Japan doet weer zijn intrede op de wereldmarkt Job Roos moet zijn titel afstaan aan Harry Bos in Onderwijsverzet herleeft onderwijsverslag 1944-1946 het Slechtziende kinderen gewoon naar school Rijst"-standaard concurreert tegen „vlees"-standaard \azi-aanslag op onderwijs mislukt Dinsdag 17 Januari 1950 5 Oude handelsstrijd herleeft (Bijzondere correspondentie) Japan is een land van honger kunstenaars. Het heeft de Ameri kanen schatten gelds gekost om de bevolking hier sinds de capi tulatie althans in het leven te houden. Gemiddeld is het rantsoen tegenwoordig 1550 kalorieèn. (inde jaren 1923 tot 1930 was het ge middeld 2348 kalorieën) hetgeen bitter weinig Is. Ter vergelijking in Amerika* is het gemiddeld 3150 kalorieën. Het streven is om de Japanners zo spoedig mogelijk hun eigen rijst telaten verdienen En men is er zich van bewust, dat dit alleen maar zal gaan als Japan weer zal kun nen exporteren en in véél gro tere omvang dan het ooit ln de vroegere dumpingperiodes bet ge val kon zijn Japan heeft op het ogenblik 80 millioen inwoners, en er moeten 1300 mensen leven van de opbrengst van één vierkante kilometer bebouwbare grond. Er zijn thans reeds aanwijzingen te over. dat de Japanners op de we reldmarkt terugkeren, meer dan ooit in staat om te concurreren. Katoentjes De oude strijd is bezig te her leven; de worsteling tussen de r „njststandaard" en de „vleesstan daard". Het was in de zomer van 1933 tijdens de befaamde textiel- debatten in het Britse Lagerhuis aat deze begrippen het eerst wer den genoemd. De Japanse textiel- uitvoer was toen bezig de Engelse te verdringen, had ze inderdaad reeds op de tweede plaats gedron gen, In die tijd was 21 der En gelse katoenspinners werkloos en in Asaka werkte de Japanse tex tielindustrie in drie ploegen. Destijds kon de Engelse rege ring haar eigen textielindustrie nog beschermen; de invoerrechten op katoenen goederen in het toen malige Brits-Indie waren tot 1930 voor Britse even hoog als voor Japanse goederen. Na 1930 wer den de invoerrechten op Japanse goederen echter verdrievoudigd. Niettemin steeg de Japanse uitvoer voortdurend In 1913 voerden de Japanners nog maar voor 632.4 millioen Yen uit en in 1940 was dit bedrag gestegen tot niet min der dan 3972,4 millioen Yen. Na de Japanse capitulatie in 1945 was de Japanse concurrentie niet langer het schrikbeeld van de Europese en Indische ondernemers De Japanse textielindustrie was verlamd. Van de 362.000 weefge touwen en de 13 millioen spindels waren er resp^. ^lechts--12DQ00 en 2,78 millioen in bedrijf De toe stand voor de bevolking was ho peloos; zonder de hulp van de Amerikanen zouden er, zonder overdrijving, millioenen mensen méér verhongerd zijn, dan thans het geval is geweest. Maar Japan werkt weer. De Ja panse textielindustrie is herleefd. Ze exporteert op het ogenblik reeds vierhonderd maal zoveel als in 1946 Reeds in 1947 overvleu gelde zij de Britse textielexport (Engeland exporteerde in 1947 146 milliard yards Japan 157 milliard yards). Weer te paard Een indrukwekkend beeld geeft de Japanse uitvoer naar Indonesië. Daarheen exporteerde Japan in 1948 reeds voor 56,8 millioen dol lar en sindsdien nam de Japanse uitvoer naar Indonesië nog aan merkelijk toe. Ir» 1913 bedroeg het Japanse aandeel in de Indonesi sche invoer nog slechts 1,6 in 1933 was het echter reeds 31.1 en in de naaste tooekomst zal dit naar men verwachten kan, nog er.orm toenemen Sinds 1 October 1949 heeft dé Japanse export geen last meer van beperkende bepalingen. Generaal Mac Arthur's directieven hebben de afbraak van 845 voor demon tage bestemde