Nieuwe richtlijnen voor begrotingsbeleid Rallye-rijders gieren in koude nacht door Amersfoort ZUT noteert een goed maar kalm verenigingsjaar Noteert e even „De Vergulde Wagen" wint met 2-4 van „Centraal" Inbrenging van gronden in het Grondbedrijf 2 Dinsdag 24 Januari 1950 Politie danst Samba om de voeten warm te krijgen Uit twee richtingen kwamen vannacht de deelnemers aan de rallye de Monte Carlo Amersfoort binnenrijden op weg naar de controle te Amsterdam, het ene gedeelte kwam uit Hengelo en reed Amersfoort binnen via Hoevelaken, het andere kwam uit het Zuiden uit Venlo. Al om een uur of vier vannacht hadden de verkeersagenten hun posten betrokken. Motoragenten patrouilleerden op de wegen, die de rallye rijders zouden gebuiken. De gemeentereinigingsdienst trok er op uit met zandwagens maar daarvan behoefde weinig gebruik te worden gemaakt. Het was bitter koud; de agenten maakten samba bewegingen om hun voeten warm te houden en de motorrijders die af en toe een praatje kwamen ma ken veegden koude tranen uit hun ogen. Belangstelling was er niet eerder dan tegen een uur of zes- Toen stoven soms wel vier a vijf auto's achter elkaar Laan 1914 op De gemeentereinigingsdienst trok er op uit met zandwagens maar daarvan behoefde weinig gebruik v/orden gemaakt. Het was bitter koud; de agenten maakten samba bewegingen om hun voeten warm te houden en de motorrijders die af en toe een praatje kwamen maken veegden koude tranen uit hun ogen. Belangstelling was er niet eerder dan tegen een uur of zes. Toen sto ven soms wel v.er a vijf auto's achter elkaar laan 1914 op. Dan was het weer een poosje stil. Een enkel moment later naderde er weer een hele sliert auto's. De eerste auto was omstreeks kwart voor zes verschenen, de laatste pas seerde Amersfoort tegen half negen Brigadier v. d. Broek, van de mo torbrigade. ging om 9 uur zijn pos ten langs. De halfverkleumde agen ten mochten zich gaan afmelden op het bureau. Ze hadden het erop zitten. Hun rallye de Monte Carlo. Deel van Amersfoort in het donker De bewoners van d-a Kamp en het Hogewegkwartier. zaten Maandag avond plotseling in het donker. In de andere stadsdelen knipperde het licht wel even, maar bleef toch branden. De oorzaak ligt in ccn storing van de electrisehe kabel tus sen de politiepost Hogeweg cn het waterleidingbedrijf Zij ontstond om ongeveer kwart over negen. Het mi litair Hospitaal aan de Hogeweg, bleef ongeveer een half uur van electriciteit verstoken. Men stelde de noodverlichting in werking. Op sommige plaatsen in de stad brandden de electrisehe lantaarns ook niet meer. Puem-personsel slaagde erin na enige tijd de storing op te heffen. Verbetering vart woningen De woningen Scherbierstraat 14 en 16. verkeren in een zodanige slechte staat, dat het aanbrengen van verbeteringen noodzakelijk moet worden geacht, nu in ver band met de bestaande woning nood afbraak voorshands niet mo gelijk zal zijn. Na een weinig ingrijpende ver bouwing. zullen beide panden weer geruime tiid behoorlijk be woonbaar zijn. De verbeteringen betreffen onder meer het optrek ken van de voorgevel van het per ceel Scherbierstraat 16 in over eenstemming met die van Scher bierstraat 14, waardoor een be langrijke vergroting der slaapge legenheid op de verdieping wordt verkregen De zijgevel van eerst genoemd perceel is dermate slecht, dat deze geheel zal moeten wor den vervangen. B. en W. vragen een crediet van f 2500.voor uitvoering van de verbouwing. KLM-avond in ..Amicitia" Leden van de afdeling Amersfoort