DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Toeslag op pensioenen is nog verre van toereikend „Vrije landen moeten sterk zijn om vrij te blijven" Westerlings enige troef is ontevredenheid Welvaart blijft eerste en laatste doel Ver bi tterde gepensioneerden met fooitje niet geholpen J (4-)tnntS deken Zij plunderde Arnhem Belgische Kamer ontsteld over interruptie Wapenovereenkomsten zijn maar een eerste stap, zegt Truman N Oorlogsschadevergoeding leidt tot zware belastingdruk Luchtbrug naar Ameland en Schiermonnikoog :h*"V r~ J 10e Jaargang, no. 24 Zaterdag 28 Januari 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 -Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235* Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. VAN DE BEVRIJDING AF IN DE WACHTKAMER VAN SLEEN. steeds op de bres voor de gepen sionneerden Leden van het K.N.I.L. voelen zich achtergesteld door de T.N.I. DJAKARTA. De dertigjarige Westerling is een kundig krijgsman verbeten, meedogenloos en goed getraind op de slagvelden van Europa en Azië, schrijft de Indonesische correspondent van Associated Press. Stan Swinton. Na zijn ontslag uit het K.N.I.L., ongeveer een jaar ge leden, vestigde Westerling zich in het bergdistrict van West-Java, waar hij, naar hij voorgaf, een transportbedrijf leidde. Sinds October lekten er uit dit gebied vreemde geruchten over ondergrondse activiteit uit. Tot het incident van Bandung luidde het officiële Nederlandse stand punt dat deze geruchten, die zich rond de persoon van Westerling con centreerden, grondig waren onderzocht en dat er niets was om zich on gerust over te maken. De Nederlandse autoriteiten beweerden, dat Wes terlings strijdkrachten in hoofdzaak in de verbeelding bestonden. Voor vele Nederlanders, Indo- Europeanen en Indonesiërs, die het niet eens zijn met de Republikeinen, is Westerling echter snel een held, een voor niets bevreesde comman dant van een romantisch leger ge worden. Om zich heen heeft hij een kleine groep van uitgekozen man nen verenigd waarschijnlijk de beste soldaten van Indonesië. Op basis van man tegen man zyn zyn „troepen"' waarschynlyk meer dan een partij voor de T.N.I.waarvan vele soldaten ongetrainde jongelie den zijn, die om idealistische rede nen de wapenen dragen. De doelstellingen van Westerling en zijn privé-leger zijn vaag, maar DUITSLAND Gevoelige plaats ONDANKS alle pogingen om de Europese posities te versterken blijft Duitsland voor het Westen een gevoelige plaats. En dat werkelijk niet slechts als gevolg van de Rus sische politiek van speldeprikken. die bijvoorbeeld in Washington reeds voorstellingen opwekt van een her stel van de peperdure luchtbrug. Ook de Duitsers zelve berokkenen dc Westerse geallieerden zorgen. Bijzonder verontrustend is de we deropstanding, in de vorm van een geünificeerde politieke partij, van de aanhangers van de oude bloed-en- ijzer-school. De „Deutsche Reichs- partei" roept eerder herinneringen aan het keizerrijk dan aan Hitier op: haar symbool In het zoeklicht I is de rood. wit en zwarte vlag van keizers in plaats van het haken kruis. Maar ge zien het licht der historie ligt er weinig troost in dit onderscheid en onder de huidige omstandigheden schuilt er in de op roep van de partij aan alle Duitsers, communisten zowel als hun tegen standers. om verenigd voor de be vrijding" van Duitsland te strijden, een groot gevaar. Ongetwijfeld zijn er slechts weinige Duitsers, die niet op een herenigd Duitsland hopen. Maar het programma van de Deut sche Reichspartei wil alles aan dit doel ondergeschikt maken: ..geen prijs is te hoog voor Duits- lands vrijheid". Dc Duitsers, die het hiermede eens zijn, vormen geen meerderheid, maar ook