bedrijven verhin- derd. Ook heeft zijn machtswoord met ingang van 1950 een einde gemaakt aan de minimumprijzen voor Japanse exportgoederen. De Japanse uitvoer aan katoenen goe deren, zijde en thee is thans prac- tisch vrij Ze zal. naar met zeker heid verwacht kan worden, de stoot geven tot enorme prijsda lingen op de wereldmarkt. Ook hier botsen de Britse en de Amerikaanse bedoelingen tegen elkaar. Maar, naar het woord van Generaal Mac Arthur, zijn de Amerikanen vastbesloten om Ja pan niet alleen tot een bolwerk tegen het communisme te maken, maar ook tot „the workshop of the Far East". Het Vijfjarenplan (be gin 1948 tot ultimo 1952) voor de Japanse export voorziet in een ex portproject van 1946 millioen dol lar. In 1947 voerde Japan voor 173,6 millioen dollar uit in 1948 steeg dit bedrag tot 258,6 millioen dollar. Het Vijfjarenplan voor de Japanse export voorziet in een uitvoer alléén aan katoenen goe deren voor niet minder dan 485 millioen dollar! „Gele" gevaar Dit korte overzicht toont wel licht reeds duidelijk genoeg aan, dat „het gele gevaar" door de atoombom niet kon worden ver nietigd. De Japanse concurrentie treedt reeds thans véél scherper aan de dag dan vroegere op het gebied van machines, rijwielen en pcrceleinwaren. Het is de oude strijd tussen volkeren wier levens standaard op rijstvoeding is geba seerd en de volkeren, die zich met brood, vlees en aardappelen voe den. De terugkeer van Japan op de wereldmarkt is een feit, waar mee heel Europa ernstig zal heb ben te rekenen. En terwijl de Duitse concurren tie nog enigszins in toom wordt gehouden doordat de Fransen en de Engelsen hier een woordje meespreken, zijn de Amerikanen in Japan de alleenheersers. Ze hebben veel kapitaal in de Ja panse industrie geïnvesteerd en hun economische opvattingen zijn tamelijk ouderwets, van geleide economie zijn ze, zoals men weet, sterk afkerig. THEEPLANTAGE Een der bronnen van Japans con currentievermogen. Ziekenfondsen gaan saneren UTRECHT. Voor de vrijwillig verzekerden van de ziekenfondsen is over 1950 een tekort geraamd van 16 millioen. De helft hiervan zal zeer waarschijnlijk gedekt wor den door een rijksbijdrage, een bij drage van het vereveningsfonds der verplichte verzekering en een bezuiniging op de post onvoorziene uitgaven. Overleg tussen de minister van sociale zaken, de Stichting van de Arbeid, de ziekenfondsraad en het centraal overleg van ziekenfonds- organisaties. zal naar verwacht wordt tot resultaat hebben, dat het overblijvende tekort over 1950 voor de helft is gedekt en per 1 Januari j.l. dus premieverhoging of maat regelen ter vermindering van de uitgaven achterwege kunnen blij ven. Een daarvoor door de zieken fondsraad ingestelde commissie is met de voorbereiding van een aan tal saneringsvoorstellen belast, die. indien deze de goedkeuring van de ziekenfondsraad verkrijgen, in de 'oop van het eerste halfjaar 1950 "uilen worden ingevoerd. Men hoopt 'aarmee te bereiken, dat de premie verhoging voor de vrijwillige ver kering kan worden voorkomen. Wat de saneringsmaatregelen be eft, zij zullen er toe strekken uit- iven te voorkomen die voor een -*el als uitwassen kunnen worden ngemerkt. Eventueel zullen zij oeten gelden voor zowel vcrplich- als vrijwillige ziekenfondsverzc- ^rden. Zij benadelen in geen enkel ozicht de geneeskundige verzor- 'ing. De ziekenfondsorganisaties -tellen alles in het werk teneinde ie vitale belangen voor alle ver zekerden zoveel mogelijk veilig te -tellen. Jan de Bruin II is nog maar een heel klein Jantje (Van onze verslaggever) AMSTERDAM. Job Roos heeft tegen de meeste verwachtingen in zijn nationale weltertitel moeten afstaan nan Harry Bos na ccn alleszins stijl volle en goede wedstrijd over twaalf ronden. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat Job Roos aan het einde van de wedstrijd genoegen zou moeten nemen met een kleine achterstand op punten. De Rotterdammer bokste technisch beter en rustiger dan Harry Bos. die nu eens snel uit vallend. dan weer volkomen verdedigend door de ring ging en die reeds na de derde ronde zo'n vermoeide indruk maakte, dat wij ons afvroegen hoe lang hij het nog zou kunnen volhouden. Het scheen, dat zijn enige kans lag in een onverwachte k.o., maar het was slechts schijn, ook die ver moeidheid. vallende Rotterdammer, die inder daad zij het heel in het klein wel iets weg heeft van de Belgische „Tarzan". want ook hij moet het meer hebben van de kracht van zijn vuisten dan van zijn techniek. Schagen behaalde een ruime over winning op punten op deze jonge man. die nog menige boksles zal moeten volgen voor hij zich wer kelijk zal kunnen scharen onder de Nederlandse pugilisten van naam De uitslagen van de amateur-par tijen op deze avond luidden: Doof onbeslist tegen Van Maarleveld, Klok w.o.p. van P. van Klaveren, Snoek verliest door opgeven van H. v. d. Zee en Kokmeyer bokst onbeslist tegen J. v. d. Zee. DEN HAAG. Zaterdag 21 en I Zondag 22 Januari zal de Interna tionale Club van Nederland de gast zijn van Racing Club Brussel. Voor deze wedstrijden, welke op overdekte banen zullen worden gespeeld, zal de Nederlandse ten- nisploeg bestaan uit: j Van Swol, Van Meegeren. Rinkel I en Wilton. De Racing zal vermoe delijk Destreman. Brichant. Moreau en v. d. Wielen uitbrengen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAo. „Met voldoening en waardering kan worden vastge steld, aldus het ln twee delen verschenen verslag over het onderwUs in Nederland in de jaren 1944, 1945 en 1946 „dat al degenen, die bü het onderwijs in al zijn geledingen waren betrokken, zich vrijwel zonder uitzondering op lofwaardige wijze hebben geweerd tegen de pogingen van de bezettende macht om het onderwijs hier te lande om te buigen ln nationaal socialistische geest". Het is ongetwijfeld de ver dienste van het verslag, dat het dit verzet, en de offers, welke het vergde, in de herinnering terugvoert van ieder, wie dit alles niet dui- delijk voor ogen meer mocht staan. Tot hen zullen stellig niet beho ren de jonge mensen, die als scho lieren in het begin van 1943 de razzia's voor de „arbeidsinzet" op de scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs hebben medegemaakt en die zich machteloos gevoeld hebben tegen over het ronselen van jongens uit de hoogste of een na hoogste klas voor de Duitse weermacht met de belofte van een einddiploma zonder eindexamen als lokaas. Overal in dit verslag dringt zich de realiteit van een met taaie ver betenheid gevoerde strijd naar vo ren, uiteraard het sterkst in het relaas van hetgeen de universitei ten en hogescholen in de verslag jaren en de tijd daaraan vooraf gaand hebben meegemaakt. Het meest principieel is wel de strijd geweest van de Leidse Uni versiteit, die zich door het ontslag van Joodse hoogleraren gedwongen zag om het spits af te bijten en daarbij, tot haar onvergankelijke eer, geen moment heeft geaarzeld. Het is goed, dat ook hier, in dit, uiteraard zeer zakelijke, verslag vol feiten en data de namen van hen, die geen duimbreed hebben willen wijken onder de pressie van de bezetters en hun Nederlandse handlangers, aan de vergetelheid zijn ontrukt. Met het ontslag van een groot aantal hoogleraren, op hun eigen verzoek, was