VOORAL VOOR DE VROUW Liever vliegen naar New-York tlan rijden naar Schiphol „Heden voel ik me wat bedrukt Marslialldollars in ons land het best besteed Bende in Boston rooft 1.500.000 dollar „AIR MINDED" IS ALS JE ZEGT: Zoene Tegenwoordig een agenda vol met telefoonnummers VROUWEN Meer soldij in Indonesië Peper verdwijnt langs de smokkelwegen Een vrouw die durft Sneeuw in diverse Europese landen Vrijdag 20 Januari 1950 3 „Lag Pappa zeggen de dochters tegen elk vliegtuig Ze Is wat de Engelsen noemen ..easy to look at". Met glanzend krullend haar en een feilloos ge- Upsticte mond. „Rustig om naar te kijken" heet dat bij ons. Zo ver zorgd als een plant In de kamer. Ze zou passen op een pagina van de „Sketch" of de „Tatler". gefoto grafeerd op een golf veld of in een kamer met een haardvuur en zij dan In een rok met truitje cn met oen snoertje parels om. Ze is getrouwd met een vlieger van de K L M. Twaalf jaar geleden leerde ze hem kennen op een feest. Ze was toen leerling van de tekenacademie. Ze hield van tekenen maar haar cijfers waren niet al te best en toen ze over zich verloven begon te praten, z-ei- den ze thuis: Nu wordt 't tijd. dat je wat degelijks aanpakt. Als er straks wat met die jongen gebeurt, moet je aan de slag kunnen komen". Dus stopte ze met d-e academie en ze ging naar een school waar de ganse dag schrijfmachines ratelen. Ze leerde daar al die geheime halen en krullen, die men steno noemt. En tenslotte kon ze met de ogen toe verblindend keurige brieven en en veloppen tikken. Omdat het menens bleek met die jonge vlieger, trouwden ze. Hij vloog op Soesterb-erg en ze gingen wonen in Zeist, 't Was allemaal zo als dat. in boeken te lezen staat: jong, goed. het leven waard. Toen kwamen de Duitsers en hij ging naar Engeland om zich te mel den bij de RAF. Zij nam haar steno en type diploma's en zocht een baan En terwijj haar man meer dan hon derd vluchten boven Duitsland maakte werkte ze op een kantoor. Om de drie maanden (nog ni-et eens geregeld) kreeg ze een Rode Kruis- telegram met een woord of tien. Dan wist ze dat hij nog leefde. „Ik heb te maken met muskieten schreef hij en daaruit las ze dat hij rrret een Mosquito vloog. Als ze 's nachts, ondanks de moeheid van de lange dag, nie* slapen kon en het gebrom van vliegtuigmotoren begon, stond ze bij het raam. dat net zo zwart was als de rest van de we reld. Hoe is het met een oorlog? Zij. die er pijn door gehad hebben, zijn karig met verhalen. Ook hier blijft het bij een paar zinnen, zelfs het pralen met het werk van de man is deze vrouw vreemd. Ze is zo be heerst door die perfecte rust. dat ze me zelf aan een vliegtuig denken doet. In elk geval hoeft ze dat wat er hevig bij past. „Op die tekenacademie." tast ik. „was u toen net als nu'" „Dat is een tijd geleden." zegt ze en er is reserve in haar stem. „Ik droeg toen gestreepte jakjes maar veel talent had ik ni-et. Al dacht ik toen van wel Toch kijkt ze verlegen. Ik aai de hond, ergens naast m n stoel, zoiets doe je als je niet meer weet hoe of wat. „Met de bevrijding was ik niet in Holland." aarzel ik. „ze hebben me vaak gezegd hoe het was maar dat is hetzelfde niet. Je staat ernaast." Nu bekijkt ze me nieuwsgierig, niet meer zo stroef als eerst en ein delijk is er wat contact, wat sfeer die dit verhaal leesbaar moet ma ken. Ze vertelt van die eerste da gen. Van het briefje, dat haar man uit z'n toestel wierp en dat nat en gekreukt in een bos gevonden werd door een houthakker. Ze vertelt van het terugzien en van de aan stelling bij de