Fenny Heemskerk terug uit Moskou mm PUROL Neerlands schaak-am bassadrice vol indrukken over het tournooi tHt RM0GÈN6 Laatste winterwedstrijd brengt „Neptunus" 'n nederlaag „Fenny" Heemskerk op grootse wijze gehuldigd Duizenden weekend schaatsers op de Eem en de banen Noteert u even Weinig verrassingen in vierde ronde van „Eemland" „Keitjes" brengen niet veel succes speurderroman Solistenwedstrijd opnieuw een groot succes 2 Maandag 30 Januari 1950 (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT. Fenny Heemskerk is terug in Amersfoort! Onze schaak-ambassadrice zette Zaterdag weer voet op vaderlandse bodem. Bijna twee maanden vertoefde zij te Moskou, waar zij heeft deelge nomen aan het tournooi om het wereldkampioenschap schaken voor dames. Zoals men weet eindigde zij op de achtste plaats met acht punten. Nauwelijks thuis volgde een spontane ontvangst, die haar club. het schaakgenootschap ..Amersfoort" haar bereidde en waarbij vertegen woordigers van de K.N.S.B. (o.m. de voorzitter ir. H. J. v. Steenis), van de gemeente Amersfoort en talrijke anderen met woorden en bloemen getuigenis aflegden van hun bewondering, niet alleen voor het be haalde resultaat, maar bovenal voor het feit, dat zij dit geheel alleen op eigen kracht heeft behaald. Advertentie (l.M.) RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt het af tegen de wel dadige warmte van de pijn stillende Thermogène. „Het had beter gekend" Zondagmiddag had zij even ge legenheid ons te woord te staan en in tegenwoordigheid van vader en moeder Heemskerk en haar doch tertje Fenny vertelde zij. „De reis naar Rusland" verliep zeer vlot. Reeds spoedig maakte ik in de internationale trein kennis met. een dame van het Nederlandse gezantschap te Warschau. Deze in troduceerde mij bij het gezantschap in de Poolse hoofdstad, waar ik korte tijd verbleef. Daarna werd de tocht voortgezet naar Moskou De ontvangst, die me daar ten deel viel, was af. Hoe ze mij zo gauw .herkenden, weet ik nu nog niet, maar er kwam dadelijk iemand naar me toe, die vroeg: ..Bent U Miss Heemskerk?" Ik werd daarop begroet door vertegenwoordigers van het Sportcommissariaat, die me meteen naar hotel Savoy" brachten. Daar had ik drie kamers tot mijn beschikking 's Avonds volgde een officieel diner. „Van dr. Euwe hebben we eens gehoord, dat de Russen ook prima organisatorische talenten bezitten. Is dat zo?, vroegen wij. „Voor de organisatie heb ik al leen maar woorden van lof. Slechts een op_ (geen aan-) merking: m i. zou het aan te bevelen zijn de deel neemsters de reglementen in hun landstaal tc doen toekomen De Franse speelster Chaudé de Silans heeft dit éénmaal tot haar nadeel ondervonden. Maar overigens. we werden steeds per auto gehaald van cn gebracht, naar de znnl van Huis van' het Rode Leger. Wij za ten op het nodium te soelen en in de zaal volgden vele honderden be langstellenden re wedstrijden via de demonstratieborden. Een nieu wigheid daarbn was. dat klokken waren aangebracht, zodat de toe schouwers ook steeds op de hoogte bleven hoe wij ervoor stonden met onze tijd." „Was de belangstelling voortdu rend groot9" „Iedere dag waren er bijna dui zend personen, die ons spel volg den. Er werd daarbij aancstvalllg voor gezorgd, dat 't doodstil was in de grote zaal. Ook het roken was ten strengste verboden. Het aardige was. dat aan de wanden behalve de vlaggen van de deelnemende landen ook onze fotos biina levensgroot waren aangebracht Daardoor waren we te Moskou al spoedig bekend en als we eens liepen te winkelen of een wandeling maakten, merkten we, dat men ons herkend. „We vroegen mevr. Heemskerk, of ze tevreden was over haar re sultaat.' „Tevreden wel. rrfear het had beter gekund. Voor mij was de grootste handicap, dat ik het zon der verzorger moest stellen. „Waren de Russische sD-^lsters veel sterker dan de anderen?" Tamboers en pijpers op hun best Het heeft ons populaire tamboers- en pijperscorps „Juliana" en zijn onderafdeling „Bernhard" bij hun uitvoeringen niet aan belangstel ling ontbroken Dat het bestuur, bij het betrekkelijk bescheiden reper- toir, waarover onze pijperscorpsen de beschikking hebben, er steeds in slagen een