Twintigduizend muizen zijn in dienst der kankerbestrijding Onze landbouw is geen armlastig op steun aangewezen bedrijf met Jean Kentj n Grootscheepse operatie in Mexico tegen mond- en klauwzeer Ankie: het zal de eerste tijd wel moeilijk worden Antony van Leeuwen hoekhuis is internationaal vermaard Bestraling, operatie en research n 1 LU J Productiekosten zijn de laagste in Europa Je moet hier hard werken en weten vol te houden oensdag 25 Januari 1950 De ingang van het Antonie van Leeuwenhoekhuis, de wereld vermaarde stichting van het Ne derlands Kankerinstituut te Amsterdam. (Van onze speciale verslaggever). AMSTERDAM. In het Antony van Leeuwenhoekhuis van het Neder nds Kankerinstituut te Amsterdam hebben wjj van de week een verza ding van twaalfduizend muizen gezien. Witte muizen, bruine muizen varte muizen, in vele variëteiten. Ze lopen natuurlijk niet allemaal door t kaar. maar ze zijn keurig gesorteerd in glazen bakken. Alleen het voer k^st al twintigduizend gulden per jaar. Uit liefhebberij heeft niemand deze muizen bijeen gebraeht, en evenmin de vele ratten, konijnen en goudhamsters, die er ook nog zijn. Deze dieren 'ijn nodig voor het wetenschappelijk onderzoek. lenbundel alleen gelaten. Artsen en verpleegsters koken door een ruit je van loodglas toe. Anders zouden zij door hun werk te veelvuldig aan de stralenwerking worden bloot ge steld. hetgeen voor hen op de duur zeer ernstige gevaren zou kunnen meebrengen. Behalve röntgen-apparaten heeft het Antony van Leeuwenhockhuis een kleine hoeveelheid radio-actie ve stoffen en ruim één gram radium. Men werkt bij de behandeling met milligrammen. Het radium wordt in kleine platina tubes of houdertjes op de zieke plek bevestigd of het wordt, verpakt in het inwendige van fijn-» holle platina naalden in h^t gezwel gebracht en dan ver richten de stralen dezelfde werking als die van het röntgen-apparaat. Zeventien academici V Jean Kent (haar ware naam is Joan Mildred Summerfield) aan schouwde op 29 Juni 1921 in Brixton-Londen het levenslicht. Haar vader was harpist en haar moeder balletdanseres. Beiden waren aan hetzelfde revue-gezel schap verbonden en het is dus niet vreemd, dat Jean de voetstappen van pa en ma drukte en ook in de „show" ging. In antwoord op onze brief schrijft Jean: „Al erg jong stond ik op het toneel. Ik was toen drie jaar. maar wat voor „rol" ik speeldt is me helaas niet bekend. Steeds trok ik met m'n ouders mee van de ene stad naar de andere en in die ver schillende steden zat ik zo goed en zo kwaad het ging op school. Het spreekt vanzelf dat ik voorbestemd was om ook artiste te worden. Ik herinner me nog heel goed de woorden van m'n vader. „In de rij van top-artisten is plaats genoeg, maar voordat je daartoe behoort, komt er nog wat kijken". Nu dat is zo, ons vak is vol van „desillusies" en als je daar niet tegen kunt, dan ben je niet geschikt voor het artis- tenberoep. Met de paplepel goot m'n moeder er de dans- en m'n vader de zang lessen bij me in. Dat kwam me al heel spoedig goed van pas. want toen m'n moeder eens ziek werd (ik was 13 jaari viel ik voor haar in en beëindigde voor haar de tournée. In 1935 trad ik als solo danseres op in het Windmill-thea ter in Londen. Daarna volgden revues, operettes en pantomimes. In de laatste moest ik altijd als jongen optreden en zelfs enkele jaren geleden (in 1948) speelde ik nog eens op toneel pantomime als de Prins, in het sprookje Asse