PARKET! *§L WEERT LACH APPEÏ-1® taÏROOP Nederland verliest met 7-2 van Zweden Jaarfeest van Hosanna' gevierd met goede uitvoering DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Mijnheer de Redacteur Noteert u even Alle hout is geen parkethout! Leusderkwartier neemt leiding in libre-klasse van Minister steunt actie „Het Vierde Prinsenkind „Ik spreek vlot 42 talen" zegt pseudo-professor 2 Woensdag 18 Januari 1950 Onvolledige bezetting beperkend voor keuze van concert-nummers Vele afgevaardigden aanwezig De Christelijke Muziekvereni ging „Hosanna" is een jaarfeest voor haar leden en donateurs als een traditie gaan beschouwen. Het zeventiende werd Dinsdag avond in „Amicitla" gehouden. De voorzitter, de heer W. Bakke- nes, zeide in zijn openingswoord ver heugd te zijn zovclen in de zaal aan wezig te zien. Hij begroette om. de heer Valkenburg, Hoofdbestuurder van de Provinciale Utrechtse Bond van Fanfare- en Harmoniecorpsen, afgevaardigden van de Christelijke Muziekvereniging uit Scherpcnzeel; de Amersfoortse Gemeenschap; Het Amersfoorts Mannen Koor; enkele buurtverenigingen; de Oranjevereni ging uit Soest; de ver. ..Immanuel": de Postharmonie; „H. J Hegheraat' het politiemuziekgezelschap „De Harmonie"; de Amersfoortse Jcugd- kring en de echtgenote van de diri gent. De heer Bakkenes zeide dat „Ho sanna" een jaar achter de rug heeft, waarin grote activiteit is getoond. Het ledental bleef stabiel; jongeren namen de plaatsen van ouderen in en op concoursen werden enige suc cessen geboekt. De financiële toe stand van de vereniging is goed. He laas moest tijdens het afgelopen jaar de voorzitter, de heer W Drieber gen, zijn functie in verband met drukke werkzaamheden neerleggen De heer Bakkenes dankte zijn voor ganger alsnog voor het vele werk, dat hij voor de vereniging heeft ver zet. De talrijke aanwezigen zongeni vervolgens gezamenlijk gezang 194: „Van U zijn alle dingen, van U, o God, alleen". De concertnummers, die „Hosanna" voor de pauze onder leiding van haar geestdriftige dirigent, de heer J. A. Revnhoudt, ten gehore bracht, be perkten zich tot het meer lichtere genre. Overigens een lofwaardig ini tiatief van de dirigent, want de on volledige bezetting en de nog te ge ringe techniek van het grote aantal jongeren, dat het corps telt maakten de uitvoering van de veeleisende orkestwerken welhaast onmogelijk Over de uitvoering was het publiek zeer voldaan. De afwezigheid van enkele krachten in het corps deed zich echter sterk gevoelen, waardoor „Hosanna" zich in ..mindere" vorm bij het publiek introduceerde dan wij bij andere gelegenheden gewend zijn geraakt. Het samenspel haoerde soms en de begeleiding was enkele malen aarzelend Dc marsen „Generaal Eisenhouwer" van Ant M. van Leest en „Oost West" werden echter keurig uitgevoerd. Ook de Potpourri van Christelijke liederen in een arrange ment van H. Lureman en de moei lijke eerste wals selectie in een ar rangement van A Meyns Wzn ver kregen op enkele haperingen na een vlotte uitvoering. Minder op dreef was het corps in „Sur un Marché Persan" van Ketel- bey. Bugels en pistons lieten af en toe hinderlijke toonverschillen horen en er werd niet voldoende sfeer in het muziekwerk gebracht In „Ber ceuse de Jocelyn" gaf de heer Rijnen een fraaie trombone-solo te horen, waarbij het orkest hem keurig assis teerde. De ouverture „Con Amore" van S. P. van Leeuwen tenslotte kwam na een aarzelend begin toch tot een goed einde. „Hosanna" kan al met al terugzien op een geslaagd concert en met in teresse zien wij