Regering in 1948: aanpassing aan gepensionneerde staat Tandheelkundig instituut bestrijdt dr Sporenberg er*mterview met Jean Simmons J Wel loonsverhoging voor jong overheidspersoneel DEBRALIIVE Ankie is aangetekend in een garage Evipan-behandeling zou vele voordelen hebben PUROL Voor sommigen is 25 procent toeslag slechts theorie Uitbreiding van productie vergt f 92.000.000 Dinsdag 31 Januari 1950 5 Het Is, bulten de kringen van deskundigen uit hoofde van hun beroep, weinig bekend, dat hel mei de tandheelkundige verzorging van het Nederlandse volk bedroevend gesteld Is En wanneer over het Nederlandse volk ln dit verband wordt gesproken, dan wordt niermede bedoeld het Nederlandse volk ln zijn brede lagen en niet enkel een kleine groep welgestelden, die door hun ruime beurs In staat zijn een tandarts Jarenlang voor het behoud van hun natuurlijk bezit, en wanneer dan na jarenlange benandellng geen behoud hiervan mogelijk Is. voor het aan schaffen van een kunstgebit te bekostigen. Er wordt, wanneer men in dit ver- merkt niets van het trekken van de ge- band over het Nederlandse volk spreekt in de eerste plaats bedoeld de gewone burger, die dagelijks met dure levens omstandigheden te kampen heeft en geen mogelijkheid ziet op zijn begroting ook nog een post voor een behoorlijke tandverzorglng van zijn gezin te plaat sen. En is het dan ook geen wonder, dat ln vakkringen grote bezorgdheid bestaat I over de ernstige graad van gebitsver waarlozing in Nederland En waarom moet men deze bezorgdheid alleen In vakkringen uitspreken en niet onder de aandacht van het Nederlandse volk zelf brengen? Men behoeft, slechts het Tijd schrift voor Tandheelkunde uit de ja ren 1947, 1948 en 1949 op. te slaan om te lezen, dat de tandheelkundige verzorging van de massa zich ln Nederland in een Impasse bevindt. Zelfs de tandartsen moeten volledig onderstrepen, dat de mond van het Nederlandse volk zich ln een abominabel slechte toestand bevindt en dat zij met de methoden en de mid delen. die hen thans ten dienste staan, onmachtig zijn hierin een grondige ver betering te brengen Er wordt in het Tijdschrift voor Tand. heelkunde gezegd, dat volledige tand heelkundige hulp voor de ziekenfondsen- verzekerden, zoals die tot heden werd beloofd, onuitvoerbaar Is. niet gegeven wordt en niet te geven is. Men oordeelt van bevoegde zijde, dat het Nederlandse volk tandheelkundig verloren is en dat nog slechts de jeugd geholpen kan wor den Er dient een oplossing gevonden te worden voor het vraagstuk van de be handeling van 6J4 mlllioen mensen,"die voor het grootste gedeelte een verwaar loosd gebit bezitten. Boven een bepaalde grens ln leeftijd zal conserverende hulp (via de zieken fondsen) slechts mogelijk zijn naast sa nering elders, of dient te worden ver vangen door een behandeling,, welke meer een prothetisch karakter draagt. Teveel hebben de tandartsen vergeten, dat de tijden voorbij zijn. dat de tand heelkunde beschouwd werd als een luxe vak, waarvan a!lecn een klein percen tage welgestelden konden profiteren. Er wordt zelfs in het Tijdschrift voormeld voorgesteld in verband met de tand heelkundige verwaarlozing van het Ne. dcrlandse volk een tandheelkundige op leiding voor verpleegsters in te stellen, die dan als hulp-tandarts dienst zouden •kunnen doen. Hieruit blijkt duidelijk, dat vakkringen algemeen van oordcel zijn. dat er bij het Nederlandse volk een angstwekkende gebitsverwaarlozing bestaat, die bU de huidige middelen, sociale voorzieningen, personeelssterkten en methoden moet leiden, deels reeds heeft geleid, tot een bedreiging van de volksgezondheid, aan gezien de mondverwaarlozing oorzaak kan zijn van vele ziekten en zodoende het arbeidsvermogen van het Neder landse volk moet afnemen. Het Is nood zakelijk het Nederlandse volk op de ge varen. welke aan gcbltsverwaarlozing verbonden zijn door de publiciteit tè wijzen, evenwel onder gelijktijdige aan beveling van middelen, waardoor op korte termijn een gezondmaking kan nlaats vinden die bij toepassing var. de tot dusver ln Nederland gevolgde metho den slechts kan bereikt worden ten koste van vee! tijd. geld en risico van ziektedagen. Rotterdamse Inrichting voor Tandheelkunde Bovengenoemde inrichting heeft een samenwerking tussen arts. tandarts en tandtechniker