Morgen eten wij Vis GLASTRA bellen Tevredenheid over exploitatie stadsautobusdienst ia even DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB even „Centraal II" neemt leiding in tweede klasse libre J Afbetaling 2 Donderdag 26 Januari 1950 College voelt niets voor gemeentelijk busbedrijf In een uitvoerig schrijven aan de Raad reageren B. en \V. op een indertijd tijdens een'rondvraag ge plaatste opmerking omtrent de duur van de vergunning verleend aan N.V. Nefkens tot exploitatie van een stadsautobusdienst. Het blijkt dat deze vergunning eindigt op 18 November 1950, B en W hebben voorts nagegaan of er aanleiding bestaat op de met betrekking tot de exploitatie van ae stadsautobusdienst ingeslagen weg terug te komen. Het college vestigt de aandacht van de Raad er op dat de vergunninghoudster in de drie jaar dat zij de autobus dienst exploiteerde heeft zorg ge dragen voor beter materieel; uit breiding en aanpassing van de routes overeenkomstig de behoef ten; verhoogde rij-frequentie; ver antwoorde tarievenpolitiek. Een ingesteld onderzoek wees uit dat van twaalf gemeenten (van gelijke grootte) bij elf de exploi tatie van de stadsautobusdienst in handen is van particulieren. In deze gemeenten wordt niet overwo gen tot een andere exploitatie vorm over te gaan. De ritprijs bedroeg in 2 gemeen ten 11 ct; in 3 gemeenten 13 ct. en in 7 gemeenten 15 ct. Er is naar het oordeel van R. en W. geen aanleiding om aan de firma Nefkens mettertijd verlen ging van de vergunning met en kele jaren te onthouden. Conclusie luidt dus geen exploi tatie van gemeentewegen. B. en W. tekenen ten slotte nog aan, dat de vergunning gezien de bepalin gen te allen tijde kan worden in getrokken, mits daartoe aanleiding zou zyn. Veel amendementen op ontwerp-verordening kleuteronderwijs De raadsleden dr. J B Drewes en mr. PAG Ubink hebben op de ontwerp-verordening, regelende de subsidiëring van het kleuteronder wijs. verscheidene amendementen bij B. en W ingediend. In een uitvoerig schrijven heb ben B. en W. daarop gereageerd Lid 1 van artikel 9 wensen deze raadsleden soepeler te stellen met betrekking tot de eisen van be kwaamheid. B en W. menen hun standpunt te moeten handhaven en noemen nogmaals de onbevoegdheid dei- leerkrachten een van de ernstig ste euvelen. B. en W. menen voorts de voor gestelde subsidie-aftrek van f 17.50 per leerling voor onbevoegde leer krachten tet handhaven. In het voorstel van genoemde raadsleden is sprake van verlaging van die aftrek tot resp f 7.50 in 1950 en f 17.50 in 1951. Tal van andere amendementen en voorgestelde wijzigingen in het ontwerp zullen de Raad wel aan leiding geven tot breedvoerige dis cussie. Voorschotten vergoeding vakonderwijs B, en W. stellen de Raad voor over 1949 de volgende voorschot ten op vergoeding van vakonder wijzers te verstrekken; RK meis jesschool (ULO) f 4.003.20; Chr. school voor ULO f 7.497.60; RK jongensschool (ULO) f 3.708.60; Pensionaat St. Louis (ULO) f 3.110.40; Pallas Athene-school (ULO) f 2.565.Chr. school .voor vglo f 547.20 en RK jongensschool voor vglo f*729. B en W. tekenen hierbij aan. dat er geen aanleiding is vergoe ding te geven voor vakonderwij zers werkzaam voor het bijzonder gewoon lager onderwijs (RK meisjesscholen Onze Lieve Vrou westichting). Het lijkt B en W onnodig aan dergelijke scholen vakonderwijzers te verbinden. Bij het openbaar gewoon lager onder wijs wordt het vakonderwijs na melijk niet gegeven. Gelijkstelling huur 4 schoollokalen De normale huurprijs van schoollokalen bedraagt I 35.per maand. Voor de vereniging voor kleuteronderwijs en de Stichting tot bevordering van Chr. voorbe reidend lager onderwijs is indertijd een uitzondering gemaakt. De huurprijs per lokaal is namelijk voor deze instellingen bepaald óp t 17.50 p. m. Nu het gemeentelijk subsidie voor het kleuteronderwijs op f 70.per leerling per jaar wordt gebracht achten B en W. het gewenst deze uitzonderingspo sitie op te heffen. Geldlening voor bouw van montage-woningen Dc gemeente Amersfoort kan een geldlening van 764081.