de grote Duitse politieke partijen zijn vol doende van de nationalistische geest doordrongen, om het duidelijk te maken, dat de verschijning van de Reichspartei de complicaties van hst Westen zal vermeerderen. Te var- wachten is. dat de Duitse eisen krach tiger en talrijker zullen worden, ter- viji tegelijk 't gevaar van Russische concessies, dia tegen het Westen ge bruikt kunnen worden, groeit. Advertentie (l.M.) Verwarm Uw bed behaaglijk met een mCDEICP ELECTRISCHE VOOR BABIES EH VOLWASSENEN I Aanhoudende vorst j g Weersverwachting geldig van 1 g Zaterdagavond tot Zondag- g g avond. Matige tot krachtige en 1 s langs de Waddenkust af en toe m harde oostelijke wind. Enkele I 1 overdrijvende wolkenbanken, g g maar overwegend droog weer. s g Vannacht en morgenochtend 1 meest matige en overdag lichte vorst. 1 29 Jan Zon op 8.26. onder 17.21 1 g Maan op 12.17. onder 5 25 s 30 Jan.: Zon op 8 25. onder 17 23, 1= Maan op 13.01 onder 6.33. V j (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Reeds meer dan twee Jaren is er tussen de Tweede Kamer en de regering een ernstig verschil van mening over de toeslag op de pensioenen van ambtenaren en daarmede gelijk gcstclden. In het land heeft dit grote deining veroorzaakt, omdat de pensioentrekkers overtuigd zijn, dat de regering in ernstige mate tegenover hen tekortschiet. In ieder geval is er voor velen hunher de afschuwelijke werkelijkheid, dat de koop kracht van hel pensioen niet groot genoeg is om hen op een behoorlijke manier in het leven te houden. Ondanks de aandrang uit de kamer bü meer dan een gelegenheid, waarbij vooral het kamerlid H. van Sleen, krachtig voor de rechten der gepensionneerden is opge komen. ondanks de klachten uit de kringen der gedupeerden zelf. is de regering niet te bewegen om verder te gaan dan in het Toeslag wetje is geschied, waarbij uitge gaan werd van een basis van 25 procent toeslag op de pensioenen. „Uitgesteld loon" is ook loon! Wanneer men er zich rekenschap van geeft in welke mate de lonen en salarissen over de gehele linie zijn verhoogd om de loontrekkenden in staat te stellen de verminderde koopkracht van het geldloon enigs zins op te vangen, is het zonder meer duidelijk, dat deze vijfentwin tig procent aan de lage kant zijn Van verschillende zijden is tegen deze schrielheid in dc Tweede Ka mer gefulmineerd, maar dc regering bleek niet genegen, om het alge mene verlangen tot verhoging van de toeslag tot 35 procent in te wil ligen. In November 1948. bij de behande ling van het hiervoor genoemde Toeslagwetjc, nam de Tweede Ka mer met bijna algemene stemmen een motie van de heer Van Sleen aan. waarin tot uiting werd ge bracht. dat de Kamer de toeslag van 25 procent onvoldoende achtte De regering werd daarin uitgenodigd om een nieuw wetsontwerp in te misschien kunnen zij als volgt om schreven worden: Velen van zyn volgelingen wensen als soldaat te leven, maar zien geen toekomst voor zich in het nieuwe nationale leger. In het Nederlandse leger is voor hen in de meeste gevallen geen plaats. Overgang naar de rebellen schynt hun een beter leven toe dan teruggaan naar de rijstvelden. In de tweede plaats is het moge. lijk, dat zy een vertoon van kracht beschouwen als een middel om zich erkenning af te dwingen van de zijde der leiding van de T.N.I., die besloten schynt te zijn het nieuwe leger geheel op de revolutionnaire strijdkrachten van de Republiek Djokja te groeperen. Westerling heelt verklaard, dat hij belast wenst te worden met de handhaving van rust en orde op West-Java en dat hy de Republi keinen van Djokja wenst te ver hinderen, zich tegen de huidige structuur van de R.I.S. te keren. Dit klinkt meer als een excuus dan als een doel. Het