DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Koning Winter heeft eindelijk ons land in zijn greep Suriname's vrijheid is heden per interimregeling begonnen rai msssÊ& Op tal van plaatsen heeft men de ijzers al ondergebonden Televisiezender komt niet in het Gooi doch te Lopik Berlijns spoorweggeschil nog niet beslecht Sofia en Boekarest bepalen zelf wat mensenrechten zijn Volkswagenspaarders zijn hun geld en hun rechten kwijt Dubbele moord en zelfmoord Twee werkgevers denken om hun „werknemers over zee" Zetten wij ons aan de arbeid die geen einde kent 10e Jaargang, no. 1" Vrijdag 20 Januari 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of -f.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacr liaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur; TJ. DE BOORDER. IDE BILT MELDT: AANHOUDEND VORST Nee toch Heus! Opbinden van de schaatsen is een karweitje waarvan je eerst weer de slag te pakken moet krijgen. Zondag geen korfbal Voetbal- en hockeybond beslissen vanavond Hc-t ziet er in verband met ac vorst naar uit dat er in het komen- mende weekeinde weinig terecht komt van de vcldsporf-cri. De Korf- balbond heeft reeds alle wedstrijden afgelast; de Voetbalbond en de Hoc keybond zullen eerst vanavond of morgen een definitief besluit nemen. Naar wtf vernemen zal het Handbal Verbond zich richten naar de KNVB. Geen voetbal in de afdeling Het bondsbestuur van de afdeling Utrecht van de K.N.V.B. deelt ons mede dat alle voor Zondag vast gestelde wedstrijden zijn afgelast. Ook alle wedstrijden in de Zaterdagmiddagcompetitie zijn af gelast. DE BILT. Koning Winter is er. na diverse vergeefse stormlopen, ein lelijk in geslaagd het behaaglijk zachte weer van de laatste weken te ver- agen en heel ons land stevig in zijn ijskoude greep te nemen. Trouwens niet ons land alleen. Van West-Rusland tot boven de Noordzee strekt zich hans een gebied van hoge luchtdruk uit, waardoor niet slechts een straffe, 'toude Oostenwind over de Lage Landen blaast, maar er ook ver buiten >nze grenzen niet de minste twijfel meer over bestaat in welk jaargetijde vjj ons eigenlijk bevinden. In Londen, in Parijs, in Brussel en in Zuid- "uropa is sneeuw gevallen. In Berlijn, waar de straten schoon bleven, 'aaide de temperatuur tot ongeveer 10 graden onder nul. verband hiermee tot de Friese Bond en de Noorder IJsbond ge wend en nog deze week zullen be sprekingen worden gehouden, waarvan onder de huidige weers omstandigheden het resultaat voor niemand meer twijfelachtig is. In Den Haag en in vele andere plaatsen in het westen des lands wordt op z.g. sproeibanen al druk gereden. De Amsterdamse jeugd zal vanavond kunnen zwieren op de ondergespoten sintelbaan aan het Olvmpiaplein. de Hilversummers kijken nog even de kat uit de boom maar zullen zich toch in elk geval morgen op glad ijs wagen. Zo is het ook op tal van andere ijsbanen. Wat het buitenland betreft: de gevallen sneeuw heeft hier en daar groot ongerief veroorzaakt, vooral in Italië. Hel gewicht van de witte vacht heeft de telefoondraden tus sen Florence en Bologna doen bre ken en in de Apenijnen zijn vele passen geblokkeerd. In Engeland ging de hevige koude vergezeld van mist. waardoor de nachttreinen uit Schotland te laat in Londen arri veerden. In badplaatsen aan de En gelse zuidkust, waar in de tuinen rozen en andere bloemen volop geurden, kwam de sneeuw als een zeer groot contrast. Ook uit Noord- Af rika en van Corsika wordt sneeuwval gemeld. Alleen in Schot land blijft het ongewoon zachte weer