poester. Op toneel trad ik op onder de naam Jean Carr, die in Jean Kent gewijzigd werd toen ik in 1939 bij de film kwpm. Ik kreeg Inbraken in Twente opgehelderd ALMELO De Almelose en En- schedese politie hebben de daciers kunnen opsDoren van een serie in braken en diefstallen, die de laatste maanden in Twente werden ge pleegd Met de airestatie van de 40-jarige Amsterdamse los werkman J. H. ter H. kwam de zaak aan net rollen. Een huiszceKing bracht een groot aantal goederen aan het licht en toen het eenmaal zover was kon de 30-jarige DUW-arbeider C. E. uit Amsterdam worden aangehou den, die eveneens in het bezit van gestolen goederen bleek te zijn Beide mannen worden er o.a. van beschuldigd in October en Novem ber van het vorige jaar vier inbra ken in Almelo te hebben gepleegd en wel bij een ratiichandelaar, bij twee mode-magazijnen en bij een muziekhandel. De grootste inbraak was die oij het mode-magazijn Kirch, waar he- rencostuums. herenoverjassen, ja ponnen, damesmantels. alsmede 100,— uit het kasreg.ster werden gestolen. Een deel van het f%sto- lene is opgespoord Reide verdach ten ontkennen ook maar één aer diefstallen op hun geweten te heb ben. H. heeft een aanzienlijk straf register. Smokkeltrailer bij Venlo aangehouden VENLO. Bij de grenspost „Keulse Barrière' hebben douane ambtenaren een goede slag geslagrv toen zij een uit Dui'slana terugke rende trailer aanhielden Na een zorgvuldige inspectie van de wagen bleek, dat de bestuurder een hoe veelheid vulpennen en mondharmo nica's tot een waarde van ruim 2600.;n ons land trachtte ie smokkelen Smokkelwaar en trailer zijn in beslag genomen. De chauf feur is in arrest gesteld Men w- moedt, dat hij, buiten medeweten van zijn werkgever, in opdracht van iemand anders handelde. bij de J. Arthur Rank Org. een klem rolletje in een film met de nu overleden Engelse komiek Tommy Handley. Daarna volgden met Arthur Askey, „Miss Londen" en „Bees in Paradise". Belangrijker rollen kreeg ik in „Waterloo Road", „200Q Vrouwen" en „De madonna van de 7 manen"; verder speelde ik in films met o.a. Grif fith Jones en Rex Harrison. Mijn eerste grote rol kreeg ik in 1946 als tegenspeelster van Stewart Granger in ..Caravan", waarop eveneens met Granger en Phillis Calvert „The Magic Bow" volgde. Tijdens de opnamen van „Cara van" ontmoette ik Yusef Ramart en met hem ben ik getrouwd. We wo nen in een flat in Londen en heb ben bovendien een kleine boerderij aan de oevers van de Kent en de Sussex. Behalve met koken, bra den, hakken, lezen, wandelen en autorijden, vul ik mijn vrije tijd met het schrijven van komische korte verhaaltjes. Tijdens de oor log was ik bij de „E.N.S.A." en trad op voor de troepen. In 1948 was ik nog in Duitsland, waar ik een tournée maakte door de canti- nes en hospitalen. Zo nu en dan zing en vertel ik voor de radio in speciale uitzendingen voor onze soldaten. De jongens vinden dat leuk en ik zelf ook. Het bijzondere van die twaalfdui- end muizen is, dat ze zo zijn ge kweekt. dat de afzonderlijke stam men ieder geheel uit volkomen iden- ieke exemplaren bestaan Ze hebben n alle opzichten, zowel uiterlijk als innerlijk, dezelfde eigenschappen dezelfde „constitutie". Dit bereikt men als men zuivere inteelt (broe- ler-zusterparing) uitstrekt over minstens twintig generaties. Ieder zal begrijpen wat een tijd en wat een geld dit kost Een uitnemende ver zorging en bewaking is nodig, want net mag natuurlijk niet