gros van Westerlings troepen bestaat uit de voormalige Indone sische troepen van het K.N.I.L., meestal vrijwilligers van de eilan den van Oost-Ondonesië. Ontevre denen van vele richtingen hebben zich rond deze kern verenigd. Zy omvatten splintergroepen van fana tieke Mohammedaanse en commu nistische bewegingen en een klein aantal gewone bandieten. Drie troepenschepen op de thuisreis DEN HAAG Op 21 Januari is uit Tandjong Priok het troepen schip „Cheshire" vertrokken. Aan boord bevinden zich 't mitrailleur bataljon van de 7 December divi sie en individuele militairen. De 23e Januari vertrok het troepen schip „Tabinta", dat 3-14 R.I. en individuele militairen naar huis brengt. De „Empire Brent" is op 26 Januari de thuisreis begonnen. Aan boord bevinden zich indivi duele militairen en gezinnen van militairen. dienen, waarin dc basis-toeslag van 25 procent en de overige toeslagen en maxima werden verhoogd en waarin in samenhang daarmede de regeling van de onderwijzerspen sioenen zou worden veranderd Aan het eind van 1948 diende de regering een aanvulling op de Toe- slagwet In. zogenaamd ter uitvoe ring van de motie-Van Sleen. Doch deze aanvulling sloeg op de motie, zoals de heer Van Sleen het zelf in de Kamer uitdrukte, als een tang op een varken Het was dan ook ge heel normaal, dat een verslag ver scheen. dat ronduit vernietigend was Er werd aan de regering ge vraagd. of zij bereid was om alsnog een wetsontwerp in te dienen, waar in aan de wensen van de Kamer, zo als zij in de motie waren neergelegd, werd tegemoet gekomen. De rege ring antwoordde, dat er voor haar geen aanleiding bestond om een verder gaande uitwerking van de motie-Van Sleen m overweging te nemen Tegenover de duizenden in nood verkerende gepensionneerden was dit woord nodeloos hardvochtig en het getuigde ook niet van het vaderlijk beleid, dat men van de regering verwacht tegenover lands dienaren, die een lange reeks van iaren hun plicht hebben gedaan Doch hierbij bleef het niet Toen in Maart 1949 deze onvoldoende aan vulling in behandeling kwam. bleek de Kamer zeer geladen en het re sultaat was een amendement-Van Sleen. dat een gedetailleerde rege ling behelsde, welke door dc rege ring om technische en financiële re denen onaannemelijk werd ver klaard. Doch de Kamer nam hier mede geen genoegen en het wets ontwerp met het amendement werd naar de afdelingen teruggezonden. Reeds op 2 Mei verscheen een voor lopig verslag over het amendement- Van Sleen waarmede veel instem ming bleek te bestaan doch men wilde van de regering wel gaarne weten, wat nu precies haar bezwa ren waren en sprak de hoop uit, dat de regering die in een nota zou uit eenzetten (Zie verder pag. 4) Troepen der RIS naar Bekasi DJAKARTA Militaire kringen in de Indonesische hoofdstad maken melding van grote republikeinse troepenverplaatsingen naar Bekasi. waar ongeveer tien dagen geleden een botsing plaats had tussen een heden van het republikeinse leger en driehonderd man, die de Neder landse uniformen droegen. Uit Bandoeng wordt bericht, dat een aantal personen, dat er van wordt verdacht hulp aan Westerling te hebben verleend, is gearresteerd. De vroegere Nederlandse inspecteur van politie J van der Meulcn. die een der recente aanvallen van de APRA heeft geleid, heeft zich by Tjiandjur aan het leger van de RIS overgegeven. Op Midden.Java Is het nog steeds rustig. Kolonel Patot Subratoo, de republikeinse militaire gouverneur voor Middcn-Java keurde de actie van Westerling af. De schandelijke plundering van Arn hem door de Duit sers in 1944 is uitge voerd onder leiding van een kleine, snib bige vrouw, voor wier scherpe tong zelfs dc Duitse offi cieren beefden. Op het ogenblik staat