Chefarine 4 Overwinning op het cynisch-realisme Duitsland ontwaakt uit zijn politieke verdoving Ankie is eindelijk in Canada Een Engels beeldhouwer van formaat r Duistere figuren uit het verleden duiken weer op r~ NA HET SCHEREN 4krachtige middelen iegen griep in 1 tablet VOELT U ZICH GRIEPERIG? Snuif en wrijf Zaterdag 21 Januari 1950 OP ZOEK NAAR EEN NIEUW BESTAAN (XIY) Kleine bijzonderheden, want de rei is verschrikkelijk eentonig MONTREAL. Nee, zulke s'ations als daar in New York hebben w|J ons nooit kunnen dromen. We zagen reusachtig lange galerijen en wie over de leuning naar beneden keek, zag de eigenlijke hall. waar het krioelde van mensen. In het midden was een enorme kerstboom opgesteld en overal ontdek'en we kersttooi. Geweldige lichtreclames verspreidden een fantastisch schijnsel. Wc zagen o.a. een vele meters hoge theepot aan de muur thee schenken. Erg hatelijk, vond ik, want ik had best op dat moment wat drinken willen hebben Ontwikkeling voerde van .,Forum''-poëzie tot vervoerend gezang Volens of Nolens dreef de harde en verwarde tyd kort voor 1940 .Fausten èn Faunen" (naam van een essaybundel van Anthonie Donker) ïaar de aardse sferen terug, naar de mensheid in nood. De strijd tussen .hemelse" en „aardse" poëzie, tussen „vorm" en „vent", of tussen „aesthetisch" en „ethisch" werd voorlopig beslist in de richting van het 2e lid dezer antithesen. „Geen orgeltoon, maar Uw persoon": een woord /an de moraüst Beets, koos Greshoff in 1930 tot motto van zyn aardse loëzie; Du Perron's afschuw van alle „theater", Ter Braak's „superieur i hooghartig intellectualisme" (naar Marsman's woord) troffen hier mee samen en „Forum" propageerde de zake- lijk-ironische Dèr Mouw, Elsschot, Paap, Nescio, stimuleerde Vestdyk's carrière en ging voor met een cynisch-realistische poëzie scherp reagerend op de tijd, gevend meer een geval dan een gevoel, „anecdotisch" genoemd tegenover de „zuivere" lyriek, eer plastisch dan rhythmisch, eer sprekend dan zingend. der, melancholisch bij Mok. tragisch- speels (hoe paradoxaal dat ook lij- ke!> bij Eric van der Steen ironisch bij Halbo Kool, grotesk bij Lehmann, hyperintellectualistisch bij Gompcrts. moedwillig bij Marja. wrang bij Hoekstra, hypergevoelig bij Hoor- nik Na 1945 volgden nieuwe re acties. waarop hier thans niet ver der kan worden ingegaan. Gerard den Brabander (geb. 1900; ps. van J. Joffriet), van Gerard den Brabander, de bijna vijftigjarige dichter, die in zijn jong ste bundel blijk geeft van een ontwikkeling laar een nieuw stadium in zijn dichterschap. De vreemdelingendienst was my behulpzaam met het verzenden van een telegram aan mijn aanstaande man en om een uur of half twaalf zaten we in de trein, die ons naar Montreal zou brengen Wc hebben van de dame van de vreemdelingen dienst heel hartelijk afscheid geno- men. dankbaar dat er zulke organi saties bestaan, vooral voor jonge meisjes in het buitenland. Even later was de reis naar Ca nada begonnen. We waren moe en vielen in de gemakkelijke stoelen al gauw in slaap Toen we wakker werden, begon het al licht te worden en waren we bijna in Can-da. We hebben ons zo goed en zo kwaad als het in treinen gaat een beetje opge- frist en nadat we het bezoek van de Canadese douane zonder ongelukken hadden doorstaan, hadden we gele genheid te constateren, dat het land schap tot Montreal erg op onze Ve- luwe lijkt en dat de Canadian Paci fic een prachtige trein is. In Montreal hoorden we. dat we bijna een hele dap op aansluiting moesten wachten Ik trappelde v an ongeduld, maar dat hielp bizonder weinig. We hebben teen Montreal maar bekeken- een stad. heel anders dan we in Holland gewend zijn wat vuiler ook. maar toch wel mooi De warenhuizen zijn er ontzaglijk g--oot. Eén hebben we bezocht: de Rotter damse Bijenkorf is er maar een hutje bij. 