der Ned. Reisvereniging, van de ver eniging Oost en West van de Mij. tot Nut van 't Algemeen, alsmede vele leerlingen van Amersfoortse middel bare scholen, woonden Maandag avond in „Amicitia" een interessante KLM-avond bij, die aangeboden werd ter gelegenheid van het inmid dels alweer gevierde dertig-jarig be staan der luchtvaartmaatschappij. De bijeenkomst werd geopend door drs J. Melchior. de voorzitter van de NRV, afd. Amersfoort, die het woord gaf aan de chef van de afd der KLM, de heer A. C. Leenders. Deze hield een inleiding over de groei van de KLM in de afgelopen dertig jaren. Hij beschreef eerst een luchtreis van Amsterdam naar Londen in 1920 met de oude De Havillands, waarin twee passagiers ietwat ongeriefelijk konden „zitten" en daarna vertelde hij .hoe men heden in luxueus inge richte toestellen naar Lissabon vliegf. Een door Polygoon uit journaals samengesteld filmpje toonde de evo lutie van de KLM sinds 1920 Oude opnamen riepen herinneringen op aan de eerste vluchten naar Indone sië, naar West-Indie en Zuid-Afrika. We zagen de Uiver nog eens terug komen uit Melbourne. Het was al lemaal erg interessant. Na de pauze sprak de heer Leen ders nog een keer. Ditmaal leidde hij de kleurenfilm „Vleugels over de Ca- raibische Zee" in. die al evenzeer met aandacht werd gevolgd. Ijsbaan geopend Vanmorgen om elf uur werd de baan van de Amersfoortse IJsvereni ging aan de Rubensstraat voor kin deren geopend. De dikte van het ijs was toen ongeveer vier en een halve centimeter. De mogelijkheid Is niet uitgesloten, dat de baan in de loop van de middag ook voor volwassenen wordt ge opend. Esperantisten werken onvermoeid voort In het Volksgebouw hield de plaatselijke afdeling van de Bond van Arbeiders Esperantisten Maan dagavond haar jaarvergadering. Uit de jaarverslagen van de secre taresse; de penningmeester en de leider van de boekendienst en bi bliotheek klonken hoopvolle ge luiden. De afdeling heeft een jaar van intense activiteit achter de rug. Het ledental onderging even wel geen verandering doordat het afgelopen jaar een aantal leden naar andere plaatsen vertrok Nieuwe Esperantisten namen hun plaatsen in zodat het ledental op 43 kon worden gehandhaafd. De groei van de afdeling blijft echter geen illusie. Men zal zich blijven concentreren op uitbreiding van het ledental. Als afgevaardigden naar de jaarvergadering van het district van de Bond van Arbeiders Espe rantisten wees de vergadering de heer J Roskam en mej. E. Roos aan. In de kascommissie werden mevr. Peters en de heren Kok en Jonkman gekozen. De bestuursformatie onderging slechts een geringe wijziging. De heer Roskam, die binnenkort 'onze stad gaat verlaten, moest als be stuurslid bedanken. In zijn plaats werd de heer Smit gekozen. De secretaresse, mevr. PoortProcee, die zich eveneens niet meer her kiesbaar had gesteld, zal deze functie nog een jaar blijven ver vullen Er waren geen candidaten voor deze functie. De vergadering besloot voorts met ingang van 31 Januari a.s. de conversatie-avonden te doen hou den op Dinsdag. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB - S5S3*.;,: 1187. Weer herneemt de potvis zijn koers in Zuidelijke richting en wat Rob ook doet, hij kan de vis niet bewegen terug" te keren naar het eiland, wat hem trou wens ook minder ge wenst voorkomt, nu Lupardi het dier ken nelijk uit de weg moet ruimen. Weer duurt de tocht vele dagen en nachten en Rob, die met de dag meer ver zwakt heeft alle hoop op redding al opgege. ven. De potvis voegt zich na enkele dagen bij een school andere potvissen en wanneer de volgende ochtend de I potvissen vluchten snel; blijkbaar duchten zij I koers van het schip. Zou dat hem redding zon opgaat, ziet Rob in de verte een schip, gevaar. Maar de potvis van Rob blijft rustig i^^en brengen? dat recht op de school aankomt. De andere rondzwemmen. Rob volgt nieuwsgierig de kunstbescherming Tot distrlctshooid kunstbescherming zijn 1n de provincie Utrecht benoemd in district 1- lr G M Leeuwenberg te Utrecht: in district 2: H A. Pothoven te Amersfoort. Waardering voor de sportstichting „Goed, maar een kalm jaar", was het kenmerk, dat de voorzitter van de Amersfoortse Wandclvereniging „Zonder Uitvallers Terug", de heer Th. Kley, aan de activiteit van zijn vereniging tüdens het afgelopen jaar verleende. Hij zeide in 7.(jn openingswoord tydens de Maandag avond in Hotel Rlehe gehouden jaarvergadering echter nog meer. Behalve de uitzonderlijke prestaties tijdens de Vierdaagse in Nijmegen en op enkele andere lange afstan den, werden geen od val lende ver richtingen door ZUT-lcden geno teerd. Toch ging de heer Kley in ge dachten terug naar de geslaagde wandeltochten, waaraan door ZUT- leden werd deelgenomen Hij bracht dank aan zijn mede-bcstuursledén voor de prettige samenwerking en in zijn dank betrok hij ook de Amersfoortse Sportstichting. Het is aangenaam, zo zeide hij. dat wij van de zijde der autoriteiten steeds meer belangstelling ondervinden. De di recteur van de Amersfoortse Sport stichting, de heer B. Verschuur, noemde hij een man, die gehoor geeft aan wensen en klachten. De heer Kley meende, dat men met de Sportstichting reeds tot een prachtig resultaat is gekomen. Het mag wel Burgerlijke Stand Geboren: Metha Aartje, d, v G Bik ker en A. H M Oostra; Willy, d v. W. Polhout en G. v. Drie; Johannes Marti- tinus. z. v. R. v. Gulik en H W de Wit; Margaretha Stcphanla Bertha, d v. J M. C Achterberg on M. I. Smet; Wou- tcra Jeannette Elisabeth, d. v. J. H van Nlmwegen cn W. Niezen; Leendcrt Bcr- tus, z. v. L. B v. 't Hof en M C. te Beek. Barbara, d. v H. Pot en E Steen beek; Bcrendina. d v. G. Boute cn M. Dekker; Agnes, d v. A. Vivié cn J. Plulgers. Overleden: Helena Scheper, 40 j geh. met J. Hol. Antonius Adrianus Schoon- derbeek, 7 mnd GRAND THEATRE: ..Mr. Belvedere loopt college", alle leeftijden. Zon dag: 2. 4.15. 6.45 cn 9 uur. Ov. da gen: 2.30, 6.45 en 9 uur. Donder dag 26 Januari. Aanvang 8 uur pre. cies; Jubileum-voorstelling Albert v. Dalsum: „De moord in de ka.he- draal" CITY THEATER: „The time. the place and the girl", alle leeftijden. Zon dag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. da- dagen* 2.30, 6 45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t.m. Maandag: „Black Bart de vrij buiter" 14 Jaar. Van Dinsdag t m Donderdag ..Song of sehcrezada" 14 jaar. Vrijdag en Zaterdag; 2 30. 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30 cn 8 uur. Zond 2. 4,15. 6.45 cn 9 u. 24 JAN* Amicitia 20 uur „AG" Het bal let der Lage Landen. Mv. Ams- vorde 20 uur Jaarverg, Neptu- nus 25 JAN Franks Lunchroom NVEV jaarvergadering. 26 JAN Markthal. 14 uur Alg. Bond v. Ouden van Dagen Cabaretvoor stelling „Mens durf te lachen" 27 Januari Gebouw Speeltuin Marconi straat, 20 uur Zangavond van de NoJ. Vereniging v. d Volkszang 28 ën 29 Jan Int. School v Wijsbe geerte resp 15.30 cn 10 00 uur Stu. dieconfercntle „Wereldregering" OPENBARE LEESZAAL. Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u.: bovendien Dinsdag- on Vrijdag avond van 7—9 uur Uitlening voor kinderen. Woensdag en Zaterdag middag van 2.304 30 uur Leeszaal dagelijks van 10—12 30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 710 uur. R.K OPENBARE LRF.SZAAL - Wllers- straat 2. geopend van 10—1 uur en 2.305.45 uur Maandag cn Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12 30 uur Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Dook Everse in Amers. foortse Academie voor Beeldende Kun sten Dagelijks geopend 105 uur cn van 7—9 uur. Zondags van 2—5 uur. DR. DJUANDA, minister van Economische Zaken der Repu bliek Indonesië, met zijn assis tenten bij aankomst op het vlieg veld Idlewind in de Ver. Staten. Vooraan dr. Djuanda. Achter hem (van voor naar achterBosuki Djatiasmore; Abdul Karim; Mo hammed Thajeb en Liem Tjiauw Hoen. Verkoop van grond aan Beetslaan B. en W. stellen de raad voor aan de heer J. J Vahstal, bouw kundige te Amersfoort, te /verko pen een tweetal percelen bouwter rein. gelegen aan de Beetslaan, (oppervlakte ongeveer 1962 m2.) voor een koopsom van f 11.250, Ons dagelijks teveel Alle kleine overtredingen, die er zo ongeveer te begaan zijn, stonden in het polijie-rapport van Maandag. Noem maar op; fietsen zonder licht, venten zonder vergunning, in ver boden richting rijden, links door de bocht enzovoort. Bovendien werd er nog een jonge man aangehouden, die uit een inrich ting in Zeist ontvlucht was. r~ -\ biljartuitslagen Cadre-klasse: CentraalVergulde Wagen Tweede klasse lihre TheomlenNieuwe Kei Derde klasse libre' Metropole IIAnimo 1 Goudcr. Ploee IIIKOT I Vierde klasse libre Vergulde Wagen IV— Soesterkwartier II Zonneheuvel II—Nieuwe Kei II 62 Zesde klasse llbre: Middelwtfk ni-Zonnehcuvel III 2—6 Metropole V—Verguld* Wagen V 4—4 2—6 8-0 -J Verrassende strijd in cadre-klasse Hoewel in de ontmoeting tussen Centraal I en Vergulde Wagen I. welke Maandagavond in Café-Res taurant „Centraal" te Soestdijk plaats had, geen hoge moyennes werden bereikt, viel er toch veel te genieten. Het was jammer dat het vreemde materiaal voor enkele spelers een handicap vormde, waar door zij enkele malen ontijdig ble ven „steken". De Centraal-speler Waasdorp, die tegen Hietink de eerste partij speel de. nam reeds in de eerste beurten een voorsprong door enkele kleine series waartegenover de Amers- foorter, die met het materiaal ab soluut niet overweg kon, heel wei nig stelde. Na dertien beurten was de stand 9147. Het bleef de gehele partij zo doorgaan en toen in de 26- ste beurt Waasdorp de laatste van zijn 250 caramboles maakte bleef Hietink op 128 staan. Verkerk begon met een vlotte vijf en dertig doch na dit veelbelo vende begin kwamen een aantal slechte beurten, waarvan Steffen dankbaar profijt trok om zich in te spelen. Het resultaat hiervan was dat de Amersfoorter na een „ver- kenningsaanval" (in de vijfde beurt een serie van 18) in de zesde beurt een serie van 52 caramboles ter tafel bracht, waarmede hij de leiding van de Centraal-speler overnam. (5485) Verkerk kreeg daarna de gelegenheid weer wat op te halen waardoor de partijen in de elfde beurt vrijwel gelijk kwamen (96105). Dit bleef zo tot de 23ste beurt (164170) waarna Steffen aan de beurt kwam en de aanwezi gen verraste met een, in doelbewust spel, gescoorde slotserie van tachtig caramboles. Bregman zat in het begin van zijn partij tegen Ko Stalenhoef vol komen „vast". Wat hij ook probeer de het wilde niet lukken en toen dan ook de veertiende beurt was gepasseerd stond hu nog slechts op 36. Zijn tegenstander