VOORAL VOOR DE VROUW Het soort waar men om vecht Verschil tussen kwaadspreken en 'over elkaar praten Er wordt zeker óók veel goeds o ver U gezegd Krachtig protest tegen Russische beperkingen dochters bekoorden moeder binnen kwam VROUWEN Bezet Ahdkkelingsaanbod-LA A .S. redelijk geacht Margarine zonder vitamine A Moeder en zoon Vrijdag 27 Januari 1950 3 Vandaag eens wat anders. De diplomaten-vrouw, waarover ik schreven wou. heeft laten weten, dat haar dagen uit halve uren bestaan. En elk half uur is er wat belangrijks: van kapper tot conferentie. Voor mü is er pas over een week wat tijd en alleen dan nog als haar man het goed vindt, als de krant haar niet afschrikt, als ik geen namen noem, geen foto's vraag en nog een massa voorwaarden meer. Dat mag niet hinderen want er is een verhaaltje, dat tintelt in m'n vingers, 't Gaat over een moeder met drie dochters, 't Heeft geen moraal want een vertelling met een lesje. wel, ga daar maar met een boog omheen. Zoiets smaakt naar levertraan. Dat van die moeder en dochters is bedoeld als ontmoeting en elke ontmoeting, die de moeite waard is, heeft zin Stellig op Vrijdag, in deze hoek van de krant. Ze woonden in een dorp waar het jolig toe ging. Een van de wei nige plekjes van ons land. waar mensen zonder geld de baas waren. Dat is nu ook al weer veranderd, maar toen kon je het dorp een ne derzetting van schrijvers, dichters, kunstschilders en beeldhouwers noemen. Hoewel hun huizen klei ner en hun beurzen schameler wa ren dan die van de dure forensen en degelijke middenstand, hadden zij in alles het eerste en het laatste woord. Al wat er te feesten was werd door hen bedacht en geregeld en geen kruidenier had hel hart om tegen zulk een grootheid te be weren, dat hij achter was met de rekening. De moeder met de dochters woonden in een verbouwde boer derij. De Vader reisde 's morgens met de trein van acht uur dertig naar Amsterdam en kwam 's avonds tegen zeven met z'n ac- tentas weer terug. Eigenlijk paste hij niet meer bij z'n thuis want z'n vrouw, gegrepen door de sfeer van het dorpje, bakte potten, spon, weefde en droeg een jak van rib fluweel. Lieden, die elkeen slechts kent van lezen, kijken of horen en i die verwend, vele uitnodigingen af- sloegen, kwamen er graag. De dochters waren blond en lief, de oudste een-en-twintig, de jongste achttien. Ze bekoorden tot de moe der binnen kwam, dan waren ze haar glamour kwijt. Ik heb nooit meer zoiets gezien, 't was bijna hekserij. Niet dat die moeder zo mooi was, maar ze had iets waar door je naar niets anders meer kij ken kon. Ze behoefde zich niet te tooien met weet ik wat allemaal. Ze droeg vaak dezelfde, nogal non chalante kleren, maar ze liep als een kat en dan kun je in een vod sierlijk zijn. 't Zou kunnen zijn dat ze in vroeger tijden een angorapoes was geweest en geen afstand had wil len doen van haar groene ogen, fel en wat scheef in het vreemde, drie hoekige gezicht. Hoewel, ze had wapens genoeg. Ze kon vertellen, zoals maar een enkele vrouw op de duizend dat kan. Niet opgewonden en snel maar traag en toch roeke loos met een lage, gebarsten stem. Niemand durfde met een verhaal te beginnen na haar en zeker de drie dochters niet. Dat was nog het trieste van de geschiedenis. De dochters kregen geen kans door de moeder. Alle aandacht ging altijd naar haar, er bleef geen snipper voor die meisjes over. Tenslotte zochten ze het bij de vader met wie ze het meeste ge meen hadden. Ze dankten het rib fluweel en de pottenbakkerij af waarmee ze haar een poos geïmi teerd hadden en reden naar de stad. Omdat er geld genoeg was kochten ze van alles: