DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Amerikaanse wapenleveringen beginnen over enkele weken Paasikivi's herkiezing verzekerd Zaak tweeling Hooper nu voor Schots Hof Voor Nederlandse strijdmacht Vredesverdrag met Japan op de lange baan gekomen tanks en machinegeweren r Amerika heeft watersnood en bosbranden te verduren Oorlogsdoden uil Frankrijk te Amersfoort aangekomen Oudewatersche Bank-affaire levert nieuwe stof 10e Jaargang, no. 15 Woensdag 18 Januari-1950 Opgericht dcor de Stichting «Hei Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abormements- pr'js 32 cent p. w. of 4.15 p. lew. Losse nummers. 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur DE BOORDER. HELSINKI Op grond van de uitslag van de in de afgelopen twee dagen gehouden stemming in Finland, waarbij 300 kiesmannen gekozen werden, die de volgende maand de Finse president zullen kiezen, kan geconcludeerd worden, dat de 79-jarige president Paasiki- vi voor een nieuwe periode van zes jaar herkozen zal worden. Aangewezen zijn 85 conservatie ve. 65 socialistische. 24 Zweeds-de mocratische. 66 volksdemocratischc en 62 agrarische kiesmannen. Daar de conservatieven, liberalen, socia listen en Zweeds-democraten hun stem voor Paasikivi zullen uitbren gen. kan de huidige president dus op 172 stemmen rekenen. Zelfs in dien de volksdemocraten en agra riërs zich zullen verenigen, kan hii dus niet verslagen worden. Het aantal stemgerechtigden be- ve en liberale. 65 socialistische. 24 Zweeds-democratische. 66 volksde- mocratische en 62 agrarische kies mannen. Daar de conservatieven, liberalen, socialisten en Zweeds democraten hun stem voor Paasiki vi zullen uitbrengen, kan de huidi ge president dus op 172 stemmen rekenen. Zelfs indien de volksde mocraten en agrariërs zich zullen verenigen, kan hij dus niet versla gen worden. Benzine in Februari nog niet duurder (Eigen bericht) DEN HAAG. De verhoging van de benzineprijs, welke tot on geveer 34 cent per liter zal stijgen, zal in geen geval voor Maart zijn beslag krijgen. Het wetsontwerp tot verhoging van het bijzonder in voerrecht op benzine moet nog in de Kamers worden behandeld. De Tweede Kamer komt niet voor 31 Januari bijeen en dan moet het af- delingsonderzoek nog beginnen. Zelfs als beide Kamers bijzondere spoed betrachten zal het wetsont werp toch niet voor eind Februari gereed zijn voor uitvoering. Het kan ook nog wel enige weken later wor den. ton nnn vprrfrncscartners zot Wie in de oorlog in zijn schuil plaats heimelijk naar Radio-Oranje luisterde ving in Januari 1943 dit bericht op: „Prinses Juliana heeft op 19 Ja nuari des avonds om zeven uur Ca nadese tijd het leven geschonken aan een dochter". Die dochter was Margriet. Pietje, die morgen zeven jaar wordt. De tijding van haar geboorte bracht even zon in de sombere beklem ming waarin ons volk toen ver keerde. Morgen zal het feest zijn in het paleis Soestdijk, Margriets stoel zal versierd zijn en er zullen ca deautjes voor haar zijn. een fami liefeest. dat door ons gehele volk zal worden meegevierd. De 15 overlevenden van 't ongeluk met de Truculent hebben Dinsdag rapport uitgebracht aan de commissie van onderzoek. WASHINGTON. De plannen voor het beleggen van een conferentie over een vredesverdrag met Japan zullen voor onbepaalde tijd worden uitgesteld als gevolg van het conflict tussen de regeringen van de V.S. en de communistische Chinese regering ten gevolge van de actie tegen het Amerikaanse consulaat in Peiping. Door het incident in Peiping is aan de bezetting van Japan zolang de toestand in het Verre Oosten zo roerig is. De kwestie van deelneming door de R I S. aan de vredesconferentie met Japan is