„Gij werd groot door midden in het leven te staan" Abonné's winnen nieuwe Abonné's Mening uit Apeldoorn over „De Ploegh" r 2 Amersfoorts burgerij huldigt Albert van Dalsum Noteert o even E™ n-^PUROL Jolijt en valpartijen op baan aan de Rubensstraat Ouden van Dagen vieren feest in de Markthal Amersfoorts tweede klasser HVC jubileert Vrijdag 27 Januari 1950 BURGEMEESTER H. MOLENDIJK „We weten het: Van Dalsum is een groot toneelspeler. Maar hij is vooral geworden wie hij is, doordat hij zijn tijd aan kon. Hij heeft zijn tijd ge trotseerd door er midden in te gaan staan". Deze woorden vormden de kern van de rede, waarmee burgemeester H. Molendijk gisteravond in het stampvolle Grand Theatre Albert van Dalsum huldigde bij zijn veertig jarig jubileum. De langdurige ovatie, die de negenhonderd mensen in de zaal de grote acteur daarna brachten, onderstreepte nog eens de woorden van grote waardering en erkentelijkheid, die de burgemeester namens de Amersfoortse burgerij had gesproken. het Grand Theatre mede namens haar collega's bloemen aanbood. Albert Van Dalsum dankte allen, die hem deze huldiging bereid had den en vooral de burgemeester voor zijn ontroerende woorden, die hem diep hadden getroffen. „Ik heb in derdaad altijd geprobeerd te doen wat de burgemeester hier heeft ge schetst," zei hij. „Ik heb de essentie van het leven trachten uit te beel den en ik heb mij zo veel mogelijk trachten te richten op het tijdspro bleem Een speciaal woord van dank richtte de jubilaris nog tot de heer Van Dommelen van het Grand Theatre, die tot deze en zo veel an dere voorstellingen van zijn gezel schap in Amersfoort het initiatief had genomen, „Ik hoop hier nog heel vaak te spelen." zei hij tot slot. Na de voorstelling was er nog een gezellig samenzijn van de artis- ten met het Huldigingscomité en enkele genodigden in de foyer van het theater. De voorstelling Wat de voorstelling zelf betreft: ..De moord in de cathedraal" van T. S. Eliot, is een stuk, van diep reli gieuze zin doortrokken en geheel passend in de wereldbeschouwing van Albert van Dalsum. Het is bo vendien een stuk, waarin de hoofd- rolverlolker zeer sterk op de voor- „De moord in de cathedraal" „We hebben je vanavond gezien als een machtige figuur, in je volle kracht," sprak de burgemeester tot zjjn oude vriend Van Dalsum. „als de figuur, die je nu al tientallen jaren bent geweest, de representant van ons vaderlandse toneelleven. Maar je bent meer geweest dan een groot acteur, regisseur en toneel leider. Je bent vóór alles ook ge weest de man. die het schijnbaar onweerstaanbare dorst trotseren, die in deze hoek van Europa het tijd signaal hebt doen klinken, de kreet om gerechtigheid." De burgemeester herinnerde aan de stukken die Van Dalsum opvoer de in de tijd dat onze beschaving door fascisme en nationaal-socialis- me onmiddellijk bedreigd werd. stukken als „De beul" en „Don Car los". Van Dalsum toont zich ook met dit stuk „De moord in de cathe draal" een der wachters voor onze beschaving, nu in het Oosten van Europa een nieuwe dreiging is op gestoken. Want dit stuk is niet een katholiek-religieus stuk alleen, de algemeen menselijke roeo om ge rechtigheid klinkt er in door „Blijf nog vele jaren de bezielende en strijdbare figuur." zei de burge meester tot Van Dalsum. En tot het publiek: „Laten wij ons naast hem scharen in ziin strijd ter verdedi ging onzer cultuur." De burgemeester hine Van Dal sum onder luid applaus van het pu bliek een grote krans om en over handigde hem een ets van Willem van Dam. die onze foren in beeld brengt. Mevrouw Van Bienema overhandigde de jubilaris namens een aantal Amersfoortse toneelmin naars een enveloppe met inhoud „voor de vacantieDot" en de heer Van Maas reikte bloemen over en sprak woorden van grote waarde ring namens de Amersfoortse ama teur-tonelisten. Een aardig moment was het toen een der ouvreuses van