jurken en allerlei mooie dingen. Ze verander den in van die gladde, moderne wezens, nauwgezet gekapt en nooit zonder rhake-up. Ze spelden mode platen en verspeelden het restje sfeer dat ze daarvóór gehad had den. Omdat ze het artistieke van het dorp interessant bleven vinden, gingen ze wel naar de feesten, die de schilders en dichters in elkaar zetten. Gehulc^ in meters tule met tafzijde eronder. Ze waren bekend, ze dansten altijd maar de moeder kon. als ze dit zou wensen, alle veroveringen ongedaan maken. Want nooit kwam het nutteloze van die meisjes sneller uit dan als je ze samen met de moeder zag. Natuurlijk werd er ook in dat jolig dorp door alles wat jaloers was, geroddeld. Men kletste kwaad over de mooie, luie, verkwistende dochters. Voor het trieste ervan had men geen oor en geen oog. Toen ging de oudste op kamers wonen In de stad. „Moeder irri teert me," zei ze, „ik kan d'r niet meer verdragen. Een jaar later deed de tweede hetzelfde en toen de jongste twintig werd, vertrok ze ook. Ze waren nu modern, bikkel hard en zeer eerzuchtig. „Over vijf jaar is ze vijftig," zei de jongste, „dat klinkt ontzettend oud." Er zijn al meer jaren om nu, en in een tijdschrift voor de vrouw, vond ik kort geleden een foto van een society huwelijk. Een blond meisje in een massa wit met een bouquet naast een bruidegom in uniform. Met z'n degen sneed zij een enorme taart.. Oin hen heen louter keurige lieden: beschaafd, pleizierig gestemd. Maar vlak ach ter de bruid een vrouw, waardoor je de rest vergeten kon. Een won derlijk mens, niet meer zo jong, maar boeiend als geen ander. Met scheve, vreemde ogen en een roe keloze mond. Een ander soort. Het soort waar men om vecht. BIBEB. Advertentie (l.M.) Een menselijke barometer zljt GIJ, als vocht en tocht Uw vijanden zijn. Uw .gevoelige spieren en gewrich ten waarschuwen U bij elke wisseling In temperatuur en weersgesteldheid. Tijdelijk lichte pijnen laaien vaak In alle hevigheid op. bederven Uw levens vreugde en verwoesten Uw gestel. Wrijf Uw rhcumatiek en Uw lendenpijn weg, maak Uw stijve spieren weer soepel met de beroemde Akker's Kloosterbalsem, het middel waarvan men al 3 geslach ten lang zegt: „geen goud zo goed.^ Bram heeft z'n arm gebroken en hoeft nu niet naar school. Elke dag komt hij spelen, ook als zoon tje er niet is 't Dikke zusje staat dat bijzonder aan. „Bam, Bam," roept ze en dartelt behaagziek om hem heen. Haar oogjes zijn be paald blauwer als ze naar hem klikt en zoals ze z'n lege losse jasmouw koestert, doet Ingrid Bergman het haar niet na. „Au pijn." praat ze teder, „Bam, au pijn Bram sjieelt met zoontjes trein, bouwt van blokken een station en neemt zusjes toewijding op de koop toe. Zoontje die de laatste tijd meis jes niet meer alleen als lastige grieten ziet zegt plechtig' ,,'t Is wel zielig, maar ze is natuurlijk verliefd „Waarom nou zielig?" lacht de werkster. En zoontje met grote zekerheid: „Omdat Bram al jaren bezet is..." „Wat praat je toch," zeg ik," „hoe kom je aan zoiets?" ,,'s Welles Mam," protesteert zoontje. „Bram is verloofd hij zegt 't zelf. 