tot stand gebracht, waar door het mogelijk is het tandheelkundig gevaar voor de volksgezondheid ln Ne derland op doeltreffende wijze te be- strijden. Het is immers door deze samen werking mogelijk geworden de zgn Evipan-behandcling toe te passen op pa tiënten. die dringend een prothese nodig hebben, evenwel uit vrees voor de ex tractie bij de ancsthesie-mcthode (dit is de plaatselijke verdoving) hiertoe niet overgaan. De verzuchting luidt immers dikwijls: „Dokter, kunt u mij niet ln slaap maken en dan behandelen, zodat, wanneer ik wakker word. de behande ling voorbij is?" De tandarts moet zich dari verontschuldigen, omdat hij niet be voegd is deze behandeling toe te passen; hiertoe is alleen een arts bevoegd. Talloze voordelen zijn aan een Evipan- behandellng verbonden. De patiënt be- Minder inspanning bij het fietsen HEERENVEEN. Een inwo- ner van Heerenveen, de heer Joh. Zandstra, heeft een fiets geconstrueerd met op en neer gaande traphefbomen, waarbij de rijder de trappers alleen op en neer beweegt. Het voordeel van deze methode is, daz de rij der niet le maken krijgt met het z.g. „dode punt'', waarbij de trappers beide in loodrechte richting staan. Het wielrijden zou minder inspanning kosten, wat b.v. bij rijden tegen de wind in of tegen een helling op van belang kan zijn. Ook voor bet vervoeren van 'vrij zware lasten op transportfietsen kan deze methode zeer brwkbaar zijn. De uitvinder heeft octrooi verkregen. bitselemcntcn. welke ook ineens behan deld kunnen worden zonder dat de pa tiënt herhaalde malen moet terugkeren Het tandvlees geneest hierdoor veel ge lijkmatiger dan bij welke andere metho- het mogelijk de prothese onmiddellijk na de extractie van alle gcbitselcmentcn te plaatsen met de bedoeling, dat het een blijvende vervanging vertegenwoor digt (de zgn. Immediaat-prothcse). De prothese treedt dan als verband op, zo dat de wonden, welke door de extractie zijn ontstaan, hiermee bedekt, worden. Juist ln tegenstelling met de gewone be handelingsmethode. waarbij de patiënt na de extractie met grote gapende won den naar huis wordt gezonden zonder deze enig verband aan te leggen. Plaatst men dadelijk na extractie de prothese, nadat de bloeding gestelpt is, dan is de wond a h.w. verbonden In fectie is zodoende practlsch uitgesloten terwijl drukplaatsen zelden voorkomen. Menigeen wordt van het overgaan tot een prothese weerhouden, omdat hij een paar maanden tandeloos moet rond lopen Is het eenmaal zover, dat een ex tractie niet meer te ontkomen is. dan krijgt hij een psychische knak Zijn zelfvertrouwen is weg en keert pas te rug. nadat de schade aan zijn uiterlijk is hersteld .Het Is uiteraard tevens een groot voordeel, dat het kauwproces in de kortste tijd hersteld is. met alle ge volgen van dien. Buitendien geeft de plaatsing van het kunstgebit terstond na de extractie min. der aanleiding tot verlies van arbeids uren. Immers er zijn minder zittingen nodig (extractie ineens, geen drukplek ken). Doordat het zelfvertrouwen niet geschokt wordt, zal de arbeidsprestatie van de patiënt minder schade onder vinden. Deze behandelingsmethode wordt ook regelmatig in het Tijdschrift voor Tand heelkunde (vgl. o.m Maart 1949) aan bevolen. De doorsnee tandarts kan ech ter deze behandelingsmethode niet vol gen. omdat hij niet tot een narcose be voegd is Hij zou dus voor Iedere be handeling een arts voor de narcose, dit Is een op het gebied van narcose ge specialiseerd arts. moeten ontbieden. De lezer begrijpt, dat hieraan dusdanige kosten verbonden zijn. dat óf de prijs van het kunstgebit aanmerkelijk zou stijgen óf de verdienste van de tand arts aanmerkelijk zou dalen. Onlangs heeft de Hoofdinspectie voor de Volksgezondheid in ons blad haar mening uiteengezet over de instituten in ons land. die Amerikaanse plastic gebitten- plaatsen, trekken onder Evipan- slaap en kunstgebitten op dezelf de dag. als waarop het trekken geschiedt, inzetten. Daarin wer den deze praktijken scherp ver oordeeld. Overwogen wordt of advertenties, waarin dit soort aanbiedingen wordt gedaan, niet. evenals dat het geval is met die voor geneesmiddelen. moeten worden beoordeeld, alvorens tot plaatsing ervan wordt overge gaan. Naar aanleiding van wat dr Sporenberg destijds schreef ge ven wij thans hel wederwoord