DAGBLAD VOOR AMERSFOORT VIJAND: ook van ons Rust in Djakarta in de avond weergekeerd r~ Alpinisme op de hoge baren Regering willigt wensen van de West in Overeenkomst met V.S. over wapenleverantie „Diviiia" had voorrang, zegt Britse loods Westerling voorspelt: „Spoedig gevechten op grote schaal" Een groteGrootmoeder 10e Jaarsan», no. 23 Vrijdag 27 Januari 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie cn Administratie: Snouckoertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. ET STAAT INDRUKWEK KEND alsof het een oorlocs- communiqué is: de verovering van de politiekazerne te Diakarta door de rebellen van Westerling En het ..binnendringen van de stad na vuurgevechten". Toch zou het een fout ziin de ernst van Westerhnss actie in het militaire te zien: hii is 'n amokma- ker die helaas slachtoffers maakt en elke dode na alle bloed dat toch al in Indonesië vloeide is een node loze tragedie te meer Maar de uit slag van de waanzin der Groene en Rode Baretten staat vast: dit wilde geweld verdwijnt zoals het geko men is: snel. De ernst is dat Westerling, een Nederlander', op het ogenblik dat de jonge staat aan de opbouw be gint. schuldig is aan hernieuwde onrust. En dat hii. tweedracht en meer zaaiend, de verwarring en de misverstanden voedsel geeft, mits gaders gedachten van kwade trouw. Hii speelt West-Java tegen de RIS uit. de Nederlanders tegen Pa- sundan en de RIS samen, daarbij voegend het element van de be scherming van de Islam. Vooral dit laatste, dat rappel aan een ..heilige oorlog" is wat ziin actie als gueril la zulk een gevaarlijk en mislei dend karakter geeft. Nederland en de RIS hebben elk 'afzonderlijk en tezamen rust nodig. Rust die de basis is voor toenade ring. verdere vriendschap. De In donesiërs en wij hebben allerminst behoefte om herinnerd te worden aan de afgelopen iaren. aan punten van strijd en geschil. Daarom is het jammer dat Hans Kaart zo dom was om niet voor Indonesiërs te willen optreden. En daarom zei Hatta terecht dat Westerling een vijand is. Dit is hij. Ook van ons Nederlanders. DJAKARTA. Met het ingaan van de (vervroegde) avondklok, om tien uur, is gisteren de rust in Djakarta weergekeerd. De overval van de Groene en Rode Baretten, afdelingen van de Speciale Troepen, die voorheen onder het commando van Westerling stonden, op de politickazerne in het hart van de stad begon op een ogenblik, dat troepen van de T.N'.I. de drukke zakenwijk van de stad uitkamden om deserteurs \an het K.N.I.L. op te sporen, die er van worden verdacht Westerling te hebben geholpeiu Bij de daarop volgende gevechten werden zeven man vijf van de tTn.I. en twee van Westerling gedood. Gevechten kostten zeven doden Het vuur werd geopend door ge wapende deserteurs, waarna de poli tie van Djakarta terstond het hele gebied afzette, terwijl de republi keinen en irregulairen elkaar be stookten met machinegeweervuur. Een aantal deserteurs werd ontwa pend en gearresteerd. Om zeven uur 's avonds patrouilleerde de republi keinse politie door de straten en wer den alle huizen afgezocht naar irre gulairen. Ieder studentenlustrum begint eigenlijk pas, als de reünisten feestelijk worden ingehaald. Zo ook het 10de lustrum van de Leid- se dames-studenten, de V.V.S.L. Duizend V. V. S. L.-sters haalden Woensdagmorgen een paar hon derd oud-leden van de trein en in optocht ging het door de oude Sleutelstad. Niemand had het dur ven uitspreken, maar iedereen had gehoopt, dat de Koningin ook zou komen met haar jaarclub. En inderdaad: precies op tijd meldden zich Jula van Oranje, Martien Tjeenk Willink en al die andere jonge vrouwen, en zij waren voor één dag, voor enkele uren, weer V.V.S.L.