DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Mr D. U. Stikker „economisch premier" van West-Europa President Truman geeft bevel tot aanmaak van waterstofbom Dooi maakt wegverkeer levensgevaarlijk Bidault opnieuw met de hakken over de sloot Den Haag is verheugd ondanks komende politieke legpuzzles C Duizend maal krachtiger dan de plutoniumbom lOe Jaargang, no. 27 Woensdag 1 Februari 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank. Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. PARIJS. Met algemene stemmen heelt de Raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking onze minister van Buitenlandse Zaken, de heer D. U. Stikker, ge kozen tot politiek bemiddelaar van de organisatie, waarvan zoals bekend de zestien MarshaU-landen deel uitmaken. Deze verkiezing maakt onze landgenoot op econo misch terrein tot de belangrijkste persoonlijkheid van West- Europa. Het zal zijn taak zijn om op het hoogste politieke niveau contact te onderhouden met de regeringen der Ver enigde Staten en de Europese MarshaU-landen ter oplossing van alle economische en ten dele ook politieke vraagstukken, die zich voordoen. In Den Haag is te meest bevoegder plaatse verzekerd, dat de heer Stikker tevens in ieder geval het minis terschap van Buitenlandse Zaken zal blijven uitoefenen. President Sukarno bekort zijn reis RANGOON. De activiteit van Westerling heeft president Sukarno genoodzaakt, zijn reis door de lan den van het Verre Oosten te be korten en naar Djakarta terug te •keren, aldus is van gezaghebbende zijde verklaard. Sukarno kwam gisteren, vergezeld van zijn vrouw, in Rangoon aan. waar hij de gast is van de Birmese regering. Aan vankelijk zou hij hier twee dagen doorbrengen, maar zijn plan is reeds heden te vertrekken. Volgens de Indonesische verte genwoordiger in Rangoon heeft Su karno nog niet besloten, of hij per vliegtuig rechtstreeks naar Indo nesië zal terugkeren of dat hij Singapore nog zal aandoen. Zo „en route" zal men minister Stikker in de komende tijd nog vele malen kunnen zien, want zijn nieuwe, hoge functie zal geen zittendezijn. Besprekingen in Washington en vele Europese i hoofdsteden zullen tot de belang rijkste werkzaamheden van Euro pa's economische premier" be horen. In verband met zijn mogelijke ver kiezing had minister Stikker gelegen heid tot beraad verzocht. Dit is in de afgelopen dagen gehouden en daarbij bleek, dat de Ministerraad de com binatie van beide functies goedkeur de Tevens heeft mr. Stikker zich er van verzekerd, dat men ook aan Belgische zijde instemde met zijn be noeming. Deze instemming was voor hem een conditio sine qua non. Door de nieuwe functie, welke de heer Stikker er bij krijgt, zal hij in de toekomst veel afwezig moeten zijn Wie dan zijn werkzaamheden zal overnemen, is nog niet zeker. Er zijn verschillende mogelijkheden. Er kan bijvoorbeeld een andere minis ter aangewezen worden. Er kan ook AMSTERDAM. De plotseling ingezette dooi heeft niet slechts een wreed einde gemaakt aan de ijspret. maar bovendien het verkeer op de weg levensgevaarlijk gemaakt en daardoor voor een groot deel lamge legd. Het ergst was het in dit opzieht in het Noorden en het Oosten des lands gesteld. Nog hedenmorgen stonden op de wegen van Friesland, Groningen. Drente cn Overijssel tientallen autobussen en honderden auto's werkeloos, omdat hun chauffeurs, die gisteren door de gladheid overvallen werden, het niet waagden, verder te rüdcn. Als gevolg daar van zijn ook vele reizigers gestrand. De hotels in plaatsen als Heeren veen. Assen. Meppel en Zwolle waren vannacht overbezet. Door groto oplettendheid van de wegverbruikers kwamen ernstige ongelukken niet voor. V IET NAM Ho Tsji Minh's positie NA Peiping heeft thans ook Mos kou de „democratische repu bliek Vietnam" erkend, dat wil zeg gen: niet het bew ind van Bao Dai, dat onlangs met zoveel plechtigheid als een bijna autonome rege ring is gevestigd, doch de „tegen regering" van Ho Tsji Minh, die nog altijd zowel tegen Bao Dai als l tegen de Fransen een verbitterde