's Middags, moe als we waren van al dat 'slenteren, zijn we in de ge zellige wachtkamer van het station gebleven, hebben we plezier gehad In de kinderkamer, die de Canadese spoorwegen op het station hebben Ingericht en waar een ..nurse" de lievelingen van wachtende reizigers bezig houdt. Calgary „Gelukkig," zei ik tegen mijn reis genote. toen we 's avonds in de trein stapte. ..vannacht slaoen we ten minste in een bed." Een neger-con ducteur bracht ons naar bankon een eind van elkaar verwijderd; van bedden geen spoor Tot overmaat van ramo kwam er een Canadese dame beduiden dat zij moest slaoen op de bank waar ik op zat Vindt u het vreemd?: mijn zakdoek moest eraan te pas komen. Gelukkig doem de onze neger-conducteur weer op. gewapend met een contactsleutel. Hij draaide ergens aan en in een oogopslag waren nnze banken ver anderd in heerlijke bedden, met gordijnties ervoor We ziin in bed gekropen, hebben nog wat nagenraat. tot plotseling aan de overkant een gordijntie open ging en een gezicht met een lau<?o baard tevoorschijn kwam. Van schrik tuimelden we achterover. De man met de baard bleek de volgen de dag een alleraardigste priester van de Franse missie te zijn. „Onze Kerstman", zei Julia. Ik vertel kleine bijzonderheden, omdat de reis overigens zeer een tonig was We hebben vier dazen in de trein geze»cn en waren dolblij, dat we eindoliik Donderdags ons einddoel hadden bereikt: Calgary. Oliestel veroorzaakt brand HENSBROEK Vrijdagavond om half acht ontstond door een pe troleumstel brand ten huize van de heer P. van Leyen te Hensbroek. Zeer spoedig was de gemeenschap pelijke brandweer van Hens^roek en Obdam ter plaatse De te Hens- broek gestationneerde slangenwagen greep het eerst in. Ook de brandwe ren van Heerhugowaard en Alkmaar waren spoedig aanwezig Men had deze brandweren gealarmeerd. daar uitbrelding van de brand in deze dichtbewoonde buurt geenszins denkbeeldig was vooral als gevolg van de windrichting en de somtijds hevige vonkenregen. Een gedeelte van de huishoudelijke inboedel werd met hulp van de buren in veiligheid gebracht Het huis brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. Het uit vier personen bestaande gezin, dat tengevolge van de' brand dakloos is geworden werd door de burgemeester van Hensbroek in een vrije woning ondergebracht. Daar stond mijn aanstaande man op me te wachten. We hebben een war me maaltijd gebruikt. sneeuwschoc- nen gekocht en zijn in de auto ge stapt, op weg naar mijn nieuwe huis. De groeten van Ankie Advertentie l.M TER VOORKOMING VAN PUISTJES EN IRRITATIE VAN OE HUID 100% DESINFECTIE Een .korte golf van cynisme" komt op.. en ging, volgens Marsman spoedig voorbij (wat niet geheel klopt: Marja b.v zette welbewust deze richting voort) Er zou een reactie op volgen: de poëzie van het ..klem geluk", van de glans achter dc simpele dingen (Vasalis; Ida Gcr- hardt, Morriën) (stellig was Nijhoff hier dè grote Meester), die in 1940 in „Criterium" haar maandblad vond, geredigeerd door Hoornik en Hoek stra. die beiden echter als wrange, voorbijgaande jeugdperiode aan het cynisch realisme hadden deelgehad. Naast deze beide „aardse" poëzie- richtingen klonken nog slechts schaars de stemmen van hen, die, zuiver lyrisch en „hemels", de „vier uitersten" der ziel „prijzen met ge zang": God. Natuur. Liefde en Dood A Roland Holst. Marsman. Engel man. Slauerhoff óók. en Achterberg, de eenling, de magische. Deze roman tici komen zelden, en dèn toornend ui thun „Tuin van Eros" (Engelman) tot de aarde. Vanuit de verte slechts, vanuit Elysium, of van bij de „Porta Nigra" (Marsman) van de Dood. klinkt hun stem van het „ontembaar Verlangen naar het Land van de Ziel en wie daar wonen" (A. Roland Holst over Van Eeden in diens „Li- ber amicorum"). De dichters in de dertiger jaren luisterden echter met meer spanning naar Du Perron's „Parlando" en zijn naakt „Gebed bij de harde Dood" (1929). En J. van Hattum. Gerard den Brabander en Eduard Hoorn'k gaven in 1938 tezamen een bundel: „Drie op één Perron" Het toen opgangmakend anecdotisch realisme had vele aspecten: bitter by Van Hattum, opstandig bij Den Braban- grote Henry Moore in Sted. Museum Op de tentoonstelling moderne beeldhouwers uit Parys, die ruim een jaar geleden in het Sted. Mu seum (Amsterdam) is gehouden, is nu een expositie gevolgd van het werk van de Engelsman Henry Moore. Hoewel het karakter van zjjn werk bij geen van die Par(jze- naars direct aansluit, is 't toch in algemene zin aan deze collega's ver want. Zoals een Engelsman echter j betaamt, ig Henry Moo- re, hoewel sterk nei gend naar het abstrac te en ook zijn uitgangs punt nemend bij Picas so, doorgaans minder experimenteel en uit middelpuntig dan zyn Parijse confraters; eer biedigt hij meer dan zy het materiaal en door breekt de volumina en massa's niet zo radi- kaal als enkele van hen dat doen. Waarschijnlijk spre ken Moore's milieu en opleiding zoon van een mijnwerker uit Yorkshire, die als intel ligente jongen onder wijzer werd een be langrijk woord in zijn werk mee. Hij heeft kennelijk dicht bij de natuur geleefd, laat zich Inspireren door al lerlei vegetaties, en is van stonde aan be koord, ja. men mag wel u zeggen magnetisch ge- boeid door het grootse thema „Moeder en Kind", later, vooral na de bevrijding uitgebreid tot de Familiegroep, waartoe hy thans telkens en telkens terugkeert. Drie fasen De eerste werken (1923circa '30) vertonen een uitgesproken sty- lering en vereenvoudiging in de vorm, waarbij hij al terstond de e x- pressie zoekt méér dan de schoonheid. Moeder en Kind. het laatste boven op 't hoofd van de eerste, doet even denken aan onze Hildo Krop! maar het is toch rog niet abstract. Dat komt pas in de dertiger jaren, waar neutrale be namingen als compositie, beeld, houwwerk. hoekige vorm. etc. op treden. waar hy niet altyd meer is te volgen zoals in „Moeder en kind" (34) en een sterke neiging valt waar te nemen naar dc monolyth. Maar Moore legt zich niet op één kaart vast. Hy schijnt in geen en kele periode dogmatisch de abstrac tie te hebben gezocht. Het plasti sche spel van de menselijke vormen blijft hem boelen, ook al laat hij wel holten zien, waar men bolten ver wacht, ook al ls de maagstreek soms een gat geworden, zijn de I armen in het lyf verdwenen en is het gelaat soms niet veel anders dan een ovaal met diepe gleuf. Hy grypt van 't ene vaak kostelyk ma teriaal (Armeens marmer, albast, hout, maar ook béton) naar 't an dere, speelt op een interessante ma nier met loodvormen en werkt heel geestig met draad. By het vogelnestje van quajak. hout met draad denkt men eerder aan een schip, maar meestal slaagt Moore er in, hoe ver hy zich ook van de zintuigelyke werkeiykheid verwydert, het verband met zyn ult- gangspuht vast te houden. En wat weet. elke letter een rijm aangeeft: regel 1 rijémt dus op regel 3 enz.) wijst naar een sterk bewust en door dacht kunst-scheppen. Let U dan op de suggestieve, dwingende kracht die de 8e regel door het rijm op de 7e uitoefent; het is alsof de stroom één ogenblik door een dam wordt opgestuwd, om daarna in de 9e regel de slotregel dus. met te groter