Dinsdag voor de eer ste maal openlijk in Indonesië ter sprake gekomen in eop verklaring van een hoge functionaris van het ministerie van Buitenlandse Za ken, waarin bevestigd wordt, dat ..de R.I.S. het vredesverdrag met Japan moet tekenen en aan voorafgaande besprekingen moet deelnemen." de kans op erkenning van rood China door de V.S. voor lange tijd verkeken en in de tweede plaats is ten gevolge van de na het incident toegenomen spanning de positie versterkt van die Amerikaanse mi litaire bewindslieden die naar vo ren hebben gebracht dat het on verstandig is een eind te maken COLOMBO Nieuw hoofdstuk ..Wii hebben een nieuw hoofd stuk in de historie geopend", zo verklaarde de Ceylonese minister van Buitenlandse Zaken. Sena- nayake, bii de sluiting der confe rentie van de landen van het Brit se Gemenebest in Colombo en daar was geen ziertje overdrijving bii. Want de vorming van een comité, dat tot taak heeft een ter conferen tie opgesteld plan voor de economi sche ontwikkeling van Zuid-Oost- Azië ten uitvoer te brengen, is een daad. waarvan de betekenis niet te hoog kan worden aangeslagen. Reeds lang zijn de deskundigen in Aziatische aangelegenheden het er over eens. dat slechts een verho ging van de welvaart een dam te gen de uitbreiding van het commu- I nisme in dat we- I relddeel kan op- In net werpen. Maar net yn*1c1u*ïi» ziin de landen van zoetcncni het Gemenebesti die hiertoe ten slotte het initiatief hebben genomen en in dit opzicht de leiding van de Verenigde Sta ten hebben overgenomen. Het in Colombo opgestelde plan heeft twee grpte voordelen. In de eerste plaats brengt het Groot-Brittannië. Canada. Nieuw-Zeeland en Au stralië. die iets aan te bieden heb ben. samen met de Aziatische do minions. die hulp dringend behoe ven. En in de tweede plaats houdt de bepaling, dat ook niet-leden van het Gemenebest als 'schenkers en ontvangers kunnen optreden, ter wijl bovendien de nadruk wordt gelegd op het principe van de we derzijdse hulp de hoop levendig, dat het plan Amerikaanse hulp zal aantrekken. Tegenover dit alles kan het feit. dat men bijvoorbeeld geen overeenstemming heeft be reikt over de erkenning van het regiem van Bao Dai en het sluiten van een Pacific-pact (Pandit Nehroe sprak daarover vastbeslo ten ziin veto uit, met het ongetwij feld juiste argument, dat een be wapeningswedloop de Aziatische landen geheel zou ruïneren) nau welijks teleurstelling wekken. De Huizen Habsburg en De Ligne verenigd BRUSSEL Op het historische kasteel van Bel Oeil in de provincie Henegouwen heeft kardinaal van Rocy, aartsbisschop van Mechelen, het huwelijk ingezegend van aarts hertog Karei van Habsburg, zoon van wijlen keizer Karei en keizerin Zita van Oostenrijk, met prinses Yo- lande, dochter van prins De Ligne, ambassadeur van België te New Delhi. Aartshertog Karei werd als vijfde kind op 10 Maart 1918 te Baden bij Wenen geboren. Na de revolutie van 1918 bleef de keizerlijke familie in Oostenrijk tot April 1919. Aartshertog Karei studeerde te Leuven rechten en politieke weten schappen en promoveerde te Quebec. Vier Belgische detectives waren aanwezig in verband met de hoge waarde van de juwelen, die door de vorstelijke gasten werden gedragen. (Een onzer redacteuren) DEN HAAG. Nog in de loop van deze maand zal naar verwacht wordt het verdrag tussen Nederland en dc Verenigde Staten worden getekend in zake de wapenleverantics in het kader van liet Atlantisch Pact Voor Ne derland zal dat onder meer betekenen, dat de Nederlandse strijdmacht, waarvan de opbouw ten gevolge van het conflict in Indonesië eerst in de komende zes maanden krachtig kan worden aangepakt, van de aanvang af dc beschikking krijgt