DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Indonesisch Kabinet beveelt arrestatie van Westerling Samengaan van Duitsland met Rusland grootste gevaar Indo-China onder rode druk gezet Tot 15 Mei iedere maand 9000 man naar huis M.s. Delftdijk door mijn vrij ernstig beschadigd Nederlandse deserteurs zijn in bewaring gesteld Saarkwestie mag Europa's eenheid niet verstoren "n J McCloy belicht sombere kant van ernstig probleem Oe Jaargang, no. 21 Woensdag 25 Januari 1950 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertiaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur*. TJ. DE BOORDER. Volendam vaart om Ongeveer een week later te Rotterdam (Eigen bericht) Het stoomschip Volendam van de Holland Amerika Liin is vanmor gen om 3 uur te Melbourne aange- groep voor Australië bestemde emi- komen om de tweede en laatste granten te dcbarkeren. Oorspronkelijk lag het in de be doeling dat het schip van Melbour ne rechtstreeks naar Djakarta zou varen om vandaar op 12 Februari met militairen naar Rotterdam te vertrekken, alwaar het 13 Maart zou worden verwacht. In dit vaarplan is onverwacht een verandering gekomen. De Volen dam zal namelijk voor rekening van de Verenigde Nederlandsche scheepvaartmaatschappij naar Nou mea in Nieuw Zeeland vertrekken om aldaar een 1500 a 2000 Javanen aan boord te nemen met bestem ming Djakarta. Door deze omweg zal de rondreis van de Volendam ongeveer een week langer duren. Het vertrek uit Djakarta met mili tairen zal nu op 18 of 19 Februari geschieden en de aankomst te Rot terdam op 19 of 20 Maart. Amerikanen verwachten communistische opmars naar Zuidoost Azië HONGKONG. Sinds korte ttfd oefenen de Chinese communisten grote druk uit op Indo-China en de omliggende gebieden. Op grond hier van hebben Amerikaanse militaire autoriteiten voorspeld, dat de legers van Mao Tse Toeng dwars door dit land een opmars naar Zuidoost Azië zullen beginnen. Reeds hebben zü een politiek offensief ingezet en de af gelopen dagen heeft de communistische radio scherpe aanvallen gericht op Vietnam, Birma. Thailand. Malakka, Indonesië, Hongkong en bovenal op de Fransen. In de erkenning van dc Vietnamese tegenregering van Ho Tsji Minh ziet men een aanwijzing, dat de Chinese communisten van plan zijn naar het zuiden door te stoten. Hoewel de Fransen tot dusver hebben tegengesproken, dat commu nistische troepen reeds Indo-China waren binnengedringen. verwacht men toch binnen afzienbare tijd een nieuwe crisis. Terwijl de rode troe pen langs de noordelijke grenzen van Indo-China staan, is de helft van het Franse leger in een bittere guerilla-strijd gewikkeld met op standige Vietnamese strijdkrachten. En juist deze Fransen zijn het, die volgens Amerikaanse waarnemers, een opdringen van de rode troepen naar Zuidoost Azië zullen moeten verhinderen In een eventuele strijd In het zoeklicht VER. NATIES Wegloop-diplomatie WEGLOPEN" begint zo langza merhand een erkend diplo matiek wapen te worden. Maar de- geen, die het gebruikt, moge be denken, dat het tot nu toe weinig succesvol is gebleken. In 1933 ver liet Matsoeoka, „met kalme vastbe radenheid" de zitting van de Vol kenbond en daarmede ging Japan de weg op. die naar de val leidde. Mus solini's vertegenwoordiger, baron Alosi. liep een paar jaar later „woedend" uit het Volkenbondspa leis weg. Het deed het fascistische regiem ten slotte geen goed. De Sowjet-Unie volgde deze voorbeel den voor de eerste maal op in Maart 1946, toen Gromyko de Veiligheids raad de rug toekeerde, omdat deze weigerde de