Maj joor Flinterman verruilt de Gloster voor een auto Kwaliteit van onze bodem steeds meer achteruit :aat Geen remise-„koningin' in Moskouse tournooi Dinsdag passeren de rijders ons land r Engeland nog steeds verzot op wedden reeds ernstige J v Ook in ons land erosie- versch ijnselen Sandefjord beslist over gaan naar Helsinki Hoge prijs van de buitenlandse devaluatie tarwe door Vrijdag 20 Januari 1950 5 ZONDAG BEGINT RALLYE VAN MONTE CARLO (Van onze sportredacteur) DLN HAAG. Majoor Flinterman heeft z(jn snelle Gloster op stal gezet en is enige dagen overgestapt in 'n Citroen, zodat h(j ettelijke duizenden paardekrachten heeft moeten afdanken. Maar goed ook anders zou de Rallye naar Monte Carlo voor hem en zjjn metgezel dr Beekman in enige uren achter de rug zijn. De beroemde vlieger hjj heeft D.F.C. achter zijn naam woonachtig in Den Haag rjjdt nu ergens tussen zijn woon plaats en de Rivièra als een gewone sterveling met nummer 267 op de bumper en met hem 7 a 800 anderen, allen op weg naar de diverse startplaatsen voor de 20e Rallye. Zondag valt de startvlag in Monte Carlo, in Glasgow, in Stockholm, Lissa bon, Oslo en Florence en dan begint de jaarlijkse trek door Europa over 3100 km. als einddoel Monte Carlo. Dinsdag komt de autokaravaan door Nederland, passeert Amsterdam en Den Haag om het laatste gedeelte van de tocht één route te volgen naar het warme Zuiden. rallye: monte carud 1950 MOSKOU. Het aantal partijen, dat tijdens het wereldkampioenschap schaken voor dames te Moskou in remise is geëindigd, is bijzonder klein gebleven. De 16 dames hebben in totaal 120 partijen gespeeld en slechts 20 Té> hiervan zijn remise geworden. Een percentage dat aanzienlijk lager ligt dan in de meeste internationale tournooien het geval is. Een remise- koningin kan dan ook moeilijk worden aangewezen. onze landgenote Fenny Heemskerk besloten al spoedig na de hervat ting van haar partij tot- remise. De andere hangpartij, die tussen Eervol resultaat voor Fenny Heemskerk De wereldkampioene Liuamilla Rudenko heeft slechts één partij verloren van de 15, en het mag toe vallig heten, maar het was juist de eerste. De kampioene heeft 9 par tijen in totaal gewonnen, waarin zij slechts geëvenaard wordt door haar landgenote Valentina Belova. De Amerikaanse speelstei Gisela Gros ser heeft het klaargespeeld slechts te winnen of te verliezen, voor re mise voelde zij niets. Een prachtige eindspurt heeft de Engelse Aileen Tranmer gehad, die er in slaagde de laatste 5 partijen alle te win nen. Rosa Maria Germanova van Polen, die onder aan de ranglijst is geëindigd, heeft het grootst aantal partijen verloren, nl. 10. Gisela Gresser begon uitstekend en had na 5 partijen 4 punten. Daarna boekte zij achter elkaar 6 nullen, won nog 1 partij. Onze landgenote. Fenny Heemskerk, heeft 6 partijen gewonnen, 4 remise gespeeld en 5 partijen verloren. Zij eindigde pre cies in het midden van de rang lijst, in dit gezelschap een buiten gewoon eervol resultaat. Het tournooi behoort thans tot het verleden. Donderdag werden de laatste afgebroken partijen ge speeld. De Hongaarse Langosh en Piet v. d. Pol, De Ruyter en Sweering naar St. Etienne ROTTERDAM Tijdens hot Europees biljartkampioenschap cadre 47/2, dat van 2 tot 5 Februari te St. Etienne, de geboorteplaats van de Franse kampioen Galmicbe wordt gehouden, zal Nederland ver tegenwoordigd zjjn door Piet van de Pol, Kees de Rujjter en Jan Sweering. Grushkova (Ts. SI.en de Italiaan se Benini eindigde eveneens in re mise. DE AUTOMOBILISTEN, die Woensdagmiddag van Southamp ton naar Farnhorough moesten, en dachten eens eventjes 'n lek kere vaart er in te zetten, kwa men bedrogen uit. Over de ver keersweg werd een stoomketel van 70 ton getransporteerd, be