had. hoewel ook hij niet bijzonder op dreef was met 68 caramboles een voorsprong genomen. Hierin kwam verandering toen Bregman eindelijk de maat enigszins te pakken kreeg (16 beur- B. en W stellen de raad voor ln het grondbedrijf in te brengen; 1 de opstallen, voorkomende op een destijds aan de N.V. Handelsonderne ming „Alba" verhuurd terrein aan de Nijverheidsstraat 2 een strook grond, openbare weg. groot 84 m2 en een perceeltje wel land groot 271 m2, gelegen nabij de Oude Soesterweg 3 een strook grond, deel van de Mia. cowcg groot 215 m2 4 vier tot bouwterrein bestemde per celen 'grond, respectievelijk gelegen aan een nog niet aangelegd gedeelte van de De Genestetlaan en aan een weg. geprojecteerd ten zuiden van de ze laan gToto ongeveer 1 1455 hectaren 5 een aan de Soesterweg tegenover de Noack's fabrieken gelegen terrein met de daarop voorkomende opstallen, op pervlakte 6071 m2; 6 een perceel grond, gelegen aan de L:/»ndcrtseweg. groot 665 m2 7 .en perceel bouwterrein, gelegen aan de Hooglandseweg groot ±917 m2 8 drie terreinen, gelegen aan de Llen- .dertscwee respectievelijk ter oppervlak te van 505 m2 465 m2 en 515 m2; 9 een wonlne met grond aan het Monnlkenoad. groot 710 m2 10 een strook grond, gelegen aan en nabij de Jan van der Heydenstraat, groot 1110 m2; 11 een opstal voorkomende op een aan de Heemsk/rklaan gelegen terrein Ivm Duits badhuis): 12 twee stroken grond gelegen res. oecf'eveMlk aan de Nijverheidsstraat en de Geldersestraat oppervlakte 2785 m2 13 een huis met grond nabij de Eve- rard Meystcrweg. groto 17.55 aren. 14 een huis met grond nabij de Hoog landseweg groot 45.83 aren 15 3 houten gebouwen op stenen voet, voorkomend op een terrein gelegen na bij de Laan 1914; 16 2 huizen met grond aan het Mon nikenpad groot 870 m2; 17 vier hulzen met grond aan de Mo lenbuurt groot 1985 m2 18 twee huizen met garage en grond aan de Woestijgerweg groot 1829 m2 19 een terrein aan de Kruiskamp. groot 18 aren. alsmede delen van de Llendertseweg. tezamen groot 80 m2; 20 een complex bouw. en welland, met de daarop voorkomende boerderij, staande en gelegen nabij de Kruiskamp en de Lageweg, oppervlakte van 6.6049 hectaren 21 een perceel Industrieterrein aan de Nijverheidsstraat grotot 1445 m2; 22 drie woningen met grond tussen de Woestijgerweg en de Leusderweg, oppervlakte 3426 m2; 23 vijf woningen met grond aan de Soesterweg tezamen groot 7107 m2 24 percelen grond aan Carteslusstr. en nabij de Celsiuss'r. en Stephenson- straat ter gezamenlijke oppervlakte van 3 7730 hectaren 25 percelen grond ln het Krulskamp- kwartier oppervlakte 9120 m2; 26 een perceel Industrieterrein aan de Nijverheidsstraat groot 2500 m2 De inbreng van onder 9 genoemde aankoop eeschiedt met Ingang van 1 Januari 1950 De andere verkrijgingen worden met Ingang van de datum der verkrijging ingebracht. ten 7870). De zeventiende bracht Ko Stalenhoef een vlotgespeelde 32 waardoor hij opnieuw een voor sprong nam. Het antwoord van Bregman kwam pas enkele beurten later, doch dit was dan ook afdoen de. De achterstand werd ingehaald en in een coorsprong omgezet. De Amersfoorter zette de bekroning op zijn fraaie eindspurt door een goed- gespeelde slotserie van 48 caram boles, waarmede hij De Vergulde Wagen tenslotte een 42 overwin ning bezorgde. Door deze overwinning hebben de Amersfoorters in de cadreklas- se de leiding van Centraal overge nomen. 