op 1 Februari 1943 het lot der Leidse Universiteit be slist: haar deuren werden gesloten. „Een dies ater (zwarte dag) in haar roemruchtige geschiedenis", constateert het verslag, maar ver volgt: „de aloude Alma Mater scheen onder te gaan, maar de strijd tegen haar geestelijke over weldigers was gewonnen." Hoezeer dat. niet alleen in Leiden, doch over de gehele linie van ons hoger onderwijs het geval is geweest, spreekt duidelijk uit de in het ver slag opgenomen cijfers van de aan tallen studenten aan universiteiten en hogescholen in de verschillende studiejaren. Als de Vrije Universiteit er niet in geslaagd was om vlak na de be vrijding, dus aan het eind van het studie-jaar 19441945, haar poor ten v/eer te openen, zou voor al on ze universiteiten in dat studiejaar dit cijfer een veelbetekenende nul zijn geweest. De gevoelloze taal dezer cijfers gewaagt natuurlijk niet van de of fers, ook aan mensenlevens, die het verzet van ons onderwijs tegen de geestelijke onderdrukking gekost heeft, doch daarover wordt elders gesproken met gepaste eerbied. De totstandkoming van dit over drie jaren lopende verslag moge veel tijd gekost hebben het ver slag over 1943 verscheen in 1946 doch voor de geschiedenis van ons onderwijs tijdens en de eerste jaren na de bezetting is het van grote documentaire waarde, niet het minst ook door de opneming van het vernieuwingsrapport-Bol- kestein en het vernieuwingsschema van de werkgroep tot vernieuwing van opvoeding en onderwijs (W. V. O.). Mijnwerkersstaking in de VS duurt voort PITTSBURGH. Bijna 60.000 mijnwerkers in zes staten van de V.S. hebben de oproep van hun lei der, John Lewis, om Maandag het werk te hervatten in de wind ge slagen. Lewis had de mijnwerkers „voorgesteld" naar het werk terug te keren, na een staking van een week. Afdeling na afdeling echter negeerde dit voorstel. T. F. Brennan, een vroegere mijnwerker uit de Wyoming-vallei poogt een tegenvakvereniging op te richten. Dit is de eerste uitdaging in deze geest aan Lewis sinds vijf tien jaar. De beweging voor een onafhan kelijke vakvereniging begon in Oost-Pennsylvania, kort nadat Le wis opdracht had gegeven tot het houden van een werkweek van drie dagen. Want Harry Bos ging door, zijn tempo zakte niet af. zijn rechtsen en linksen bleven even onverwacht neerkomen op kaken, kin en maag van Job Roos en wanneer de titel houder in de aanval kwam moest hij zich heel dikwijls beperken tot het plaatsen van kleine stootjes. In de zesde ronde was Job Roos over tuigend in de meerderheid en in die ronde ook, plaatste hij enige stoten op het hoofd van zijn tegen stander. die hiervan niet alleen op dat ogenblik hinder ondervond, maar er ook last van bleef houden Het was aan het eind van de wed strijd verrassend te zien hoe de verliezer en de winnaar naast elkaar stonden, Job Roos, wel wat vermoeid, maar toch in verhouding met Bos nog fris en daar stond dan de winnaar naast, volkomen afwe zig, leeg gevochten en duidelijk door en door vermoeid. Harry Bos heeft in deze wed strijd dan ook wel alles gegeven, wat hij in zich had, hij overtrof zichzelf én Job Roos, van wie wij de indruk kregen, dat hij dit gevecht eigeri/jk te gemakkelijk had opgevat. We hebben Roos be ter zien boksen dan gisteravond in Krasnapolsky, het wekte verbazing te zien met hoeveel gemak hij de toch harde stoten van zijn tegen stander nam, maar het wekte ook verbazing, dat hij niet sneller rea geerde op de flitsende uitvallen van Bos. Het was Roos, die het initiatief had gedurende vrijwel de gehele wedstrijd, maar zijn stoten waren dikwijls niet zuiver, niet berekend