-sters en ontheven van de zware zorgen die haar dagelijks drukkenIn welk ander land is zo iets moois-eenvoudigs mogelijk? ERGENS OP WEST-JAVA. De gewezen kapitein Paul Westerling heeft gisteren in een interview met de United Press-correspondent Arnold Braekman, voorspeld, dat spoedig gevechten op grote schaal zullen uit breken op West-Java. „Ik denk niet dat zij lang zullen duren, misschien ongeveer drie maanden," aldus Westerling. Braekman vroeg Westerling naar de achtergrond van de dezer dagen uitgebroken gevechten. „Vier dagen na de souvereiniteitsoverdracht od 27 December heb ik gesproken met Republikeinse officieren. Wij kwa men toen overeen om semen te wer ken bij het handhaven van wet en COMMUNISME De misleiden \A7 ANNEER alle verwerpelijke v v eigenschappen van het com munisme zijn brutaliteit, zijn be perktheid. zijn absurditeit zijn opgesomd, blijft één mysterie nog steeds onopgelost. Hoe kunnen men sen van grote intelligentie en be zield met hoge idealen zich tot een dergelijk systeem aangetrokken voelen? Een zojuist in Engeland verschenen boek, „The God That Failed" (De falende Godheid), tracht op deze belangrijke vraag antwoord te geven. De gevoelige Gi- de. de indringende Koestier, de zoe kende Richard Wright en de diep religieuze Silone zij en anderen vertellen door welke geestelijke verblinding zij '"X misleid werden. In het I Er voeren meer ïopklirht I paden naar ,de af" zoeKliem grond en het is niet moeilijk be grip te hebben voor Silone's uitspraak: „elke weg kan tegenwoordig naar het commu nisme leiden. Maar evenzeer kun nen duizend verschillende wegen uit het duister naar het licht voe ren". Voor Richard Wright, de Ame rikaanse neger, kwam de eerste schemering, toen hij moest ervaren, dat een krankzinnige zich in hun cel had ingedrongen en dat de dwaze aanklachten van deze man tegen een mede-lid volkomen ern stig door de leiding werden geno men. Silone werd van zijn verblin ding genezen door het sarcastische gelach, waarmede de opmerking van een Engelsman „maar dat zou een leugen zijn" in een communis tisch gezelschap begroet werd. De gehele geschiedenis van het communisme zal eerst in de toe komst geschreven, kunnen worden. Intussen zullen wij ons tevreden móeten stellen met los van elkaar staande aanwijzingen. De belang rijkste daarvan zijn te vinden in de belevenissen van goede mensen, die werden misleid, maar ten slotte wisten te ontsnappen. orde op West-Java." zo antwoordde Westerling. „Ik heb mijn woord ge houden. Ik heb getracht met het Re publikeinse leger samen te werken, maar zij beantwoordden die samen werking niet. Zij trachtten moeilijk heden te veroorzaken door het arres teren van personen. Dag na dag werd de situatie slechter, totdat ik een waarschuwingsnota stuurde om mijn strijdkrachten te erkennen. Het was geen ultimatum maar een waarschu wing Ik heb de datum van 12 Janu ari opgegeven en later heb ik die da tum verschoven, op verzoek van mi litaire waarnemers van de UNCI, naar 12 Februari. Ik heb gezegd, dat ik niet verant woordelijk geacht wilde worden voor wat daarna zou gebeuren Ik heb ge probeerd om botsingen te voorko men. Maar gevechten op grote schaal zullen nu uitbreken. Bandung is niet precies een demonstratie geweest, maar een waarschuwing om aan het Republikeinse -leger te tonen hoe de zaken staan." Westerling verklaarde Verder: „Tachtig percent van de bevolking wil de TNI niet Zij willen een leger van de Ver. Staten van Indonesië, maar zij zijn bang om hun mening te uiten, omdat zij geterroriseerd worden. Er zijn ook goede invloe den in de T.N I. Ik ben er zeker van dat mijn mannen tezamen met die goede republikeinen de slechte ele menten kunnen verwijderen. Als het Republikeinse leger bereid is op basis van de VSI in plaats van op basis van de Republiek van Djok- ja te werken, dan ben ik van mijn kant bereid hen te helpen. Uw kolengulden Zaterdag 28 Januari geen uitrei king. Maandag 30 Januari geen uit reiking. Eerstvolgende uitreiking pas weer op 6 Februari. t Het blijft ninter j§ Weersverwachting geldig van U E Vrijdagavond tot Zaterdag- i avond: g Droog weer met plaatselijk g veel bewolking en hier en daar g mist. Zwakke, af en toe matige J wind overwegend tussen Oost E 'e en Zuid. Vannacht en morgen- 3 ochtend op de meeste plaatsen g matige vorst en morgen over- 1 1 dag buna overal temperaturen g om het vriespunt, g 28 Jan Zon op 8.28 onder 17.10 g Maan op 11.47 onder 