aanhouden. OOSTENRIJK Uitstel en uitvlucht De vrede kent. indien men de Sowjet-propagandisten geloven mag, geen oprechter vrienden dan de Russen. Het Kremlin wordt door hen voorgesteld als het enige bol werk tegen de oorlogsophitsers en imperialisten. Des te vreemder doet het daarom aan, dat de Russen, wanneer het er om gaat een vre desverdrag te tekenen, steeds weer een politiek van uitstel bedrijven. De grote hindernissen op de weg naar een verdrag voor Oostenrijk zijn in enige honderden bijeenkom sten, die zich over jaren uitstrek ken, eindelijk uit de weg geruimd. De lastigste sta- in-de-weg was de Zuidslavische aanspraak op Oostenrijks grondgebied, v/elke door Mos kou gesteund werd. Tito's ketterij deed in dit geval dienst als sloop hamer. Maar de ironie wil, dat de zelfde ruzie tussen de Kominform en Tito, die de weg scheen te effe nen voor een Oostenrijks verdrag, de Russen ervan weerhoudt een vredesverdrag te tekenen. De Rus sische verklaring, dat eerst de uit slag van zekere bilaterale onderhan delingen met de Oostenrijkers over de betaling van Russische levens middelenleveranties moet worden afgewacht, is een doorzichtige uit vlucht. De Russen willen geen ver drag, omdat dit hen zou dwingen hun troepen uit Oostenrijk, Honga rije en Roemenië terug te trekken en dit hen van een van de beste middelen om druk op Zuid-Slavië uit te oefenen zou beroven. Daar aan kan de démarche van de drie Westerse ambassadeurs bij Gromy- ko niets veranderen. In het zoeklicht Morgen hardrijden in Friesland Boven de voormalige Duitse hoofdstad welft zich een heldere vrieskopel, maar boven Londen en Brussel is de lucht bewolkt en men rekent er daar op. dat de eerste sneeuw van dit jaar niet de laatste zal zijn. Volgens het KNMI zal de vorst in ieder geval tot de nacht van Zaterdag op Zondag aanhou den. Wat daarna gebeuren zal hangt af van de depressie-activi teit op de oceaan. Maar inmiddels heeft men op enkele plaatsen van Nederland de smalle ijzers al onder gebonden Gisteren is al gereden op de ten nisbaan „De Enk" aan de Linker Maasoever te Rotterdam en vooral des avonds was het er buitenge woon druk De Rotterdamse ijsclub Kralingen had 's avonds haar baan alleen voor leden open gesteld. Ook op ijsbanen in Haarlem en Sant poort heeft men zich over „een nacht ijs" gewaagd, de ijstruien en pullovers uit de kast gehaald en zijn hart opgehaald aan onze natio nale wintersport. In Friesland, dat zo dikwijls de primeur heeft, is het nog niet zo ver maar wel zullen er volgens traditie de eerste hardrijderijen worden gehouden. Zij zijn tegen morgen uitgeschreven en zullen onder meer plaats vinden te Ter Home. Broek bij Joure en Eelde. Op de baan te Bolsward, waar men al dikwijls de eerste wedstrijden van het seizoen heeft kunnen zien, zullen Zaterdag de snelste vrouwen aan de start verschijnen om haar krachten te meten op de korte baan. Een bestaand geschil, dat het houden van kortebaan-wedstrijden bemoeilijkte, zal wel spoedig tot het verleden behoren, nu de vorst werkelijk is ingevallen. De Friese schaatsenrijders hebben zich in Zie dat paartje zwieren, alsof het dag in dag uit op de ijzers staat, zo vast en zelfverzekerd. HILVERSUM. De bouw van een televisiezender in het Gooi ondervindt moeilijkheden. Dat zal vermoedelijk drastische wijzigingen van de plannen tengevolge hebben, waardoor niet het Gooi met Amsterdam en Utrecht, doch de gemeenten rond Lopik tot en met Den Haag. Utrecht, Gouda en omgeving de bevoorrechten zijn, die het eerst van de televisie