Nationaal plan in de maak voor de kankerbestrijding Nieuw-Amersfoort in vogelvlucht Ergerlijke dingen zijn in de kampen gebeurd Koningin Wilhelminafonds zal benodigde geld bijeenbrengen De vreze des Heren c N Jaarlijks dampen we 45000 woningen de lucht in Fabrieksbrand is aangestoken Zaterdag 28 Januari 1950 3 (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM. Wij zullen trachten .een antwoord te geven op de vraag, die bij velen zal zijn gerezen, die onze vorige twee artikelen over hat kankervraagstuk hebben gelezen: wat gebeurt er eigenlijk met het geld van het Koningin Wilhelminafonds? Naar men weet is H M. Koningin Wilhelmina in 1948 bij haar gouden regeringsjubileum door het Nederlandse volk een geschenk in geld aan geboden dat zij als Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding aangewend wenste te zien. Dit bedrag was ruim twee millioen, om precies te zijn 2.081.000 gulden groot. Van dit bedrag is, op enkele kleine uitzonde ringen na, nog niets basteed. Organisatie wordt in het hele land voorbereid Wat is namelijk gebeurd? Prinses Wilhelmina heeft besloten een stich ting in het leven te roepen, welke haar naam zal dragen en die de voor het Nationale Huldeblijk bijeen ge brachte gelden zal beheren en beste den. De stichting „Koningin Wil helminafonds" is op 14 Maart 1949 tot stand gekomen. Naast deze stich ting is op 21 Juni 1949 een vereni ging „Koningin Wilhelminafonds" gesticht, welke als propaganda-ap- paraat moet dienst doen en door middel van contributies, donaties, schenkingen, collectes e.d. jaarlijks de gelden zal moeten bijeen bren gen. welke de genoemde stichting bij haar taak. de financiële steun van de bestrijding dar kanker, nodig zal hebben. Slechts het begin De inzameling voor het Nationale Huldeblijk is dus slechts het begin geweest van een veel grotere actie. Met de besteding van het g-ald wil men wachten tot een nationaal plan voor de kankerbestrijding is vastge steld, omdat eerst dan de urgentie van bepaalde wenselijkheden beoor deeld kan worden Een centraal plan voor de kanker bestrijding in Nederland wordt mo menteel uitgewerkt door de in Sep tember 1949 door de Minister van Sociale Zaken op voordracht van de Gezondheidsraad in het leven ge roepen Centrale Kankarcommissie, die onder voorzitterschap staat van de directeur-generaal van de Volks gezondheid. dr P. Muntendam In deze commissie van deskundigen zijn ook vertegenwoordigers van bat Nederlands Kankerinstituut te Am sterdam (dr Wassink) en het Radio therapeutisch Instituut te Rotter dam (dr Den Hoed) opg-anomen. Het rapport van deze commissie wordt zeer binnenkort verwacht. De Centrale Kankercommissie, zal tevens dienst doen als commissie van advi-as voor de besteding der gelden van het Koningin Wilhelmi nafonds. Propaganda-apparaat Intussen is ook de vereniging ..Ko ningin Wilhelminafonds". die dus de verdere geldinzameling moet orga niseren, aan het werk gegaan. De directeur van de stichting „Konin gin Wilhelminafonds", de heer P. C. Besanger. is tevens directeur van het bureau der vereniging. Hij heeft een staf van zes medewerkers. De vereniging is thans bezig over al in het land plaatselijke afdelingen eventueel nog op te richten, zouden dan van deze instantie de geldelijke steun moaten krijgen, die zij behoe ven. De kankerinstituten zouden zich dan geheel aan het medische werk en de research kunnen wijden. Over de hechte samenwerking, die daarvoor nodig is. wordt momenteel nog onderhandeld Daarbij wordt vooropgesteld de eis. dat de verant woordelijkheid van de besturen der instituten voor hun werkzaamheid in wetenschappelijk en medisch op zicht onaangetast blijft. De operatiezuster klaar voor haar werk, met rubber handschoenen aan, kapje op en mondgaas voor. op te richten, hetgeen achtereenvol gens reeds geschiedde in Zeist. Am sterdam Alkmaar, Winterswijk en Rotterdam. Er moeten ruim 800 af delingen komen. In Den Haag is er nu een in oprichting. Er zijn reeds in 400 gemeenten contactpersonen aangesteld. Als we nog eens mogen resumeren wordt da situatie dus als volgt: 1. De vereniging „Koningin Wil helminafonds" brengt de gelden bij een. 2 De stichting „Koningin Wilhel- minafands" beheert en besteedt de gelden. 