Over enkele dagen kan gehele IJselmeer dicht zitten Us Eerste Kamer aanvaardt P.B.O. met 30 tegen 11 stemmen Verhoging van benzinebelasting vindt geen goed onthaal Nog niet naar Marken het over Franse regering treedt op tegen sabotage Spanning rond Saarland blijft afnemen r Vissersvloot ligt ingevroren, priksleden op het ijs Oppositie was onverbiddelijk op één A.R.-lid na Lasten op de vervoerbedrijven worden veel te zwaar Donderdag 26 Januari 1950 3 Donderdag zijn de Harderwijker vissers reeds de haven binnen ge lopen. Daar liggen hun boten nu ingevroren (Van onze speciale verslaggever) IJSELMEERKÜST Langs de hele kust ls het IJselmeer nu dicht gevroren en alle scheepvaart moest dan ook worden gestaakt. Op onze tocht zien wJJ nog enkele repen glinsterend water, waarin de IJsschotsen drijven, maar die zullen morgen ook wel dicht zitten. Langs de Hollandse kust, waar de Noordoostenwind het eerste IJs heeft heen gedreven, liggen de schotsen „schots en scheef" over elkaar heen geschoven en op elkaar gestapeld. Enkele waaghalzen ziet men er over klauteren: donkere figuur, tjes tegen een grillig spel van grijs en wit onder een grauwe vrieslucht. rp dam gleden de priksleden met de 1 oenemende lJSgcing dorpelingen in hun karakteristieke kleurige klederdracht al weer over Langs de kust van de Veluwe en het y9 pe eerste waaghalzen heb. Overjjsel heeft het ys een egale ^en de Gouwzee van het geisoleer- grjjze vlakte gevormd, waar op Marken naar Volendam .al te sommige plaatsen de ^schaatsen- voet overgestoken en „Ijs en weder Tal van veerdiensten zijn s estaakt MARKEN. De burgemeester van Marken deelt mede, dat het Ijs op de Gouwzee nog zeer zwak is. HU ontraadt het publiek ten sterkste zich hierop te begeven, aangezien dit levensgevaarlijk ls. Er ls nog geen enkele baan op het Ijs uitgezet en enige waaghalzen, die de gevaarlijke overtocht maakten, durfden niet meer terug te keren over het ijs. Wind en weder dienende zou he denochtend om 9 uur een vliegtuig op Ameland landen. Benevens de Pearl Buck, de Amerikaanse schrijf ster. die blijkens haar boeken over Chi na niet slechts doen en laten der Chine zen kent, maar ook begrip heeft voor de geestelijke achtergrond van hun handelen heeft een boek samengesteld uit haar redevoeringen en tijdschriftar tikelen. over problemen der democratie. Dit boek „Amerika en de strijd voor d" Volheid" vppschenen bij Bru a (Utrecht), verrast door de eenvoud, helderheid en oprechtheid, waarmede zij deze zaken onder een nieuw licht vermag te plaatsen, dank zij haar ken nis van de levensbeginselen van het Chinese volk „Vijf kleine biggetjes" ls de titel van Agatha Christies nieuwe detec tive-roman en dit oude kinderrijmpje is Hercule Polrot's leidraad bij de op lossing van een moordmysterie De mis daad wordt in dit boekje niet te Hjf ge gaan met het brute geweld van revol vers en gummi-knuppels, maar met de veel subtieler kracht van een superieur brein Een van de vele scheppingen van de ..Queen of Crimes", die uitbhnkt door stijl en originele compositie, (uitg. Sijthoff - Lelden). Met een bijna angstaanjagende nauw keurigheid tekent Vlncente Blas- co Ibanez tn „Moeraskoorts" het uitzichtloze bestaan en de wanhopige strijd om het dagelijks brood van de bewoners van de Albufere. een moeras sige streek in Spanje. Tussen een der armsten onder de armen en de rijke waardin van de grootste herberg ont staat een liefdesverhouding, die op tra gische wijze eindigt Het is echter geen gewone liefdesgeschiedenis, die Ibanez vertelt, maar een tragedie van mense lijke dwalingen, die voortkomt uit de harde strijd om het bestaan. Ibanez ont-' sluit met deze roman een