DAGBLAD VOOR AMERSFOORT r. Eerste auto waagt zich over ijs naar Marken Oorlogsbegroting wordt ingrijpend gewijzigd Heden geen controle op groente-export Generaal Sudirman aan t.b.c. overleden Drijf ijs op rivieren stremt verkeer rn Senator Connally wenst cle aanmaak van waterstofbom Nieuw record: Bidault stelt vijf inaal vertrouwenskwestie 10e Jaargang, no. 23 Maandag 30 Januari 1950 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdafnsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. Tussen .Marken en het vaste land van Noord-Holland zijn de wateren verstijfd onder de ijzi ge adem van Koning Winter. AMSTERDAM De aanhoudende vorst heeft Neder land niet alleen een stralend schaats-weekeinde bezorgd, waaraan jong en oud nog lang met dankbare herinnering zal terugdenken, maar heeft ook gelegenheid geboden tot het verrcihten van andere sportieve prestaties. Tusser. Marken en Monnikendam zijn de ijslopers in actie ge weest en velen, dieenige ervaring op dit gebied bezitten, hebben de tocht van het eiland naar de vaste wal met succes volbracht. De Gouwzee ligt toegevroren. En wat ook in vorige winters is gebeurd: een bestelwagen uit Monnikendam heeft gisteren als eerste auto in 1950 dc gevaarlijke reis over de bevroren watervlakte gewaagd er is veilig en wel op Marken aangekomen. Dit alles wil nog niet zeggen, dat het ijs op de Gouw zee al volkomen betrouwbaar is te noemen. Er loopt nog een gevaarlijke geul door. die ge maakt is door een telkens heen en weer varende sleepboot. Deze geul is weliswaar weer toegevroren, maar het gevaar, dat ijsliefhebbers er op sommige plaatsen doorheen zullen gaan is niet denkbeeldig. Zaterdagmiddag gebeurde dat nog met twee Amsterdammers, die gelukkig werden gered. Dat neemt niet weg, dat er Zondag heel wat ijsschuitjes heen en weer flitsten in de wijde ruimte, die schitterde van het zonlicht. Schaatsenrijders, die er zich waagden hadden vee! hinder van de slechte kwaliteit van het ijs. Het is ribbelig en uiterst moeilijk te berijden. Zij zochten het dan ook meer op de binnenwateren, achter de dijk van Noord-Holland of elders op de ontelbare vaarten, kanalen en meren van ons waterrijke land. Niet alleen ijsvermaak en levens vreugde heeft koning Winter in ons land gebracht, maar ook de nodige ongemakken en verkeers stremmingen Niet alleen Ameland, ook Schiermonnikoog dreigt ge ïsoleerd te worden, omddt er in de Lauwerszee cd op de Wadden ten zuiden van het eiland hoe langer hoe meer drijf ijs voorkomt. Bii voortduren van de vorst zal de veerdienst spoedig moeten worden gestaakt. Dan zal een tweede „luchtbrug" noodzakelijk worden naast die welke men thans reeds onderhoudt met Ameland en die het al zó druk heeft gekregen, dat de luchtstrijdkrachten van het vliegveld Valkenburg een tweede Auster naar Leeuwarden hebben moeten sturen. Op de Merwede, tussen Gorin- chem en Dordrecht, bevindt zich veel drijfijs, evenals op vele andere grote rivieren. Bij Doesburg is de schipbrug aan de kant gelegd en tal DUITSLAND Te veeleisend HET groeiende nationalisme in Duitsland leidt er toe, dat de regering in Bonn steeds verder gaande eisen aan de Westerse geal lieerden stelt, aldus schreven wij Zaterdag in deze rubriek. Wij wil len dit thans aan de hand van enige voorbeelden bewijzen. Bij de over eenkomst van Petersberg, op 22 November tussen de Geallieerde Hoge Commissie en de Westduitse regering gesloten, werd onder ande re bepaald, dat het Saargebied als onafhankelijk lid evenals West- Duitsland deel van de Raad van Europa zou gaan uitmaken, dat over Duitse herbewapening onder de huidige omstandigheden niet kon worden gesproken en dat, bij wijze van con- In het zoeklicht van veerdiensten zijn gestaakt. Op het merengebied van Overijsel heeft de slee de taak van de punter overgenomen. Dak van sleepboot 200 mtr weggeslingerd ROTTERDAM. Vermoedelijk door