3. De Centrale Kankercommissie treedt op als adviserend lichaam voor de basteding der gelden en zal tevens een nationaal plan voor de kankerbestrijding ontwerpen. Geldinzamelingen De genoemde organisaties moeten hun eigenlijke actie nog beginnen. Inmiddels blijft de nationale vereni ging Het Nederlands Kankerinsti tuut een beroep op het publiek doen en dit instituut dient in ieder geval met kracht gesteund te worden om dat het een levensbelang voor ons volk is dat het zijn werk kan voort zetten. In de toekomst zullen de geldinza melingen gecoördineerd moeten worden. Dan zal er één instituut moeten zijn, (de vereniging „Konin gin Wilhelminafonds") die een be roep op het publiek doet. De diver se kankerinstituten, bestaande en VOOR DE ZONDAG De tekst uit het begin van het Spreuken-boek: „de vreze des He ren is het beginsel der wetenschap" is wel één van de meest mishan delde uit de Bijbel. Men heeft er maar al te vaak een beginsel-kwes tie van gemaakt, en deze tekst dient tot opschrift van tal van on- derwijs-inrichtingen. Ten onrechte! Daar is een professor van wereld reputatie, die met zijn onwaar schijnlijk klein autootje gestrand is aan de kant van de weg. Z'n accu heeft hij leeggestort, z'n vingers zijn vet en zwart, de tijd gaat voor bij, en z'n lezing, die hij zal moeten houden deze avond, zit gekreukeld in z'n binnenzak. De kans, dat ze er op tijd uit zal komen, wordt steeds kleiner. De wegenwacht praait hem met een sierlijke zwaai, duikt een ogen blik onder de motorkap, haalt de slinger uit het wagentje, en draait het geval met een forse slag in het leven terug. Professor staat er be- dremmelt bij te kijken. Dat gaat alles zo vlug en zo zeker, zonder aarzeling of geprobeer. Hij uit zijn bewondering. De motorman haalt de schouders op en zegt: och, 't is maar een weet! De professor is de man van de wetenschapmaar de wegen-wach ter „had er weet van". Deze laatste wetenschap is het, die het spreu- kenboek bedoelt. Zonder dit directe vertrouwd zijn met het leven en de problemen, mist een mens de ze kerheid en de helderheid van oor deel, is en blijft hij een prutser. En het beginsel van dit weten, het a.b.c. er van, is: de vreze des He ren! Wanneer de mens God uit het oog verliest, dan bezwijkt hij ten slotte aan eigen overmoed of eigen wanhoop. Wie God vergeet in de praktijk van z'n leven, neen, die is niet slim! v. E. Dr. Lokkerbol (met loden voor schoot ter bescherming) bestraalt een lijder aan oppervlakkige huidkanker met het róntgen- contactapparaat. Prins Bernhard bezoekt St Eustatius ST. EUSTATIUS Vrijdagmor- gen bezocht Prins Bernhard St. Eustatius. Het was de eerste maal in de geschiedenis dat een lid der koninklijke familie hier voet aan wal zette. Op het strand werd de prins verwelkomd door de onder gezaghebber, de heer A. J. M. Poppe en de gezaghebber der Bo venwindse eilanden, de heer J. C. Paap. Ten huize van de onder- gezaghebber werd de prins een schilderij aangeboden. Op de „Schotsenhoek" werd een receptie gehouden, waarbij bijna alle 90 in woners van St. Eustatius aanwezig waren. Ons nieuwe feuilleton Wittebroodsweken Bij pas-getrouwd