf toesnelde om zo vlug moge lijk een aantal met zuurstof gevul de cylinders uit het gebouw te bren gen Toen er ogenschijnlijk geen gevaar meer bestond, volgde plot seling de explosie. Aan het blussingswerk namen ook de brandweer van de electro- motorenfabriek van Smit uit Slik kerveer, de autospuit uit Bolnes en die van de fa. Bakker en Zoon uit Ridderkerk deel. Inmiddels werden de gewonden naar het kantoor van de werf gedragen, dat al heel gauw op een ziekenzaal geleek. Vijf men sen konden op het fabrieksterrein worden geholpen De overigen wer den toevertrouwd aan de goede zorgen van de GG en GD. die snel en kranig werk heeft geleverd. De brand was men tegen zes uur 's avonds meester Het magazijn brandde geheel uit, maar het aan grenzende compressorhuis is ge spaard gebleven De schade is aan zienlijk. maar wordt door verzeke ring gedekt. DIEPZEE - TANK WAT VOOR EER? Temperatuur om het vriespunt Nadat in de nacht van Zondag op Maandag een koudefront passeerde, kwam ons land onder invloed van een noó^d-westelijke luchtstroming, waarin zich gisteren enkele buien ontwikkelden, die echter hoofdzake lijk langs de kust optraden. Ons land kwam vandaag onder invloed van een gebied met betrekkelijk lage ba rometerstand, dat zich van Duitsland uit naar het westen uitbreidde. Hier door nam de buiigheid weer toe Ten noorden van dif lagedrukgebied stroomt koude lucht over Denemar ken naar de Noordzee. Deze lucht dringt geleidelijk tot onze omgeving door De temperaturen zullen daar om in de komende paar dagen vrij laag zijn, maar toch zal er des nachts in het algemeen slechts lichte vorst kunnen optreden Overdag stupen de temperaturen dan weer tot een paar graden boven het vriespunt. Op korte trajecten zelfs stijging van 50procent (Van een onzer redacteuren) UTRECHT. De tarieven van de Nederlandse Spoorwegen zullen met ingang van 1 Februari a-s. worden verhoogd, zoals men weet. Iets, dat voor hem of haar die veel moet reizen, het zijne er toe b|j zal dragen het leven duurder te maken. Vooral, omdat de prijsstijging wel wat meer bedraagt, d^n de vijf procent, die over het algemeen door het publiek werd verwacht. ZU komt. wat de 3e klasse betreft, gemiddeld zo onge veer neer op 7 a 8 voor enkele reizen van een normaal traject. De retours echter worden naar verhouding duurder. Bedroeg de prijs daarvan tot dusver 1.6 maal zoveel als de prijs van een enkele reis (tot 140 km), voortaan wordt de retourprils gevonden door de prijs van de enkele reis met 1.7 te vermenigvuldigen (tot 165 km). Daar komt dan nog bij, dat op de korte trajecten de tariefsverhoging aanzienlijk meer Is dan 7 a 8 en soms wel twintig, in dé tweede klasse zelfs veertig procent bedraagt. Over het geheel genomen stijgen de tarieven voor de tweede klasse iets meer dan voor de derde. Het verschil is echter op normale tra jecten niet bijzonder groot. Een enkele reis derde klasse Rotterdam D.P.Haarlem bijvoorbeeld wordt 7 duurder, een enkele reis twee de klasse eveneens. Een enkele reis RotterdamUtrecht wordt, zowel DJOKJAKARTA. Politieke kringen alhier schenken hun volle aan dacht aan het al dan niet erkennen van de Chinese volksrepubliek Mao Tse Toeng. Deze kringen nemen een voorzichtige houding aan. daar vol gens hen in deze kwestie weloverwogen maar zeker niet ondoordacht dient te worden gehandeld. Indien de R.I.S. communistisch China erkent, loopt haar politiek parallel met die van de Britten, ter wijl zij bij niet-erkennen een zelfdè weg volgt als Amerika. Wil de R.I.S. echter een levend subject en niet een object zijn in de politiek, dan mag men verwachten, dat zij het gedrag zal volgen van India en Pakistan, die communistisch China hebben erkend en dit gedrag hebben gebaseerd op een Aziatische poli tiek la Bevin en Nehroe. Het kan ypor Indonesië geen nadeel opleve ren, indien het tot een erkenning overgaat, doch voordat het deze stap neemt, moet het eerst contact opne men met de communistische rege ring. bijv. door een goodwill-am- bassadeur te zenden, die dan de er kenningsprocedure in beschouwing