4.12 V De Indonesische premier, drs Hatta en vier andere Indonesische minis ters waren juist op een bijeenkomst m het Operahuis, dat slechts vier blokken verwijderd ligt van de plaats der schermutselingen. Zij richtten daar het woord tot een grote menigte, onderdanen van India die de oprichting van hun republiek vierden. Een van de leiders van het leger van Westerling. J. H. van der Meu- len. die deelnam aan de aanval op Bandung en Dinsdag een vuurge vecht leverde in het gebied van Tjiandjur, heeft zich Woensdag avond laat op de onderneming Ma- leber in het Tjiandjurse gemeld. Van der Meulen bevindt zich thans in arrest bii politie en TNI in Tji andjur. In de omgeving van Tjiandjur. dat ten Westen van Bandung aan de hoofdweg van Bandung naar Djakar ta ligt, zjjn de republikeinse troepen begonnen met een offensief tegen de legermacht van Westerling. De re publikeinen hebben contact gemaakt met de irregulairen en volgens een mededeling van het Indonesische mi nisterie van defensie, grote voorra den wapens buitgemaakt. De Indonesische minister van de fensie, de Sultan van Djokja heeft inmiddels bekend gemaakt, dat de re cente gebeurtenissen het standpunt van de Indonesische regering niet hebben gewijzigd en dat de leden van het voormalige KNIL met open armen zullen worden ontvangen, wanneer zij tenminste bereid zijn te genover de RIS een loyale houding aan te nemen. Het is de bedoeling, aldus de sultan, dat het KNIL binnen zes maanden met het leger van de RIS is samengesmolten. Ongeveer tezelfder tijd vaardigde het Nederlandse legerhoofdkwartier een communiqué uit waarin o.a. wordt gezegd: „Op het ogenblik kan er niet één enkele soldaat van het KNIL zijn. die niet tot in bijzonder heden de feiten kent. betreffende de overgang naar het nieuwe federale leger. .Voor 20.000 pond aan juwelen gestolen LONDEN Een hoeveelheid ju welen ter waarde van 20.000 pond sterling, werd Woensdagavond ge stolen uit de suite, die mevrouw Vernon Tate. echtgenote van een suikermagnaat in het Parkhotel to Londen bewoont. Op het moment, waarop de dieven zich van hun buit meester maakten, bevond me vrouw Vernon Tate zich in de eet zaal. Financiële hulp aan Franse arbeiders PARIJS. De Franse Nationale Vergadering heeft een socialistische motie aanvaard, waarin de regering wordt verzocht te besluiten tot de toekenning van eer. premie van 3000 fr. in Januari aan alle Franse arbeiders, die minder dan 20.000 fr per maand verdienen, en tot een verhoging met twintig procent van de gezinstoelagen. Voor de stemming had premier Bidault meegedeeld, dat de regering er niet tegen was. dat over de motie zou worden gestemd, maar dat zij geen gevolg kon geven aan het \er zoek. daar de schatkist geen uitke ring zou kunnen dragen. Bidault gaf echter te kennen, dat de regering zou besluiten tot enige geldelijke hulp voor de minst betaalde arbei ders. vóó -én Februari. Tram slaat om in straat te Mannheim Vijf doden; 55 gewonden MANNHEIM Vijf personen werden gedood en 55 gewond toen op het hoogtepunt van de verkeers drukte in de zakenwijk van Mann heim. een tramwagen in een scher pe bocht uit de fails liep en om sloeg. De toestand van velen der gewonden is kritiek. Vliegtuig onderhoudt verbinding Ameland- vaste wal HOLLUM De verbinding tus sen Ameland en de vaste wal is thans verbroken cn kan nog slechts worden onderhouden met behulp van een vliegtuig, al zijn dan ook veertien rijswerkers er in geslaagd met de reddingboot „Abraham Fock" via Terschelling van het eiland weg te komen. Gisteren wachtten elf personen op de komst van een vliegtuig, dat een zieke naar Leeuwarden had gevlogen en ook nog een tweede vlucht zou ondernemen Deze kon echter niet doorgaan, omdat de machine onklaar raakte. Later op de dag verscheen een tweede vlieg tuig van het vliegveld Valkenburg op Ameland, dat tengevolge van mist niet eerder had kunnen star ten. - Een groep Nederlandse officie ren van de luchtbasis van Woens- drecht heeft Donderdag een bezoek gebracht aan het Belgische oplei dingscentrum te St. Niklaas. Nee