verval in ons te vloeien. Bovendien ver sterkt Den Brabander dit effect vaak door dat rijmwoord van die 8e regel geheel identiek te doen zyn aan dat van de 7e regel (in 11 van de 20 strophen is dit het geval», terwijl een enkele keer èllc rijmwoorden slechts éénzelfde klinker doen klin ken, doordringend en aangrijpend: Ryzipcr dan tevoren rijst, die het al verloor, de sneeuwvlok aan de ooren en aan den mond dc voor. De wereld velt de goden, voor die bestel te groot, en zet ze bij dc dooden, maar onder alle dooden vond nooit een god den dood. En eindelijk nog dit diep-in dicht- terlijke lied: Over de aardsche nooden, onlust en laag verraad, blijft wat mij eens zal dooden het lied, mijn toeverlaat. O liefde, wil mij voeden in al mijn eenzaamheid, zal ook dit hart verbloeden, dit sterke hart verbloeden aan Uw gemeenzaamheid. Van je vrienden moet je het maar hebben HILVERSUM. Donderdagavond laat ontmoette een Hilversumse koopman in een café in zijn woon plaats een jeugdige vrouw en haar vriend, beiden eveneens uit Hilver sum. Het drietal besloot de bloeme tjes eens buiten te zetten, waartoe verschillende café's werden bezocht Eensklaps miste de koopman zijn portefeuille met 3800. Hij waar schuwde de politie en ging huis waarts. De twee anderen, die het feest voortzetten, werden door de politie in een der cafés achter haald Op hen werd een bedrag van 3600 terugevonden. Het paar is ingesloten. Diplomatie: de kunst van PARIJS Volgens een rapport over dc besprekingen van de drie westelijke ambassadeurs te Moskou met Gromyko over het Oostenrijk se vredesverdrag, dat de Franse ambassadeur zijn regering heeft doen toekomen, ..vermeed Gromyko ondubbelzinnige antwoorden". Te Kokstad (Zuid-Afrika) heeft Donderdag de hevigste hagelbui sinds 30 jaar gewoed. Er is geen huis. dat geen gebroken ruiten heeft. Alle neon-verlichtingen zijn vernield en alle gewassen en ooft- bomen zijn geteisterd. Advertentie (l.M.) Wanneer U zich „grieperig" voelt, neem dan eem CHEFA- RIHE „4". Onmiddellijk vooh U de weldadige working. Chelarine „4" boval 4 gtnoof middelen, die in de hele we reld al beroemd zijn geworden. Eén ervan Chefarox - zorgt dat, niettegenstaande de krach* tige werking, de maag toch niel van straak raakt. I2IZ32BML TEGEN PUNEN EN GRIEP. 20 TABLET TEN 7» Moeder en Kind (uit 1923) zyn kunst altyd weer belangwek kend maakt is zijn emotionele vita liteit, de innerlijke spanning; het hart wordt door het gedachtespin sel gelukkig zelden verdrongen. De ze kunst „ademt", zy verwordt ner gens (wat bij de Parijzenaars nog wel eens 't geval is) tot virtuoze „Spielerei". Winst aan diepte Na de oorlog heeft zyn kunst derde fase aan humane strek king. aan sociaal gevoel en mystie ke diepte gewonnen. Het is dan naast de figuur telkens weer *de groep, de familiegroep, man, vrouw en kind, soms met twee kinderen, die hem boeit en die hij geeft in allerlei variatie. Gelukkig krijgt hy opdrachten zie het gipsen afgiet sel van de wonderiyke familiegroep 51, met het hind dat tussen de ouders in gewiegd wordt op beider arm en zijn er particulieren, die zyn werk kopen. Zonder dat kan ook de beste beeldhouwer niet voor uit. Wie indertyd op Sonsbeek getrof- Litteraire rubriek door W. L. M. E. van Leeuwen VJ nature gemeenschapsmens, trok zich uit afkeer van de wereld („Cynische Portretten", 1934) langzaam op zijn dichterschap terug. Fel en vulgair hekelde hij in zijn eerste, vorm- zwakke verzen („Vaart", 1932) laag heid en kleinheid. Later beheerst hij Ik en Wereld in zelfironie en dwingt zyn verzen tot de tucht van 't sonnet, 's Werelds bederf blijft een motief van zyn poëzie, maar speelse fan tasie en de troost van het dichten varieert het; terwijl bij tijden, soms fascinerend, soms gewild, in ver fijnde beelden een sensuele rococo- sfeer (maar minder cultureel dan de 18e eeuwse) wordt opgeroepen Opus 5". 