Niet krabben Gezelschap op het Binnenhof vormt eigen wereldje staakt betalingen Vijfhonderd Oostenrijkerfjes valt het afscheid zwaar DÉBRAUNE Nieuwe wegen voor de volksgezondheid Met Maagd van Zundert op de voorruit Trekkender afdelingen een vaak onbegrepen handeling Kwhtig toch Kromp/rij LAXEER-AKKERTJES Mobilisatie-oorlogskruis ook voor burgers beschikbaar i r7—n Waarom vermoeien we ons eigenlijk zo?" Dinsdag 24 Januari 1950 o (Van onze parlementaire redacteur) „Politiek?" Er komt een smadelijke trek om de mond. En dan. hoog hartig: „MO niet gezien! Ik blijf liever gezond!" Na zo*n smalende uitlating met het hoofd In de wind verder gaan. schijnt een soort zelfvoldoening te geven. Vooral wanneer men dan ook nog op een toon. welke niet is mis te verstaan, te kennen heeft gegeven: ..Ik bemoei me niet met politiek!" Maar zij. die zo spreken, vergeten, dat de politiek zich dagelijks met hen bemoeit. Daarover wordt dan aan de bittertafel schande gesproken, maar darayan wordt niemand wijzer, hoogstens verstokter in de onwetendheid omtrent vraagstukken, waarvan ieder staatsburger, en -burgeres, op de hoogte behoorde te zijn. ten de werkelijkheid levend gezel schap. dat daar op het Haagse Bin nenhof verblijft Kamerleden zijn heel schappelijke mensen, wanneer men ze op een ver gadering medemaakt. maar in Den Haag verkeren zij in een eigen we reldje. waarin hun handelingen aan de openbaarheid onttrokken zijn of voor de niet-ineewiide onbegrijpe lijk schijnen. Op 31 Januari a s. komt de Kamer na het Kerstreces voor het eerst weer bijeen en be gint dan met zo'n voor de ma?*a der Nederlanders onbegrijpeliike handeling: het ..trekken" der afde lingen In de kranten leest men dat deze handeling heeft plaats gehad ?n misschien ook nog wie tot voor zitters der afdelingen zijn gekozen, doch daarmede wordt niet duidelijk, dat deze ..afdelingen" een onont- aeerlijk fundament vormen van de parlementaire werkzaamheden. Fundament van het parlementaire werk Wat dit betreft hapert er aan ons onderwijs wel het een en ander, doch het gebrek aan kennis vèn en belangstelling vóór de wijze, waarop ons land wordt bestuurd, en voor de parlementaire arbeid in het bijzon der. is niet alleen daaraan te wijten. Er is 'n soort afkeer voor alles, wat in deze sfeer thuis behoort, waar voor geen redelijke gronden zijn aan te voeren. Ieder, die een beetje ge ringschattend spreekt over het ..ge praat" in de Tweede Kamer en daarbij dan nog in het geding brengt, dat de Kamerleden alweer proberen om hun eigen salaris te verhogen kan bij voorbaat op in stemming rekenen Deze instem ming is in een democratisch land. waar de persoonlijke vrijheid staat en valt met de goede functionnering van het parlementaire stelsel, wel ee~ vcbiisterend. Nu moet erkend worden, dat er zeer weinig gedaan wordt en gedaan Is om het volk op de hoogte te brengen van hetgeen er in de Tweede Kamer gebeurt Van een belangrijk deel der binnenkamerse werkzaamheden verschijnt nauwe lijks een weerslag in de pers en de Kamer zelf schijnt de behoefte niet te gevoelen dat zij duidelijker zicht baar midden in het volk staat Voor de gewone burger is het. ondanks wat er over de onenbare vergade ringen en het nfdelingsonderzoek publiek wordt, min of meer een bui- „Es ist nicht wahr LUENEBURG. De voor malige Duitse generaal-majoor Otto Ernst Renier, dezelfde, die in 1044 het complot tegen Hitier verijdelde, is blijkbaar zijn eigen verleden zozeer vergeten, dat hij gezegd heeft: „Het is niet waar, dat er verzet tegen het regime van Hit Ier was". Hij sprak