guerilla voert. Deze stap, genomen vrijwel op hetzelfde ogenblik, dat diplomatieke kringen te Londen te verstaan gaven, dat zowel Groot Brittanniè als de Verenigde Staten van plan zijn zeer binnenkort poli tieke betrekkingen aan te knopen met de regering van Bao Dai. kan men als een bewijs zien. dat dc ^oude oorlog in Zuidoost Azic niet minder hevig wordt gevoerd dan elders. In deze koude oorlog zijn Bao Dai en Ho Tsji Minh slechts In het pionnen, maar zoeklicht van zeer ongelijke J waarde, omdat iedereen in Viet nam weet. door wie Bao Dai op het politieke schaakbord is geplaatst, terwijl Ho Tsji Minh. dc revolution- nair, verschijnt als de exponent van het Vietnamese streven naar onaf hankelijkheid. Moskou heeft verklaard zijn be sluit te hebben genomen, omdat Ho Tsji Minh. „de overweldigende meerheid van de bevolking ach- tei zich zou hebben Het zou verkeerd zijn, dit zónder meer als bolsjewistische fraseologie te be schouwen. Nog geen 3'.- jaar gfeleden hebben de Fransen zelf op deze grond de toenmalige regering van Ho Tsji Minh er kend. Kort geleden heeft men te Parijs toegegeven, dat zijn aanhang zéér aanzienlijk is. Dat is juist de reden, dat de Fransen Bao Dai naar voren hebben geschoven. Zij schon ken aan zijn bewind vrijheden, die zij Ho Tsji Minh weigerden, in de hoop dat hun vertrouweling daar door een meerderheid zal krijgen. Of deze speculatie zal gelukken moet worden afgewacht. Voorlopig betekent Moskou's tegenzet een versterking van Ho Tsji Minh's po sitie. PARIJS. Na een „bestand" van 48 uur zijn hedenochtend op nieuw .verrassingsstakingen" be gonnen bij de dienst van de Parijse zelfstandige vervoersbedrijven. Veel wind g Weersverwachting geldig van 5 g Woensdagavond tot Donder- g g' dagavond Meest zwaar be- - g wolkt met nu en dan regen, g hier en daar wellicht vooraf- J 1 gegaan door sneeuw Geleide- - lijk toenemende en vooral in §f de kustprovincies tijdelijk g stormachtige wind. hoofdzake- g lijk tussen Zuid en Zuid-Oost. g Aanvankeliik temperaturen gp nabii het vriespunt; later weer rf stijging van temperatuur. V Honderden auto's zitten vast Het had weinig nut, dat van rijks- en gemeentewege overal zand gestrooid werd. Enige minuten later was dit toch weer met een iislaag bedekt, in het bijzonder in Friesland en Groningen, waar het gisterenavond weer vier graden vroor. Wielrijders en voetgangers maakten de vreemdste capriolen cn de automobilist, die het waagde te rijden, had ten minste de volle breedte van de weg nodig en ge raakte er in de meeste gevallen zelfs buiten. Doordat het autobusverkeer in vele delen van het land gestaakt was. deden de spoorwegen goede zaken, maar dit had grote vertra gingen ten gevolge. Zo vertrokken de treinen uit Meppel bijvoorbeeld gemiddeld twee uur na hun vast gestelde vertrektijd. Overigens moesten ook de spoorwegen wegens overlast door sneeuw en ijs een aantal treinen op de trajecten Am sterdamZandvoort, Haarlem IJmuiden. AmsterdamVelsen en Ui'geest— Alkmaar laten uitvallen. De Friese steden Heerenveen. Sneek Bolsward en Joure hadden er gisteren nog een ongemak bij, doordat zij urenlang geheel van stroom verstoken waren. Het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf kon de oorzaak van deze storing nog niet noemen. Zeker is echter, dat de duisternis het verkeer op de spie gelgladde wegen nog extra bemoei, lijkte. De geneeskundige diensten in de grote steden moesten gisteren vele malen uitrijden om assistentie te verlenen aan de slachtoffers van de gladheid. Ernstiger ongevallen dan been- en armbreuken deden zich echter niet voor. een minister zonder portefeuille be noemd worden en ten slotte kan een staatssecretaris optreden. Deskundige waarnemers in Den Haag zijn van oordeel, dat de be noeming van Spaak tot hoofd van de Organisatie van de Europese Economische Samenwerking, de O.E.E.S., reeds twijfelachtig was geworden op het ogenblik dat de zestien leden van de organisatie het idee hebben laten varen deze organisatie met een bovennationale top te bekronen. Aanvankelijk