aan de' Rotterdamse Inrichting voor Tandheelkunde. Wij plaatsen dit artikel om de hierin vervatte stellingen tevens onder de aandacht van onze le zers te brengen De inhoud van het artikel laten wfj echter ge heel voor rekening van het in stituut. v .J Voorts dient in dc samenwerking tus sen arts en tandarts ook de tandtech niker betrokken te worden, opdat het kunstgebit ook tijdig gemaakt wordt De ervaring leert, dat een dergelijke samen werking tussen arts. tandarts en -tech- nlker alleen in een inrichting als dc Rotterdamse Inrichting voor Tandheel kunde tot stand komt. De patiënten worden ln de Rotterdam se Inrichting voor Tandheelkunde uit sluitend door volledig tot de tandheel kunde en de geneeskunde bevoegde per sonen. dus door artsen en. tandartsen behandeld. Zij staan er met hun weten schap borg voor. dat bovenbedoelde be handelingsmethode op absoluut verant woorde wijze wordt toegepast en alleen na een grondig onderzoek van de pa tiënt. De bij de Rotterdamse Inrichting voor Tandheelkunde ter inzage liggende dankbetuigingen uit alle delen van Ne derland bewijzen, dat ln een behoefte aan een dergelijke behandelingsmethode, welke slechts door de medewerking van arts. tandarts en tandtechniker mogelijk is en ook voor de brede lagen van het Nederlandse volk bereikbaar ts. wordt voldaan. Het is echter te begrijpen dat de in dividuele tandarts zich tegen de Rot terdamse Inrichting voor Tandheelkunde keert, aangezien hy én zijn zelfstandig heid in engere zin en zijn winstmogelijk heid wil behouden. De praktijk wijst evenwel uit, dat het publiek eigen er varing volgt en zich van een behandeling ln de Rotterdamse Inrichting voor Tand heelkunde niet laat weerhouden. De pu bliciteit beoogt slechts de aandacht op de mogelijkheden voor de tandheelkun dige verzorging te vestigen. Het blijkt uit bovenstaande uiteenzetting, dat in deze publiciteit geen onjuiste of over dreven mededelingen worden gedaan. Het ware ook uit zakelijk oogpunt on verstandig te geloven dat het publiek zich laat misleiden. Juist dc recommen. datic over geheel Nederland heeft be wezen, dat de patiënten uiterst tevreden zijn over de behandeling in dc Rotter damse Inrichting voor Tandheelkunde. Steeds meer koeien en betere melk DEN HAAG. De totale melk productie in 1949 bedroeg 5266 mil- lioen kg. Dit betekent, dat vergele ken met 1948 de melkproductie met 783 millioen kg. of ca. 17% is toe genomen. Deze toeneming moet voor een deel worden toe geschreven aan de verhoogde pro ductie per koe. De gemiddelde pro ductie per koe per jaar bedroeg n.l. het vorige jaar 3650 kg en in 1948 3390 kg. een toeneming derhalve met 260 kg per koe per jaar, of met ca. 8%. Öok het vetgehalte der melk vertoonde een stijging, n.l. van gemiddeld 3.54% in 1948 tot gemiddeld 3.62% in 1949. De verhoogde melkgift per koe en de stijging van het vetgehalte zijn het gevolg van de in 1949 verbeter de vee' Jerpositie (gunstige gras- groei 1 en van de ontwi' eling van de rund veefokkerij Voor een ander deel moet de verhoging van de to tale melkproductie worden toege schreven aan de uitbreiding van het rantal melk- en kalfkoeien. Bedroeg dit in December 1948 1.362.000 stuks, in December 1949 was dit aantal gestegen tot 1.484.000. Tegelen verwacht 150.000 bezoekers! De verwachting bestaat, dat dit jaar meer dan 150.000 personen de Tegelse Passiespelen zullen bezoe ken. Oorspronkelijk waren 35 op voeringen vastgesteld de premières op Zondag 21 Mei. Later heeft men zich genoodzaakt gezien, aan de officiële première drie uitvoerin gen vooraf te laten gaan, welke be doeld zijn voor de bevolking van Tegelen en Omstreken, terwijl er een opvoering gereserveerd wordt voor de persfotografen en een an dere voor filmopnamen. Drie opvoeringen (elke opvoering kan door 4500 personen worden bijgewoond') t.w. die van Zondag 11 Juni, 6 Augustus en 14 Mei. zijn nu al geheel uitverkocht. Grote belangstelling wordt ver wacht uit België. Een der Deense reisbureaux heeft de passiespelen van Tegelen mee-opgenomen in een achtdaagse reis door Europa, met als eindpunt Rome. In Amerika verschenen in nage noeg alle bladen van betekenis een of meer foto's van de Tegelse spelen. Advertentie (l M RUWE. HUI D LIJDENSWEG DER GEPENSIONNEERDEN J Prof. Pootjes voorlopig niet in vrijheid AMSTERDAM. De Amster damse Rechtbank heeft het verzoek tot voorlopige invrijheidstelling van Prof Pootjes afgewezen. De ver dachte, die er van wordt beschul digd Nederlandse militairen tot desertie te hebben aangespoord, zal 16 Februari terecht staan. Hij had door tussenkomst van zijn raadsman, mr Benno Stokvis, de rechtbank verzocht hem tegen stor ting van een borgsom a d. 10.000 voorlopig op vrije vceten te stellen. Salarisgrens voor sociale verzekering wordt /"4500.