over de modernste wapenen, om daarmee aan de veiligheid van ons land en van ortzc bondgenoten op dc meest doeltref fende wijze bjj te dragen. ganse Atlantische gemeenschap, zal moeten bijdragen, worden reeds door de vliegtuigfabriek Fokker gebouwd: 150 straaljagers van het type Gloster Meteor. Bommenwer pers zal de Nederlandse lucht macht niet omvatten en wat dit be treft heeft Nederland dus geen be langrijke behoeften Hoewel wij daarover nog geen volledige zekerheid konden ver krijgen. is aan te nemen, dat de bi laterale verdragen, welke de Euro pese partners in het Atlantisch Pact met de Verenigde Staten zul len sluiten, gelijkluidend zullen zijn. Aan alle deelnemers is inder tijd eenzelfde ontwerpcontract voor gelegd. dat echter van ieder land weer andere bezwaren heeft ont moet. Het staat wel vast dat de Verenigde Staten aan deze bezwa ren in zeer ruime mate tegemoet zijn gekomen In het uiteindelijk verdrag is nu aan de grootste ge mene deler van alle bezwaren te gemoet gekomen. Aanvankelijk waren de bezwaren, vooral van Engelse zijde zeer ernstig. Dit vond zijn oorzaak in de oor spronkelijke bepaling, dat de ma terialen, welke de Verenigde Sta- Vrijheid kan verdedigd worden Hoewel de bepalingen van het Atlantisch Pact inhouden, dat de Amerikaanse hulpverlening ook ge richt zal zijn op de verbetering van de eigen wapenproductie, zal de eerste hulpverlening toch in hoofd zaak uit wapenen en veel minder uit machines en materialen voor verbetering van de eigen produc tie, zoals bijvoorbeeld de artillerie inrichting Hembrug, bestaan. Geweren, machinegeweren, tanks anti-tankgeschut etc.,- zullen het hoofdbestanddeel vormen van de eerste Amerikaanse uitrusting voor onze strijdmacht. Bij het sluiten van de volgende contracten zal het accent wellicht meer vallen op de gereedschappen, waarmee de wa penen voor de verdediging van on ze vrijheid kunnen worden ge smeed. Het eerste uitvoeringscon tract is er vooral op gericht de Europese strijdmachten in de kortst mogelijke tijd voor hun taak ge schikt te maken. Hoewel in het kader van het eerste uitvoerings contract aan verschillende landen ook vliegtuigen zullen worden ge leverd. zal dat voor Nederland nau welijks of niet het geval zijn. De vliegtuigen, welke Nederland als zijn aandeel in de verdediging van West Europa en eigenlijk van de Nee toch ten aan de verdragspartners zouden leveren, uitsluitend in het ressort van het Atlantisch Pact gebruikt zouden mogen worden. Vooral waar het betrof de levering van machi nes voor wapenproductie achtten de Engelsen, die met andere belan gen buiten de Atlantische sfeer re kening moeten houden, een on overkomelijke bepaling. Voor Ne derland geldt, sedert de zelfstan digwording van Indonesië en dc terugtrekking van onze strijdmacht uit Indonesië dit bezwaar niet meer Suriname en de Antillen betrekken hun verdedigingsmiddelen in hoofdzaak uit de V.S. zelf. Intus sen is deze moeilijkheid nu ook voor Engeland wel overwonnen. Wanneer straks in Washington dc ondertekening geschiedt, zullen er onmiddellijk twee stukken ter te kening liggen. Het eerste is het verdrag met de voorwaarden, waaronder de hulpverlening ge schiedt Dat geldt voor de gehele periode van de hulpverlening Daarnaast echter wordt de hulp verlening zelf krachtens een aantal uitvoenngscontractcn geregeld. Het eerste daarvan wordt tege lijk met het verdrag getekend. In het verdrag met Nederland wordt bepaald, dat wij zelf de transport kosten moeten betalen Voorts zal Nederland zelf de kosten moeten betalen van de Amerikaanse mis sie, die op grond van de bepalingen van het verdrag naar Nederland wordt gestuurd. Die betaling zal vermoedelijk in Nederlands