— sluiten, welk bedrag besteed zal moeten worden voor de bouw van het tweede complex mon tage-woningen aan de Hooglandseweg (zestig stuks). Het rentepercentage be draagt 3'.i% en de lening moet afgelost worden in vijftig jaarlijkse termijnen, gebaseerd op het annuiteiten-svstcem Aan de gemeenteraad wordt thans verzocht goedkeuring te verlenen tot het sluiten der lening. GRAND THEATRE* „Mr Belvedere loopt college", alle leeftijden. Zon dag; 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. da gen r 2.30, 6.45 eri 9 uur. Donder dag 26 Januari. Aanvang 8 uur pre. cies; Jubileum-voorstelling Albert v. Dalsum: „De moord in de kavhe- cfraal" CITY THEATER: „The time. the place and the girl" alle leeftijden. Zon dag: 2 4 15, 6 45 en 9 uur Ov. da- dagen; 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t.m. Maandag: „Black Bart de vrij. buiter" 14 Jaar Van Dinsdag t.m Donderdag: ..Song of seherezada" 14 Jaar. Vrijdag en Zaterdag; 2.30. 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2 30 en 8 uur. Zond.: 2. 4.15, 6.45 en 9 u. 26 JANMarkthal. 14 uur Alg. Bond v. Ouden van Dagen Cabaretvoor stelling „Mens durf te lachen" 27 Januari: Gebouw Speeltuin Marconi straat. 20 uur Zangavond van de Ne l. Vereniging v d Volkszang 28 en 29 Jan Int School v. Wijsbe geerte resp 15.30 en 10 00 uur Stu. dieconferentie „Wereldregering". OPENBARE LEESZAAL. - Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur. Uitlening voor kinderen; Woensdag en Zaterdag middag van 2.304 30 uur Leeszaal dagelijks van 10—12.30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdag, avond van 710 uur. R K OPENBARE LEESZAAL - Wljers- straat 2. geopend van 10—1 uur en 2.30—5.45 uur Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11 12 30 uur. Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Dook Evcrse ln Amers. foortse Academie voor Beeldende Kun sten. Dagelijks geopend 10—5 uur en van 7—9 uur. Zondags van 2—5 uur. Badhuis voor het Soesterkwartier Er is dc gemeente Amersfoort voor 1950 een extra bouw-volume toegewezen voor de aanleg van een badhuis ln het Soesterkwartier, aldus blijkt uit het antwoord van het college van B. en W. op vragen van liet raadslid J Vis (Partij van dc Arbeid). Ook op andere vragen kreeg de heer Vis antwoorden, die van zeer groot belang zijn voor de bewoners van het Soesterkwartier. Zo blijkt, dat de mo gelijkheid wordt onderzocht om in het Soesterkwartier een badhuis, een was inrichting en een crèche in één gebouw onder te brengen. Mén wil bovendien trachten om bepaalde ruimten, welke gedurende zekere tijden niet voor het badhuis nodig zijn, zodanig te bouwen cn In tc richten dat zij voor andere doeleinden (wijkgebouw) kunnen wor den gebruikt. Minder woningbouw dan in 1949 Het voorlopig voor 1950 aan dc ge meente Amersfoort toegewezen bouw volume bedraagt 207 woningen van 260 m3. waarvan 115 montage-woningen. Dit is minder dan in 1949. Er is extra bouw-volume aangevraagd voor dc ves tiging van een verzoigingshuis voor ouden van dagen. Er zullen dit Jaar in ieder geval 81 traditionele woningen