op een vergadering van een ex treem rechtse "partij en zei o.a: ook: „De legende van Duitslands collectieve schuld en het sprook je van de Nazi-concentratie- kampen zullen verdwijnen. De beschuldigingen tegen 't Duits land van Hitier zijn bakerpraat jes." Misschien was dit zelfs de leider der partij, dr. Fritz Doris, te kras. In ieder geval viel hij flauw op het moment, dat hij het met de vroegere keizerlijke Duitse adelaar versierde podium betrad. Hij werd de zaal uitge dragen zonder dat hij een woord had gezegd. Wat wij in elk ge val niet betreuren sJ Bank Schalkwijk Co wordt geliquideerd T ekort van zes ton aan spaargelden (Eigen berichtgeving) DEN HAAG De bankiersfirma Schalkwijk en Co. gevestigd aan de Javastraat 96. verkeert dermate in financiële moeilijkheden, dat zij de door haar spaarders gestorte gelden voorlopig niet kan terug betalen. Dez» spaarders hebben Zaterdag tijdens een vergadering in het gebouw van de Haagse Rechtbank met overgrote meerder heid van stemmen besloten genoe gen te nemen met surséance van betaling. Dit zal de liquidatie van de bank ten gevolge hebben. Volgens een der crediteuren staat de bank bii haar spaarders voor 600.000 gulden in het kriit. Er zouden tachtig gedupeerden zijn voornamelijk middenstanders aan wie de toezegging is gedaan, dat zii ongeveer ue helft van hun vorderingen zullen terugkrijgen. Een familielid van een der beide firmanten, de heer L. M. E. J. H. Geradts. heeft aldus onze zegs man de toezegging gedaan, dat hij veertig pet van het tekort uit eigen, middelen zal dekken, mits de zaak geen justitiële gevolgen zal hebben. Een eventueel faillisse ment zou verder nog acht pet op leveren. Aanstaande Donderdag zal de rechter bepalen of de surséance al dan ni«t wordt verleend. De advo caat Vcj- -?e bank meent, dat er geen twitïel bestaat, dat deze sur séance er door zal komen. Bij het trekken der afdelingen ge beurt er niets anders dan dat de Kamerleden bij loting in vijf groe pen worden verdeeld. De voorzit ters van de afdelingen in de regel de voorzitters van de vijf grootste fracties vormen met de Kamer voorzitter te zamen de zogenaamde Centrale Sectie, welke een door slaggevende invloed heeft op de regeling der werkzaamheden. Een van de afdelingen heeft slechts 19 leden, omdat de Kamervoorzitter geen deel uitmaakt van een afde ling. Voordat tot het trekken van de af delingen wordt overgegaan worden de leden van de verschillende be grotingscommissies over de afdelin gen verdeeld. Een begrotingscom missie telt 5 leden en omdat de vijf fractie-voorzitters ook gezamenlijk een der begrotingscommissies vor men. komen zij door de loting ieder in een afzonderlijke afdeling te recht, waarin zij bij afspraak tot voorzitter worden gekozen. Advertentie (LM.) werken teoen-v e r s too o i no De techniek van het trekken der afdelingen is Dinsdag aanstaande voor ieder bezoeker der publieke tribune duidelijk te volgen. De voor zitter krijgt eerst een aantal doosjes van klein formaat voor zich uitge stald. en wel zoveel als er commis sies zijn, welker leden over de af delingen moeten worden verdeeld. In ieder doosje bevinden zich de nummers van een tot vijf. secuur opgerold en met een ringetje er om heen. Het na bevrijding van het rin getje opgelezen nummer wijst de af deling aan. waarin het vooraf bij name genoemde lid is Ingedeeld Als de kleine doosjes zijn afgehan deld. komt een grote doos aan de beurt, waaruit de overige leden na afroep van hun naam een nummer krijgen toebedeeld, variërend van een tot vijf. Hot merendeel der aan wezige