tochHeus! Zij is 25. zij zingt (ja toch, heus aardig!) en zij is de 2de vrouw van haar land. En toch zegt zij: „Wie mij hebben wil. moet zich ouderwets-netjes bij mijn vader melden. Pas als va der „neen!" zegt, krijg ik ook een stem in het kapittel!" (Wie?: Margaret Truman Te Edmonton schreef inbre- ker-nog-op-vrij-voeten aan de bladen, naar aanleiding van zijn signalement: „L.S., ik ben niet tussen de 45 en 50 en bijna kaal, ik ben 34 en draag m'n haardos gemillimeterd. Met dank voor plaatsing, uw u lief hebbende inbreker!" „Mijn man komt geregeld thuis om vier uur in de nacht. Dan maakt hij mij wakker en vraagt aldoor waarom ik zo nij dig op hem ben. Dat houd ik niet vol." Eerlijk, zo stond 't er. In Sydney bracht kleine agent Abel een reusachtig weer spannige op en deed hem wor den als een lam. Ronald Abel kreeg officiële lofspraak, „want de weerspannige bleek te zijn zen of andere heer James Kam!" V.J Vertegenwoordigers van Antillen en Suriname in parlement (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Binnen enige maanden zullen Suriname en de Nederland se Antillen, die ieder drie vertegenwoordigers ad boe in de Staten- Gcneraal-mogen afvaardigen, nader. zU het zonder stemrecht, de belangen van de westelijke Rijksdelen In het binnenlands parlement kunnen verdedi gen. Dit is de betekenis van het besluit van de Nederlandse Regering om aan de wensen van de Staten van de Antillen tegemoet te komen. De Staten van de Antillen heb ben deze wensen ongeveer ander halve maand geleden kenbaar ge maakt in hun advies aan de Ne derlandse Regering over de inte rim-regeling voor de Antillen, wel ke thans in de maak is. Daarmede namen de Staten van de Antillen hetzelfde standpunt in als waarop de Staten van Suriname zich bij de behandeling van de interim regeling voor Suriname hadden ge steld. Toen Suriname deze denk beelden officieel lanceerde, voelde Ambassadeurs van acht Europese landen tekenen bilaterale verdragen WASHINGTON. Na wekenlange diplomatieke onderhandelingen hebben de Verenigde Staten met Nederland, België, Luxemburg. Engeland. Frankrijk, Noorwegen en Italië overeenstemming bereikt over de voorwaarden, waaronder de Amerikaanse militaire hulp naar Europa zal worden gezonden. Vandaag zijn de bilaterale wapenover eenkomsten door de ambassadeurs der betrokken landen ondertekend. Voor ons land plaatste H.M.s ambassadeur te Washington, mr E. N. van Kleffens, zijn handtekening. Eergisteren heeft de ondertekening plaats gevonden van de wapenoverenkomst tussen de Verenigde Staten en Zuid Korea. Ongeveer over een maand zullen de wapenverschepingen beginnen. De Europese landen, voorgegaan door Engeland, hadden er bezwaar tegen gemaakt, dat Amerika ver langde, dat wapens, die op grond van het pact zouden worden ver schaft. niet buiten het Atlantische gebied mochten worden gezonden. Zij wezen er op, dat zulk een res trictie het voor hen moeilijk zou maken. Men schijnt het nu eens te zijn geworden over een compromis, dat de Europese staten van het pact grotere vrijheid zal toestaan dan het oorspronkelijke ontwerp der overeenkomsten dat deed De overeenkomsten voorzien in de vestiging van kleine Amerikaan se militaire missies in elk Euro pees land van het pact, om de ver zending van het materiaal te re gelen en de betrokkenen te instru eren in het gebruik. President Truman heeft zijn goedkeuring gehecht aan de aanbe velingen van de Noordatlantische raad, om tot een integrale verdedi ging van het noordatlantische ge bied te komen. Het congres heeft deze goedkeuring als voorwaarde gesteld, toen het de gelden voor de wapenhulp voteerde. Grootmoeder kleinzoon - zo'n prent is altijd al aardig „op zichzelf". Men vraagt niet direct wie de grootmoeder is en wie het kleine jongetje men zegt: „Leuk! Hebben die twee even schik!" Toch is deze groot moeder niemand min der dan de weduwe van de grote Frank Dslano Roosevelt. Eleanor. En het kleine jongetje is Frank De lano's enige achter kleinzoontje, Nicholas Delano Seagraves. Dus het praatje b\j het plaatje had eigenlijk dienen te beginnen met: „Overgrootmoe der en achterklein zoon." Als overoma nog zó lachen kan en als achterkleinpeuter zó pienter uit zijn oogjes kijkt voelt men, dat achter die lach en die blik een groot innig familieleven schuilgaat, dat telkens weer alle leed heeft weten te overwinnen. Negen doden bij treinbotsing in Frankrijk BESANqON. Negen personen werden gedood en ongeveer vijftien liepen verwondingen op toen Don derdagavond nabij Moncey twee personentreinen met elkaar in bot sing kwamen Het is niet uitgeslo ten. dat er nog meer slachtoffers zijn. 