was dat wel het plan, doch bij de uit werking van deze idee stuitte men op voorlopig niet te doorbreken be zwaren, vooral ook bij de Britten. Toen men echter dit denkbeeld liet varen, werd min of meer automa tisch ook Spaak losgelaten, omdat men besefte, dat Spaak, die de man was geweest om als supra-nationa- le leider van de O.E.E.S. op te tre den, moeilijk in een functie met aanmerkelijk beperkter bevoegd heden kon worden teruggedrongen. Daarna ging het er om, om uit de zestien leden van de O.E.E.S., waarin Spaak geen zitting heeft, een primus inter pares aan te wij zen. Daarbij was het bijzonder moeilijk aan de Belgische verte genwoordiger vast te houden, om dat Van Zeeland reeds voorzitter van de consultatieve raad van de O.E.E.S. is. Dit heeft er toe geleid, dat Stikker ook al een Benelux- figuur werd aangezocht. In vol ledige harmonie met België, heeft minister Stikker en heeft de Ne derlandse regering aan dit verzoek tenslotte toegegeven. E nu het be sluit eenmaal is gevallen, valt niet te miskennen, dat men zich daar over in de regering en dit geldt met name ook voor de minister president, zeer gelukkig toont. (Zie verder pag. 4) Australiërs waarschuwen de R.I.S. SYDNEY. De Australische mi nister van Buitenlandse Zaken, Percy Claud Spender, heeft giste ren verklaard, dat zijn land onmid dellijk iedere eis van de Verenigde Staten van Indonesië op Australisch Nieuw-Guinea zal afwijzen De V.S. I. hebben noch om ethnolögische noch om andere redenen de gering ste aanspraak op Australisch Nieuw. Guinea, zo zei hij. Spenders verkla ring was een antwoord op een uit lating van Mohamed Yamin. William Morris Hughes, die in de eerste wereldoorlog als premier vocht voor het verkrijgen van het Australisch mandaat voor het Oos telijk deel van Nieuw-Guinea. noemde de eis „onnozele praat van kleine kinderen". Hij voegde er aan toe, dat .wij Nieuw-Guinea niet aan Indonesië of een ander land zullen geven cn wij moeten de In donesiërs mededelen, dat wij iedere poging om tussenbeide te komen als een vijandelijke daad beschouwen". Pandit Nehroe zal de R.I.S. bezoeken CALCUTTA De minister-pre sident van India. Pandit Nehroe, heeft een uitnodiging om een be zoek te brengen aan Indonesië aan vaard. Dit bezoek zal in het mid den van dit jaar doorgang vinden. President Sukarno nodigde Nehroe hiertoe uit tijdens zijn verblijf in India. Nee toch Heus Omdat leeuwen neutraler zijn dan mensen is de Scopusdie- rentuin te Jeruzalem tot neu trale zone verklaard. Maar om dat neutrale leeuwen ook eten, moeten de Israëli's dc ene week er voor zorgen en dc Transjor- daners dc andere week. Menu: 1 ezel per week. Uitgever te Leipzig van hand boek „Onze Letterkundigen" is gearresteerd, omdat jongste editie 2 namen ontbeerde, nl. Stalin en Wilhelm Picck (pre sident Oost-Duitsland). Had een inlegvelletje met Errata geen uitkomst kunnen bieden? Mickey Rooncy, filmmeneer zegt in jongste interview: „De vrouw z\j er van doordrongen, dat de man tot het sterke ge slacht behoort", cn „Als de vrouw slim is, behandelt zij de man als behorend tot het sterke geslacht". Hij is nog geen 30. Jyvaeskylae (Finland) houdt uitverkoop en werkt niet meer, want de wereld vergaat toch binnenkort. Velen hebben niets meer dan hun bed en lig gen nu maar af te wachten. Parijs boos op Moskou PARIJS. De Franse regering heeft aan de Russische ambassade te Parijs een nota doen overhandi gen, waarin zij protesteert tegen het Russische besluit, de opstandi ge beweging van Ho Tsji-Minh in Indo-China te erkennen. In de nota wordt verklaard, dat het Rus sische besluit de beginselen van het internationale recht schendt, daar de enige ordelijke Vietnamese re gering die van Bao Dai is. Het Sowjet-besluit om „de opstande lingenbeweging te erkennen zou het nog moeilijker maken om de vrede in het land te herstellen". De consequenties van de Russische daad tegen Frankrijk kunnen niet worden onderschat, aldus de nota. PARIJS. Dc regering van premier Bidault heeft gisteren In dc Nationale Vergadering bU vijf stemmingen