250 170 24 35 7.08 250 250 24 80 10.41 220 220 26 35 8.42 250 128 26 29 4.92 220 153 25 32 6.12 220 220 25 48 8.80 haast een unicum in ons land heten, dat voor deelnemers aan de Vier daagse een geldelijk bedrag wordt uitgetrokken. De Sportstichting re serveerde voor dit jaar namelijk f 500. Een verheugend resultaat noemde de heer Kley ook de Twee daagse, die op 31 Juni en 1 Juli zal worden gehouden De secretaris, de heer G. Bos huizen, maakte in zijn jaarverslag ook melding van het kalme, doch opgewekte verenigingsleven tijdens het afgelopen jaar. De avondvier daagse. maar bovenal de Nijmeegse Vierdaagse, waren vreugdevolle uitschieters. In Nijmegen volbrach ten 34 ZUT-leden (geen enkele uit valler) de monstertocht en het aan tal gouden kruisdragers bedraagt momenteel vier. Het ZUT-bestuur was in 1949 als volgt samengesteld: Th. Kley (voor zitter); G. Boshuizen (secretaris); D. Vosselman (penningmeester); C. H. te Roller (tweede secretaris) en C. Veenendaal (commissaris). Aan vijftien wandeltochten werd deelgenomen, terwijl individueel de heren W. ter Wolbeek en J. de Sain op de lange afstand uitzonderlijke prestaties verrichtten De trainings- tochten werden goed bezocht en de winterserie-wandeltochten hebben bewezen levensvatbaarheid te be zitten. Het seniorenledental bleef vrijwel stabiel, terwijl het le dental der jeugd nog verder achteruit liep. Op 31 December 1949 waren ingeschreven 74 A- ledcn, 17 B-leden en 78 dona teurs. Vorig jaar bedroegen de ze cijfers resp. 82. 36 en 77. Financieel mocht het jaar 1949 voor ZUT ook goed genoemd wor den. De penningmeester ontving een bedrag van 1828.90. waartegenover hij aan uitgaven 1509.46 noteerde. Op 31 December 1949 was in de kas een batig saldo van f 319.44 aan wezig. De kascommissie verzocht de ver gadering de penningmeester te de- charcheren. De aftredende bestuurs leden, de heren Kley en Vosselman. zagen geen candidaten tegenover zich gesteld cn werden bij accla matie herkozen. Tenslotte deed de heer Kley nog enkele mededelingen over het pro gramma voor de komende maanden. Op 4 Februari zal het 17-jarig be staan worden gevierd en op 12 Fe bruari zal de laatste winterserie- tocht naar Zonnegloren worden ge houden. Op Zondag 11 Maart wordt het wandelseizoen voor de ZUT- leden geopend met een tocht in Abcoude. ZEVENTIEN MON TEURS van de DC-6 lijn inspectie van de KLM bouwden tijdens de wachturen een test wagentje, waardoor men in staat is de mo tor van een vliegtuig, dat in de hangar in re visie is. te inspecteren. Vroeger legde de pi loot van een vliegtuig eens de hand op de cy linders. om te voelen of zij allemaal nog werkten. Af en toe snoof hij of hij geen schroeilucht rook, want dan zou een of ander onderdeel warm zijn gelopen. Sindsdien is er veel bij de lucht vaart veranderd. Een samenstel van aan- draaien buiten de han- wijssystemen, aange- gar. Daar bleek dan of bracht aan alle vitale de storingen op de onderdelen van de te- juiste wijze waren her- genwoordige vliegtuig- steld. Zo niet, dan wer- motor maakt het thans den de motoren gestopt de boordwerktuigkun- en ging men de oor- dige mogelijk in dQ zaak onderzoeken. Dit stuurhut van minuut kostte veel tijd en tot minuut vast te stel- brandstof. Ien hoe de gedragingen DRIE WELPEN BODEN Prins Bernhard bij zijn bezoek aan Willemstad een geschenk aan op het Fortplein. Links gouverneur Ir. L. A. H. Peters. WAT VOOR WEER? Het blijft vriezen Nadat gedurende het weekeinde in ons land de vorst tijdelijk ver dreven werd door het binnendrin gen van minder koude lucht uit Zuid-Scandinavië, vormde zich bo ven West-Rusland een hogedruk- gebied, dat