gevarieerd en aantrek kelijk programma samen te stellen, is te prijzen Zo was er Zaterdagavond het op treden van de „Juliana-jubilatus", met vrolijke liedjes. Dan was er een „Spraakwaterval" met een echte applausmeter! Drie dames en drie heren gaven hun visie op de vraag „Wat is gezelliger een man, die snoept of een man die rookt?" Voor de eerste maal was het corps opgesteld op een zelf vervaar digd amphitheatersgewijze gebouwd podium, terwijl ook de over de ge hele br gebouwde balustrade, met wis .d gekleurd licht, het effect niet weinig verhoogde. In zijn slotwoord gewaagde de voorzitter, de heer W. de Gans, van 1 grote plannen, die worden gemaakt voor het komend jaar, als „Juliana" zijn zilveren jubileum hoopte te vieren. „Dat was niet mijn indruk. Ik was eigenlijk meer bevreesd voor een Chaudé de Silans. een Keiler en en Trammer, die m i gedegener speelden. Van Mr. Bernan de vice-presi dent der F.IDE. (Internationale schaakorganisatie), die'met mij tot Warschau terugreisde, vernam ik," zo ging mevr. Heemskerk voort, „dat de^moge'ijkheïd overwogen wordt een match tussen Chaudé de Silans en mij te organiseren, die dan voor de helft te Parijs en voor de andere helft in Nederland zal worden gehouden. Mevrouw Heemskerk vertelde ons nog, dat zij driemaal voor de radio heeft, gesproken, voorts heeft zij het Kremlin gezien en vele be langrijke gebouwen in de Russische hoofdstad Ook heeft zij nog drie maal telefonisch contact gehad met haar ouders in Holland. „Gewoon via de telefoon in mijn hotel kamer." Tenslotte verzocht zij ons scha kend Nederland haar dank over te brengen, want het zijn c'e Neder landse schakers geweest, die de be- nodigde gelden hebben bijeen ge bracht om haar uitzending moge lijk te maken. Jan de Gans in de Centrale Training Dc achterspeler van het eerste herenzevental van „Neptunus", de jeugdige -Jan de Gans, is door de K.N.Z.B. uitgenodigd deel te nemen aan de centrale waterpolotrainlng onder leiding van Frans Kuiper. Uit de deelnemers aan deze training zal hot nationale zevental worden go- kozen, dat ons land deze zomer zal vertegenwoordigen op de Europese zwemkampiocns'chappen te Wenen. Dit is de eerste maal dat Jan de Gans wordt uitverkoren deel te nemen aan de training voor het senioren.zevental. Vorig jaar speel de hy wei in het nationale jeugd- zevental. 1192 De jagers bekij ken de koepel wantrou- I wend. „Kijk goed uit", roept de kapitein, ,,hel zou wel eens een mijn kunnen wezen" Nee, een mijn is hei zeker niet. Maar wat is het dan wél? „Laai dat rare ding maar drij ven", zegt er één Maar daarvoor zijn ze toch te nieuwsgierig. En voor zichtig wordt het vreemde voorwerp aan boord gehesen. Hun verbazing neemt toe en de jagers tof hun grote verwondering zien. dat binnen in dat gekke DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Rijwieldieven in arrest Voor de rijwieldieven is het Za terdag j.l. geen gelukkige dag ge weest. R.. een man uit Nuenen (N.Br.) die vorig jaar bii Zon en Schild een fiets wegnam, is nu aangehouden. Zo verging het ook de Amersfoorler T., die zich even eens aan rijwieldiefstal had schul dig gemaakt. ding een man en een hond zitten!.. Ze openen l dood, maar de hond leefj nog", zegt een der I wel totaal uitgeput maar hij leeft. Voorzichtig het luik en trekken Rob er uit. „De man is I matrozen. Hij heeft zich echter vergist. Rob is leggen de mannen hem aan dek neer. „Robben" met 3-0 Burgerlijke Stand Geboren: Antonie Hendrikus. z. v. M. H Gerth en T W J Bouw: Martine. d. v A. Sips en H. Ver schuur; Peter Willem, z. v. J. Bu- rer en H. L. Melsen; Dirk Lubertus Johannes, z. v. A. Braakman en G. W. H. Rutgers; Johannes, z. v. J. Terschegget en E. Snijders; Maria Celestina Chrysostoma. d. v. J. A. v. d. Brug en M. E. Berger. Getrouwd: A. v. Empelen en A. S. van Es. Advertentie (b.M per rol De arootste en de beste! Schakend Nederland is trots op haar Zaterdagavond werd de uit Mos kou teruggekeerde schaakkam pioene mevr. F^enny Heemskerk op grootse wijze gehuldigd. In hotel „Monopole" waren leden van het schaakgenootschap „Amersfoort", afgevaardigden van de Kon. Ned. Schaakbond, de Stichts-Gooise Schaakbond en namens het