volgende uitvoerin gen tegemoet. De flinke kern van jonge leden zal de prestatie van het orkest gedurende deze tijd nog aan merkelijk weten te verhogen. Na de pauze gaf de spoorwegto- neelvcreniging „Dc Diesel" een op voering van het toneelspel „Hard te gen hard" van René Bosch, waarme de de spelers en de regisseur, de heer J. F. van Maas, veel succes oogstten. Advertentie (I.M.) Huwelijk in de schaduw Advertentie (LM.) iima-' Mening over Vredesactie Gaarne zou ik het volgende wil len zeggen, omtrent uw verslag over de Vredesactie vergadering van Donderdagavond in Prinsen hof, waar als spreker aanwezig was de heer Horsmeijer. voorzitter van Internationale Vereniging Bel lamy. Uw verslag van deze bijeen komst is wel zeer kort en sober, en geeft naar mijn mening niet weer, wat dc spreker ons gegeven heeft. Hij is een man. die diep door drongen is van de gedachte, dat onze tegenwoordige economie, mi litaire pacten en daardoor de ge weldige millioenen verslindende bewapening in deze wereld weer moet leiden tot een nieuwe wereld oorlog. Daarover heeft de heer Hors meijer gesproken en 't heeft op ons allen een diepe indruk gemaakt. Natuurlijk heeft hij ook gespro ken over de naar zijn inzicht fou ten in onze tegenwoordige maat schappij. Ik meen, dat zijn rede zeer waardig en netjes was. Zwarte lijst werkt De zwarte Hist van baechus klanten werkt behoorlijk Dinsdag is een op deze lijst voorkomende Amersfoorter toch in 'n drankgele genheid aangetroffen. De man kreeg een proces-verbaal. Niet tè links Negen autobestuurders namen Dinsdag de bochten te links. Zij kregen allen een verbaal. 18 GRAND THEATRE: Niet gewenst. Zon dag 2 4.15 6 45 cn 9 uur Overige dagen 2.30 6.45 cn 9 uur. CITY THEATER Mlllionnalr ln nood Zondag 2 4 15 6 45 cn 9 uur Ovc. rige dagen 2.30 6.30 en 9 uur REMBRANDT THEATER Van 13 t/m 19 Jan 't Zal Je niet gebeuren. Vrij dag en Zaterdag 2 30 6 45 en 9 uur Zondag 2 4 15 6.45 en 9 uur Ove rige dagen 2 30 en 8 uur JAN.: Geb Ver Vrljz Hcrv. Ge- nootschap Nederland—Frankrijk. De heer J Panlevé ..La Nature et le Cinema", lezing met films. 8 uur 18 JAN.: Vanouds de Wapenroem Jaar vergadering De Hanze 8 uur 18 JAN.: Amicitla ABB Filmvoorstel ling voor kinderen. 18 JAN.: Amicitia ABB Filmvoorstel ling voor ouderen 19 JAN AmiciUa Gymnastlekver „Oranje" Ouderavond 7 30 uur. 19 JAN KAB-gebouw. Toneelavond Meer vreugde beweging. 8 uur. ID JAN,; St Aechten Ouderavond Verkenners en Welpen. 8 uur 19 JAN. Geb v Vrljz Herv Bijeen komst ADC. 8 uur 20 JAN.- Amicitla Rotterdam* Toneel „Mejonkfrouwe de la Salgllèrc. 8 uur. 21 JAN Amicitia. Oriëntexpresse Ca baret, 8 uur JAN.; Markthal ""ccstavond Ned Spoorwegen 7 30 uur JAN.: Muziekschool Regentcsselaan Hum. Verbond Bezinningsbijeen komst Spr G C. A. Schrijvers. 10.30 uur JAN Prinsenhof, 20 00 uur Feest avond Farbleksarbeiders. m m v ge zelschap Teun Klomp en zijn mak ker. JAN Volkspebouw Arbeiders Es perantlsten Jaarverg. 8 uur. 23 JAN Geb Ver v Vrijz Herv IVO .De Islam In N -Afrika cn de Wes terse cultuur" Spreker A L. Con- standse. 8 uur. JAN.: Amietla. 