ons onbe kende wereld, waarvan de menselijke verhoudingen ons echter spoedig even vertrouwd zijn als die. welke wij In ons dagelijks leven zelf ervaren. (Ultg. Wereldbibliotheek. A'dam). Wie wacht op een gedegen studie over de politieke ontwikkeling die zich se dert het einde van de Tweede Wereld oorlog heeft voltrokken In de landen van Oost-Europa, zal nog wel enige tijd geduld moet oefenen De krantenlezer echter, die belangstelling heeft voor deze landen en wat meer wil weten over de dingen, die daar gebeuren zal in „Achter het Gordijn" van de Ameri kaanse journalist John Gunther In Ne derlandse vertaling verschenen bij F. G. Kroonder ee^ aantre'-1 rht'- ho«" vla den. Gunther heeft vele prominente fi guren uit deze landen gesoroken en noteerde onbevangen wat hem wel en hem niet aanstaat Bij de uitgever C. Hafkamp te Am sterdam Is een boek verschenen van de Duitse literator Ludwlg Kunz: „Sprung Ins Lcben" Het vertelt daarin van de in ballingschap en ellende levende Europese Joden, die door pogroms en andere ontberingen, tijdens en na de oorloe hinnr grenzen, gewend zijn geraakt In hun lot te berusten Tot een zekere hoogte al thans. want steeds blijken zij nog met voldoende levensmoed bezield te zijn om de depressies van ellende te over winnen. Beklemmend, vlot. overtuigend en reéel schreef Kunz over dit onder werp. Gcrrit Kouwenaar vértaaide „Sprong in het leccn" en Nico Rost 6chreef voor de goed verzorgde uitgave een voorwoord. NicoJ P Smith ls sterk geïnspireerd door de Ideeén van de Amerikaanse pater Fldnagan d'e tracht te maatschappelijk ontspoorde jongens tot sociaal voelende mensen op te voe den door het kweken van verantwoor delijkheldsgevoel voor elkaar In zijn boek „Jongensstad" schiep Nico Smith een werk dat. niet overal even sterk ls maar door de enthousiaste geest, welke er uit spreekt, toch onze interesse wekt. Smith's Flanagan heet Westra. hij is de leider van een opvoe dingsgesticht. "waar alles tot voor zijn komst marcheerde langs de platgetrap te paden van ijzeren discipline Westra begint met zijn discipelen zijn vertrou wen te schenken, dat niet wordt be schaamd. Jongensstad" ls een warm pleidooi voor zeer moderne opvoe dingsmethoden in ..verbeterhuizen", dat niet nalaat Indruk te maken. (Uit gave C. Hafkamp. Amsterdam). post van 3 dagen zou dit vliegtuig slechts één passagier meenemen Zo als bekend werd de bootdienst uit Holwerd naar het eiland geheel ge stremd. De bootverbinding Oostmahorn Schiermonnikoog wordt ondanks de vorst nog onderhouden, echter niet meer volgens de dienstregeling. In verband mM ijsgang is de veer dienst AmerongenEek en Wiel 's nachts geheel gestremd. Overdag is vervoer van voertuigen tot 10 ton mogelijk van 5 tot 18 uur. Ook de veerdienst BergenVier lingbeek is van hedenmorgen af ge stremd. Alleen voetgangers en wiel rijders kunnen overgezet worden. Woensdagmiddag is de veerdienst over de Lek tussen Beusichem en Culemborg gestaakt. Het autover keer naar Cnlemborg loopt nu vla de brug bli Vianen. De Gedenuteerdp Staten van Friesland hebban Woensdagmiddag om twee uur het bevaren van de provinciale kanalen in verband met de aanwezigheid van ijs ver boden. r\jders al rondzwieren. Enige kilo. meters buiten de kust is het water nog open. Maar de visserlui, die een pöpje staan te roken bij hun inge vroren boten, zeggen, dat dit niet lang meer zal duren. Als de vorst aannoudt zit bij dit windstille weer over twee dagen het hele IJselmeer Jicht. „Als het zo doorgaat kun je met een paar dagen weer over de hele zee lopen," zegt een oude vissers man, met een verweerd gezicht, die in de Harderwijker haven nog wat rommelt in zyn kajuit. „Dan