gemeen tebestuur de loco-burgemeester, wethouder A. J. Spiekermann. Vele sprekers waren er en zij roemden allen het spel van mevr. Heems kerk, haar doorzettingsvermogen en durf. Ook de tegenslagen die zy te boven kwam en de teleurstellingen die zij moest ondervinden, brachten de sprekers naar voren. Als eerste nam de heer A. Hollan der Jr. het woord, mevr. Heems kerk welkom hetend. „Wij zijn er trots op dat U lid bent van „Amers foort", zo zei hy o.m. Hierna sprak wethouder Spieker mann namen de burgerij. „Want," zo zeide de heer Spiekermann, „ook in uw eigen stad zijn er zeer velen die dag aan dag aan de' radio zaten en meeleefden. Met taaie volharding ondanks vele ups en downs streed u op eerlijke wijze de strijd van het eeuwenoude schaakspel, de kleuren van Amersfoort en de goe de naam der stad hoog houdend." Een belangrijk man is ongetwij feld de eminente K.N.S.B.-voorzit- ter, die op joviale wijze Fenny ge luk wenste met haar resultaten en uitweidde over het schaaktechnisch belang, het politieke en sportieve belang, die het wereldkampioen schap dames in Rusland met zich heeft meegebracht. De heer L. C. L. Dekker, namens de Stichts-Gooise Schaakbond, roemde het doorzettingsvermogen ernstige vlijt. De S.G.S. kan trots op haar zijn. Verder waren er nog de heer D. Kollen van de Chr. S.V. „Ons Genoegen", de heer H. Schreuder namens S.V. „Baarn" en de heren A. Jongman, J. Nabarro en A. Huisman, allen clubleden, die woorden van lof tot mevr. Heems kerk richtten. Van vele zijden wer den bloemen aangeboden, door vrienden en bekenden, van K.N.S.B., S.G.S.S.G- „Amersfoort" en o.a. de directrice van „Monopole", mej. C. van Iperen. Tot slot dankte Fenny ieder der sprekers afzonderlijk met een kort woord, richtte zich daarbij speciaal tot wethouder Spiekermann en haar voorzitter, de heer Hollander, die zy, voor het vele werk door hem gedaan, een blijvend aandenken aanbood in de vorm van een schil derij. de meerdere Het eerste herenzevental van „Neptunus" heeft zijn laatste wed strijd voor de centrale wintercom petitie niet in een overwinning kunnen omzetten. In het Hilver- sumse Sportfondsenbad ontmoet ten de Amersfoorters Zaterdag avond de sterke „Robben" ploeg. Ondanks een gelijk opgaande strijd, waarin onze stadgenoten zich zeker niet de minderen toon den van de Hilversummers zege vierden de Robben tenslotte met 30. Deze uitslag was enigszins geflatteerd. De Robben-veste, met de nationale doelman J Rohner aan het hoofd, bleek niét te ver schalken. Voor de rust waren de Neptu- nianen beduidend sterker. Hun aanvallen waren verrassend en de venijnige schoten van Dekkers, de Bruin en Heiligers kon Rohner slechts met grote inspanning ke ren. Beide ploegen speelden met zes man, aangezien Keizer we gens blessure niet voor Neptunus koh uitkomen Het werd evenwel een spannende wedstrijd, die zich kenmerkte door het hoge tempo. Zowel de Neptunianen als de Hil versummers gaven fraai combina tiespel te zien. Tactisch waren de Robben echter beter, hetgeen vooral na de rust bleek. De wedstrijd begon met een Neptunus overwicht Jan de Gans en Wim Dekkers maakten het Roh ner soms lastig met hun zuivere, harde schoten. Aan de andere kant verrichtte de Amersfoortse doel man ook uitstekend werk. Enkele fraaie harde schoten van Kröber en Keetelaar wist hij keurig te verwerken. Het eerste doelpunt ontstond uit een voorzet van W. te Kloeze. De bal verdween via de hand van Jan de Gans onhoud baar in het Neptunus-doel. Even daarna was het weer Te Kloeze, die ditmaal van een foutje in de Amersfoortse achterhoede profi teerde. (20) Het schot was ech ter houdbaar. Na de rust waren de Amers foorters evenmin fortuinlijk. Nu waren het de Robben die de' toon aangaven. Zij wisten echter slechts eenmaal een doelpunt te scoren en alle andere aanvallen strandden cp de goed spelende Neptunus achterhoede. Piet Heilijgers kreeg nog een vrije kans om te scoren. Van de Koppelpoort GRAND THEATRE: .Pauline in ge vaar" leeft. 14 j. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen; 2.30, 6 45 en Quur. Donderdag. 2 Febr. 2.30, 6 45 en 9 uur. CITY THEATER: „Moederlied", leeft 14 j. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrij dag t.m. Maandag: „Het Tijger meisje" on ..Sioux City Sue", leeft. 14 j. Van Dinsdag t m. Donderdag; „Een monsterlijke Experiment" lft. 14 jr. Vrijdag en Zaterdag: 2 30. 6.45 en 9 uur. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30 en 8 uur. OPENBARE LEESZAAL. - Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u bovendien Dinsdag- en Vrijdae- avond van 7—9 uur. Uitlening voor kinderen: Woensdag cn Zaterdag middag van 2.304 30 uur. Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 25 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdag, avond van 7—10 uur. RK OPENBARE LEESZAAL Wljers- straat 2, geopend van 10—1 uur en 2.30—5,45 uur Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur Tentoonstelling van schilderijen cn tekeningen van Dook Everse in Amers. foortse Academie voor Beeldende Kun sten. Dagelijks geopend 10—5 uur en van 7—9 uur. Zondags van 2—5 uur. „Over 't Net" lijdt eerste nederlaag In de afgelopen week startte de tweede helft van dg tafeltennis- competitie. Voor Over 't Net 1 was het geen goed begin, want het zag zijn overwinningsreeks gestuit door Velox 1 en aldus zijn puntenvoor- sprong op nummer twee *tot één punt gereduceerd. Merkus, die in de eerste helft van de competitie slechts één partii had verloren, was niet helemaal fit en moest nu twee maal het onderspit delven; alleen van Horjus wist hij te winnen. J. Lambrechts won tweemaal en daar A. Lambrechts al ziin partijen ver loor en ook de dubbel voor Velox was gingen de Amersfoorters met 37 ten onder. Over 't Net 2 be haalde op Barna een reglementaire 100 overwinning. Deze uitslag bracht echter geen verandering in de ranglijst, evenmin als de uitsla gen van de andere gespeelde wed strijden. die geen verrassingen brachten. Over 't Net I 10 9 0 1 18 72-88 Tuindorp I 10 8 1 1 17 65-35 PTT I 10 7 1 2 15 64-36 Velox I 10 5 2 3 12 49-51 Zeist I 9 4 1^ 9 48-42 UTTC 2 10 3 3 4 9 51-49 Over 't Net 2 10 4 1 5 9 49-51 Barna 3 10 2 1 7 5 42-58 Rivendi 1 9 1 2 6 4 37-53 Barna 4 10 0 0 10 0 8-92 In klasse 2B weerde van der Meiden 1 zich goed tegen het lei dende VRA 1, maar moest desniet temin met een 46 nederlaag ge noegen nemen. In klasse 3A en 3C handhaafden Over t Net 3 en Noack 1 zich aan de kop door 73 overwinningen resp. op Tuindorp 2 en PVw 2. Goed werk deed Over naar Huizen Wat is er het afgelopen week. einde geschaatst! Het leek wel of heel Amersfoort op de ijsbanen was. Dat was natuuriyk niet zo, want er waren er ook die het te koud von den of niet schaatsen wilden. Dege nen, die de gladde yzers onder had den, zullen er geen spyt van heb ben gehad. Het was heerlijk winter weer: een lekker zonnetje en een gezond, fris briesje. Jong en oud hoeft vooral van deze ys-Zondag genoten. De baan aan de Rubensstraat was overvol, hetgeen de kwaliteit van het ijs benadeelde. Maar ook op andere plaatsen in de stad, waar bevroren water vertier bood, was het druk. Op „De Maat", de „Ijs beer". het Hazen water, de stads grachten, de vijvers en niet te ver geten de Eem. schaatste men, dat het een lust was. De „grote trek" begon dit week einde. Vorige week. waren het aan vankelijk nog slechts enkelen die een tocht over de bevroren Eem durfden ondernemen, maar Zondag was het hek van de dam. Honder den, ja, enkele duizenden zelfs, gin gen er ryden. Op alle plaatsen was de Eem betrouwbaar en ongelukken kwamen niet voor. Teleurstellingen echter wel. Vele tochtrijders, die naar het IJselmeer wilden, maakten bij de Eemmond rechtsomkeerd. Bredewold van de Amersfoortse po litie en enkele collegae „hardrijders" brachten het ook niet verder dan daar. Toch waren er enkelen die 't Net 5 in klasse 3F door het lei dende Zeist 5 met 64 te verslaan en zodoende zelf de leiding te ne men. De uitslagen van de overige Amersfoortse 3e klassers waren: 3B; Over 't Nel 4-Tumdorp 3 28; 3: Rivendi 4Noack 2 73; van der Maiden 2 in klasse 3F was vrij. Gecostumeerd ijsfeest Voor het Gecostumeerd ijsfeest was slechts geringe belangstelling. De costuums waren eenvoudig ge houden. doch smaakvol. Uitslagen; le prhs: kamermeisje, 2e pr. Sneeuwkoningin, 3e pr. Zi geunerin. 4e pr. Mandarijn. 