- DEN HAAG. Ov-areenkomstig de verwachting heeft de regering bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet tot wijziging der Invaliditeits wet, der Ongevallenwet 1921, dei Land- en tuinbouwongavallenwet 1922, der Zee-ongevallenwet 1919, der Ziektewet en der Kinderbijslag wet ingediend. De wijziging voor ziet in een verhoging der in genoem de watten genoemde salarisgrens van f 3750 tot f 4500 per jaar. De voorgestelde verhoging geldt ook het Ziekenfondsenbesluit. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De toeslag van 25 procent op de pensioenen voor allen, die na 1922 gepensionneerd zijn, is te laag, maar hij is voor sommige groepen zelfs grauwe theorie: als zij b.v. in Juni 1947 gepensionneerd zijn brengen zij het niet verder dan 16.3 procent. Voor ieder, die meer dan 2 000 pen sioen heeft en maximaal 500 krijgt, daalt het percentage van de toe slag eveneens onder 25 procent. Gezien de grote stijging van de kosten van levensonderhoud was de eis van de Tweede Kamer, minstens 35 procent als basis, volkomen billijk. Maar in het schriftelijk antwoord aan de Kamer daaromtrent achtte de Regering haar voorstel als noodmaatregel volkomen redelijk en dit te meer, aldus drukte zij zich letterlijk uit; „Als men in aanmerking neemt, dat door de reeds langere tijd gepension- neerden uiteraard reeds een zekere aanpassing aan hun gepensionneerde staat is bereikt." de salarissen resp. met 10 en 5 pro cent werden verlaagd men ook geen verhoging van de pensioenen mag verlangen als de salarissen in verband met de schrikbarend geste gen kosten van levensonderhoud worden verhoogd. Het moge'waar zijn, dat gepension- neerden, als de koopkracht van hun pensioen aanmerkelijk daalt, juri disch geen recht hebben op een toe slag, doch hun zedelijk recht is on aantastbaar. Zij hebben jaren lang in rijks- of semi-rijksdienst zich te vreden gesteld met een in het alge meen uiterst bescheiden inkomen in de volksmond werd niet ten on rechte de vaste rijks-betrekking ge- qualificeerd als „vaste armoe" en daarvan nog pensioenpremie be taald met de wetenschap, dat zij na volbrachte diensttijd een redelijk be staan zouden kunnen hebben. Dit bestaan, deze „rustige oude dag" is Gebrek aan begrip bij Regering Hier wordt met zoveel woorden ge zegd, dat zij al gewend zijn om hun buikriem nauwer aan te halen. Van veel begrip van de positie der gepensionneerden getuigt deze uit lating van de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken. mr. Witte- man. niet. Bovendien kan de Rege ring het niet laten om de omstandig heden, waarin de gepensionneerden verkeren, door een juridische bril te bekijken. Minister Van Maarseveen heeft op 29 September 1948 in de Kamer er zelfs duidelijk op gezin speeld, dat als men verlaging van pensioenen op grond van verkregen rechten afwijst in tijden van salaris vermindering in 1934 en 1936, toen Ondernemingsbelasting en dividendstop verdwijnen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De onderne mingsbelasting zal over het boek jaar 1950 niet meer geheven wor den. terwijl de dividendstop in 1952 zal verdwijnen, aldus deelt dc minister van Financiën aan de Tweede Kamer mede in antwoord oP het Voorlopig Verslag van een gedeelte van het complex belas tingwetten, dat door de regering is Ingediend. Daarentegen zal de ven nootschapsbelasting worden ver hoogd en wordt als gevolg van de afschaffing van de ondernemings belasting een hogere opbrengst verwacht van de Inkomstenbelas ting. Over 1948 zal van de onderne mingsbelasting nog de grondslag bedrijfsopbrengst worden aange houden. zodat gelijk ook in eerste aanleg was voorgesteld, de grond slag bedrijfskapitaal vervalt. Voor 1948 wordt nog de grondslag be drijfsopbrengst gehandhaafd op 12 procent, doch voor 1949 wordt hij verlaagd