stemd voor de Nationale Gastur bine Fabriek te Farnborough (Hampshire). Al het verkeer, dat achter dit transport kwam, moest zich aan de snelheid hiervan aan passen, want passeren was on mogelijk. Nederland sterk vertegenwoordigd Dinsdag in alle vroegte zal men in de hoofdstad en in de Residentie de bestofte wagens van allerlei type en van diverse nationaliteiten met de bekende ftallye-borden kun nen zien passeren. In Amsterdam arriveren de wagens tussen 6 en 10 uur, in Den Haag (KNAC, Lange Vijverberg) tussen 7 en 11 uur, on geveer 300 in getal. Al «komt men dan niet metr uit onherbergzame oorden als Tallinn, Stavanger, Athene, Umea of Boekarest, waar sneeuw, mist cn ijs aan de orde van de dag waren, dit wil niet zeggen dat de tegenwoordige Rallye geen prestatierit meer is. Er moet met een gemiddelde van 50 km per uur worden gereden, hetgeen voor de oorlog alleen op het laatste stuk van Lyon naar Monte Carlo het ge val was. Hierbij moet men echter bedenken dat alle oponthoud hierin is begrepen, zoals ravitaillering, het zoeken naar conlvóles en het ter- helpen van pech. En dan, het weer kan in de Westerse streken wel de gelijk voor verrassingen zorgen In de Franse Alpen bijv. kan het spo ken. om van Scandinavië nog te zwijgen. Uit Monte Carlo vertrekken ook ditmaal de meeste deelnemers, nl. 105 auto's. Dan volgt Glasgow met 69. Stockholm met 60. Lissabon met 58, Oslo met 10 en Florence met 6. Nederland staat wat het aantal auto's betreft op de derde piaats met 57 stuks. De Fransen vormen het leeuwenaandeel met 90 wagens en dan volgt Engeland met 77. De Finnen, die met 11 auto's zouden deelnemen, hebben, zich op bet laat ste moment terug moeten trekken wegens gebrek aan deviezen. DE NEDERLANDERS De bekendste Ne'dcrlanders zijn mevr. A. J. gravin van Limburg Stirum met Ford, die verleden jaar de Coupe des dames wist te win nen, dr J. J. Sprenger van Eyk, de winnaar van de Rallye in 1929, die o.a als equipegenoot heeft ir Ad. Paulen. de voorzitter van de ath- letiekunie. Natuurlijk is ook Gatso- nides weer van de partij, samen evenals verleden joar met de Ha genaar Barendregt. Zij rijden nu niet in een Hillman, waarmede zij verleden jaar zo'n succesvolle tocht maakten, maar in een zware Hum- ber „Supèr Snipe". De Hagenaar Argentijnse Voetbalbond laat niets horen ZURICH. Het besluit van Ar gentinië. niet deel te nemen aan het voetbal-tournooi om de Jules Rimet beker, is ter kennis gekomen van het secretariaat van de F.I.F.A. Het secretariaat heeft geen enkele officië le mededeling dienaangaande ont vangen en weet niets van de motie ven welke blijkens de krantenbe richten door de Argentijnse voetbal bond zijn aangevoerd. Op 10 Februari a.s komt het uit voerend comité van de FIFA te Zü- rich bijeen. Vóór die datum is geen officiële reactie van de internationale federatie met betrekking tot het be sluit van Argentinië te verwachten. Bokstournooi om Cerdan- ceintuur BRUSSEL. Voor de eerste ronde van het middengewicht tournooi om de Cerdan Ceintuur, Zaterdagavond, 21 Januari, zijn de volgende boksers aangewezen. Lapourielle, Crecy, Degouve, Bon- neau. Ben Alem. Herlem Jean Wa nes (allen Frankrijk). Serge Barthe- lemy (Quadeloupe), Janclli. Milandri en Perluigi (allen Italië). Murphy (Gr. Br.), Jan Schoen (Nederland), Cavignac. Leon Fouquet en Albert Heyen (allen België). He tis nog niet zeker dat al deze boksers de uitnodiging zullen aan vaarden. LONDEN. Officiële cijfers tonen aan. dat bij de „Voetbalpools" in Engeland meer personen werkzaam zijn dan bij de scheepsbouwmaat schappijen. Per jaar wordt voor een bedrag van 600.000.000 pond ster ling „verwed". Iedere Brit besteedt jaarlijks 35 pond sterling aan voet balpools, paarden cn liondenrenncn. De