Adriaan Pelt, op Schiphol, over zijn taak in Libye Koopman met lak aan historie I In 1951 opbellen uit de- exprestreinen België nodigt minister Schokking uit t E Ik ben slechts adviseur en geen soort van koning Monty wil veel meer eenheid voor westerse weerbaarheid West-Duitse bladen koel over Schuman's Saar-reis Skelet gevonden in Tiel met Cary Grant j r VRIJ NEDERJAND 'Donderdag 19 Januari 1950 .you 3=1 (Van onze speciale verslaggever) SCHIPHOL. Monter en kwiek, regenjas en colbert opengeslagen boven zijn lichtblauwe pull-over, stapte de Hoge Commissaris voor Libyë, de Nederlander Adriaan Pelt, gistermiddag omstreeks 12 uur uit het spe ciale vliegtuig, dat hem van Londen naar Schiphol bracht. Per boot is hij uit Amerika gekomen, waar hij een der adjunct-secretarissen van de Ver enigde Naties was. Een echte ronde, gemoedelijke Hollander is deze 57-jarige Zaanlander, die ondanks zijn lang verblijf in het buitenland, in geen enkel opzicht van zijn vaderland is vervreemd en die ondanks zijn grijze haren nog over de vitaliteit van een jongeman schijnt te beschikken. narchie van maken, weet ik nog niet. Ik heb nog maar één vooraan staand persoon uit Libye gespro ken onlangs in New York. Van land cn volk wist ik bij mijn benoeming, die een verrassing voor mij was. niet veel. Maar ik heb er inmiddels heel wat over gelezen. Ik ben nooit in Libye geweest, wel elders in Afrika Ik ga min of meer een onbekende reis maken en wil op 1 Maart in Lake Success terug zijn om een de finitieve regeling aangaande mijn bureau in Libyé te treffen. In welke plaats dat gevestigd wordt, weet ik nog niet. Ik heb nu al sinds 5 Januari een kleine staf in de stad Tripolis zitten, maar verder moet mijn personeel nog geformeerd wor den. Ik heb ook nu maar een paar mensen bij me. Raad van tien Pe heer Pelt zal bii zijn werk in Zaankanter voor de VN naar Afrika „Ik kom hier regelmatig", zegt de heer Pelt, „en ik voel me hier in Nederland nog altijd thuis. Ook in mijn geboortestreek rondom Zaan dam ben ik nog regelmatig te gast". De Hoge Commissaris is vroeger journalist geweest en weet dus wat de pers toekomt. „Laten w? even aan een tafeltje in het restaurant gaan zitten en laat ik dan eersteen misverstand wegnemen. Velen in ons land denken dat ik als een soort koning of gouverneur naar Libye ga, maar daar is geen sprake van. Ik word door de Verenigde Naties alleen na'ar Libye gezonden om de mensen daar te adviseren bij de voorbereidingen en organisatie van hun onafhankelijkheid, die zoals U weet. voor 1 Januari 1952 tot stand moet zijn gebracht. Dan nemen de Libyers dus zelf het bestuur over van de bezettingsmogendheden, te weten Frankrijk, voor Sezzan en Engeland voor Cyrenaica en Tri polis. De bezettingsmogendheden hebben toegezegd mij die medewerking te verlenen. Er zijn in het land onge veer veertig duizend Italiaanse ko lonisten U moet dus goed begrij- r«n H-t het niet mijn grondwet is, die Libye krijgt. Een grondwet moeten zij daar zelf maken, alleen met mijn hulp. Ja, ik acht in dit land inderdaad genoeg intelligentie aanwezig om deze arbeid zelf ter hand te nemen. Er moet een nationale regering ko men en een constitutie. Het komt me voor dat wij met een regering beginnen. Deze moet de grondwet maken, althans in ieder geval goed keuren. Het lijkt me logisch, dat daarna de bezettingstroepen ver dwijnen, tenzij de Libyers zelf dat anders wensen. Of zij er een republiek of een mo- Libye worden bijgestaan door een raad van tien, waarvan Engeland, Frankrijk, Italië, de Verenigde Sta ten.Egypte en Pakistan elk een lid zullen aanwijzen. De overige vier, één voor