DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Westerlings troepen tellen 300 Nederlandse deserteurs Bij Helmstadt staat weer een file aan de zonegrens Stuitende tafrelen bij „wonderdokter" Overleg over Duitsland op het Witte Huis Truman verklaart oorlog aan belastingontduikers v- Gen. Engels: ..Niet aansprakelijk voor weggelopen Knil-mensen r~ Gevaarlijke fanaticus Verkeer van Berlijn naar het westen wordt gestagneerd Kustvaarder Nottingham op de Humber gezonken 10e Jaargang, no. 20 Dinsdag 24 Januari 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. oi *1.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers RcddCtie en Administratie: SnouckaAtlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. INDONESISCHE REGERING VERKLAARD: DJAKARTA. De Indonesische regering heeft hedenochtend vroeg een verklaring uitgegeven, waarin wordt bevestigd, dat de troepen van Wester ling Bandung hebben verlaten. Er worden geen redenen voor deze taktick opgegeven. In de verklaring wordt verder gezegd, dat zich onder Wester- lings troepen 300 Nederlanders bevonden, die kort geleden uit hun troepen- afdelingen zyn gedeserteerd. De Indonesische regering heeft de Nederlandse regering er herhaaldelijk op gewezen, dat de mogelijkheid van desertie naar Westerling bestond vjoor de in en om Bandung gelegerde Nederlandse troepen. De Nederlanders hebben daarop de verzekering gegeven dat zulks niet zou geschieden. Daarop zjjn verscheidene eenheden van de T.N.I. voor het volbrengen van een taak naar elders gezonden. De verklaring zegt voorts, dat er reeds operaties tegen de troepen van Westerling begonnen waren, welke worden voortgezet. Indonesische functionarissen, die uit Djakarta te Singapore zijn aan gekomen. hebben verklaard, dat de Hoge Commissaris, dr. Hirschfeld een ultimatum aan de ..rebellen en deserteurs" in Westerlings leger heeft gericht. Daarin wordt gezegd, dat de Nederlandse troepen, in sa menwerking met de T.N.I. krachtig zullen optreden, indien zij niet on middellijk naar hun eenheden terug keren John Coast, adviseur voor buiten landse aangelegenheden van de re gering der R I S., heeft verklaard, dat Zondagavond Indonesische troepen Bandung verlieten voor een zuive ringsactie tegen de Daroel-Islam. On geveer 25 a 30 duizend manschappen van de T.N.I. bleven achter voor het handhaven van rust en orde. Zij be vonden zich in de kazernes. De stafchef ,van de T.N.I.kolonel Simatupang. heeft verklaard, dat 80 leden van de T.N.I. gedood of ge wond werden bij de gevechten rond Bandung. De toestand in Lembang, ten Noorden van Bandung, is nog steeds verward. Wat te Bandung is gebeurd noemde hij „een muiterij op grote schaal" onder de daar ge stationeerde Nederlandse troepen. De Indonesische autoriteiten hadden dc Nederlandse bevelhebber, generaal Engels, Zondag gewaarschuwd, voor dc mogelijkheid daarvan. Volgens kolonel Simatupang, passeerden de muiters Nederlandse posities, toen zij de stad binnentrokken. Generaal-majoor Engles heeft hedenochtend een verklaring afge- KAPITEIN WESTERLING de Turk Journalist Ritman in Djakarta gearresteerd DJAKARTA Door de Indone sische militaire politie is gister avond Jan Ritman, vroeger hoofd van de Regerings Voorlichtings dienst en directeur van het Neder landse Bureau voor Buitenlandse Betrekkingen, gearresteerd, onder verdenking van medewerking te hebben verleend aan Westerling. De militaire politie nam eveneens J. Kosak in voorlopige hechtenis, eènredactielid van het Bataviaas Nieuwsblad en voormalig collega van Westerling, toen laatstgenoem de nog in het leger was. Beide ar restanten woorden in het zelfde huis. Er werd niet bekend gemaakt of er nog meer arrestaties werden verricht in Djakarta. Van Ritman is bekend, dat hij na de bevrijding gearresteerd werd. verdacht van collaboratie met de Japanners. Later volgde echter zijn rehabilitatie en kreeg hij een hoge functie bij de R.V.D. legd, waarin hü zegt. dat hij en zijn staf bemiddelend zijn opgetreden, waardoor de actie van de A.P.R.A. werd stopgezet, terwijl de leiders van dc groepen werden bewogen dc stad te verlaten. Engles verklaarde geen enkele verantwoording te kun nen en willen dragen voor eventu ele deserteurs van het K.N.I.L.. die zich bjj dc A.P.R.A. aangesloten hadden, evenmin als de T.N.I. ver antwoording kan nemen voor dc T.N.I.