Kamerleden zit ijverig de namen in te schrijven op een groot Italiaanse boeren weei Verzekering 111 Deil Haag in beroering Financiële moeilijkheden veroorzaken liquidatie CATANZARO Zuid Italiaan- se boeren zonder land en zonder werk zijn opnieuw in beroering gekomen. Te Catanzaro hebben zij in 'n snel le actie ongeveer 300 hectare on bebouwde landerijen in bezit ge nomen. Aan de bevelen van de ge alarmeerde politie gaven zij geen gehoor. Er zijn politieversterkingen naar dit gebied gezonden om de openbare orde te handhaven, maar er is tot dusver geen poging ge daan te interveniëren. Britse Liberalen willen hun naam beschermen LONDEN. Het hoofdbureau van de Britse Liberale partij heeft te kennen gegeven, dat het overwecgl bij het Hooggerechtshof een ver zoek in te dienei door een gerech telijk bevel de Conservatieven en Nationale Liberalen er van te weer houden gebruik te maken van de naam ..Liberaal" De orthodoxe Li beralen beschouwen de Nationale I c. 11 ItTI I III IC dVIM 1IVCII UU UCII RIUW. vel papier met v.jf kolommen, zo- dat zij niet alleen hun eigen plaats in de afdelingen kennen, maar ook die van hun eolleea's Kamerleden, die dit ritueel zelf hebben moeten verzuimen, kunnen zich dus bij hun ijverige collega'* nader vergewissen. Als regel heeft in de Tweede Ka- rier het trekken der afdelingen drie keer in een zittinosiaar plaats: de eerste keer onmiddellijk na de be noeming van de Voorzitter, dat is in de regel de dag na de opening der Sfaten-Gencraal en vervolgens na •■*et Kers»- en het Paas-r^ces. In de Eerste Kamer gebeurt het iedere irie maanden. Vuurzee verwoest Groningse villa GRONINGEN Een felle brand, die drie uur woedde, heeft Maan dagavond de villa van de familie VV. te Harenermolen bii Groningen vrijwel geheel verwoest. Van de kostbare Inboedel kon slechts een klein gedeelte worden gered. Omstreeks acht uur werd de Ha- rense brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrand in dit pand. Zij rukte derhalve met klein ma teriaal uit maar bii het opgeeeven adres gekomen bleek men met een uitslaande brand te doen te heb ben. die zich weldra ontwikkelde tot een laaiende vuurzee. Ook het resterende brandweermateriaal werd opgeroepen, waarop het vuur met acht stralen werd bestreden De blussingswerkzaamheden wer den ten zeerste bemoeilijkt door 'n hevige oostenwind. Door de stren ge vorst werd het terrein rond de villa spiegelglad. Vermoedelijk is een oververhitte schoorsteen de oorzaak van de brand geweest. De vlammen heb ben gretig voedsel gevonden in het rieten dak en konden zich snel uit breiden. doordat aanvankelijk wei nig materiaal aanwezig was. tieven. die zich ten onrechte als Li beralen betitelen. In parlementaire kringen gelooft men. dat de con troverse over de naam „Liberaal" tot een van de bitterste van de ver kiezingen zou kunnen worden. (Eigen berichtgeving) De Universele Verzekeringsmaatschappij N.V., gevestigd Surinamcstraat 15. te Den Haag, heeft de uitbetalingen gestaakt en verkeert in slaat van liquidatie De wjjzc. waarop de maatschappij baar verplichtingen alsnog zal nakomen, is nog niet bekend Waarschijnlijk wordt hierover deze week een beslissing genomen. De liquidatie wordt veroorzaakt door financiële moeilijkheden Reeds geruime tijd was bekend, dat de financiële positie van deze verzekeringsmaatschappij uiterst zwak was en dat zü haar ver plichtingen zeer gebrekkig nakwam In welingelichte kringen wekte de staking der betalingen dan ook geen verbazing Wel echter bij de verzekerden, die hun spaargelden nu plotseling verloren