K.LM. Van de twee kleine, na-oorlogse dochters, een met groene en een met zwarte ogen, die elk vliegtuig met een „Dag Pappa" groeten. Wellicht worden ze later stewardessen net als Viruly's dochter Avyola. Met ouders, zo air minded als deze. kan het haast niet missen. Air minded is als je zeggen kunt „De lucht is veiliger dan de weg',, en „liever vliegen naar New York dan rijden naar Schiphol" en ..Oh, ga je naar Portugal? En kan deurtje uit, om half zes moe met ik mee? Nou graag, ik kom direct." een leeg boterhammenblikje er weer Zo is de moeder van die kleine in Ze jammert en zeurt niet als de dochters en ze is een goede vlie- kranten met vette letters een vlieg- gersvrouw. Ze kan alleen zijn, haar tuigongeluk op de voorpagina hebben, wereld staat niet stil de dagen dat Maar ze zegt: „Een ongeluk. Risico haar man niet thuis is. Ze kent niet I loop je overal, stellig niet alleen de regelmaat maar ook niet de j tussen en boven de wolken. En als sleur van het: om half negen met i ons daar wat treftwel, dan heb- gepoetste schoenen, tas en fiets ben we pech gehad". BIBEB 't Dikke zusje heeft opeens zoe nen geleerd. Ze is er fier op en wil er de ganse dag mee geuren. Als de pop. de beer en al die an dere wollen schepselen geweest zijn, komen wjj aan de beurt. Zoontje echter laat het een keer toe en gaat zich dan verzetten. Maar deze weerstand maakt hem tergend begeerlijk. „Zoene," roept zusje en holt hem op haar driftige beentjes na. Z'n knie, z'n hand, daar kan ze nog wel bij maar wat doe je met zo'n wang ver boven je? 's Middags komen er twee vriendjes spelen. Ze zijn van school en ik ken ze niet. De een heeft een leren jasje met scha penvacht van binnen en doet nog al duur, de ander is bleek met een alpinopetje en een spits neusje vol sproetjes. Zusje, moegespeeld en uitgéke- ken op die kamer, waarin ze nu al te lang vast zit, begint door dit bezoek te tintelen schudt haar krullen en holt heen en weer als een geitje in de zon. Een lief klein zusje, dat een zoen tje geven wil En zoontje, heet van verachting: „Zoentje. Ze zoent geeneens. Ze blaas t!" BIBEB. John Guthrie naar verbeterhuis DUNDEE. De 14-jarige John Guthrie, die er vorige week van ■an leven Ze een Schotse haven uit met een 50- tons vissersvaartuig van door ging en na drie dagen in uitgeputte toe stand werd opgepikt, is door de „Zoene," roept ze tegen het le- kinderrechter veroordeeld tot een ren jasje. verblijf in een verbeterhuis. „De r. jongen spijbelt dikwijls en zyn Zoontje geneert zich. Tenslotte ouders kunnen hem geen baas", is hij acht jaar en dit zijn vrien- stelde de rechter vast. den uit z'n klas. „Als je nou niet ophoepelt," tiert hij, „Als je nou niet meteen heel gauw ophoepelt „Hè bah," gromt de werkster, „zoiets moest je nou leuk vinden. UIT HET DAGBOEK VAN OVER-GROOTMOEDER: DIE heel heel oude dame was gestorven en in haar nalatenschap vond men een ouderwets sleutelmandje en ergens in een geheim laatje van haar rozenhouten bureautje vond men een dagboek, in saffiaanleer ge bonden. Twee dingen, die het tempo van haar leven en haar tijd typeer den. Een sleutelmandje hadden die dames van vroeger, een sierlijk klein mandje met een hengsel, men droeg het de hele dag bij zich. Er zaten sleutels in. natuurlijk, van de linnenkast, van de provisiekamer, van de kelder en van de wijnkelder, van alle andere kasten en van de laden van het rozenhout bureautje. Een snuifdoos zat er in, snuiven was hun enige verslaafdheid, maar dat was dan ook wel hevig, want zonder snuif was het leven niet