-dcscrteurs. die zich in de gelederen van de A.P.R.A. bevon den. WASHINGTON. President Truman heeft Maandagavond on verwachts een vergadering van Amcrika's vooraanstaande leiders op militair- en defensiegebied be legd. HOEVEEL DUIVELS HERBERGT GE? ROTTERDAM. „Spreek! Spreek! Zeg mü. hoeveel duivels hebt ge in U!" Luid klinkt de donkere stem van Sadhoe Lam Jcevaratham, professor, broeder, evangelist en wonderdoener boven het gezang van de menigte, die is samengestroomd in „Ons Huis", waar door het comité voor evangelisatie-arbeid „De Reddingsark" een openbare bücen- komst is belegd. „Daar is kracht, kracht, kracht, wonderbare kracht van het Lam", zingt dc menigte. Men klapt in de handen en extatische uitroepen geven de büeenkomst een onwerkeiyk In bet zoeklicht ATOOMOORLOG Leerzaam document Voor ons ligt de afdruk van een dertig pagina's tellend document, getiteld „Instructies voor burgers in geval van een atomische aanval" en uitgegeven door de Amerikaan se Commissie voor de Atoomener gie. In tegenstelling met een jaar geleden, toen de burgers werd aan geraden zich na een atoomexplosie onmiddelliiK te ontkleden, omdat dit de beste bescherming tegen de radio-actieve uitstraling zou ziin. wordt thans het dragen van wiide. witte kleding aanbevolen. Klaar- bliikeliik denken de raadgevers aan een kledingstuk, dat iets weg heeft van een oude Romeinse toga. Maar dat is ook het enige advies in de „instructies", dat misschien nog in staat is grappig commen taar uit te lokken. Aan de gou verneurs van de Amerikaanse sta- ten. aan wie de „instructies" ge- richt ziin. wordt verteld, dat het „onrealistisch zou ziin om zich op minder dan op 40.000 a 50.000 mensen met zware brandwonden bii een enkele ato mische explosie voor te bereiden". Daarnaast moet op een even groot aantal doden gerekend worden. De ..instructies" geven vervolgens een beschrijving van de „ideale" ver pleging der 40 000 tot 50.000 ge wonden. Voor ieder van hen. zo wordt gezegd, zouden drie ver pleegsters. grote hoeveelheden zuurstof. 4 kilometer verband, bloedplasma. vers bloed en verdo vende middelen, zoals morphine, ter beschikking moeten staan. Dat geeft ons een toekomstbeeld van een mensheid gekleed in witte toga's en jurken, van wie de ene helft verminkt is door afgrijselijke brandwonden, terwijl de andere helft haar bloed geeft om de ge wonden van de dood te redden. Het beeld is zo verschrikkelijk, dat het een ieder zou moeten dwingen met alle kracht te streven naar een oplossing van de geschillen, die de wereld verdeeld houden en op deze barmen Eevaar van °orlog uit te IP inter weer blijft Weer ver wachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond: Droog weer met slechts hier en daar wat bewolking en meest matige oostelijke wind. In de nacht en ochtend matige, mid den op de dag lichte vorst. 25 Jan.: Zon op 8,32. onder 17.14; Maan op 11.00. onder Van Maarseveen: Nog niet te laat voor een wending DJAKARTA. Minister Van Maarseveen, die thans in Indone sië verblijft heeft evenals de Hoge Commissaris zijn scherpe afkeu ring uitgesproken over de Neder landers of de personen, die onder Nederlands commando staan hebben gestaan en die thans be trokken zün bij de actie van de zogenaamde APRA onder bevel van Westerling. Minister van Maarseveen verklaarde, dat hij wil aannemen, dat deze personen niet beseffen welke grote nadelen er door hun optreden dreigen en merkte op. dat liet voor hen op dit moment nog niet te laat is om éfen wending ten goede te m-»'- Als zij echter nalaten dit dadelUk te doen. zal het zeer snel te laat zijn, omdat van Nederlandse zijde dan de