regering vaart overigens wel bij het wedden, dat de Engelsman van ouds in het bloed zit; zij tou cheert jaarlijks 25.000.000 pond sterling aan belasting, alleen van deze „sport." Het wedden is slechts bij voet ballen en paarden- en hondenren- nen toegestaan. Reeds in 1739 ver bood de Britse regering bij de wet het georganiseerde kansspel met kaarten, de roulette en het dobbe len. Het is een publiek geheim dat heel wat shillings worden verdiend en verloren bij het bridgen, whis ten, pokeren en „New Market", maar de politie maakt zich daar niet druk om, zolang dit in beslo ten kring geschiedt. Wel wordt er scherp het oog op gehouden dat het wedden bij de officiële „book makers" geschiedt en niet bij de ongelicenseerde bookies" op de straathoeken. Het wedden heeft Engeland nooit veel protesten ontlokt, met uitzon dering dan van de zijde van ker kelijke commissies maar deze had den nooit de steun van andere zij de. Een koninklijke commissie is thans bezig het wedden wettelijk te regelen, maar niemand gelooft dat het ooit tot een verbod of zelfs maar beperking van het wedden zal komen. Mr Van der Grinten reikt diploma's uit DEN HAAG. De staatssecretaris van economische zaken, mr W. C. L. van der Grinten, zal hedenmiddag om 2 uur in de clubzaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht de di ploma's uitreiken aan zestig cursis ten, die met succes ontwikkelings cursussen hebben gevolgd, die an derhalf jaar geleden zijn opgericht op initiatief van de sectie „Kadervor ming en commerciële ontwikkeling" van de Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond. Radionieuws over de Rallye Dinsdag 24 Januari (AVRO) 7.457.50 Reportage contróle Amsterdam. 8.15— 8.40 AVRO's radio-och tendblad, waarin één kolom Rallyenieuws. 13.15—13.20 Reportage contróle Den Haag. 19.0519.10 Rubriek ..Paris vous parle'. ditmaal ge wijd aan de Rallye MC. 231523 20 Reportage contróle Parijs. Donderdag 26 Januari (AVRO) 23.1523-30 Sportactualiteiten.wo. nieuws van de Ral lye MC. Vrijdag 27 Januari (AVRO) 12.3312.45 Rubriek Sport en Prognose, waarin vijf minuten Rallye nieuws. Zaterdag 28 Januari (KRO) 12.5013.00 Reportage uit Monte Carlo. Verder zal de nieuwsdienst de itand van zaken gedurende de ?ehele Rallye uitzenden. Blansjaar, die verleden jaar door pech werd achtervolgd, gaat het weer proberen, nu in een Nash. Al deze landgenoten hebben Monte Carlo als startplaats gekozen. Het bekende Friese team Engelsma— WijniaKingma (met Ford) ont breekt natuurlijk niet. Zij vertrek ken uit Oslo. De winnaars van de Rallye van verleden jaar, de Fransen J. Tré- voux en M. Lcsurque vertrekken ditmaal uit Lissabon. Zij rijden echter niet meer, zoals jaren het geval is geweest in een Hotchkiss, doch in een Delahaye. Andere be kende buitenlanders zijn mevr. Greta Molander (Noorwegen) die uit Stockholm vertrekt, de Franse coureur Louis Rosier, in 1949 win naar van de 1100 kub. cm-klasse met Renault, die nog net op tijd per vliegtuig uit Zuid-Amerika kan komen, waar hij aan races heeft meegedaan, om in Lissabon te kun nen starten. Een tweede Franse coureur is Louis Chiron, die de racewagen voor een Ford Vedette ruilt Voorts starten weer het duo Worms-Moche (met Hotchkiss), tweede in het al gemeen klassement van verleden jaar, doch de derde aankomenden van 1949, de Tsjechen Dobry-Trey- bal rijden thans gescheiden, even als de Fransen Lahaye en Quatre- "sous, samen eens RaUeye-wmnaars. Van de Britten verschijnt Mike Couper in een formidabele Rolls Rovce. die een uitstekende kans zal maken in he't Concours de Confort, dat steeds na afloop in Monte Car lo wordt gehouden. Over het weer en de situatie der wegen is uiteraard weinig van te voren te vertellen, doch het schijnt dat de vorst hardnekkig wordt. In dat geval kunnen de rijders voor bijzondere moeilijkheden komen te staan. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM. Er is de laatste jaren in de hele wereld nogal wat tc doen over de zogenaamde bodem-erosie, een proces, waarbü de vruchtbare laag teeltgrond verdwijnt, meegevoerd door wind en water. De voedsel voorziening van de bevolking onzer aarde loopt daardoor volgens vele deskundigen in de toekomst groot gevaar Een karakteristiek voorbeeld is Amerika, waar b.v. in 1935 bij een storm enorme hoeveelheden vruchtbare grond in de zon verduisterende stofwolken werd weggeblazen; de deeltjes kwamen tot in Ierland terecht Ook In ons land richt de bodem-erosie veel schade aan, volgens ir D. J. Pattje voor ongeveer tien milliocn gulden per jaar. ook door tot compost verwerkte af valstoffen. Men weet. dat Den Haag met de bekende 4711-trein (een schertsende naam in verband met de minder aangename geur) zijn afval stoffen naar het compostbedrijf te Wijster in Drente transporteert. Of dit ook voor Amsterdam en Rotter dam mogelijk is wordt onderzocht. Maar het compost-vraagstuk is zeer moeilijk, niet alleen wat dc juiste verwerking maar ook wat de hoge transportkosten betreft. VERENIGING OPGERICHT Het gehele vraagstuk, dat wij hier boven in enkele trekken slechts zeer onvolledig hebben geschetst, zal nu bestudeerd worden door een vereni ging. die gistermiddag in een ver gadering in het Indisch Instituut te Amsterdam is opgericht Het is de Vereniging voor Bodemgezondheid, waarvan Dr C van Rijsinge. docent in de landschapskennis en land schapsverzorging aan dc Technische Hogeschool te Delft, de voorlopige voorzitter cn de heer J R. Koning, hoofd van de stadsbeplantingen tc Amsterdam, voorlopige secretaris is. Voedselvoorziening zou op den duur gevaar lopen Hoewel de bodem-erosie in ons land niet zulke catastrofale afmetin gen heeft aangenomen als in som mige delen van Amerika, waar b.v. ook de Mississippi regelmatig grote hoeveelheden vruchtbare grond mee sleept. dient toch ook hier het pro bleem ernstig onder ogen te worden gezien. Sinds enige tijd Is de bekende landbouwkundige ir. O. J. Cleve- ringa b.v. rnet een actie bezig, waar in hij wil aantonen, dat wij in Ne derland door het te eenzijdig gebrui ken van kunstmest bezig zijn de structuur van onze bodem grondig tc bederven. De heer Clevcringa gaat zelfs zo ver, dat hij negentig pro cent der ziekten, niet alleen bij de planten, maar ook bij de mensen en dieren, toeschrijft aan het tekort aan organische stoffen, dus van het le vende element in de bodem. Do toestand van de bodem zou een slechte invloed hebben op de kwali teit der land- en tuinbouwproducten cn daardoor op het weerstandsver mogen van plant, dier en mens. De heer Cleveringa heeft heftige mede standers en even heftige tegenstan ders. Het ligt voor de hand dat een van de middelen om de toestand van de bodem te verbeteren zou zijn het in brengen van organische stoffen. Dat kan gebeuren door stalmest, maar I De oprichtingsvergadering, die door lal van wetenschapsmensen, land- Ibouwdeskundigen cn officiële perso nen werd bijgewoond, werd gepresi deerd door de burgemeester van Am- I sterdam, mr. d'Aillv Dr. Van Rij singe hield ccn inleiding, waarin hij er o.m. op wees. dat in het verle den herhaaldelijk beschavingen te gronde zijn gegaan door misbruik van de bodem, die toch in wezen de grondslag der menselijke samenle ving is In Amerika heeft roofbouw tot ernstige erosie-verschijnselen ge leid. maar ook in ons land zijn, hoe wel niet met roofbouw als oorzaak, de tekenen aan de wand verschenen, in de vorm van grondverstuivingen, wegspoelen van gronden en onregel matige waterstanden. De structuur van de bodem gaat