Sezzan, één voor Tripo- litanië. één voor Cyrenaica en één voor de minderheden (Italianen. Jo den, Grieken en Malthezers) worden door de Hoge-Commissaris zelf aan gewezen. De heer Pelt begint te lachen als wii vragen of het waar is dat hij in Libye een groot wit paleis gaat be wonen. „Ik weet nog helemaal niet, waar ik ga wonen," zegt hij. „En men zal mij waarschijnlijk ook niet in een wapperend wit kleed op een zwarte hengst door de woestijn zien tralopperen. want een groot ruiter ben ik niet." En tenslotte1 „Wat ik na die twee jaar in Libye ga doen, ik dan weer naar de Verenigde Naties terug ga, daar kan ik U thans nog niets zeggen". Samen'1 Narrenregiem gaat niet te Blerick en Venlo VENLO Ook dit jaar zullen er weer twee carnavalsoptochten in Groot-Venlo worden gehouden. Het ten westen van de Maas gelegen stadsdeel Blerick kon zich reeds vo rig jaar niet verenigen met het feit, dat de carnavalsvreugde alleen de straten van Venlo-oost beroerde en organiseerde een eigen optocht, die, wat aantal deelnemende wagens be treft, de Venlose nog overtrof. Des ondanks geeft Blerick de voorkeur aan samenwerking, mits de optocht ook door Blerick trekt De Bailey brug (over de Maas), met zijn lage overkapping, waaronder de meeste carnavalswagens niet kunnen passe ren, vormt echter het struikelblok Een voorstel van Blerick om de ge hele optocht om het andere jaar in Venlo of in Blerick te houden, werd afgewezen, waarna Blerick in arren moede besloot een onafhankelijk narrenregiem te vestigen. ADRIAAN PELT ..Géén Koning op een zwarte hengst". Nieuw station in Enschede wordt een unicum ENSCHEDE Veertie iaar ee- leden vroeg de toenmalige stations chef van Enschede aan de directie der N.S. of hii aan het stationsge bouw enig schilderwerk mocht doen verrichten. Het antwoord luidde, dat dit niet nodig was. om dat Enschede spoedig een nieuw station zou krijgen. Sindsdien zijn veertig iaar voorbijgegaan en nu kan Enschede dan eindelijk ziin nieuwe station tegemoet zien. Het zal geheel in beton worden opge trokken en een unicum in den lan de zijn. Het hoofdgebouw zal een sober karakter dragen en slechts een betrekkelijk geringe opper vlakte beslaan. Veel groter zal de overkapping zijn. Het beton zal niet aan het oog worden onttrok ken. Hoog boven de overkapping uit zal een 25 meter hoge toren verrijzen, die voorzien zal worden van een uurwerk en tevens dienst zal doen als schoorsteen voor de centrale verwarming. Men hoopt het gebouw, dat voorzien zal wor- dfen van een monumentale ingang, in Juli a.s. gereed te hebben. Het reizend publiek, dat op de lijn AmsterdamHoornEnk huizenStavoren Leeuwarden het IJselmeer oversteekt, kan thans reeds aan boord van de „Van Hasselt" gedurende de overtocht gesprekken voeren met iedereen, die op het Nederlandse telefoonnet is aangesloten. Zal men over een goed jaar derge lijke apparaten ook in onze grote treinen aantreffen? CONDUCTEUR ROEPT: TELEFOON VOOR U! Spoortvegen willen mobilofoons monteren in nieuwe restauratierijtuigen Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het is mogelijk, dat u binnen niet al te lange tijd wordt opgebeld door een van uw zakenrelaties, die zich op dat moment „ergens" jjj tussen Den Haag en Maastricht of tussen Amsterdam en Enschede bevindt g in een van de nieuwe, comfortabele exprestreln-rijtuigen van de Neder landse Spoorwegen. HU komt u zijn bezoek aankondigen of deelt u mee,^ dat hU niet op het afgesproken uur kan arriveren Het is ook mogelijk, dat u uw vertegenwoordiger, die al een uur lang op weg is naar Zuid-Limburg, nog een paar instructies wilt geven, die van het grootste belang