strengste maatregelen te verwachten zijn. karakter. Jeevaratham roept zieken tot zich, Hij bezweert hen. Uit een klein zil- veren flesje sprenkelt hij doven olijfolie in het oor. blinden op de oogleden en zichzelf opzwepend, vuurt hy op de genezingzoekenden zijn vraag af ..Hoeveel duivels hebt ge in U" Een antwoordt hem: „Ze- ven duivelseen ander stamelt: „Twee". Bejaarden grijpt hij bij de haren, rammelt ze door elkaar Door het geweld waarmede de „broeder" hen te ïyf gaat verliezen sommigen i het bewustzijn Tijdens de seance -n I Amsterdam waren het er een tiental en in Rotterdam zelfs twaalf perso nen. die flauw vielen. De Rotterdamse bijeenkomst open de met een voordracht van de in een kaftan gehulde ^rote donkere pro fessor Jeevaratham. Zijn levensgeschiedenis vermeldt onder meer. dat hij in 1923 naar En geland reisde om daar aan het toneel te gaan Toen. hij op het punt stond naar Amerika te vertrekken passeer de hij in Leeds een groepje straat- evangelisten. Dat was op Zondag 31 Maart 1925 Hij liet zijn reisplannen en zijn toneelcarrière varen bad drie dagen en drie nachten en ging naar een school voor. zendelingen. Dan keert hij terug naar India om met zijn, wat hij noemt. Goddelijke ga ven, zieken te genezen. Tijdens de büeenkomst te Rotter dam werd een man met krukken het podium opgebracht Professor ge lastte hem de krukken weg te wer pen en zonder deze te lopen. Inder daad gelukte het de man enkele pas sen te doen. daarbij aangevuurd door de kreten van de wonderdokter en het voortdurend gezang van de zaal Toen de ongelukkige na afloop naar huis ging en blijkbaar de hypnose was verbroken, moest hij zich weer van zijn krukken bedienen. Wij vernemen dat de Rotterdamse politie hedenmorgen heeft beslist dat Lam Jeevaratnam het land moet ver laten Hij was weliswaar in het be zit van een visum voor Nederland, maar geacht wordt dat hij hiervan misbruik heeft gemaakt, op grond van aanstoot gevende voorstellingen. Zijn optreden van hedenavond in de WASHINGTON. Over drie belangrijke punten heeft president Truman van gedachten gewisseld met zijn Hoge Commissaris in Duitsland, John MacCloy, die gis teren ontvangen is op het Witte Huis. Ten eerste het gevaar, dat de Westduitsers onder Russische in vloed zullen komen. Ten tweede de noodzakelijkheid Duitsland in Europa op te nemen zonder het een dominerende rol te geven en ten derde de noodzakelijkheid om van Duitsland een gezonde staat te ma ken en toch het risico van een her leving der Duitse macht te voor komen. In de besprekingen, waaraan ook wordt deelgenomen door de minister van buitenlandse zaken, Duitsland is geleverd. Dean Acheson, en andere functio narissen van het State Department, heeft MacCloy ook de critiek be handeld, die op de bezetting van \"N De blokkade is wel reeds maanden geleden opgeheven, maar de Berhjners vrezen toch nog altijd, dat de Russen op een gegeven ogenblik hun stad op nieuw van de buitenwereld zul len afsluiten. Bijzonder sterk werd deze wees, toen de Rus sen gisteren afkondigden, dat slechts een vrachtwagen per half uur de zonegrens bij Helm- stedt mocht passeren en zich daar al spoedig een file auto's van vele kilometers lengte vormde. Vroeger ivas zij een naam en vrij wel niemand had ooit een foto i>an haar gezien thans sedert de over drachtsdag. begint mevrouw Soekarno een algemeen-bekende figuur te worden. Zij leidt ontvangsten, zij spreekt in 't openbaar, kort om: de verplichtingen aan haar functie van eerste vrouw in de republiek Indonesië neemt zij getrouw waar. De hierbijgaande foto dateert van de 15de Januari j.l, toen Soekarno en zij een tour deden door Oost-Java: als haar man uitgesproken was, trad ook zij voor de microfoon, om het ivoord tot de verzamel den te richten. Zij verrichtte daarmede moderniserend en emanciperend werk, want over het algemeen treedt in het Ver re Oosten de vrouw nog niet gaarne in een openbare rol op. aula van het Afrikaanderplein te Rotterdam zal dus niet