hoort Jong- geluk, maar... niet altijd. Peter XVimsey komt tenminste tn ons nieuwe feuilleton, „Wittebroods- vjeken" van de Engelse schrijfster Dorothy Sayers, direct bij het be treden van zijn nieuwe home al, met zijn jonge vrouwtje in moei lijkheden. Of noemt u het geen moeilijk heid als men denkt, dat de huis deur, na het huwelijksreisje, uit nodigend zal open gaan en men ontdekt in de kelder het lijk van..? Ja, leest u dat zelf maar in de komende dagen. „Wittebroodsweken" is een ge zellig, luchtig detective-verhaal, dat Eva Raedt de Canter vertaal de. Het zal u zeker boeien. v Heftige tonelen in Frans parlement PARIJS In de Franse natio nale vergadering is het tot heftige tonelen gekomen, toen Paul Devi- nat, rapporteur van de parlemen taire commissie voor de Franse overzeese gebiedsdelen verzocht de Franse politiek in overeenstemminc te brengen met die van Engeland en Nederland, door een wetsont werp goed te keuren, houdende ratificatie van de Franse overeen komst met Vietnam, Laos en Cam bodja. De echtgenote ,ran Thorez, richt te tfelle aanvallen op het leger in Ir.do-China. De regering verliet uit protest de vergadering. Tussen de rechterzijde en dc communisten ontstond een onverkwikkelijke scheldpartij. Enige tijd later sloe gen de communisten een uur lang met hun lessenaars om René Pleven het spreken te beletten. Een motie van Aumeran. waarin werd voor gesteld de overeenkomsten niet goed te keuren werd verworpen. Een communistische motie, waarin volledige opening van zaken werd geeist werd eveneens verworpen. Hetzelfde lot viel een socialistische motie ten deel, waarin werd ver klaard, dat de te sluiten overeen komsten geen volledige oplossing vormen. Geen ballen geen kampioenschappen KOPENHAGEN. De halve finales en de finales van de Scandinavische tenniskampioen schappen, die te Kopenhagen gespeeld worden dreigen in het water te vallen, door het nij pend gebrek aan tennisballen, ivaarmede men in de Deense hoofdstad te kampeh heeft. Ondanks het feit, dat de or ganisatoren al zo zuinig moge lijk hebben gedaan met hun bal- lenvoorraad en slechts per wed strijd vijf ballen ter beschikking stelden, is de voorraad thans zo geslonken dat zij zich genood zaakt zagen naar Engeland te telegraferen met het vriendelijk verzoek om terstond een hoe- veelhid tennisballen per vlieg tuig naar Kopenhagen te zenden daar anders de wedstrijden niet voltooid kunnen worden. Russische politiek jegens Indonesië onduidelijk (Eigen bericht) DEN HAAG. Nu de Sowjet- Unie onmiddellijk na de besprekin gen tussen Mao Tse Toeng en Stalin is overgegaan tot de erkenning van Indonesië, wordt de kans dat de Sowjet-Unie een Indonesische aan vraag om tot de Verenigde Naties te worden toegelaten met een veto beantwoorden, hier aanzienlijk ge ringer geacht. Intussen heeft men hier in politie ke kringen nog geenszins de zeker heid. dat de Russische erkenning de moeilijkheden alle uit de weg ruimt. In de eerste plaats wordt nog reke ning gehouden met de mogelijk heid, dat uit de besprekingen tus sen Mao Tsr Toeng en Stalin zal voortvloeien dat China de Russische rol zal overnemen. China heeft In donesië nog niet erkend. Het is niet onmogelijk, dat het daartoe ook niet zal overgaan, hetgeen gevaarlijker is dan een Russiche negatie, omdat er in Indonesië nog altijd een mil lioen Chinezen zijn, van wie er ve len voor propaganda uit commu nistisch China niet ongevoelig zul len blijken te zijn. Wanneer ook China zal zijn toegelaten in de Veiligheidsraad, zal ook zijn verte genwoordiger het veto kunnen uit brengen. Dat zijn alle nog onduide lijke punten, waarop men hier in politieke kringen nog geen specula ties durft