DAGBLAD VOOR AMERSFOORT In het centrum van Djakarta zijn gevechten uitgebroken 1 Russen krijgen speciale rechten op Mandsjoerije Juwelendiefstal in Tiel achterhaald Generaal Kruis dringt op zuinigheid aan Rumoerige zitting van Belgische Kamer Nieuw stuk aanbesteed van het „Hazenpad" Groeneen ,,Rode Baretten bezetten politiekazerne Sowjet-Unie erkent RIS Giuliano slaags met De Luca; de bandiet moet wijken 10e Jaargang, no. 22 Donderdag 26 Januari 1950 Jpgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. ol -1.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. Premier Pasundan gearresteerd DJAKARTA. De minlstcr-pre- I sident van Pasundan (West-Java) Anwar Tjokroaminoto, het lid van DJAKARTA. De zogenaamde Groene en Rode Baretten van de voormalige speeiale troepen zjjn op 16 uur plaatselijke J®ndto^^^Cnf®renJj,®raliAb|,kuRno Tjokrusujoso en de voormalige on der-minister van Defensie van Pa sundan Arndji Ka»-1- - ;nata, zijn in Djakarta gearresteerd, omdat zjj er van verdacht worde»» -'-«linKig te zijn aan het optreden van Wes terling. Alle drie maakten sinds ge ruime tüd deel uit van het presi dium van de Indonesische Moham medaanse party. Zij zouden te za- men met de Darul Islam en met Westerling streven naar de stich ting van een Mohammedaanse staat in West Java. Deze staat zou na de acties van Westerling tot stand hebben moeten komen. tijd na vuurgevechten de politiekazerne van de stad Djakarta binnengedrongen. Volgens de politie zjjn de ongeregeldheden op verschillende plaatsen in het centrum van Djakarta om streeks 15.30 uur begonnen. Er wordt onder andere gevochten in de buurt van Sawak Besar, waar zich de politiekazerne Karang Anjer bevindt/ Verschillende straten in het stadscen trum zjjn afgezet, zoals de Pasar Baru, de grootste winkel straat, enkele tientallen meters van het gebouw van het pers bureau Aneta. Van de zijde van de politie werd aan Anea mede- gegedeeld, dat de mobile brigade, de polisi militer, troepen van het basiscommando en een overvalspatrouiile naar Sawah Besar zjjn gedirigeerd. Westerling overvalt Padalarang De gewezen K.N.I.L. troepen van kapitein Westerling hebben giste ren een stormaanval ondernomen op Padalarang, tien mijl ten Wes ten van Bandung aan de grote weg naar Djakarta. Soldaten van de A.P.R.A., die onder meer met ma chinegeweren waren uitgerust, kwamen in negen grote trucks aan rijden en baanden zich vechtend een weg naar het hoofdbureau van politie, dat door hen werd bezet. Ook bij andere plaatsen in dc om geving van Bandung ondernamen zij nieuwe aanvalsoperatics. Bij Tjiandur, dat eveneens aan de weg van Bandung naar Djakarta is ge legen, raakten zij slaags met een heden van de T.N.I. Purwakarta, dat honderd kilometer ton Noorden van Bandung ligt, is om nog onbe kende redenen tot „gesloten stad" verklaard. Niet alleen op West-Java, maar ook in andere delen van Indonesië hebben zich botsingen voorgedaan. Op Ambon zijn militairen van het KNIL in strijd gewikkeld geweest met de bevolking. Twee personen werden gedood, vier werden zwaar en vijftien licht gewond. Op het ogenblik is het er weer rustig. De minister van binnenlandse zaken van Oost-Indonesië heeft zich naar Am bon begeven om zich van de toestand op de hoogte te stellen. In de buurt van Malang leidde een twist tussen twee personen tot een schietpartij tussen soldaten van de T.N.I. en het K.N.I.L. De minister van defensie van de R I.S., de sultan van Djokja heeft een bezoek gebracht aan Bandung, 's Middags is hij weer vertrokken. In In het zoeklicht J DUITSLAND Volkswagendroom MEN zal zich herinneren, dat één van Hitiers schone belof ten aan de Duitsers 