zijn voor zün ondernomen reis. Geen nood, u laat hem eenvoudig aan de telefoon 0 roepen en spreekt met hem. terwijl zUn trein met een vaart van meer dan honderd kilometer voortsnelt over de rails. Bezoek aan Hogere Krijgsschool staat op het program Bewaringsgelden opgemaakt MAASTRICHT. De 35-jarige Duitser P. H. te Keulen heeft bij de Maastrichtse politie aangifte ge daan. dat hij gedurende de oorlogs jaren geld in bewaring had gege ven bij zekere L. J. L. K. te Maas tricht tot een bedrag van ongeveer f 18.000.welk geld hij niet had teruggekregen De recherche stelde een onderzoek in met gevolg, dat K. werd gearresteerd, aangezien bleek, dat hij het geld niet meer onder zijn berusting had. K. is voor de officier van justitie geleid en naar het Huis van Bewaring over gebracht. LONDEN. Veldmaarschalk Montgomery (permanent voorzitter van de commissie van opperbevelhebbers der West-Europese Unie,) heeft op een banket te zUner ere onder meer gezegd, dat „het plan voor samenwer king tussen de landen van de West-Europese Unie ook maatregelen diende te bevatten tot militair herstel van West-Europa. Deze landen dienen er zeker van te zijn. dat de West-Europese Unie de integriteit van West-Europa als beslist vitaal acht voor de veiligheid van de westerse beschaving en dat de West-Europese groep bereid moet zijn te strijden voor het in stand houden van dit gebied. De twee grootste steunpilaren van de Engelssprekende volken, namelijk het Britse imperium en het Geme nebest tezamen met Amerika, be horen West-Europa als deelgenoten te aanvaarden. Deze gehele groep behoort zich dan hecht aaneen te BONN. De West-Duitse bladen brengen niet veel commentaar op de verklaringen die kanselier Adenauer heeft afgelegd Alleen de koppen vertolken het standpunt van de kranten te dien aanzien: „Oplossing op Europese grondslag", schrift het onafhankclüke blad „Kölnische Rundschau". „De mijnen van het Saargebied zijn Duits bezit" West-Deutsche Allge- meine); „Adenauer tegen een rege ling van de kwestie-Saarland. zonder deelneming van de Bondsrepubliek" (Die Neue Zeitung Amerikaanse vergunning); „Adenauer oefent cri- tiek op de regering van Saarland". (die Welt Britse vergunning); „Ontgoocheling te Bonn Men betwij felt of Hoffmann namens de bevol king van Saarland spreekt". (Frank furt. Allgemeine" gematigde strek king). De bladen reageren al evenmin op het bericht dat Schuman te Berlijn is geweest. De „Kölnische Zeitung" (onafhankelijk) meent echter, dat Berlijn het hoofddoel was van Schu- mans reis. „Niet om kanselier Adenauer te spreken heeft Schuman zijn reis ondernomen, maar wel om generaal Tsjoeikov te ontmoeten", schrijft het blad. Na het Duitse standpunt, volgens hetwelk Frank rijk en Duitsland de enige verdrag sluitende partijen kunnen zijn bij een regeling van de Saarkwestie, te hebben toegelicht, verklaart het, dat het uitstel van dè definitieve oplos sing van deze kwestie tot de onder tekening van het vredesverdrag be tekent. dat de ondertekening van dit verdrag zonder de deelneming van de U.S.S.R. onbegonnen werk is sluiten tot een machtige vrijheid lievende eenheid Slechts op deze wijze kan aan, van een centraal punt uit gedirigeerde communistische be dreigingen een halt worden toege roepen. Nederlands-Belgisch contact over Finebei BRUSSEL. Minister Stikker is vanmorgen op de Nederlandse am bassade in Brussel gearriveerd, waar hij een onderhoud had met de am bassadeur. baron van Harinxma thoe Slooten. Hierna begaf de heer Stikker zich naar het Ministerie van Buitenlandse Zaken, waar hij besprekingen voerde met zijn Bel gische collega Paul van Zeeland, over de Beneluxnroblemen Tevens werd d<° gemeenschappelijke houding bepaaH ten aanzien van de onder handelingen be'reffende de Finebei, welke binnenkort in Parijs gehou den worden. Indonesische luchtvaart speurt naar materiaal en mensen AMSTERDAM. Per K.L.M.