te maken. Vast staat echter, dat de commu nistische agitatoren in Indonesië een sterk steunpunt zullen krijgen in de Russische vertegenwoordiging welke straks in Indonesië zal worden gevestigd, nadat Indonesië omge keerd met de Sowjet-Unie diplo matieke relaties heeft aangebonden. Men kan dus allerminst zeggen, dat door de Russische erkenning de za ken een gunstiger wending hebben genomen. Laatste kans der mensheid Neen waarde lezer, schrik maar niet. Het gaat helemaal niet over de atoom- of de waterstofbom. Het gaat over iets dat eigenlijk veel erger is. over gewone „kleinigheden" van iedere dag, waar het overgrote deel i van het mensdom rustig overheen sukkelt, omdat velen denken dat al- j leen grote oorzaken grote gevol- j gen hebben. Blijkbaar weten ze niet dat het bijna altijd een Opeenhoping van kleine oorzaken is die de grote gevolgen heeft en als het grote gevolg komt zeggen zc heel onnozel: „Om zo'n kleinigheid?" ..De laatste kans der mensheid" is de titel van een Amerikaans bock. geschreven door W. Vogt niet die van de AVRO en in het Neder lands uitstekend vertaald, Vogt is een erkende autorictit op landbouw gebied die zich vooral heeft bezig gehouden met de verhouding van mens, plant en dier tot hun omge ving., Een wetenschap die men o$- cologie noemt, een wetenschap die Vrije WOOrden hoe langer hoe meer dc aandacht an trekt, en terecht. Ir. P. SCHUT Wat dc schrijver in dit boek mee deelt over het enorme gevaar dat de mensheid be dreigt door haar roekeloos omsprin gen met de bodem, met plant en dier is in één woord ontstellend. Het boek is uitnemend gedocumenteerd en verdient door iedereen gelezen te worden. Door de landbouwer maar zeker ook door de industrieel, door land- maar ook door fabrieksarbei ders. door de veehouder maar even goed door dc ambtenaar, door medi ci ja vooral door medici maar alweer evengoed door onderwijzers, predikanten, pastoors en leraren. Misschien of wellicht zullen zc er hevig tegen protesteren, maar dat mag niet hinderen Over de gang an zaken in Indonesië zijn tallozen vier jaar lang vertoornd geweest en zijn het soms nog niettemin, de ont wikkeling ging verder en zo gaat ook de noodlottige ontwikkeling die de heer Vogt ons schildert onherroepe lijk door wanneer we er niet. ieder op zijn eigen terrein, klein of groot, een stokje voor steken. Om maar een feit te noemen: Weet u dat dc bevolking van onze aarde elk jaar met 20 millioen zielen toeneemt en dat door roekeloos beheer reeds 1/3 van de slechts dunne laag waarop al het voedsel moet worden verbouwd verloren is gegaan? Een derde, door dagelijks terugke rende kleine en grote domheden! PROCUREUR-FISCAAL VERKLAART: Zo rag dc fotograaf pan „Archi- foto" de „prc-fabwijk" aan de Hooglandsetoep, taaar men met de bouw van montage-woningen reeds zeer ver gevorderd is. De foto werd genomen op het dak van de silo der C.O.V.A. Misstanden niet in de doofpot DEN HAAG. „De resultaten van het onderzoek naar de misstanden, die in enkele kampen na de bevrij ding zijn voorgekomen. zullen zeker niet in de doofpot verdwijnen," aldus verklaart mr A. M baron Van Tuyll van Serooskerken. procureur- fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie, die in opdracht van dc par lementaire enquête-commissie een onderzoek instelt, dat reeds geruime tijd gaande is. Door het gecompli ceerde karakter er van zal het echter Mr IN 'T VELD OV ER W EDEROPBOUW Roken verslindt meer millioenen dan de opbouw (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Meer dan onze jaarproductie \an 1949 aan woningen kost wordt door de Nederlanders aan rookartikelen uitgegeven. Aldus Illustreerde minister In 't Veld zijn wens naar