'n auto was. die zij voor slechts 750 gulden zouden kunnen kopen. Een enorme recla mecampagne had tot gevolg, dat tienduizenden arbeiders voor een bedrag van in totaal 280 millioen mark op de kleine wagen inschre ven. Maar de oorloc kwam er tus sen en de Reichswehr slokte de productie van de Volkswagenfa briek op. Daarom schonk Hitier de inschrijvers een droom inplaats van een wagen. Na het einde van de oorlog, zo verzekerden de nazis. zouden de Duit sers als het Her renvolk iri hun Volkswagen over schitterende we gen van de Pi raeus tot de Noordkaap door veroverd Europa rijden. De Duitsers zouden profite ren van schone landschappen, luxe hotels en goed voedsel, terwijl de mindere volken de voorruit van het karretje zouden moeten ze men. Deze droom is thans defini tief uitgedroomd. Het Derde Rijk verzonk in de puinhopen van een geruïneerd Duitsland. Wel is waar bleef de Volkswagen, maar de Duitse arbeider, die er zijn spaar geld voor offerde, zal er niet in rijden. Zelfs het door hem eestqfte geld is hij kwijt, want dat werd in dertijd gestort op de Bank voor de Duitse Arbeid in Oost-Berlijn. die reeds lang door de Russen is ge liquideerd. Maar een andere droom blijft mogelijk: een droom van Duitse auto's, die tezamen met de producten van Franse, Britse, Ita liaanse en Amerikaanse fabrieken de wegen van een vredig Europa bevolken. Evenals het Duitse volk kan de Volkswagen nuttig werk doen. indien hii maar in de goede richting wordt gestuurd. f Aanhoudende vorst Weersverwachting geldig van I Donderdagavond tot Vriidag- i avond. Droog weer met enkele i overdrijvende wolkenvelden 1 en hier en daar ochtendmist, ff Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Oost. Vannacht en morgen- 1 ochtend lichte tot matige vorst I en morgen overdag lichte jf vorst tot temperatuur om het 1 vriespunt. 27 Jan.: Zon op 8 29; onder 17.16. I Maan op 11.26; onder 2.57. M de stad wordt thans gepatrouilleerd door T.N.I.-soldaten in open vracht auto's en Nederlandse pantserwagens. De toegangswegen naar de stad wor den 's avonds afgesloten en de stra ten zijn dan leeg. De weg, die van Bandung in zuidoostelijke richting naar Garut leidt heeft geen verkeer. De angstige bevolking heeft de kam pongs langs de weg verlaten. De republikeinse generaal Suhard- jo heeft verklaard, dat de troepen van Westerling niet op de steun van de bevolking rekenen. Hij ver trouwde erop. dat de strijdkrachten van de „Turk" binnen een maand ge liquideerd zouden zijn en noemde militaire actie het enige middel om tegen Westerling op te treden. Mohammed Hatta heeft zich te genover de Amerikaanse gezant in Djakarta in gelijke geest uitgelaten. De Nederlandse autoriteiten heb ben iedere verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen te Bandung afgewezen. In een verklaring van de Hoge Commissaris dr Hirschfeld en generaal-majoor Buurman van Vreeden wordt gezegd, dat de berich ten over het aantal gedeserteerden, dat in de gelederen van Westerling vocht, schromelijk overdreven wa ren. Mr Gieben vervanger van dr Hirschfeld DEN HAAG Wij vernemen, dat de vroegere staatssecretaris I voor Justitie in de Nederlands-In- I donesische regering, mr A. H. C. Gieben. binnenkort zal worden be noemd. tot eerste plaatsvervan gend Hoge Commissaris in Indone sië. Tot het speciaal ressort van de heer Gieben in het Hoge Commis sariaat behoren de algemene, de juridische, de sociale, de culturele en dc militaire aangelegenheden. TWEE GEHEIME OVEREENKOMSTEN: Sowjetpenetratie in het Verre Oosten maakt gestadig vorderingen WASHINGTON. Tussen het communistische China cn de Sowjetunle zijn twee geheime overeenkomsten