gerieflijk, vond men Een kanten zakdoek zat er in en dan een paar brieven, maar geen poeder of rouge. We zouden eigenlijk jaloers zijn op de dames van vroeger met hun sleutelmandjes en hun dagboeken, als er niet.als er niet in die tijd zo veel méér vrouwen geweest wa ren. die zwaarder zwoegden en har der renden dan wij en die geen sleu tels hadden, omdat ze totaal bezit loos waren, laat staan sleutelmand jes. En die geen dagboek hielden, omdat ze nauwelijks schrijven kon den en zeker niet met graven keu velden in het park. Zozeer waren de vrouwen van toen aan hun huis gebonden, dat zij voldoende hadden aan een sleutel mandje, waar alles inzat, 't Kwam zo zelden voor. dat zij uitgingen. En dan het dagboek Niet al leen de schokkende gebeurtenissen werden er in opgetekend, maar alle kleine belevenisjes en alle gemoeds gesteldheden van de hele dag. Da mes van toen keuvelden en wat zij Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW gekeuveld hadden, schreven zij nog op ook: Heden met Graaf Q gewan deld in het park, ...hedenochtend gevoel ik mij ietwat bedrukt.... Wat een tijd. waarin Je met gra ven Q. in het park wandelde en waarin je rustig kon neerschrijven, dat je je ietwat bedrukt gevoelde. En hier en daar stonden in het dagboek een paar versregels, over geschreven uit een boek. Wij hebben geen sleutelmandje meer, we hebben een tas en dat is een merkteken van onze emanci patie. Want een tas is een buitens- huis-ding, en in dat buitenshuis-ding dragen we nu alledingen mee. die we ieder ogenblik nodig hebben. Zo- Een Amerikaanse foto van de aller- hoofd vrij. Dus alleen de zijkanten nieuwste lente-hoedjes. Miss Sally en het haar zijn bedekt. De naam Victor, een hoedenkoningin uit ervan „Kus voile" is duidelijk ge- New York beweert dat eenvoud al- noeg. Links onder een sierlijk le opschift verdrongen heeft. Klein, geval in wit en zwart en daar weer simpel en recht op het hoofd zijn naast het laatste grapje, dat een de kenmerken. Het meisje, links grote toekomst voorspeld wordt, boven, heeft iets op van blauw Het heet omgekeerd theekopje", stro met blauwen bloemen. Daar- Het is een klein, rond kapje van naast een grijze strooie met een ge- zwart linnen met een witte knoop nopte voile. Met die voile is iets voorop. Natuurlijk voor kort haar. rjeks, ze laat neusmond en voor- En zie hoe kort: tot boven de oren. veel sleutels bevat die tas niet meer, zoveel kasten hebben we niet meer in onze huizen, om vnn provisieka mers maar niet te spreken, noch van wijnkelders. Inplaats van snuifdoos hebben wij een pakje sigaretten met een handig aanstekertje. Verder be zitten we een portefeuille, ook iets. waar een vrouw vroeger niet aan dacht Vroeger droeg een man alle papieren bij zich. een vrouw had ;envoudig geen papieren. En inplaats van het dagboek heb ben wij een zakboekje. Een agenda, waar maten en gewichten in staan en gironummers en posttarieven en telefoonnummers en adressen. Wij zijn nuchter en practisch ingesteld en ons boekje staat vol met afspra ken en bij velen van ons zijn het zakeliike afspraken en vergaderin gen. Voor gedichten-regels is er geen plaats en trouwens, het zou on zinnig staan. Als we ooit een dagboek hielden stel dat we er tijd voor hadden zou het volstaan met zinnen als: Ben eerst nog naar de slager gerend, moest daar wachten, vlees krank zinnig duur, trein gemist, volgende stampvol, spitsuur, te laat thuis. Jan boos gezicht, toch al uit zijn humeür over belasting, enz., enz. s Indringer Door de oorlogsjaren en de toe stand na de