zouden kunnen genieten. Het aanvankelijke plan hield in: van de studio in het hartje van Hil versum uit het programma via een kabel over een zgn. gerichte „link"- zender naar een grote zender te stu ren Dit vereiste de bouw van een 200 meter hoge zendtoren op de Gooi- se Heide. De bouw van deze zender wordt nu geremd, doordat gebleken is dat de bestuurders van vliegtuigen van en naar Schiphol gebruik ma ken van kaarten, waarop als hoogste obstakel in het Gooi een hoogte van 75 meter staat aangegeven. Een 200 meter hoge zender zou een ernslig gevaar voor de luchtvaart opleveren Onderhandelingen met de betrokken instanties over een mogelijke oplos sing zijn gaande. Een onderzoek naar Aanhoudende vorst Weersverwachting geldig van vrijdagavond tot Zaterdag avond: Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Meest matige wind tussen noord en oost. In de nacht en ochtend op de meeste plaatsen matige vorst, overdag overwegend lich te vorst. 21 Jan. Zon op 8.36 onder 17.07 Maan op 10.21. onder 20.55. de draagwijdte van een zendtoren ter hoogte van circa 75 meter is nog niet klaar. Ook wordt overwogen de zendtoren te Lopik te plaatsen ten einde de moeilijkheden voor de luchtvaart te ontgaan. Men is tevens doende het aantal aanstaande ..kij kers" vast te stellen, dat in 'tgebied van Lopik uit wordt bereikt en van televisie kan profiteren De televisie studio komt in ieder geval in Hil versum. Zij kan met een speciale ka bel of een „link" zender verbonden worden met de toren in Lopik, Ja, zo gaat het soms, als je je op glad ijs waagt. Maar het meisje vat het valpartijtje nogal luchtig op. Kleinzerig moet je niet zijn op de ijsbaan. Amerika wenst herstel van betrekkingen met Franco WASHINGTON De Verenigde Staten zijn bereid in de Verenigde Naties te stemmen voor een reso lutie die elke regering vrijlaat vol ledige diplomatieke betrekkingen met Spanje te hervatten. Acheson legt er evenwel de na druk op. dat de houding van de Verenigde Staten geen goedkeuring van het Franco-bewind inhoudt. Omvallend kacheltje doet brand ontstaan AMSTERDAM Een omgeval len petroleumkachel heeft Donder dagavond omstreeks 8 uur brand veroorzaakt in het perceel Johan nes Verhulststraat 37 te Amster dam. bewoond door de familie J. G. Bakker. Het snelle ingrupen van de brandweer heeft de brand beperkt tot een zijkamer op de eer ste etage, die geheel uitbrandde, alsmede tot geringe brandschade op de gang en de daarachter gelegen badkamer. De zoon des huizes was op het kamertje gestruikeld over het kleed en had in zijn val het pe troleumkacheltje omgetrokken. Zeven mensen verdronken te Venetië VENETIE. Tijdens de storm, die reeds twee dagen boven Vene tië woedt, is een boot omgeslagen: zeven personen verdronken cn drie werden gered. Op het Grote Kanaal stonden hoge golven, die de red dingswerkzaamheden bemoeilijk ten. Ook in de rest van Italië heerst de laatste 48 uur slecht weer. BERLIJN. De Berlijners zitten weer met een spoorwegkwestie Sinds Woensdagmorgen rijdt slechts de helft van het normale aantal treinen. Volgens de directie van de Berlijnse Spoorwegen, die onder Russisch toezicht staat, vloeit de vertraging voort uit het feit, dat de Wcst-Ber- lijnse politie Dinsdagavond het vrijwel leegstaande gebouw van dc Reichsbahn in de Amerikaanse zone heeft bezet. De directie betoogt, dat de Duit se politie het personeel van de seinafdeling, dat zich in de kelder van het gebouw bevindt, overlast bezorgt en dat daardoor het trein verkeer in de war loopt Directeur Willi