in het Soesterkwartier gebouwd worden en 72 montage-woningen. Over de verde ling van de rest der „toewijzing" be raadt men zich nog, aldus blijkt uit het antwoord van het college van B. en W. op vragen van het raadslid J, Vis (Partij van dc Arbeid). ABVA-voorzitter neemt afscheid De voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Algemene Bond van Ambtenaren, de heer J. v. d. Hoek. heeft afscheid genomen. Het lag al eerder in zijn bedoe ling om zijn taak aan een jongere over te dragen. Het valt echter voor een pionier uit de vakbewe ging niet mee om het v/erk, waar aan hij jarenlang zijn krachten gaf, vaarwel te zeggen. Woensdagavond was het dan zover. In het Volksgebouw kwamen velen bijeen om Van der Hoek voor zijn arbeid te danken. De nieuwe voorzitter van de ABVA, de heer Gros, voerde het woord. Namens het hoofdbestuur sprak de heer Van Rossem. Voor de oud leden richtte de heer J. Eppenga zich tot de scheidende. Voorts werden woorden van waardering geuit door de heer Van den Heuvel, die namens de vrienden van de NBOP en door de heer Th. van Oort, namens de Be stuurdersbond. De heer Van der Hoek dankte bewogen voor de hem gebrachte hulde. Krantenbezorger hield abonnementsgelden Het was de directie van een der plaatselijke dagbladen opgevallen, dat een van de krantenbezorgers zo traag was met het afdragen van de abonnementsgelden der kwartaalabonné's. Een onderzoek wees uit, dat de man, zekere A. G. K. zich een gedeelte van deze gelden, ongeveer 130 gulden toe geëigend had Een aanklacht bij de Justitie volgde en Woensdagmiddag had ae oneerlijke bezorger zich wegens verduistering voor de Utr. Poli tierechter te verantwoorden. Ver dachte gaf het gebeurde toe, maar verklaarde door moeilijke huise lijke omstandigheden hiertoe te zijn gekomen. De Officier van Jus titie waagde dat te betwijfelen. Hij vermoedde, dat de man teveel aan zijn rook- en snoeplust had toe gegeven. Met het oog op het vrij gunstig reclasseringsrapport wilde hij de verdachte nog een kans geven. Daarom requireerde hij driemaan den voorwaardelijke gevangenis straf met toezicht van de R.K. Reclassering. De Politierechter bepaalde de duur van de voorwaardelijke straf op twee maanden met een proef tijd van drie jaar. Militaire plechtigheid in de „Willem III" Op het voorplein van dc Prins Wil lem m kazerne te Amersfoort becdigde luitenant-kolonel J Ceuvel Woensdag middag zes 2e luitenants van het wapen der Cavalerie die lngedee'd ziin bij het Regiment Huzaren van Borcel. Het waren dc 2e luitenants F. H. de Hond, W. Burger, J C. Rolandus Hage- doorn. G E. van Harten, J. J. van Erp en G. H. Evers. Luitenant-kolonel Ceuvel sprak de officieren na dc plechtigheid toe en reikte d arna aan de wachtmeester A. Jongejan het Bronzen Kruis uit voor heldhaftig gedrag in de Meidagen van 1940. Vervolgens trad de opperwachtmees ter-instructeur J. dc Vos uit het gelid, die de gouden medaille voor 36-jarige trouwe dienst ontving. Beiden werden door overste Ceuvel toegesproken. Het trompetterskorps van het Regi ment Huzaren van Borcel verleende medewerking aan de plechtigheid. Onder de belangstellenden bevonden zich o m. de generaal De Jager, com mandant van het eerste militaire ge west. kolonel De Veer. inspecteur der cavalerie, kolonel A Tolsma, garni zoenscommandant van Amersfoort en overste Janssens, oud-commandant van het Regiment Huzaren van Borcel. Projectie-apparaten voor zeven scholen Dc gemeenteraad besloot in dc ver gadering van 25 October 1949 een cre- diet te verlenen van 8500.voor de aanschaffing van projectie-apparaten voor ondervvijs-doeleinden. De mogelijkheid bestaat nu voor ze ven scholen dergelijke apparaten aan tc schaffen voor een totaal bedrag van 8098 45. De koop van projectie-apparaten heeft echter geen zin. als men daaren boven ook niet verduisteringsgordijnen e.d. aanschaft Het college van B. en W. verzoekt daarom het crediet van 8500 te verhogen met 2400 waarvan I 1914.bestemd is voor gor dijnen, I 300.voor bijkomende kos ten en 1500.