behandeling van de Perzische zaak uit te stellen. Dit heeft voor niemand ernstige gevol gen gehad, omdat Rusland ten slot te deed, waartoe het verplicht was en zijn vertegen woordiger de Sowjet-zetel in de Raad weer innam. Anders ging het in het voorjaar en de zomer van 1948, toen de Russen eerst de Ge allieerde Bestuursraad in Duitsland en daarna de Berlijnse Komman- dantura verlieten. Beide lichamen stierven na deze amputatie. De hui dige manoeuvre van de Sowjets in de Verenigde Naties is ernstiger dan het weglopen van Gromykozij ge lijkt meer op de in Duitsland onder nomen actie. Klaarblijkelijk is de Sowjet-Unie van plan alle organi saties van de V.N. te boycotten, zo lang de Chinese nationalisten er zit ting in hebben. Dat is niet slechts een protest tegen een enkele be slissing. Het stempelt elke actie van de V.N. voor de tijd. dat rood China nog niet toegelaten is, tot „illegaal". Gehoopt moet worden, dat Moskou nog eens met zichzelf te rade zal gaan. Het is beslist onmogelijk de overige leden van de V.N. op deze wijze tot erkenning van Mao Tse- Toeng te bewegen. Het enige feite lijke resultaat ervan kan slechts zijn, dat de Sowjet-Unie zichzelve op de duur geheel isoleert van de overige wereld, De Verenigde Naties kunnen daarvan moeilijk de dupe worden. Maar de organisatie zal er een an dere vorm door krijgen en Rusland zal daarbij slechts de verliezer kun nen zjjn. Weinig wind Weersverwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond: Geleidelijk meer bewolking maar overwegend droog weer. Aanvankelijk zwakke en ma tige wind uit oostelijke richtin gen. Vannacht en morgenoch tend matige tot strenge en mor gen overdag matige tot lichte vorst. 26 Jan.: Zon op 8 30. onder 17.16: Maan op 11.11, onder 1.43 e.k. DJAKARTA. De Indonesische premier drs Mohammed Hatta heeft bekend gemaakt, dat er door de regering van de R.I.S. een bevel is uit gevaardigd, kapitein Westerling te arresteren. „Westerling zo zeide Hatta is meer dan een rebel. Hij is een vijand". Indonesische polltic heeft zich Dinsdagavond op bevel van de Indonesische minister van defensie bü het leger aangesloten, om mede te helpen bij pogingen kapi tein Westerling en zün bende onschadelijk te maken. In een communiqué van het Indonesische ministerie van defensie wordt'verklaard, dat men met de hulp van alle apparaten, waarover de jonge staat beschikt, er naar zal streven een geordende toestand te scheppen. Het Indonesische volk, zo heet het. moet echter begrijpen, dat de moeilijkheden, die van Neder lands Indië als erfenis zjjn ontvangen, niet in een of twee dagen uit de weg kunnen worden geruimd. Uit mededelingen van het mini sterie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen blijkt, dat de APRA het zuidelijk deel van Bandung be zette evenals het daar gelegen hoofdkwartier van de Siliwangi- divisic en het telefoonkantoor. De APRA keerde zich uitsluitend tegen de troepen van de RIS. welke naar schatting dertig doden verloren. Troepen onder Nederlands bevel, die zich ingevolge de regelingen van de RTC afzijdig hielden, leden geen verliezen. Wel vielen slacht offers onder de burgerbevolking. De I roepen van de RIS handhaafden zich in het stadsdeel ten noorden van de spoorbaan. Na de bezetting van het zuidelijk deel van Bandung heeft de com mandant der Nederlandse troepen in West Java contact opgenomen met de plaatselijke leider van de APRA. de vice-premier van Pasun- dan en de chef-staf van de Sili- wangi-divisie. Dit contact had uit- «undeli'i" tot resultaat, dat A^RA het