loop je zo van hier naar Urk. Ik ben vroeger wel eens over het Ijs van hier naar Lemmer in Friesland ge weest." Donderdag omstreeks vier uur z\jn alle vissersboten van Harder wijk al de haven binnen gelopen. Het was kwaad weer en de schui ten zaten dicht onder het Ijs, de zei. len waren bevroren en niet meer te hanteren. Ook de netten hadden al Ijs binnen gekregen en dat is altijd lelijk. „Dan scheiden w\j er maar gauw mee uit," vertelt de oude vis ser. „Dat geeft een hoop schade." De „Albertha Wilhelmina'het beurtschip van Harderwijk op Am sterdam, is Dinsdag al niet meer uitgevaren, omdat het buiten-IJ vóór Amsterdam dicht zat. Daarom is diezelfde dag ook de beurtdienst uit Lemmer op Amsterdam ge staakt en gisteren moest de veer dienst EnkhulzenStavoren stil gelegd worden. In de vissersplaatsen, zoals Vo lendam, Spakenburg en Harderwijk ziet men in lange rijen de schuiten in de haven vast gevroren zitten. De snoekbaars blijft ongevangen en de verdiensten staan stil. De vissers kijken naar de lucht en luisteren naar de weerberichten, want hoe eerder die ysperlode voorby is hoe minder verlies zy lijden. De prettige kant van de zaak is het ijsvermaak „op zee", dat, hier en daar al begonnen, spoedig overal In volle gang kan zyn. In Harder wijk is men aan het schaatsenrijden op het buitenwater en in Volen- Or> de baan van de IJsvereniging ..Vol moed" aan de rand van het IJselmeer te Horderwijk wordt druk gereden. Maar men rijdt ook al op het ijs van het buiten water. Maatregelen tegen dagbladen, die hui: berichtgeving vervalsen PARIJS. De Franse minister- j raad heeft een aantal verstrekken- 1 de besluiten genomen, dat gert'ht is tegen de activiteit van hen die J het niet eens zijn met de Franse politiek in h«»t Verre Oosten en die daarvan bUJk geven hetzij door perscampagnes. het'U door het or ganiseren van sabotage. Tegen dagbladen, die opzettelijk hun berichtgeving vervalsen zal kracht.g worden opgetreden. Spe ciale maatregelen zijn getroffen om de veiligheid der in het Verre Oos ten strijdende troepen te waarbor gen en de sabotage in het staats bedrijf der spoorwegen de kop in te drukken. De commissie voor de landsver dediging van de Franse national ve1. gadering heeft een motie aange nomen. waarin het optreden der saboteurs landverraad wordt ge noemd en ten sterkste wordt ver oordeeld. Zij heeft de regering ver zocht snel te handelen om „dit landverraad de kop in tc drukken". De regering heeft aan dit verzoek gevolg gegeven Arbeiders, die schuldig worden bevonden aan het verrichten van bepaalde verkeerde handelingen in tre.nen. die militaire uitrustings stukken vervoeren, zullen worden ontslagen. De functie van parle mentslid zal onverenigbaar worden verklaard met die van redacteur van een dagblad, dat zijn berichten vervalst. Dit alles is in de eerste plaats ge richt tegen de communistische pers, die schrijft over de „vuile oorlog" in Frans-Indo China en die op alle mogelijke manieren stemming maakt tegen de Amerikaanse mili taire hulpverlening aan Frankrijk, waarbij er vooral naar wordt ge streefd het lossen van de wapen- zendingen in Franse havens tegen te gaan. dienende" zal men binnen enkele dagen de traditionele schaatstoch ten van Amsterdam naar Marken kunnen maken. Op het ogenblik is het ijs op vele plaatsen nog onbe trouwbaar. Hoewel de kust voor de IJselmond grotendeels is dicht gevroren is de rivier zelf nog geheel open. Te Deventer heeft men de binnensche pen uit de rivier in de haven ge borgen omdat er licht dryfys was, dat echter van uur tot uur zwaar der werd In de loop van vandaag wordt hier zwaar drljfijs verwacht, naar de bakenmeester ons mede