't Is alleen maar dat niemand het mag weten Geheimzinnig bekijkt hij me maar ik snijd boterhammen en zwijg. De rest van de zin zit op z'n tong en als ik zwijgen blijf, ver telt hij: ,,'t Is met Marijke, van dat hoekhuis. Je weet wel die van de bruine hond." „Laat-ie fijn zijn," joelt de werkster," „dat kind was laatst hier en toen ging Bram aange brand naar huis Spelen met grie ten wou die niet." Maar zoontje, kregel om zo weinig gevoel voor de regels van het spel: „Natuurlijk, dat was goed ook. Marijke mag het ook niet weten. Pas als ze achttien is, dan zet Bram het in de krant." BIBEB. Soms verzinnen ze iv Amerika din gen, waardoor je ineens verbaasd zit te staren. Kijk nu naar deze foto van een manne quin, die Julie Lunt schijnt te he ten. Zwaarwichtig wordt er bij ge schreven, zonder een spat humor, dat ze een hoed draagt van don kerblauw stroo, versierd met een miniatuur van de gloednieuwe Ford, model 1950. De rand is wit, zo staat er, waardoor de indruk ge- i zeer te spreken over dit malle ding, wekt wordt, dat die Ford op een waarvoor men in Parijs stellig geen weg rijdtBelangrijke lieden zijn goed woord over heeft. Bioscoop-ideaal (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De critiek, die van vele züden is uitgeoefend op het aanbod, gedaan aan de crediteuren van LVVS. is voor de voorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel, mr L. A. Donker, aanleiding geweest om, in overleg met de minister van financiën, een persconferentie tc beleggen, waaraan ook deelnemen de heren prof. mr J. G. Koopmans. lid van de afd. Effectenregistratie, en mr J. I\ Barth, een van de beheerders van LVVS. Op deze, op 26 Januari gehouden persconferentie werd nader ingegaan op verschillende bezwaren, die tegen dit aanbod aan credi teuren zijn ingebracht. Rechtsherstel duurt hij dit llng een beperking van deze gevallen Nogmaalsde indringer In het stukje over kinderen van vorige Week werd de situatie ge schilderd die in sommige gezinnen ontstaat als de vader lang van huis is geweest en vooral door de kleine zonen als een soort indringer wordt beschouwd. Dit is natuurlijk maar één kant van het probleem. In andere gevallen kan ni-ats zo wel kom zijn als de terugkeer van vader, die voor het kind jarenlang een mystisch en schimmig bestaan voer de. Het wist: ik heb een vader. Nu is een vader voor jongetjes een be geerd bezit om zich mee te vereen zelvigen. Vooral als andere jongetjes in het bezit blijken van een vader die concreet aanwezig is en die niet alleen af en toe vertoond wordt maar waarmee ook opg-sschept kan worden. Er is een vorm in de kinderlijke liefde die naar vereenzelviging met een vereerde, geliefde persoon streeft. Door afwezigheid van de va der ontstaat bij veel jongetjes een gemis om zich op die wijze te uiten. Ze missen te veel het levende voor beeld en het concrete bezit. Ze wor den jaloers op hun speelgenoten. Ze kunnen zich zelfs minderwaardig voelen. Op de dag van de al weken lang verheugd aangekondigde terugkeer voelen zulk-2 kereltjes zich machtig goed en scheppen tegen hun kame raadjes op over de teruggekeerde vader, die plotseling op de altijd al aanwezige vader van de and-eren veel voor blijkt te hebben: het avon tuurlijke en onbekende. Voor derge lijke jongetjes is de teruggekeerde een lang verwachte kameraad, die buitendien belangrijk is door zijn invloed en voorbeeld voor de nor male ontwikkeling van het manne lijke type in het kind. tempo 3 generaties In de eerste plaats kwim hierbij wel ter sprake de beschuldiging, die geuit Is in het manifest van de vijf Leidsc en Utrechtse hoogleraren, als zou de pari tas creditorum. de gelijke behandeling, v/aarop alle schuldeisers aanspraak kun nen maken, zijn geschonden. Mr. Don ker en prof. Koopmans waren beiden van mening, dat hiervan geen spra>;e was: weliswaar zullen eerst de vorde ringen worden afgewikkeld van de cre diteuren, die het aanbod wel aanvaar den. maar de crediteuren, dlc daartoe niet bereid zijn, zullen later een uit kering ontvangen, die berekend zal wor den naar de toestand, die zou hebben bestaan Indien het in de circulaire ge dane aanbod achterwege was gebleven