1937: ..Parijse sonnetten", 1947) Waar gezochte trouvailles niet vervelen, heeft zijn vers soms sterk indringende kracht („Materie-man", 1940) of apocalyptische visie („De holle Man". 1945). In zijn nieuwste kleine verzenreeks van 20 negenrcgelige strophen. „Mor bide Mei" Jbij „De Bezige By", Am sterdam, 1949) is van de boven be schreven cynisch-realistische instel ling niets meer over; er klinkt één diep-persoonlijke toon van leed om de gestorven geliefde, leed. dat hem die liefhad echter los-maakte van de aardse lusten en hun klemmende banden, èn hem als dichter dreef tot zijn door de „doren in het hart" ont bloeide lied in de Mei-maand van het groot verlies. De vervoerende zang die klonk van Gezelle en Boutens tot Engelman en Aafjes. de zuiverste „lyriek" dus. groeide aldus op uit een aanvankelijk „anecdotische" in stelling Ik citeer: MORBIDE MEI Hoe lieflijk is de Meie die uit het loover springt. O zoet, o zoet verblijen dat mij tot liedren dwingt. O Meie, die mij zingen, een doren in het hart. Wil dieper, dieper dringen, wil in mijn wezen dringen, er is geen zoeter smart. En ook nog het volgende: Wat is voor mij Uw dood zijn nu ik U zingen zal? Het is alleen maar groot zijn over een aardsch verval. Het is alleen maar groeien naar een onaardsch gebied. Het is alleen maar snoeien om heviger te bloeien in een uiteindlijk lied. Het is alsof de dode hem „be vrijdde" en hem nu doet opgaan in één indringende, één-tonige (maar wèt een prachtige, zuivere toon!» me lodie. die hy haar toezingt, die zij in hem verwekt vanuit het Andere Gebied. En nu is wel het wonder van deze poëzie dit: terwijl ze de indruk maakt met de simpele van zelfsprekendheid van het volksliedje te zijn ontstaan, spontaan, ineens, vooral dan de inzet van elke strophe van deze cyclus (en misschien zijn die aanvangsregels ook wel telkens plotseling ontvangen muzikaal-pen- sieve ingevingen), anderzijds de vol gehouden strakke en knappe struc tuur binnen telkens 9 regels, met vaste rijmorde (n.l.: a b. a. b c d c. c. d. waarin, zoals U wellicht Adveitentie (l.M.) Bent U huiverig, voelt U zich niet prettig? Misschien hebt U griep onder de leden, die U door tyóir Togal te nemen kunt voorkomen, althans sterk matigen. Togal kan U op de been houden! Togal is on schadelijk voor hart. nieren en maag. Bij apoth. en drog. 0 83, 2.08, 7.94 fen werd door de drie staande figu ren, welke men daar alleen op af stand zien kon, kan thans van dicht- by met deze groep kennis maken en vaststellen, dat Henry Moore ook in zyn derde, de neo-classiclstische fasé, die hy is ingetreden, kunst maakt van grootse en nobele allure, waarvan ook de détails biyven boei en. Vooral de middelste van de drie figuren acht ik zeer geslaagd. Als leder groot beeldhouwer ls Moore eveneens een interessant te kenaar; ook hiervan geeft deze ten toonstelling biyken genoeg. Er is echter niet genoeg ruimte beschik baar, om hierby nader stil te staan. C. A. S. Advertentie (l.M.) Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met De „Ina van Paul" treedt voor 1000ste maal op HILVERSUM. De hoorspel- actrice Eva Janssen zal Zondag a s. in een speciaal voor haar door Pe ter Mulder geschreven hoorspel ..Goethe's Laatste Liefde" haar 1000ste radiorol vertolken. Eva Janssen debuteerde in 1933 op de planken en is sinds 1937 met een onderbreking gedurende de bezet tingsjaren, aan het radiotoneel ver bonden. Zij verwierf vooral be kendheid door haar vertolking van Ina, de vrouw van Paul Vlaande ren. Duitsland Is na z(Jn ineenstorting als militaire macht, Jaren lang politiek verdoold geweest. De oude ambities en opvattingen waren niet dood, maar zij roerden zich niet. Nu borrelt en gist het overal. Het land is vol politiek leven; wat echter niet betekent dat het een echt politiek leven heeft. Verre van dien. Over Oost Duitsland hoef ik niet to praten. Dat Is in de verstijvende greep van Moskou. Ondergronds is er wel roering. Het innerlijk verzet is vrij algemeen. De Russen weten zeer wel, hoe vrije verkiezingen daar zouden uitvallen! Er is een illegale beweging, met zo heel erg verschillend, ook In risico, van hetgeen door de Duitsers bezette landen hebben gekend. Zij Is alleen wat minder aggresslef. Een illegale beweging kan echter niet de draagster zyn van een positief politiek leven. Zij bundelt alle vrijheidlievende stromingen tegenover de onderdrukker bijeen. Houdt de druk op, dan eerst kan men beginnen een inventaris te maken van de organisch uiteenlopende politieke groepen. Nu is er. voor de Russisch bestuurde regering zowel als voor de anti-Russische oppositie, slechts eenheid mogelijk. Zal de geschiede nis zich herhalen? In 1921 werd in Munchen de eer ste optocht gehou den van een par tij, die het haken kruis als symbool gekozen had. Wat dit voor gevolgen had, is maar al te bekend. Nu, weer na een verloren oorlog, vormen zich dergelijke ex treem-nationalisti sche bewegingen. Hun leiders heten Feitenhansel, Reh- mer, Nadolny. VJ Duits nationalisme pro Russisch is In het Westen is er nu vrijheid tot politieke organisatie. In een land met vreemde bezetting zal uiteraard nationalisme een ken merk zijn van alle partijen. Dit geldt vooral voor Duitsers, wier politieke denken steeds door een drang naar luidruchtige volgzaam heid beheerst is geweest Verder heeft het politieke leven allerlei zonderlinge inhoud. Beieren, met zijn groot percentage volgelingen van allerlei gekken werkelijke, medisch afgestempelde gekken daaronder! staat niet alleen. Duistere figuren uit het verleden komen overal in het Westen weer te voorschijn, spreken congressen toe met verkondiging van pro- gramma's. alsof er niets was ge beurd. Dergelijke agitatoren héb ben het gemakkelijk. Niet alleen hebben zii het voordeel over vele oude grootheden te beschikken, om wie het aureool van het generaal schap. van de hoge adel en van in dustriële macht nog zweeft. Zij kunnen ook het luidst en het on bekommerdst nationalistische eisen stellen, omdat zij generlei verant woordelijkheid dragen. „De kinde ren, zij horen 't gaarne," zo dichtte eens Goethe. Dit alles heeft met politiek leven weinig uitstaande. Het is slechts het verward om zich heen tasten van uit een verdoving ontwaakten, die op het onmiddellijk waarneem bare reageren, en die te moeilijker een eigen politieke lijn zullen vin den. omdat zij er nooit een hebben gekend. Vrij politiek denken, de moed om zich zelf tc zijn, is in Duitsland steeds een nóg zeldzamer verschijnsel geweest dan in de meeste andere landen. Dergelijke bewegingen zijn daar. om niet ongevaarlijk. Zij laten het Duitse volk slechts onagressief, zolang er niet een of andere leider is. die van dat alles partij weet te trekken, door de grootste algemene deler van al die politieke groepe ringen te verkondigen: En dit is het nationalisme, een nijdig, veel eisend nationalisme, des te ambi- tieuser omdat het door een min derwaardigheidsgevoel geprikkeld wordt. Men kan reeds opmerken, dat candidaten voor deze waardig heid zich aanmelden. Er zijn tal van nationalistische aspirant-lei ders. waaronder er zelfs