gesloteq. waarbij aan de U.S.S.R. spe ciale rechten worden verleend op Mandsjoerije. Het rijkste Industriegebied van China is hierdoor volledig achter het ijzeren gordijn komen te liggen. Aldus is bekend gemaakt door het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, dat de beide geheime overeenkomsten cn accoordcn van Moskou en van Charbin noemt. Zij hebben, behalve op Mandsjoerije, be trekking op Binnen en Bulten Mongolië en op Sinkiang. Verwezenlijking van plannen volgens tijdschema Anton van der Waals gefusilleerd (Eigen bericht) DEN HAAG. Hedenochtend vroeg is Anton van der Waals op de schietbanen bij de Waalsdorpervlakte terecht gesteld. De dader afkomstig uit Zuilen buit gevondenondanks omzwervingen GERAFFINEERD GEWERKT (Van onze correspondent) Het is de Tielse politie gelukt de juwelendiefstal. welke vorige week is gepleegd, tot klaarheid te bren gen. Gisteren is de dader G. J. v. 't Z. uit Zuilen gearesteerd. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en zal vandaag voor de officier van justitie in Arnhem worden voorge leid. De gestolen juwelen, ter waar de van een bedrag van 5300. zijn door de politie achterhaald. Van 't Z. heeft de inbraak alleen gepleegd en hoewel hij nooit eerder veroordeeld is heeft hii zijn misdrijf met vakmanschap voorbereid zodat het een week werk heeft gegeven om klaarheid in deze zaak te bren gen. Nadat de inbraak was ge schied stak de politie overal haar voelhorens eens uit en al spoedig leidde het spoor in de richting van verdachte. Er kwam vast te staan, dat Van 't Z.. die veel op de veiling in Tiel kwam twee nachten achter elkaar in Tiel was gebleven. De Nieuwe koffiebon aangewezen DEN HAAG Bon 424 Alge meen is aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 21 Januari 1950 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot uiterlijk 12 Fcbr. 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat op 9 Maart 1950 een nieuwe koffiebon zal worden aangewezen. Bonnen van de „Voedingsmidde- lenkaarten 909" met een lager nummer dan 424 kunnen worden vernietigd. De rantsoenwaarde van de in omloop zijnde rantsoenbon nen HD en ËD een rantsoen blijft onveranderd 125 gram koffie per bon. tweede nacht heeft hij eerst na vier uur de moed gehad zijn slag te slaan en daarna is hij met de bus vertrokken. Chauffeurs hadden hem daai'bij herkend. Van 't Z was al in September met de voorbereidingen voor de inbraak begonnen, en hij had reeds eerder daartoe een poging gedaan, maar omdat hij door een hoge muur in zijn werk werd be lemmerd heeft hij destijds zijn pogingen opgegeven. Maar van uitstel is geen afstel gekomen. Hij is voortgegaan met de situatie tot in de puntjes op te nemen. Nadat hij vorige week reeds een nacht in Tiel had doorgebracht heeft hij opnieuw een poging gewaagd. En met succes. Hij heeft via de tuin van een ander huis het keuken raam weten te bereiken, dat op een kier stond. Hij wist dit te °Pe" nen, klom naar binnen en kwam toen in een lange gang. Hier be vond zich een deur die toegang gaf tot de winkel Deze heeft hij uit de scharnieren gelicht en hij is daarbij zo deskundig en stil letjes te werk gegaan, dat nie mand van de in het huis aanwe zigen het perceel wordt door drie gezinnen bewoond, terwijl de eigenares op een afstand hemels breed, van vijf meter van deze deur sliep iets heeft gehoord. Hij is daarna met zijn buit ver dwenen en wierp na het plegen van het misdrijf de door hem ge bruikte handschoenen op een van de noodwinkeltjes op de Beurs. Het achterhalen van de buit gaf eveneens moeilijkheden, omdat deze al in de vierde of vijfde hand was overgegaan en in Haarlem bij een opkoper, zekere