het lekken van een houder met butagas ontstond vanmorgen omstreeks half acht een ontploffing aan boord van de motorsleepboot ..Adelaar" van de scheepswerf A. Vuyk en Zonen te Capelle aan de IJsel, toen een arbeider aan boord vuur maakte. De kracht van de ex plosie was zo groot, dat het dak van de boot werd afgerukt en 200 meter verder op de werf terecht kwam. De arbeider, de 36-jarige P. J. H. Peekstok uit de Dordtselaan te Rot terdam, liep brand- en snijwonden aan gelaat en armen op en werd per auto van de G. G. en G.D. uit Rot terdam naar het Zuider Ziekenhuis vervoerd. Reizend ambassadeur der V.S. bezoekt Djakarta DJAKARTA Philip Jessup. de reizende ambassadeur der V.S.. die thans een reis maakt door het Ver re Oosten, is Zaterdaeavond uit Saieon na een tussenlanding te Singapore, te Djakarta aangeko men. waar hii gedurende 5 dagen zal blijven. De heer Jessup zal zich later nog naar Singapore. Rangoon en Bangkok begeven. Hii maakt 'n studie van de toestand in Zuió- Oost-Azië ten behoeve van het Amerikaanse State Department. CHICAGO De 59-jarige Povi- las Plekaviccius. die 21 jaar gele den opperbevelhebber van het des tijds vijftig duizend man sterke Lithause leger en die in de afge lopen oorlog het bevel heeft ge voerd over ondergronds in Lithau- en opererende strijdkrachten, is een nieuwe loopbaan begonnen en wel als metaalarbeider te Chicago. Het gemeentebestuur van Wieringermeer overweegt tot stich ting van een vierde dorp in deze gemeente over te gaan. (Eigen bericht) DEN HAAG Op het ministerie van oorlog is naar ons ter ore komt een zeer Ingrijpende wijziging \an de oorlogsbegroting voor 1950 In de maak. Deze wijzigingen vloeien onmiddellijk voort uit de oplossing \an de Indonesische kwestie. By de voorbereiding van de begroting oor dit jaar, welke in September werd ingediend, Is de regering er zonder meer van uitgegaan, dat gedurende 1950 de verhoudingen en de daaruit voort vloeiende militaire taken in Indonesië dezelfde zouden zijn als voor 1949. Belgen beschuldigen vervoerders van misbruiken BRUSSEL De Belgische .autoriteiten hebben Zaterdag een verkla ring afgelegd over het aanhouden van dc Nederlandse vrachtauto's, welke groente naar Frankrijk vervoerden. Daaruit blijkt, dat «Ie Belgen hun maatregelen baseren op een te Genève gesloten transito-overeenkomst en op het feit, dat Nederlandse vervoerders misbruik zouden hebben ge maakt van een tot dusver door de Belgische autoriteiten betoonde lank, moedigheid bij het toepassen der internationale voorschriften. Onderhan delingen over deze kwestie zjjn op liet ogenblik tussen Nederland en België gaande en deze hebben reeds tot gevolg gehad, dat er vandaag In ieder geval niet gecontroleerd Is. In December 1919, aldus zeggen j gische ministerie van Verkeerswe- de Belgen, is te Genève een inter- zen heeft de grensautoriteitcn ver- nationale conferentie gehouden over I zocht streng op de naleving van het vervoersprobleem, tydens welke deze bepalingen toe te #en. ook het transitoverkecr ter sprake Dc Belgische autoriteiten staan ^gKjls gekomen. Bclgle. dat ta principe toe. zoals tot nu toe v°°r. vn)<!. d00U, r u dikwijls het geval waa. dat de heeft todens deze bijeenkomst ge- Fr>n^ machti|, paa in FranU. -jS protesteerd tegen zekere prakto- d verstrekt, doch eisen dat ken die ajl als onduldbaar ken- recds ,n het bezit ,s vttn de schetste. De conferentie, die or.de vcrvoerderSi wanneer z|j door Bel- voorzitterschap stond van mr K. Vonk van het Nederlandse Ministe- u rie van Verkeer en Waterstaat nam hierop een resolutie aan, op grond waarvan werd bepaald, dat het transitoverkeer slechts is toege staan, indien de vervoerder houder is van een machtiging van het land van bestemming. De Belgische re. gering heeft in de nieuwe transito vergunningen de passage ingelast, dat deze voor de doorvoer door België slechts geldig