zien gaan Toch bestond er bij velen reeds achterdocht toen men aan het einde van het vorige jaar reeds niet meer of zeer gebrekkig betaling ontving Zo is ons een geval bekend van een verzekerde, die begin November re-»ds een uitkering had moeten heb ben wegens zickenhuisverplegin-j doch steeds aan het lijntje gehouden werd totdat hij bericht ontving, dat de betalingen gestaakt werden. Wel echter werd in December nog pre- Aanvraagformulieren worden op verzoek verstrekt DEN HAAG. Velen, die gciechtigd zijn tot het dragen van herinne ringstekenen. zoals het ereteken voor orde en vrede, het oorlogsherlnne- ringskruis en het mobilisatie-oorlogskruis, zijn niet of onvoldoende bekend met de voorwaarden, waarop deze tekenen kunnen worden verkregen. „ZEG EENS Al" Dr. Van Ever- dingen van de GG en GD en zijn helpsters keurden alle vijfhon derd kinderen, die vandaag naar Oostenrijk terug gingen. Jullie kunnen lekker in Holland blijven," zegt er een LEKKERS, CADEAUTJES EN... TRANEN Na deze groep geen uitzending meer (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Maandag. „Wij moeten terug naar Oostenrijk en jul lie kunnen lekker in Holland blijven," zegt de negenjarige Adolf Loitzenbauer een beet je verdrietig. Zijn ene handje heeft hij in onze veel grotere knuist ge stopt. terwijl we met hem, zijn kameraadjes en vriendinnetjes in een lange rij naar het sta tion wandelen. Met het andere sjort hij zijn propvolle rugzak wat hoger. Daar stopte zijn pleegmoeder een hele boel lekkers in. Drie maanden geleden kwam hij met vijfhonderd an dere jongens en meisjes van zes tot twaalf jaar oud naar ons land om aan te sterken. Bij zijn pleegouders in de Zil- vergeldstraat in Utrecht heeft hij een heerlijke tijd gehad. De eerste weken ging hij niet naar school. „Eerst moest ik Hollands leren." vertelt hij ons. De spreekt hij nu als de beste. Ze zullen er van op kijken, ginds in Linz. Als hij daar morgenmiddag uit de Rode Kruistrein op het perron springt en op zijn familie af stormt, zal hij roepen: „Hoe gaat het met jullie?" Trouwens, op dit ogenblik wil hij ook nog even laten horen, dat hij zijn woordje wel kan doen in onze taal. „Bedankt voor het wegbrengen. Ik zal een kaart sturen," schreeuwt hij van de treeplank af. Adolf is niet de enige die hier had willen blijven. Maar wel is hij een van de weinigen die zichzelf de baas „GOEIE REIS, en schrijf direct of je goed bent aangekomen!" Op I het Utrechts Centraal Station de- den honderden >de Oostenrijker- tjes uitgeleide. blijven. Monika heeft er lak aan, dat de mensen haar zien huilen. En Rudl klampt zich snikkend vast aan zijn pleegmoeder, die het hoofdje tegen zich aandrukt en haar gezicht in zi.in krulletjes stopt. Ach, ook „tante" ANNY FRUMEN en Renate Grieb (r.) kruipen nog even knusjes bij pleegmoeder en pleeg vader op schoot. heeft zich aan het aanhankelijke ke reltje gehecht. Keuring In het Gebouw voor K. en W. be gon het al. Tussen tien en elf uur kwamen daar gisteren de kinde ren uit het hele land samen om er even op verhaal te komen, een kop beste soep te drinken, gekeurd en groepsgewijs ingedeeld te worden. Toen dokter v. Everdingen v. d. G.G. en G.D. Rudi onderzocht, mocht zijn pleegmoeder nog toekijken. Maar in de schouwburgzaal, waar hij in groep G. werd geplaatst, moesten ze on herroepelijk even scheiden. Arme Rudi, wanneer hij thuis is bij vader en moeder is het leed gauw verge ten. Renate Grieb, zeven jaar. blond, gestoken in een splinternieuwe vuur rode trui, heeft ook niet veel zin om terug te gaan naar Graz. Maar nu