KreiKemeyer zou gezegd hebben, dat het treinver keer eerst in zijn oorspronkelijke omvang zou worden hersteld, als de Duitse politie uit het gebouw zou worden teruggetrokken. Geallieerde en Duitse autoritei ten hebben naar aanleiding hier van verklaard, dat het seinsysteem normaal functionneert en dat de vertraging in het treinverkeer niets dan een represaillemaatregel is. Aan generaal majoor Kotikof, die bij de Amerikanen heeft gepro testeerd tegen het inbeslagnemen van het gebouw, is meegedeeld, dat de politie alleen het leegstaande gedeelte van het gebouw heeft be zet en dat de seinafdeling onge moeid wordt gelaten. Of er in politieke dingen nooit cris Neetochheusjes schuilen? O ja, maar T*oor rekening van Ass. Press komt: Albaanse volksvergade ring wil standbeeld oprichten „voor de godheid Joseph Stalin" Hitler's rijksdag heette de zangclub. omdat de leden niet anders te doen hadden dan ju belen, opstaan, zingen, zitten jubelen, enz. Het Oost-Duitse parlement heet thans de gym nastiekclub: opstaan, klappen, zitten, opstaan, klappen, zitten, opstaan v De gemenebestconferentie te Colombo is volgens Bevin een schreeuwclubwant door het geroffel van de regen, het ge loei der koeien en de slechte acoustiek kan geen spreker zich verstaanbaar maken. Tibet denkt met een in aller ijl bijeengeraapt en slecht toegerust legertje vun 7.000 man de communistische vloedgolf uit China te kunnen keren. VJ DEN HAAG. Het Bulgaarse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in een brief aan het Internationaal Gerechtshof te Den Haag geweigerd deel te nemen aan een onderzoek van de Britse klacht, als zouden de men selijke rechten in Bulgarije niet volgens het vredesverdrag in acht worden genomen. Dc algemene vergadering der V.N. den in de Roemeense volksrepubliek" heeft zich door deze zaak aan te snij- in dc speciale politieke commissie den, «aldus Sofia), in dingen ge-1 der V.N. als absoluut ongerechtvaar- mengd, die uitsluitend Bulgarije digd beschouwt en deze een inmen- aangaan. Het Gerechtshof kan de i ging in de binnenlandse aangelegen- kwestie niet behandelen, daar niet de i heden van Roemenië acht. toestemming van alle betrokkenDe Roemeense regering acht het partijen is verkregen, zoals het In-1 Internationaal Gerechtshof niet de ternationale recht eist. Bulgarije is bevoegde instantie in deze. daar de geen lid van de V.N. en is daarom niet gebonden door enige verplich ting. voortvloeiend uit het Handvest der V N. Ook erkent Bulgarije niet de jurisdictie van het Internationaal Gerechtshof, dat derhalve niet com petent is van advies te dienen in een kwestie, die door de Algemene Ver gadering n:.ar het Hof verwezen was. Ook de Roemeense regering heeft het Internationaal Gerechtshof te Den Haag meegedeeld, dal zij bespre king van de „nakoming van de men senrechten en fundamentele vrijhe- HILDESHEIM. (Br. zone). 300.000 Duitsers hebben hun aanspraak op een volkswagen, waarvoor zij tijdens het regiem van Hitler periodiek geldbedragen stortten, verloren. Te Hildesheim, nabij Hannover, is uit spraak gedaan in een geding, waarbij meer dan 300 millioen D.M. op het spel stond. K. Stolz uit Erlinghausen cn R. Meichner uit Berlijn traden in een proefgeding namens hun 300.000 me deburgers op als eisers tegen de Volkswagen-fabriek te Wolfsburg. Zij eisten voor de 150 000 Duitsers, die het benodigde bedrag van 990 M. hadden volgestort, prompte levering van een volkswagen cn levering van de resterende volkswagens nadat de andere 150 000 spaarders het bedrag