20.00 uur KLM- avond Ned Rcisverenlging. en 29 Jan Int. School v Wijsbe geerte resp 15 30 cn 10 00 uur Stu. dieconferentic „Wereldregering", M/Iedws/> ^■n ver- Nimmer werd de kwalitei Wyberl verlaagd en daarom was Wyberl niet altijd krijgbaar. Ole tijd Is voorbij en Uw leverancier kan U weer volop helpen Wyberl I "t Beste voor Uw keell originele dozen Ook wederom vlrfluijgbaar: Wybert mei menthol Donderdag zijn er in het Grand Theatre drie speciale voorstellin gen van een Duitse film. die wii Dinsdagmorgen tijdens een pers voorstelling zagen. De film heet ..Ehe im Schatten" oftewel „Huwelijk in de Schaduw". Er is destiids een hoorspel van ge weest voor de radio, hetgeen er een bewijs van kan zijn. dat deze film een bepaalde betekenis heeft. Men zou „Ehe tm Schatten" een filmi sche schuldbekentenis kunnen noe men. die ietwat schoorvoetend ge geven wordt. In de film. die na de oorlog ge maakt is. ziin drie episoden te on derscheiden In de eerste plaats een episode 1933. dan 1938 en ten slotte 1943 In 1933. het jaar van de Rijks dagbrand. treft het nazi-regime in Duitsland zijn eerste anti-ioodse maatregelen. Er varschijnen bord jes met „Verboden voor -loden" er op en de provocaties begïnnen. In 1938 is de Jood in Duitsland reeds een verstoteling. De pogroms nemen een aanvang. Deportaties beginnen en emigratie Hikt nog een redmiddel. Maar in 1943 barst Hitiers anti semitische waanzin pas goed los. In „Ehe im Schatten" worden we geconfronteerd met een Jodin, die gehuwd is rnet een Christen. Wij maken drie episoden uit hun leven mee. 1933. 1938 en 1943. De laatste eindigt met een zelf moord van het echtpaar, dat verra den wordt door vroegere vrienden en liever de dood kiest dan gevan genschap en mishandeling. De Duitsers, die deze erg droeve film gemaakt hebben, zeggen, dat er goede en slechte mensen in hun land waren. Dat is ook ongetwij feld zo. Maar ze zeggen ook. dat de goede net zoveel schuld aan al de oorlogsellende hebben gehad als de slechten, omdat ze zich afzijdig hielden in de beginperiode, in 1933. In deze film spelen Ilse Steppat. Paul Klinger. Claus Holm. Hilde von Stolz en Willy Prager. 1182 Met veel geblaas en gesnuif komt nu ook de potvis aan de opper vlakte. Yoto stuurt zijn levende onderzeeboot langszij de amphibie- tank en dan stapt hij met getrokken revolver aan boord. Hij schuift het luik open en ziet de slaven, die verbaasd naar boven kijken. Yoto ziet natuurlijk direct» dat de mannen hun kopantennes missen. Daarom reageerden ze dus met meer op de be velen van Lupardi! Yoto stelt de mannen enkele vragen, maar hun antwoorden zijn verward en onbegrij pelijk. De kleine Japanner begrijpt er niets van, maar hij zal geen moeite hebben dit troepje in bedwang te houden. Ze zijn vol- I komen verslagen en geintimideerd door Yoto's optreden. Ondertussen heeft Rob kans gezien zich vlug te verbergen En spoedig daarna ziet hij zijn kans schoon. Advertentie (I.M.) BREDA - TEL. 8702-6442 Kampioen van vorig seizoen met acht-nul geslagen 21 23 23 „Gouden Ploeg II" niet zo sterk meer Het eerste team van „Het Leusderkwartier" heeft door een 80 overwinning op de kampioen van het vorig sei zoen. „Gouden Ploeg II". de leiding in de eerste klasse libre genomen. In de eerste partij liet Van de Brug zien. dat hij ziin inzinking van de laatste tijd te boven is. want hij maakte ziin 130 carambo les in 25 beurten uit. Roeten is nog steeds niet oo dreef, alhoewel hij in enkele series liet zien dat. wan ner hu weer wat ingespeeld raakt, hii een geduchte tegenstander zal worden. Reeds na acht beurten had Van de Brug een flinke voorsprong (4926) clie hij. naarmate de par tij vorderde, wist op te voeren. Met grote voorsprong op Roeten be zorgde hij „Het Leusderkwartier" de eerste winstpunten. Japin gaf Van der Kuy geen schijn van kans. Met vaste hand maakte de Leusderkwartierspeler fraaie bandstoten doch ook. wan neer hij de ballen in de goede do- sitie had. wist hij deze goed te be nutten. Na dertien beurten stond de