nu met zeer koude lucht gevuld is. Plaatselijk komen daar temperaturen van meer dan 30 gra den onder nul voor. Oostelijke win den voerden deze lucht over mid den-Europa in de richting van ons land, zodat de vorst hier opnieuw terugkeerde. In de afgelopen 24 uur breidde het hogedrukgebied boven West-Rusland zich vooral in de richting van de Balkan uit; tegelij kertijd begonnen de barometers in onze omgeving en in Frankrijk vrij snel te dalen. Deze ontwikkeling had tot gevolg dat de oostelijke luchtstroming over onze omgeving in kracht toenam en de toevoer van de koude lucht werd versterkt. Hierdoor begon de temperatuur in ons land in de loop van de nacht flink te dalen, zodat er vanmorgen op vele plaatsen ongeveer 8 graden vorst genoteerd werd. Op de Oceaan handhaaft zich een flinke depressie-activiteit. Een sto ring, die gisteren bij de Azoren lag, trok naar de Golf van Biskaye cn beweegt zich thans in de richting van het Middellandse Zee-gebied. Het ziet er evenwel naar uit, dat de depressie-invloeden zich voor lopig nog niet over West-Europa zullen uitstrekken, zodat de vorst zich hier zeker de eerste paar da gen zal kunnen handhaven. VIER SCHAATSWEDSTRIJDEN Zo mogelijk zullen Woensdag 25 Januari de volgende wedstrijden onder auspiciën van de KNSB wor den gehouden. Te Drachten: kortebaanwedstrij- den voor vrouwen om geldprijzen; Te St. Pancras en Warmenhuizen: nationale wedstrijden over de af standen 500, 1500 en 3000 meter; te Geldrop: kampioenschap van Noord Brabant over de afstanden 500, 1500 en 3000 meter. Toestand op Hainan voortdurend beter TAIPEI. De communistische kansen op een succesvolle invasie op het eiland Hainan nemen, vol gens niet-Chinese waarnemers, met de dag af. Tegelijkertijd deelt de commandant van de strijdkrachten op Formosa mee, dat men daar tegen iedere aanval is bestand. Op Hainan wordt volgens de na tionalisten de toestand voortdurend beter. De nationalistische lucht macht onderneemt bij mooi weer dagelijks aanvallen op de commu nisten en brengt grote verliezen toe aan de rode invasievloot. Op Hainan is weer een lading tanks gearriveerd uit de Ameri kaanse leger surplusgoederen. Zij zijn door particulieren geleverd en verscheept. De Amerikaanse rege ring heeft met deze transactie niets uitstaande. Vliegende Volkspolitie mag niet wegvliegen BONN. De Russen nemen strenge voorzorgsmaatregelen om te voorkomen, datDuitse piloten van de „Volkspolitie" der Oostelij ke zone met hun toestellen naar het Westen ontkomen. Geen vlieg tuig met een Duitse bemanning mag starten zonder begeleiding van ten minste drie Russische vlieg tuigen. Kerknieuws Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Oude Tor.ge. R. Jonge- breur te Mastenbroek. Te Monniken, dam. S Bijl te Welsrijp cn Bayam. Te Wijk bij Heusden H. N, van Hens- bergen te Schalkwijk, Benoeir-d tot hulppredikant te Aslen, ds Petri te Diriam. Aangenomen naar Epe (toez.) W. de Rooy te Francker Bedankt voor Ommen H Stolk te Schevenlngen, Geref. Kerken Beroepen te Den Burg (Texel). J. H. van Halsema candidaat te Ermclo. Te Harlingen, Th Boersma te Uithul- zermeeden. Tc Hornhuizen F. J. Hagen Jr candidaat te Voorburg. Aangenomen naar Parijs. F. J. Jonk hof te Breda. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Maarssen. J. Jongeleen te Bussum Bedankt voor Schcveningen. N. d« Jong te Middelhamis. van de motoren zijn. Regelmatig moeten de ze mechanische zintui gen van iedere vlieg tuigmotor worden ge- Thans neemt 't door de 17 monteuren ge construeerde testwa gentje de taak over, die de motoren tijdens Gedeputeerde Staten wenden zich tot de Utrechtse gemeentebesturen controleerd. Tot voor het proefdraaien heb- kort kon deze controle ben in verband met het alleen plaats vinden controleren van het door een tamelijk om- aanwijssysteem. Door slachtig doormeet-sys- deze uitvinding wordt teem. De revisie werd veel tijd en ook veel beëindigd met proef- brandstof bespaard. Ged. Staten hebben d.d. 10 Jan. 1950 een circulaire gericht aan de gemeentebesturen in dit gewest, betreffende het door de gemeenten te voeren begrotingsbeleid. In deze nota, welke door B. en W. van Utrecht aan de Gemeente raad ter kennisneming wordt voor gelegd, citeren Ged. Staten een brief, door de Minister van Finan ciën gericht tot zijn Ambtgenoten. Uit deze brief halen wij de vol gende passages aan: „Naar mijn oordeel heeft de ontwikkeling van de financiële toe stand thans een zodanig stadium bereikt, dat de verantwoordelijk heid voor het financieel beleid in het komende jaar alleen is te aan vaarden, indien in alle lagen van het Staatsapparaat het besef door dringt, dat de begrotingsbedragen voor 1950, zoals deze door de Staten-Generaal in eerste instantie zullen worden aanvaard, afgezien van de uit de devaluatie en uit eventuele nieuwe wettelijke maat regelen voortvloeiende verhogin gen, beschouwd zullen moeten wor den als absolute maxima, terwijl het voortdurend streven erop ge richt zal moeten zijn de werkelijke uitgaven zoveel mogelijk beneden de maxima te houden, ook door uitstel van bepaalde uitgaven tot een volgend jaar. Voorts zal in nog sterkere mate dan voorheen bij onvermijdelijke overschrijding der begrotingsma xima daarvoor compensatie moe ten worden gevonden door inkrim ping van andere voorzieningen. Deze laatste eis ware ook in be ginsel aan te houden bü verhogin gen welke onafwijsbaar noodzake lijk zijn als gevolg van de deva luatie. Ook al liggen er reeds moeilijke jaren achter ons, moest tot lieden geen enkel jaar na de oorlog wor den tegemoet gezien onder zodani ge ongunstige ontwikkelingsmoge lijkheden met betrekking tot ons budget als voor het jaar 1950 het geval is." „Slechts in eendrachtige samen werking kan aan de moeilijke fi nanciële toestand het hoofd wor den geboden." Ged. Staten merken op, dat veel van wat de minister te kennen heeft gegeven voor 't begrotingsbeleid van 't Rijk, ook mutatis mutandis niet anders geldt voor het beleid der ge meenten het is noodzakelijk, dat streng de hand wordt gehouden aan art. 248 der Gemeentewet. Afgezien van de uitzonderingsgevallen moet met het doen van uitgaven worden gewacht tot dat de vereiste goed keuring t.a.v. de desbetreffende be grotingspost is verkregen. Indien verhoging van uitgaafposten onver mijdelijk is, zal deze gepaard moe ten gaan met aanwijzing van een reële dekking, ev. in de vorm van verlaging van andere uitgaafposten. Reservering ook met 't oog op volgende ongunstige jaren is hoogst gewenst en niet verantwoord is het, dat thans over gereserveerde mid delen zou worden beschikt voor het sluitend maken en sluitend hou den van de gewone dienst. Om een goed beeld te krijgen van de totaliteit der kapitaals-uitgave is het noodzakelijk dat voor de ka pitaalsuitgaven voor de volgende jaren een plan wordt gemaakt, waarin deze naar hun prioriteit worden gerangschikt en w. irin te- tevens de financiële gevolgen voor de gewone dienst in de komende jaren worden vermeld.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2