NVEV had een goed verenigingsjaar Onder grote belangstelling hield de afdeling Amersfoort van de Ne derlandse Vrouwen Electriciteits Vereniging Woensdagmiddag haar jaarvergadering in Frank's Lunch room, De voorzitster mevrouw Van Bienema vertolkte de woor den van het hoofdbestuurslid me vrouw Otte Arnolli die wegens ernstige ziekte, verhinderd is, aan het verenigingsleven deel te ne men, maar met onverflauwde energie, vanaf haar ziekbed, wees op de moeilijkheden en de moge lijkheden voor de NVEV. De moeilijkheid is voor ons de stroombeperking in de piekuren, die een rem vormen voor de pro paganda. De mogelijkheden vinden we in de steeds groter wordende vraag naar electriciteitstoepassing als middel om de huishoudelijke ar beid te vereenvóudigen en te ver aangenamen, nu huishoudelijke hulp duur en schaars is geworden. Vooral in de voorlichting ligt de taak der NVEV. Spreekster vertelde, dat, even als het vorig jaar, in de Prov. Utrecht de „piekuren" uitstekend zijn geslaagd. Met voldoening zag men terug op het afgelopen jaar. Het vereni gingsleven was bloeiend de pro gramma's werden steeds beter en leerzamer en de financiën waren gezond. Bij het behandelen van de ver schillende programmapunten bracht de voorzitster dank aan de secretaresse, mevr. Pastoor voor de keurige notulen en aan de pen- ningmeesteresse mevrouw Snapper voor haar zuinig beheer en de nauwkeurige boekhouding, even als aan de andere bestuursleden, die geen moeite te veel was. om te helpen, waar hulp nodig was. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. GRAND THEATRE; „Pauline in ge vaar" leeft. 14 j. Zondag- 2. 4.15, 645 en 9 uur. Overige dagen; 2.30, 6.45 en 9uur. Donderdag, 2 Febr. 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER: „Moederlied", leeft 14 j Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2 30, 6 45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrij dag t.m. Maandag: „Het Tijger meisje" en „Sioux City Sue", leeft 14 j. Van Dinsdag t.m Donderdag; „Een monsterlijke Experiment" lft. 14 jr. Vrijdag en Zaterdag: 2 30. 6.45 en 9 uur Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30 en 8 uur. 27 Januari: Gebouw Speeltuin Marconi straat, 20 uur Zangavond van de NeVereniging v. d Volkszang 28 en 29 Jan Int. School v Wijsbe geerte resp 15.30 en 10.00 uur Stu dleconferen'tie „Wereldregering" OPENBARE LEESZAAL. - Uitlening voor volwassenen dagelliks 25 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 79 uur Uitlening voor kinderen; Woensdag en Zaterdag- middag van 2.304 30 uur Leeszaal dagelijks van 10—12.30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdag, avond van 7—10 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL - Wijers- straat 2. geopend van 10—1 uur en 2.30—5.45 uur Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12 30 uur Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Dook Everse in Amers. foortse Academie voor Beeldende Kun sten. Dagelijks geopend 105 uur en van 7—9 uur. Zondags van 2—5 uur. grond treedt en dat zich daardoor goed leent voor een opvoering bij diens jubileum. Maar een stuk, dat sen groot publiek zal trekken, is het niet. Daarvoor is het te diep zinnig, te verheven van probleem stelling. te weinig direct tot de ver beelding sprekend, vooral ook door een tekort aan handeling, welke voor een groot deel is vervangen door dialogen, monologen en rijen. Het is geen echt speelstuk, ook niet in de overigens voortreffelijke op voering, die Van Dalsum en de zij nen er van hebben gegeven. De twaalfde-eeuwse aartsbisschop van Canterbury (het stuk berust op historische gegevens) is in conflict met zijn koning en sterft daarbij als martelaar voor de Kerk. Hij maakt een hevige tweestrijd door. Vier verleiders komen hem achtereenvol gens belagen in zijn menselijke zwakheden, waarbij hem zijn vroe gere roem als hoveling en-kanselier weer wordt