— voor onvoorziene uit gaven. Gemeente gaat een geldlening aan Het gemeentelijk gasbedrijf heeft ondermeer wegens de uitbreiding van het buizennet en de bouw van de derde gashouder behoefte aan rond 800.000,vast kapitaal In verband daarmede stellen B. en W. aan de raad voor een 30-jarige geldlehing aan te gaan van 500.000. KORT NA DE BEVRIJDING begon de stad Apeldoorn een hulpactie om het in de oorlog zwaar getroffen plaatsje Eist bij te staan. Uit erkentelijkheid voor deze hulp zal de gemeente Eist aan het gemeentebestuur van Apeldoorn een gedenkraam aan bieden, dat naar ontwerp van F. Meydam door de N.V. Neder landse Glasfabriek „Leerdam" is vervaardigd. Het raam is gezand- blaasd en geetst. Het stelt voor St. Maarten, die zijn kleed deelt met 'n arme. Het opschrift luidt: „Martinus heeft mij met dit kleed gekleed". 8 Februari zal het ge denkraam, dat een plaats krijgt in het Apeldoornse gemeentehuis, worden aangeboden. 1189. Het schot Is raak en de potvis gaat er nu nog sneller van door. De granaat in de kop van de harpoen is echter niet to^ ontplof fing gekomen, maar het sterke nylontouw van de kabel wikkelt zich met enkele slagen om de glazen koepel. De potvis tracht zich vergeefs te ontdoen van de harpoen en gaat er nog sneller van door, de jachtboot met zich mee sleurend Het dier ontwikkelt een enorme snelheid, maar spoedig zal het zich door af matting wel moeten overgeven. Af en toe maakt de potvis een grote sprong en terwijl op het voorschip de kabel langzaam wordt ingepalmd, zien de walvisjagers de eigenaar-1 pen er niets van en zijn erg nieuwsgierig om dige koepel op de rug van de vis. Ze begrij- hun vangst van dichterbij te bekijken. Advertentie (LM.) Telefoon 4092 Utrechtsestraat 40 Benoemingen bij N.V. Bronswerk In overleg met de raad van com missarissen ziin met ingang van 1 Januari 1950 bii de N.V. Brons- werk te Amersfoort benoemd tot onder-directeur, de heer W. H. Smit. hoofd der afdeling pijplei dingen en koeltechniek; tot onder directeur de heer A. Reedert, hoofd der afdelingen, hoofdboekhouding en administratie; tot hoofdinge nieur de heer G. P. van Heiningen, hoofd der afdeling scheepsventila- tie en airconditioning: tot hoofdin genieur de heer P. J. van der Valk. plaatsvervangend hoofd der afde ling warmtetechniek. Laat boeken uw vrienden zijn Nieuwe aanwinsten van de Open bare Leeszaal en Bibliotheek. Muurhuizen 9 in de romanafdeling: H. Allen; Het dorp Bedford; G. Ba ker: Het paard van Troie; C. Bruyn: Heert. miin zoon. waar ben Pearl. S. Buck: Drakenzaad; id. Belofte; S. Carmiggelt: Tussen mal en dwaas: A. CoolemOnder de Canadassen: Willy Corsari: Gelief de dwaas; Anne Crone: Zii stond alleen; Nelly van Dijk-Has: Als lichtende sterren; Henriette van Eyk; Lappendeken; J. Fabricius; De grote geus; A. Gilberg: De Noordelijkste dokter ter wereld; F. B. Gilbreth en E. Carey-Gilbreth: Voordeliger per dozijn; C. M. van Hille-Gaerthé: Kool en rozen; K. Holt: Speelman en ceremoniemees ter; D. de Jong: De nar Estebanil- lo; A. van Kampen: Jungle Pim pernel; E. Karst Jr.: Het landgoed Ter Voorde; I. Kokko: Illusia op aarde: K. Lindeman: Het huis met de groene boom: J. Luger en J. Spier: De Amsterdammer zwart op wit: Tanya Matthews: Ik was een Russisch meisje; Top Naeff: In de dop; E. Nicolas: Brocaat en boeren bont; J. W. Ooms: Dijkleger; M. de la Roche: De bouw van Jalna; J. Roth: Radetzky mars; Sally Salmi- nen: De wijde mensenzee: H. J. A. Schintz: Sneeuw-symfonie in ski- majeur; U. Sinclair: Geheim agent nr. 103; Margit SÖderholm: Als de dauw hangt komt er regen; B. Stro man: Het huis Carbentus; Agnes Sligh Turnbull: De bisschopsman tel; H. van Uden: Ivoren parade: Y. Vissel; Mieke lacht; M. E. Voilé: Peper en zout. Eervol ontslag aan onderwijzers B. en W. stellen voor aan mej \V. M. van Eek, onderwijzeres aan de dr. M. van der Hoeveschool voor buiten gewoon lager onderwijs op haar ver zoek eervol ontslag te verlenen. Van Drie 105 56 25 9 2.24 Loor 105 105 25 17 4.20 Van Beek 115 109 38 11 2.81 Voskuilen 115 115 38 22 3.02 Klaassen 115 115 28 17 4.10 Van Breukelen 115 86 28 19 3.42 Heideveld 75 56 30 10 1.86 Kuivenhove 105 105 30 24 3.50 Burgerlijke Stand Geboren: Gerarda Trijntina, d v U Bakkenes en J H v Keken. Jen ny Christina, d v J Brienne en S W v Dekhuizen. Getrouwd: T Roffel en W v Ginkel. C Wollaars en A Staal. L •J Huijbregts en J C Kreijne. J Morren en C v d Wal. Overleden: Hendrik Wildeman, 57 jr. geh. m M Lambrechts. Automarkt Op de automarkt werden Woens-» dag aangevoerd 114 motorvoertui gen. Woudenberg MET PENSIOEN De opperwachtmeester postcom- mandant te Woudenberg, de heer H. A. G. H. Bijker, wordt met 1 Februari a.s. gepensionneerd. De heer Bijker heeft 37 dienstjaren. GEVONDEN VOORWERPEN Een bruine wollen herenhand schoen, een zwart kinderschoentje, een fruitkist en een windbuks. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk v.m. 9 30 uur ds Vermaas uit Amersfoort, n.m. 6.30 uur de heer Van Dijk van Leersum. MEDISCHE DIENST De medische dienst wordt Zon dag 29 Januari 1950 voor Wouden berg, Maarsbergen en Maarn waar genomen door dr H. G. v. d. Hoek te Woudenberg. Burgerlijke Stand Geboren: Marinus, z. v. E. H. Elzenaar en D. G. van Voorthuizen. Getrouwd: Johan O verbeek en Jeanna Minnen. Overleden: Christina Lagerweij wed. van K, ter Maten oud 54 j.; Reijertje van de Lagemaat wed. v. N. van Soest oud 89 j. „Soesterkwartier" met 62 geslagen In café „Karei de Stoute" aan de Soesterweg vond Woensdagavond de, voor de tweede klasse libre. belang rijke ontmoeting „Soesterkwartier" contra „Centraal II" uit Socstdijk plaats. De Soestd(jkers die met ge ring verschil op onze stadgenoten aan de kop gingen, konden door cen£6 overwinning hun positie danig ver stevigen. De Soestdijker Loor speelde een goede partij en maakte zijn 105 ca ramboles in 25 beurten vol. Zijn te genstander Van Drie kon niet op toe ren komen en bleef op 56 staan. De partij Van Beek tegen Voskui len had een spannend verloop. Eerst genoemde stelde teleur en speelde dan ook beneden het gemiddelde dat hij veelal op „eigen terrein" haalt. Voskuilen, die op weg is een goed speler te worden, maakte dikwijls de fout door zijn tempo veel te hoog op te voeren. Hierdoor werd enkele ma len ontijdig een serie afgebroken. Na een spannende eindspurt slaagde de Soestdijker er in ook uit deze partij de winstpunten in de wacht te slepen. De serieus spelende Klaassen liep direct goed van stapel, nam een voor sprong op zijn tegenstander Van Breukelen en kreeg daarna een klei ne inzinking, waarvan de Ceniraal- speler profiteerde om zijn achter stand te verkleinen. Klaassen had echter voldoende spirit over