beperking der uitgaven aan luxe- en genotmiddelen ter wille \an gewichtiger problemen als de wederopbouw en do strijd tegen de woningnood. De minister sprak gisteravond op een bijeenkomst van de P. v. d. A. in een school aan de Beetsstraat en vertelde daar op een eenvoudige duidelijke manier hoe de zaken er voor staan, waar de moeilijkheden zijn en waar de lichtpunten. Na tuurlijk ook het Bussumse plan van wethouder Bouma ter tafel. In hun oorspronkelijke vorm leidden die tot te hoge huren. Daarom was als nog subsidiëring met 100 gulden noodzakelijk. Restte dus een bespa ring van 250 gulden overheidssteun per woning. Die honderd gulden moet men niet zien als een beloning voor de zuinigheid, zoals aanvanke lijk wel eens verondersteld werd. Frappant is het hoe sindsdien met een frequentie van twee per dag andere minder of meer geslaagde plannen tot kostenbesparing bij het departement binnen stromen. Er zijn er nu al vijftig, zei de minister. Alom blijkt men nu dus wel in staat tot rationalisatie en normalisatie, zonder het woningpeil drastisch te verlagen. Vele gemeenten blijven zich echter verzetten tegen de ver laging van de hoogte der woon kamers. Mr In 't Veld wilde beslist geen 240 (de gebruikelijke hoogte van slaapvertrekken) of zelfs een geringere verlaging voorschrijven. Hij wil alleen vermindering van de geijkte 2 meter 75 in overweging geven. In ieder geval kan zo bij een zelf de inhoud een groter vloeroppervlak bereikt worden, waarvan men meer profijt heeft dan van die hoogte. In Engeland is men er tenminste zeer gelukkig mee. Tijdens de discussie verklaarde minister In 't Veld nog. dat waar men volgens het Bussumse principe bouwt, wel een extra bouwvolume toegewezen zal worden (als de plannen aan de gestelde normen voldoen), maar het maximaal mo gelijke bouwvolume mag daarbij natuurlijk niet overschreden wor den. Met de Bussumse methode en de duplexwoningen (tijdelijk volle dig gesplitste grote eensgezinshui zen) kan bij een opvoering van de arbeidsprestatie met 10 procent spoedig het maximum van 55.000 woningen 's jaars bereikt worden. Dan zijn we in 1960 van de woning nood af. Dat wil niet zeggen, dat eenieder die tl enjaar op een woning zal moeten wachten, voegde de be windsman er voor de zekerheid nog eens ter geruststelling bij. nog geruime tijd duren voordat het is beëindigd. Uit de tot nu toe beschikbare gege vens is gebleken, dat hetgeen dr. Van der Vaart Smit in zijn brochure over de misstanden in de kampen heeft geschreven, zeker niet van alle waar heid is ontbloot. Weliswaar zijn er beschuldigingen, welke overdreven zijn te achten, doch er zijn toch er gerlijke dingen gebeurd die een zwarte bladzijde vormen in onze va derlandse geschiedenis Men had het nauwelijks voor mogelijk gehouden, dat Nederlandse kampbewakers zich aan dezelfde misdragingen zouden schuldig maken, welke dc Duitsers zo gehaat hebben gemaakt Het onderzoek wordt bemoeilijkt door verschillende factoren. Verschil lende slachtoffers weigeren te getui gen. nu de herinnering aan wat ze hebben meegemaakt langzaam aan vervaagt Andere gedetineerden dur ven niet te getuigen, omdat zij volkomen ten onrechte bevreesd zijn voor represailles. De minister van justitie zal beslis sen. of in bepaalde gevallen tot ver volging zal worden overgegaan Delftdijk is niet op drijvenden mijn gelopen DEN HAAG. Uit een door ma ritieme experts ingesteld onderzoek is komen vast te staan, dat de „Delftdijk" enkele dagen geleden niet op een drijvende mijn liep, maar het slachtoffer van een mag netische mijn is geworden. Tijdens het ongeval stond dc Degaussing- installatie, vaarmee het schip is uitgerust, niet bij. De „Delftdijk" kreeg