kan nemen. Ook zou het beter zijn. indien de erkenning niet alleen van een zijde kwam, doch de jure-erken- ning van de souvereiniteit van de R.I.S. en de communistische rege ring van China bilateraal zou ge schieden. vindt men. De Nederlandse en de Indonesi sche belangen gaan niet alleen hierin niet samen, doch verschillen volkomen. DUNDEE Het gejuich was niet van de lucht toen de veertienjarige John Guthrie aan boord van de „Reptonian" dc haven van Aber deen werd bin nengebracht na zijn escapade met het vissersbootje de ..Girl Jean" op de Noordzee. Men begroette hem met „Goed zo Johnny" en „Daa> komt onze held" als had hij een grootse prestatie geleverd, waar van iedereen om strijd de lof wilde zingen. Dat ge juich heeft de eerste dag he> woord van ernsti ger lieden, die al lerminst enthou siast zijn ove Johns uitstapje overstemd. Nu echter de balans van zijn reisje wordt opgemaakt komt men tot het inzicht, dat het maar beter is, dat de jonge Guthrie voorlopig niet de kans krijgt er opnieuw van door te gaan. De schade, die hij de gemeenschap heeft berokkend loopt in de hon derdduizend gulden. Vele vissers hebben door het zoeken naar de „Girl Jean" dagenlang niet kunnen rekensommetje van de RAF, die vliegtuigen heeft uitgezonden om het watervlak af te zoeken naar het notedopje. Het aureool van held ïs vooral van Johns hoofd gestoten, doordat gebleken is, dat hij niet zo'n brave borst is als men meende. Zijn ouders misten elk gezag over hem. vissen. Daar komt nog bij het Hij spijbelde van - school wanneer hij daar maar zin in had en heeft zich sedert 1946 reeds driekeer aan diefstallen en inbraken schuldig gemaakt. Veel plezier heeft hij niet gehad van zijn zeereis. Nauwelijks was hij de haven uitgevaren en vatte hu het plan op om wat te gaan drin ken of hij merkte dat het water be dorven was. Tegen de avond werd de zee steeds onrustiger en dat maakte hem zeeziek. Hij probeerde daarop met het radiotoestel nood seinen uit te zen den. maar hij slaagde daarin niet, doordat hij niet wist hoe hij met het apparaat moest omgaan. Zo zwalkte hij dagen lang op de grote haringvijver. De opwinding over zijn uitstapje is gaan liggen en het woord is nu aan de kinder rechter. die hem ten laste legt de ontvreemding van een vissersvaar tuig ter waarde van f 100.000.—. Johnnie zal er nog wel meer van horen. Van spele varen zal in ieder geval voorlopig niets meer komen. JOHNNIE GUTHRIE wordt In ontvangst genomen door de ster ke arm, nadat hij aan boord van de „Reptonian" is thuis gevaren van zijn avontuurlijke reis met de „Girl Jean", K.J voor de derde als voor de tweede klasse 9 duurder en'op het tra ject Den Haag-Groningen bedraagt de tariefsverhoging voor enkele reizen, zowel voor de derde als voor de tweede klasse 5 Wie echter een enkele reis Den Haag Utrecht koopt betaalt in de derde klasse 7% meer. maar in de tweede klasse 15 En een der- eeliik verschil tussen de tariefs verhoging voor derde en tweede klasse bestaat op verschillende tra jecten. Heel anders ziin do cijfers voor de korte trajecten. Enkele derde UtrechtBilthoven wordt 13 duurder, enkele tweede Utrecht Bilthoven 33Vo retour Utrecht Bilthoven derde klasse zal 15 meer kosten, retour tweede Utrecht Bilthoven 35 De prijs van een enkele reis derde klasse Rotterdam Schiedam stijgt met 20 Een retour derde RotterdamSchiedam wordt 30 duurder, een enkele reis tweede klasse 40 een retour tweede klasse zelfs 50 Op deze korte trajecten zal een zeer grote categorie met weekkaar ten reizen. De prijs hiervan stijgt op het traject UtrechtBilthoven met 28 en op het traject Rotter damSchiedam zelfs met meer dan 30 Een stevige verhoging, vooral wanneer men bedenkt, dat het juist de minst draagkrachtigen zijn. die van dit soort kaarten ge bruik maken. Wat de maandtrajectkaarten betreft: op een traject als dat van Den Haag naar Utrecht worden zij voor de derde klasse ongeveer 5 en voor de tweede klasse oneeveer 7 duurder Alleen de prijzen van de* alge mene abonnementen blijven on veranderd. En dat is het enige lichtpuntje