deelde. Ook de Waddenzee begint meer en meer dicht te vriezen en men heeft al verscheidene bootdiensten moeten staken. Ameland is, na het stop zetten van de bootdienst van Holwerd op Nes geheel geïsoleerd. Zouden we, na een naar kwakkel, winters nu toch. zy net wat laat, weer een echte ouderwetse vries winter krygen? De visserslui slaan zich de armen warm en kyken ern stig. „Het zou best eens kunnen, meneer..." Onafhankelijk (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Gistermiddag had minister Van den Brink bij de verdediging van de wet op de P.B.O. in de Eerste Kamer een zeer gelukkig ogenblik, toen hij de communistische heer Van Santen het onderscheid duide lijk maakte tussen zelfstandig" en onafhankelijkMijn echt genote en ik," zei de minister met een vriendelijk glimlachje, zijn zelfstandige persoonlijk heden, maar het zou er niet best uitzien, wanneer we in onze ge dachten onafhankelijk van el kaar waren." Het glimlachje was blijkbaar niet bestemd voor de heer Van Santen maar voor een dame in de loge, die een kleur kreeg, toen zij zo plotseling in het debat werd ingevoerd. Overigens is de aanwezigheid van in het debat sterk geïnte resseerde dames in de van de gereserveerde tribune afge schutte loge een algemeen ge waardeerde opluistering van de nogal saaie sfeer in de Eerste Kamer. Maar het is tegelijker tijd een bewijs, dat de heiligheid van het protocol ook in het laat ste bolwerk der traditie in het gedrang begint te raken. Een groot plakkaat vermeldt nl., dat hier alleen leden van Hoge Col leges van Staat toegang hebben, dus Tweede Kamerleden, leden van de Raad van State, enz. Het Tweede Kamerlid Koersen zat daar volkomen rechtmatig naar minister Van den Brink te luis teren, doch hij zal bij zich zelf gedacht hebben: waar gaan we naar toe, als zelfs de Eerste Ka mer de hand licht met de tra ditie? J Westduitse regering betuigt spijt aan Franse Hoge Commissaris BONN. De spanning rond het Saargcbled biyft verder afnemen. Na dat de Westduitse regering zich In het begin van deze weck reeds zorg vuldig dlstancleerde van de geruchtmakende rede. die de minister van Justitie, dr Thomas Dehler, te Hamburg heeft gehouden, heeft z(J thans in een brief aan de Franse Hoge Commissaris André Francois Poncet, de zelfde houding aangenomen en haar spijt betuigd over het gebeurde. Z({ bood daarbij aan een onderhoud tussen Poncet en Dehler te arrangeren, die dan zUn werkelijke bedoelingen zou kunnen uiteenzetten. Francois Poncet had Dehler's rede ..schokkend" genoemd en gezegd, dat zij „neerkwam op een recht vaardiging van Adolf Hitlers poli tiek ten koste van Frankrijk". De Westduitse regering schrijft in haar brief, dat Dehlers rede in ver korte vorm in de pers verschenen is en daardoor misverstand heeft ge wekt Dehler's had zeker niet de be doeling gehad Frankrijk aan te val len en had zich integendeel ten gun ste van een verdiepine van het we derzijds begrip tussen Frankrijk en Duitsland uitgelaten, alsmede zich voor verdere ontwikkeling der Euro pese samenwerking uitgesproken. De minister-president van Saar land, Johannes Hoffman, heeft in het parlement van de Saar ver klaard, „voldaan" te zijn over de houding der Westduitse regering. Op 7 Februari zal een delegatie van het Saargebied, onder leiding van pre mier Hoffman, te Parijs met de Franse regering onderhandelen, waarbij onder meer zal worden ge sproken over ruimere bevoegdheden voor de regering Hoffman, die men tot stand wil brengen door bepaal de bevoegdheden van de Franse Hoge Commissaris aan de regering te Saarbrücken over te dragen. Frankrijk en het Saargebied bestu deren thans verscheidene ontwerp