courant mogen geschieden. In tegenstelling tot verschillende tegenstrijdige berichten, schijnt wel te mogen worden aangenomen, dat de wapenleveranties direct naar onze eigen haven zullen worden ge leid, en niet naar een centrale ha ven in Frankrijk, van waar zij ver der naar Nederland gedirigeerd zouden moeten worden. Heus TOKIO. Nederlandse officiële vertegenwoordigers te Tokio heb ben in Japan de vorige maand ruim 100 millioen yards textiel voor In donesië gekocht. De aankopen zijn verricht met geld van dc Marshall toewijzing van 16,5 millioen dollars, Zo bemind is Eva BUENOS AIRES Alle treinen in Argentinië hebben Dinsdag avond tien minuten stilgestaan „uit dankbaarheid voor het her stel van senora Eva Peron", de echtgenote van de president, die dezer dagen aan haar blindedarm is geopereerd. V. Moeder wil kinderen schande besparen EDINBURGH Dinsdag is de zaak van de Schotse tweeling Hoo per behandeld voor het gerechts hof alhier. Zoals men zich zal her inneren deed het Haagse gerechts hof uitspraak, waarbij mevrouw Eltzbacher de vroegere mevrouw Hooper, werd aangewezen als voogdes. Hooper echter slaagde erin in Schotland een beslissing te krijgen, volgens welke de beide meisjes naar Schotland moesten terugkeren. Mevrouw Eltzbacher en de beide meisjes waren naar Schotland gekomen om deze beslis sing te betwisten. De vroegere mevrouw Hooper Lichte vorst Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Van nacht lichte vorst behalve vlak bii de kust en plaatselijk mist. Morgen overdag temperatuur om het vriespunt. Weinig wind. 19 Jan. Zon op 8 39. onder 17.04: Maanop 9.51. onder 18.16. Berlijnse socialisten voeren actie tegen communisten BERLIJN Een reeks socialisti sche. tegen het communistische Oost-Duitse bewind en de Russen ge richte demonstraties zal op 24 Ja nuari beginnen, volgens socialistische kringen. Tijdens de blokkade van Berlijn hebben soortgelijke demonstraties geleicl tot bloedige opstootjes. Tij dens de ergste daarvan, in Septem ber 1948. openden de Russen het vuur op 250000 Berlijners, die bij de Bran denburger Poort samengekomen wa ren. Dekenpakhuis in vlammen opgegaan MAASSLUIS Dinsdagavond omstreeks tien uur brak brand uit in een pakhuis van de Maasdeken- fabriek alhier. Een lid van het per soneel. dat de brand ontdekte, waarschuwde direct de brandweer. Daar men vreesde, dat de brand zou overslaan op de omliggende percelen, werd ook de brandweer van Vlaardingen gewaarschuwd. Na twee uur blussen werd men het vuur tenslotte meester. Het pak huis ging geheel in vlammen op. zeide, dat zij de kinderen had mee genomen naar'Nederland om hen de vernedering te besparen van verwijdering van de school, die zij bezochten, daar Hooper, die in fi nanciële moeilijkheden verkeerde, niet in staat was het schoolgeld te betalen. Haar advocaat voerde voorts aan dat Hoper een bankroe tier is. Hij is eenmaal veroordeeld tot een boete van 50 pond (500 gul den) wegens frauduleuze handelin gen. De heer Hooper zeide er geen bezwaar tegen te hebben, indien de kinderen bij hun moeder blijven wonen in Den Haag. Hij wenst echter dat het officieel wordt vast gelegd, dat hij in eerste instantie de zeggenschap over hen behoudt. Ook wil hij, de zekerheid hebben, dat in geval van oorlog de kinde ren onmiddellijk naar Schotland terugkeren. Mevrouw Eltzbacher heeft haar tegenwoordige echtgenoot, een Ne derlander, (geen Duitser, zoals on langs abusievelijk werd gemeld) leren kennen in 1937, toen hij haar kinderen onder medische behande ling heeft gehad. Haar huwelijk met Hooper, met wie zij sedert 1928 was gehuwd werd in het vorige jaar ontbonden. Vandaag is de zitting van het Schotse Hof in deze