badden volgestort. De rechtbank heeft hun eisen af gewezen op grond van het feit. dat de originele contracten niet uitdruk kelijk vermeld hadden, dat de fa briek partij was. De advocaat van de eisers legde documenten over. die naar hij zeide. aantoonden, dat de nazi-propaganda steeds naar de fabriek als de wettige partner in de contracten had verwezen. De advo caat van de fabriek verklaarde, dat de werkelijke partij van het Deutsche Arbeitsfront was en dat d-2 tegen woordige fébriek nooit geld van de spaarders had ontvangen Indien de Een Oudewaters schandaal te Zierikzee ZIERIKZEE. Op verzoek van het parket te Middelburg is een on derzoek ingesteld naar de verdwe nen kwart millioen gulden, die, bij een minutieuze controle aan de Bank voor Schouwen en Duiveland te Zierikzee niet konden worden verantwoord. In verband met de resultaten van het politieonderzoek is M. v. cl. K. te Zierikzee gearresteerd, en, ver dacht van heling, opgesloten. He den zal hij te Middelburg voor de Officier van Justitie worden geleid. Intussen wordt het onderzoek voortgezet. De politie van Constanz bevrijd de Donderdag een 12-jarig meisje, wier ouders haar sinds 1947 in een kamer opgesloten hadden gehouden. kwestie uitsluitend binnen de be voegdheid valt van dc Roemeense volksrepubliek. eis werd ingewilligd zou de fabriek twee jaar lang zonder winst moe ten produceren. De rechtbank veroordeelde de eisers ook nog in de kosten van het geding. In Den Holder heeft zich een drama af gespeeld DEN HELDER Dc vondst van dc drie lijken in een Heldersc wo ning heeft een drama aan het licht gebracht, dat zich op dc avond van Nieuwjaarsdag al heeft voltrok ken. Dc politic heeft op het stoffe lijk overschot van de jonge vrouw en haar anderhalfjarig dochtertje sporen van geweldpleging aange troffen. Zij neemt thans aan. dat de 32-jarige Han L. eerst zijn 28-jari- ge vrouw geworgd heeft cn ver volgens zijn kind van het leven heeft beroofd. In eeij door hem achtergelaten brief bekent hii ziin vrouw Marie ..kwaad te hebben gedaan". Hii schrijft voorts, dat ziin vrouw om kwart voor acht was thuisgekomen en daarna regelrecht naar bed was gegaan, hetgeen do recherche on waarschijnlijk voorkomt. Het. echtpaar woonde nog maar zeer kort in zijn huisje te Den Hel der. Voor zover bekend heeft het nimmer enige ruzie van betekenis gehad. Een week voordat het dra ma geschiedde heeft L echter ont slag moeten nemen bii het loods wezen. Men heeft de veronderstel ling geopperd, dat hii tegen de ge volgen van dil ontslag heeft opge zien en voor zich en de zijnen de dood als enige uitweg heeft gezien. „Ome Keesje" naar beter oord verdwenen HILVERSUM. Zondag jl. heeft de stem van ,.Ome Keesje" voor de laatste maal door de microfoon ge klonken. De geestelijke vader van deze druk beluisterde uitzending, Willem van Capellen, heeft 23 jaar de avonturen van „Ome Keesje" uitgebeeld. Tijdens de oorlog wer den de uitzendingen onderbroken, doch na de bevrijding keerde „Ome Keesje" met nieuwe avonturen te rug. Willem van Capellen acht thans echter de tijd gekomen met deze radiofiguur op te houden. Zo is dus „Ome Keesje" thans getrouwd en naar Eutopia vertrok ken, van waar geen verbinding met de studio mogelijk is. EINDHOVEN. Tijdens een opname voor groeten naar Indonesië in het strijdkrachtenprogramma heeft de heer H. van Doorne, directeur van de D.A.F. (Van Doorne's Aanhangwagen Fabriek) gezegd in een toespraak tot zijn werknemers die thans nog overzee zijn. dat de nieuwe automobielfabriek midden Maart zal