- vliegtuig is op Schiphol de direc teur van de Indonesische lucht vaartmaatschappij Garudan Air ways. de heer Th. de Bruyn, uit Djakarta gearriveerd. Hij zeide bij zijn aankomst gedurende zijn ver blijf hier te lande van een week besprekingen te zullen voeren over de aanschaf van materiaal voor zijn maatschappij, die thans 23 Da- kota's en S Catalina-vliegboten be zit. Op het ogenblik vliegt de maatschappij alleen op de binnen landse lijnen en op de lijn naar Manilla (in totaal op 33 plaatsen in Indonesië). Het vliegend personeel bestaat voor het grootste deel uit Nederlanders. Australiërs. Ameri kanen en Britten. Er bestaat nog geen opleiding tot piloot voor Indo nesiërs. doch die zal er naar de mening van de heer De Bruyn bin nen afzienbare tijd wel komen. Omtrent het type vliegtuigen, dat de Garudan Airways in de toe komst hoopt aan te schaffen, kon de heer De Bruyn op dit ogenblik nog geen mededelingen doen. Wel echter antwoordde hij op een des betreffende vraag, dat de sales ma nager van de Zweedse Saab-fabrie- ken. die de Scandiamachine bouwt, onlangs in Indonesië „vruchtbare besprekingen" heeft gevoerd. De heer De Bruyn zeide tenslot te. dat het vliegveld van Djakarta, evenals enkele andere vliegvelden, zal worden uitgebreid. NORFOLK Het Amerikaanse slagschip „Missouri" aan boord waarvan de capitulatie van Japan werd ondertekend, is in Chesapea- ke-Bay (Virginia) aan de grond gelopen. Reeds ondernomen pogin gen om het 45.000 ton metende schip weer vlot te brengen ziin mislukt. Men wacht thans op de aankomst van zwaarder materiaal. Gebit teas nog gaaf TIEL. Arbeiders, die werk zaam waren op de fabrieksterrei nen van de Koninklijke Metaahva- renfabrieken Daalderop en Zonen te Tiel legden een skelet bloot, waarvan het gebit nog zo goed als gaaf was. De Officier van Justitie heeft vanmiddag een onderzoek ingesteld Dr. Hulst uit Leiden verrichtte de sectie. Nadere bijzonderheden zijn op dit ogenblik nog niet bekend. Een zesjarig jongetje van de familie van E. uit de Dr. Pameijer- straat te Tiel. werd door zijn ouders verwaarloosd en meermalen in een badcel opgesloten. Een on derzoek werd door de politie inge steld. Naar aanleiding hiervan is het kind in de stichting „Welkom" te Arnhem opgenomen. (Eigen bericht) DEN HAAG. Uit Brussel is gis teren bericht, dat de Belgische mi nister van defensie, zijn Nederland se collega Schokking heeft uitgeno digd voor een bezoek aan België en aan het door Belgische troepen be zette deel van Duitsland. In dit ver band vernemen wij hier, dat deze uitnodiging reeds een half jaar oud is. In die tijd echter was door dc be spreking in Washington van minis ters van oorlog cn door andere po litieke ontwikkelingen, een bezoek van de Nederlandse minister aan België onmogelijk Uit de thans uit België ontvangen berichten zou kun nen blijken, dat België nog eens aan de uitnodiging'heeft willen herinne ren. Een beslissing omtrent het tijd stip. waarop dit bezoek kan worden gebracht is echter in Den Haag nog niet genomen. Opmerkelijk is, dat de Nederland se minister speciaal is uitgenodigd voor een bezoek aan de Belgische Dordrecht wordt op TBC onderzocht DORDRECHT. Dokter D. P. van Kammen, de districts-Tubercu- lose-arts en directeur -geneesheer van het sanatorium Weizigt te Dordrecht, is op het ogenblik bezig met het treffen van voorberei dingen voor een