het moet. vat ze het luchtig op. „Als ze wil, mag ze gauw eens terug ko men. hè," belooft de heer Schmidt uit Amsterdam, die Renate op schoot heeft. „Moeli" Schmidt doet maar niet anders dan kijken. Ze heeft het er ook een beetje te kwaad mee. Nee. dan Anny Frumen. Die is reuze blij nu ze terug gaat. O. ze vond het fijn in Holland, maar langer moest het niet duren. Haar rugzak was te klein om alle schatten te bevatten, die ze meekreeg. Een prachtige pop en een poppenhuis als een paleis. Een buurjongetje, die in Rotter dam was, bouwde met zijn pleegva der een kolossaal model van de hef- brug. Een heel gevaarte om te sjou wen. Maar het ding góat mee. Even als de glanzend rode autoped van Monika. de schaatsen van Hermann en de kampeertent van Erich. Het zit allemaal in die lange Rode Kruis-trein, die na veel" zoenen, om helzen en wéér eens zoenen om kwart voor twaalf van het eerste per ron vertrekt. Vol Oostenrijkse kin dertjes en vriendelijke, bedrijvige helpsters. Meneer Boetje, secretaris van de Commissie tot Plaatsing van Oostenrijkse kinderen gaat ook mee. In de coupé van Stadtrat Afritsch uit Wenen, president van „Volkshilfe", die voor het vertrek nog even voor de radio sprak. Ons vertelde de heer Afritsch. dat dit de laatste Oostenrijkse kinderen zijn, die voor hun gezondheid werden uitgezonden. De Weense wethouder was keer op keer verbluft geweest, als hij de eerst zo armetierige kleu ters dik en blozend zag terugkomen „Ik hoop dat we van de zomer een vijftigtal Nederlandse kinderen naar ons land kunnen laten komen." zei hij. „Nu het kan, willen we wat te rugdoen." Het ereteken voor orde cn vrede wordt toegekend aan militairen van marine, landmacht en het KNTL. die in Indonesië en aangrenzende gebie den tenminste drie maanden in wer kelijke dienst zijn geweest tussen 3 September 1945 en een nader vast te stellen datum. Het oorlogs-herinneringskruis wordt toegekend aan militairen, die in oorlogstijd aan bepaalde voor waarden hebben voldaan, en aan burgers, die onder oorlogsomstan digheden hebben gediend aan boord van een zeeschip onder Nederlandse vlag. De belanghebbende moet ten minste zes maanden in zijn functie hebben gediend buiten vijandelijk gebied na 9 Mei 1940 en voor 6 Mei 1945. Om In aanmerking te komen voor het oorlogs-herinneringskruis met een der gespen voor „bijzondere krijgsverrichtingen" moet men deel genomen hebben aan gevechtsacties of aan de landingsoperaties in de omgeving van ArnhemNijmegen en/of op Walcheren Het mobilisatie-oorlogskruis wordt toegekend aan alle militairen die tussen 10/5/'40 en 5/5/'45 in werke lijke dienst zijn geweest in gebied buiten de feitelijke macht van de vijand, indien zij niet in aanmerking komen voor het oorlogs-herinnc ringskruis. Ook burgers komen in aanmer king voor dit herinneringstcken. in dien zij tijdens de oorlog militaire werkzaamheden hebben verricht. Het aanvraagformulier voor het mobilisatie-oorlogskruis wordt op verzoek verstrekt door het comité mobilisatie-oorlogskruis te 's-Gra- venhage. Het ereteken voor orde en vredé en het oorlogs-herinneringskruis werden beide van overheidswege ingesteld en worden kosteloos ver strekt. mie geïnd en bij dit ene geval blijft het uiteraard niet Er zijn tal van mensen, die hun geld in de maatschappij staken doch hiervan nooit de baten zagen Het wekt dan ook geen verbazing dat in de krin gen van de gedupeerden gesproken wordt van een Oudwaters schandaa! in Den Haag. De verzekerden hebben van de maatschappij, die onder directie stond van de heren A F baron van de Borch