Volgens mr Donker zou het doen van een uitkering op dit moment zonder rcgcringsgarantle in het geheel niet mo gelijk zijn en mr. Barth verduidelijkte dit nog door erop te wijzen, dat wan neer een belangrijk deel van de liquide middelen zou worden uitgekeerd, zon der dat het aantal rekeninghouders (70 000) zou verminderen, de Instand houding van het uitgebreide apparaat, dat nodig is voor het administreren van deze rekeningen, niet mogelijk zou zijn Uitdrukkelijk werd medegedeeld, aat de rente die van de liquide middelen sinds de bevrijding is gekweekt de be heerskosten. waarvan de schatting va rieert tussen 600.000— en 850.000 per jaar. overtreft. Namens de Minister van Financiën werd medegedeeld, dat de ftscus uiter lijk veertien dagen na overboeking van het geblokkeerde gedeelte van de uit kering (45% van de oorspronkelijke vordering» zal mededelen, of bezwaar bestaat tegen overboeking naar een op tierekening. Algemene machtiging wordt verleend tot overboeking voor die gc- vaUbn, waarbij de fiscus geen bezwaar maakt. De crediteuren kunnen profite ren van alle reeds verstreken Urinitnen van vrijgeving van dit saldo. Het vrije gedeelte van de vordering wordt te- stond zonder inmenging van de belas tingen overgemaakt. Hoe lang de uit kering aan de crediteuren, die het aan bod aanvaarden, zou duren, kon zelfs bij benadering niet worden gezegd Van verschillende zijden werd ook ge vraagd. waarom het niet mogelijk was de crediteuren inzicht van nun rekening te geven, voor zij besloten tot al of niet aanvaarding. De moeilijkheid bleek hier te zijn. dat een definitieve opmaking van de rekening niet mogelijk is. zolang niet vaststaat tegen welke koers de ingeleverde effecten worden berekend: de bepaling dat de koers van 4 Novem ber 11)47 wordt aangehouden, tenzij de werkelijke vc-rkoopkoers hoger ligt geldt immers alleen voor crediteuren die het aanood hebben aanvaard. Bovendien zou voor crediteuren, die niet aanvaarden, verantwoording moe ten worden gegeven voor geïnde cou pons en dividenden en eventueel voor gekweekte rente. Het opmaken var. voorlopige rekeningen voor de 70009 crediteuren (of zelfs voor de 20.000 die zich hebben aangemeld) zou een ernsti ge vertraging van de liquidatie beteke nen De beheerders hebben niet de in druk. dat er veel rekeningen zullen zijn, waarvoor geen erfgenaam in Cc zesde graad gevonden kan worden. ZIJ menen dat het aandeel, dat uit dien hoofde aan de Staat zal vervallen, zeer gering zal zijn. Mr Donker sprak uitdrukkelijk tegen, dat de aanspraken tot rechtsherstel, die aan de staat zullen worden afgestaan. n:et zullen-worden uitgeoefend. I.'lj ver wachtte hiervan echter wel een dras tische beperking van het aantal zaken. BIJ de afd Effectenregistratic zijn 160.000 zaken aanhangig, cn ruw geschal zal daarvan in 50.000 gevallen hoger be roep bij de afd Rechtspraak worden Ingesteld. Deze afd handelt momenteel 1400 gevallen per Jaar af. zodat, als er n!et wordt Ingegrepen, de achterklein kinderen van de gedeposscdcerden eerst dc beslissing te horen krijgen. Hij hoop. te door de in dit aanbot* llng een beperking van tol de helft te bereiken. Dc staat, zo zcide mr Donker zal el- leen die rechtshcrstclaanspraken uit oefenen. die een rcdclykc kans bieden, en op deze wijze waarschijnlijk een b«*- lr.ngrUk gedeelte van dc bijdrage op de uitkering aan crediteuren van LVVS terugkrijgen. HU achtte derhalve de staatsgarantie belangrijker dan de aan vulling van dc uitkering van 63 (die volgens de beheerders de toestand van do boedel rechtvaardigt) tot 70 Mr Donker achtte het in het geheel niet uitgesloten, dat. wanneer