oartij voor hem gewonnen (102 29). De spanning bleek er af te ziin en voor dc resterende 28 ca ramboles boekte Japin nog 9 beur ten. Van der Kuy bleef op 48 van de voorgeschreven 115 caramboles staan. Craanen zorgde voor de derde Amersfoortse overwinning door de Soester speler. De Bakker, te ver slaan. Ook in deze nartii. waarin beide spelers zeer slecht begonnen (8 beurten 1212). was van span ning geen sprake Craanen kwam goed op toeren, liep uit. nam een grote voorsprong en maakte in de 25ste beurt ziin partii van 115 vol. Het spel van Van Leeuwen, de vierde man van de Soesters. recht vaardigde volkomen een Soester overwinning. Technisch was hij ziin tegenstander dan ook de baas. doch door gebrek aan vaardigheid liet hii somtijds een lelijke steek vallen. Toch nam hii een grote voorspronog (12 beurten 3163). Deze voorsprong bleef tot de zes tiende beurt gehandhaafd, doch toen kwam ziin Amersfoortse te genstander Scheerder hard opzet ten. In zes beurten maakte deze 57 caramboles waarmede hii niet al leen ziin achterstand had geliqui deerd. doch zelfs een voorsprong had genomen Van Leeuwen was hierdoor kennelijk geïntimideerd. Het wilde hem niet meer lukken, waardoor tenslotte ook deze partii voor de Soesters verloren ging. Van de Brug Roeten (150) Japin Van der Kuy (115) Craanen De Bakker Scheerder (115) Van Leeuwen (130) 130 25 16 5.20 86 25 21 3.44 130 22 26 5.90 48 22 12 2.18 115 25 25 4.60 67 25 12 2.68 115 29 23 3.96 91 29 12 3.13 Eerstgenoemde spelers „Het Leusderkwartier". BILJART-UITSLAGEN Eerste klasse libre: PoedelOns Genoegen II 62 Leusocrkwartier Gouden Ploeg II 62 Derde klasse libre: KOTMetropole II 44 Vierde klasse libre: Nieuwe Kei II Socsterkwartier II 44 Vijfde klasse libre: Theomien II Leusderkwartier III 53 ODL III—KOT II 4—4 Zesde klasse libre: Metropole V Socsterkwartier III 62 VJ Advertentie (I.M.) AZ PC versloeg Triton De dames van AZ PC hadden het Dinsdagavond toen zij m het Sportfondsenbad speelden tegen Triton, met al te moeilijk. Dat ze tenslotte slechts met 4—1 wonnen, is te wijten aan pech bij het schie ten, want paal en lat vormden vooral voor mevr. Gerretsen en mej. Buket nog al eens een hinder paal. De AZ &PC-dames waren sneller dan hun tegenstansters en profiteerden daarvan. Buitendien zijn de dames Buket en Lagerwaard beiden niet spoedig uit het lood geslagen, als het op een verwoed duel in het water uitloopt. Meestal wonnen ze Dinsdagavond zo'n duel en dan kwamen er weer kansen. Overigens speelden beide ploegen erg systeemloos en bood de wed strijd weinig aantrekkelijks. De doelpunten werden voor AZ PC gescoord door mej. Buket (3) en mej. Lagerwaard. De midvoor van Triton had het laatste woord en redde kort voor het einde de eer voor haar ver eniging. mi fcoufirW ...zijn alle vormen van besmetting der lucht wegen, die, bij ver waarlozing, spoedig ontaarden in ernstige aandoeningen der ademhalingsorganen. Denk er aan dat akkers abdijsiroop- dadelijk keel en luchtpijpen zunert, de hoest stilt, kou en griep bestrijdt. „Amersfoort" IV speelt gelijk tegen Soest Het was een lastige klip, die het vierde tiental van het schaakge nootschap „Amersfoort" in Soest moest omzeilen. „Soest" 2 is n.l. een ernstige concurrent en daar om is het 55 gelijke spel voor de Amersfoortse schakers een ver dienstelijke prestatie te noemen. Jammer, dat v. d. Berg jr. zijn te genstander de dame cadeau deed, hetgeen onmiddellijk een verlies- punt opleverde. Daartegenover stonden vlotte overwinningen van de heren L. v. Dommelen, J. B. Eseher, C. C. H. v. Doorn