doorgaan. Zeer waarschijnlijk zal de Brits-In- dier vanavond de boot naar Engeland nemen. Amerikaanse fiscus ontvouwt zijn plannen voor 1950 WASHINGTON. President Truman heeft Maandag in een speciale boodschap aan het Amerikaanse congres voorgesteld de accünzen en omzetbelasting te verlagen, de belastingen op ondèrnrmlngswinsten. on roerende goederen en grote giften te verhogen met in totaal I milliard dollar per Jaar en de mazen in de wet, die het mogeiyk maken belastingen te ontduiken, te sluiten Truman adviseerde 'een „matige verhoging" toe te passen op maatschappü-inkomens die S 50..000 te boven gaan. Tevens advi seerde hij om de belastingheffing op maatschappü-inkomens tussen dc S 25.000 en S 50.000, waarvan thans buitensporig veel 53Tc wordt ge heven, tol hetzelfde peil te verlagen, dat voor inkomens boven dc 50.000 geldt. Truman sprak zich uit voor verla ging der accijns, maar slechts in zoverre als verlies van revenuen ge compenseerd kan worden door maat regelen. waardoor sommige groepen zich niet langer aan hun rechtmatige belastingbijdrage kunnen onttrekken Als het meest beruchte „achter deurtje" noemde hij de vrijstellingen, die olie- en mijnbelangen thans ge nieten. Op grond hiervan wordt jaar na jaar geen belasting geheven van aanzieniyke inkomens. Ook noemde hy filmproducers en filmsterren, die trachten belasting te ontduiken door tijdelijk maatschappüen te stichten, die na het maken van een film wor den ontbonden. Ook sprak hü van het misbruik dat gemaakt wordt van belastingvrüstelllng verleend aan on derwijs- en liefdadigheidsinsteliin gen. President Truman verklaarde in zijn boodschap, die men als het be lastingprogramma der Amerikaanse regering voor 1950 kan beschouwen, dat er dringend behoefte aan bestaat de belastingen op spoor- en buskaar tjes. telefoon- en telegramkosten voor het lange afstandsverkeer en op artikelen als toiletbenodigdheden en handtassen, te verlagen. Tegen be lastingverlaging. die echter niet te- geiykertijd voorziet in nieuwe re venuen ter compensering van het verlies, zal de president zün veto uitspreken. Clayton waarschuwt: Stalin wint terrein in koude oorlog WASHINGTON. „Stalin is be- zig de koude oorlog te winnen. In dien dit zo voortgaat zal het wes telijk halfrond zich waarschijnlijk in 1955 door het communisme om singeld vinden." Aldus verklaarde Maandag de voormalige Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken, Will Clayton, voor de buitenlandse commissie van het Huis van Afgevaardigden. Als middel om het opdringende communisme tegen te houden beval hij de vorming van een federale unie van de landen van het Atlan tische Pact en andere democrati sche staten aan. Atoombesprekingen tussen België, Engeland en V.S. BRUSSEL. Op 30 Januari zul len te Washington besprekingen be ginnen tussen vertegenwoordigers van de V.S. Groot Brittannië en België over atoomvraagstukken. Er zal voornamelijk worden ge sproken over de Belgische Uranium- productie Groot Brittannië en Bel gië voelen er voor het accoord be treffende het uranium van de Congo te publiceren. De V.S. verzetten zich tegen een dergelijke openhar tigheid De Belgische delegatie zal waarschynlijk ook een poging doen de prgs van het uranium te verho gen. Het geval westerling is meer zonderling dan schrikwek kend. Zün „verovering" van Ban dung mag op romantische geesten bijzondere indruk hebben gemaakt, reëel is zü evenmin als Westerling zelf. Deze man, die in de tijd van nu een goede halve eeuw geleden zeker geen gek figuur zou hebben gesla gen in het gevolg van een Van Heutz, is slechts van één ideaal bezield: zichzelf Hij vecht niet voor zijn Mo hammedaanse geloofsovertuiging, welke hy meegekregen heeft van moeders zijde, (waardoor hg de naam van Dc Turk verkreeg), noch voor de politieke aspiraties van de deelstaat Patündan. Evenmin vecht hij daarvoor als hij ooit voor het Nederlandse belang gevochten heeft, i Zijn „ordcherstellend optreden" op Celébes nu enige jaren