bevrijding is er in semmige gezinnen een vreemd- conflict ontstaan. Vader die jaren lang van huis is geweest is terug gekomen en staat tegenover één of meer kinderen die hem prac tisch niet of niet méér kennen. Vooral de jongetjes voelen de zo leng verwachte ondanks alle vreugde als een indringer. Jaren lang hebben ze, van de tijd af dat ze nog maar erg klein waren, het onverdeelde bezit van de moeder kunnen genieten. Nu al vrij groot en gewend aan" het ongestoorde samenzijn komt vader weer thuis. De vanzelfsprekende grote in teresse die dde moeder haar man betoont kan het kind hard vallen. Het voelt zich achteruit gezet en begint, om de aandacht meer tot zich te trekken, nukken te verto nen. De teruggekeerde vader vat dat niet altijd en beschouwt het eenvoudig als een soort onwil van het kind tegenover hem Er ont slaat dan een geprikkelde stem ming waarin de moeder aan va ders kant gaat staan in een be grijpelijke behoefte de lange schei dingsjaren te niet te doen. Het kind voelt zich hierdoor opnieuw en erger achteruit gezet. Het ver langen naar de oude vertrouwde toestand alleen met moeder moeder niet delen knaagt. Zo'n verlangen kan in een kinderhart hevige en hartstochtelijke vormen aannemen Men moet er dan ook voorzichtig mee omspringen en het kind niet hard vallen. Zo be hoedt men het voor een gevoel van verbittering en teleurstelling, dat de logische reactie moet zijn op het wegvallen van de onver deelde tederheid. Het kind voelt zich immers „verraden". De va der staat dikwijls te ver van het kind af om, als hij niet erg goed met kinderen kan omgaan, het in dringerachtige van zijn plotseling verschijnen te ontnemen. De moeder, die al die jaren- het kind misschien te veel heeft gekoesterd kan door een juist op treden de verbittering en jalousie uit het kind verjagen. Garderobe Westerse démarche bij Gromyko MOSKOU De ambassadeurs van de Verenigde Staten. Groot- Brittannië en Frankrijk hebben Woensdag overeenkomstig de in structies van hun regeringen een gezamenlijke démarche bii de Dlaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Gromyko on dernomen inzake de kwestie der onderhandelingen over het Oosten rijkse vredesverdrag. Dit is bekend gemaakt in een communiqué, dat door de drie ambassadeurs is uit gegeven. Aangenomen wordt, dat deze diplomaten een krachtig pro test hebben laten horen tegen het hernieuwde uitstel, dat Rusland in deze reeds zo lang slepende zaak bedongen heeft. Moskou beroept zich daarbij op bilaterale onder handelingen met de Oostenrijkers, die nog niet beëindigd ziin. maar in het Westen heeft men sterk de indruk, dat Rusland nog geen vre desverdrag wenst, omdat dit de Sowiets zou dwingen hun troepen uit Oostenrijk terug te trekken. Moge in Amerika de roep opgaan: ..Hollanders niet te kloppen AMSTERDAM. „Nederland krijgt een prachtige kans om zijn producten voor te leggen aan al diegenen In de Verenigde Staten, die consumenten worden, wanneer In April of Mei Philadelphia In het enorme warenhuis van de gebroeders Gimbel een tentoonstelling van Nederlandse artikelen zal worden gehouden, de z.g. „Holland Fair", die een dircet contact zal- leggen tussen het Amerikaanse publick en de Nederlandse fabrikanten." Aldus is. tijdens een bijeenkomst in de American Rusincssmens Club to Amsterdam, meegedeeld door de heer Arthur Kaufmann. president-directeur van het Climbel-eoncern. Hij vertoeft in ons land op uitnodiging van minis ter Van den Brink. Arthur Kaufmann geeft goede raad De heer Kaufmann heeft voorts gezegd, zeer onder de