en van Gelder. Na een zeer spannend ver loop was de stand na 9 partijen 54 in het voordeel van de Soes ters. De laatste partij tussen A. J Mol (Amersfoort) en H. de Regt moest de beslissing brengen. Onze stadgenoot zegevierde en wist voor zijn club aldus het gelijke spel uit het vuur te slepen. De gedetailleerde uitslagen lui den:: A. W. de RuigH. Meester 1 0. H. de Regt—A. J. Mol 0—1, J. Ch. Hoek—J. Weijer 1—0, J. J. W. Blomvan Gelder 01, J. v. Zijt- veldJ. J. Visser 10. J. Spiikers A. Karskens 10. J. v. d. Wal C. C. H. van Doorn 01, K. F. Mud L. v. Dommelen 01, Mevrouw SchelvisJ. v. d. Berg jr. 10. N. SchelvisJ. B. Escher 01. Totaal 55. Eerstgenqcemden zijn leden van „Soest." In haar afdeling gaat „Amers foort" 4 momenteel aan kop met drie gewonnen wedstrijden en één gelijk spel. Auto's botsten Op het kruispunt Bisschopsweg Hendrik van Viandenstraat kwa men Dinsdag een luxe auto en een bestelauto met elkaar in botsing. De bestuurder van de luxe auto remde af om de weg te verkennen. Het gevolg was, dat de bestelauto er bovenop zat. Er was veel materiële schade. Schooljeugd helpt mee oorlogsslachtoffertjes plezierige vacantie te bezorgen De minister van onderwijs, prof. dr. Ruttcn heeft zijn instemming be tuigd met het appèl, dat de Stichting „Het Vierde Prinsenkind" op de verjaardag van Prinses Marijke, 18 Februari dus. op de gehele school gaande jeugd va» Nederland wil doen. „Als op die dae ieder kind één stuiver meebrengt van huis en U voor de inzameling hiervan wilt zorg dragen, betekent dit over de gehele linie een prachtig bedrag", ze schreef het stichtingsbestuur aan schoolhoofden en -directeuren. „En kele duizenden oorlogsslachtoffertjes kunnen daardoor van een onbezorg de vacantie genieten. De Stichting Het Vierde Prin senkind". in 1947 te Dordrecht op gericht. organiseert sedert dat*jaar vacanties voor de oorlogswezen -halfwezen en lichamelijk door de oorlog getroffen kinderen uit alle In de afgelopen zomer heeft de bekende cineast Du Parant een film gemaakt van dit mooie werk. Op uitnodiging van het Utrechts pro vinciaal comité, waarvan prof. dr. J. Boeke president is. mochten wij een vertoning van deze. Zowel de grijze hoogleraar zelf, als de secretaris van het landelijk bestuur, de heer F Hofstede be spraken met ons de noodzaak, dit particuliere initiatief ook in de toe komst zonder overheidssteun voort te zetten. De komende zomer zullen weer duizenden oorlogs wezen of -half wezen en lichamelijk door de oorlog getroffen kinderen worden uitge zonden. En wederom wil men trach ten het daarvoor benodigde geld, tenminste 125 000—, zonder col lecten en speldjesdagen bijeen te brengen. Men kan hieraan meewer ken door deel te neme» aan de actie ..Klavervier". Iedereen kan, alleen of tezamen met anderen, door vijf en twintig gulden te storten op giro nummer 477800 een vacantiegange- tje voor de duur van het zomer kamp „adopteren" Aanmelden Jammer genoeg zijn nog niet alle in aanmerking komende kinderen bij de gemcente-secretariën of dien sten voor Sociale Zaken, die alle hulp verlenen, bekend. Jongens en meisjes, die op 1 September a s. dc negenjarige leeftijd hebben bereikt en de veertienjarige niet hebben overschreden en ook aan de overige voorwaarden voldoen, kunnen, in dien ze voor 11 Maart nog niet zijn bezocht, alsnog worde» opgegeven. Aanmelding voor 15 Maart bij de afdeling Hulpverlening Oorlogs slachtoffers ter secretarie of bij de Diensten voor Sociale Zaken in iedere gemeente. Voor invalide oor logsslachtoffers. geboren