geleden dat helaas door te velen van ons vergoelijkt werd omdat „die Turk toch maar kans zag dc rust te her stellen". was evenzeer als zijn actie van nu geboren uit fanatisme. Een fanatisme dat spontaan gevaarlijk kan zgn, doch uitmondt in niets. Het leger van do RIS zal het met het troepje van Westerling waarlijk wel klaar spelen en een eventuele deelname van nog in Indonesië ver toevende Nederlandse troepen, zal voor ons slechts het bewijs hebben, dat de Uniegedachte ten uitvoer wordt gelegd Het enige onaangename in het ro mantische. marionetachtige gedoe van De Turk zou kunnen zijn. wan neer ergens do gedachte ging post vatten, dat Nederland Westerlings optreden zou accepteren of zelfs sti muleren als een achterbakse derde politiële actie. Geen verstandig man in Indonesië of waar ook. zal dit geloven, zeker niet na de ondubbelzinnige uit spraak van minister Van Maarse veen. die ter plaatse kon zeggen hoe hij over dc fanaticus-Westerling dacht. Ernstiger is wanneer Westerlings behoefte om te vechten en op te vallen gedeelteliik gebruikt en mis bruikt zou worden door lieden, die met koele berekening op deze ma nier de nieuwe Indonesische staat zouden willen hinderen. Mocht het zo zijn. dat inderdaad om zulk een reden de heer Ritman gearresteerd' is (een van de zeer weinige Nederlanders die men een collaborante vriendelijkheid jegens de Japanners niet kan ontzeggen), dan zouden wij zulk een figuur schuldiger achten dan een Turk. wiens levenshouding alleen bestaat uit een Don Ouichotterie van overi gens verfoeilijk karakter. En met Ritman bedoelen wij dan al die genen die, evenals na zijn ontreden op Cclebc:" ook nu nog .begrip" voor Westerlings actie aan den dag zouden leggen. RUSSEN GEVEN SPELDEPRIKKEN BERLIJN. Al behoren dan de moeilgkhcden bij de Berlunse boven grondse spoorweg weer tot het verleden, datzelfde kan geenszins worden gezegd van de moeilijkheden, die de Russen sinds enkele dagen het ver keer te land en te water tussen Berlgn en het westen van Duitsland in de weg leggen. Te Helmstadt moeten de vrachtautochauffcurs opnieuw urenlang wachten en er staat inmiddels een file voor de Russische slag bomen. die tot ruim drie kilometer Is aangegroeid. De lading van iedere vrachtwagen wordt nauwkeurig geïnspecteerd en per uur kunnen slechts enkele passeren. Hetzelfde is het geval bij het controlepunt te Marienborn. waar wachtposten, bggestaan door de Oostduitse Volkspnlitie van alle goederen facturen eisten, alsmede een verklaring van de koper te Beriyn, dat hg de waren zou accepteren. Waar deze ontbreken volgt inbeslag name. De trein van Berlgn naar Frankfort is bgna zeven uur opgehouden bij de zonegrens, omdat de Russen enkele passagiers niet wensten door te laten komt dan Russische inefficiëncy of misverstanden tussen de Oost- en Westduitse autoriteiten. Ook de op zettelijke vertraging van de dienst regeling der Bcrlijnse spoorwegen de vorige week. noemde generaal Bourne een dergelijke speldéprik. „Het doel van de Sowjets in Duitsland", zo vervolgde hij, „is en blijft natuurlijk hetzelfde: ons er uit te drijven en ook een vinger in de pap te krijgen wat het Ruhrge- bied betreft. Maar hun tactiek is veranderd en zij willen nu een po litiek van „vrede en eenheid" vol gen. Wat onszelf betreft: Wij zijn Geen blokkade, zegt Britse commandant De Britse commandant te Berlijn, generaal-majoor G. K. Bourne, heeft tegenover persvertegenwoor digers verklaard, dat al deze moei lijkheden zeker geen deel uitmaken van enig Russisch plan om Berlijn weer te blokkeren. Hij zeide, dat de Russische stagnering van het ver keer een speldeprik is. die een voorbijgaande fase vormt en in vele gevallen zelfs uit niets anders voor- hier en wij zijn hier om er te blij ven." Volgens een mededeling van een Britse beambte te Helmstadt kun nen de auto's van de westelijke ge allieerden op de gebruikelijke wijze de grens passeren, evenals personen auto's en autobussen. Het vrachtautoverkeer van Ber lijn