deze Frau Ga- sille terecht voor de Bijzondere Kamer van de Arnhemse rechtbank. Het ver slag van de zitting vindt men elders in dit blad. „ALS DE KONING TERUG KOMT „Hij wordt doodgeschoten roept Fievet BRUSSEL. Tijdens de debatten over dc volksraadpleging in de Belgische Kamer heeft een ernstig incident plaats gehad Toen de voorzitter van de socialistische partij aan het woord was en op een ge geven moment een zin begon met dc woorden: „Als de koning terug komt..." viel zijn partijgenoot Fievet hem ln de rede en riep:dan wordt hij doodgeschoten." Dit ontlokte niet alleen felle protesten aan de katholieken en liberalen, maar verwekte ook heel wat ontsteltenis in de socialistische gelederen. Buset verklaarde onmiddellijk, dat hij deze opvatting persoonlijk niet kon onderschrijven en andere socialisten poogden de onvoorzich tige verklaring te verzachten, door te zeggen, dat Fievet niet bedoeld had. dat de socialisten de koning zouden neerschieten, doch dat „men" dat zou doen. Fievet zei evenwel, dat hij in naam van het ondergronds verzet had gesproken en liet niet veel twijfel bestaan over de juiste waarde van zijn uit WASHINGTON. Zowel president Truman, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Achcson, als de Ameri kaanse ambassadeur in Nederland, Seldon Chapin, hebben ter gelegenheid van de ondertekening der wapenleveringsvcr- dragen, toespraken gehouden, waarin zij de betekenis van deze overeenkomsten in het bijzonder en het Noord-Atlantisch ver drag in het algemeen hebben belicht. Wy ontlenen aan hun redevoeringen het volgende: Truman: ^Vanzelfsprekend zijn nog slechts de eer ste schreden. Voor een welslagen van de doeleinden van het Noord-Atlan tisch verdrag is het noodzakelijk, dat alle verdragslanden voortdurend sa menwerken. Verdediging kan nooit een statisch begrip zijn. Het moet voortdurend overwogen en in het licht der omstandigheden herzien worden Een verdedigingsorganisatie moet soepel van opzet zijn, opdat te allen tijde een zo groot mogelijke samenbundeling van krachten kan worden verkregen." a .Vrije landen moeten GLCiiesonsterk zijn om vrij te kunnen blijven. Het programma, dat voorziet in wederzijdse bijstand voor de verdediging der verdragslanden, zal bijdragen tot groter kracht van en veiligheid in deze staten. De vol ken, die tezamen de Noord-Atlanti- MINISTER SCHOKKING: Mankracht genoeg wapens ontbreken (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. „Het grote belang van dit verdrag is, dat er nu dank zij de Amerikaanse leveranties te kening zal gaan komen in de Ne derlandse plannen voor dc defen sie," zei gistermiddag minister Schokking. in een verklaring te genover dc pers, naar aanleiding van het sluiten van het verdrag tot wederzijdse defensieve hulpver lening. Minister Schokking legde er nog eens de nadruk op, dat het econo mische herstel, en het doel daarvan, de volkswelvaart, steeds blijven pre valeren. Maar men mag de funeste werking niet onderschatten van de ondermijnende invloeden die het be grepen hebben op de krachten waar op een geregelde maatschappij als de onze moet drijven. Door verho ging van de arbeidsproductiviteit, van de spaarzin, en door bevorde ring van de ondernemingslust, zal dit land moeten blijven werken aan de verzekering van het interne evenwicht Tegelijkertijd echter zal het de ondermijning van dat evenwicht door een hechte defensie moeten voorkomen. Minister Schokking zeide voorts, dat wat mankracht betreft Neder land wel kan voldoen, aan de eisen, die aan ons land worden gesteld, in verband met de gemeenschappelijke verdediging van de westelijke de mocratische waarden. De uitrusting echter ontbrak hier, speciaal wat be treft land- en