zuidelijk del van Bandung omstreeks 5 uur in de middag weer ontruimde, waarna het opnieuw door de RIS-troepen werd bezet en een normaal beeld vertoonde. Bovendien meldden zich vrijwel allen die de voorgaande nacht hun onderdelen verlieten om zich bij de APRA aan te sluiten, weer bij hun commandanten. Zij behoorden tot het detachement speciale troepen en tot de federale recruten uit het de pot te Padalarang. Op last van de chef van de Nederlandse strijd krachten werden deze deserteurs geconcentreerd en ontwapend. Zij werden naar Djakarta vervoerd en aldaar in verzekerde bewaring ge steld. Geen Nederlandse slachtoffers in Bandung DEN HAAG. Naar wij vernemen zijn bij de incidenten in Bandung onder de Neder landse militairen geen slacht offers gevallen. met hen zullen de Chinese commu nisten moeten bewijzen of zij tot militaire prestaties in Zuidoost Azië in staat zijn. De regering van India heeft langs de gehele noordgrens een reeks van controleposten ingericht, o.a. in ver band mef de verklaring van radio Peiping. dat „de bevrijding van Ti bet van imperialistische invloed" voor de deur staat Tsjechische advocaat van Louwers gearresteerd PRAAG De Tsjccho-slowaak- se advocaat dr J. Kricera. van wiens diensten dc Nederlandse le gatie te Praag in verband met dc kwestie Louwers gebruik wilde maken, is 5 Januari te Praag ge arresteerd. De lecatie had het Tsjecho-slo- waakse ministerie van buitenland se zaken verzocht van Kricera's diensten gebruik te, mogen maken ter verdediging vem J. Louwers. voornaamste vertegenwoordiger van dc AKU te Praan. die 12 Der cember gearresteerd werd. Naar vernomen wordt ontving de Nederlandse legatie kortgeleden officieel bericht van de Tsiecho- slowaakse ministerie van buiten landse zaken, dat Louwers gear resteerd werd wegens handelingen „tegen de Tsiecho-slowaakse wet ten." Demobilisatiezorgen geen beletsel voor tempo der repatriëring DEN HAAG. Het repatriëringsprogramma is tot dusverre vlot afge werkt. Het staat vast, dat, onvoorziene omstandigheden, zoals machine- schade c.d., voorbehouden, inderdaad alle troepen, behorende tot de 7-December-divisie en wat daartoe gerekend wordt, voor het einde van deze maand uit Indonesië zullen zijn vertrokken. Aldus is Maandagavond door dc minister van oorlog, mr W. F. Schokking. verklaard in een radio toespraak. die hjj in het programma van de Nederlandse strijdkrachten heeft gehouden. Weldra om de drie dagen een troepenschip Ameland geïsoleerd NES. In varband met het ijs op de Waddenzee is de bootdienst tus sen Hol werd en Nes Ameland) ge staakt. Bonn zoekt contact met het Westen BONN. Het Westduitse kabi net heeft gisteren verklaard, dat goede betrekkingen tussen Frank rijk en VVestduitsland voor de uni ficatie van Europa te belangrijk zijn om te worden verstoord door de Saarkwestie. Het kabinet heeft eenstemmig besloten al het mogelijke te doen om het Duitse volk er van te door dringen. dat ziin toekomst parallel loopt met die van Europa en dat verzet moet worden geboden tegen alle nationalistische stromingen. De Westduitse regering is voorne mens nauw samen te werken met de Westelijke geallieerden. Verkiezingen, evenals trouwens nieuwe merken, margarine, cho colade, auto's, schoenen en der gelijke. zijn buitenkansjes voor reclame-tekenaars. Achter hun tekenstift staat 'n legertje man nen en vrouwen die wetenschap pelijk de tekst, de tekening, de kleuren, kortom alle accenten af wegen om 't artikel zo goed mo gelijk te brengen. Zie hier enkele producten van hun hand, die de volle