tot 7 procent om voor het boekjaar 1950 geheel te verdwij nen. Dit betekent een belastingder ving van 240 millioen gulden, doch omdat de vennootschapsbelasting verhoogd wordt met een bedrag van f 58.000.000 en een meerdere opbrengst van de inkomstenbelas ting wordt verwacht van f 90 mil lioen zal de belastingopbrengst in totaal met f 92 millioen vermin derd worden. De herwaardering van vooroor logse bedrijfsmiddelen zal niet. ge lijk aanvankelijk was voorgesteld, terugwerkende kracht krijgen tot 1 Januari 1948 doch zal eerst aan vangen bii de aanvang van het boekjaar 1950 of 19491950. Aan het einde van het boekjaar 1951 zal de dividendstop automa tisch vervallen. De voorgestelde verfijning van de dividendstop, waardoor het mogelijk zal zijn om in bepaalde gevallen meer dan 9 procent dividend uit te keren, blijft gehandhaafd Niet onder de divi dendstop vallen de naamloze ven nootschappen. waarvan het aande lenkapitaal voor minstens een kwart in buitenlandse handen is. Het onderhavige complex van voorstellen. aldus de regering brengt een aanmerkeliike verbete ring van de fiscale voorwaarden, waaronder de uitbreiding van de productie, welke het ons land mo gelijk zal maken om economisch onafhankelijk te worden, kan plaats vinden. Naar het oordeel van de regering is hiermede het belang van alle groepen van het volk ge diend. mits het monetaire even wicht gehandhaafd kan worden. Mede met het QOg op de enge gren zen. waarbinnen verhoging van an dere belastingen mogelijk is. is de regering van mening., dat met deze voorstellen de uiterste grens be reikt is. hun gewaarborgd recht en als dat, gelijk op het ogenblik, in gevaar komt. kan alle juristerij hun gesto len worden. Wanneer over de „onaantastbaar heid" van het pensioen gesproken wordt, moet men zich niet voor ogen stellen een zeker aantal guldens doch de waarde aan levensvreugde, welke zij vertegenwoordigd zouden hebben, indien de koopkracht van het geld niet was gedaald. De „verkregen rechten" van de gepensionneerden laten zich niet meten met staatsrech telijke of juridische maten, doch uit sluitend met die van de menselijk heid. Doch tot nu toe heeft de Rege ring daarvoor weinig begrip getoond, getuige het schriftelijk en mondeling debat tussen de Kamer en haar in 1948. Dit was echter niet het eerste ge tuigenis van het onbevredigende standpunt der Regering. Reeds in Februari 1947. bij het debat over het achterna wettigen van de over 1945 en 1946 plaats gehad hebbende uit-r keringen van een kwartaal pensioen, was de Kamer scherp in verzet tegen de 25 procent toeslag met een maxi mum van 500. Mevrouw FortanlerDc Wit dien de een amendement in om het per centage vast te stellen op 37,5 en het maximum op 750. Het zou onge twijfeld een meerderheid hebben ge kregen. doch de minister sprak het woord uit, waarmede men onmid dellijk gereed staat, als het om de gerechtvaardigde verlangens der ge pensionneerden gaat: onaanne melijk. Er is in de houding der Regering tegenover deze groep een starheid, die wij niet kunnen begrijpen. Over de gehele linie is een loonsverhoging toegepast van 5 procent en er is. zo ver wij weten geen enkele vorm van inkomen uit loon of daarmede ver band houdende, zoals b v de kinder bijslag, welke daarin niet deelt. Al leen de pensioenen, het „uitgesteld" loon, komen voor 5 procent verho ging niet in aanmerking. De poging van het amendementVan Sleen om tot een toeslag van 35 procent te komen schijnt in de ijzige nacht £an een onbegrijpelijk stilzwijgen verlo ren. En minister Teulings, die op 17 November j 1. de Tweede Kamer be loofde. dat hij zijn mening over het amendement Van Sleen en misschien een aanvaardbare oplossing daarbij spoedig zou geven, is met verlof ge gaan overigens niet onverdiend waarschijnlijk zonder dat hij deze belofte heeft ingelost. Het zal de gepensionneerden won derlijk te moede zijn als zij nu le zen. dat, terwijl de betrekkelijk ge ringe bedragen, welke nodig zijn om aan hun billijke wensen tegemoet te komen, met geen mogelijkheid te vo teren zijn volgens de Regering, de Ondernemingsbelasting, welke 240.000.000 opbrengt, wordt prijs gegeven. Daar staan wel enige ver hogingen van inkomsten tegenover, doch het grapje kost de schatkist in ieder geval een kleine 100 millioen En als we