tussen 1 September 1929 en 1 September 1941, bij het secretariaat van het provin ciale comité; Achter St. Picter 20 te Utrecht. TAEFELTENNIS Alleen Cor du Buy weet tegenpunten te bemachtigen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Voor een talrijk publick en in aanwezigheid van een groot aantal landgenoten w.o. de Zweedse handelsattaché cn de Zweedse consul heeft het Zweedse tafeltennisteam voor de vierde maal een over winning behaald op het Nederlandse team. Cor du Buy zorgde er echter voor. dat Nederland niet roemloos ten onderging. Hjj wist door twee zeer fraaie overwinningen even zovele tegenpunten voor Nederland te scoren. De wedstrijd begon met een mooie strijd tussen Van Zoelen cn de jeugdige Zweed Bergström, waarbij de laatste in de eerste ga me Van Zoelert weinig kans bood en met 219 zegevierde. Bij de tweede game herstelde Van Zoelen zich echter fraai. Hij slaagde er in deze game op zijn naam te bren gen (2022). In de derde en be slissende game nam de jonge Zweed dadelijk een flinke voorsprong, die zo groot was, dat Van Zoelen haar niet meer kon inlopen (2115). Cor du Buy bracht de stand voor Nederland gelijk door op zeer fraaie wijze van Cronerijd te winnen. De eerste game lukte het Du Buy won derwel de stugge verdediging van de Zweed te doorbreken. Bij de tweede game slaagde de Nederlan der er in, door fijn tactisch spel en verrassende smashes een 1117 achterstand om te zetten in een 21 19 zege, Cor Pelser moest daarna in Larsson zijn meerdere erkennen in een partij, waarbij het spelpeil van beide spelers niet tot grote hoogte kwam (1821, 1521). Hiermede had Zweden de leiding genomen (12). Van Zoelen slaag de er in door zeer goed spel de eer ste game van zijn partij tegen Cro nerijd te winnen. Bij de derde game leek het, dat Van Zoelen zelfs een gevoelige nederlaag zou lijden. De Zweed liep uit tot 1910, waar na Van Zoelen nog een vertwijfel de poging deed, de achterstand in te lopen. Op zichzelf was het een bijzonder mooie prestatie om het hierbij nog tot 2117 te brengen. Pelser kon het tegen Bergström niet bolwerken, terwijl hij ook in Croneryd zijn meerdere moest er kennen. De Zweed Larsson zege vierde over Du Buy (1521, 921) en over Van Zoelen (1421, 17 —21). Wonderdokter krijgt proces-verbaal In Nieuw Amsvorde" gaf Dins dag een kruidendokter consult. Het was de heer Van der W. uit Apel doorn. die met een dure slee plus gevolg in de keistad arriveerde. De politie greep in omdat hier sprake was van het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Van der W. verkocht flesjes mei kruiden tegen rheuma, ischias, gal stenen en meer kwaaltjes. Er was overigens belangstelling genoeg voor deze wonderdokter, die z'n drankjes en kruiden grif verkocht voor prijzen variërend van 7.50 tot 15.—. De hele club ging naar het poli tiebureau. doch alleen Van der W. bleek strafbaar. Proces-verbaal is opgemaakt. De laatste partij van de wed strijd bracht tenslotte de tweede overwinning van Nederland. Op werkelijk prachtige wijze wist Du Buy van Bergström te winnen. Zeer fraai spel van beide zijden bracht de eerste game aan de Zweed (16-21) maar liet de tweede en derde game aan de Nederlander (21-16, 21-18). De Zweden vormden een zeer homogene ploeg, terwijl zij in sterkte weinig voor elkaar onder deden. Larsson maakte het zijn tegenstanders zeer moeilijk, Crone ryd toonde over een uiterst solide verdediging te beschikken, terwijl Bergström goed verdedigde en elke geboden kans benutte door felle, flitsende aanvallen. De Nederlanders