en wanneer de vuisten van de Amsterdammer dan onver wacht weer eens uitschoten was Roos niet weg, dekte hij niet en scheen hij overrompeld. Persoon lijk houden wij Roos voor sterker en beter dan Bos, maar gisteravond de beslissende avond was hij dat niet, en dat koste hem zijn titel. Jan de Bruin II kwam na de pauze tegen Willy Schagen, die zich in de eerste ronden liet over rompelen door de onbesuisd aan- Wereldtournooi damesschaken MOSKOU. Maandag werd de uitgestelde partij van de 13e ron do tussen Tranmer (G.B.) en Gcr- m.anova (Polen) gespeeld Bij de 17e zet maakte de Poolse een grove fout waarna zij onmiddellijk opgaf, aangezien haar koningin niet meer te redden was. Voorts werden enkele afgebro ken partijen beëindigd: Belova (R.)Rubtsova (R) 0—1, Bykova (R.)Rarff (V.S.) 10, Fenny Heemskerk (N)Mora (Cuba) V?, Rudenko (R.) Rubtsova (R) 1—0. Bykova (R)— Langosh (H 10. Dinsdag, 17 Januari worden alle overice afgebroken partijen uitge speeld, waarna op 18 Januari de 15e en laatste ronde van het tour- nooi plaats heeft. De stand in de kopgroep luidt thans: 1 Rudenko 11 punten. 2 Rubt sova 91/? pnt. en 1 afgebr part. 3 4 Belova en Bykovaieder 94 pnt. 5 Chaude de Silans 9 pnt. Aston Villa uitgeschakeld LEEDS. De voor de tweede maal overgespeelde cupwedstrijd Aston VillaMiddlesbrough is met 30 door Middlesbrough gewon nen. Deze club komt thans in de vierde ronde te Chesterfield tegen Chesterfield uit. Hongerlonen, die soms aanleiding geven tot demonstraties, stellen Japan ook nu nog in staat tot moordende concurrenties. Sabotage bedreigt Franse spoorwegen PARIJS. De Franse spoorwe gen maken melding van een nieuw geval van sabotage op de lijn Pa rijsStraatsburg. Twee mannen trachtten bij een overweg een sig naal onklaar te maken. Een spoor wegarbeider raakte met het tweetal slaags, maar kon niet verhinderen, dat zij zich uit de voeten maakten. Het spoorwegongeluk van Zondag op de lijn ParijsStraatsburg, waarbij een passagier ernstig werd gewond, was het gevolg van sabo tage aan de rails. Prins Bernhard's Dakota beschadigd SAN JUAN (Porto Rico) Bij het uitladen van de Dakota van prins Bernhard, is het toestel be schadigd, waardoor de prins per schip naar Curagao zal moeten rei zen inplaats van in zijn eigen vliegtuig. Prins Bernhard verklaarde, dat h(j op Curagao een nieuw vliegtuig in gebruik zal nemen, waarmee hij zijn reis door Zuid-Amerika zal kunnen voortzetten. Voorstel voor nieuw competitie-stelsel Eerste klassers in vier groepen Ruim een Jaar geleden, op 18 No vember 1943, werd door de K.N.V.B. de zoveelste commissie Ingesteld om te komen tot een logische opbouw van het competitie-stelsel. Deze commissie, die bestond uit de heren Burgwal, Bockmeulen, Fedderaa en Vosman, heeft thans rapport uitge bracht. Dit rapport, dat In feite een voorstel voor een nieuw competitie- stelsel Is, zal ln een buitengewone Bondsvergadering op Zaterdag 25 Maart besproken worden, aldus de Sportkroniek. De commissie hield besprekingen met de dlstrlctsbesturen, vertegen woordigers van de federatie van eerste klassers, de federatie van 2e, 3e en 4e klas verenigingen, het Bondsbestuur en de afdelingsbestu. ren. Daarbtf bleek, dat men afwij zend staat t.a.v. een hoofdklasse, dat de eerste klassers zich verzetten tegen een belangrijke vermindering van hun aantal, dat z(j afdelingen van 10 clubs absoluut onvoldoende achten en er tenminste 12 wensen. Onder zekere voorwaarden zjjn z\j bereid om mee te werken aan de afschaffing van de promotie, en de gradatiewedstrijden. De commissie is unaniem van me ning, dat het aantal eerste klassers te