daarbij dan nog denken aan de duizenden Nederlanders, die leven van kleine bedrijfspen- s i o e n e n en voor geen enkele toe slag in aanmerking komen, dan komt men tot de toch wel zeer ontmoedi gende conclusie, dat wij met alle so ciale voorzieningen er toch blijkbaar niet in kunnen slagen de nood- uitkering-Drees overigens niet te na gesproken! om de arbeidende mens. die een mensenleeftijd in dienst van de gemeenschap heeft ge zwoegd een onbezorgde levensavond te verschaffen. En dit. terwijl men om zich heen een welstand on een weelde kan constateren, die wel uitermate schril contrasteren met het lot der verbitterde pensioentrekkers. Vandaag viert Jean Simmons, de Ophelia uit „Hamlet" haar 21ste verjaardag. Wij interviewden haar per brief en Jean antwoordde: „Het was op Vrij dag de dertiende en ik was dertien jaar. toen ik voor het eerst voor de came ra stond Ik had ei nooit van durven dromen, dat ik nog eens voor de film zou spelen want m'n interesse ging uil naar ballet-dansen Evenals m'n zuster Edna wilde ik bal letdanseres worden doch toen ik eenmaal gefilmd had, wilde ik niet anders meer. De J. Arthur Rank Org gaf me een kans en ik speelde als zange res in „The way to the stars", waarin ik het bekende liedje „Let him go, let him tarry" zong. Daarna kreeg ik nog een onbetekend rol letje als harpiste in „Caesar en Cleopatra". Na grotere rollen in „Great Expectations" en ..The woman in the hall", volgde een aanbieding voor de hoofdrol in de film „The blue lagoon" Voor deze film moest ik een reis rond de wereld maken en aan die tocht bewaar ik de prettigste herinne ringen. Bij de pyramiden van Egypte vertelde een waarzegger me dat me een lang leven beschoren was en dat ik twee maal zou trouwen. In Singapore ontmoette ik een man, die me rijst, teakhout, zout. peper, een buffel en een grote hoeveelheid tin wilde schenken, als hij m'n foto mocht gebruiken voor een reclame-kalender In Sidney maakte ik kennis met de grote Australische acteur Chips Rafferty en met hem woonde ik de première van „Captain Boy cot" by. Kerstmis 1947 was allervreemdst, onder wuivende palmen aten we koude kalkoen en plumpudding Niet erg stemmingsvol, maar het smaakte best M'n 19e verjaardag vierde ik op een eiland in de Stille Zuidzee. De bewoners van het eiland maak ten er een volledige ceremonie van. Op het rhythme van hun trommels voerden zij verschillen de dansen uit en ik werd overla den met geschenken, waaronder twee geroosterde varkentjes. De verwachtingen die ik van Hollywood koesterde, werden ten volle bewaarheid Het is daar al les even prachtig en groots van opzet. Als een geroutineerd hand- tekeningen-jaagster bemachtigde ik die van Ingrid Bergman, Bing Crosby, Frank Sinatra en de film directeur Alfred Hitchcock. - Aan boord van de Queen Mary kreeg ik van mevrouw Roosevelt een bouquetje viooltjes. Terug in de film-studio was de eerste, die ik ontmoette Sir Lau rence Oliver Het was in de can- tine van de Pinewood-studio en hij vroeg me of ik de rol van Ophelia wilde spelen in z'n film „Hamlet". Ik vertelde hem dat tk nog nooit Shakespeare gespeeld had, maar hij wilde het toch met mij proberen. Ik geloof wel, dat ik Sir Laurence heel wat moeite heb bezorgd, want elke handeling moest hij me voordoen. Ik bewon derde z'n onuitputtelijk geduld en moest hieraan onwillekeurig te rugdenken, toen ik naast hem de ovaties voor „Hamlet" tijdens het filmfestival in Venetië in ont vangst mocht nemen De enige klacht over „Hamlet" hoorde ik van een redacteur van een communistisch weekblad, die me op straat toevoegde: „Dag. juf frouw Ophelia. Staat U mij toe U te verklaren dat ik nooit meer een Engelse film zal verslaan". Prins Bernhard eert Simon Bolivar LA QU1RA (Venezuela) Prins Bernhard is Maandagmiddag in Venezuela aangekomen, waar hij vijf dagen hoopt te blijven. Vene zolaanse autoriteiten en vertegen woordigers van de Nederlandso ambassade waren ter verwelko ming in dc haven van La Qulra aanwezig. Langs de kade wapper den overal Nederlandse cn Vene zolaanse vlaggen. Na een eenvoudige begroeting aan boord van de „Van Heems kerk", inspecteerde prins Bernhard de bemanning. Toen hij een uur later voet aan wal zette speelde een muziekcorps het Nederlandse en Venezolaanse volkslied. De tor pedojagers losten 21 