om deze partij in het voordeel van Soester kwartier te beëindigen. De vierde partij werd weer een overwinning voor Centraal II. Kui- venhoven had niet veel moeite tegen Heideveld, die beneden zijn normale spel bleef. Eerstgenoemden zijn spelers van „Soesterkwartier". In dezelfde klasse werd de wed strijd Ons Genoegen III tegen Ver gulde Wagen III gespeeld. De Amers- foorters kwamen met een 08 ne derlaag uit Baarn terug. P. Kooy E. Poort 115 115 P. Daatselaar 105 105 42 15 2 50 C. Meijer 115 88 42 12 2.09 A. Lambrechts 105 105 38 14 2.60 J. Speulstra 95 67 38 11 1.76 s BILJARTUITSLAGEN De uitslagen van de Woens dagavond voor de competitie van het district „Eemland" ge speelde biljartwedstrijden zijn als volgt: Tweede klasse libre; Soesterkwartier I Centr II 26 Ons Gen. III—Verg Wag. Ill 8-0 Derde klasse libre: Middelwijk ICentr. III 26 Vijfde klasse libre: Ons Gen IV—KOT II 4—4 ODL III—DOS II 6—2 Theomien IIMetropole IV 8-0 Zesde klasse libre: Poedel IIISoesterkw. Ill 17 Leusderkw. IVCentr. IV 17 Zevende klasse libre: KOT III—Schouw II 6—2 „Soesterkwartier" wint in Nijkerk Het derde team van „Soester kwartier" trok Woensdag naar Nij kerk en won met 17 van Poe del III: G. v. d. Brandhof Schoof A v. d. Pol Florijn F. v. Emaus Florijn 65 65 35 7 1.85 65 65 35 8 1.85 65 53 31 7 1.70 65 65 31 12 2.09 65 49 32 6 1.53 75 75 42 18 2.34 65 59 39 5 1.51 65 65 39 8 1.66 Neptunus-dames verslaan Zwemlust met 50 De dames van Neptunus I speel den Woensdagavond een competi tie-wedstrijd tegen Zwemlust I uit Utrecht. Het was een eentonige vertoning, waarin de Neptunus- dames met middelmatig spel wei nig moeite hadden met de zeer zwakke Utrechtse speelsters. De ruststand was 1-0, mej. de Jong had naar mej. Scheerder ge plaatst, die scoorde. Na de rust ging het beter in de Neptunus- voorhoede, mej. Scheerder kreeg de bal van mej. De Gans en doel puntte voor de tweede maal, nu via de binnenkant van de paal. Mej. de Jong profiteerde van goed plaatsen van mej. de Gans en bracht de stand op 3-0. Toen was de beurt om te doelpunten nan mej. De Gans, daartoe in staat ge steld door mej. Scheerder. Mej. de Gans maakte er tenslot te 5-0 van, toen mevr. S. Wigte- broek uit een vrije worp de bal naar haar wierp. J. Holdrop 95 95 46 10 2.06 Speulstra 95 77 46 9 1.63 Eerstgenoemden zijn spelers van Onsw Genoegen. De Gasperi nog niet gereed ROME De Italiaanse kabi netsformateur, Alcide de Gasperi, die aanvankelijk verklaard had gisteravond zijn nieuwe regering bekend te zullen maken, heeft zijn voornemen 24 uur uitgesteld. Op het laatste ogenblik rezen er en kele moeilijkheden met de rechtse socialisten, die als derde partij aan de voorgenomen coalitie zou den deelnemen. Een delegatie van de rechtse socialisten heeft De Gasperi gisteravond meegedeeld, dat haar leider Giuseppe Saragat besloten had geen zitting in het te vormen kabinet te nemen. Bij Chrysler staken 89.000 man DETROIT. De bij de C.I.O. aan- gesloten vakbond voor de arbeiders in de automdustrie heeft Woensdag 89.000 arbeiders van de Chrysler Corporation tot staking opgeroepen. De beslissing viel, nadat onderhan delingen tussen de maatschappij en de vakbond die de gehele nacht hadden geduurd, waren mislukt. Het personeel van 25 autofabrieken in de V.S. is op het ogenblik in sta king. De stakers eisen een pensioen regeling, waarover nu reeds een half jaar tevergeefs wordt onder handeld. Franse senaat verwerpt belastingvoorstellen PARIJS De Franse senaat heeft bij de debatten over de Franse begroting voor 1950 met 158 tegen 67 stemmen de voorstel