laag moet ondersteunen, waarmede Churchills conserva tieven de Labourregering uit het zadel hoopt te lichten. Deze verklaring is afgelegd in verband met uitlatingen van de minister van Justitie, dr Thomas Dehler, die te Hamburg heeft ge zegd. dat de westelijke geallieer den mede verantwoordelijk zijn voor de opkomst van het Hitier- regime en in verband met een me morandum over het Saarland, dat is opgesteld door het ministerie voor zaken betreffende geheel Duitsland, waarin werd gezegd, dat het Saargebied als een Duitse pro vincie moest worden beschouwd. Zowel de rede van Dehler als het memorandum heeft veel onrust verwekt. De Duitse regering heeft zich van dit alles gedistancieerd en wel met bijzondere nadruk, nu de Saarkwestie het onderwerp is geworden van internationale be sprekingen langs diplomatieke ka nalen. In verband hiermee heeft de regering van Bonn aan de Duit se pers verzocht het onderwerp te laten rusten. Prinses Wilhelmina op Diemer ijsclub AMSTERDAM. Dinsdagmiddag omstreeks half vier heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina met haar hof dame mevrouw De Beaufort enkele ogenblikken op de baan van de Diemer ijsclub vertoefd. De Prinses onderhield zich met enkele bestuurs leden en een paar kinderen moch ten haar een handje geven. DE OOSTENDORPER WATER MOLEN aan de Buurserbeek bij Haaksbergen, die ruim twee jaar geleden tengevolge van het hoge water werd. vernield, is thans weer geheel gerestaureerd Naast de schepen, die in Enge land konden worden gecharterd, heeft men thans ook voorlopig voor één reis het grote Franse passagiersschip „Le Pasteur" ter beschikking gekregen, dat in 17 of 18 dagen ongeveer vierduizend man naar huis kan brengen en boven dien zullen nog enkele schepen van de International Refugee Organi zation worden ingeschakeld. Het geheel aan tonnage, dat aldus ter beschikking komt, zal het mo gelijk maken de eerstkomende maanden niet minder dan ruim 9000 man per maand naar Neder land to brengen. De afvoer van troepen uit Indonesië is voorlopig gegarandeerd. Op 1 Januari 1950 bevonden zich 69.500 man van de Koninklijke Landmacht in Indonesië. In Decem ber waren er reeds 6000 vertrokken. Ook in November en December van het vorige jaar kwamen er al enkele duizenden terug. Voor de arbeids markt is dat een zware belasting. De regering heeft zich echter op het standpunt gesteld, dat demobili satiezorgen in Nederland geen be letsel mogen zijn voor het tempo der repatriëring. Aan de regel, dat men repatrieert in volgorde van aankomst in Indo nesië wordt vastgehouden, voor zo veel dat mogelijk is. Uit de omge ving van Surabaja zullen nog 140U mariniers worden gerepatrieerd Weldra zullen met tussenpozen van enkele dagen troepenschepen aan de kade komen. Wij hopen, dat niets ons schema in verdrukking zal bFcngen. De minister besloot met de op merking, dat hetgeen hij had mee gedeeld betrekking heeft op het tijdvak tot 15 Mei a s. Australië opent deur voor emigranten CANBERRA. Austral'- ral 'n 1950 tweehonderdduizend Britse en Europese emigranten opnemen, zo heef' e* a.. «che minister v»n immigratie, Harold E. Holt ver klaarti. Volgens het Immigratie-plan zal er plaats zijn voor tienduizend Nederlanders uit Nederland en In donesië. De Britse immigranten krijgen voorrang teneinde de ftui- dige bevolkingsverdeling te hand haven. De Nederlanders komen op de tweede plaats, omdat zij zulke goede landbouwers zijn. Britse conservatieven beloven meer eten en minder belasting LONDEN Ook de Britse con servatieven de partii van