tol Verwolde en A van de Merch thans wel bericht gehad, dat de aandeelhouders niet tot fail lissement doch tot liquidatie beslo ten hebben en dat voor de crediteu ren nog een regeling getroffen zal worden, gesplitst in vorderingen van boven de 200 gulden en van vorderingen die onder dit bedrag liggen, doch hierin heeft men weinig vertrouwen. Enkelen hebben dan ook eeds een gerechtelijke vorde ring ingediend. Zieke (in pvama) redt drenkeling uit Rokin AMSTERDAM Ecri 8-1ariü jongetje is Maandagmiddag van de verdrinkingsdood gered door het doortastend ontreden van een zie ke. die van zijn bed uit het knaapje nabii de Amsterdamse Munt in het Rokin zae vallen. Hoewel hij slechts eekleed was in een DVama. snelde de 34-jariee chauffeur Se- ricr de tran af en dook. zonder aan zijn gezondheid te denken, in het ijskoude water. Hii slaagde er in het kind op de wal te brengen en nam het mee naar zijn woning, waar hii het voorzag van droge kleren. Nagelschaartje is nummer één De laatste Niwin-actie voor onze militairen in Indonesië vermeldt o.m. een serie prijs vragen met in ons land bruik bare prijzen. Maar het kiezen van de prijzen vond het Niwin- bestuur een moeilijke zaak cn daarom werd in het kamp in Amersfoort onder zevenhonderd militairen een onquete gehou den. No. 1 op dc lange lyst nan gewenste artikelen prijkte een nagelgarnituur. Dc terugge keerde militairen herinnerden zich natuurlijk de vijftien gul dens die zü in Bafauia moesten neertellen om een nagelschaar tje rijker te worden. Merkwaar dig was dat dc behoefte naar deze schaartjes het meest ge voeld werd onder dc manschap pen, de officieren bleken er niet zo'n behoefte aan te hebben VJ Prins Bernhard bezoekt Aruba ORANJESTAD Prins Bern hard bracht Maandag per vliegtuig een bezoek aan Aruba Hii legde een krans bii een gedenkteken voor de in het Nederlandse ondergrond se verzet gevallen Arubaanse stu dent Bov Ecury Daarna bezichtig de hii de Julianaschool. het San Pedrohospitaal en de nieuwe zeer moderne Protestantse kerk. Het be drijf van de ..Arend" petroleum- maatschappij. een dochtermaat schappij van de Shell, werd hierna bezocht, benevens het nieuwe, nog niet in gebruik genomen, stations- gbouw ..Dakota". Nederlands schip gestrand bij Jutland KOPENHAGEN. Het Neder- landse motor-zeilschip „Molan", af komstig uit Rotterdam, is Maan dagmiddag even voor twaalf uur bij Thyboroen aan de westkust van Jutland gestrand. Er bestaat geen gevaar voor de bemanning. Een sleepboot bevindt zich in de buurt van het gestrande vaartuig. KNMI wil boodschappers uit stratosfeer graag terug hebben DE BILT In sommige delen van ons land ziin de laatste tijd herhaaldeliik instrumenten gevon den. die uit de hogere luchtlagen waren neergedaald. Het ziin z.g. radiosondes, instrumenten die te De Bilt of in de ons omringende landen worden opgelaten tot het verrich ten van meteorologische metingen en die oa. een klein radiozendertje bevatten, dat automatisch signalen geeft, die on het Meteorologisch In stituut worden opgevangen. Deze .hoodschanDcrs uit dc stratosfeer" ziin voor het KNMI van dc groot ste betekenis en zii ziin bovendien uiterst kostbaar Oo terugzending wordt daarom hoge nriis gesteld. Zii die een radiosonde weer aan het KNMI inleveren ontvangen een beloning van vijf gulden. Woonhuis te Arnhem uitgebrand ARNHEM. Vannacht woedde in de woning van de heer Van der Wal aan de Karcndalscweg te Arnhem cn zware brand. De bewoners wer den opgeschrikt door een hevig ge kraak op zolder, waar alles al in lichte laaie stond. Direct werd de brandweer