voorkomen, dat één van die twaalfduizend dier- jes de benen neemt en bij eon an dere stam terecht komt. Dan zou de aszuiverheid spoedig in het gedrang komen. Proeven nemen Tal van proeven worden met de muizen genomen. Er zijn b.v. stam men, waarvan de exemplaren spon taan op hoge leeftijd een bepaalde vorm van kanker krijgen. Men kan nu onderzoaken of de kankerontwik keling beïnvloed kan worden b.v. door de voeding in een bepaald op zicht te veranderen. Men is daarbij dan onafhankelijk van de verschil lende constituties der afzonderlijke individuen. Ook bij het onderzoek naar kankerverwekkende stoffen spelen individuele verschillen geen rol als men de proeven mat de zui ver gekweekte muizen neemt. Het Antony van Leeuwenhoekhuis heeft behalve deze muizen- en rat- tenstallen ook uitgebreide ziekte kundige. biologische, scheikundige en natuurkundige laboratoria. Ver der is er een afdeling waar weefsels gekweekt worden Daar kunnen kan kercellen buiten het lichaam in gla zen buisjes voortgekweekt worden zodat hun groei en eigenschappen kunnen worden bestudeerd. Ook is er een uitgebreide bibliotheek. Bij elkaar vormt dit alias de we reldvermaarde research-afdeling van het Instituut. Het wetenschappelijk onderzoek, in internationale samen werking verricht, zal ons eens het wezen van de kankar en de wezen lijke oorzaak der ziekte moeten blootleggen. Dan zal de taak van de bestrijding en voorkoming van kanker gemakkelijker, worden. In nauwe samenwerking met de research-afdeling werkt dé kliniek van het Antony van Leeuwenhoek huis, onder leiding van dr W. F Wassink, die zeker als d e kanker- spacialist van Nederland mag gel den. Dr Wassink is chirurg en ver richt met zijn medewerkers de nodi ge operaties. De kliniek heeft ook een internist en andere consulenten. De millionnair Het wegnemen van kankerge zwellen door bestraling geschiedt on der leiding van de radioloog-arts E. H. Lokkerbol. die om. over acht röntgen-apparaten beschikt. Eén daarvan is de beroemde millionnair. een Philips-apparaat. dat stralen van een millioen volt uitzendt en dat tot voor kort uniek was in de wereld. Sinds enige tijd is het door een Amerikaans apparaat van twee mil lioen volt overvleugeld. De beteke nis van het hoge voltage is. dat de stralen dieper in het weefsel door dringen. De patiënt wordt tijdens de behandeling alleen in een met lood bekleed kamertje onder de stra- Er zijn bij het Nederlands Kanker- instituut 17 academice in dienst, art sen. biologen, scheikundigen, en na tuurkundigen en verd*er een groot aantal medewerkers. Als geneesheer- directeur treedt de arts W. F Veld- In een der laboratoria van het Antonie van Leeuwenhoekhuis. Veel onderzoekingswerk u'ordt verricht door vrouwelijk perso neel van het laboratorium. huizen op. de vroegere directeur- geneesheer van het Wilhclminagast- huis. het Amsterdams universi teitsziekenhuis. De kliniek tot 53 bedden voor de verpleging van kan kerpatiënten. Een vierde deel der patiënten komt uit Amsterdam, de overige komen uit alle delen des lands. Het instituut werkt momeneel met grote tekorten, die niet door de subsidies, giften, donaties etc. wor den gedekt Er was in 1948 een te kort van f 65.000.op de kliniek en van f 125.000.op het laboratorium Het instituut is dan ook uit alle macht bezig nieuwe leden te werven en op andere wijze te trachten zijn inkomsten te vergroten. Dat er nieu we inkomsten komen is bitter nood zakelijk