zyn, indien de houder in het bezit is van een mach tiging, geldig voor het land aan gene zyde van de grens. Het Bel- Tot deze verscherpte maatrege len bjj het doorvoerverkeer naar Frankryk is het Belgische ministe rie overgegaan, omdat zich mis bruiken hebben voorgedaan van de zyde der Nederlandse vervoerders. Nee toch Heus Amsterdamse taxi's zullen hun blokbandceinluur afleg gen voor een zwartwit-gebioktc nconbuis achter de voorruit. Zo dra chauffeur buis uitknipt. rijdt men bijna als in een eigen luxewagen Tsjechische bladen zijn boos dat cr Tsjechische kellncrs zijn die nop /ooien aannemen. ..Iedere kleine buiging voor fooi is misselijke acrobatische toer", schrijft Pracc, „nog steeds zijn ivij cctt volk van kromruggen". Eerste en tweedejaarsstuden ten in Engeland mogen iets gebruiken in openbare gelegen heden, mogen matig roken en moge n peen auto hebben bin nen 35 km. uan hun universiteit. Iedere overtreding wordt strenp bestraft (nieuw reglement). Duits hongerkunstenaar leeft reeds 50 dagen in glazen kooi te Krefeld op 2 flessen mine raalwater en een aantal siga retten per dag. Hij wil wereld recordhouder worden. Vroeger beroepsbokser zonder succes. J PARIJS Sterke politie-afde- lingen zijn vandaag op „strategi sche punten" van de Parijse onder grondse gestationneerd geweest met het oog op eventuele inciden ten van de zijde van reizigers, die bezwaar maken tegen de verhoogde tarieven. Geen verlaging venvacht Het laat zich echter aanzien, dat de gewyzigde verhoudingen en uit de nieuwe taak welke aan de Ne derlandse strijdkrachten wordt ge steld, voor dit jaar nauwelijks een verlaging van de lasten zal voort vloeien. Aangenomen schynt te mo gen worden, dat de herziening van de begroting van oorlog veeleer zal neerkomen op een grootscheepse hergroepering van de uitgaven, dan op een vermindering. Dit vermoeden wordt nog versterkt door het feit, dat dezer dagen de ministers van financier; van de Westelijke Unie bijeen zyn gekomen, om besprekin gen te voeren over de verdeling van de kosten van de opbouw van het West-Europese verdedigings systeem. Aangenomen moet wel worden, dat de andere landen van deze Unie zich er slechts nóde by zouden neerleggen, indien Neder land tot een verlaging van de mili taire uitgaven zou overgaan, op een ogenblik dat de andere landen zich Iran door rampen bezocht TEHERAN Terwijl bij dc aardbeving aan de Perzische Golf 1500 personen om het leven zijn gekomen, heeft de overstroming van de stad Zahidan in Oost-Per- zic, aan de grens van Pakistan, meer dan 500 personen het leven gekost. Talrijke personen zijn ge wond. Tweederde deel van de stad staat onder water en talrijke hui zen zijn vernield. grote inspanningen moeten getroos ten om deze opbouw te financieren. Wy menen dus reden te hebben om te mogen aannemen, dat bij het op stellen van de nieuwe begroting niet van een aanmerkolyke verlaging is uitgegaan. Verwacht wordt, dat het wetsont werp tot wijziging van de begroting vóór half Februari wordt ingediend. cessie aan Duits land, nog slechts enkele fabrieken ontmanteld zou den worden. Nauwelijks ech ter was de inkt van deze overeen komst droog, of kanselier Adenauer begon over een Duits leger te spre ken; tegen de demontage van de luttele fabrieken, die nog op het ontmantelingslijstje staan, wordt met de dag heftiger geageerd; en j de roep, dat de Saar Duits is en j Duits moet blijven, kan men zelfs in verantwoordelijke regerings- kringen vernemen, In het Westen heeft dit alles een buitengewoon slechte indruk gemaakt. Zelfs in Londen, waar men anders terug houdender is dan in Parijs, geeft men nu op forse toon uiting aan zijn verontwaardiging. Het heeft weinig zin om te debatteren over de vraag of West-Europa Duitsland meer nodig heeft dan Duitsland West-Europa, schrijft bijvoorbeeld de Times, maar zeker is, dat er van een werkelijke Westerse Unie niets kan komen, indien de Duitsers weigeren de gevolgen van een door hen uitgelokte en verloren oorlog te aanvaarden. Dat is ongetwijfeld juist. Een verenigd West-Europa kan niet tot stand komen op grond van Duitse wensen en inzichten het is de grootste gemene deler van de wensen en verlangens van alle deelnemers, die er de basis van moet vormen. ^iif;^iifli[iiiiniiiTiiTii[ninn!iiiiiiiniiiin)ni[ir,iiniii:iiniinii;iiiiiii!iii:i!!i7i^ Toenemende bewolking! 