luchtmacht. Deze on ontbeerlijke uitrustingsstukken zul len nu door Amerika worden gele verd. De secretaris-generaal van Bui tenlandse Zaken, sprekende namens minister Stikker, die nog in Parijs vertoefde, zei, dat nog niet vast staat voor hoeveel aan Nederland zal wor den toegewezen uit de eerste hon derd millioen dollar welke aan Tru man ter veldeling ter beschikking staan. Aangenomen mag worden, dat Nederland vrij spoedig uitrustings stukken voor land- zee- en lucht macht zal ontvangen. De details schijnen echter nog niet te zijn ge regeld, hoewel de aanvoer onmid dellijk kan beginnen. Truman kan voorlopig echter slechts beschikken over 10% van het totaal aangevraag de bedrag. Over de andere 90 zal de Staat nog geraadpleegd moeten worden. De onzekerheid over de eerste leveranties vloeit voort uit het feit, dat de toewijzingen aan de gro tere landen nog steeds niet vast staan. Met name wat Engeland be treft, dat vermoedelijk in eerste aan leg voor 20 millioen aan materiaal' zal krijgen, bestaat nog veel onze kerheid. Dat beïnvloedt sterk de toe wijzingen aan de anderen. Medegedeeld werd. dat precies als bij de Marshallhulp, de militaire uit rustingsstukken voor 50 met Ame rikaanse schepen moeten worden vervoerd. sche gemeenschap vormen, stellen het behoud van vrede meer op prijs dan welke andere zaken ook en zij zijn vastbesloten alle noodzakelijke maatregelen te treffen, om haar m stand te houden en te verzekeren. Voor de verwezenlijking der ver- dragsdoeleinden is het noodzakelijk, dat elk lid zijn uiterste krachten in spant om zo sterk mogelijk te wor den en om op redelijke wijze bij te dragen aan de versterking der an dere staten. De gesloten overeen komsten betekenen een grote stap voorwaarts bij het waar maken van dit beginsel." Chanin Ecn nieuwe en P°" K^lLupirigrieve stap van de zijde der vrije naties der wereld ter be strijding van de dreiging van agres sie. Het program moet West-Europa sterk maken en levert een bewijs van de voortdurende belangstelling van mijn regering voor haar eigen verdediging en die van het westen. De bedoelingen van al onze landen zijn vreedzaam doch de onderhavige stap is een blijk van onze vastbe slotenheid ons geen rad voor ogen te laten draaien en ons niet te laten verleiden tot een vals gevoel van veiligheid. Het program, zoals het daar ligt, is naar de geest en naar de letter in overeenstemming met het handvest van de VN. en moet beschouwd worden als een over- gangs-defensiemaatregel totdat een brede basis van internationaal ver trouwen binnen de V N. zelf tot stand zal zijn gebracht." GEEN KOLONIALE MOGENDHEID MEER! DEN HAAG. Een Ameri- kaanse correspondent vroeg gis teravond tijdens de persconfe rentie op Buitenlandse Zaken, aan secretaris-generaal Boon. of de Amerikaanse wapenleveran ties ook aan de Nederlandse ko loniën ten goede zouden komen. „Zoals u wellicht weet, heeft Nederland geen koloniën meer." was het minzame antwoord van de secretaris-generaal. v- Karei Lotsy naar Indonesië DEN HAAG De voorzitter van de KNVB de heer Lotsy zal in Februari een reis naar Indonesië maken teneinde lezingen te houden voor de militairen en besprekin gen te voeren met de in Indonesië gevestigde voetbalbonden, die zich in een centrale bond willen groe peren. roep. Spaak, die kennelijk met het geval verlegen was. begaf zich ter stond naar Fievet's zitplaats om hem te bewegen zijn woorden in te trekken. Hij slaagde hierin echter evenmin als de voorzitter. Toen de Katholiek Lefére ver klaarde. dat hij hoopte, dat spoedig de dag zou komen, waarop dc Bel gen weer eensgezind rond Leopold III zullen staan, brak er een ge ducht tumult los en moest de voor. zitter geducht hameren. Vervol gens hield