achteruit. In een autarkisch bedrijf komt alles wat uit dc bodem gehaald wordt er b.v. door middel van mest weer in te rug. in een voortdurende kringloop. Maar bij de voortschrijdende maat schappelijke ontwikkeling is die kringloop steeds groter gewor'den en tenslotte kwamen de uit de grond ge haalde stoffen niet meer terug. Do riolen brengen ze naar de zee en de vuilverbrandingen jagen ze de lucht in. De verbreking van dc natuurlij ke cirkelgang gaat zich op den duur wreken. Dat ook in Nederland struc tuur-achteruitgang cn uitdroging van de bodem en daardoor erosie het ge volg is, staat wel vast. Achteruitgang van de kwaliteit der producten cn invloed daarvan op de gezondheids toestand der mensen acht dr. Van Rijsinge mogelijk, hoewel niet bewe zen. Hier zijn vele problemen tege lijk aan de orde, waarvan ook .dat der compostering er een is. Al deze problemen moeten grondig bestu deerd worden, om de juiste wegen ter verbetering tc vinden. Dit is de voornaamste taak van de Vereniging voor Bodemgezondheid. r: s Advertentie (I.M.) Wordt niet oud voorUwtijd Afstellen kunt gij het niet, maar uitstellen wel! Laat stramheid cn stijfheid niet de baas worden over Uw spierenlaat tbeu- matiek U niet belemmeren In Uw bewe gingen. Loop rechtop en niet gebogen door pijnlijke en stijve gewrichten. Reeds 3 geslachten roemen Akker's Klooster- balsem als snel pijnstillend cn aldocnd werkend wrljfmlddel bij iheumatlck cn spierpijn, splt.cn lendenpijnen bovendien als zuiverend en genezend bij wonden van allerlei aard. ten balsem in dc ware zin des woords, waarvan men dan ook algemeen zegt: „Geen goud zo goed". HAMAR. Enkele Nederlandse hardrijders, die op het ogenblik voor training te Hamar vertoeven, hebben ingeschreven voor de internationale wedstrijden, die Zaterdag 21 en Zondag 22 Januari te Sandefjord in Noor wegen over de klassieke afstanden worden gehouden. Jan LangcdUk, YVim van der Voort, Anton Huiskes, Gerard Maarse en Cor Heus zullen op dc eerste dag op de 500 en 5000 meter starten en Zondag uitkomen op de 1500 en 10.000 meter. Het is de bedoeling, dat deze wedstrijden te Sandefjord als graad meter gelden voor de eventuele uit zending naar de Europese kampioen schappen op 4 en 5 Februari te Hel sinki. Het heeft onder de Hollandse rijders te Hamar enige teleurstel ling gewekt, dat het nog niet zeker is of een Nederlands team naar Helsinki zal gaan Het is bekend, dat de K.N.S.B. zuinig op de geld middelen moet zijn maar het zou een unicum zijn in de geschiedenis Staatsexamens voor muziek DEN HAAG De minister van O K. en W. heeft ziin goedkeuring gehecht aan de instelling van de ..regelingscommissie voor de staats examens voor muziek - 1950". Tot leden van de commissie zijn benoemd: dr C. L. Walther Boer. inspecteur van het muziekonder wijs (voorzitter); H. F. Andriessen. directeur van het Kon Conserva torium voor muziek in Den Haag: W. C. N. Andriessen. directeur van het Amsterdams Conservatorium: S Dresden, oud-directeur van het Kon. Conservatorium voor muziek in Den Haag: prof. dr A. Smiiers. hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en E. van Beiinum, le raar aan het Kon. Conservatorium voor muziek in Den Haag (secre taris). Lid „Norger bloedploeg veroordeeld ASSEN. Donderdag is de 32- jarige waterbouwkundige T. Z. Buursma uit Amsterdam door de Bijzondere Strafkamer te Assen veroordeeld tot 8 jaar gevangenis straf met aftrek en ontzetting uit beide kiesrechten. Buursma was gedurende de oor log landwachter en maakte deel uit van de „Norger bloedploeg". Hij dook na de bevrijding onder en werkte geruime tijd onder de naam Hoekstra bij de wederopbouw op Walcheren. Tegen de Kerstdagen van het vorige jaar echter kreeg hij wroeging en besloot daarom