saluutschoten en detachementen van de Venezo laanse marine stonden in de hou ding. Daarna vertrok de prins per auto naar Caracas, de hoofdstad van Venezuela en bracht aldaar een bezoek aan het Nationale Pan theon, waar hij een krans legde op het graf van Simon Bolivar, de Zuid-Amerikaanse vrijheidsheld. Nou, dat moet hij zelf maar weten. Ik werk nu aan „So long at the fair" Deze film open ik met de volgende woorden: „U kunt er zeker van zijn, dat het v.9°r een meisje van mijn leeftijd erg vreemd is alleen te moeten rei zen". Toen ik dit gezegd had, be gon iedereen, die bij de opname betrokken was, luidkeels te la chen. Dat was, omdat ik juist die ochtend voor het eerst helemaal alleen in m'n auto naar de studio was gekomen. Een toevallige sa menloop van omstandigheden. Ik heb maar dapper meegclachen. De film-scène moest echter over genomen worden. Uniscan tot stand gekomen LONDEN Van 1 Maart azul- len touristen uit Groot-Briltannië, Zweden^ Noorwegen en Denemar ken in elk dezer landen zoveel geld kunnen uitgeven, als zij maar wil len. Dat is een van de bepalingen van de economische overeenkomst, die gisteren tussen Engeland en de Scandinavische staten gesloten is. Een andere bepaling van dit ac- coord, dat naar de naam van Uni scan luistert, is, dat betalingen van goederen, waarvoor geen invoer vergunning vereist is, zonder be perking zal kunnen geschieden. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken verklaarde naar aanleiding van de overeenkomst: „Het komt mij voor, dat. dit een werkelijke stap is in de richting van het doel, dat wij ons als leden van dc Orga nisatie voor Europese Economische samenwerking gesteld hebben". Het hakenkruis duikt weer op HAMBURG Gisteren werden in Hamburg tinnen hakenkruisen op straat gevonden, die uit een Volkswagen geworpen waren. De nummerborden van de auto waren gecamoufleerd. Soortgelijke vondsten werden gedaan in Dortmund. Hagen cn andere steden in het Ruhrgebied. De dertigste Januari was onder Hitier een feestdag. Hitier werd in 1933 od die dag tot Rijkskanselier benoemd. In Hamburg is gisteren een der de rechtse Duitse groepering ge vormd dopr honderd gedelegeerden van de Duitse conservatieve en rechtse partijen uit staten in de Britse zone. De naam van de nieu we groepering is Nationale Rechtse Partij. De leden van deze nieuwe partij achten het program van de vorige week gevormde Reichspartei „te socialistisch" en niet radicaal genoeg in haar oppositie tegen parlementaire instellingen. Een nieuw olieveld in Oostenrijk ontdekt WENEN. In Oostenrijk is een nieuw olieveld ontdekt, gelegen tus sen de rivieren Mur en Raab ten Oosten van Graz in Stiermarken. Dit nieuwe veld za] wellicht een compensatie kunnen bieden voor het verlies dat voor het Oostenrijkse bedrijfsleven werd veroorzaakt door de Sowjct-Russische eis voor 60% van de productie van de olievelden van Zistersdorf. Men zal zo spoedig mogelijk met de boringen op het niouwe veld be ginnen Uit onderzoekingen is geble ken dat het nieuwe gebied vermoe delijk rijker aan olie zal zijn dan het Zistcrsdorf-veld. Een merkwaardige afwijking van richtsnoer Advertentie (LM.) (Eigen bericht) DEN HAAG Binnenkort is een K.B. te verwachten, waarin voor de militairen van de Koninklijke Landmacht met uitzondering van hen die zakgeld of soldij ge nieten wordt besloten tot een uitkering ineens, overeenkomende met een salarisverhoging van 5% voor degenen die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt en geringere verhogingen voor de 21- en 22- jarigen. Vooruitlopend op dit K.B. heeft de minister van Oorlog reeds thans mogelijk gemaakt voorschotten uit te betalen. Voor het eerste kwartaal van 1950 bedraagt de uitkering aan be langhebbenden van 23 jaar en ouder 15% van het maandsalaris, voor belanghebbenden van 22 jaar 10% en voor belanghebbenden van 21 jaar 5%. Wanneer tijdons het kwartaal militairen belanghebbend worden, of in een andere groep van OP ZOEK NAAR EEN NIEUW BESTAAN XVI Land, koeien, trouw papieren op hetzelfde kantoor alles HACKET. We hebben er maar geen gras over laten groeien De dag na mijn aankomst zijn we, na een bezoek aan de dokter voor de verplichte bloed-test, onze trouwpapieren In orde gaan maken. in Nederland zult wel denken dat we daarvoor natuurlijk in het