hebben zeer goed tegenstand geboden. Du Buy was ongetwijfeld de beste man en deed weinig voor de Zweden onder. Van Zoelen liet fraaie dingen zien en zou het misschien door ziin strijdlust tot een overwinning heb- hen gebracht, wanneer hii meer variatie in zijn spel had gebracht. Pelser had een slecht begin en slaagde er niet in zijn sDel tot grote hoogte op te voeren. In het alge meen lag het speltempo bij de Zweden hoger dan bij de Nederlan ders en zii toonden een grotere vastberadenheid op beslissende momenten. r Vrouw sterker dan auto GRONINGEN. Op Sint Ni- colaasavond werd te Groningen een juffrouw aangereden door een auto. Tengevolge hiervan liep zij een bloedige wond aan het hoofd en een gekneusde en kel op. Thuis liet zij haar huis arts komen en op diens advies ging zij naar het ziekenhuis om de wonden te laten behandelen. Weer thuisgekomen, ontdekte zij ook nog een wonde aan haar linker heup. De volgende dag liet zij in het ziekenhuis deze heupwond bekijken, maar men ontdekte er niets bijzonders aan. Enkele dagen voor Kerstmis be gon de wond pijn te doen en ging bovendien niet dicht. Toen zij daarover de huisarts raad pleegde, bekeek hij de wond nader en ontdekte een glim mend iets. Hij pakte het glim mende puntje beet en trok er een stuk metaal uit, dat het grootste afgebroken deel van een vernikkelde deurknop van een auto bleek te zijn. Het ding had een lengte van onge veer zeven centimeter. De dok ter deponeerde de deurknop bij de verkeerspolitie. Er werd een oproep gedaan en dezer dagen heeft de autobestuurder zich ge meld. V- Man had nog twee maanden te goed Hedenmorgen is aangehouden een zekere Van der K., werkzaam op een banketfabriek, die indertijd door de Amsterdamse politierech ter tot twee maanden gevangenis straf is veroordeeld, voor het ver duisteren van een auto. De man gaat nu zijn twee maan den uitzitten. Bernhard-middag Op Zaterdagmiddag 28 Januari geeft „Bernhard" een onderafde ling van het Chr. Tamboers- en Piiperscorps „Juliana" een oranje- middag in dc Markthal, die be doeld is voor de jeugd. Des avonds is er eveneens in de Markthal een zgn. Juliana-avond. die voor oude ren bestemd is. Maar de waarheid spreekt hij niet ARNHEM. Dinsdagmorgen verscheen voor dc Arnhemse rechtbank dc 52-jarige „prof." Henri Roskam Brunner, directeur van het „Interna tionaal Taleninstituut" te Arnhem, die in werkelijkheid Henri Stanislaus Louis Roskam heet en voordat hij zich professor noemde verscheidene beroepen uitoefende. In staat, snel enige oppervlakkige kennis van vreem de talen op te doen. maakte hij daarvan gebruik om tal van goedgelovigen geld uit de zak te kloppen. Eerst fungeerde hij als directeur van „Het Taleninstituut" In Den Haag. Ilij betaalde zijn leraren niet en werd ge steund door het Crisiscomité. Van Den Haag ging hij naar Nijmegen, waar hij zich verhief tot „professor". len misleiden. Toen zijn verklaring werd voorgelezen, raakte verdachte even van zijn stuk. Pres.: „U hebt niets anders ge daan dan leven van het geld van andere mensen." Verd.: „Ik heb hard, zeer hard, gewerkt." Pres.: „Om zoveel mogelijk men sen te bedriegen." Het hoofd van de Rijksvreem delingendienst verklaarde met R. wel contact te hebben gehad, maar al spoedig wantrouwen te hebben gekregen. Toen hij van de Chari- tasmissie klachten ontving wilde hij R. niet meer te woord staan. De officier van justitie achtte een behoorlijke straf op zijn plaats en eiste 3 jaar gevangenisstraf met aftrek. Burgerlijke stand 17 Januari 1950 Geboren: Leendert, z. van C. A. Pijl en G. v. d. Haar. Adriana Jo hanna Maria, d. van A. J. Hane- veer en C P. van Barlingen. Hem- mechien, d. van D. Bakker en H. Dekker. Getrouwd: L. C. de Braai en G. E. Duits. Het wereldkampioenschap schaken voor dames MOSKOU Gisteravond wer den de drie afgebroken' partiien uit diverse ronden beëindigd. De uitslagen waren: Benin (It.) Rubtsova (R remise Tranmer (Gr.Br.)