5e pr. Volendammer, 6e pr. Pirette. Meest originele costuums: le pr. spook. 2e pr. ijzeren gordijn. 3e pr. Zwarte Piet. 4e pr. Pampus-piraat. 5e pr. rover. 6e Dr. bakker. 7e pr. clown. Paren: le prijs: 2 dames uit de 14e en 18 eeuw, 2e pr. Arabisch paar. zelfs het krakende ijs van de vroe gere Zuiderzee trotseerden en tot nabij Huizen kwamen. De ouderwetse ijstentjes staan hier en daar weer op het ijs en hadden gisteren niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Voor bij Baarn stonden de meeste „hete melk voor koude Jan-tenten". Daar was het trouwens ook het drukste. Later in de middag, toen velen de terugtocht naar Amersfoort aan vaardden, maakten scheuren in het ijs het ryden moeilijk. Koning Thialf was niet opgewassen geweest tegen zoveel „gewicht". Binnen de twee meterlijn kwam hij voor Rohner te liggen, maar zijn schot was te zacht. Een schot van Wim Dekkers werd even daar na door Rohner achter de doellijn gehouden maar de scheidsrechter liet doorspelen. Met de verre scho ten, die daarna op het Hilversum- se doel werden gelost, had Rohner geen moeite. Het bleef 30 voor de Robben, een uitslag die de krachtsverhouding onvoldoende weergeeft. Advertentie (l.M.) Ruwe huid Ruwe handen Ruwo lippen Positie vliegtuigen van en naar Indonesië DEN HAAG Uitreis: de PH- TET (Tilburg), gezagvoerder Mans vertrok gisteravond uit Amsterdam en kwam vanmorgen in Cairo aan. De PH-TDG (Gouda), gezagvoer der Verhey. arriveerde vanmor gen in Calcutta. Thuisreis: de PH-TDK (Amster dam) met commodore Moll werd hedenmiddag op Schiphol ver wacht. De ..Skymaster" PH-TDM (Aalsmeer) met gezagvoerder Steinbeck kwam vanmorgen in Calcutta aan. Te Djakarta staan de PH-TDN (Vlaardingen) en de PH-TDH (Holland) STOCKHOLM Zweden heeft de Verenigde Staten van Indone sië ingaande 28 December j.l. erkend. Overzicht bil jartcompetitie Weinig vaart in Cadre-klasse De, in de afgelopen week, gehou den vierde ronde van het district „Eemland", heeft weinig verrassin gen opgeleverd. In vrijwel alle klassen konden de leiders zich handhaven, soms zelfs hun positie aanmerkelijk verbeteren. In de cadre-klasse, waar, door het uittreden van „Ons Genoegen" en het afwachten op een eventuele aansluiting met Hilversum, zeer weinig schot in zit, kon het eerste team van „De Vergulde Wagen" de leiding nemen door een overwin ning op Centraal. Het verschil is echter miniem, want de Amersfoor ters hebben uit drie wedstrijden tien en de Soestdijkers negen pun ten. Op de derde plaats staat De Gouden Ploeg met vijf punten uit twee wedstrijden. Van belang is dit echter nog steeds niet, want als aansluiting met het Hilversumse district een feit wordt zullen de reeds gespeelde wedstrijden wel moeten vervallen, omdat dan niet meer met drietallen, doch met viertallen zal worden gespeeld. Bijzonder interessant is het ver loop in de eerste klasse libre. Poe del uit Nijkerk gaat aan de kop met twintig punten, gevolgd door Metropole met negentien punten. Het eerste team van Leusderkwar- tier heeft achttien punten, doch een wedstrijd minder gespeeld. Van zeer veel belang is de wedstrijd, welke hedenavond in hotel „De Vergulde Wagen" wordt gespeeld nl. Vergulde Wagen II contra Leus- derkwartier I. Beide clubs zijn ten zeerste met een overwinning ge baat. De gastheren verdedigen dan vrijwel hun laatste kans, terwijl de gasten alles op alles zullen zetten om stevig de leiding te nemen. Ons Genoegen III uit Baarn heeft zich behoorlijk hersteld van de te gen Centraal II geleden 62 ne derlaag. Doör een 80 overwinning op De Vergulde Wagen III staat het Baarnse team weer gelijk met Cen traal II, dat in de uitwedstrijd te gen Soesterkwartier zes van de acht punten veroverde. Na de twee leiders, die elk 24 punten hebben, volgt Soesterkwartier met 18 pun ten, een aanmerkelijk verschil dus. Het ziet er alleszins naai- uit dat Baarn en Soestdijk in deze klasse de belangrijkste rol zullen spelen. Nieuwe Kei I heeft met zeventien punten echter ook nog een goede kans, doch dan moeten dit team in de komende week beslist de uit wedstrijd tegen Centraal II tot winst brengen. In de derde klasse libre is aan de kop een groot gedrang om de lei ding. Animo I uit