zijn incognito op te heffen en zich aan te melden. Lijk van Giuliano's vriend door politie gevonden PALERMO. Het lijk van Giu seppe Labruzzo, een van de ge vaarlijkste medewerkers van Giu- liano, is Donderdag door de politie gevonden in een bijna hondera meter diepe put in de nabijheia van Palermo. Labruzzo werd ge zocht voor 53 moorden. De politie schatte, dat het lijk reeds drie maanden op de bodem van de put had gelegen. Er stónd een prijs van esn half millioen Lire op het hoofd van deze bandiet. van de schaatssport als aan het Europees kampioenschap geen Ne derlandse hardrijder kon deelne men. Er is te Hamar tijdens de club wedstrijden nog een proefwedstrijd gereden over de 1500 meter, waar bij tijdens een vorst van 16 graden er stond weinig wind Kees Broekman een tijd van 2 min., 27.5 sec. maakte, Wim van der Voort deed er precies 2 seconden langer over. daarna kwam Huiskes met 2.30 2. vervolgens Maarse met 2.31.9 en Heus met 2.35 9. Dc belde Van der Hoorns maakten tijden van 2 min. 37 en 2 min. 38 sec., terwijl Jan Langedi.ik de rij sloot met 2 min 38.5 sec. Dezer dagen zullen de beide Van der Hoorns en Vermeulen de terug reis naar Nederland aanvaarden. TIJDENS VLIEGMANOEUVRES van de Amerikaanse luchtmacht bij Miami, raakte een straal-ge- vechtsvlicgtuig een der an dere machines, waardoor het zijn rechter hoogteroer verloor. De piloot wist echter zijn toestel vei lig op de grond te brengen. Het gelande vliegtuig wordt door het grondpersoneel bekeken. Advertentie (I.M.) Rheumatische Pijnen tergen de mens tot levensmoewordens toe. Maar met Kruschen keerde voor miliinenen de levenslust weer. En toch is Kruschen geen wondermid. del. Het is alleen maar een natuurlijk middel, samengesteld uit die zes mine rale zouten, die het gestel nodig heeft om goed tc kunnen functlonnercn. Die natuurlijke middelen mankeren veelal aan het gewone dagelijkse voedsel, dat zelfs soms wel Uw kwaal In de hand werkt. Met de dagelijkse dosis Kru schen. elke iporgen na het opstaan brengt gij het evenwicht weer ln stand en geeft ge Uw bloedzuiverende orga nen precies die kleine dosis opwek, kende kracht nodig voor de functies, die het lichaam cr van verwacht. Waarom zoudt ge Uzelf geen ander mens maken: vlot fit. welgemoed en veerkrachtig? In plaats van door te tobben met stramheid en pijn en de lusteloosheid en humeurigheid, die daar van het gevolg z|jn. Kruschen is ver krijgbaar bij alle Apothekers cn Dro gisten. Prijzen van f 27 tot f 30 per 100 kg DEN HAAG. Op vragen van ,ka£?ïiVL*Lh5!r hd,f eenkomst prijzen betaald, i variëren van ca f 27 tot ca. f 30 buiten de Internationale-tarwe- overeenkomst liggen de prijzen zelfs aanmerkelijk boven genoem de maxima. Voor importtarwe worden thans op basis van de maximumprijs van de Internationale-tarwe-over- welke gere aankoopprijs van buitenland se tarwe in vergelijking met die van inlandse tarwe, heeft de mi nister van landbouw geantwoord, dat de aankoopprijs van buiten landse tarwe thans inderdaad ho ger ligt dan die, welke voor de binnenlandse tarwe wordt be taald. In de Internationale-tarwe-over- eenkomst zijn maximum- en mini mumprijzen opgenomen. Voor de devaluatie was de situatie zodanig, dat tarwe die in Noord-Amerika op basis van de maximumprijs van de Internationale-tarwe-over- eenkomst werd aangekocht, gele verd franco meelfabriek in Ne derland, in prijs ongeveer op het zelfde peil lag als Nederlandse tarwe, die tegen de richtprijs van Nederlandse verbouwers was aan gekocht. Door de devaluatie zijn de tar- weprijzen aanmerkelijk gestegen, zodat de tarwe, aangekocht op basis van de maximumprijs thans bee- longrijk duurder is dan Nederland per 100 K.G. Premievrij staatspensioen ideaal van 2000 betogers te Drachten