bevolkingsonder zoek op T.B.C, Deze voorbereidin gen zijn van een enorme omvang en men heeft talloze moeilijkheden te overwinnen. Toch hoopt dokter Van Kammen het onderzoek nog dit jaar te kun nen houden. Het kan alleen slagen als de voorwaarden geschapen ziin om mensen, die zijn aangetast, te kunnen opnemen in een sanatorium of in een ziekenhuis. De financiële consequenties zijn eveneens om vangrijk. Dokter Van Kammen wil aan het bevolkingsonderzoek in het uitgebreide district Dordrecht vac cinatie met het vaccin B.C.G. ge paard laten gaan. Slechts dan zal het mogelijk zijn de tuberculose te overwinnen, cf althans zover terug te dringen, dat zij beperkt wordt tot incidentele gevallen. Aan de burgemeesters in het district Dor drecht zal worden verzocht de or ganisatie van het onderzoek voor ce bereiden. Verenigingen en stichtin gen zullen op hun beroep om mede werking uiteraard gunstig reageren. Wijziging L.O.-wet door Eerste Kamer aangenomen DEN HAAG Het wetsontwerp tot wijziging der L.O.-wet is giste ren z.h.s. door de Eerste Kamer aangenomen. De CPN wenste ge acht te worden tegen te hebben ge stemd. Eveneens z.h.s en met de CPN tegen werd aangenomen een motie van de heer Cramer, waarin de regering wordt uitgenodigd om zo spoedig mogeliik over te gaan tot instelling van voorbereidende klassen aan de ambachtsscholen en de lagere land- en tuinbouwscho len. Hogere Krijgsschool Reeds eerder is bekend geworden, dat er plannen worden ontwikkeld voor 'n nauwere samenwerking van Nederland en België op militair organisatorisch ge bied. Uit het feit, dat de Belgische minister zijn Nederlandse collega thans met zoveel nadruk de Belgi sche Hogere Krijgsschool wil tonen, zou een aanwijzing kunnen worden geput voor de veronderstelling, dat België zou aandringen -op meer coördinatie bij de opleiding van het hogere kader voor de landstrijd krachten. Bevestiging van deze ver moedens konden wij echter tot op dit ogenblik niet verkrijgen. Wel werd ons duidelijk, dat er op het ogenblik zeer intensief gewerkt wordt aan de uitbouw van de ver dediging, vooral van de Westelijke Unie en van de inpassing daarvan in de Atlantische organisatie. Bin nenkort. zo vernemen wij voorts, zul len de ministers van de landen der Westelijke Unie in Parijs bijeen ko men, om besprekingen te voeren over de betaling van wederzijdse wa- penleveranties, welke langzaam aan belangrijke vormen gaan aannemen. Schoonheidsspecialist speelt voor haar-arts SNEEK. Een schoonheidsspe cialist te Sneek is veroordeeld tot een boete van twee maal 300, of twee maal een maand hechtenis, omdat hij had getracht de haargroei van zijn „patiënten" te bevorderen door hormonen-injecties, die hij door een gediplomeerd verpleegster liet toedienen. Dc schoonheidsspe cialist is direct in hoger beroep ge gaan. Dat alles is mogeliik, maar het is nog lang niet zeker. Het ligt in de bedoeling van de Nederlandsche Spoorwegen, de nieuwe exprestrei nen die als de electrificatie op de voornaamste baanvakken is vol tooid ons land zullen doorkruisen, te voorzien van een telefoonverbin ding. De nieuwe rijtuigen, waar over wij dezer dagen al enkele bij zonderheden hebben meegedeeld en die thans bij Beynes worden ge bouwd, zullen worden uitgerust met een telefooncel, waarin een mobilofooninstallatie kan worden gemonteerd. Kan. want de onder handelingen hierover met de P.T T zijn nog gaande. Weliswaar zijn de technische proefnemingen bevredi gend verlopen, maar het probleem van de kosten speelt nog een grote rol en de kwestie der eventuele rendabiliteit moet nog nader wor den bekeken. Het idee. van welks uitvoerbaar