geroepen en de buren gewaarschuwd. De zolder diende tot bergplaats van hooi, sto cn zaai zaad en het vuur vond hier dus gre tig voedsel Toen de bewoners wak ker werden, joegen de vlammen reeds door het dak. Met behulp van de buren werden haastig al het huis raad en het vee uit het pand ge sleept Inmiddels was d-e brandweer ter plaatse gekomen, die met drie stralen het vuur spoedig meester was. Het woonhuis brandde geheel uit: de stallen aan de belendende percelen werden behouden. Alles is tegen een zeer gering bedrag ver zekerd. Zowel de brandweod als de politie nemen aan. dat de oorzaak gezocht moet worden in een lek in bet rookkanaal van de schoorsteen. Advertentie (LM.) als Uw huid jeukt. Dal maakt i liet erger en het veroorjaakt £5 EF" infecties. Neem vandaag nog het beroemde huidgcneesmiddel „Cameronia" Donderdag a.s. in Amsterdam DEN HAAG. Het troepen transportschip „Cameronia" wordt Donderdag 26 Januari in de loop van de morgen in de haven van Amsterdam verwacht. De ontsche ping, waarvan het tijdstip eerst zal worden vastgesteld, nadat het uur van aankomst bekend is. zal zo mo gelijk nog op dezelfde dag worden uitgevoerd. Ziekenhuisverpleging in centraal Nederland gereorganiseerd AMERSFOORT. De reeds eerder aangekondigde reorganisatie van de ziekenhuisverpleging in centraal Nederland heeft haar beslag ge kregen. Tijdens een Zaterdag te Amersfoort gehouden vergadering van de werkcommissle, bestaande uit vertegenwoordigers van de verenlgin gen en stichtingen, die In centraal Nederland werkzaam zijn op het ge bied van de Ziekenhuisverpleging is een „Coöperatieve Vereniging Ge zondheidszorg Centraal Nederland, u.a.", (V.G.C.N.), opgericht, waarvan het hoofdkantoor te Amersfoort zal worden gevestigd. „„u- De coöperatie wil werkzaam zijn op het cebied der volksgezondheid grote Belgische Ford school met en sociale zekerheid. De voorzieningen wil men efficiënter, ruimer en grote snelheid tegen een vrachtwa- economischcr doen zijn. Acht plaatselijke verenigingen traden reeds tot de coöperatie toe en zij zal haar werkzaamheden uitstrekken over ruim l'/2 millioen zielen. Met de oprichting der coöperatie, die naar verwacht wordt 1 April haar werkzaamheden zal beginnen, wordt het aantal voorzieningen aanmerkelijk verhoogd. Reeds be staande uitkeringen zullen worden herzien en de coöperatie zal tevens premies uitkeren voor een aantal andere onderdelen van de verple ging. Zo zullen in de toekomst o.m. uitkeringen worden verstrekt voor ziekenhuisverpleging. sana- toriumverpleging. ziekenvervoer. klinische specialistenhulp. opera tiekosten. verpleging in een zieken huis van een zuigeling en een zieke moeder, klinische onderzoekings methoden en behandelingen, waar bij geen heelkundige verrichtingen worden toegepast en alle bijko mende kosten in het ziekenhuis. Het werkgebied van de nieuwe coöperatie strekt zich uit van de IJsel tot de grote rivieren, en het gebied tussen Amsterdam en Arn hem (uitgezonderd de stadUtrecht) De verenigingen, die op dit ge bied werkzaam zijn en zich Zater dag bij de coöperatie aansloten, zullen wat de uitvoering betreft worden opgeheven. In het voorlopig bestuur werden de volgende heren gekozen: dr J C. W. Frijlink (Amersfoort) voor zitter, J. van der Bunt (Amers foort) secretaris, dr Swaab (Wa- geningen). Schipper (Hilversum). Balder (Bussum). Kamphuis (Zwolle). Jansonius (Utrecht) en een nog aan te wijzen vertegen woordiger van de Middenstands- ziekenhuisverplegingsvereniging te Hilversum. Zuidslavië 26 Maart ter stembus BELGRADO. In Zuid-Slavië