Chur chill. hebben nu een verkiezings manifest gepubliceerd. Grote ver rassingen houdt het niet in. Op binnenlands en economisch gebied worden de volgende beloften ge daan: afschaffing van het distribu tie-stelsel, samensmelting van de Ministeries van Landbouw Voedselvoorziening, intrekking de wet tot nationalisatie van de staalindustrie, beëindiging van de geleide economie, werk voor al len en een verlaging van belastin gen. Op het gebied der buitenlandse politiek verschilt het conservatieve programma weinig van dat van Labour. De conservatieven wensen krachtiger samenwerking tussen de verschillende delen van het Ge menebest. meer eenheid in Europa, normalisering der betrekkineen met Duitsland, een vredesverdrag met Oostenrijk en een actie om de Russische satellietstaten van het Sowjet-juk te bevrijden. Dode en gewonde bij botsing te Den Haag DEN HAAG Vanmorgen om 20 minuten na middernacht is een personenauto, komende uit de richtine Rotterdam op de brug van dc Riiswijkse weg bij de Broek- slootkade te Den Haag. met grote snelheid op een vrachtwagen uit de tegenovergestelde richting gereden. De 70-jarige W. S. B. uit de David Blesstraat te Den Haag is hierbii om het leven gekomen De 21-iari- qe P. V O uit de Van der Heem- straat werd met een zware schc- delbasisfractuur In het Militair Hospitaal opgenomen. A. M. van O. uit Delft werd met een zware schedelbasisfractuur en ernstige inwendige kneuzingen in het Zie kenhuis Zuidwal opgenomen. Bei den waren inzittenden van de per sonenauto. De chauffeur van de vrachtauto, de 38-iarige v. d. S. uit Rotterdam Hen geen letsel op. Tsjechische priesters leggen eefl van trouw af onder druk PRAAG. In kerkelijke kringen te Praag wordt bevestigd, dat de grote meerderheid der geestelijken, behalve dc bisschoppen, tot wie het verzoek niet werd gericht, de ccd van trouw aan de Tsjechoslowaakse regering heeft afgelegd. Zij deden dit onder een zekere druk Pries ters die weigerden het cedsformu- lier te tekenen werden enkele da gen later opnieuw opgeroepen en kregen te horen dat zij naar een werkkamp zouden worden gezon den als zij niet tekenden. Radio Vaticaan heeft een oproep tot de Tsjechische geestelijkheid gericht waarin zij wordt aange spoord sterk te blijven in deze tijd van beproeving. Diplomatieke tele grammen verkocht Zwitsers PTT-man staat terecht voor krijgsraad BERN Een Zwitserse krijgs raad behandelt thans de zaak tegen de 60-jarige Emil Steiner. een hoog geplaatst functionaris van de Zwit serse P.T.T., die er van beschuldigd wordt een kwarteeuw lang copieën van diplomatieke telegrammen te hebben verkocht aan de Franse ge heime dienst. Steiner heeft een bekentenis af gelegd en verteld er mee te zijn be gonnen, omdat zijn vrouw hem „te weinig zakgeld gaf". Hij was er mee door gegaan, totdat hij vorig jaar werd betrapt en in arrest is ge steld. In totaal heeft hij voor zijn werkzaamheden 15.000 Zwitserse francs ontvangen. Hij wordt er ook van beschuldigd copieën van tele grammen van vooraanstaande Zwitserse banken en industriële be drijven aan hun klanten en verte genwoordigers in het buitenland te hebben verkocht. Koning Gustaaf hervat zijn werkzaamheden STOCKHOLM - De 91-Jarige koning Gustaaf van Zweden heeft zijn werkzaamhedee als hoofd van de staat hervat Hij is weer in staat in de tuin van zijn paleis te wande len en de kabinetszittingen te pre sideren. Praagse stootarbeiders in luxueuze villa's PRAAG. De Praagse stoot arbeiders worden met hun gezinnen uit de armere wijken van de stad verhuisd naar de