door dit aan bod aan crediteuren niet dc beoogde vereenvoudiging van het rechtsherstel ter. aanzien van effecten zou worden verkregen, wetswijziging nodig zou blij ken. Ten aanzien van dc weigering van do regering tot vergoeding van he* Dult*o schatkistpapier en de uitgaven, gedaan voor W'esterbork cn Vught, werd opge merkt, dat de regering hiertoe niet be reid ls. De toestand van dc rchalklst staat niet toe over te gaan tot deze ver goeding. die een precedent zou schep pen voor tal van andere gevallen. Schoenmakerij brandt geheel uit GRONINGEN In dc Lutke- nieuwstraat te Groningen is een electrische schoenmakerij volko men uitgebrand. Vermoedelijk doordat de kachel te fel werd ge stookt cn leerafval is begonnen te smeulen, grepen omstreeks half zes gisteravond de vlammen om zich heen. Weldra stond de bovenver dieping van het perceel in lichter laaie. De Groningse brandweer rukte met de motorspuit en de ma- girusladder uit en was het vuur spoedig meester. De in het pand aanwezige brandende rubber ver spreidde tijdens de blussingswerk- zaamheden een verstikkende rook. Sinds enkele maanden wordt de margarine niet meer gevitami neerd met vitamine A. Vitamine A is een van de voor het mense lijk lichaam noodzakelijke voe dingsstoffen die in melkvetten (boter), levertraan, lever en ei dooier in een behoorlijke hoeveel heid voorkomt DAT VROUWEN erger zouden roddelen dan mannen, wel, dat is ge woon een roddelpraatje van de mannen, zou men kunnen zeggen. Het is ook vast niet zo Wel is het waar dat een man nu eenmaal veel minder behoefte heeft om over mensen te spreken, dan wij. Wanneer een man met een vriend zit te praten, heeft hij het gemeenlijk over het werk, het vak, de zaak, over het nieuws, over sport. Er is nu een maal een verschil in mannelijke en vrouwelijke belangstellingsterreinen. Vrouwen bespreken met elkaar het huishouden, de kinderen enan dere mensen. Gemeenschappelijke vrienden en kennissen dus. En zo dra hel daar over gaat. komt ook allicht het roddelen. Wanneer men tenminste dat hele strenge criterium wil aanleggen: Kwaadspreken is datgene achter iemands rug zeggen, wat men hem niet in het gezicht durft te zeggen. Wel, als die maatstaf zo streng moet zijn, dan maken we er ons allemaal, bijna zonder uitzondering schuldig aan. Het kan in allerlei vormen, heel primitief of heel geraffineerd. We kunnen zeggen: „Ik vind die Eila een spook." Of we kunnen het voorzichtiger uitdrukken (wat we meestal ook doen) en zeggen: „Ik vind die Ella reuze-aardig, maar er is iets in haarik weet niet hoe ik het moet uitdrukken, iets wat vind jij daar nu van?" Dan la ten we het dus de ander zeggen, maar 't resultaat is precies hetzelf de. Bijna iedereen maakt er zich schuldig aan, ook mannen, voorzo ver ze zin hebben om over karak ters te praten. Gaat U voor de aar digheid zelf eens na of U er totaal vrij van bent, altijd. Of U ook niet eens een keertje zegt: ,,'t Is wel efg jammer van die Corrie. dat ze zo (noem-maar-op) is." Wanneer U er op let. zult U merken dat ook hele fijne en hoogstaande mensen er zich aan schuldig maken, zij het dan in een heel fijnp subtiele vorm. Maar ze doen het niet om ook maar enigszins kwaadaardig te zijn of om schade te berokkenen, niet uit on vriendelijkheid maar zuiver en alleen uit interesse in menselijke hebbelijk heden en karaktereigenschappen. Ze doen het, omdat het haast niet mogelijk is over iemand te spreken, zonder ook de minder mooie dingen naar voren *e brengen. Achter eikaars rug Sommige mensen zijn doodsbang voor kwaadspreken. Als Corrie merkt, dat er zo over haar gespro ken is. en ze weet