zullen op Zondag 26 Maart alge mene verkiezingen worden gehou den. Dit zijn de eerste algemene verkiezingen sedert 1945. Majoor Flinterman in de Rallye: MONTE CARLO. Langs prachtige boulevards met eindeloos lange, vele rfjen dikke, zittribunes vol juichende mensen, zijn wfj vertrokken voor de Rallye van Monte Carlo Nee, ik ga U nog niet van de rit zelf vertellen. Ik weet nlel hoe die zal verlopen. Of wc geluk zullen hebben of pech Om die te weren hebben wc op de heenreis naar de Riviera In een dorps-apotheek een afbeelding meegenomen van een schattige Jongedame. We hebben haar op dc voorruit geplakt cn haar ..dc Maagd van Zundert" gedoopt. Trouwens, wjj hebben nog een tweede mascotte aan boord, dlo mjjn vrouw ons gegeven heeft. Een poppetje In bessenjenever gedrenkt, wat een heerlijke geur verspreidt In dc cabine dit mooie land terug te komen? Maar jc komt direct weer in dc Rallyc- sfeer, als je bij het secretariaat van de Sporting Club ééi^ blik slaat op de enorme borden met de namen van de deelnemers en hun vertrek tijden uit de verschillende steden. Na lang zoeken vonden we het vermoed el ij k,» traject, waar. na afloop van de rit door West- Europa. dc klassementsproef moet worden gereden. Wij reden het tal loze malen op en af, langs heel veel haarspeldbochten Zo vloog de tijd voorbij en was het Zondagavond voor we het wis ten. Zodra wij de helft van de rit hebben volbracht, hoop ik U hier van ccn verslag uit te brengen. So long! Ik vertel U dus nu alleen iets van onze heenreis. Dr Butman moest, juist toen we zouden vertrekken, nog wel even een patiënt beklop pen maar toen begon dan toch de finitief onze reis naar het Zuiden. Na een kwartier ontdekten we al dat we onze Citroen was tol het nokifc volgestouwd nog een hele boel dineen hadden vergeten, zoals thermosflessen en een kompas Maar we stopten alleen (in Zundert) om de „dok" gelegenheid te geven, een flinke vooraad snelverbanden in te slaan. Die hadden we bijna al gauw nodig, want in Brussel zagen gen op. De hele neus van de For i zat onder de vrachtwagen en beide inzittenden waren zwaar gewond Maar er was snel eerste hulp aan wezig, zodat we zonder oponthoud verder konden. 's Avonds om tien uur arriveerden we in Chalón sur Saóne, waar we in hotel Royale logeerden. Wij maak ten nog even een wandeling door het stadje, maar het was uitgestor ven. Van Chalon ging het de vol gende dag naar Grenoble en Gan. waar we op de Rallye-route kwamen Hier was sneeuw en 't was ook glad. Nu begonnen onze sneeuwba'nd-* hun waarde te tonen Desondanks konden we zonder moeite ons ge middelde houden Wellicht wordt dat in de nacht en bij vorst wel moeilijker Ook de route Napoleon op sommige plaatsen besneeuwd, was voor onze C.troën gemakkelijk te halen. Na aankomst aan de Rivièra was ons eerste werk natuurlijk, het op zoeken van ons bivak, een rustig ge legen hotel, met uitzicht op de blau we zee. We vroegen ons daar af: Waarom gaan we ons eigenlijk 65 uur vermoeien om tenslotte weer in Uitwijzing van de Polen is rechtvaardig, zegt Parijs PARIJS. De Franse regering heeft een nota gepubliceerd, waar in de uitwijzing van Polen uit Frankrijk gerechtvaardigd wordt genoemd, daar de betrokkenen al len lid waren van Poolse organisa ties. die „onrust in Frankrijk ver oorzaakten." De nota ontkent, dat de Frans-Poolse migratie-overeen komsten zouden zijn geschonden en critiseert de „onrechtmatige ar restatie" van Franse burgers in Polen en het sluiten van Franse culturele centra in dat land.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5