voorgehouden, een po ging de koning af te zetten wordt gesuggereerd en tenslotte een be roep op zijn religieuze hoogmoed wordt gedaan om de martelaars kroon te verwerven De bisschop weifelt even maar schudt zijn ver leiders stuk voor stuk van zich af. Dezelfde verleiders komen later te rug als de vier ridders, die de bis schop om het leven brengen. De religieuze zin is. dat het lichaam van de godsvruchtige bisschop wel is gedood, maar dat de ziel onge schonden is gebleven. Johan Fiolet Paul Huf, Louis van Gasteren en Ben Groenier beeldden de vier verleiders cn ridders uit, op hetzelfde hoge plan als Van Dalsum de bisschop speelde De priesters en de rijen (oa. mevr. Roj'aardsSand- berg. Marie Hamel en Elise Hoo- mans) hadden eveneens uitnemen de vertolksters gevonden. Een bij zonder woord van lof verdient wel het décor van Wim Vesseur. Tj. de B. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Waarderende beschouwing over jonge kunstenaars Aan de Nieuwe Apeldoornse Courant ontlenen wtf, aan een uitvoerig ingeleide critiek over de expositie van de Amersfoortse Schildersgroep De Ploegh in de kunstzaal aan de Loolaan te Apeldoorn de volgende be schouwing. Van naturalisme tot nieuwe zakelijkheid Allereerst wordt onze aandacht ge trokken door het. grote doek Zomer avond (no, 53) van Joop Traar- b a c h. In dit werk wist de kunste naar tot uitdrukking te brengen de vruchtbaarheid van de aarde als een geheimzinnige en toch machtige open baring ln de natuur. Expressionistisch, doch ook het uiterlijk geziene sterk definiërend Hetzelfde kan gezegd wor den van Traarbachs Egger (no. 55) min der gloedvol voorgedragen. maar boelend van vormgeving De nevenfi guur is zwakker: hierin missen \vU het brede gebaar van de zaaier Landarbei der (54) en Muurhuizen, kunnen we beter waarderen dan zijn Grondwer ker. want hierin is de kunstenaar o i. niet geheel geslaagd IA Is tegenvoeter van Traarbach ont moeten wc Tom K u r v r s met zijn meer gedetailleerde natura listische schilderwijze, Hetgeen echter niet wil zeggen een slaafse navolging van de natuur. Want hij heeft zijn eigen visie, welke Inzonderheid gevoel heeft voor sfeer en romantiek. Polder (no. 38) is groot gezien en op een klein vlak goed tot ruime uitdrukking gebracht Een knap schilderijtje is Sains Lisse (no. 36). vlot en zeker van verfzettlng. Jammer dat de lijst zoveel afbreuk aan dit aantrekkelijke werkje doet. Enkele van zijn andere werken zijn minder krachtig. Deze kunstenaar is tot meer in staat, want in het werk van hem schuilt de mogelijkheid tot intenser penseelvoering, dan het hier gebodene. \f errast worden we door een paar Oude schoenen van Ton van D o 1 r o n (no. 2) een enigszins ver sleten gegeven in dubbele zin. doch er spreekt iets uit, dat meer dan gewoon is. Deze kunstenaar dringt door tot het wezen der dingen. Hoe uiterst gevoe lig creëert hij in dit werkje een paar op de levensweg moegelopen voeten. Ook technisch knap van tekening. Zijn zelfportret (no. 1) gaat veruit boven een reeds eerder geëxposeerd portret het is juist van psyche en boeit door zijn onbevangen voordracht. Dit kan niet gezegd worden van zijn Grachtje (no. 3) dat zeer zeker stilte en een zaamheid suggereert, maar in zijn be werking op een maniertje Üikt. In zijn latere werk wijkt hij gelukkig af van deze techniek. en stille en harde werker is Kees v. Eek, die mogelijk tot de voor ste gelederen zal doordringen, nadat hij door studie en innerlijke drang voort gestuwd de richting kiest welke bij zijn geest past. In Kroegje (no 12) Carna val (no. 15) en* Feest (no 17) alsook Maskerade (no. 25) leren we hem ken nen als een enthousiast schilder, die de Juiste sfeer weet te treffen en bijvoor beeld Feest inderdaad tot een feest weet op te voeren. Soms faalt hij in vorm en verhoudingen, wat we hem gaarne vergeven, want daar tegenover biedt hij een zeer te waarderen spon