't Ongeluk deed zich voor op de lijn Besangon-Vesoul. die slechts een spoor heeft. De twee treinen hadden elkaar in het station te Moncey moeten kruisen Verschei dene rijtuigen zijn volledig ver nield. Vandaag zal met de rui mingswerkzaamheden worden be gonnen. Italiaanse regering samengesteld ROME Dè Italiaanse kabinets formateur Alcide de Gasperi heeft Donderdagavond verklaard, dat zijn nieuwe regering definitief was samengesteld. Vanmorgen zal hii de liist der nieuwe ministers voorleg gen aan president Einaudi. Atoomconferentie tussen V.S.. Canada en Engeland WASHINGTON. De V.S., En- geland en Canada «omen tussen 9 en 11 Februari in het FJngclse In stituut voor Atoomonderzoek te Harwell (Berkshire) bijeen om de bescherming der veiligheid van inrichtingen voor de atoomenergie te herzien. De conferentie zou ook „rekening houden met" de jongste bekendmaking over een atoom explosie in de Sowjet-Unie. Twee jongens door het ijs gezakt en verdronken GRONINGEN. Te Roden (Drente), geraakte een 11-jange jongen op het ijs van het zwembad in een wak. Hij kwam onder het ijs terecht en verdronk. Een 9-jarig jongetje tc Koekange iverdronk eveneens, toen hij op een 'zwakke plek op het ys schaatste. Een onaangenaam ogenblik be leefden de bemanningen van de ze twee glijboten, toen zij met el kaar in botsing kwamen en de ene boot over dc andere probeer de „heen te klimmen". Wonder boven wonder icerd geen enkele schade aangericht en bereikten beide bemanningen met hun bo ten behouden de finish van de race, die voor het beroemde Doe- Why Strand van Sydney gehou den werd. de Nederlandse Regering en in het bijzonder de minister zonder por tefeuille. Van Schaik, die deze nieuwe verhoudingen voorbereid de, niet erg veel voor dit novum. Zo ernstig waren deze bezwaren, dat aan de Surinaamse wensen ten slotte werd voorbijgegaan. Het bleef er bij dat Suriname een bui tengewoon lid der Raad van State zou aanwijzen, dat zou deelnemen aan de discussie in die raad over adviezen welke Suriname raken. Maar voor vertegenwoordigers, zij het zonder stemrecht, in de Staten-Generaal voelde de Rege ring weinig. De Staten van de Antillen hebben nu deze zelfde wens naar voren gebracht en zij hebben er blijkbaar feller aan vast gehouden. Naar aanvankelijke aar zeling heeft de Regering ten slotte deze denkbeelden overgenomen en te zelfder tijd heeft zij besloten, dat voor Suriname hetzelfde zal moeten gelden, hoewel wat dit deel van het Rijk betreft, de inte rim-regeling reeds in werking is getreden. De bestaande structuur zal nu echter worden gewijzigd. De ver houdingen van Suriname en de Antillen met Nederland en met elkaar zullen worden losgemaakt uit de interim-regelingen. In de plaats daarvan zal aan de Staten- Generaal een ontwerp van wet worden voorgelegd, houdende een statuut voor de samenwerking tus sen Nederland, Suriname en de An tillen. Verwacht wordt dat zowel do in terim-regeling voor de Antillen als het voorstel tot wijziging van de interim-regeling voor Suriname en het voorlopige statuut voor de samenwerking nog voor Mei, de maand waarin de RTC-West zal moeten worden gehouden, in de Kamer behandeld kunnen zijn. Dat neemt niet weg. dat volgens de al gemene verwachtingen de RTC zelf wel enkele maanden later zal moe ten beginnen, omdat de Antillen met de voorbereidingen nog niet voldoende gevorderd zijn WAT VOOR WEER? Daags dooi. 