zaak voortgezet. TEN GEVOLGE VAN een hevige sneeuwstorm zijn in de Verenig de Staten ongeveer 52 personen om het leven gekomen. De mate riële schade wordt op millioenen dollars geschat. De stad Portland (Oregon) werd geheel geïsoleerd. Doordat de sneeuw in regen was overgegaan, waren de straten spiegelglad en haast onbegaan baar. Regeling nationaliteit op Antillen goed opgevat WILLEMSTAD, CURASAO Dc staten van de Nederlandse Antillen hebben met genoegen kennis geno men van het hun om advies toe gezonden wetsontwerp tot het rege len van de nationaliteiten, waardoor voldaan wordt aan een sinds lang in de Antillen geuit verlangen tot af schaffing van het Nederlands onder daanschap. De staten achten de landskinderen die onder de wet van 1910 (no. 55) Nederlands onderdaan zijn, door de voorgestelde wijziging voldoende beschermd en zij kunnen zich derhalve met het voorstel vol komen verenigen. Wel wensen zij nu reeds zoals ook in het advies op de interim-regering naar voren is ge bracht op het vraagstuk van de dubbele nationaliteit te wijzen, waarmee eventueel rekening zou kunnen worden gehouden bij het sa menstellen van het nieuwe ontwerp op het Nederlanderschap. NEW YORK. In het grote rivierbekken in het Midden-Westen zijn de Ohio, de Wabash en de Kilcine Wabash buiten hun oevers getreden. Deze rivieren bedreigen grote gebieden met watersnood. In Illinois, Indiana en Arkansas zijn honderden gezinnen door dc vloed verdreven en in Zuid- Missouri hebben 12.000 gezinnen, verspreid over een gebied van 500 vier kante kilometer, uit veiligheidsoverwegingen opdracht ontvangen om hun huis te verlaten. Bij Vincenncs in Indiana zal de Wabash-rivicr tegen Vrijdag haar hoogste peil van negen a tien me ter bereiken. Zelfs schooljongens zijn gerccrutecrd om te helpen de dijken met zandzakken te verhogen. Bij Colorado-Springs bedreigt een krcupelbosbrand het legerkamp Carson. Men trekt met bulldozers brandgreppels om de opslagplaat, sen en kazernes. Een pakhuis is ech ter reeds in vlammen opgegaan. Het vuur verbreidde zich sinds middernacht over een oppervlakte van meer dan 130 km2 en was tegen de middag nog toenemende. Vele buitenhuizen en andere ge bouwen ten zuiden van het weelde rig vacantie-oord Colorado Springs werden vernield. De bekende berg- dierentuin van Cheyenne is ge heel door de vlammen omringd Bij de bestrijding zijn meer dan 7 000 man soldaten en marinereservis ten betrokken. Wij willen een man, een oor logsheld!, riepen de school kinderen te Gosseiics bij Char leroi, en zij gingen in staking, omdat dc overheid hun een aar dige jonge vrouw toewees als schoolhoofd. Gossclies in last.' Kleurentelevisie door middel van 8 ontvangtoestellen ver toond te Washington. Het moet een aardige tovcrlantarenverto- ntng ztfn geweest (dit vol respeer voor de techniek). In Georgia is blanke predi kant Picardi door menigte gekielhaald, omdat hij 't woord Gods aan negers had verkon digd. In Lierke-plazicrkc is 71-ja rige supporter van woede bc- zweken toen scheidsrechter strafschop toekende aan bezoe kende voetbalclub. Toen straf schop gemist was. werd 71-ja rige heer Heus van tribune ge dragen V. Nationalisten leggen mijnen in de Jangtse HONGKONG De eerste bevesti ging van de bewering van de Chine se nationalisten, dat zij mijnen heb ben gelegd in dc rivier de Jangtse, werd gisteren gegeven door het Ca nadese vrachtschip Lake Canim. De Lake Canim is Dinsdag in Hongkong bmncngelopen. De kapitein van de Canadese boot, A J Wright, deelde mee. dat hij ge zien had. hoe drie nationalistische oorlogsschepen op Kerstavond in de Jangtse mijnen legden. Het lijdt geen twijfel, of de hoofdvaargeul naar Sjanghai is bezaaid met