groot ls: dat dit aantal ter ver betering van het spelpeil omlaag moet. De commissie heeft verschillende mogelijkheden uitgewerkt. De meer derheid was aanvankelijk voor het vormen van één eerste klasse van 16 elftallen boven Iedere twee dis tricten, doch de commissie ls nader tot do conclusie gekomen, dat 16 elftallen per afdeling te veel is en dat de oplossing ligt ln de vorming van een landelijke eerste klas los van de districten. Voor de landelijke eerste klas, „los van districten" wenst de com missie 4 afdelingen van 15 elftal len, na een jaar teruggebracht tot I 14 elftallen en na 5 jaar tot 12 elf I tallen, omdat deze ten aanzien van de promotie en degradatie de gunstigste is. Het bondsbestuur is voorstander van het volgende concept voor de indeling der eerste klassers: le klas A: KFC, EDO. RCH, Vo- lewijckers, DWS, 't Gooi, Go Ahead AGÓW, Hengelo. Ensch. Boys. Heerenveen HSC. Friesland. GVAV Be Quick. Ie klas B: VSV, Haarlem. Ajax, Blauw Wit. Zeeburgia, DOS. Wa geningen. Zwolse Boys. Heracles. Enschede. Sneek, Achilles, Leeu warden, Frisia. Velocitas. le klas C. ADO, SW, Neptunus, Feyenoord, Quick, NAC, RBC, Wil lem II, BW, Eindhoven. Helmon dia. Bleijerheide, Juliana, MW. Sittboys. le klas D: HBS. Hermes DVS, Xerxes. Sparta, NEC. TSC, Noad. Longa, Brabantia, PSV. VW, Kerkrade, Limburgia. Maurits, Sportclub Emma. DE ZWEEDSE PRINSESJES van het Haga Kasteel, dit zijn de dochtertjes van prinses Sibylla, hebben op het ogenblik bezoek van hun Deense nichtjes, de dochtertjes van koningin Ingrid en koning Frederik. De prinses jes in de sneeuw, v.l.n.r. Mar- garetha, Desirée, Benedikte Kristina en Anne-Marie. Kruyder en tijdgenoten Zaterdagmiddag heeft minister Rutten in he' Sted. van Abbe-mu- seum te Eindhoven de tentoonstel ling van schilderijen van „Herman Kruyder en tijdgenoten" geopend. Deze verzameling heeft al een rondreis door België, Noorwegen, Zweden, Frankrijk, West-Duitsland en Luxemburg achter de rug en is nu voor 't eerst in ons land te zien. DE SLUIS BIJ TIEL. die het sluitstuk vormt van het Amster dam-Rijnkanaal aan Waalzijde, vordert goed. De totale lengte van de sluis wordt 360 meter, de breedte 18 meter en de hoogte van de muren 14 meter. Een overzicht van de in aanbouw zijnde sluis, die als de grootste binnensluis van Europa geldt. fgebr part. 6 Keiler 8% Heemskerk 7V& pnt. pnt. Titelzwendel met 116 beklaagden ROME. De politie te Rome heeft 116 studenten en professoren ervan beschuldigd, dat zij steek penningen gaven, respectievelijk aannamen, voor academische gra den. In Mei verwacht men een massa proces tegen de betrokkenen. De vervalsingen der universi- teitsregisters was volgens de politie al in 1944 begonnen. De Hongaarse regering heeft geweigerd deel te nemen aan een commissie van het Internationale Hof om een onderzoek ln te stellen naar de beweerde schending der mensenrechten in Hongarije. De technische staatsscholen, ressorterende onder de Duitse spoor wegen. hebben besloten het Espe ranto op het leerprogramma te ne men, daar het Esperanto bij het in ternationale spoorwegverkeer van groot belang kan zijn. Bijzondere methode maakt normaal onderwijs mogelijk „De Werkplaats" heeft Europese primeur (Van een onzer verslaggevers) BILTHOVEN Zoals reeds eer der werd gemeld worden er op het ogenblik voorbereidingen getroffen om in „De Werkplaats" van Kees Boeke te Bilthoven onderwijs te gaan geven aan kinderen met een beperkt gezichtsvermogen, 't Aan trekkelijke van de vorm. waarin dit onderwijs wordt gegeven is vooral daarin gelegen, dat de les sen voor een belangrijk deel zullen worden gegeven