overeenkomsten. die betrekking hebben op het bestuur, het mijn wezen en het tot stand brengen van een economische unie tussen Frank rijk en Saarland. Hiss krijgt vijf jaar gevangenisstraf NEW YORK. Alger Hiss, de voormalige hoge functionaris van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken, die als Roose- velts adviseur de conferentie van Jalta heeft meegemaakt en in 1945 secretaris-generaal was van de con ferentie te San Francisco, is veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Zaterdag j.l. heeft een federaal ge rechtshof hem schuldig bevonden aan twee gevallen van meineed. Het hof stelde vast, dat Hiss loog toen hij ontkende, dat hli in 1938 docu menten van het State Depart ment had verstrekt aan Whittaker Chambers, die koerier is geweest van een Russische spionnage-orga- nisatie. Hiss zal in beroep gaan. Asbak is geen veilige plaats voor geld DELFT Een jonge man, die op de asvaalt te Delft bezig was met het uitzoeken van huisvuil, vond een trommeltje dat een be drag van f 2295 en enige distribu tie-bescheiden bevatte. Dank zij de bonkaarten slaagde de politie er in de eigenaar op te sporen. Het bleek dat de vrouw des huizes het gevaarlijk had gevonden zoveel geld in huis te hebben. Haar man wist wel een goede bergplaats en verstopte het trommeltje in de vuilnisemmer. Hij vergat echter dit te vertellen aan zijn vrouw, zodat het trommeltje met het huisvuil in de vuilniswagen verdween. De eerlijke vinder krijgt een beloning en de gelukkige verliezer zoekt nu een veiliger bergplaats. Schaatsen aanbinden op de ijs vlakte van het IJselmeer voor Harderwijk. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Na een tweedaags debat over de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, waarbij de publieke tribune zo uitgestorven was dat enkele Journalisten er een poosje zUn gaan staan om althans enige publieke belangstelling te suggereren, heeft de Eerste Kamer gisteren het betref fende wetsontwerp aangenomen met 30 tegen 11 stemmen. Met de KVP en de PvdA stemde de AR-heer Schipper voor; de overige AR-leden wa ren tegen evenals die der CHU, WD en CPN. Voor de ministers Van den Brink. Joekes en staatssecretaris Van der Grinten, die het wetsontwerp ver dedigden. was het min of meer sDiitig, dat evenals in de Tweede Kamer het grondwettig bezwaar werd aangegrepen om tegen te stemmen. Overigens hadden de le den. die het niet beleidvol vonden van de Regering om de instelling der ..schappen" bii K.B. door te zetten tegen de protestants-chris telijke en liberale oppositie in. wel wat gelijk. De heer R e g o u t (KVP) herinnerde er gisteren aan. nadat Dinsdag de heren Brongers- ma en Schipper op dit stramien hadden geborduurd, dat minister Talma in 1911 bii de behandeling van de Radenwet in de Tweede Kamer had gezegd: indien er grondwettige bezwaren worden aangevoerd, dan zal ik alles in het werk stellen om daaraan tegemoet te komen. „Iets van Talma's wijs heid had ik de Regering en in het bijzonder de staatssecretaris gaarne toegedacht." zei de heer Regout. die overigens als werkgever vond. dat men de afwijzende houding van sommige ondernemers niet te tra gisch moest nemen. Z.i. komt het in hoofdzaak voort -uit wantrou wen. De heer Molenaar (WD) preciseerde dit wantrouwen nader en kaatste daarbij de bal terug naar de heer Oosterhuis. die Dinsdag de WD verweten had. dat zij het stormsein gehesen had tegen de P.B.O. Wanneer wii kopschuw zijn geworden, zei hii. dan is dat in hoofdzaak doordat de PvdA voortdurend haar voorkeur heeft uitgesproken voor het doen uitvoe ren van de P.