meest luxueuze villa's De bedoeling hiervan is de klasseverschillen tussen de afzon derlijke wi'ken van Praag te doen verdwijnen. N. V. Schokbeton is begonnen met het bouwen van een tweede partij betonnen boerderijen in de Noord Oost Polder. Het betreft hier 48 stuks. Er zijn reeds 123 beton nen boerderijen gereed. Nee toch Heus „Neem het mij niet kwalijk," schreef mevr. Mary Ann Car ter aan Attlee, „maar ik trek 23 Februari niet naar stembus. Sinds enkele maanden interes seert politiek mij- geen zier meer. Ik ben trouwens 104 ge worden met Kerstmis"... Parijs man die buurman in holst van nacht huwelijks toestemming wilde afdwingen voor zich en buurmans dochter, moet 6 dagen brommen. Scheer mes waarmede hij had gezwaaid afgenomen. Hij huilde, om dat hij „met zo'n baard" uit ba jes zal komen. Dorp Almora wordt door tij gers getyranniseerdzij ver slonden in 2 week 9 Almoranen, van wie 5 vrouwen. Soldaten uit Lucknow snellen te hulp. In 1949 vlogen 25.000.000 mensen, d.w.z. elke dag 70.000. Per seconde daalden of startten 5 vliegtuigen. Over Atlantische Oceaan werden 11 000 vluchten gedaan. Van iedere 30 mensen die naar Amerika gaan, v[iegen er 20. Van iedere 11 ménsen die uit Amerika komen, vliegen er 6. DE AMERIKAANSE HOGE COMMISSARIS in Duitsland, John J. McCloy, die met zijn ge zin zijn vacantie in Garmisch doorbrengt, ontmoette tijdens een wandeling in de bergen de ver tolker van de Petrusrol in de Passiespelen van Oberammergau. WASHINGTON. Er is een mogelijkheid van een herleving van het Duitse nationalisme. Dat is een gevaar, waarvoor Duitsland moet oppassen. Veel groter echter Is het gevaar, dat Duitsland zich zal verbinden met de Sowjetunie. Aldus verklaarde gisteren dc Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John McCloy, in een radiotoespraak, die h(J in de Verenigde Staten heeft gehouden. Hij voegde hieraan toe, dat er veel positieve ele menten in Duitsland zijn en dat h(j de overtuiging bezit, dat deze het van de negatieve zullen winnen. „Er zullen nieuwe Incidenten komen" McCloy somde diverse punten op, die hij gezamenlijk „de sombere kant van het Duitse probleem" noemde. In de eerste plaats begint het nationalisme de laatste tijd meer en meer de kop op te steken. Maar de geallieerden hebben nog voldoende macht om met een natio nalistische herleving korte metten te maken. In de tweede plaats zijn er verscheidene vooraanstaande mensen, die noe steeds op dezelfde plaats de touwtjes in handen hebben als tijdens het Nazibewind. In de derde plaats bestaat er verzet tegen hervormingen in de civiele diensten en de onderwijsprogramma's Ten slotte toont een groot deel van het Duitse volk zich volkomen onver schillig voor de Duitse problemen en laat gaarne de zaken aan anderen over. Hier tegenover staat, dat er thans in het westen een vrij gekozen re gering is, die de staat langs demo- -«ratische wegen leidt; dat het parle ment uitsluitend uit mensen be staat. die zich tegen 't Hitlerregime hebben verzet; dat de staatshoofden door de geallieerden zijn gekozen en hun benoeming daarna bij stem ming door de Duitsers is goedge keurd; dat «de pers zich gestaag in democratische richting ontwikkelt. Ondanks de grootste inspanning van de westelijke geallieerden, zo verklaarde McCloy. zullen in Duits land nieuwe incidenten plaats heb ben. die zowel betreurenswaardig als alarmerend zijn Hij wees er ech- ter op. dat alle sporen, die Hitler in twaalf jaar heeft achter gelaten, niet in vijf jaar kunnen worden weggewist. Uw kolengulderi! Donderdag 26 