—Grushkova Belska (Tsj- Sl.) 10. Chaude de Silans (Fr.) Tranmer 01. Rudenko (R.) heeft met 11 pnt. de leiding. Fenny Heemskerk staat op de achtste plaats met 7% punt. Vandaag wordt de laatste ronde gespeeld. Fenny Heemskerk komt met zwart uit tegen de Hongaarse Langosh. Officier van justitie eist drie jaar Hij maakte o.a. kennis met een eenvoudige boer uit Eibergen. die wilde emigreren naar Brazilië. R. zou hem en zijn dochter een aantal lessen in het Portugees geven en zou ook behulpzaam zijn bij de emigratie, waarvoor hij echter natuurlijk geld nodig had. Toen de emigratie naar Brazilië werd stopgezet, zeide R., dat hij ervoor zou zorgen, dat zij naar Argentinië gingen. Dc dochter ging daarop Spaans leren, een van de 42 talen, die „prof" R. vloeiend sprak. R. noemt zich een studievriend van minister Van Moarseveen, me dewerker van de Charitas Missie en zegt bevriend te zijn met vele hoge ambtenaren van de rijksvreemde lingendienst. Het reclasseringsrapport is niet vleiend voor verdachte. Hij speelt de rol van de onbegrepen geleerde en weldoener der verdrukten, maar is een philosophise!) warhoofd, die veel praat en weinig doet. Het psy chiatrisch rapport noemt hem een nerveuze en narcistische psycho paat, die echter toerekeningsvatbaar moet worden geacht. Uit mededelingen van de presi dent bleek, dat R. 18.000 heeft ont vangen van mensen, die wilden emigreren Tegenover de politie heeft verdachte toegegeven de boer uit Eibergen en zijn dochter te wil- KENNISGEVING. De Gedeputeerde Staten van Utrecht maken bekend, dat op 14 Februari a s, te 11 uur, ten Gouvernements huize. Achter St Pieter 20, te Utrecht, een openbare vergadering van hun College zal worden gehou den ter behandeling van het door de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel te 's-Gra- venhage ingediende bezwaarschrift tegen de goedkeuring van het be sluit van het Bestuur van de Drie Waterschappen onder IJsselstein, betrefende o.m. de bezoldiging van de machinist van het waterschap Broek en Lage Biezen en Neder-Oudland. Argentijnse voetballers niet naar Rio BUENOS AIRES. De presi- dent van de Argentijnse voetbal bond heeft bekend gemaakt, dat Argentinië niet zal deelnemen aan de wereldkampioenschappen voet bal. die deze zomer in Rio de Ja neiro (Brazilië) zullen worden ge houden. Deze beslissing was geno men, zo vervolgde de president, naar aanleiding van de onvriende lijke houding welke de Braziliaan se voetbalbond tegenover Argen tinië heeft aangenomen. Wat met deze „onvriendelijke houding" wordt bedeeld is niet bekend. Prins Bernhard op weg naar Curasao SAN JUAN (PUERTO RICO) Frins Bernhard is aan boord van het Nederlandse smaldeel uit Puerto Ri co naar Curaceo vertrokken. Zater dag a.s. zal hij namens de Koningin in het militaire kamp Suffisant een vaandel aan de Koninklijke land macht in de Nederlandse Antillen uitreiken. Het bezoek aan de Boven windse eilanden zal op 25 Januari aanvangen, dat aan Bonaire zal waarschijnlijk op 28 Januari plaats hebben. Hoogstwaarschijnlijk zal de prins zich op 29 Januari van Curagao naar Venezuela inschepen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2