naar Hamburg heeft Maandag geruime tijd stil gestaan, omdat de chauffeurs bevreesd waren, dat hun vervoermiddelen verbeurd zouden worden verklaard. Later vond het weer normaal doorgang. De vertraging van de interzoniale Amerikaanse trein had plaats, om dat een Russische marineluitenant onjuistheden meende te constateren in de passen van de Braziliaanse consul te Berlijn, een ambtenaar van het Braziliaanse consulaat te Frankfurt en een Duitser. De con sul was belast met een officiële op dracht en reisde onder Amerikaan se vlag. Volgens hem was de Russi sche militair die hem controleerde analphabeet. omdat hij de docu menten ondersteboven hield. Na zeven uur kwam de beslissing van hogerhand uit Berlijn, dat de Bra zilianen en de Duitser hun reis naar het westen konden voortzetten. Tij dens het oponthoud konden Britse treinen, die langs dezelfde controle post passeerden, ongehinderd door- rgden. Amerikaanse daarentegen werden aangehouden. Toen de trein tenslotte met 6 uur vertraging te Frankfurt aankwam, begaf de treincommandant zich onmiddellijk naar het hoofdkwartier van de Amerikaanse legertransportdienst in Heidelberg om verslag uit te brengen. SCHIPHOL De staatssecretaris van Marine. Schout bg Nacht H. C. W. Moorman is Maandagavond van Schiphol naar Djakarta vertrokken om besprekingen te voeren naar aanleiding van de besluiten der R.T.C., in het bijzonder over finan ciële en organisatorische kwesties. Nee toch Heus „Ik ben maar een gewone boer uit Missouri, die het per ongeluk tot een hoog baantje heeft gebracht", aldus pres. Tru man van de V.S., „maar ik vind, dat ik wel een beetje teveel ver antwoordelijkheid moet dragen". „Wij hebben genoeg van die voortdurende gifgas-oefenin gen. Onze kinderen worden ab normaal. Haal a.u.b. oude gif gasdump bij ons weg," aldus request van inwoners van Al- berbury (E.)die reeds 133-maal gifgasocfcning hebben gehouden sedert 1039. Verloofde van juffrouw te Pittsburgh werd kwaad, toen anonieme bewonderaar haar tel kens bloemen en hem telkens de rekening ervoor liet sturen. In Oklahoma City brak dief in nette garage, stal auto van 1948 en zette er een andere ge- stolene van 1937) voor in de plaats. Die van '48 verruilde hij even later voor een van '49 en toen pas verwijderde hij zich naar veiliger oorden. Uit de Post Gazette: „De enorme groei van mijn toma ten schrijf ik toe aan het feit, dat ik katten haat. Men kan zeg gen, dat ik mijn tomaten er me de mest!" Uw kolengulden Woensdac '!5 Januari kunt u op het dlchtst-bijzijnde postkantoor tegen inlevering van bon 544 (Le vensmiddelenkaart 909) uw kolen- gulden innen, als uw naam begint met Li tot cn met Me. Donderdag 26 Januari a s. lüir-zU aan de beurt wier naam begint met Mi tot en met No. zelfde voorwaar de. Bemanning in veiligheid (Eigen bericht) ROTTERDAM. Lloyd's seint ons, dat het Nederlandse kust vaartuig Nottingham Zondag middag op de rivier de Hum ber is omgeslagen cn gezonken. De bemanning werd gered. *Het 399 ton bruto metende motor schip Nottingham, dat in 1934 werd gebouwd en eigendom is van de Scheepvaart- en steenkolen maat schappij te Rotterdam, was Zaterdag met een lading stukgoed van Harlin- gen naar Goole vertrokken. Zondag middag, toen het schip de rivier de Humber was opgevaren, moest het vaartuig opdraaien. Het werd daar bij door de getijdestroom, die ter plaatse de zeer hoge snelheid van 7 a 8 mijl per uur kan bereiken, ge grepen en tegen een modderbank ge dreven. De stroom drukte door en wel met zo'n kracht, dat de Notting ham over bakboord werd omver ge drukt en zonk. Bij hoog water ligt het vaartuig ge heel ondergedompeld. Bij laag tij is geconstateerd, dat de luiken van het voorruim zijn losgebroken. Het luik hoofd van het achterruim is intact gebleven. Vertegenwoordigers van de techni sche dienst van de S.S.M. zijn ter plaatse gearriveerd om de mogelijk heid tot berging van het gezonken schip te onderzoeken.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1