indruk te zijn van hetgeen hij in Nederland heeft gezien, namelijk bedrijven onder kundige leiding en arbeiders we» kend onder voortreffelijke omstan digheden. Dit is zijn -derde reis naar Europa sinds de oonog cn Nedcriuna is het tiende Europese lana, aal hij bezoekt. Hij hoopt, dat ter gelegen heid van de komende Fair /elo Ne derlandse fabrikanten en zakenlie den naar de Verenigde Staten zullen komen om meer over de Ameri kaanse markt te vernemen Hij ver klaarde zich overtuigd, dat vete Europese landen het voorbeeld van de „Holland Fair" zouden volgen en sprak de wens uit. dat deze een zo danig succes zal worden, dat in Ame rika de roep opgaat: You can t beat the Dutch". „Je kunt de Hollanders niet kloppen." In zijn toespraak becritiseerde d« heer Kaufmann die industriëlen, die zich geen moeite getroosten de Ame rikaanse markt te veroveren omdat zij hun fabrikaten nog gemakkelijk kwijt kunnen in landen waar nog een tekort heerst. „Gij leeft in een tijdelijk paradijs, mijne heren", zei hij. „Als straks die zogenaamde ge makkelijke markten zijn verzadigd, zal het u moeilijk vallen uw produc ten in Amerika af te zetten, omdat anderen u dan voor zijn." DEN HAAG Daar het wenselijk is gebleken de soldijen der In Indonesië dienende dienstplichti gen te verhogen, heeft de regering besloten de tropentoeïage on de soldij te vermeerderen met 30 cent per dag. Derhalve zullen de soldijen tii dens verblijf in Indonesië thans be dragen voor een soldaat oer maand f 63.. voor een soldaat der le klas se. die op of na 1 Juni 1949 onder de wapens is gekomen f 69. voor hen. die voor die datum reeds dienst waren f 73.50 en voor kor poraals van beide groepen respec tievelijk f 76.50 en f 84. Laatste voorraad in Nederland is nu over ivinkeliers verdeeld (Eigen bericht) DEN HAAG. Zó omvangrijk is de toeneming van de smokkelhandel in peper gedurende de laatste tijd, dat de regering van de Verenigde Staten van Indonesië is overgegaan tot de aanstelling van een aantal inspecteurs, die vooral het oog zullen houden op de smokkelwegen van Indonesië naar Singapore. Hierin vindt men wel een der voornaamste oorzaken van het pepertekort in Nederland Niet lang geleden zijn de laatste 35.000 kilo peper welke hier in voorraad waren over dc detailhandel verdeeld. Zijn zij uit verkocht, dan Is hier niets meer. Dat ogenblik is er weliswaar nog niet, doch het is in aantocht. Voorts gaf de heer Kaufmann dc Nederlandse industrie de goede raad zich toch vooral aan te passen aan de smaak cn de wensen van het Amerikaanse publiek, dat met zijn dollars overal in de wereld terecht kan. Overigens had de heer Kauf mann veel lof voor Nederland, „dat op bewonderenswaardige wijze is te ruggekomen." ..Er is geen land in Europa, waar dc Marshalldollars zo verstandig en met zo groot nuttig rendement besteed zijn als hier." i Buslijn Amsterdam- Rome v.v. AMSTERDAM. Met het oog op 't verwachte grote aantal Ame rikaanse toeristen, die aan hun pel grimsreis naar Rome in het heilig jaar een trip door of een verblijf in West-Europa, dus ook ons land, verbinden, is een busdienst Am sterdamRome vice-versa inge steld: de „Netherlands Trans Euro pean Buslines". Reisbiljetten kunnen slechts in dollars worden betaald. In de prij zen zijn de verblijfkosten onderweg begrepen. Voorlopig zullen tweemaal per weck bussen uit beide steden ver trekken. Nieuwe autocars, die plaats bieden aan 30 passagiers en uitgerust zijn met een ijskast en een toilet, werden in Nederland voor dit doel aangekocht. Gedu rende elke reis zal