geen gat. maar liep schade op aa.n de machinekamer en maakte water door lekkende nagels. De Koninklijke Marine wijst er op. dat het niet mogelük is, dat een vaart lopend sch.p in aanraking komt met een drijvende mijn. De mijn wordt namelijk door de boeg golf opzij gezet er. het schip loopt vrij. Er is geen enkel geval bekend van een schip, dat een drijvende mijn heeft aangevaren. HAARLEM. De politie heeft In de loop van deze week vijf perso nen gearresteerd in verband met de brand, die vorige Zaterdag gewoed heeft in de voedingsmiddelenfabrick aan de Gasthuisvest te Haarlem. De verdachten hebben bekend en zijn vandaag wegens opzettelijkè brand stichting of medeplichtigheid daar aan voor de Officier van Justitie geleid. Het zijn de 42-jarige direc teur van de fabriek J. G., de 63-ja- rige directeur J. M de 35-jarige echtgenote van G,. de 38-jarige chef van de inpakafdeling L. H. en de 33-jarige fabrikant uit Bloemendaal A. C. M. Op het ogenblik van de brand was een zeer grote voorraad ver pakkingsmateriaal aanwezig, die tezamen met de overige inventaris was verzekerd voor een bedrag van 150.000.—. Koning Gustaaf van Zweden is van plan dit jaar wederom zijn va- cantie aan de Franse Rivièra door te brengen. Millioenen voor landbouw in Suriname (Eigen bericht) DEN HAAG. De Nederland se regering heeft haar goedkeu ring gehecht aan een plan van de Stichting Machinale Landbouw in Suriname, om een bedrag van 16,8 millioen te steken in een plan tot vestiging van een groot-landbouw bedrijf in de streek langs de Nickerie in het westen van Suri name. In het kader van het Wel vaartsplan voor Suriname, waar voor indertijd 40 millioen be schikbaar is gesteld, heeft prof. Ijsvogel met een aantal deskun digen een plan voor het in cul tuur brengen van een gebied van 5000 h.a, ontwikkeld. De moeilijk heid wa's echter dat men het in Suriname over de besteding van ail geld niet goed eens kon wor den. Daarbij kwam dat in Neder land verscheidene verenigingen plannen ontwikkeld hadden waar voor verreweg het grootste deel van het Welvaartsfonds zou nodig zijn. Dat was echter niet de be doeling. Het Welvaartsfonds was gevormd om het onderzoek naar nieuwe welvaartsbronnen te be vorderen, niet echter om de plan nen zelf uit te voeren. Er kon dus voor dit landbouwplan niet meer dan ongeveer 4 millioen uit het fonds worden geput. De rest zal nu door leningen moeten worden bijeen gebracht. De stichting Ma chinale Landbouw Suriname heeft het plan de benodigde gelden in Nederland te lenen, in hoofdzaak bij Boerenleenbanken. Daarvoor zal de staat zich nu garant stellen. Drijf ijs op de Waal TIEL. Op de Waal is licht drijfijs waargenomen. Dit is voor de bakendienst van de Rijkswater staat aanleiding geweest de beton ning in de rivier weg te nemen.. Het ijs vormt nog geen belemme ring voor de veerdienst TielWa- mel. Door verminderd drijfijs op de Rijn wordt de veerdienst te Eek en Wiel weer dag en nacht onderhou den. Het veer over de Lek te Beusi- chem voer gisteravond tot negen uur. Vanmorgen om zes uur is de dienst weer begonnen. De gierpont over de Lek te Culemborg, in de weg UtrechtCulemborg, is giste ren overdag getrokken door een motorboot. Gisteravond werd de pont niet gebruikt, maar alleen de motorboot. Afgelopen nacht ge bruikte men uitsluitend een roei boot. Deel van Ali Kahns juwelen terecht MARSEILLE Een gedeelte van de in Augustus gestolen juwe len, die toebehoorden aan de Begum Khan, zijn achterhaald. De politie kreeg gisteravond van een onbekende de telefonische mede deling, dat een pakje, waarin juwelen zaten, „zojuist op de straat voor het politiebureau was geworpen". Twee inspecteurs be gaven