Januari kunt u op het dichtst-nabtfzUnde postkantoor tegen inlevering van bon 544 (Le vensmiddelenkaart 909) uw kolen- gulden innen, als uw naam begint met Mi tot en met No. Vrijdag 27 Januari zijn zü aan de beurt, wier naam begint met Nu tot en met PI, zelfde voorwaarde. „WIJ MAKEN LANGZAAM WATER" ROTTERDAM. Het dubbelschroef-motorvrachtschip Delftdijk van de HollandAmerikalün, varende in dc dienst van Rotterdam op de Pacific-kust, heeft de twijfelachtige eer, dit Jaar het eerste Neder landse schip te zün, dat slachtoffer is geworden van het nog altyd loerende gevaar voor de zeeman: „de onderzeese mün". dijk aangekomen De Danzig zal trachten het beschadigde vaartuig, dat zich op dertig mijl buiten de monding van de Weser bevindt, deze rivier binnen te slepen. Op de Delftdijk werd o m. schade aangebracht in de machinekamer, doch het schip blijft drijvende en er is geen onmiddellijk gevaar. Ook de radiozender was aanvankelijk uitgevallen, zodat de scheepsleiding noodseinen uitzond met de sirene. Later werd de zender met eigen middelen hersteld. Het 10220 ton bruto metende vaartuig, dal zich thans op de voor reis bevindt voor de uitreis naar dc westkust van Noord Amerika, ver trok gisteren van Bremen naar Rotterdam met een kleine lading stukgoed en een ongeveer 50 koppen tellende bemanning. Vannacht ving radio Scheveningcn van radio Norddeich het telegram op dat het stoomschip Delftdijk om tien voor half twaalf is getroffen door een ontploffende mijn op drie en een halve mijl van boei P 11 „Wij maken langzaam water. Zend ons zo spoedig mogelijk een sleep boot. Onze machines zijn defect en de radio-ontvanger is buiten wer king. Wij horen u niet Verleen s.v.p. hulp bij het doorgeven van verdere berichten'', aldus seinde de gezagvoerder. Op het verzoek om hulp van de Delftdijk zijn de Duitse sleepboten Danzig, Atlas en Titan ter assisten tie uitgevaren. Zij hebben met de kapitein een Lloydscontract afge sloten op basis van „No cure, no pay". Verder werd gemeld, dat het Ne derlandse schip vrij zwaar is be schadigd, maar dat zich slechts één lichtgewonde aan boord bevindt. Om 4.16 uur hedenmorgen is de sleepboot Danzig langszij de Delft- Scheepvaart op het IJselmeer gestaakt AMSTERDAM. Het aanhouden van de vorst heeft het scheepvaart verkeer op het IJselmeer. zowel voor de grote als voor de kleine schepen, volkomen stilgelegd. De veerdienst CnkhuizenStavoren tc vandaag gestaakt. De havenlichten van Lemmer bleven gisteravond branden, omdat de haven nog ijsvrij was. maar de „Jan Nieveen" van de Groninger—Lemmer Stoomboot maatschappij is gisteravond al niet meer naar Amsterdam vertrokken. Schaatsenrijden is geen vermakelijkheid ZELHEM De eigenaar van een ijsbaan in de gemeente Zelhem bij Doetinchem moest f 720 ver vermakelijkheidsbelasting betalen. Zijn advocaat verwees naar een Ar rest van 22 OctobPr 1941 waarin de Hoge Raad het schaatsenrijden een nationale sport noemde, die geens zins als een vermakelijkheid kan worden aangeduid De gemeenteraad van Zelhem heeft hierop het bedrag gerestitu eerd. Officier te Arnhem laat waarschuwing aan auto bestuurders horen ARNHEM De Officier van Justitie bit de rechtbank te Arn hem heeft in een van zijn requisi toirs meegedeeld, dat auto's van dronken bestuurders in het vervolg in ziin ressort in beslag genomen zullen worden. Deze maand zijn te Schokker haven grote' stukken basalt uit Duitsland aangevoerd. Zij zijn be stemd voor het droogmaken van de Zuid Oost Polder.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1