zijn, die zich weer op de algemene beginse len van Hitier durven beroepen. Men moet hiertoe niet de anti- semietische schandaaltjes rekenen, die in het laatste jaar soms opzien hebben gewekt. Deze komen voort uit een. door Hitier alleen nog ge prikkelde Duitse eigenaardigheid. De waarlijk gevaarlijke lieden pas. sen wel op, in hun pogingen Hit- Iers werk voort tc zetten, dat zy zijn noodlottig gebleken misgrepen vermijden. Daaronder rekenen zij voor het antisemitisme. Hitle riaanse overdrijving van de macht der Joden is aan deze voorzichtig heid niet vreemd. dr. doof. M. v. Blankenstein Het nationalisme is, zoals gezegd, een algemeen, en krachtig ver schijnsel in Duitsland. Zelfs de Stalinistische discipline onder de West-Duitse communisten zou daar nog meer onder te leiden hebben dan reeds het geval is, wanneer dit nationalisme zich niet voor lopig alleen tegen de bezetters, waarmede men onmiddellijk te doen heeft, kon richten. Maar de grootste macht heeft uiteraard het rechtse nationalisme. Dit heeft een, velen stellig ver bazende trek: Het is bijna steeds pro-Russisch georiënteerd. De groep van Nadolny en prof Noack heeft het eerste weer de aandacht daarop gevestigd. Nu kan men het over een zeer breed front opmer ken. Oude generaals, grote indus triëlen, professoren, leden van de oude adel verklaren telkens in redevoeringen, dat zij „geen partij kiezen in de strijd tussen Oost en West". Soms gaan zij verder. Voorzichtigheid? Neen, voortzet ting van een oude traditie. Zo was het na de vorige oorlog ook. Bin nenslands zorgde de reactie van rechts ervoor, voornamelijk door haar invloed in rechtbanken en leger, dat in Duitsland niet slechts het communisme, maar ook het linkse socialisme, waar de gele genheid zich bood, bloedig onder drukt werd. Men wist het: dat nemen de Russen niet kwalijk, als men hen zelf practisch tege moet komt. En daaraan ontbrak niets. Zo kwam In het voorjaar van 1922 het verdrag van Rapallo, een feitelijk bondgenootschap voor vredestijd, tussen Berlijn en Mos kou tot stand Ik herinner mij hoe voordien al, bij de talrijke recep ties van de Russische ambassade te Berlijn, vertegenwoordigers van de regeringspartijen steeds zeldzaam waren, maar talrijk de generaals, industriëlen en voormannen van de Deutsch Nationalen, de grote conservatieve party. Deze heren zijn, na alles wat er gebeurd is, niet minder cynisch dan Stalin zelf: Niet omdat zij de Russen sympathiek gezind zijn, propageren zij vriendschap, maar omdat zij voordeel zien in nauwe betrekkin gen, waarvan zij zich eens mis schien ook tegen de Russen zelf hopen te bedienen, precies zoals Ribbentrop dat in 1939 in de zin had. De pro-Sowjetgezindheid is in Wesi-Duitsland waarlijk veel machtiger op de uiterste rechter- dan op de uiterste linkerzijde. Stalin echter is bedachtzaam Hij heeft geweigerd, met Oost-Duits- land een bondgenootschap te slui ten. zoals Pieck en Ulbricht had den gehoopt. Dat is te gevaarlijke uitdaging van het Westen. Hij is bereid de veiligheid van Oost- Duitsland te waarborgen, precies zoals de Westerse bezetters dat voor West-Duitsland doen Daar is geen kwaad bij. Dit zal de Bismarckiaans den kende Duitse reactie niet ontmoe digen! Judith Coplon zal weer terechtstaan NEW YORK. Judith Coplon, voormalig employe van het Ame rikaanse departement van Justitie, en Valentin Goeybitsjef, een Rus sisch employé bij de V.N., zullen wederom op beschuldigingen van spionnage terecht moeten staan. Deze beslissing is genomen na een nieuw onderzoek van 6 weken. De rechter gelastte, dat het proces a.t Dinsdag zal beginnen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5