's nachts vorst Hoewel de vorst nog steeds aan houdt, begonnen in de a/gelopen paar dagen enkele wijzigingen in de algemene luchtdrukuerdeling op tc treden, die op de duur hun in vloeden. ook op het weer in ons land. kunnen uitoefenen. Het hoge- drukgebied boven Oost-Europa nam vrij snel in betekenis af, maar over Scandinavië ontstond een nieuw gebied, met zeer hoge barometer standen, waarvan het centrum he denmorgen boven noord-Zweden lag. In onze omgeving nam de oos telijke wind in de afgelopen paar dagen 'geleidelijk af, zodat er geen aanvoer van koude lucht meer was Tevens draaide dc wind naar zui delijke richtingen en stroomde langzaam vochtiger en minder kou de lucht naar ons land. Daar er plaatselijk vrij veel bewolking was, liepen in de afgelopen nacht de temperdturen sterk uitren. Zo meldde het vliegveld Twenthe van- morgen om 7 uur slechts 2 graden vorst, terwijl het in De Bilt op dat moment S graden vroor Op de Oceaan heerst nog steeds 'n flinke depressie-activiteit; tussen Groen land en IJsland ligt thans een zeer diepe storing en nok voor de Golf van Biscaye bevindt zich een af zonderlijke depressie. Tengevolge van deze luchtdrukverdeling voe ren nu vrij krachtige zuidelijke w,inden betrekkelijk warme lucht over het westelijk gedeelte van de Britse eilanden, zodat de tempera turen daar aanzienlijk boven het vriespunt zijn. Ons land bevindt zich In het overgangsgebied tussen deze zachte luchtstroming cn het vorstgebied boven het Europese continent. Het is daardoor niet mogelijk om op langere termijn iets over het weer verloop in ons land mee te delen. In dc komende 24 uur zal er slechts weinig verandering in het huidige weertype komen. Overdag zullen de temperaturen bijna overal tot iets boven het vriespunt stijgen, maar gedurende de nacht treedt nog lichte tot matige vorst op. ..Truculent" is het schip, dat had moeten wijken LONDEN. De Britse loods van de Zweedse tankboot „Divina", die op 12 Januari de onderzeeër „Truculent" rajnde. heeft verklaard, dat de „Divina" op het moment waarop de aanvaring gebeurde voor rang had. Volgens hem was de ..Truculent" het schip dat had moeten wijken. Hij zeidc dit tijdens een officieel onderzoek, dat werd ingesteld door het Zweedse consulaal In Londen. Het heeft ten doel uit te vinden, wat er precies gebeurde Het resultaat zal worden bekend gemaakt aan het ministerie van handel in Stockholm. Officieel onderzoek van Zweeds consulaat De schuldvraag komt in dit on derzoek niet ter sprake en de be vindingen er van zullen ook niet kunnen worden gebruikt om er een eis tot schadevergoeding op te grondvesten. De Britse loods, D N Ellison, vertelde, dat hij de groen-witte stuurboordlichten van de onder zeeër aan zijn linkerhand had op gemerkt, toen de twee schepen zich ongeveer 2000 meter van elkaar bevonden. Pas toen zij elkaar tot op 200 meter waren genaderd, con cludeerde hij, dat de „Truculent" niet van plan was te wijken. Hij gaf daarop de roerganger van de „Divina" opdracht naar rechts te koersen. Toen de botsing kwam wist hij niet wat de „Divina" ge ramd had, maar hij dacht, dat het een kleine boot was. Uit het logboek van de Zweedse kapitein Carl Hommerberg is gebleken, da* twee roergangers tevergeefs getracht hebben op het laatste moment een aanvaring te vermijden. Een door de „Divina" uitgezette reddingboot werd bin nengehaald omdat men dacht, dat de bemanning van het aangevaren schip al door de „Almkerk" aan boord was genomen. Een uur later hoorde men roepen en schreeuwen. Toen zette men de boot opnieuw uit en pikte vier opvarenden van de „Truculent" op. Pogingen om radiocontact met de kuststations te krijgen, mislukten. Fins schip is in zinkende toestand STOCKHOLM Het Zweedse schip „Tyresoe" heeft de beman ning van het Finse schip „Marga- reta" aan boord genomen, nadat het schip noodseinen had gegeven. Het Finse schip had een lek opge lopen. De bemanning was aan het pompen gegaan, doch het water bleef stijgen en toen het de machi nekamer had bereikt was men ge dwongen het schip te verlaten. De opvarenden werden kort voor mid dernacht van boord gehaald.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1