van deze tariefsveran dering die algemeen als een lelij ke tegenvaller wordt beschouwd en waarbij men zich afvraagt, waarom zij zó moest worden door gevoerd als thans het geval is. v/anneer het er alleen maar om gaat de 5 7. loonsverhoging van het personeel te compenseren. TJ ET ongeluk met de Trucu- 11 lent" neeft opnieuw aange toond, dat 'n volkomen betrouw baar middel om dc bemanning van een gezonken duikboot te redden, niet bestaat. Geen won der daarom, dat dc uitvinders zich nog steeds bezig houden met de constructie van nieuwe red dingswerktuigen. Het allernieuw ste op dit gebied is een kleine, door de Amerikaan Hally Ham lin ontivorpen duikboot, die tn staat is onder water mensen aan boord te nemen Het kleine schip kan de waterdruk op 300 meter diepte weerstaan. Het is uitge rust met een onderstel, dat voor zien is van rupsbanden, zodat het Zich over de bodem van de zee kan vooubewegen. De foto toont boven de auikboot in het droog dok, onder: Ham lm in het man gat van zyn uitvinding. Chauffeur rijdt door na aanrijding. Kind overleden OMMEN Maandag omstreeks vier uur is een zevenjarig meisje door een vrachtauto aangereden. Zij werd zo zwaar gewond, dat zij enkele uren later m een ziekenhuis overleed. De chauffeur van de vrachtauto is na de aanrijding doorgereden. De politie tast daardoor nog in het duister omtrent de juiste toe dracht van het ongeluk. Nee tocliHeus Bewusteloze circusleeuwen met kunstmatige ademhaling bijbrengen, lijkt ons hachelijk werkje. Te Parijs was het er gens nodig Twee leeuwen gromden waar ben ik?", twee andere bezweken. Te Toledo, Ohio, overleed 50- jarig Engelsman, die sedert 1921 bijna 670.000 mijl wande lende had afgelegd. Hij was „overal geweest en vond ner gens de mensen eigenlijk onaar dig". Een gram van een nieuw eo- loradokeververdelgingsmiddel doodt binnen 24 uur 145.000 lar ven. Iedere coloradokever be zwijkt zodra hij een met dit middel bespoten aardappelplant aanraakt. En de smaak van de aardappel blijft goed Amerikaans tweedejaarsstu dent schreef prinses Marga ret Rose van Engeland: „Wil u mijn partner zijn op a s. stu dentenfeest?" De prinses heeft laten antwoorden, dat zij waar schijnlijk verhinderd zal zijn. In Amerika 1781 dagbladen met oplage van 52.300.000 exemplaren; de dagelijkse op laag in de Sowjet-Unie beloopt 31.000.000 en die in Groot-Brit- tannie bijna 30.000.000 exempla ren. KJ ATRECHT. Te Atrecht zijn op plechtige wijze de stoffelijke res ten v*n 50 Nederlandse militairen en verzetslieden, die in de oorlog in Frankrijk sneuvelden of gefusilleerd werden, door de Franse regering aan de Nederlandse regering overgedragen. Hoge functionarissen waren aanwezig; oudstrijders vormden een ere wacht Nadat een militaire kapel treur muziek had gespeeld, legde de Ne derlandse ambassadeur bloemen bij de kisten, die reeds overdekt waren met kransen. Ook de prefect van Pas de Calais en oudstrijders schonken bloemen. Na Georges Phalempin nam ba ron van Boetzelaer het woord: hij bracht hulde aan de slachtoffers, die zo zeide hij, gevallen waren bij het vervullen van de plicht, inge geven door de gemeenschapszin van mensen, die de elementaire vrijheden verdedigen. Hij dankte de Franse autoritei ten voor de betoonde toewijding. De plechtigheid werd besloten met een troependéfilé. Daarna wer- den de stoffelijke resten onder mi litair geleide naar Rijssel vervoerd, vanwaar zij verder naar Nederland werden gezonden. Uw kolengulden Woensdag 18 Januari a.s. kunt u op het dichtstnabijzijndc post kantoor tegen Inlevering van bon 544 (Levensmiddelenkaart 909) uw kolengulden innen, als uw naam begint met Gr. tot en met Ha. Donderdag 19 Januari zijn zU aan de beurt wier naam begint met He tot en met Ho, 'zelfde voorwaarde. vJpgericht door de Stichting ^Hei Parool' Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements- Uitgave: N.V. De pr'js 32 cent p. w. of ƒ4.15 p. kw. Losse nummer* 9 cent. Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur. Tj. DE BOORDER.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1