J v. E., was terechtgekomen MOSKOU. De Sowjet- Unie heeft besloten de Ver enigde Staten van Indonesië als een souvercine staat te er kennen en diplomatieke be trekkingen aan te knopen. Het besluit van de Sowjet-Unie werd meegedeeld in een nota. welke Woensdag door de Sowjetrussische onderminister van buitenlandse za ken Andrei Gromyko aan de Neder landse ambassadeur, dr P. C. Visser, werd overhandigd. De nota vormde een antwoord op een door dr Visser op 24 December aan Gromyko overhandigde nota, waarin de souvereiniteitsoverdracht wordt meegedeèld en uiting wordt gegeven aan dc hoop, dat de Sowjet- regering de RIS zou erkennen. De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken. Wisjinsky, heeft een telegram gezonden aan drs Hatta, waarin hij de Indonesische regering van het besluit verwittigde. OMSTREEKS BEGIN APRIL zal een begin worden gemaakt met 't bouwen van 'n nieuwe dubbele spoorbrug bij Oosterbcek^Dit werk zal enige jaren in beslag nemen. Hetzelfde systeem zal worden toegepast als bij de bouw van de nieuwe brug over de Rijn bij Arnhem. Men zal namelijk de nieuwe brug naast de noodbrug bouwen, en deze na de voltooi ing op de plaats van de oude brug rollen. De nood-spoorbrug, die slechts één spoor telt. Volgens de Amerikaanse autori teiten streven de Russen er naar deze vier gebieden volledig binnen hun invloedssfeer te brengen en hebben zij een tijdschema opgesteld voor de verwezenlijking van hun plannen. Of zij ze ten uitvoer kun nen leggen zal natuurlijk afhangen van dc mate van tegenstand, die er in Chinese kringen tegen zou kun nen rijzen. De bekendmaking van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken bevat een overzicht van de huidige stand van zaken. In Buitcn- Mongolië is de Sowjetrussische pe netratie volledig Er zijn onderhan delingen gevoerd over het sluiten van een verdrag, waarin aan de Sowjetunle het recht wordt verleend troepen in Buiten-Mongolie te le geren. De handel van dit gebied is op de Sowjetunie gericht en volle dig door de Russen gemonopoliseerd. In Blnnen-Mongolië is een gedeel telijk „zelfstandige" marionetten- regering aan het bewind, die slechts losse verbindingen onderhoudt met dc Chinese communistische auto riteiten. In Mandsjoerije hebben de Russen deel aan het werk van de Mand- sjoerijse geheime politie. De Chinese communisten „erkennen openlijk en algemeen", dat de Russen invloed hebben in de plaatselijke strijd krachten. In Sinkiang tenslotte is de poli tieke Sowjetrussische penetratie minder ver gevorderd. Het huidige stadium vertoont echter sterke trek ken van overeenkomst met vorige stadia van het doordringen der Rus sen in Buiten-Mongolië en Mand sjoerije. Sukarno over Nieuw-Guinea NEW DELHI. Dr. Sukarno, de president van de Ver. Staten van Indonesië, die een bezoek brengt aan India, heeft een toe spraak gehouden tot de leden van het parlement van India waarin hij de hoop uitsprak, dat de kwes tie van Nieuw Guinea nog dit jaar bij overleg zou worden geregeld. Hij zeide o.a.: „Voor Indonesië is de worsteling om de onafhan kelijkheid nog niet geëindigd. Er is in ons land nog een gebied. Nieuw Guinea, dat nog niet tot ons grondgebied behoort." Begrofingsgelden slechts beschikbaar als landmacht efficient is DEN HAAG. In een schrijven, gericht aan de commanderende officieren van alle onderdelen der Koninklijke Landmacht, heeft gene raai mr II. J. Kruis, chef van de generale staf, aangedrongen op de uiterste zuinigheid in het gebruik van gelden, personeel en tijd bij de opbouw van het leger. Een voortdurend streven naar een zo hoog moge lijk rendement met een minimum aan kosten, ontslag of overplaatsing