door wie, Jan volgt er onmiddellijk een brouille. En dat gaat dan zo: Corrie gaat niet naar die vriendin toe om te zeggen: Jij hebt dit en dat van me verteld, dat neem ik je kwalijk. Nee. Corrie zegt niets en draait alleen haar Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW hoofd om wil de bewuste vrien din niet meer groeten. Maar eigenlijk is die houding on zinnig. Het zou toch veel verstan diger zijn, als iedereen aldus rede neerde: Ik ben geen engel. Ik heb fouten. Die fouten k?n ik zelf. al thans ik behoor ze te kennen. En ieder die veel met me omgaat, kent ze ook. Ze durven dat niet m mijn gezicht te zeggen, dat is heel mense lijk. hoewel niet dapper. ,k Zou lie/ar willen, dat ze het wel in mijn gezicht zeiden, maar misschien is het bete* zo, want het is ook niet zo leuk om de hele tijd aanmerkin gen te krijgen. Goed dus, nu zeggen ze 't achter mijn rug. Of, achter m'n rug? Welnee, ze praten over me. omdat ze in me geïnteresseerd zijn. ze zullen ook goeds van me zeggen. Wel, laèt ze. Ik heb er hen niet minder lief om. Dat zou de juiste houding zijn. maar er is een grote dosis wijsheid nodig om die houding op te bren gen. Iets heel anders wordt het na tuurlijk. wanneer het roddelen wer kelijk uit kwaadaardigheid gebeurt. Wanneer het echte laster wordt, kletspraatjes rondstrooien over het zedelijk gedrag van onze vriendin nen. praatjes die al of niet waar kunnen zijn. Het is een bepaald soort vrouwen, dat zich daaraan schuldig maakt en het soort is ge makkelijk te herkennen. Maar dn illusie dat Uw vriendinnen nóóit iets onaardigs van U zouden zeg gen geeft U die illusie op. Het is niet waar! i In groene groenten en worteltjes komt bovendien een stof, caroteen voor, die in het lichaam wordt omgezet in vitamine A. Er zijn dus twee stoffen, die eenzelfde functie hebben: het werkelijk vi tamine A en de caroteen uit de groenten. Een groot deel van de bevol king kreeg een belangrijke hoe veelheid vitamine A toegevoerd uit de gevitamineerde margarine. Er wordt in ons land n.l. ruim 11 kg. margarine per hoofd p. j, ge bruikt tegen nog geen 3 kg. boter. Nu echter margarine als bron van vitamine A is weggevallen, is het nodig een goed gebruik te maken van andere vitamine A-bronnen. Daar boter voor velen te duur is, dienen melk en groene groenten in voldoende hoeveelheden ge bruikt te worden. Kinderen geve men daarenboven 1 paplepel goe de levertraan per dag. Voor volwassenen is het gebruik van V-> liter melk, voor oudere kinderen van ruim liter en voor zwangeren en zogenden van ruim 1 liter aan te bevelen. Van groene groenten en worteltjes is het ge bruik van tenminste 300 gram gewenst. Denazificatiehof behandelt zaak tegen medewerkers van Hitier NEURENBERG. Dc denaziti- catieprocessen van de twee meest vooraanstaande medewerkers van Hitier admiraal Karl Doenitz en v/ijlen Joachim von Ribbentrop zul len 30 Januari door het Hof worden behandeld. In de eerste plaats gaat het er om aan wie de bezittingen van deze vooraanstaande figuren ten deel zullen vallen, doch de processen zullen wellicht ook een nieuw licht werpen op het hele nazidom en de organisatie daarvan. Instemming met nieuw strafsysteem (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG: Dat ons gevange- nlssystccm volkomen verouderd is, wordt door niemand betwist. Tegen een nieuw strafsysteem. dat meer ingesteld is op dc heropvoe ding van de gevangenen, wordt weliswaar aangevoerd, dat het ka" raktcr van straf zuinig moet wor den bewaard, en vooral het ver- geldlngsbccinsel daarin, doch de regering heeft het niettemin ge waagd om een ontwerp in te die nen tot