taneïteit. Peinzende dame (no. 15) en Nimba (no. 18) rekenen we tot zijn beste werken. Nieuwe zakelijkheid Nick van Dijkhuizen op het eerste gezicht een surrealist spLingt dadelijk naar voren met zijn inderdaad moderne stillevens van een zogenaamde nieuwe zakelijkheid, waar men niet te zakelijk tegenover moet staan Stilleven met blauwe handdoek (no 7) getuigt van een ruim kunnen en technische beheerstheid, waarvoor men respect moet hebben. Composito risch verantwoord en van prachtige stofuitdrukking; hij dringt door de stof tot de geest der dingen. Zo ook :n Stilleven met fles (no. 8). Plotseling kemt de ommekeer en stelt de kunste naar ons tegenover een Compositie (no. 6) Waar is de schakel die zulks aanne melijk maakt? Mogelijk ls deze achter wege gelaten. De embrlonale gegevens en etherische vormgevingen in Compo sitie doen wat kleur betreft inderdaad ondefinieerbaar juist aan, vooral in de rechterbenedenhoek, waar verdichting der sfeer van lagere orde ls aangege ven en waarvan gedachten van goed en kwaad elkaar benaderen. Het Allebe- grlp, op de oorsprong der intuïtie waargenomen, wordt schadelijk beïn vloed door de kennelijke tegenstellin gen rechts boven in het vlak waar de kleur rood te sterk tot uitdrukking komt en 'n weifeling van de kunste naar kenbaar is. Gedachten (no 9) gaat uit van oen geheel andere conceptie en deze beslotenheid is in haar wezen Juist gedachten zijn dingen cn het meest essentiële is hier omlijnd. Het wil ons voorkomen dat deze kunstenaar eer lang tot zijn punt van uitgang terug keert. maar verrijkt. Het werk van Max Keuris is verwant aan dat van Van Dijkhuizen, doch Keuris beleeft de dingen meer en zo ontstond Het stille uur (no. 2$) dat als schone, ietwat weemoedige zang tot ons doordringt. Een meisjesfiguur in abstractie beheerst het gehele schilderij1 Vruchten (no 33) boeit ons door de kleur, doch de kunstenaar ls in /.iin toegevoegde figuur als symbool te op zettelijk. In de kunst, van Toon Tieland nemen we een bepaald dualisme waar een wankelen tussen naturalisme en expressionisme. Zijn werk is soms zeer gevoelig van kleur tot in de details, bijvoorbeeld in Driekoningenavond (no. 50) De haast kinderlijke voordracht maakt dit schilderij tot een vertelling van Felix Timmermans Toon Tieland ziet de dingen soms groots en toch ver rast hij ons zelf met een vogeltje op een tak, om elke natuuruiting een zelfde waarde en oorsprong toe te ken nen. Hierbij doelen we op de krachtige tekening De Vlucht. En tenslotte Gerard van W ij 1 a n d, die vertegenwoordigd is met slechts één schilderij, een stilleven, waaruit een kunstenaarschap naar voren treedt van dc eerste rang. Com positorisch en ook colorlstisch is dit schilderij geworden tot een juweeltje van schilderkunst. Advertentie (l.M 1190 De spanning aan boord van de jacht, boot stijgt met de mi* nuut. De potvis is weer eens ondergedoken en zwemt nog steeds met krachtige slagen verder. De harpoenier staat al weer klaar bij zijn ka non om nóg een har poen af te vuren, zodra de vis weer aan de op pervlakte komt. Na on geveer een uur komt de vis uitgeput weer bo ven; het tweede schot blijkt niet nodig te zijn, want de vis heeft ken nelijk de strijd opgege ven Voorzichtig komt de boot naderbij. Doodstil ligt de potvis in I het is dus wel duidelijk, dat het aan het eind het water, af en toe even met zijn staart van zijn krachten is. De mannen van de boot kwispelend. Het dier ligt; ondersteboven en denken al, dat ze het hebben gewonnen en verheugen zich op deze mooie vangst. Maar dan opeens keert de potvis zich met een woeste slag van zijn staart om Handelsschool vierde prettig feest Schoolfeesten kenmerken zich veelal door een gezellige onge dwongen sfeer. Zo was het ook tijdens de feestavond van de Han delsschoolvereniging, die Donder dagavond in Amicitia ward gehou den. Met eigen krachten had men een programma