van overtollig personeel en opvoering van de individuele arbeidspres tatie zijn enkele van dc maatregelen, die worden aanbevolen. Overtollig personeel met groot verlof Generaal Kruis zet in zijn brief uiteen, dat de Koninklijke Land macht over een groot deel der be- grotingsgelden moet beschikken om binnen een beperkt aantal jaren in het kader van de West-Europese ver dediging een minimum sterkte aan goed geoefende troepen te velde te kunnen brengen. Deze gelden zul len regering en volksvertegenwoor diging slechts dan beschikbaar stel- Heftige tonelen tijdens debat over volksraadpleging BRUSSEL. Tijdens de voortzetting van het debat over de volks raadpleging is het in de Belgische Kamer zeer rumoerig toegegaan en herhaaldelijk moest onder-voorzitter Joris met veel gehamer de rust herstellen. Het tumult werd bijzonder hevig, toen de liberaal Lahaye, die terugkeer van de koning voorstaat, de heer Van Acker er een verwijt van maakte in 1945 de koning verhinderd te hebben naar Belgie terug te keren en dit voor het land verborgen te hebben gehouden. Toen de gemoederen wat be daard waren antwoordde Van Acker, dat hij in Juni 1945 op uit drukkelijk verzoek van de toen- Gedeelte in de verbinding van Den Haag met de grens (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Dezer dagen is, naar ir. Kuysten \an de A.N.YV.B. ons mededeelde, een nieuw stuk van de ryksweg no. 12 (Den HaagUtrecht ArnhemDuitse grens) aanbesteed. Dit is de enige weg. waaraan in de oorlog is gewerkt, daar de bezetters dit in hun belang achtten en die het „Hazenpad" werd gedoopt, omdat men er een „vluchtweg" \oor de Vijf procent voor ouden van dagen en voor rentetrekkers DEN HAAG Gelijk reeds eer der is medegedeeld, is de regering van mening, dat de 5 procent ver hoging. die op de lonen wordt toe gekend, ook moet gelden voor enkele categorieën van niet-loon. I Duitsers In zag. Waterstaat werkte er echter dusdanig aan, dat de weg trekkenden of niet-meer-loontrek-1JJ- kenden. Op die grond is een wets ontwerp ingediend, waarvan de strekking is, dat voor de volgende groepen een verhoging van vijf pro cent zal worden toegepast voor allen, die een ouderdomsuitkering ontvangen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening, voor allen, die in het genot zqn van een invaliditeitsrente, van een we. duwenrente ingevolge de invalidi teitswet of van een wezenrente, en voor allen, die .kinderbijslag ontvangen ingevolge de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms., en we zenrentetrekkers. De regeling heeft terugwerkende kracht tot 1 Januari j.l. nooit gebruikt kon worden. De aarden baan is over de gehele lengte gereed, maar momenteel Is de verharde weg pas klaar tot Maarsbergen. Dit jaar wordt nu het stuk tot de kruising met de spoorweg Amersfoort Rhcnen aangelegd en men hoopt dit stuk het volgend jaar tot bü Vecnen- daal te kunnen doortrekken. Het verdere stuk tot Arnhem zal voorlopig wel niet ter hand geno men worden, daar er van De Klomp naar Arnhem een behoorlijke ver binding Is buiten de bebouwde kommen. Geen fietspaden Van Den Haag naar Utrecht heeft de weg twee rijbanen, ieder van twee rijstroken. De weg moet over de gehele lengte zo worden, maar van het nieuwe gedeelte tot de grens worden voorlopig maar twee rijstroken verhard. Fietspaden komen er niet langs de weg. Die zijn er over het grootste gedeelte van het stuk Den HaagUtrecht ook niet. Fietspaden blijken gévaarlijk voor het snelverkeer, daar de wiel rijders keer op keer oversteken en men zo dus toch weer „wegkruism- gen" krijgt. Het ligt zelfs in de be doeling de reeds aanwezige fiets paden langs de snelwegen te