Baarn troont op de hoogste zetel met twintig pun ten, waarna Metropole II en ODL II volgen met achttien en Centraal III met zestien punten. Verwacht mag worden dat de wedstrijden in de komende week meer tekening in de kopgroep zullen brengen. Vergulde Wagen IV troont in de vierde klasse parmantig aan de kop met achttien punten uit drie wed strijden Metropole III heeft even eens achttien punten, doch een wedstrijd meer gespeeld. Het twee de van Zonneheuvel is echter gro ter bedreiging voor het Amers foortse team, want het heeft zes tien punten eveneens uit drie wed strijden. De vechtlust van Het Leusder- kwartier blijkt ook bij het derde team vaardig te zijn, want met drie en twintig punten gaat dit team in de vijfde klasse aan de spits Theo- mien II speelt echter ook een be langrijke rol met een en twintig punten, daarbij op de hakken ge trapt door het Baarnse Ons Genoe gen IV en KOT II elk met twintig punten. Ijl. de zesde klasse geeft Zonne heuvel III met 22 punten uit vier wedstrijden de toon aan. De twee de plaats wordt gedeeld door Me tropole V en Vergulde Wagen IV met twintig punten. In de klasse der benjamins, de zevende, toont het Baarnse Animo II zijn kracht door met 24» punten stevig op de eerste plaats le staan. Soesterkwartier IV bezet de twee de plaats met twintig punten. Juffrouw Marple lost 't geval op „De moord in de Pastorie" is een roman van Agathe Christie, die omge werkt is tot een toneelspel in 3 bedrij ven door mevrouw F. Cletonde Waard, welke dame de regie voert bij de Amersfoortse Toneelvereniging „De Keitjes". Het is geen detective-verhaal in deze zin. dat er een speurder van professie optreedt, die door zijn scherp zinnigheid het geval tot klaarheid brengt, maar het bevat overigens alle karakteristieke elementen, welke aan ait genre vastzitten, t w. een gepleegde moord, waarbij vrijwel alle in het stuk optredende personen als verdacht kun nen worden beschouwd, daar zij een min of meer geldig motief hebben' tot het plegen van de misdaad benevens de gelegenheid, die ten uitvoer te brengen, Verder klokken, die de verkeerde tijd aanwijzen en zo onklaarheid brengen over het moment, waarop het dodende schot precies moet zijn gelost, alibi's, die niet geheel kloppen en vooral de in specteur van politie, dlc wel zelfver zekerd. maar niet overmatig snugger is, met daarnaast het schrandere individu, dat hoewel niet geroepen toch uitver koren schijnt te zijn. om klaarheid te brengen, waar de officiële Instanties falen. Dit is mejuffrouw Marple, een oude vrijster, die de menselijke natuur bestudeert en het spelletje van deduce ren en combineren net zo goed verstaat als Geoffrey Gill zaliger. En heel dit geval, van het begin tot het einde, trok voorbij aan de ogen van het Amers foortse publiek, bestaande uit leden en lntroducé's van ..Amicitia", die zo cynisch is de mens nu eenmaal meer geamuseerd, dan in spanning deze „mur- der-case" aanschouwden. Men is dus ge neigd zich af te vragen: Zijn de Keitjes niet ln staat een in wezen tragisch ge geven zo voor het voetlicht te brengen dat er bij de toeschouwers de spanning van de ernst ontstaat? Het antwoord moet onmiddellijk luiden: Wis en zeker kunnen ze dat. Maar er komen in dit stuk zoveel figuren voor. die op het Muziekpeil van blaasmusici hoger dan vorig jaar K.M.K. eind April in „Markthal"? Voor de tweede maal werd door de Contactcommissie der Plaatselij ke muziekverenigingen in het K.A.B.-Gebouw aan de O.L. Vrou westraat een Solistenwedstrijd ge houden voor de amateur-muziek beoefenaars van onze plaatselijke harmonie- en fanfarecorpsen. Ook thans is weer gebleken dat de com missie heel nuttig werk heeft ge daan om het muziekpeil van de blaasmuzikanten op te voeren. Za terdagmiddag opende de voorzitter de heer J. v. d. Linden, de wedstrijd met een kort woord. „Door steeds maar weer mee te doen behaalt U ongetwijfeld steeds betere resulta ten, hoewel het niet altijd meevalt na volbrachte dagtaak aan het stu deren te slaan". „Een nuttige vrije tijdsbesteding die haar niet afwerpt". De Jury. bestaande uit de musici, de heren J. S. v. d. Werf en Herm. Lureman, alsmede de pianist de heer W. A. J. C. Wakelkamp