Anders zou het Kanker- instituut dat representatief is voor ons land ten dode zijn opgeschre ven. En dat in een tijd. dat men met schrik de kankersterfte ziet toene men. Duits ex-student rooft musea leeg LüBECK. De politie van Lü- beck heeft een arrestatiebevel uit gevaardigd tegen een vroegere Duit se student, die er van wordt ver dacht voor duizenden dollars aan schilderijen en documenten uit twee musea in Oostduitsland te hebben gestolen. Tot de gestolen documenten behoren brieven van koningin Victoria, de Pruisische ko ningin Luise, de keizers Wilhelm I en II en kanselier Bismarck. Bij de gestolen schilderijen moeten zich Rembrandts en Dürers bevinden. De gezochte is de 25-jarige Horst Stark, die zich vorig jaar aan de universiteit van Kiel heeft laten in schrijven. Bij een huiszoeking in Stark's kamer vond de politie hon derd etsen en een koffer met schil derijen en manuscripten. Een kunstkenner onderzoekt de her komst hiervan. Prins Bernhard niet naar Argentinië ORANJESTAD (Aruba). Prins Bernhard zal niet in staat zijn Ar gentinië te bezoeken tijdens zijn Latijns-Amerikaanse reis Inplaais van uit R.o de Janeiro, waar hij op 18 Februari zal zijn, naar Buenos Aires door te reizen, zal de pn v rechtstreeks van Brazilië naar Me xico gaan om vandaar naar de Ver. Staten en Canada te vertrekken Hij hoopt het volgend jaar naar Argen tinië te kunnen gaan Vandaag is de prins naar Cura sao teruggekeerd en hij zal thans een bezoek brengen aan de eilanden St. Maarten, Saba en St. Eustatius. Zondag vertrekt hij naar Vene zuela. RUWE Bil LIPPEN?r li Onafhankelijkheidsdag van India wordt ook in Den Haag gevierd DEN HAAG. Ter gelegenheid van d<* onafhankelijkheidsdag van India en de formele erkenning van India als een republiek zal de am bassadeur van dit land in Den Har.g Donderdagmorgen om elf uur een afschrift van de nieuwe grondwet van India aanbieden nan de direc teur van dc bibliotheek van het Vredespaleis. Daarna wordt een tentoonstelling van boeken uit Indië geopend. 's Middags om half één zal dr W. Drees in Kasteel ..Oud Wassenaar" een portret van Gandhi onthullen, dat geschilderd is door de Haagse Kunstschilder G Claassen. Later op de middag wordt in ka steel ..Oud Wassenaar" een recep tie gehouden. Jeugd in V.S. verslaafd aan verdovingsmiddelen WASHINGTON. De Ameri- kaanse regering maakt zich onge rust over het toenemend gebruik van op onwettige wijze verkregen verdovende middelen door de Ame rikaanse jeugd. Dit misbruik tiert vooral te Chicago, San Francisco, Los Angelos. New Orleans en New York City. Hoe de positie van onze landbouw in dc nationale economie thans pre cies is, is onlangs door een hoog geplaatst ambtenaar van het Ministerie van Landbouw nog eens duidelijk uiteengezet. Het publiek immers blijkt over het algemeen een totaal verkeerde mening hierover te hebben. Men ziet de landbouw als een armlastig bedrijf, dat met alle mogelijke maat regelen in het leven wordt gehouden en dat schuldig is aan het dollar- tekort, omdat een voortdurende omzetting van dollars In zwakke valuta plaats vindt. Hoe geheel anders is echter de werkelijkheid. Het is volkomen begrijpelijk, dat zeer velen menen, dat de vooruit gang van de productiviteit per werker in de industrie zeer veel groter moet zyn dan in de land bouw. De vooruitgang van de in dustrie is voor velen machtig en imponerend. De boer die ploegt, egt en zaait en maar één maal per jaar oogst, steekt