É.O. door staatsorga nen. De heer Van Santen (CPN) zag de P.B.O. als een fascistische machinatie. Het wetsontwerp is z.i. een verhulde poging tot invoering van de dictatuur van het monopo listisch grootkapitaal. Minister Van den Brink interrumpeerde: Hoe verklaart u dan het verzet van on- dernemerszijde? Dat is heel een voudig. zei de heer Van Santen: het is een poging om het ontwerp nóg meer in hun geest gewijzigd te krijgen. Van de drie bewindslieden heeft minister Joekes vnl-.de sociale zijde van 't ontwerp belicht, staats secretaris Van der Grinten de technische en staatsrechteliike aspecten en minister Van den Brink de economische betekenis, vooral tegen de achtergrond van de plaats van het Nederlands be drijfsleven in het internationaal economisch milieu. Uitdrukkelijk verklaarde hii daarbij, dat het niet opnieuw afhankelijk zou worden van het vrije spel der maatschap pelijke krachten. De gestelde doel einden kunnen, zei hii. niet worden bereikt door de werking van het markt-mechanisme. De economi sche machtsconcentratie belet dit en met anti-trust- en anti-kartel- wetten kan zii niet voldoende wor den tegengegaan. Daarom slaan wii hier de positieve weg in: oriis- vorming door publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. (Van onze parlementaire redacteur) DEN IIAAG. Het voorlopig verslag van de commissie voor de belas tingen uit dc Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verhoging van de benzinebelasting bevat nogal wat critlek op dit plan van minister Lief- tinek. Deze wilde daarmede drie vliegen In één klap slaan: het past In dc unlficatleplannen der Benelux, het brengt meer geld In de schatkist (40 millioen gulden), het verbetert de devlezenposltle door vermindering van het benzineverbruik, welke het gevolg zal z(jn van de hogere benzineprijs. De vraag, of het noodzakelijk is om ter wille van de verwezenlij king van de economische unie met België en Luxemburg thans reeds over te gaan tot verhoging van de bijzondere heffing op benzine, wordt door een aantal leden der commissie ontkennend beantwoord. Dat de Belgische regering bereid is een verlaging van de benzineprijs door te voeren tot het overeenge komen niveau, brengt h.i. voor ons land niet de noodzaak mede om hetzelfde niveau aan te houden, zo lang er nog geen werkelijke econo- j mische unie is en de douanegrens blijft bestaan. Zii wiizen er oo. dat reeds geruime tiid geleden de Ne derlandse tabaksaccijns is aange past aan het toekomstige Benelux- peil. doch dat dit in België nog niet gebeurd is. Dat er door de verhoging der benzineheffing f 40 millioen meer in het laatje zou komen wordt be twijfeld. zowel met het oog op de vermindering van het verbruik als door hetgeen de overheidsinstellin gen. welke benzine gebruiken, meer moeten betalen. Men wil nauwkeurig weten, hoe groot het jaarlijkse benzineverbruik is van land-, zee- en luchtmacht, van de motorrijtuigen in gebruik bii het Rijk en de publiekrechtelijke or ganen en bii Spoorwegen en KLM. Aangetoond zal moeten worden, al dus wordt geredeneerd, dat de meerdere opbrengst voor de schat kist niet kan worden gemist. Ook vraagt de meerderheid der commissie zich af. in hoeverre iuist deviezen op dit terrein moe ten worden bespaard Kan dat niet beter oo andere verbruiksgoederen geschieden? En zal de besparing wel zo groot ziin. in aanmerking nemend, dat onze aardolieindustrie een kwart van de behoefte dekt? Ook wordt er op gewezen, dat door deze verhoging de concurrentiepo sitie van onze industrie zal ver zwakken. Verder zUn enige leden der com missie van oordeel, dat het motor- verkeer thans reeds te zwaar be last ls. Door de voorgestelde ver hoging zal voor vele vervoerbedrti- ven de toestand onhoudbaar wor