1 Weersverwachting, geldig van g g Maandagavond tot Dinsdag- S g avond: 1 Geleidelijk toenemende be- i wolking met later plaatselijk 1 enige sneeuw. Vannacht hier I en daar nog strenge vorst. morgenmiddag lichte vorst, g m Zwakke tot matige wind g hoodzakelijk tussen Oost en f Zuid. M 31 Jan.; Zon op 8 23, onder 17.25; ff Maan op 14.01 onder 7.29. Aardbeving in Perzië eist 1500 doden TEHERAN De streek van Port Bushlre aan de Perzisch Golf is door een zware aardbeving geteis terd. Men schat het aantal doden tot dusver op 1500. Er zouden evenveel gewonden zijn. Verdere berichten ontbreken nog. DJAKARTA. Luit.-generaal R. Sudirman, die by presidentieel besluit van 28 December 1949 was benoemd tot chef.staf van cle weermacht der R.I.S., Is o\erleden. Generaal Sudirman, die voormalig opperbevelhebber van de T.N.I, was, was reeds geruime tyd ziek. Hjj verbleef de laatste maanden te Magelang. De generaal bereikte de leef tyd van 40 Jaar. troepen Djokja bezetten, lag hy ziek in het paleis van de sultan van Djokja. Hij wordt automatisch opgevolgd door de sous-chcf van de generale staf, kolonel Simatupang, die thans te Djakarta vertoeft. Minister-president Moh. Hatta heeft medegedeeld, dat It.-generaal Sudirman posthuum tot generaal is bevorderd. WASHINGTON Senator Tom Connally, de voorzitter van de Ame rikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, Russell, de bevelhebber van het oud-gedlendenlegloen „Amvets" en het Invloedrijke blad New York Times, hebben zleh uitgesproken voor het aanmaken \an de waterstofbom door de Verenigde Staten. Senator Connally verklaarde, dat Amerika sterk moest bltyven. „YVy willen de wereldvrede bewaren en de waterstofbom zal hiertoe bijdragen evenals do atoombom het sinds het einde van de oorlog heeft gedaan en ons vrede heeft gegeven." zou zyn, zy zou de harde feiten van het huidige Internationale leven miskennen.'' De New York Times acht het „zelfmoord" als de Verenigde Sta ten de ontwikkeling van de atoom wapens zouden staken, zolang er nog geerf internationale overeen komst over de controle op de atoomenergie is. Het blad zou het niet plezierig vinden in een wereld te leven, waarin „ons eigen land genoopt is mlllioenen mensen in an dere landen door de waterstofbom af te slachten. Het zou echter toch een heel klein beetje plezieriger zyn. dan een afslachting van ons eigen waterstofbommen van de Bom zou vrede dienen Russell verklaarde In een brief aan president Truman, dat „hoe meedogend en menselijk een beslis sing om de bom niet te maken ook Kolonel Simatupang zijn opvolger Sudirman was oorspronkelijk on derwijzer. Tydens de Japanse be zetting nam hij dienst bij het Ja pans-Indonesische hulpcorps en werd opgeleid tot officier. Hij maakte hier een snelle promotie en had bij de Japanse capitulatie reeds de rang van majoor. Hy' nam daar na de leiding op zich van een der republikeinse stryd.organisaties, die na het uitroepen der Republiek In donesia werden gevormd. Later werd hy commandant van de toen malige T.N.I., het republikeinse leger. Na de overdracht der souve- reinlteit werd dit Republikeinse leger omgezet in de landmacht der R.I.S. (T.RI.S.) en werd generaal Sudirman benoemd tot chef van de generale staf der Indonesische strijdkrachten. Hij leed reeds meer dan een jaar aan t.b.c. Toen de Nederlandse Felle brand verwoest vleeswarenfabriek WIJHE Zaterdagmiddag om 3 uur brak in de