ver wijderen. Hier en daar heeft men dit al gedaan of is men er mee be zig, b.v. langs de bekende snelweg naar Amsterdam door de Haarlem mermeer. malige katholieke ministers zich naar de koning had begeven om hem te vragen af te treden- Daar op lieten de katholieke volksver tegenwoordigers een fel protest horen, terwijl Van Acker van an dere banken luid werd toegejuicht. Er ontstond een felle onderlinge woordenstrijd, die minirtenlang duurde. Toon de katholieke afgevaardig de Scheyven zeide. dat ook hij op een gegeven moment in de oorlog aan een Duitse overwinning had geloofd, had de onder-voorzitter onnieuw erote moeite de verhitte Kamerleden te kalmerbn. Nadat de heer Scheyven de heer Pierlot verweten had alle schuld J'oor het staken van de strijd in 1940 op de schouders van koning Leopold te hebben geschoven, ontstond er een incident tussen Spaak en het ka tholieke Kamerlid Caron de Wiart. Spaak herinnerde hem er aan, dat ook hij zich op afkeurende wijze over de koning had uitgelaten. Later verklaarde Spaak, dat hij de hartstocht betreurde, die bij de debatten tot uiting was gekomen en voorts luchtte hij zijn veront waardiging over de campagne, die sedert enige maanden in de ko ningsgezinde pers wordt gevoerd In Mei 1940, aldus Spaak, bestond geen overeenstemming tussen de vorst en zijn ministers. Ik heb de houding aangenomen, die op dat tijdstip geboden was en heb mijn collega's naar Frankrijk gevolgd om de strijd voort te zetten. Ik ben van oordeel, dat wij België hier mee een grote dienst hebben be wezen. Op de banken der socialis ten en liberalen werd hierop ge applaudisseerd. len, indien verwacht kan worden, dat de Koninklijke Landmacht het gestelde doel kan bereiken en wel op een zuinige en efficiënte wijze. Dc generaal dringt er daarom bij de officieren op aan, het onderdeel van de dienst, waarover zij zijn gesteld, te zien alsof het hun eigen bedrijf was. Overcompleet beroepspersoneel moet worden overgeplaatst. Het over tollige personeel, dat niet in vaste dienst is, moet met groot verlof wor den gezonden Wanneer de geldende bepalingen dit niet toelaten, dient men voortaan te bestemder plaatse voorstellen te doen om de betrokke nen toch uit dc dienst te ontslaan of anders elders tewerk te stellen. Generaal Kruis verlangt verder van de officieren, dat zij nauwlettend toezien op de inachtneming van de vastgestelde diensturen. In ae burger maatschappij kan men geen lieden gebruiken, die er „de kantjes aflo pen." maar ook in de Koninklijke Landmacht niet. Militairen, die op bureau's werkzaam zijn, mogen voortaan niet meer in diensturen baden. Hun geestelijke verzorging moet indien mogelijk buiten de diensttijd geschieden, evenals de in specties en huishoudelijke diensten. Van alle commanderende officieren wordt verwacht, dat zij bij hun eigen onderdelen, dienstvakken of inrich tingen zullen nagaan waar en op welke wijze er kan worden bezui nigd. India is voortaan republiek Bliarat NEW DELHI. In alle steden van India heerst feestvreugde, want de volledige onafhankelijkheid is zojuist een feit geworden door de uitroeping van dc republiek Bha- rat. Hiermede Is de 92 Jaar oude band met dc Britse kroon definitief verbroken. India blijft echter deel uitmaken van hel Gemenebest. In New Delhi steeg uit honderd duizenden kelen een gejuich op, toen de presidentsvla g langzaam omhoog ging op het dak van het regeringsgebouw. Voor hij beëdigd werd. verbleef de eerste president van de republiek, de 64-jarige Ra- jendra Prasad, met zijn echtgenote een kwartier lang op de plaats, waar „de vader van de natie", ma- hatma Gandhi, gecremeerd werd. Uit vele delen van de