samengesteld dat klonk als een klok. Het bevatte muziek, zang, toneelspel en dans. Voor de pauze was het „De dier bare overledene", een uit het En gels vertaald blijspel, dat allen boeide. De vertolking was echter nogal zwak. Uitstekend werd „Veertig jaar later" opgevoerd. Voor en na de pauze bracht de jeugdige Herman Boon enkele pianowerkjes ten gehore en hij deed dit stijlvol evenals Marietje Pontsma. De Oud Hollandse Boe- renklompendans „Skotse Trye" werd aardig uitgevoerd. Het Mid deleeuwse „Een genouchlike clute (Nu Noch)" maakte de lachspieren van het jeugdige publiek pas goed los. Aan het einde van het program ma droeg de voorzitter van de Handelsschoolvereniging, B. T. Seldenrijk, die de avond met een welkomstwoord had geopend, zijn voorzitterslint over aan zijn op volger, Theo van Dalen. Hij dankte de directeur van de school, de heer K. Bouma en de overige leer krachten voor de prettige samen werking welke hij heeft mogen ondervinden. De nieuwe voorzitter van de Handelsschoolvereniging aan vaardde zijn ambt met het uitspre ken van een woord van dank aan zijn voorganger. Hij overhandigde de heer Seldenrijk een boekwerk. Traditiegetrouw sloot de directeur van de Handelsschool, de heer Bouma, de feestavond. Hij sprak zijn vreugde uit over het feit. dat hij kennis had kunnen maken met de veelzijdige talenten van zijn leerlingen, die op school nimmer merkbaar zijn. Het was reeds nacht, toen de scholieren naar huis terugkeerden, want na de feestavond maakten zij nog een gezellig dansje. De Corona's onder leiding van Hanny Luza zorgden voor de muziek. AIJV organiseert de provinciale schaatskampioenschappen Er is weer volop ijsfeest In onze goede stad. Vele scholen gaven Don derdagmiddag ijsvrij, zodat liet jonge volkje toen de banen bevolkte en 's avonds maakten de ouderen het gezellig druk op de banen van de A.IJ.V. aan de Rubensstraat. Daar „flitsten" de slierten rijders langs de minder sportieve toeschouwer, daar noodde het wit-blauwe ijs tut een zich volkomen scharen achter Koning Winter. Aantrekkelijk programma vastgesteld Vrolijke muziek schalde er uit de zes nieuwe luidsprekers en af en toe riep een microfoon-stem goed gemeende waarschuwingen, de avond in, zoals „werpt geen papier of andere voorwerpen op het ijs, want u bederft het plezier van een ander". Inderdaad, een stukje papier kan al het gevolg zijn om iemand een lelijke val te doen maken. Dat is niet zo prettig, hoewel we zouden kunnen constateren, dat sommige schaatsenrijders aan vallen wen nen, want er waren er, die.... Genoeg daarover, want ook wij zelf hadden het niet gemakkelijk bij de eerste pogingen van dit jaar! PLANNEN DER AIJV In de bestuurskamer van de AIJV werd ons, nadat we de goede kwaliteit van het ijs beproefd had den, een uiteenzetting gegeven van de plannen die de vereniging koes tert vcoor dit seizoen. Allereerst zullen Zaterdagmiddag de korté- baan-kampioenschappen der pro vincie Utrecht verreden worden, waarvoor de inschrijving zeer hoopvol is. Zaterdagavond is er een gecostumeerd ijsfeest, waarvoor men zich kan aanmelden tot Zater dagmiddag vijf uur. Maandag zijn er wedstrijden van de Amersfoort se politie, terwijl vermoedelijk op Dinsdag de langebaan-kampioen- schappen van de provincie Utrecht worden gehouden, als het weer zulks tenminste toelaat. Mogelijk worden er in de loop Bondsvoorzitter Van Beek wekt op tot groter activiteit Wat hebben die driehonderd Amersfoortse ouden van dagen, die Donderdagmiddag de Markthal bevolkten, genotep. Van de koude bemerkten zij niets, ze hadden deze zelfs getrotseerd om aanwezig te kunnen zijn tijdens de feestmiddag, die werd aangeboden door het Hoofdbestuur van dc Algemene Bond van Ouden van Dagen. In In 1905 telde men veertien leden nu bijna zevenhonderd Op 5 Februari van het jaar 1905 combineerden zich de Amersfoortse voetbalverenigingen „Hollandia" en „Victoria". „Hollandia" was de meer gegoede Club van de twee. Ze stamde uit het Leusderkwartier. „Victoria" kwam uit de omgeving van de Hellestraat. Er was dus een zeker standsver schil tussen beide clubjes geweest en dat had nog wel eens onaangenaam heden veroorzaakt, vooral als ze tegen eikander moesten spelen. de promotie naar de Nederlandse Voetbal Bond en meteen al werd HVC kampioen van de Oostelijke tweede klasse. Het kampioenselftal van destijds bestond uit de spelers Brits, Van Doorn, Van den Brug, Kluvers. Schreuder, Van Gelder, Dijkhuizen, Van de Hazel, Nieuborg, Jacquet en Van de Pol. Of het door dc gezellige sfeer in HVC's stamcafé van destijds, „Moeke de Bont", is geweest vermelden de kronieken niet. maar het gebeurde in 1913. dat HVC er opeens een hele boel leden bU kreeg. Alle leden van de verenigingen Sparta en Ajax, die de 'kinderjaren niet te boven konden komen, gaven zich namelijk op één briefkaart op als lid van HVC! Receptie in Monopole en feestavond in Markthal Tegen het einde van 1904 leek het er op of „Victoria" het niet langer zou kunnen bolwerken. En het veld van „Hollandia" was in gebruik ge- "nomen door de infanterie, die een numeriek overwicht had op de Hol- landianen. Zo kwam het er tenslotte van. dat in gebouw „De Toekomst" op de Ha vik alles werd vergeten en vergeven en dat de Hollandia Victoria Combi natie werd gevormd Zo waren er in 1905 in Amersfoort vijf voetbalclubs, namelijk het oude Quick, UDI. „Nooit Vermoeid", „Eendracht" en HVC. Van die vijf i waren Quick en HVC de belangrijk sten. De drie anderen telden eigenlijk niet mee, want het waren net zulke clubjes als die van uw zoontje, dat wel eens met zijn buurtgenootjes voetbalt tegen een andere „straat"! HVC bleek op de avond van de vijfde Februari 1905 zomaar te be schikken over veertien leden, net genoeg dus voor een elftal en een bestuur. Enkele van deze veertien waren Dirk de Vrije. Kees van Dui nen, Willem van Zuilen, Gerrit van de Brug, Kees Brits en Jan Dop, al dus een lang geleden door HVC" uit gegeven jubileumboekje. PROMOTIE Nog hetzelfde jaar speelde HVC voor het eerst in de competitie van de tweede klasse der UP VB, o.a. te gen Quick II en Quick III. De jonge ploeg eindigde als derde, maar pro moveerde niettemin bij keuze naar de eerste klasse. In 1910 volgde VERHUIZING In 1916 werd HVC opnieuw kam pioen der Oostelijke tweede klasse, maar een tiental jaren later ver huisde HVC naar het Westen en daar lukte het niet zo best. In 1929 volgde degradatie naar de derde klasse Het heeft tot 1937 geduurd, voordat het eerste elftal zijn plaats in de tweede klasse herwon. Een plaats, die van daag de dag nog met ere wordt inge- nomen. HVC, dat nu bijna 700 leden telt, viert dus volgende week Zaterdag zijn negende lustrum. Dat zal niet uitbundig geschieden, want daar, zo oordeelt men, zijn de tijden niet naar. 's Middags is er een receptie in Ho tel Monopole, 's avonds is er een feestavond in de Markthal Zondagsmorgens zal HVC zijn do den herdenken op de Algemene Be graafplaats aan de Soesterweg in een korte plechtigheid. deze bond zijn 6000 Nederlandse ouden van dagen georganiseerd. De Amersfoortse afdeling mag er met haar 300 leden zijn! De voorzitter de heer H. Rek- veld was verheugd zovele leeftijds genoten te kunnen begroeten. Een bezielende feestrede, die was afge stemd op de positie van de ouden van dagen in de huidige maat schappij, werd uitgesproken door de bondsvoorzitter, de heer W. van Beek. De heer Van Beek ging in het begin van zijn betoog in gedachten terug naar de vorige eeuw. De po sitie van de ouden van dagen in die tijd was schrikbarend slecht. De voorzieningèn, die door de mi nisters van Sociale Zaken in 1913 en 1919 werden getroffen brachten enige verbetering in de nood van de ouden van dagen. In 1945 sta ken 60 „oude rakkers" in Rotter dam de hoofden bijeen en vroegen zich af of er misschien