worden geopend. Verder deelde hij mede dat niet alleen de oud-werknemers van de D.A.F. na hun demobilisatie weer welkom zijn bij de D.A.F., maar dat ook honderden anderen die voor het metaalvak of automobielbedrijf voelen, bij dit bedrijf een passende werkkring kunnen vinden. De personeelschef deelde daarop nog mede, dat men behalve geschool de ook on- en omgeschoolde krachten kon gebruiken. Ook ir. F. Philips heeft de gelegenheid aangegrepen om een groet te brengen aan de nog ruim 450 in Indonesië verblijvende Philips-werk- nemers. Hij zei dat voor allen een plaats bij de N.V. zal openblijven» RADIO-PARAMARIBO JUICHT: 95 PARAMARIBO. Heden treedt de interimrcgeling voor Suriname in werking. Dat dit door de Surinamers als iets zeer belangrijks moet wor den gevoeld, bleek uit de radiorede van dr. J. C. de Miranda, voorzitter van het College van Algemeen Bestuur. Hij zeide daarin tot de bevol king: „Van kolonialisme is thans geen spoor meer over. Uw zaken zijn door niemand meer buiten u om te regelen. Uw eigen organen gaan nu uw eigen lot bepalen. Hoewel zelfstandig, neemt gij in het koninkrijk met twee andere deelgenoten plaats. Met z'n drieën zullen wij voortaan samengaan op voet van vrijheid en zelfstandigheid." „Gemeenschappelijk, met ziin drieën, vervolgde dr. de Miranda, „zullen wij alles moeten regelen. Gij. volk van Suriname, en gij, bur gers van Suriname, wordt thans ten volle erkend. Op veelheid en ver scheidenheid van afstamming en herkomst wordt niet meer het eerst gelet, want saamhorigheid en een heidsbesef zijn nummer een gewor den." „Beseft echter, dat hoe meer rechten gij krijgt, des te meer ver plichtingen gij op u laadt als het u slecht gaat, kunt gij dit niet meer een ander verwijten." „Werkt dus allen mede voor het welzijn van ons volk, allen, en laat dus dat werken niet over aan uw Staten en uw regeringsraad. Twist niet. Stelt uw persoonlijke ambities ter zijde, want straks, nog in 1950, Uw kolengulden! Zaterdag 21 Januari a.s. geen uitreiking. Maandag 23 Januari a.s. kunt u op het dichtstbijzijnde postkan toor tegen Inlevering vin bon 544 (Levensmiddelenkaart 909) uw kolengulden innen, als uw naam begint met Ke tot en met Ko. Dinsdag 24 Januari a.s. zijn zij aan de beurt, wier naam begint met Kr tot en met Le, zelfde voor waarde» zal Suriname's definitieve status binnen het koninkrijk worden vast gesteld, straks zult gij weten, hoe uw verhouding is ten opzichte van andere rijksdelen." „Dit zal een ontzaglijk werk zijn. laat het ons kunnen verantwoorden voor onze nazaten. Laat ons vooral hen niet verge ten die ons zo ver gebracht hebben, dikwijls met opoffering van hun vrijheid. Ons volkslied bevat een bede die gij moet omtoveren tot iets posi tiefs Slechts zo zullen wij ons allen en Suriname kunnen ontplooien. Slechts zo zullen wij en gij de ar beid die ons allen wacht op de schouders kunnen nemen, een ar beid die geen einde zal kenr.cn.." ALS ONDERDEEL VAN ZIJN REIS naar de West bracht prins Bernhard een bezoek aan Porto Rico. De prins dineerde bij de gouverneur. Luis Munoz Marin in diens residentie La Fortaleza te San Juan. Prins Bernhard met gouverneur Munoz Marin en zijn echtgenote. Skelet in Tiel is 25 jaar oud Geen zekerheid omtrent misdrijf (Van onze correspondent) TIEL. Het skelet, dat arbeiders van de motaalfabriek Daalderop Dinsdag op de terreinen van dit be drijf hebben blootgelegd, is naar schatting 25 jaar oud. Of het dc stoffelijke resten zijn van een man of oen vrouw is nog niet vastgesteld. Eveneens bestaat