vleeswaren- en conservenfabriek van de firma De Meester te Wiihe een enorme brand uit. De brandweren van Deventer. Wiihe. Olst. Zwolle en Raalte snel den te huln om het felle vuur in de fabrieksgebouwen te bestrijden. De brand woedde zo hevig, dat de brandweerlieden het vuur nauwe lijks tot op 10 meter konden be naderen. Het blussen ondervond bovendien grote belemmeringen door de vorst. Men was om circa half vijf de brand vrijwel meester. De meeste gebouwen waren toen grotendeels verwoest. Het vuur is ontstaan door onbekende oorzaak In de af deling expeditie en Dakkerii. Slechts de rokerij en de slagerii •zijn gered hoewel deze ook grote schade hebben opgelopen. Ook het bii de fabrieksgebouwen staande woonhuis ontsnapte aan het ver nietigende vuur. Voor 2 millioen aan juwelen geroofd NEW YORK. Inbrekers in New York hebben gisteren een flinxe slag geslagen. Toen mevrouw Maxime Sanson uit dc bioscoop te rugkeerde, .kwam zij tot de ontdek king. dat haar kistje met juwelen, die een waarde van ongeveer 2 mil lioen gulden vertegenwoordigen, verdwenen waren. Het was New Yorks tweede grote juwelendiefstal in vier dagen Don derdag is namelijk ingebroken in de woning van Billy Rose, een beken de journalist, waar juwelen en bont ter waarde van 400 000 gulden wer den ontvreemd. Amerikaans vliegtuig met 44 man vermist EDMONTON. Een Skymaster van het Amerikaanse leger, -ie C-54, met 44 mensen aan boord, cie een tocht boven Alaska maakte, wordt sinds Zaterdag vermist. Een groot aantal vliegtuigen, met ge oefende parachutisten aan boord, zoekt dag en nacht het bergachtige gebic-d van de Yukon af, waar naar men meent de Skymaster verdwe nen moet zijn. Op een vrijwel onbe reikbare plaats is inderdaad het wrak van een vliegtuig waargeno men, maar men weet niet, of dit het gezochte toestel is. De commandant van de- vermiste Skymaster is majoor Gerald F. Brittain. ridder in de orde van Oranje-Nassau. Hij ontving deze onderscheiding indertijd, omdat hij na de oorlog geholpen heeft bij dc organisatie van de luchtverbinding van Nederland met de overzeese ge biedsdelen. volk door y vijand." Kominform wil pantser- strijd in Zuid-Slavië BELGRADO. Een te Skoplje gevaerd proces tegen acht „Komin- formagenten" is zojuist geëindigd met de terdoodveroordeling van twee Bulgaarse verdachten. De zes anderen, onder wie twee Zuid-Sla ven kregen gevangenisstraffen va riërend van 5 tot 13 jaren De meest sensationele bekentenis tijdens het proces werd afgelegd door Spavedski. een gewezen Zuid- slavische oataljonscommandnnt. Hij verklaarde een kaart te hebben ge zien. waarop de plannen van de Ko minform waren uitgestippeld om in het voorjaar een pantserstrijd tegcr. Tito te beginnen Spavedski was uit het Zuidslavische leger gedeser teerd. naar Bhlgarije gevlucht, daar in het leger opgenomen cn toen te ruggezonden om te spionneren en het verzet tegen Tito te organiseren. „Er is er een jarig, hoera, hoe ra; je kunt het wel zien dat is zij" dat zullen de drie jong ste prinsesjes morgenochtend zeker zingen, als Beatrix haar twaalfde verjaardag viert. Wie weet. tracteert zij op school (De Werkplaats. Bilthoven), want Moeder en Vader willen, dat zij zo gewoon mogelijk opgroeit. Zij wordt niet schuw weggehouden en daarom kennen wij Beatrix allen. Die kennis heeft ons hart warm gemaakt toen iedereen zelf kon zien hoe lief zij was met- de kleine Marijke, toen de film iedereen deed constateren dat Beatrix verstandig omgaat met dieren toen wij uit schil der- en boetseerwerk moesten concluderen dat groottmoeder Wilhelmina's begaafdheid door Beatrix is overgeërfd. Wij kennen Beatrix zoals wij ons dochtertje, ons zusje ken nen. En wij houden evenveel van haar. Daarom neuriën wij morgenochtend om half acht zachtjes mee: „Er is er een ja rig, hoera, hoeraf'..