iets langs organisatorische weg zou kunnen worden bereikt. Aldus geschiedde Men wendde zich enkele malen tot de Rotterdamse gemeenteraad met het verzoek de uitkering aan ouden van dagen te verhogen. De derde maal had een dergelijk ver zoek succes. Er kwam een hogere premieregeling. Dank zij intensief werken van minister Drees kon na de oorlog veel worden bereikt, doch de heer Van Beek waarschuwde tegen de reactionnaire elementen die trach ten te vernietigen wat tot nu toe bereikt werd. Het zijn dezelfde lie den. die in het schatrijke Neder land van voor de oorlog geen ge hoor gaven aan de wensen van de ouden van dagen. Min. Drees heeft gezegd dat er geholpen moet wor den omdat de nood zo hoog is en de heer Van Beek wekte de aanwezi ge ouden van dagen op de resul taten te behouden. Dit kan door uitbreiding van de organisatie. De feestrede die de heer Van Beek ter gelegenheid van de eerste lustrum viering van de Bond uitsprak, werd met luid applaus beloond. Daarmede was de feestmiddag voor de oudjes echter nog niet vporbij. Die begon eigenlijk pas tóen het cabaret-gezelschap van Jan Brouwer op het toneel ver scheen. Allen waren voldaan over hetgeen werd geboden. Er waren enkele aardige sketchjes, waarin Cora Marti; Leo van Brakel e'n Jan Brouwer uitblonken en voorts tweee lieftallige jongedames, die als Les Deux Chéries vrolijke ac cordeonklanken uitstrooiden. Hun potpourri van oude melodieën werd enthousiast door de oudjes meegezongen. Al met al een ple zierige middag, die nog lang bij de Amersfoortse ouden van dagen zal voortleven. van de volgende week ook wed strijden voor militairen en scholie ren georganiseerd. De baan is voorzien van een nieuwe moderne geluidsinstallatie. Men hoopt in de toekomst ook een geheel nieuwe verlichting aan te leggen, maar zover is men nog niet. De Sport stichting draagt, zo verzekerde ons het bestuur van de AIJV, veel bij tot het aanbrengen van verbete ringen. Het is tot nu toe een goed sei zoen geweest voor de AIJV, die ongeveer 1750 leden telt. Daarover is het bestuur wel te spreken. Min der is dat het geval over de vele gevallen van zwendel met lidmaat schapskaarten, die geconstateerd werden. Vooral met gezinskaarten werden onregelmatigheden bedre ven, die er toe geleid hebben, dat een nieuw contróle-systeem ge bruikt zal worden. Er zal streng worden opgetreden tegen overtre ders van de bepalingen, aldus het bestuur van de AIJV. Eem wordt al druk bereden Wanneer het blijft vriezen, ziet het er naar uit, dat dit wcek-einde veel schaatsliefhebbers naar de Eem zullen trekken. Of het ijs op alle plaatsen reeds betrouwbaar ls, durft niemand te verzekeren. Donderdag, en hedenmor gen was de situatie zo dat het ijs goed berijdbaar is. Enkel waaghalzen be reikten Donderdag van Amersfoort uit reeds de Eembrug. De brugwachter van de Eembrug. dhr Van Eyken. vertelde ons dat het ijs momenteel 10 cm dik is. Van Baarn tot de Eembrug werd Donderdag reeds druk geschaatst Van Amersfoort tot de Eemburg is het lis in schitterende conditie. Een tocht naar het IJsselmeer zal men echter r.og niet kunnen ondernemen Ons dagelijks teveel De politie constateerde Don derdag weer tal van kleine ver keersovertredingen. De bestuurder van een truck met oplegger werd geverbaliserd, omdat er aan zijn auto nogal het een en ander mankerde. Burgerlijke Stand Van 26 Januari 1950 Geboren; Maria Johanna, d. v. E. J. Bakkenes en C. C. Hoefsloot; Jenny Hermina, d. v. G. Schuur man en H. v. Dijk; Theodorus, z. v. J. M. Hermsen en W. H. v. d. Hey- den. Ondertrouwd: H. A. v. Lambal- gen en F. E. C. Blöte; N. P. Vogel sang en N. Egink; N. Gijtenbeek en M. Riethorst; G. Kruup en J. Hoef sloot. Getrouwd; H. M. v. Koot en P. J. H. Verhoef; J. M. v. Bronswijk en P. v. d. Geest; W. Huisman en J. Lenderink; W. v. Gulik en D. C. Dijkhuis. Overleden: Jocobus Johannes Prinsenberg. 