vaststelling van een nieu we Beginselenwet Gevangeniswe zen. Het is gebaseerd op het rapport van dc commissie-Fick en bevat als voornaamste principes het vooropstellen van de gemeenschap bij het ten uitvoer leggen van straffen, geestelijke en sociale ver zorging van gevangenen, diffe rentiatie der gevangenissen en een daarmede onverbrekelijk verbon den selectie der gevangenen. Deze principes hebben de volle instemming van de vaste commis sie voor privaat- cn strafrecht uit de Tweede Kamer, welke com missie over het wetsontwerp een voorlopig verslag heeft uitge bracht. Gevreesd wordt echter, dat de uitvoering te veel geld zal kos ten, omdat er nieuwe gebouwen nodig zullen zijn om hot nieuwe strafstelsel in praktijk te brengen. Gezien de huidige financiële en materiële positie van ons land zullen h.i. de hervormingen tot de meest dringende beperkt moeten worden. De commissie juicht het toe, dat de minister alvast streeft naar verbetering der bestaande gebou wen, doch verschillende leden blijken in ccn ver doorgevoerde differentiatie der strafinrichtingen toch wel ccn gevaar te zien. ZU vrezen, dat het karakter der straf dan verloren zal gaan en drukken zich aldus uit: „het moet niet zó worden, dat het verblijf In de gevangenis of de andere gestich ten een soort retraite wordt". Deze leden waren op dit punt niet ge rust. omdat in het rapport-Fick naar hun gevoel de gedachte aan straf wel ïecr naar de achtergrond wordt gedrongen. MODE-NOVELLETTE Er was een lapje over van de coupon voor moe ders jurk en daarom maakte ze er een rok en een hesje voor de kleine meid van. „Ach kijk, hoe schattig", riep elkeen. „Mamma en dochter in het zelfde. Net zusjes." Het is hevig modern maar ik word er altijd wat kriebelig van. 't Is geforceerd zulke tweeling vooral de moeder is er niet bij gebaat. Zelfs niet als zo een pin-up-mamma is, zo een met een gezicht als een engel en haren van goud. Nu heeft men in Parijs bedacht dat het pikanter is om Moeder en zoontje in de zelfde kleren te steken. Het stel van dc tekening heeft een lange broek met een truitje, (ronde hals, mouwen aangebreid) 't Ziet er wel geestig uit, dat zal niemand kunnen ontkennen, maar ook dit veld is onrustig door de voetangels en klemmen. Wie zich met zo'n ventje van vyf, zes jaar, wil meten moet nog weten wat snel en soepel lopen is. En het wat jongensachtig air, dat in 1950 het-van-het is. mag haar stellig niet ontbreken. Anders koopt ze zo'n toch al prijzige uitrusting alleen om al wat haar ontbreekt te onderstrepen. En dat is een boze grap. B. S. DE OPPASSER VAN HET VO GELHUIS in de dierentuin te Bristol heeft niet als enige taak het voederen der vogels en het schoonhouden der kooien. Weke lijks kan men hem gewapend met een grote fles shampoo, kuipen warm water en een gieter in het vogelhuis bezig zien. Dan krijgen de vogels hvn wasbeurt. Claren ce, de zwavelgeel gekuifde ka- katoe vindt de wasbeurt een we kelijks festijn. Kustvaarder Delta gezonken Na aanvaring op de Theems LONDEN Het Nederlandse motorscheepie Delta, met een la ding stenen op weg van Newburgh naar Londen, is vanmorgen vroeg op de Theems ter hoogte van Car- ronwharff in aanvaring gekomen met het kolenschip Colonel Cromp- ton. vlak bij de Towerbrug. De schade ontstaan aan de Delta was zodanig dat 't scheepte vol liep en zonk. De opvarenden konden wor den gered. Een van hen. Simon de Kraker geheten, is wegens uitput ting in oen ziekenhuis opgenomen. De Delta is een motorschip van 200 ton netto gebouwd in 1934 en eigendom van kapitein D. Davids te Delfzijl. De kolenboot Colonel Crompton meet 1495 ton (Reuter) De