heid de Spoorwegen volledig over tuigd zijn is niet nieuw. Op het ogenblik is er bii de Nederlandsche Spoorwegen reeds een mobilofoon installatie in gebruik. Zii bevindt zich aan boord van de „Van Has selt", een der beide schepen, die de dienst tussen Enkhuizen en Sta voren onderhouden en zii staat ook ter beschikking van het publiek. Er wordt regelmatig gebruik van ge maakt en de gesprekkosten zijn niet hoger dan de normale telefoon tarieven. Of deze normale gesprek- tarieven ook zullen gelden voor het telefoneren van riidende treinen uit. is iets. dat thans nog op geen stukken na kan worden bekeken. Wel staat reeds vast, dat wanneer dit plan doorgang vindt, per ex- prestrein één mobilofooninstallatie Greta Garbo in nieuwe film Greta Garbo zal optreden in de film „Lover and Friend", welke in Frank rijk en Engeland wordt opgenomen. Het scenario ls gebaseerd op Balzacs „Duchesse de Langeais". In April beginnen de opnemingen. De Engelse filmreglseur Carol Reed zal Vrijdagavond ln Amsterdam tegen woordig zijn bij de Ned. gala-première van zijn jongste werk „The Third Man". Ook zijn vrouw komt mee, do actrice Penelope Dudley Ward, die ge durende twee jaar ln Londen de hoofd rol speelde ln „Ik zie, lk zie, wat jij niet ziet". "N Cary Grant, wiens werkelijke naam natuurlijk heel anders is, hoort ongetwijfeld tot de best-ge klede mannen van Hollywood. „Wat doet het er toe, hoe ik bij de burgerlijke stand geregistreerd Historisch kapelletje diende voor verharding van zijn straatweg (Van een medewerker PARIJS. Soms schort het Nederlandse zakenlie den aan respect voor producten van kunst en cultuur. Wie zich daaraan zou willen ergeren, putte er sterkte uit de zelfs Frankrijk niet voor dergelijk barbarisme gespaard blijft. In het departement van de Orne bestaat een oud heidkundig genootschap, een vereniging die zich in teresseert voor de historische gebouwen in dit deel van Frankrijk, en waarvan allerlei notabelen, histo rici en mensen met een zwak voor oude kastelen, kerkjes en andere gebouwen, lid zijn. Zij gaan nu en dan op excursie om zich te verdiepen in die waar devolle monumenten, die vaak ver van steden en dor pen eenzaam temidden van de natuur staan en daar niets anders doen dan de historie illustreren. uitzonderlijke waarde. Het gezelschap arriveer de na een lange reis op de historische plek. waar men het oude kasteel aan trof. Wie schetst echter de verbazing en de ontzet ting van de historici toen zii. om het kasteel heen wandelende, op de plaats van het kapelletje slechts enige verweerde funda menten aantroffen! Wel had men opgemerkt dat de landweg die er heen leidde met stenen ver hard was Maar daar kwam de heer Virlouvet aangewan deld. de varkenshandelaar die in 1947 het landgoed aangekocht had met ziin in de oorlog verdiende duiten. Zonder blikken of blozen vertelde deze heer toen desgevraagd dat het „oude krot" hem in de weg gestaan had. Hii had het kapelletje dus maar afgebroken, met een deel van de stenen de weg be straat en met de rest de behuizing zijner waarde volle varkens gemoderni seerd. We hebben dit gesprek helaas niet meegemaakt. Maar onl&ngs lazen wii in de krant, dat de heer Virlouvet ziin straf ge kregen heeft. De recht bank van Mortagne ver oordeelde hem tot 50.000 frs boete en 500.000 frs schadevergoeding. Maar met dit alles wordt het kapelletje van Cour- boyer. waarvan de restau ratie. indien ze nog mogeliik is meer dan het tienvoudige van de boete zou vereisen, niet hersteld. De „Guide bleu" rest slechts, het uit de lijst van Franse historische monu menten te schrappen. Zo besloot zo'n groepje Franse „monument-zor- gers" op zekere dag weer eens op excursie te gaan naar het oude kapelletje gelegen bij een kasteel uit de Renaissance, genaamd Courboyer. en dat men in elke goede gids aangete kend vindt met een extra kruisje. Het interieur van dit juweeltje was geheel beschilderd met frescos uit het begin van de 16e eeuw De kenners roem den vooral een „Laatste oordeel" een „Jachtpartij van Sint Hubert" en een „Sint Christoffel". bene vens andere muurschilde ringen en beelden van Landhuis en kapel van Courboyer bij Nocé (Orne) sta", schrijft Cary ons. „Ik vind Cary Grant wel aardig en ledei kent me onder die naam. Ik heb die film-naam niet zelf „uitgevonden'.', ik kreeg hem van een film-direc teur". Vooidat Cary als Cary Grant door het leven ging. heeft hij heel wat moeilijkheden moeten overwin nen. Hij schreef ons: „Ik ben de zoon van een kleer maker en werd geboren op 18 Ja nuari 1904 in Bristol (Engeland). Als jongen Interesseerde ik me voor alles wat met electriciteit te maken had. Al heel jong ontdekte ik een nieuwe manier voor toneelverlich ting. Met m'n uitvinding kwam ik bij de directeur van het Princess theater in Bristol, die er wel wat in zag. Hij gaf me toestemming om m'n vinding in zijn theater te pro beren. Het was prachtig, alleen ik moest de zaak steeds zelf bedienen. Zo kwam ik met allerlei artisten in aanraking. Dit vak trok me aan en op 13-jarige leeftijd liep ik weg van huis en ging in dienst bij de groep van Bob Penders, specialisten in acrobatische toeren, excentrieke dansen, clownerie en pantomime De vreugde was echter van korte duur, want na vier weken haalde m'n vader me terug en ik moest m'n studieboeken weer ter hand nemen. Na anderhalf jaar liep ik wee- van huis weg en sloot me we derom aan bij Bob Penders. M'n vader begreep nu, dat ik toch niet van het variétéwerk was af te hou den en gaf z'n toestemming. Met de Bob Penders' groep ver trok ik in 1920 naar New York. We traden daar op in het Hippodrome. Na dit engagement keerde ik naar Engeland terug en verbond me aan een meer serieuze toneelgroep Hierbij leerde ik ook een beetje zingen, waarop Arthur Hammer- stein me een langdurig contract voor z'n operettes op Broadway aanbood. Dat was in de zomer in 1931. Ik trad met het „St. Louis Repertoire Gezelschap" in 12 ope rettes op. Na beëindiging van „Nikki", ging ik eens op een vrije dag raar Holly wood om een paar vrienden op te zoeken. Daar ontmoette ik o.a. de directeur van een filmmaatschap pij. die een filmtest met z'n echt genote wilde maken, waar hij een tegenspeler voor nodig had. Omdat ik van „het toneel" was. vroeg die directeur mij als tegespeler. Ik had daar geen bezwaar tegen, want lk vond het wel leuk eens voor de camera te staan. Het resultaat was, dat de directeurs-vrouw niet in aanmerking kwam. maar mijn spel had enige indruk gemaakt op de filmmensen en een contract volgde Zoals U wel zult weten, heb ik als film-acteur aardig „geboerd". Ik ben dol op tennis, bad minton en zwemmen. Als ik maar even vrij heb beoefen ik die spor ten bij m'n huis. dat op het strand van Santa Monica staat. Ook het pianospelen gaat me vrij aardig af Als U ten slotte iets heel per soonlijks van me wilt weten, ik ben 1,85 m. lang, weeg 86 kg, heb zwart haar en bruine ogen. zal worden aangebracht, die zich dan zal bevinden in de restauratie afdeling in de nieuwe bagagewa- gens. Voor iedere reiziger zal het ed(j toestel bereikbaar zijn, omdat de riJd nieuwe exprestreinen D-treinen JinS zijn, die men in de gehele lengte zal doorkruisen. U moet dus niet verbaasd zijn, wanneer u op een goede dag de wen hoofdconducteur in die gang uw