een hostess de toeristen ten dienste staan. De reis AmsterdamRome gaat over Brussel, Luxemburg. Dijon, Grenoble. Nice en Pisa. Van Rome rijdt Re bus over Venetië, Inns- brucck, Muenchen. Keulen en Arn hem naar Amsterdam. Vandaar, dat in de afgelopen maanden de Nederlandse inkopers hun blik in yerschillende richtingen hebben laten gaan, om te zien of er ergens tegen houdbare prijzen nog peper te koop was. Men kan het betreuren, dat niet in een veel vroegere periode, toen de prijs op de wereldmarkt nog veel lager was, een flinke voorraad is ingeslagen Men vond het toen al te duur, en zijn we goed voorge licht. dan heeft men het ogenblik willen afwachten, waarop de prij zen vielen. Het tegendeel gebeurde echter, vooral doordat Indonesië, dat tot Mode-novellette Eigenlijk moesten meisjes op school op de een of andere manier leren zich zelf te versieren. Niet met papieren slingers maar met a 1 die traditionele dingen, waarmee de winkels vol liggen en waar mee we zo schichtig omgaan. Natuurlijk, het is een bekend lied: een kraagje behoort boven aan een jurk, een gesp zit aan een ceintuur en knopen passen bij een knoopsgat, een corsage is voor een revers en een shawl, wel die doe je om je hals. Maar let eens op wat een vrouw, die durft, daar mee uithaalt. Ze doet het allemaal anders dan je verwacht en het is bijna altijd beter ook. Ziet hoe ze goochelt met een lange lap zijde of zachte wol. die ze over heeft van het een of ander Ze windt hem om haar hals en stopt hem onder haar ceintuur, zodat je, ondanks de wijd hangende uit einden. kan zien dat ze een smalle taille heeft. Haar gewone jurk is hierdoor meteen een blik vanger en de kleur doet iets met haar ogen, dat van belang is. En als ze zin heeft in iets wilders, strikt ze die lap om haar heupen. Van voren een een beetje gedrapeerd, van ach teren met een losse knoop. Als ze goed loopt is zo'n staart sier- 1 lijk. Er zullen wel lieden zijn, die het er niet mee eens zijn, f maar dat mag niet hinderen. En mocht ze in die kleur wat ge- ruits tegen komen, dan maakt ze er een paar handschoenen bij. Hoog gedragen op een trui met die handschoenen krijgt de shawl een vorstelijk air. „Zo om te springen met een paar meter stof is aangeboren", zegt men. „Je hebt 't of je hebt t niet". Maar op scholen krijgen ze er toch de waanzinnigste dingen in. Waarom dit die meisjes niet eens bijgebracht? 't Is stellig niet minder be langrijk dan. ..Hoeveel meeldraden heeft die bloem?" cn „Wanneer stierf Karei de Grote?". de beste leveranciers moet worden gerekend, niet leverde. De peper- voorraden, die jaren houdbaar zijn, zijn in Indonesië grotendeels in han den van Chinese handelaars geko men, die meer vertrouwen in de waardevastheid van peper, dan in die van Indonesische rupiahs en van Nederlands-Indische guldens hadden. Zij hebben er hun geld in belegd, en het enige ruilmiddel, waarvoor zij bereid schijnen het af te geven is de dollar. Langs de weg van de smokkelhandel via Sin gapore komen de dollars naar de peperbezitters in Indonesië en gaat de peper de wereld in, onbetaal baar voor de dollar-arme landen. Wij menen echter te weten, dat onlangs een vertegenwoordiger van het regeringscommissariaat voor buitenlandse agrarische aangele genheden, de heer W G. Staal, van de afdeling handelspolitiek en de viezen naar Indonesië is geweest, waar hij onder meer ook de leve ringsmogelijkheden van peper heeft besproken. Deze besprekingen schijnen wel betere vooruitzichten te hebben ge opend, zodat er een kans is, dat er een nieuwe, zij