aanvaring ge beurde toen het nog donker was. Politieboten en sleepboten, uitge rust met zoeklichten, pikten de be manning van de ..Delta" op. die een lading steenslag stroomop waarts vervoerde. De Colonel Compton voer naar zee. Een man. die de wacht had oo een nabijgelegen motorschip, ver klaarde. dat hli mensen hoorde roepen in het Nederlands. Ook hoorde hij fluiten. Toen zag hii het rode licht van de „Delta" overhel len en onder water verdwijnen. Als gevolg van de mist was het zicht op het ogenblik van de aanvaring slechts 10 tot 15 meter. Later is een wrakboei gelegd od de plaats waar de „Delta" zonk. De zeskoppige bemanning is be houden aan de wal gekomen. John McCloy spreekt van het begin ener „sluipende blokkade" BERLIJN. Terwijl de Russen aan de zonegrens te Helmstadt hun controle verscherpten cn niet meer dan één vrachtauto per kwartier doorlieten, hebben de drie westelijke commandanten van Berlijn hun Sowjctcollega, generaal majoor Kotikow een schrijven gezonden, waar in zij protesteren tegen het ophouden van vrachtauto's tc Maricnborg. In de brief worden de Russen er van beschuldigd het besluit van de ministers van buitenlandse zaken van Juni 1949 om de normale bewe ging van personen en goederen tussen Berlijn cn de westelijke zones volledig te herstellen, te dwarsbomen. Voor vrachtwagens is de toestand verslechterd De commandanten beklagen zich er in deze brief over. dat zij geen antwoord hebben ontvangen op een brief van 21 Januari, waarin werd geprotesteerd tegen de aanhouding van elf vrachtauto's aan de west grens van Berlijn. Sindsdien zijn de gevallen van Sowjetrussische inmenging in het verkeer tussen Berlijn en de westelijke zones tal rijker geworden, ^et is niet langer mogelijk aldus de brief aan de conclusie te ontkomen, dat deze incidenten een weloverwogen po ging zijn om het persoden- en goe derenverkeer te beperken. De wes telijke commandanten verzoeken onmiddellijk orders uit te vaardi gen. waardoor deze abnormale be perkingen worden opgeheven. Een Amerikaans legerconvooi, dat dc Amerikaanse militairen in Berlijn eens per week bevoorraadt, mocht Donderdag op een knik van de Russen ongehinderd de con trolepost te Marienborg passeren. Voor vrachtwagens is de toestand echter nog verslechterd Er worden thans slechts drie vrachtauto's per uur doorgelaten en scherpere con trole bij minder belangrijke posten schijnt op handen te zijn. Er is zelfs sprake van. dat nachtelijk Duits verkeer voortaan zou worden verboden. Naar de mening van John McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland beteke nen de toenemende beperkingen van het verkeer naar en van Ber lijn het begin van een „sluipende blokkade". Hu beschouwt de nieu we beperkingen als een poging om te voorkomen, dat de westelijke sector van Berlijn te welvarend zou worden. Dat de Russen een blokkade in dezelfde vorm als ver leden jaar zullen invoeren, gelooft hij niet. maar wel verwacht hij, dat de Russen een nieuwe tactiek in dezelfde lijn zullen proberen. Veertien jaar voor Emil Steiner BERN. Emil Steiner. de amb tenaar van de Zwitserse P.T.T. die copieën van geheime diplomatieke telegrammen aan de Franse gehei me dienst heeft verkocht en die ook een handel dreef in afdrukken van telegrafische mededelingen van banken en zaken-firma's aan hun vertegenwoordigers in het buiten land. is door een krijgsraad te Bern tot veertien jaar gevangenisstraf, een boete van 14.610 Zwitserse francs en het verlies van alle bur gerrechten gedurende de eerste tien jaar na de beëindiging van zijn straf, veroordeeld.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3