len tot het heffen van nieuwe be lastingen verworpen, die door de nationale vergadering zijn aange nomen. q De nationale vergadering kan met een enkelvoudige meerderheid de senaats-amendementen al dan niet verwerpen. Parlementaire waarnemers ver wachten geen moeilijkheden bij de behandeling in tweede lezing door de nationale vergadering. DE regering is van plan het al- betalingsstelsel wettelijk te re gelen Dit kan slechts belang zijn van koper en verkoper. Het af betalingsstelsel heeft zowel voor als jadelen. Enerzijds opent het de mogelijkheid voor niet-kapitaal- krachtige kopers, reeds voor een klein bedrag in het bezit te komen van allerlei voorwerpen en zaken, die anders eerst na jaren van spaar zaamheid zouden kunnen worden verworven Anderzijds kan dit voor deel in een nadeel omslaan, wan neer de koper zich gaat richten op voorwerpen, die óf niet gewenst zijn, óf het toekomstige budget van de koper zwaarder belasten dan met zijn omstandigheden en uitga ven is overeen te brengen. Het gehele stelsel houdt in sterke mate verband met de economische verhoudingen. Wanneer deze slecht zijn, bloeit het afbetalingssysteem De economische drijfveer van be paalde producenten is immers de afzet van artikelen, die vaak te duui zijn om ineens te worden gekocht, te stimuleren? Na de eerste wereld oorlog heeft het afbetalingsstelsel zich krachtig kunnen ontwikkeien Waren het aanvankelijk slechts naaimachines, die in huurkoop wer den gegeven, na de technische uit vindingen volgden stofzuigers en radio's Tenslotte ging men zover, dat een geheel huis op afbetaling werd ingericht De nadelen traden te voorschijn, toen velen zich meer aanschaften dan hun financiële draagkracht toe liet. zodat soms het gehele weekloon moest worden gebruikt om aan de afbetalingsverplichtingen te kun nen voldoen. De eerste Jaren na d? bevrijding is er van dit stelsel wei nig te bespeuren geweest, doch nauwelijks kwamen er meer goede ren op de markt en liep de koop kracht terug of het afbetalingsstel sel deed weer opgeld. Hoewel er in het buitenland reeds lang wettelijke voorschriften bestaan, was deze ma terie in ons land nog steeds niet ge regeld. Wel hebben in 1928 enkele Kamerleden bij de behandeling van de begroting van Justitie zich over de werking van het stelsel in on gunstige zin uitgelaten. Aanleiding om te komen tot een wettelijke re geling is daarin echter niet gevon den. Thans acht men blijkbaar de tijd gekomen om in te grijpen. In het wetsontwerp zal registratie van alle afbetalmgscontracten verplicht wor den gesteld, terwijl de Minister van Economische Zaken bevoegd zal worden bepaalde artikelen aan te wijzen, welke aan regelingen wor den gebonden. Het feit, dat de re gering tot maatregelen wil over gaan. moge op zichzelf toe te jui chen zijn. het geeft ook te denken Men kan er uit afleiden, dat een grote uitbreiding van het afbeta lingssysteem wordt verwacht. En dat is verre van gunstig. Soest „Concert „Apollo" Voor het jaarlijkse concert van het mannenkoor „Apollo" dat Dinsdagavond in „Religie en Kunst" v.*erd gehouden, bestond niet zoveel belangstelling. De koude was daarvan vermoedelijk dc oorzaak. „Apollo" heeft evenwel voor een programma gezorgd dat in alle opzichten geslaagd is. Een achttal liederen werd ten gehore gebracht. Medewerking verleen den: Mevr. Karin Maria Kwant, sopraan en mej. Franca Kraay- vanger, piano, beiden uit Utrecht. In samenwerking met deze da mes werden uitgevoerd, werken van Palestrina. Schubert, Wagner en Mozart. Actie kinderpostzegels Nu de actie 1949 voor de kin derpostzegels is beëindigd, kan thans het bereikte resultaat wor den bekend gemaakt. Batig saldo postkantoor f 1266.50 Batig saldo scholen f 893.60 Te zamen f 2160.10 Het batig saldo van de Prinses- senkalenders van „Pro Juventute" was f 232.