67 jr., wed. v. J. v. d. Vlis. BILJARTUITSLAGEN De uitslagen van de gister avond voor de competitie van het district „Eemland" speelde biljartwedstrijden als volgt: Tweede klasse libre Leusderkwartier II-ODL I Derde klasse libre ODL II-DOS I Vierde klasse libre Metropole III-Schouw I ge- zijn 6-2 V.- 6-2 -J Bosvijver open voor schaatsers Dc bosvijver ls hedenmorgen voor schaatsliefhebbers open gesteld. Het ijs ls in prachtige conditie. CHOPIN-AVOND Willem Andriessen zal op Maan dag 13 Februari een Chopin-avond geven in de Schouwburg „Ami citia" te Amersfoort. WAARSCHUWING Bestuurders van motorrijtuigen moeten wagens in de rijrichting parkeren.. Gebeurd dat niet, dan zal de politie streng optreden. Handelsdelegatie der RIS naar Europa DJAKARTA Od 27 Januari vertrekt een delegatie van de RIS naar Europa voor het voeren van handelsbesprekingen. De delega tie staat onder leiding van mr As- maun, van het Ministerie van Wel vaart. Adviseur is mr D. B. A. Wis- selink van hetzelfde ministerie. De delegatie zal in Nederland worden aangevuld Zij zal de door de RIS van Nederland overgenomen han delsovereenkomsten bestuderen, eventueel nieuwe handelsovereen- accoorden sluiten of bestaande ver lengen. JONGE BOEREN VIEREN FEEST De Bond van Jonge Landbouwers in de Provincie Utrecht hield Don derdagavond in de grote zaal van Hotel Boschlust een feestelijke vergadering. Uit alle delen van de provincie waren honderden jonge boeren naar Zeist getogen. In Hotel Boschlust heerste reeds voor de aanvang van het vrolijke program ma een uitgelaten stemming, die zich demonstreerde in spontane samenzang. De voorzitter, de heer P. G. van Dam, wees op de grote betekenis van de Jonge Boerenorganisatie in deze tijd. De jonge boeren moeten zich op alle levensgebieden kun nen doen gelden. De verheffing van de boerenstand is mede af hankelijk van de persoonlijke ont wikkeling der jonge boeren. Daar om moet het plaatselijk vereni gingsleven krachtig worden gesti muleerd. De voorzitter [adviseerde de vergaderingen zo aantrekkelijk mogelijk te maken door te zoeken naar soepeler richtlijnen. Met name de onderwerpen op de vergaderin gen mogen niet boven de kracht van de inleiders uitgaan. Conferencier was de heer J. de Jager. Met zijn geestige liedjes en imitaties wist hij zijn publiek kos telijk te vermaken. De afd. Oude water van de Bond voerde met groot succes het kolderachtige blij spel „Een huis vol herrie" op. Met een gezellig samenzijn werd het feest besloten. Aanrijdingen Donderdag gebeurden er twee aanrijdingen op de Weverssingel. Een wielrijder botste tegen een vrachtauto en een bestelauto reed tegen een vrachtauto op. Er ont stond lichte materiële schade. De ene dienst is de andere waard. Gaarne schenken wij U voor Uw kind een exemplaar van het prachtige, nieuwe Ketelbinkieboekje, als U ons een kleine dienst bewijst. Er is een stijgende belangstelling voor het „DAGBLAD VOOR AMERSFOORT". Ook U zult dit voor ons verheu gende feit in Uw kring van familieleden en kennissen hebben opgemerkt. Misschien is in deze kring nog iemand, die wel interesse heeft voor ons blad, maar nog geen abonné is. Geeft U ons zijn of haar adres, wij zullen dan ons blad een week op proef zenden. Mocht het ons gelukken op het door U opgegeven adres een abonnement te plaatsen, dan ontvangt U, als vier weken abonnementsgeld zijn voldaan, voor Uw kind geheel gratfs het nieuwe kleurige boekje „Ketelbinkie voetbalt weer", .of naar keuze een van de zo juist verschenen boekjes van Kapitein Rob. Voor de door U te nemen moeite onze dank. Naam van de proef-abonné Adres: Plaats: Opgegeven door Adres Plaats: Eventueel gewenst boek De bon ingevuld opzenden aan de abonnementenafdeling van het „DAGBLAD VOOR AMERSFOORT'. Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Tegen opgave van meer adressen bestaat geen bezwaar .J

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2