DRACHTEN Bii honderden zijn Donderdag te Drachten de ar beiders uit de vroegere vervenings gebieden van Beets en de Veen hoop. de kleine zandboerties van Ureterp. Siegerswoude cn Houtige- hage en vele andere arbeiders kleine zelfstandigen naar Drachten getrokken om te betogen voor pre mievrij staatspensioen. De toeloop was zelfs zodanig dat de organisa toren. die or» een duizendtal beto gers hadden gerekend, op hef laat ste ogenblik het aantal beschikbare zalen tot 5 moesten uitbreiden om dat er in totaal 2000 bezoekers ble ken te zijn. - - De Bond voor premievrij staats ie tarwe, die tegen nchtprys wordtpensioen heeft een bedrag van gekocht van verbouwers f 20.000 uitgetrokken voor het be- Behalve de maximumprijzen leggen van een aantal demonstra- zijn in de Internationale-tarwe- overeenkomst ook opgenomen mi nimumprijzen welke in de ach tereenvolgende oogstjaren dalen van 1,50 tot 1.20 dollar per bus hel. Het is echter in de praktijk tot heden niet mogelijk gebleken tarwe beneden maximumprijs aan te kopen. Voor tarwe-aankopen tieve vergaderingen in ons land: hii zet hiermee een actie in om zijn doelstellingen bekend te maken. DEN HELDER. Eind van deze maand zullen de Britse onderzeeboot- jagers ..Bicester" en ..Cowdray" een niet-officieel bezoek brengen Amerika steunt Saai-politiek WASHINGTON Amrrika's ml- nistcr van Buitenlandse Zaken, Dean Achcson. heeft bevestigd, dat de Verenigde Staten bij dc onder handelingen over ccn vredesver drag met Duitsland het Franse standpunt, dat het Saargcbied een zekere mate van autonomie moet hebben, zullen steunen. Hij defini eerde de Franse opvatting aldus: het Saargcbied dient van Duitsland te worden losgemaakt en finan cieel en economisch aan Frankrijk te worden gebonden. Uit Parijs wordt gemeld: De conventie, waarover Frank rijk en het Saargcbied binnenkort zullen onderhandelen, zal voor het Saargebied de vervanging van do Franse bezetting door een auto noom eigen bestuur brengen. De conventie zal een „contractueel" regiem invoeren, waarbij Frankrijk zekere economische banden met het Saargebied zal krijgen en do rol van de Franse Hoge Commissa ris zal worden beperkt tot een bij* na zuiver diplomatieke. Een officiële woordvoerder ver klaarde. dat de economische ban den Frankriiks behoeften met be trekking tot ..herstelprestaties zul len bevredigen, doch geen verbor* gen doeleinden van politieke en defensieve aard zullen inhouden. Narriman Sadeks verloofde naar Egypte terug LAKE SUCCESS. Mr Zak! Hashimgn. wiens verloofde. Nar riman Sadek. in verband wordt ge bracht met trouwplannen van ko ning Faroek van Egypte, heeft hier Dinsdag op een persconferentie verteld, dat hii ziin positie bil het secretariaat var. de V.N. om ge zondheidsredenen zal opgeven. Hii zal over enige weken naar Egypte terugkeren om ziin plaats in de Raad var State in te nemen. Hii weigerde te vertellen of hij zou caan trouwen. (Reuter). Mexicaanse studenten leveren slag: 45 gewonden GUADALAJARA. Vijf cn veer- tig studenten zijn gewond in een treffen tussen communistische en anti-communistische studenten waarbij 5000 personen betrok ken waren. De botsing ont stond, toen een groep communisti sche studenten een vergadering van katholieke studenten wilde versto ren. De „Missouri" zit nog vast NORFOLK (VIRGINIA) Het 45.000 ton metende Amerikaanse slagschip ..Missouri" zit nog altijd vast op de modderbank in de Che- sopeske baai waar het Dinsdag tij dens de eerste tocht onder een nieuwe gezagvoerder vastliep. Dui kers ziin begonnen met graven van een .kanaal" naar de Missouri, het enige actieve stegschip der V S.. Men wil in ieder geval Vriidag nog een poging doen het gevaarte vlot te krijgen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5