naam hoort roepen en hij u ver zoekt of u „even aan de telefoon" wilt komen. dere Advertentie (I.M.) Een reis langs onze Provinciale Orkesten een reportage in deze week Het Gelders Orkest voorts in dit nummef het slot van de Radio-discussie Zondagochtend ln de aether de meningen van Prof. Dr W. Banning. Dr J. C. Brandt Corstius en Ds N. van Gelder verder naast de gewone rubrieken Cyprus, eiland van vele won deren op de vrouwenpagina Dc Zwitserse huisvrouw. WENST U DIT NUMMER TE ONTVANGEN? Toezending volgt: a. Na ontvangst van 25 cents aan postzegels; of b. gratis na ontvangst van een briefkaart, waarmede u een proefabonnement bestelt tot en met 31 Maart 1950. terwijl u ons 1,80 doet toekomen per postwissel of per postgiro nr 6269 ten name van De Twent- sche Bank met vermelding rekening „Vrij Nederland". Administratie: „Vrij Nederland", Raamgracht 4 - Amsterdam. zelf eer de Itfe- ■ede ior- »ng an. ist- :ou •eef 1de Iste 56 .51 .51 51 'J2 .62 .28 .11 Scandinavische tolunie nog een illusie STOCKHOLM Op het ogenblik zijn er geen gemeenschappelijke be langen om thans tot verwezenlijking van een douane-unie tussen Dene marken, IJsland, Noorwegen en Zweden over te gaan,, aldus de Com missie voor Noorse Economische Sa menwerking in haar voorlopig rap port aan de regeringen der vier ge noemde landen. De douane-unie zou grote voordelen bieden voor alle be trokken landen, maar ook moeilijk heden veroorzaken, die op dit ogen blik te groot zijn om door de Scan dinavische landen, in het bijzonder door Noorwegen, te kunnen worden opgelost. Wél wordt getracht ,om tot een nauwere industriële samenwerking der drie landen te komen. Uitwisseling leerkrachten bevalt Londen goed LONDEN Gedurende het cur susjaar 19501951 zullen weer ver schillende Engelse leraren uitgewis seld worden tegen collega's uit Frankrijk, Oostenrijk, Zwitserland, Nederland, Denemarken, Noorwegen en Zweden. Het Britse departement van onder wijs hèeft een beroep gedaan op de Engelse onderwijs-autoriteiten om plaatsen voor leraren uit bovenge noemde landen beschikbaar te stel len en om de Engelse leraren aan te moedigen aan dit plan mee te doen. Verleden jaar hebben 400 Engelse leraren tijdelijk in het buitenland les gegeven. V.S. thans geen gezant bij het Vaticaan WASHINGTON Myron Tay- lor, Trumans bijzondere afgevaar digde bij het Vaticaan, heeft als zodanig om ontslag verzocht, het geen hem door de president ver leend is. Taylor heeft de functie van persoonlijk afgezant bij de Paus gedurende tien jaar bekleed. Hij is thans 70 jaar. Er is niet be kend gemaakt, of de president een nieuwe afgezant zal benoemen. Verschillende protestantse organi saties hebben al eerder er bij de president op aangedrongen Taylors bijzondere functie op te heffen. Toen geruchten over zijn aftreden de ronde deden werden deze ver zoeken herhaald. Laatste stoomcarroussel onder de hamer GRONINGEN Waarschijnlijk zal de enige nog reizende stoom carroussel dit jaar de Nederlandse kermissen niet meer bezoeken. Deze „laatste der Mohikanen", die het afgelopen jaar nog op tal van in ons land gehouden kermissen prijkte, was eigendom van de heer C. V. Sipkema te Groningen, wiens bedrijf onlangs in staat van faillis sement is verklaard. De belang stelling voor de stoomcarroussel die zich ruim een halve eeuw heeft gehandhaafd, begon de laatste jaren aanmerkelijk te tanen. De jeugd wilde moderner attracties en de kermisexploitanten hebben zich daarom na de bevrijding op ande re bedrijven toegelegd. Woensdag werd de stoomcarroussel geveild en bracht slechts f 3.000 op.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3