—. Natuurbad is ijsbaan Het stichtingsbestuur van het Soester Natuurbad had het voor nemen om het bad, dat thans van een dikke ijslaag is bedekt, te gaan exploiteren als ijsbaan. Aan vankelijk lag het in de bedoeling ■ae baan Donderdag voor het pu bliek open te stellen, doch door dc strenge vorst in de nacht van Dinsdag op Woensdag, kon dit reeds Woensdagmiddag geschieden. Er zal een lichtinstallatie worden aangebracht, zodat ook s'avonds van de baan, welke door de tal- riike bossen geheel voor de koude beschut is, gebruik kan worden ge maakt. Kleuterschool uitgebreid Door de belangeloze medewer king van enige middenstanders, is het mogelijk geworden de Chr. Kleuterschool „Prinses Marijke" te Soesterberg, belangrijk uit te brei den. In plaats van over één. be schikt men thans over twee loka len, waardoor het aantal leerlin gen kan worden opgevoerd van 45 tot 70. ..George en Margareth" De toneelgroep „De Hoveniers" uit Bilthoven die al meerdere ma len voor het Soester publiek zijn opgetreden, gaven Woensdagavond in de zaal van Eemland een voor stelling met het succes-blijsnel George en Margareth" van Ge rald Savord, onder regie van Rien van Noppen. De „Hoveniers" hebben ditmaal weer bewezen over uitstekende krachten te beschikken en de wijze waarop zij dit door een beroeps acteur geregisseerde toneelstuk voor het voetlicht hebben ge bracht, was goed Politie op de schaats De Soester Politie Sportvereni ging heild Woensdagmorgen op de baan in het Burg. Dekethpark een hardrijderij op schaatsen voor haar leden. Na felle strijd vielen de prij zen ten deel aan: 1. M. de Wolf; 2. T. v. d. Meulen; 3. C. van Es; 4. W. den Hartog; 5. C. van Wijn gaarden. .Burgerlijke stand Geboren: Ilona W. M., d. v. Th. B. Sukkel en M. A. Sukkel; Elisa beth P. M., d. v. J. M. Verhoef en J van Ooijen; Herman W. F., z. v. H. W. F. de Vries en W. J. Bijvank; Maria Chr., d. v. G. H. Brink en E. Drachter; Jacobus, z. v. L. Ver hoef en M. H. v. Nimwegen; Her- manus A. M., z. v. W. Steenbakkers en A. G. M. v. Dorrestein; Theresia M., d. v. W. Hooijschuur en J. M. H. den Drijver; Theodorus G., z. v. P. A. W. Coort en M. P. Kamphuis. Gerrit J., z. v. J. Aalderink en M. Kraaij; Elisabeth R. M., d. v. A. G- v. Holten en M. M. Huigen; Bertus, z. v. C. Schaatsbergen en C. F. P. Duijne; Jantina H., d. v. H. Bunin- ga en J. Booij. Overleden: Hendrik Ebing, 99 j. wedr. van H. Muts; Maria P. Doo laard, 73 j. geh. met J. Meijer; Margie M. van Schelven, 40 j. on gehuwd; Gijsbertus van 't Hoen- derdaal, 79 j. wedr. van S. Oskam. Hoogland MEDISCHE DIENST Alleen voor spoedgevallen wordt Zondag 29 Januari de medische dienst waargenomen door dr Klaa- renbeek te Hoevelaken (tel. K 3495-210). Deze waarneming geldt voor Hoogland, Hooglanderveen en Hoevelaken. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk, Den Ham, 29 Januari, 10 uur ds Jellema, H.A. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna Gerarda Ma ria, d. v. Gerardus Hoogland en Theodora Sophia Midden; Petro- nella Maria, d. v. Hendrikus van Vulpen en Petronella Geertruida Voorbu-g; Petronella Margaretha, d. v. Hendrikus Jozef van Vulpen en Theodora Margaretha van Wee: Johannes Antonius, z. v. Antonius van den Hoven en van Geertrui^ Hendrika van Dyk.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2