zich naar buiten en vonden voor de ingang van het bureau het bewuste pakje met een briefje er aan: „Dit pakje mag alleen ge opend worden in tegenwoordigheid van de heer Sacotte." Sacotte is dc politierechter, belast met het °n- derzoek naar de diefstal. Toen het pakje werd geopend bleek het in derdaad een deel van de gestolen juwelen te bevatten. Italië krijgt het beheer over Somaliland GENèVE. De Behccrschapsraad der VN. die te Genève vergadert, heeft Vrijdag het besluit om Itaiië gedurende tien jaar te belasten met het beheer van zijn voormalige ko lonie ItaliSomaliland. j»ocd gekeurd. Twee kinderen overreden en gedood DEN HAAG Een driejarig jongetje is te Oostzaan gegrepen door een melkauto en werd zoda nig gewond, dat het kort daarna is overleden. Te Èareveld bij Wildervank deed zich eveneens een ernstig ongeval voor. Twee kinderen werden op dc verkeersweg voor de Christelijke Lagere School overreden door een met aardappelmeel beladen trailer Het jongste kind. een jongetje van vier jaar. was op slag dood. Het andere kind moest worden opge nomen in een ziekenhuis te Gro ningen. De chauffeur van de trai ler die een zeer matige snelheid had reed bij zijn pogingen om de kinderen te ontwijken door het hek van het schoolplein. DE 28-JARIGE JUDITH COPLON gewezen employéc bij 't Ameri kaanse departement van Justitie, werd tezamen met de Russische ingenieur Valentin Gubitchcv, voor 't gerechtshof te New York gedaagd, beschuldigd deel uit te maken van een spionnage-com- plot Judith Coplon met haar verdediger Archibald Palmer bij aankomst bij het gerechtshof. Wreszynski: proces van lange duur AMSTERDAM Het proces te- gen dc 58-jarige Pool van geboorte Siegfried Wreszynski trekt aller aandacht. Reeds voor de oorlog heeft hii hier voor oplichting te recht gestaan, waarvoor hii twee jaar gevangenisstraf kreeg met af trek van een iaar voorarrest. Ook in Belgie kreeg hii daarna twee iaar gevangenis. Thans blnkt hit illegalen geld ontfutseld te hebben, waarbij bedragen (o m. van 139.000 gulden) gemoeid waren; het ging om de invriiheidsstelling van ge arresteerden van wie Wreszynski voorgaf ze te te kunnen bevrijden. Ook kon W. „zwart" geld omtove ren tot ..wit" geld (o m. een bedrag van 72.000 gulden). W. scharrelde in effecten, valse ponden, enz. Tal loze getuigen lichtten gisteren elk een detail toe. Het proces kan da- gcn-lang duren. Maandag a.s. wordt het proces voortgezet. Het zal de gehele dag in beslag nemen. Geertj e en Kees op recordjacht ,,'k Zou met durrevèè!" zei Toon Hermans benepen, toen men hem met bokshandschoenen aan bij Luc van Dam, in de ring zette. „Kunnen we niet alleen de éven ronden boksen?" HILVERSUM. In de nacht van Woensdag 1 op Donderdag 2 Febru ari zal een Nederlandse zwemploeg, bestaande uit Geertje Wielema, Jannie de Groot, Irma Schumacher en Joop van Daatselaar, per vlieg tuig van Schiphol naar Denemar ken vertrekken. Op verzoek van de Deense Zwembond zal Geertje Wielema ook op de borstcrawl uit komen. Voorts zal zij een aanval doen op het wereldrecord 200 meter rugslag, dat nog steeds op naam staat van Cor Kint met een tijd van 2 min. 38.8 sec. gemaakt te Rotter dam op 26 Uovcmber 1939. Ook Kees Kievit zal Zondag 29 Januari te Eindhoven een poging doen het Nederlands record 200 meter rugslag, dat met 2 min. 33 sec. op zijn naam staat, te verbete ren. Deze tijd maakte hij op 9 Mei 1948 eveneens te Eindhoven. NIJMEGEN. De athletiekafde- ling van de N.V.C. en A.V. Quick zal op 30 April a.s. in de omgeving van Nijmegen onder Berg en Dal nationale veldlopen houden voor de a. b. c, en d klasse over 3500 en 5000 meter.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3