de heer Buset zijn rede. waarin hij betoogde, dat troonsaf stand nog steeds de beste oplossing van de koningskwestie is. Aan het einde van de zitting ver- klaarde de heer Fievet. dat hij met zijn interruptie slechts had be doeld, dat de toestand bij een even tuele terugkeer van de koning zéér ernstig zou zijn en dat de ko ning gevaar zou lopen. Een ge welddaad zou hij echter ten zeerste afkeuren. De voorzitter nam hier mee genoegen. WAT VOOR WEER? Vorstperiode duurt voort Het hogedrukgebied, dat thans op het gehele vasteland van West- Europa winterweer veroorzaaktf breidt zich sinds gisteren nog ver der naar het Zuiden uit, zodat het centrum ervan nu over Midden- Zweden ligt. Daar over Zuid-Euro pa de luchtdruk geleidelijk iets daalde nam in onze omgeving de windkracht vrij snel toe. zodat er een einde kuiam aan de periode met zwakke wind en ons land thans onder inuloed staar ran een tamelijk krachtige oostelijke lucht stroming, die opnieuw koude lucht in onze richting transporteert. Ecn storing in de hogere luchtlagen, die zich boven dc Noordzee bevonden, trokken gisteren naar West-Duits- land. Dit gaf in ons land aanleiding tot vrij veel bewolking, waaruit gisteravond cn gedurende de afge lopen nacht plaatselijk sneeuw uicl, vooral in het midden van het land. Daar de bewolking bijna overal in de loop van de nacht verdween, daalde dc temperatuur weer tot 4 a 7 graden onder nul Aangezien de aanvoer van koude lucht opnieuw is begonnen, ziet het er naar uitr dat er voorlopig nog geen einde aan deze vorstperiode zal komen. Ook KRO boven de 200.000 HILVERSUM Thans heeft ook de Katholieke Radio Omroep het 200.000ste lid ingeschreven. Deze week werden dc laatste 100 leden ingeboekt, die het totaal aantal leden van de K.R.O. de 200.000 deden passeren. Van Duitsland niets te verwachten DEN HAAG De regering blijkt het niet eens te zijn met de Eerste Kamerleden, die van mening zijn dat de materiële oorlogsschade in de eerste plaats behoorde te zijn ge financierd uit de oorlogsaanwasbe- lasting en de heffing-ineens De op brengst dier heffingen, totaal thans ruim 3 milliard, is aangewend voor gezondmaking van 's lands financiën. De oorlogsschadevergoeding zal ecn zware belastingdruk onvermijdelijk maken. Dat de oorlogsschade eigenlijk Eerste dag achttien vluchten LEEUWARDEN - Als het gaat winteren, zitten de Wadden-eilan den direct in de moeilijkheden. Hun verbinding met de buitenwereld staat en valt met één enkele bootlijn en zodra het ijs de Waddenzee bedekt, is het met die bootverbinding ge daan. Dat betekent dat er geen post meer binnenkomt en geen post meer weggaat. Zieken, die naar de vaste TEN GERIEVE VAN dc bewo ners van Marken, die op het vas te land werken, heeft de burge meester van Marken een sleep bootje gecharterd, dat de vaar geul van Monnikendam naar Marken openhoudt. De eilandbe woners zijn hem hiervoor heel dam uitvaren. ''^^ésiCSaiiA sÉ&'dlfczskfe;" dankbaar, want het bespaart hun een gevaarvolle tocht. Anders is het met verscheidene inwoners van Monnikendam gesteld. Die zien hun tocht over een mooie baan naar Marken a.s. Zondag „in de vaargeul" vallen. Op deze foto ziet u de boot bij Monniken- wal moeten, kunnen niet geholpen worden. Eiland-bewoners die opreis - zijn, kunnen niet meer thuiskomen 1 |,e en toevallige bezoekers op de eilan den zien zich verplicht hun verblijf te rekken. De moderne tijd brengt uitkomst. Al vriest het dat het kraakt, er is altijd een weg, die zich van het ijs niets aantrekt: de weg door de lucht. Als het mistig weer wordt, kan het zijn, dat ook het vliegtuig aan de grond moet blijven staan. Maar het klaart toch altijd weer op. en dan ligt de weg boven het ijs weer open De mensen