het nog bescheiden voorraad kan worden gevormd. CNV neemt scholing ter hand UTRECHT Teneinde de Chris telijke Vakbeweging in staat te stellen zo goed mogelijk de op haar rustende verantwoordelijkheid te dragen, heeft het CNV een scholing ter hand genomen, waarvoor zich thans niet alleen bezoldigde be stuurders. maar ook onbezoldigde bestuurders en niet-leden van het CNV kunnen aanmelden. Er wor den geen bijzondere eisen van ge noten voor-opleiding gesteld Hier in wordt nnmelffk voorzien door een voorbereidende cursus. De eigenlijke cursus, die twee laar duurt omvat o m. economie, ar beidsrecht. sociale verzekeringen en maatschappijleer. Rector is prof. mr W. F. de Gaay Fortman. Bo vendien begint op 15 Februari een schriftelijke cursus „De nieuwe verantwoordelijkheid" speciaal be stemd voor hen. die straks geroe pen zullen worden een plaats m de ondernemingsraden in te nemen. Bijna 2 millioen centen voor Grebbemonument (Van onze correspondent) RHENEN Onlangs stond op ieder postkantoor in Nederland een offerbus Alle landgenoten werden in de gelegenheid gesteld om daar in hun bijdrage te storten, in de vorm van koperen centen, voor het te stichten Legermonument op de Grebbeberg in Rhenen. De Burgemeester van Rhenen heeft thans de afrekening van deze actie binnen Het bedrag, op deze wijze bijeengebracht, is liefst f 10.437.40 Nu nog f 283.77 en de tweemillioenste cent is geboekt. Eis tegen Lunshof in hoger beroep f 300. AMSTERDAM Het vorig jaar werd de journalist H. A. Lunshof door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot een geldboete van f 100.of tien dagen en een voor waardelijke gevangenisstraf van een maand wegens zijn weigering aan de rechtercommissaris inlich tingen te verstrekken over de bron van bepaalde door hem gepubli ceerde gegevens. In hoger beroep, waar verdachte niet was verschenen eiste de pro cureur-generaal. mr. J. Fabius f 300.of 30 dagen. Gangsters verraden elkaar altijd De politie heeft mannen gearres- BOSTON Donderdag vijf teerd die ervan verdacht worden betrokken te zijn geweest bij de overval op een expeditiebedrijf, waar gemaskerde mannen zich van plm. anderho" -nillioen dollar meester maakten. Een zesde weid te Newark door de politie in ver hoor genomen nadat hij zichzelf had gemeld als chauffeur van een der auto's waarmede de gangsters zijn ontkomen. Deze man, een go- wezen gedetineerd-• deed een re laas. dat volgens Ho politie in som mige opzichten overeenstemde met de feiten van de overval. Tevens verklaarde hij, dat de rovers he' geld hadden verstopt in een leeg staand huis in Boston, ongeveer vijf minuten rijdens van de plaats van de overval. Een onderzoek bracht hier echter ce geroofde schat niet aan het licht. De vijf gearresteerden zullen ge confronteerd worden met de em ployees van het expeditie-bedrijf. Volgens de chauffeur zou de leider van dc bende vroeger in dienst bij dit bedrijf zijn geweest, hetgeen zou kloppen met de theorie van de politie, dat het hier een z.g. «Siside job' betreft. Ook een ander lid der bende zou volgens de in verhoor genomen chauffeur aan dit expedi tie-bedrijf hebben gewerkt. Hoewel de politi van Boston in het algemeen sceptisch tegenover de verklaringen van de chauffeur staat, gelooft zij niettemin thans een .sleutel' in handen te hebben. DE BILT In diverse Europese landen is vandaag sneeuw geval len. Uit Brussel werd gistermor gen lichte sneeuwval gemeld. In Noord-Italië, Engeland en Frank rijk heerst zware sneeuwval.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3