wereld zijn gelukwensen ontvangen, onder an dere van de Britse koning en van president Truman. De nieuwe republiek telt onge veer 320 millioen inwoners cn om vat 20 staten, alsmede dc eilanden groepen Andamanen en Nicobarcn. De grondwet voorziet in een parlc mentair regeringssysteem, dat in essentie federaal van structuur is. Zolang er nog geen algemene ver kiezingen zijn gehouden, zal de constituerende vergadering als het parlement van de unie fungeren. Hugh Hickmann. leider van de Christen Democratische partij in de onder Russisch beheer staande provincie Saksen is van ziin func tie ontheven als gevolg van een toenemende zuiveringscamnagne Uw kolengulden Vrijdag 27 Januari kunt u op het dichtst-nahüzijnde postkantoor tegen inlevering van bon 544 (Levensmid delenkaart 909) uw kolengulden innen, als uw naam begint met Nu tot en met PI. Zaterdag 28 Januari geen uitrei king. De daarna eerstvolgende uitrei king geschiedt pas 6 Februari as. "N Nee tochHeus! Het dorp Spilamberto (It.) complotteert dag en nacht hoe het het dorp San Cesario een stuk-geschoten kanon weer afhandig kan maken, omdat het onverdraaglijkis, dat iedere avond de San Ccsariancn het goed bewaakte kanon ,zo'n beetje afschieten" in de richting van Spilamberto bij wijze van hoon. Nicaraguaan Ignacio, 18 jaar. zegt: „Hedy Lamarr is ideaal!" Nicaraguaan Manuel, 20 jaar, hoont: „Boeh, 't is een rare juf frouw!" Beiden trekken hun mes. Beiden zijn in het hospi taal te Leon overleden aan won den. Filmster Hedy Lamarr (Blanke Ballastfilmt en stert rustig verder. Elmer Howard te Harlan, Kentucky, is gearresteerd, op heterdaad betrapt bij een reeds bijna geslaagde inbraak in de gevangenis aldaar. Maurice Fogel te Londen, weigerde zitting te nemen in een jury, „want" zei hij, „ik ben gedachtenlezer"„Dan heb ben we U juist nodig", besliste de rechter, zonder er bij te zeg-< gen wiens (wier) gedachten Maurice ebns extra moest be studeren. VJ PALERMO. De bandiet-koning van het struikgewas, Giuliano, heeft zijn „koninkrijk" Sicilië niet verlaten; hij zwerft niet rond door Napels en Rome, zoals enkele berichtgevers hebben willen doen voorkomen; hij is evenmin opgehouden met vechten en lastig-zijn nu zijn moeder uit de gevangenis is ontslagen, want hij is zijn hoofdbelager, kolonel Ugo de Luca, naar de keel gevlogen. Hij heeft echter geen succes gehad. Na een vuurgevecht dat twintig minuten duurde, moest de bandie tenkoning zich met zijn troepen terugtrekken, met achterlating van een medeleider, Salvatorea Beco- raro, op wiens hoofd een prijs van 200.000 lire stond. De Luca, die in de strijd tegen de bandietenkoning reeds zes maanden lang aan het hoofd staat van een goed gedrild politieleger- tje van vijftienhonderd man, werd even buiten Bellalampo, bij Paler mo, m een hinderlaag gelokt. De kolonel bracht juist een be zoek aan een van zijn voorposten, in de buurt van Bellalampo; op het moment, dat hij het kamp van de politie en carabinieri binnentrad, leek het of in 't omringende kreu pelhout de hel losbrak: een regen van mitrailleurkogels en handgra naten daalde op het politiekamp neer. Er ontstond echter geen paniek bij de politiemannen in het kamp. Na enkele minuten deden de troepen onder leiding van De Luca een uitval. Onder dekking van de invallende duisternis sloegen de mannen van Giuliano op de vlucht met achter lating van het lijk van Becoraro. Becoraro werd reeds lange tijd ge zocht. Dit is de eerste maal dat de ko lonel die thans een half jaar aan het hoofd staat van het leger tegeP de bandieten, persoonlijk met de mannen van Giuliano kennis maakte.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1