cr nog geen zeker heid dat hier van een misdrijf kan worden gesproken. Dit zijn de voorlopige resultaten van de sectie, die de bekende poll tic-deskundige dr. Hulst uit Leiden heeft verricht op het skelet. Bij dit onderzoek waren mede aanwezig mr Dc Vries, officier van Justitie en A. W A. Suèr. de corpschef van de Tielse gemeente-politic. Het skelet is zeer gaaf aangetrof fen. het had een donkerbruine kleur. Bij aanraking viel het uiteen Dr. Hulst heeft verscheidene delen er van in beslag genomen voor een na der onderzoek Hij zal binnenkort oen officieel rapport er over opstel len. Geen klaarheid in Tielse juwelendiefstal (Van onze correspondent) TIEL. Er is nog geen klaarheid in de juwelendiefstal, die in de nacht van Dinsdag op Woensdag in een zaak aan dc Weerstraat alhier is gepleegd. De politie kon ons alleen mededelen, dat het onderzoek in volle gang Is. Vluchtelingen weer in de cel ZWOLLE. De beide arrestan ten, die dezer dagen op het Utrechtse station hun bewakers wisten te verschalken en de vlucht namen, zijn weer terug in dc cel. Een van hen meldde zich vrijwillig bij de Zwolse politie omdat een meisje, dat hii in Zwolle leerde kennen hem dit had aangeraden en omdat hij bovendien geen geld meer op zak had. De ander werd gearresteerd, toen hii zich in een winkel in de Overijselsc hoofdstad telefonisch in verbinding stelde met een broer te Hilversum. Hij wachtte in de winkel tot zijn broer hem zou terugbellen en vertelde intussen aan de winkelier wie hij was. De vrouw van de winkelier belde bii een buurman de politie op. die de vluchteling knipte nog voor ziin broer hem had terugge beld. „Excellentie, maak het reizen goedkoper, a.u.b. DEN HAAG. Zoals men weet zijn de spoorwegabonnementen in September met 15 pet. verhoogd, waarmede de verlaging, die in 1947 werd toegezegd en 1 Januari 1948 inging, ongedaan is gemaakt. Het de spoorwegen in ver band met de verhoogde kosten met mogelijk deze verlaging door te voeren Daarna kwam de devaluatie en vervolgens de 5 pet. loonsverho ging. Hiermede was het ogenblik gekomen voor de Spoorwegen, om ae tarieven nogmaals te herzien. De Nederlandse Forensenbond heeft zich nu met een request tot de minister gericht Alle forensen, onder wie ook de houders van weekkaarten, aldus dit request, achten zich „getrof fen": zij hebben nu in een half jaar ti.idr een verhoging te beta len van 26.5 pet., namelijk eerst 15 en nu weer ll^a pet. De Forensen-bond verzoekt daarom de minister naar andere middelen uit te zien, om dit vraagstuk op te lossen. Willemstad juicht prins Bernhard toe WILLEMSTAD. Een uitbundig versierd Willemstad heeft gisteren opnieuw laten blijken, hoezeer het het bezoek van prins Bernhard op prijs stelt. Overal, waar de prins verscheen, werd hij door een en thousiaste menigte toegejuicht. Het programma van gisteren omvatte onder meer een bezoek aan het be roemde Lepra-instituut, het rege ringssanatorium en de raffinade rijen van dc Shell. De prins ge bruikte de lunch met de directie van de Shell, 's Avonds zat de prins aan een hem door het gouverne ment van de Nederlandse Antillen aangeboden diner in de Piscadera- baaiclub aan. In een rede verklaar de gouverneur Peters, dat het een ieder bijzonder verheugde, dat de prins ditmaal een bezoek zal bren gen aan alle eilanden van de Ne derlandse Antillen. De Dakota van de prins is van daag, voorlopig hersteld, op het vliegveld Hato geland. De volledige reparatie zal omstreeks een week vergen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1