tezamen met de normaal ziende kinderen. Deze methode van onderwijs voor slecht ziende kinderen werd tot nu tot al leen in Amerika gevolgd en voor Europa zal Nederland derhalve naar alle waarschijnlijkheid de primeur hebben. Wel wordt ook in Engeland spe ciale zorg besteed aan dit soort on derwijs. maar daar worden de kin deren met een beperkt gezichtsver mogen geïoleerd van de anderen, waardoor zij toch altiid nog tot een afzonderliike categorie worden ge stempeld. Het bestuur van „De Werkplaatswil dit voorkomen en heeft het hele omvangrijke vraag stuk van deze nieuwe tak van on derwijs aan zijn instelling aan een uitgebreide studie onderworpen. Mevrouw ir K. C. Lambert-Anema die daarvan deel uitmaakt zal naar aanleiding van een studiereis door Amerika een brochure over dit nieuwe onderwijs schrijven. Zoals gezegd zullen de leerlin gen zoveel mogelijk het onderwijs tegelijk met de normaal ziende kinderen krijgen. Dit deel wordt dan ook door de gewone klasse-on derwijzers gegeven Alleen voor die vakken waarmee de kinderen moeilijkheden hebben, worden af zonderlijke lesser gegeven door leerkrachten die daarvoor een spe ciale opleiding zullen kriigen. Zij toch dienen enige kennis van de bouw van het oog te hebben en van het materiaal dat voor deze kinderen kan worden gemaakt. Waarom „De Werkplaats?" Er waren verscheidene redenen, die er toe hebben geleid dit onder wijs op „De Werkplaats" te begin nen. In de eerste plaats leent de progressieve onderwijsmethode, welke hier wordt toegepast, zich uitstekend voor deze nieuv^e tak van het onderwijs. Bovendien is deze onderwijsinrichting centraal gelegen, wat een gelukkige om standigheid is. en tenslotte is er als derde omstandigheid het feit. dat in Utrecht de oogheelkunde en alle studie die daarmee in nauwer of wijderverband staat, altijd veel belangstelling heeft gevonden. Daar komt nog bij dat een nieuwe rege ling ten aanzien van de wet op het buitengewoon lager onderwijs de mogelijkheid opent in deze tak van onderwijs te voorzien, inzonder heid ook wat de subsidieregeling betreft. Men hoopt nog dit jaar met het nieuwe onderwns op „De Werk plaats" te beginnen, al staat het wel vast dat er nog heel wat moet geschieden voor aan alle voorwaar den daarvoor is voldaan. Een van de zaken. die voor die tlid moeten worden geregeld, is 't contact met de bestaande blindeninrichtingen, want deze wil het bestuur van ..De Werkplaats" in geen enkel opzicht concurrentie aan doen. Er zullen dan ook geen totaal blinde kinde ren op school worden genomen, iets wat in Amerika wel gebeurt. Men wil slechts kinderen, die nor maal zijn. maar die door hun be perkte gezichtsvermogen gehandi capt zijn zoveel mogelijk normaal onderwijs geven en hen in een mi lieu brengen dat een gunstige uit werking heeft op hun karakter vorming. Normaal leerplan Tot nu toe konden zil alleen on derwijs in de blindeninrichtingen volgen, wat voor hun gevallen nu niet bij uitstek het meest geschikt was Het leerplan zal eveneens zo veel mogelijk aansluiten aan het normale en weinig extra's bieden. Daarbij zal het aan de intelligentie afhangen wat er met hen te berei- en het karakter van de kinderen ken valt Televisie in de Comédie Franchise De Comédie Frangaise in Parijs, bewaarster van heilige tradities en bolwerk van degelijkheid, waagt zich aan het moderne experiment der televisie. Eén avond per maand zal een voorstelling worden getele- viseerd, waarbij men niet alleen de acteurs bezig zal zien, maar waar ook het publiek in de zaal en in de pauzes „betrapt" zal worden.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5