# Britten en Amerikanen zullen Bao Dai erkennen LONDEN. In Londen verwacht men in gewoonlijk betrouwbare kringen, dat Engeland einde dezer week. wanneer Bevin zal zijn te ruggekeerd, de regering Bao-Dai van Viet'man zal erkennen. Naar "uit Franse bron wordt ver nomen. heeft de speciale Ameri kaanse ambassadeur voor het Verre Oosten, dr Philip Jessup, tijdens zijn bezoek aan Indo-China te ver staan gegeven, dat ook de Ver. Sta- iten wellicht spoedig de door de 'Fransen beschermde Indo-Chinese •staat* Vietnam zullen erkennen. PARIJS. Georges Bidault, de Franse minister-president, heeft gister avond een eigenaardig record gevestigd dóór bij de behandeling van het wetsontwerp tot belastingverhoging in tweede lezing niet minder dan vijf maal de vertrouwenskwestie te stellen VVaarschUnluk zal Dinsdag over deze vertrouwenskwesties worden gestemd. De behandeling in tweede lezing is nodig geworden, doordat de Raad van de Republiek het wetsontwerp, dat reeds door de Nationale Vergadering was aangenomen, verworpen heeft. sloten arbeiders in het automobiel bedrijf hebben besloten op 9 Febru ari in staking te gaan, indien zij geen loonopslag krijgen. Ook de arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrijven dreigen met staking. Arbeiders dreigen met staking De middagzitting, die aan dit on derwerp gewijd was. moest worden geschorst, omdat de minister van Fi nanciën, Petsche, juist toen hij het wetsontwerp verdedigde, flauw viel. 's Avonds was hij echter weer op zyn post. De dokters verklaarden, dat zijn flauwte een gevolg van overspanning was geweest. Inmiddels wordt de Franse rege ring weer door nieuwe moeilijkheden bedreigd. De bij de onder communis tische leiding staande C.G.T. aange- Vijftig doden bij een treinbotsing in India AMBALA Vijftig mensen hebben Zondag de dood gevonden bij een botsing tussen een post. en een goederentrein op het station van Sirhind in het Oosten van Pensjaab. Volgens de berichten zyn 82 mensen ernstig gewond. Londen verwacht Bevins aftreden LONDEN. Bevin zal zijn post als minister van Buitenlandse Za ken opgeven, onverschillig wie de verkiezingen wint, aldus gelooft men in Londen. Zy die het kunnen weten voorspellen, dat hij zich can- (lidaat zal stellen voor het Lager huis. maar als hij en zijn party win nen. zal hem een minder zware re geringsfunctie worden aangeboden, misschien een ministerie voor bin nenlandse aangelegenheden. Bevin is nu 69 jaar en ziek Hij lijdt aan zijn hart, hoge bloeddruk en asthma. Men zou er zich daar om niet over verbazen, indien hij zich binnen de eerstvolgende 12 maanden geheel uit de politieke arena zou terugtrekken. Als candidate»! voor de post van Buitenlandse Zaken, indien Labour wint, worden genoemd sir Stafford Cripps, minister van Financiën, vice-premier Herbert Morrison, Aneurin Bevan, minister van ge zondheid. cn procureur-generaal sir Hartley Shawcross. een bekende figuur in de Ver. Naties. Nog een aanwijzing, dat er een wijziging op til zou zijn in de lei ding van Buitenlandse Zaken, is het feit. dat twee belangriike ambassa deurs spoedig in Londen verwacht worden, nl. sir Oliver Franks uit Washington en sir David Kelly uit Moskou. Geslaafde proefvaart van ijsbreker „Walvis" AMSTERDAM De „Walvis", de nieuwe ijsbreker van de Vere niging voor Algemene Scheepvaart- belangen, die gebouwd is door de fa. Verschure en Co. te Amster dam, heeft Zaterdag op het Buiten IJ en het IJsselmeer zijn eerste proefvaart gemaakt. Het schip, dat 30 meter lang is. een diepgang heeft van 2 30 meter en diesel- electrisch wordt voortbewogen, sneed door ijs van 18 cm. dikte IN VERBAND MET DE ACTIE WESTERLING te Bandung ver trokken 250 man TNI van de mo biele brigade van Djakarta naar Bandung om daar de bewaking van het vliegveld Andir op zich te nemen. De TNI-manschappen op het vliegveld Kemajoran ge reed om met CMV vliegtuigen te vertrekken.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1