raadhuis moesten zijn, maar neen. Job nam me mee naar een kantoor, waar land en koeien worden verkocht en.... waar ook trouwpapieren verkrijgbaar zijn! belanghebbenden komen, ontstaan hun rechten dan wel verhoogde rechten op de dag waarop zij in een der groepen overgaan. Deze regeling geldt ook voor de legerluchtmacht. Het opmerkelijke er van is, dat voor de militairen van land- en legerluchtmacht op een zeer principieel punt wordt af geweken van de algemeen gelden de regeling voor particuliere werk nemers. Immers, het is zeer onlangs nog eens bevestigd, de regering heeft nadrukkelijk iedere aandrang om de loonsverhoging ook toe te passen op werknemers beneden de 23 jaar afgewezen. Van deze poli tiek nu wordt zeer duidelijk afge weken in het geval van de leden van land- en luchtmacht. Hier krijgen 22-jarigen een trac- tements-verhoging neerkomend op ruim 3% per maand en 21-jarigen een verhoging van ruim 1%% per maand. Bij nadere informatie bleek ons, dat deze betaling geheel geschiedt in overeenstemming met in voor bereiding zijnde wijzigingen van het Rijksambtenarenreglement. Voorts werd ons duidelijk, dat de regering die nog zeer onlangs persisteerde bij haar opvatting, dat particuliere werknemers, jonger dan 23 jaar geen loonsverhoging mogen ontvangen voor Rijks ambtenaren beneden de 23 wel een verhoging zal geven en wel 10% van het maandsalaris voor 22-jari- gen en 5% voor 21-jarigen per drie maanden. Het is een vooralsnog onver klaarbare afwijking van de alge mene lijn. Deze afwijking voor overheidspersoneel in aanmerking genomen zal de aandrang op de regering van de kant van de poli tieke partijen om althans voor ge huwden en voor gehuwden met kinderen beneden de 23 een rede lijke loonsverhoging toe te staan wel toenemen. Nog zeer onlangs heeft prof Romme daarop in Dc Volkskrant vast gepreludeerd. De man die ons moest helpen, was niet aanwezig en men verwees ons naar een garage Tussen de benzine- blikken en de autobanden zijn we aangetekendl Job had erg veel schik in het ge val en hij ging er gemoedelijk bij -zitten, op een stapel autobanden. Ik voelde me nogal nerveus; deze over gang van ons plechtige Holland naar al dit vreemde was wel zeer groot Toch kreeg ook ik er plezier in vooral omdat Job met een ken nis uit de garage grapjes stond te maken, terwijl een heer in de hoek op een soort toonbank onze papieren stond in te vullen. Plotseling riep de heer van de pa pieren: „Wilt u de belofte afleggen?" „Natuurlijk," zei Job. De monteurs in de garage onder braken even hun werk. En ik pre velde. een beetje bedremmeld. Job na: „I do". Job betaalde zeseneenhalve dol lar en stak de documenten in zijn zak; de „plechtigheid" was afge lopen Toen we weer op straat stonden stelde Job voor, twee blauwe over- alls te kopen om in te trouwen Ik i trok een lang gezicht, dacht in dit i land is niets me te vreemd. Maar het bleek een grapje te zijn: we zouden niet trouwen in een garage, dat ten minste niet. De dominee, met wie wij een af spraak wilden maken voor de trou werij. bleek een bijzonder vriende lijk man Hij keek al' onze papieren door en stelde voor. om ons maar ineens in de echt te verbinden Dat kan namelijk in Canada Maar daar- 1 voor voelden we niets: we wilden op Tweede Kerstdag trouwen. Ook goed. vond de dominee, ik wilde het u gemakkelijk maken; u had niet speciaal daarvoor terug be hoeven te komen. Nu. dat hadden Job en ik er best voor over. We zijn teruggegaan, op de 26ste December En het is een prachtige dag geworden In mijn vol gende brief meer erover. De hartelijke groeten van Ankie en Job Regering overweegt hetere bestrijding runder-t.b.c. HILVERSUM Dc regering zal waarschijnlijk in de komende zo mer een wetsontwerp indienen om een bedrag van 50 millioen gulden uit te trekken voor een grondige bestrijding van de TBC onder het rundvee. Het zou in dc bedoeling liggen door het besmette vee op te ruimen, In vijf jaar tiids de gehele veestapel zoveel mogelijk vrij van TBC te maken. Deze mededeling deed de heer J. J. Klaarenbeek. voorzitter van .Stad en lande" van Gooiland, in een bestuursvergadering van dit oude instituut van erfgooiers tij dens een debat over een doeltref fender bestriiding van TBC onder het rundvee.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5