mijnen, zei hij. De Lake Canim heeft voor Kerst mis driemaal een poging gedaan c.m tot Sjanghai door te dringen, doch telkens werd het schip tot terugke ren gedwongen door nationalistische kanonneerboten Ten slotte loste de Lake Canim zijn lading in Tjingtno. Wright voegde eraan toe, dat een communistische autoriteit in Tjing- tao hem had meegedeeld, dat de communistische regering geen bui tenlandse schepen in Sjanghai wenst te zien. en dat zij liever had, dat deze helemaal geen handel met China dreven. Gevangenen ontvlucht op station Utrecht Twee geboeide gevangenen zijn Dinsdag ontsnapt op het Centraal station te Utrecht, op weg naar dc gevangenis in Alkmaar. Tezamen met nog twee andere gedetineerden waren zij van het huis van bewa ring aan dc Gansstraat in Utrecht per celwagen naar het station ge bracht. Tcrwül de parketwachters, die met het geleide waren belast, op liet tweede perron naar een ge schikte coupé uitzagen, hebben de beide mannen kans gezien de vlucht tc nemen. Terstond werd een achtervolging ingezet, waarbij de gemeente politie werd ingeschakeld. Het ge hele emplacement en het goederen perron is aan een nauwkeurige in spectie onderworpen, maar van de ontsnapten vond men geen spoor. Men vermoedt, dat zij door de tunnel van het tweede perron zijn gerend en kans hebben gezien langs één of andere uitgang de vrijheid te bereiken. LE HAVRE. In weerwil van een oproep van de door de commu nisten geleide C.G T. (Algemeen Vakverbond), hebben de havenar beiders van Le Havre besloten de „He de France" te lossen. Het 45.QOO ton metende Franse vlaggeschip is sinds Zaterdag opgelegd ten gevolge van een staking van de bemanning. De havenarbeiders weigerden Maan dag uit solidariteit met de beman ning de 310 ton lading te lossen. Op een vergadering werd echter over eengekomen om over te gaan tot lossen. Verliezen in Indonesië DEN HAAG De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië ziin gerapporteerd: Overleden 6 Januari 1950 in het militair hospitaal te 's-Gravenha- ge .ten gevolge van een op 1 Juli 1949 bekomen verwonding in Indo nesië: H. W. A. Broekaart. afkom stig uit Venlo (Blerik). Kon. Ncd. Ind. Leger: gesneuveld 12 Decem ber 1949. soldt D. Deo. afkomstig uit Indonesië: vermist sedert 14 December 1949. stoffeliik overschot gevonden, soldt. J. F. H. Beer uit Indonesië: gesneuveld 23 December 1948- sedert genoemde datum niet van een verkenningsvlucht terug gekeerd. kapt vlieger, waarnemer M. L. F. Stumpff. afkomstig uit Amsterdam. Het ministerie van defensie dor RIS komt te BandunE. De minister van defensie, sultan Hamengku Bu- wono 9, zal voorlopig zijn intrek ne men in de grote villa. Lamminga- weg 17. in afwachting van de ont ruiming van het voormalig palcis van de legercommandant aan de Menadostraot. ROOSENDAAL. Met sober militair vertoon kwamen Dinsdagmid dag de stoffelijke resten van de in de laatste oorlog in Frankrijk ge sneuvelde Nederlandse militairen en verzetshelden aan dc Nederlandse grens bij Nispen aan. In Atrecht waren de stoffelijke resten Maandag officieel aan de hoede van de Nederlandse leger- autoriteiten toevertrouwd. Eenzelf de plechtigheid had eveneens plaats bij de Nederlands-Belgische grens te Nispen, ter beëindiging van het feit dat het Belgische BRUSSEL Het Belgische Huis van Afgevaardigden heeft gisteren met 104 tegen 93 stemmen en 2 onthoudingen een voorstel om de wet op het referendum voor advies op haar grondwettigheid naar de Raad van State te zenden verwor pen. De debatten over de wet zul len voortgezet worden ep men ver wacht dat zij over ongeveer twee weken zullen eindigen met de de finitieve goedkeuring ervan. GOUDA. De zich in arrest bevindende directeur van dc N.V. Oude watersche Bank. mr. C. H. V., blijkt ook directeur tc zijn van de Algemene Handel- en Import Maatschappij (A.H.