en alle verdere aanwezigen werden wel kom geheten. Naderhand merkten wij op de Commissaris van Politie de heer G. Goorhuis en de oud burgemeester mr J. C. Graaf van Randwijck. Vooral deze laatste geeft telkens weer blijk van zijn volle belangstelling voor de presta ties van zijn musicerende stadgeno ten. De juryleden waren over het al gemeen vol lof over de muzikale prestaties. Konden zij vorig jaar slechts twee deelnemers een eerste prijs met lof toekennen thans wa ren er vijf gelukkigen die er in slaagden 110 pnt. of meer te beha len. Er werd gespeeld in vier afde lingen behalve de afdeling Uitmun tendheid en de Ere afdeling. De be oordeling der Jury was hoofdzake lijk gebaseerd op Zuiverheid, voor dracht en klankgehalte, tempo en opvatting van het muziekwerk, nuancering, techniek en samenspel en verder werd dan een totaal in druk gegeven. In totaal waren er 34 deelnemers. Vele goede en ook min der goede muziekstukken werden ten gehore gebracht variërend van klarinettisten, trombonisten, pistons, tuba's en diverse andere solisten met andere instrumenten. O.a. noemen wij het kwartet A. Loman, J. Blie- kendaal, J. v. Diest en H. F. v. d. Linden in een kwartet voor Blaas instrumenten van L. Blaauw. Ver der de Alt-Saxophone solo, Carna val de Venise. In zijn slotwoord deelde heer de Vries nog mede dat door de Con tactcommissie pogingen in het werk worden gesteld om eind April de Koninklijke Militaire Kapel naar Amersfoort te laten komen. Dit corps zal dan een concert geven irj de Markthal. De heer Vries riep een ieders medewerking in om deze plannen te doen slagen. De uitslagen van de wedstrijd zijn als volgt: Uitslagen Sollstenwedstrijd K.A. B.-Gebouw: Vierde Afdeling: Bert v. d. Lin den (Des Picolo) 80 pnt., 3e prijs, Gert v. d. Linden (Es Klarinet) 75 pnt., 3e prijs Louis Snijders (Alt Hoorn) 79 pnt., 3e prijs, G. J. van Kolfschooten (Piston) 100 pnt., le prijs. Derde Afdeling: F. H. P. Reijen (Trombone) 79 pnt., le prijs. Joop Kestens. (Tenor Saxophone) 100 pnt., le prijs. E. Homan (Piston) 94 pnt., 2e prijs. Henk van de Linden Jr., (Althoorn) 91 pnt., 2e prijs P. Trinks (Piston) 84 pnt2e prijs, Je Rijnders „Alshoorn) 68 pnt., 3e prijs. J. G. van den Boom (Piston) 97 pnt.. le prijs. C. Homan (Alt hoorn) 87 pnt., 2e prijs, W. Elze naar H. de Vries, H. W. Groenevelt, A. B. Stoeten (Klarinet kwartet) 100 pnt., le prijs. Tweede afdeling: G. Laseur (Corhoorn) 104 pnt. le prijs, W. J. H. Swenne (Tenor hoorn) 85 pnt. 2e prijs, C. den Ouden (Klarinet) 97 pnt. le prijs. K. van Zwo (Bu- chel) 102 pnt. le prijs, Johan van Asselt (Trombone) 86 pnt. 2e prijs. Joh. en Corn, den Ouden (Klarinet duo) 99 pnt. le prijs. Eerste afdeling: Joop van der Linden (Bariton) 99 pnt. le prijs, W. v. d. Linden Jr. (Klarinet) 89 pnt. 2e prijs. A. P. Wijnands (Alt- Saxophoon) 107 pnt. le prijs, J. Bliekendaal en H. F. van der Lin den (Duo Alt-Hoorn) 96 pnt. le nrijs, H. Gerth Alt Saxophon) 113 ont. le prijs (met lof der Jury). J. Mazenier (Klarinet) 76 pnt. 3e priis. J. Mikkers Bariton) 92 pnt. 2e prijs, A. J. J. Adelaar (Fluit) 120 pnt. le prijs (met lof), B. Schilstra (Tuba in bes) 106 pnt. le prijs. J. den Ouden (Klarinet) 120 pnt. le priis (met lof) A. Loman (Piston), J. Bliekendaal (Althoorn), J. van Diest (Tuba) en H. F. van der Lin den (Trombone) Kwartet voor Blaasinstrumenten 87 pnt. 2e prijs. Afdeling Uitmuntendheid: B.~ G Bouhuys. (Trombone) 115 pnt. le priis met lof. Ere Afdeling: Theo van der Lin den (Alt Saxophone) 120 pnt. le prijs met lof H. F. van der Linden (Trombone) 100 pnt. le prijs. J. van der Linden (Hobo) 87 pnt. 2e Prijs. toneel gebracht, noodzakelijk komisch moeten werken, dat ze dit toneelwerk vrijwel tot een blijspel gaan maken. In de roman van Agathe Christie valt dit niet zo op; daar overheerst het „geval" als zodanig; op het toneel verdrinkt het in de humor der sujetten. Dit nu is ons bezwaar tegen de bewerking van het boek tot toneelstuk. Overigens was het niet kwaad gedaan, de dialoog ver raadt, op talrijke plaatsen gedegen ken nis van de toneelmogelijkheden Op een enkel moment na. waar d.e handeling even stilstond en afgezien van de te langdradige inleiding