op de Wadden-eilanden hebben reden om de luchtvaart een warm hart toe te dragen, speciaal de Nederlandse luchtmacht. Want het zijn onze militaire vliegers geweest, die al een paar jaar geleden, toen er weer eens zo'n ouderwetse strenge winter was. naar Ameland en Schier monnikoog vlogen om redding te brengen in de nood van de bewo ners. Ook deze winter waren onze mili taire piloten paraat Toen de vorst inviel hield men zich al direct ge reed op het eerste alarm, de „lucht brug" naar de eilanden te openen. De noodkreet kwam in de loop van Woensdag en Donderdag begon nen ze. Van dc vliegbasis Leeuwar den. waar de Meteors gehuisvest zijn. vertrok die ochtend geen loeiende straaljager, maar een klein Auster- vliegtuig (een lichte éenmotorige verkenner, die één passagier kan meevoeren, en enige bagage), dat dapper door de mistige, winterse lucht koers zette naar Ameland, dat geen groot vliegveld heeft en waar alleen zulke lichte vliegtuigjes als deze Auster kunnen landen. De eer ste dag werden er al 18 vluchten uit gevoerd. waarbij 24 passagiers en 280 kg post over en weer gebracht wer den. Voorlopig is er nog wel zoveel ijs in de Waddenzee, dat de boten niet zullen varen. Al die tijd hoopt de luchtmacht de verbinding met de Wadden-eilanden in stand te houden. Er wordt elke dag gevlogen, be halve Zondags. Op die dag vliegt men alleen in noodgevallen. door Duitsland moest zijn vergoed, beaamt dc regering, doch cr kan niet op worden gerekend, dat dit zal ge schieden Daarom moest naar oen regeling worden gezocht om de oor logsschade over het gehele volk „cm te slaan De kwestie van de vergoeding van in Indonesië geleden oorlogsschade laat de regering rusten tot de behan deling van de betreffende motie in de Eerste Kamer. De regering betreurt het. dat een aantal leden dc vraag heeft opge worpen of schade, als in Den Haag (Bezuidenhoutkwartier) en in Nij megen zijn geleden, wel voor Neder landse rekening behoren te komen en of het niet veeleer een geallieerde plicht moet worden geacht in de re geling bij te dragen. De regering neemt hier het standpunt in. dat ons land in hoge mate aan de offers van dc geallieerden zijn bevrijding heeft te danken. Reeds hierom zou naar haar gevoelen van een onjuiste in stelling worden blijk gegeven, indien getracht zou worden onze schaden, welke rechtstreeks zouden zijn voort gevloeid uit oorlogshandelingen die tot de bevrijding van Nederland ge leid hebben. zij het zelfs maar ge deeltelijk op onze bondgenoten te verhalen. Uw kolengulden! Heden ?n Maandag 30 Januari geen uitreiking. Eerstvolgende uitreiking pas weer op 6 Februari a.s. Nee toch Heus! o Val nimmer in de handen van teen-agers!, zal de zan ger Ricci Valle gedacht hebben, toen hij in het ziekenhuis te Pittsburg belandde. Bewonde raarsters tussen 15 en 20 hadden hem bijna aan flarden gescheurd louter uit bewondering Cleopatra bleek na operatie te hebben ingeslikt: 6 limona de flessen, 38 stenen, 'n geweer kogel en ecn schoorsteenmantel- olifant. Nu ligt Cleopatra er een beetje lusteloos bij. Maar binnen een week is zij weer de oude want zij is niet voor mets Cin cinnati's oudste krokodil. Geen mooier gras dan wat door schapen geschoren is, weet de Zuidlaarder gemeente raad cn daarom schaft hij voor 1500 gulden schapen aan cn een kooi die 500 gulden kost. De scheper kost niets. Een motor- maaimachine kost reeds 2500 gulden zonder motormaalmachl- nist Nou, dan. Ali Khan's en Rita Khan Hayworth' dochter heet Yas- min en niet Jasmine. Laat ze nu verkeerd ingeschreven zijn. om dat heel Lausanne z'n kop kwijt was van opwinding. Hoe komt zoiets onherstelbaars ooit weer in orde? V.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1