daarbij schamel af. Doch de schijn bedriegt Onderzoe kingen op dit gebied in Amerika over de laatste '40 jaar en in ons land over de laatste 20 jaar hebben aangetoond, dat de toeneming van de productie per werker in de landbouw en in de industrie gelijk is geweest, voor ons land namelijk ongeveer 2% per jaar. In tegenstelling met de veelal Men vertrouwt met Amerikaanse steun deze kwaal geheel te kunnen uitroeien MEXICO-CITY. Mond- en klauwzeer is ook in Mexico een ge vreesde veeziekte. De Mexicaans- Amerikaanse commisie voor de be strijding van deze kwaal heeft nu echter een grootscheeps plan voor de bestrijding ervan. ..Tenzij er zich onvoorziene moei lijkheden voordoen kan men zeggen, dat de gevreesde ziekte definitief uit Mexico zal worden gebannen". Na afloop van de vaccinatie-cam pagne. dal is uiterlijk in Mei. zullen onderzoekingen worden gedaan om na te gaan of er nog ziektekiemen in de besmette gebieden van Mexico achter gebleven zijn ..Als de vee artsen. zoals wordt verwacht, kun nen vaststellen, dat er geen sporen van mond- en klauwzeer meer wor den gevonden dan zal dit betekenen, dat de omvangrijkste strijd, die er ooit in de geschiedenis van de vee artsenijkunde werd aangebonden met de overwinning werd be kroond". aldus de aankondiging Tot nu toe is die strijdinderdaad op ongekende schaal aangepakt Meer dan 6 800 employé's werken thans in dienst van de commissie waarvan 1 165 Amerikanen De cam pagne kan worden gevoerd dank ze de hulpfondsen die door Mexico en de Verenigde Staten werden be schikbaar gesteld In 1949 alleen hebben de Verenigde Staten meer dan 24 millioen dollar bijgedragen ten behoeve van Jeze grote actie De ziekte trad voor het eerst in In Mexico wordt een groot scheepse aanval ondernomen op de gevreesde veeziekte, het mond- en klauwzeer. In alle de len van het land wordt de in enting georganiseerd volgens 'n groot nationaal vaccinatiepro gramma. In April o/ Met zal men hiermede gereedkomen en men verwacht dat dan 't mond en klauwzeer voorgoed in Me xico zal zijn uitgebannen. Mexico op in December van het jaar 1946 en was sindsdien een van de ernstigste problemen waarmee Mexico te kampen had Men moet bedenken, dat Mexico per jaar op zijn minst 500 000 stuks rundvee naar de Ver Staten exporteert en dat het uitbreken van dP ziekte aanlei ding was tot het sluiten van de Mexicaans-Amerikaanse grenzen voor vee-export naar de Verenigde Staten. Aanvankelijk werd de methode om alle verdachte dieren af te slach ten volgens de commissie „de enige succesvolle methode die wij tot nu toe kennen" scherp be streden Zij ontmoette ernstige op positie en verzet Nadat binnen het jaar ongeveer een millioen stuks vee waren ge slacht en begraven, aanvaardde de commissie in October 1947 een Me xicaans plan. dat quarantaine, in spectie, ontsmetting, zo nodig af slachting en inenting omvatte. Zowel de Mexicaanse als de Amerikaanse leden van de Com missie verklaarden kortgeleden, dat „de ziekte zich beperkt h-;cft tot het besmette gebied in Mexico" en dat „allé bekende actieve gevallen van aftosa (de Spaanse naam voor mond- en klauwzeer* onmiddellijk zijn uitgeroeid" Men krijgt een denkbeeld van de geweldige taak. die de commissie op zich heeft ge nomen, als men de volgende cijfers onder het oog ziet: in het afgelopen jaar produceerde de commissie moer dan 37.200.000 doses vaccine- stof, 37.084369 dieren werden in geënt en in totaal werden er 77235.451 