den. Het taxibedrijf is reeds nood- llfdend en dat zal nog erger wor den. De voorgestelde belastingver hoging miskent volkomen de be langrijke betekenis van het verkeer voor de volkswelvaart ln het alge meen. De voorgestelde verlaging voor de motorrijtuigenbelasting voor autobussen zinkt volkomen ln het niet tegenover de hogere uit gaven als gevolg van het bijzonder invoerrecht. De moed van zijn overtuiging (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Drie fracties in de Eerste Kamer hebben ge wetensbezwaren tegen de wet op de P.B.O., precies als in de Tweede Kamer. Zij menen, dat door de mogelijkheid om hoofd bedrijfschappen en bedrijfschap pen in te stellen bij K.B. in plaats van bij de wet de Grond wet geschonden wordt. Vooral de anti-revolutionnairen zit dat zeer hoog. Men kan zich de con sternatie voorstellen, toen een van de leden der a.r.-fractie, de heer Schipper, Dinsdagavond verklaarde, dat hij de gewetens binding aan de Grondwet niet erkende en op die grond geen vrijheid vond om tegen de PBO te stemmen. De verwachting was, dat de heer Schipper, evenals zijn par tijgenoot Stapelkamp in de Tweede Kamer beiden ver tegenwoordigen zij de christelij ke vakbeweging, die op het tot stand komen der P.B.O. erg ge steld is zich vóór de stem ming onzichtbaar zou maken om niet tegen te hoeven stemmen als zijn fractiegenoten. Doch de heer Schipper bleef op zijn plaats zitten en stemde rustig voor het wetsontwerp, daarmede tonend, dat hij de moed had van zijn overtuiging. Voor een Ka merlid is dit eigenlijk vanzelf sprekend, want de kiezers heb ben hem niet gekozen om blanco te stemmen, maar om voor zijn mening uit te komen. Dochter des huizes overmeestert „zware jongen" DEN BOSCH. Toen de dochter des huizes in een woning aan de Willem van Oranjelaan ln Den Bosch Dinsdagavond haar kamer binnenkwam en het licht aandraai de. ontdekte zij in een hoek een vreemde man. Hij trachtte te ont vluchten. maar zij vloog hem te lijf. Bij een kortstondig gevecht stiet ze hem met het hoofd tegen een balk en toen vader en broer even later toesnelden was het pleit met een harde „linkse' tegen dc kin weldra beslist. Toen de recherche arriveer de, bleek, dat de dochter goed werk had verricht, want dc inbreker was een „zwaar geval'. Hij had reeds zes jaren gevangenis achter de rug. De man bleek bij fouillering zich reeds een aantal gouden en zilveren voorwerpen te hebben toegeëigend. Koos Vorrink spreekt met Schumacher BONN De 13 kamerleden van de P.v.d.A., die op het ogenblik een bezoek brengen aan Bonn, hebben een bijeenkomst van de Sociaal-Democratische Partij, van een commissie voor economische en sociale vraagstukken en een zitting van het West-Duitse parle ment bijgewoond. Koos Vorrink en jhr mr M. M. v. d. Goes van Naters voerden lange besprekingen met dr Kurt Schumacher. Chinese communisten erkennen Vietminh SINGAPORE De communisti sche regering in China heeft offi cieel de republiek Vietminh er kend. zo meldt radio-Vietminh. Dit is het nationalistische regiem in Indo-China. waarvan leider is de communist Ho Tsji-Minh. De Republikeinse Partij van Wales heeft opnieuw verzocht om een onafhankelijk bestuur voor het land en „onvoorwaardelijke vrijheid van Engelse overheer sing." IN ZIJN APPARTEMENTEN in een New Yorks's hotel, voltooit de hertog van Windsor zijn me moires, ter publicatie in hel maandblad ,j,ife". Reeds twee jaar geleden publiceerde „Life" het eerste gedeelte van zijn me moires. De hertog van Windsor hoopt zijn memoires in het voor jaar voltooid te hebben. Zij zul len dan ook in boekvorm worden gepubliceerd. f

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3