gedurende het eersle tafereel, zat er vaart in het stuk en de Keitjes speelden het dan ook met entrain. Dc erepalm willen wij uitreiken aan mej. S. Barendrecht. die als Juffrouw Marple een werkelenke creatie leverde. Haar optreden met Juffrouw Hartnell cn mevr. Price Ridley resp. uitgebeeld door mevr. A. II. v d Vcgt en mevr. J Walkate, schiep bij ons reminiscen ties aan dc oude dames uit „De Zilveren Fluit", het stuk, dat door Cor Ruys en z'n gezelschap onlangs hier ter piaatse werd gespeeld Mej. Barendrecht zou daar geen gek figuur geslagen hebben, dc beide andere dames bereikten niet die hoogte maar gaven toch ccn goede typering. Dominee Clement (de heer H. W. Sehepp) was een waardig dorpspredi kant. Hij speelde de rol zeer menselijk, was eenvoudig, moeilijk uit zijn rust te brengen. Alleen maakte hij een te jeug dige indruk voor de man op leeftijd, die hij moest uitbeelden. Griselda. zijn twintig Jaar jongere vrouw werd weer gegeven door mevr. A C. Bothe. Het was niet zo'n gemakkelijke rol, die ze had te spelen, noch humoristisch, noch tragisch. Toch moest ze zich voortdu rend in het stuk bewegen Dat ze een volkomen aannemelijke figuur schiep, strekt haar tot lof. Ook Ann Protherve. mevr. J. Schepp. kon ons wel bekoren. Soms hadden we wat meer Intellectueel raffinement willen bespeuren bij een vrouw. die. in overleg met haar min naar. haar echtgenoot koelbloedig ver moordt, maar in de bekcnterüs-^cène v/as ze uitstekend op dreef. Mevrouw Lestrange werd gespeeld door mevr. E. Peslc. Zc beviel ons uit stekend. toen ze naar het telefoonge sprek luisterde en in het daarop vol gend onderhoud. Later zakte ze wat af. Haar dochter Lettice (mej. H. Kerllng) speelt nog niet zo lang toneel en wat kleine onvolkomenheden mogen dus geen verwondering baien. Niettemin had ze zeer goede momenten cn er is. bij wat meer routine, van haar zeker iets goeds te verwachten. Mevrouw N. Commijs was als Mary, de dienstbode, goed op dreef, onverstoorbaar. Alleen de beschaafde spreektoon, die zo kenmer kend Is voor „de Keitjes", was bij haar nu eens Juist niet op haar plaats, al wensen ook wij geen grofheid Inspecteur Slack van de heer H. v. d. Vegt, was precies de ingebeelde kwibus, de quasi-gewichtige politieinspecteur. die in de meeste detective-verhalen voorkomt. Ook de houding van deze „kouwe-druktemaker" als hij zich door Juffrouw Marple geslagen ziet, was prima. De heer L. Pesie als Dokter Hayaock. gaf een sympathieke uitbeelding van de goede mens en brave arts. die hij voor stelde. Kolonel Protheroe (de heer C. Groenevelt) hebben we maar een ogen blik gezien. Hij was iets te sangnimisch. Deze man was stellig binnen afzienbare tijd aan een beroerlc gestorven, wan neer de kogel van Ann hem niet had getroffen. Lawrence Redding, de heer B. H. Bothe, de kunstschilder, was wel een beetje te geëxalteerd voor een manne tje. dat zo koelbloedig een moord en sceneert. En a's deze geëxalteerdheid voorgewend was. zou hij er Juist wel heel erg dc aandacht door op zich heb ben gevestigd Daar, waar hij bekent de moord tc hebben gepleegd, vonden we zijn spel wel aantrekkelijk. Dennis, de jongeman, die In een bla zer shorts en met een Etonpctje op. door het stuk huppelt, vonden we soms wat kinderlijk in zijn optreden, zelfs voor een blaag van zowat achttien lentes. Maar z'n afscheidsscènctje met Lettice, was roerend. Dennis werd ge speeld door dc heer F Witkamp. Een ten slotte de heer J. Commijs. die de moeilijke en ondankbare rol vertolk te van de hulpprediker Harves. deze zie lige en zo dodelijk ernstige figuur. Wij bewonderen het ln de heer Commijs, dat hij niet. door een onjuiste Interpre tatie van de rol. getracht heeft er Iets van te maken en daardoor werd het juist iets Dat het pübliek verkeerd rea geerde, toen hij ineenstortte, menen we te moeten toeschrijven aan de onjuiste Instelling van de toeschouwers tenge volge van de discrepantie tussen de ro man van Agathe Christie en de uitbeel ding door middel van het toneel In de pauze had het bestuur van Ami citia een collecte georganiseerd ten be hoeve van de Nlwin. Een Uitstekend initiatief! s.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2