dieren geïnspecteerd In November werd er een nieuw re cord behaald toen meer dan 4.200 000 stuks vee binnen een periode van 30 dagen werden ingeent. De eerste vaccinatie van 13.420.802 dieren in ae besmette zone was op de eerste Augustus voltooid, sinds dien is de tweede ronde geheel ct nagenoeg beëindigd De derde ronde van de vaccinatie stéat al weer voor de boeg meer dan 9 millioen dieren worden behandeld, één vier de is reeds gereed Een der belang rijke resultaten van hei werk van de commissie is de vermindering van de vaccinatiekosten In Juli 1948 kwamen de kosten om een ko in te enten op 21,77 dollar. In No vember 1949 was men erin geslaagd om deze kosten tot 45 dollarcents te j bouw voorzichtig met zijn conclu- reducercn. sies. heersende mening kan worden ge constateerd, dat onze landbouw in Eurooa over vrijwel de gehele linie de laagste kostprijs heeft. Als het alleen op productiekosten aankomt, bestaat er voor de afzet van onze landbouwproducten niet het minste gevaar. Voor degene, die weet, dat Nederland mede verreweg de hoog ste opbrengsten per h.a. ter wereld heeft, is dit niet verwonderlijk. Er is slechts één land in Europa, dal voor één product een iets lagere kostprijs heeft dan wjj. namelijk Denemarken voor melk. Dit is een gevolg van het feit, dat de Deense bedrijven gemiddeld belangrijk groter zijn dan de onze. zodat de producenten met een kleinere winst per eenheid genoegen kunnen ne men De hoogte van de. kostprijs laat zich duidelijk demonstreren aan de suiker. De Java-suiker had vóór de oorlog de laagste kostprijs ter we reld. De bedrijven waren naar onze opvatting in ieder opzicht prac- tisch volmaakt De kostprijs be droeg toen voor Java omstreeks 5.— waarvan 2 50 aan lonen in allerlei vorm, terwijl in Nederland de kostprijs ongeveer 16.— per 100 kg betrof Daarbij moeten we bedenken, dat, indien het dagloon op Java in plaats van 15 ets 1.50 zou hebben gekost, zoals toen in Nederland een minimum was. de kostprijs, al het overige gelijkblij vend gerekend, 27.50 zou zijn ge weest. Deze cijfers moeten iedereen overtuigen van de hoge graad van efficiency, die de suikerbietenteelt en verwerking in ons land heeft bereikt. De voorstanders van vrije handel stelden zich echter op het standpunt, als de Nederlandse sui ker niet kan concurreren, dan moet zij verdwijnen! Maar wie zou dan nu de dollars leveren voor dekking van de aankoop van onze suikerbe hoefte, ind.en de teelt niet in stand was gehouden? Dit doet te merkwaardiger aan. omdat vóór 1930 toen bijv. de tex tielindustrie. om aan de Japanse concurrentie (maandlonen van ten hoogste 8 10 gulden) het hoofd te kunnen bieden, een bescherming genoot van ongeveer 160 millioen gld. per jaar. de landbouw op geen enkele wijze beschermd werd. Hoeveel protesten heeft de land- bouwcrisiswet niet ten gevolge ge had. terwijl reeds lang voordat van monopolie-heffingen op landbouw producten sprake was. de industrie werd beschermd en de steun van een groot bedrag per jaar bijna als I vanzelfsprekend werd aanvaard. Men zij ten aanzien van de land OP ZOEK NAAR EEN NIEUW BESTAAN XV STETTLER. Ik was blU, eindelijk In Canada tc zijn. dat zult u wel kunnen begrypen. Maar Canada, heb Ik al gemerkt. Is heel erg groot. Na die lange treinreis moesten we „heel Holland nog door", een afstand van 150 mijl. Maar de auto deed het best en Ik had met mijn aanstaande man honderd uit te praten. Toch was het wel