Ï.M.), aldus heeft het verdere onderzbek, geleid door de officier van justitie mr R. Grasso, uitgewezen. In 1941 kocht mr C. H. V. deze maatschappij, die in 1931 was opgericht, als een z.g. „lege N.V.". Volgens het handelsregister had deze maatschappij een kapitaal van 100.000 waarvan 25,000.— was volgestort. Van een obligatielening, groot 100.000.—. zijn pandbrieven in omloop. Deze maatschappij heeft een belangrijke vordering op de fail liete inboedel van de N.V. Oudewa tersche Bank. Mr. Grasso kan nog niet mededelen in hoeverre de AHE^ bij het faillissement betrokken is. Dë AHIM, die in Utrecht was gevestigd, had oorspronkelijk ten doel handels bedrijven aan te kopen, hierin deel te nemen of ze te financieren. De voorlopige hechtenis van de gearresteerde directeur V. is met dertig dagen verlengd. De procura tiehoudster van de bank, die de vo rige week in Oudewater was gearres teerd. is naar het huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. de Ralley Vlieser-recordbreker he,dsr'cord voor viiegtui- gen. Zondag 21 Januari ver- verslaat voor ons trekken zij uit Monte Carlo voor hun onafgebroken tocht via Amsterdam terug naar het uitgangspunt. Geduren de die dagen zullen in ons blad artikelen verschijnen van de hand van majoor Flinterman, waarin hij onze lezers op de hoogte houdt van zijn wederwaardigheden. (Eigen foto) V. Gistermorgen in alle vroegte zijn twee bekende ralley- rijders gestart: dr J. M. Beekman zittend in de auto) en majoor J. L. Flin terman, houder van het Ne derlandse hoogte- en snel- J\ ministerie van oorlog zorg had ge dragen voor de tocht door België. Toen de grote wagen van het Fran se ministerie van oorlog, waarmede vijftig kisten werden vervoerd, om half zes bij de grens aankwam stonden daar aan weerszijden van de slagboom detachementen Ne derlandse soldaten opgesteld cn een compagnie gendarmerie uit Antwerpen. Hoornblazers brachten „The Last Post" ten gehore. Er werd niet gesproken door dc aan wezigen, onder wie zich verschei dene autoriteiten bevonden. Nadat enige kransen in de auto waren gelegd begaf de stoet zich naar de Engelbrecht van Nassau- kazerne te Roosendaal. Om zeven uur begon de tocht naar Amers foort. Omstreeks middernacht was men in de Dodenhal van het Centrum Amersfoort van de Dienst Identifi catie en Berging gereed met het voorlopig opbaren van de kisten. De Commandant van het Centrum, de Majoor J. H. A. van Luijk. uitte zijn grote tevredenheid over dit door de Fransen verzorgde trans port Nog zelden, zo vertelde hij ons, is in de Dodenhal zo'n schat van bloemen aanwezig geweest. Onder de vele kransen bevonden zich die van le Ministre des A. C. et Victimes de Guerre, van le Gouvernement de la Republique Frangaise en van le Ministère 5 l'Intérieur (Service ^'Identification et sépulture des personncs décédées victimes des opérations ou des evinements de guerre). Vandaag legde men de laatste hand aan het opbaren. Een ieder, die daarna de Dodenhal zal betre den. moet onder de indruk komen van hetgeen de Franse Regering heeft gedaan als laatste eerbewijs aan de vijftig Nederlanders, die als militairen of verzetslieden hun le ven in Frankrijk lieten. Uw kolcnpulden Donderdag 19 Januari a.s. kunl u op het dichtst-bijzijnde postkan toor tegen inlevering van bon 544 (Levensmiddelenkaart 909) uvi kolengulden innen, als uw naam begint met He tot en met Ho. Vrijdag 20 Januari zijn zij aan dc beurt, wier naam begint mei Hu tot en met Ka, zelfde voor waarde.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1