bijzonder prettig, dat wc 's avonds om een uur of half tien bij mU" schoonzusje arriveerden. Ze had een heerlijke soep klaar staan en een prachtige taart gebakken met erop ge spoten: „Welkom In Canada"! Mijn schoonzusje is als oorlogs bruidje naar Canada pegaan. Zij ver telde mq „In Holland werd ik ge plaagd met opmerkingen als: Jouw man is vast berenleider of zo iets. Ik heb mij er niets van aangetrok ken en ben mat hem getrouwd. Nog nooit heb ik er spijt van "gehad. Ca nada is een gQcd land." Ik vond het fijn. dit te horen. Het is immers niet vreemd dat je je als jong meisje wel eens afvraagtDoe ik er wel goed aan. Maar ook ik heb steeds het vertrouwen gehadDat moet je doen. En tot nu toe heb ook ik geen spijt gehad Al moet ik toe geven erg veel recht van spreken heb ik nog niet Mijn schoonzus heeft een mooi huis en een flinke partü koeien en varkens, bovendien een grote opper vlakte bouwland. Het zal nog wel even duren eer wij zo ver zijn. Hier in Canada gaat het bij stukjes en beetjes, naarmate er geld is. Het ene jaar wordt begonnen aan de bouw van een huis (meestal doen dat de mensen zelf) en het volgend jaar, als de financiën het toelaten, wordt het afgebouwd. De meneer, die ons in zijn auto van het station afhaalde vertelde, dat als hij het eerste jaar geld had gehad om naar Holland terug te gaan. hij beslist niet in Canada was gebleven. Nu is hij er al 21 jaar en hfj bezit een flinke farm. Het geld wordt hem niet thuis be zorgd. Je moet hier heel hard wer ken. Maar als je de moed hebt om vol te houden, heb je grote kans dat je slaagt Mijn schoonzus schildert en behangt haar huis zelf. Het ziet er bü haar thuis echt Hollands uit. erg gezellig en ook zij heeft het best naar haar zin. Het zal ook voor mij wel moei lijk worden, vooral de eerste tijd. Dat heb ik overal gemerkt. Maar het mo-ct lukken. Mijn man en ik hebben het elkaar beloofd. Zo is het landschap in Canada, waar Ankie, samen met haar man, een nieuw leven gaat be ginnen. Zo is het ook met de omzetting van harde in zachte valuta. Inder daad wordt op het ogenblik door de agrarische sector nog meer uit het dollargebied geïmporteerd dan" wij daarheen uitvoeren. Dit deficit neemt echter zeer sterk af In de eerste 8 maanden van 1949 bedroeg het slechts 68 millioen gld Als men verder bedenkt, dat er in die periode voor 85 millioen aan broodgraan uit het dollargebied geïmporteerd werd, is het duidelijk, dat de land bouw een zeer goed figuur slaat Bovendien hebben gelukkig ook zachte valuta waarde voor ons. Van een subsidie of steun aan de landbouw zélf is allerminst sprake, wèP aan de consument in het alge meen. De binnenlandse granen wor den verkocht tegen prijzen beneden die van de import-granen Hiertus sen zit een bedrag van 150 millioen gld. per jaar. Is dit geen grote sub sidie aan de consument, waarvan de boer slechts als consument een zeer klein gedeelte krijgt? Na de devaluatie is dit verschil, bij gelijkblijvende binnenlandse prijs, natuurlijk groter geworden. De Min.ster van Financiën trekt hiervoor bijv. 150 millioen gld. uit (eerste 6 maanden). Dat is dus de subsidie die de schatkist, d.w.z. de belastingbetaler aan de consument verstrekt. Daar dit bedrag echter gestort wordt, ter verdere afreke ning, in het Landbouw-egalisatie- fonds, leest men in vele bladen: 150 millioen landbouwsubsidie! Men kan of wil de waarheid niet zien!

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3