over een vertrouwenskwes tie gekoppeld aan omstreden artikelen van het bcgrotingsontwerp de overwinning behaald. In gematigde Franse kringen Is men over dit resultaat ten zeerste verheugd, omdat de „derde macht" daarmede een van dc zwaarste hindemissen overwonnen heeft. Vier vertrouwensvota en een onbesliste stemming De vijf punten, waaraan de rege ring de vertrouwenskwestie had gekoppeld, zijn: 1. Verhoging van de productiebelasting met oen per cent; 2. Een nieuwe belasting op niet-uitgekeerdc winsten; 3. Een belasting op ondernemingen voor vervoer per weg; 4. Het totaal der uitgaven voor de civiele sector; 5. Het eindbedrag. Vier der punten werden met een kleine meerder heid aangenomen, doch punt 4 kreeg 293 stemmen voor en 293 tegen. De regering zag daarin ech ter geen reden tot aftreden. Voor de Nationale Vergadering tot de vyfde motie overging, deed Bidault een beroep op de Afge vaardigden om de regering niet in gevaar te brengen. „In een tijd, dat er roulerende stakingen zijn. is het niet wenselijk, dat de regeringen ook rouleren", zo zeidc hij. Hij wees er op, dat de val van de re gering geen oplossing zou beteke nen, daar haar opvolgers voor de zelfde problemen zouden komen te AMSTERDAM. Het eerste Amerika versterkt zijn Pacific-vloot WASHINGTON. Tegen Sep tember zal de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan uitgebreid zijn met zes torpedobootjagers, zo is officieel medegedeeld. Een van de zes, de „Carpenter", het laatste type van deze soort, wordt nu aan proeven onderworpen en zal in Juni voor de dienst gereed zijn. Volgens een program voor het staan. Dc regering zal haar uiter ste besi doen om zo veel mogelijk te bezuinigen, zo beloofde hij. vari de speciale K L M.-vliegtuigcn. versterken der vloot in de Stille die Nederlandse emigranten naar Canada zullen vervoeren, vertrekt 15 Februari a s. van Schiphol naar Montreal. De machines vliegen van Montreal via New .York naar Am sterdam terug. Oceaan zal de marine in deze wa teren m totaal over 50 torpedo bootjagers de beschikking krngen Twee vliegtuig-moederschepen en zes kruisers opereren thans inde Pacific. WAT VOOR WEER? Vorst is geheel verdreven De invloed ran de depressies op de oceaan dringt steeds verder in West-Europa door, zodat de vorst in de richting van Duitsland en Scandinavië wordt verdreven. In ons land vroor het vanmorgen al leen nog maar in 't uiterste noord oosten en de regen, die nu ook daar is doorgedrongen, geeft er tot uiterst gladde wegen aanleiding. Op de oceaan neemt de depressie- activiteit sterk toe. Een nieuwe, zeer diepe depress ie breidt zijn in vloed uit over de Britse eilanden cn de Golf van Blscaye. Deze sto ring zal morgen ook het weer in onze omgeving geheel beheersen. De wind zal aanvankelijk uit zui delijke richtingen waaitfn cn flink in kracht toenemen, vooral langs de kust. Ook het regengcbied, dat met dc depressie samenhangt, zal tot ons land doordringen. Aanvanke lijk kan de neerslag plaatselijk in de vorm van sneeuw vallen, maar later zal deze in regen overgaan. Daar het hogedrukgebied boven Scandinavië langzaam in betekenis gaat afnemen, zal de komende da gen het weer in ons land geheel onder invloed van de zachte oceaan lucht staan, zodat de vorst voorlo pig geheel uit deze omgeving is verdreven. Duitse industriëlen steunen neo-nazi's MüNCHEN Dr Wilhelm Hoeg- ner, sociaal-democraat en voorma lig Beiers premier, heeft in de commissie voor constitutionele zaken van het Beierse parlement, waarvan hij voorzitter is, ver- „Johan v. Oldenbarnevelt" öp de thuisreis DEN HAAG. Op 27 Januari Is uit Tandjong Priok het troepen schip Johan van Oldenbarnevelt" met 2440 passagiers vertrokken. Aan boord bevinden zich een de tachement der Kon. Marine, het le regiment Huzaren van Boreel, de 31e hulp verbandplaats afdeling, in dividuele militairen en zieken. Duitse vrachtboot bij Norderney gezonken DELFZIJL. Een Duitse vracht boot, de „Fidamus", die onderweg was van Wismar naar Antwerpen, is door een nog onbekende oorzaak, Dinsdagmiddag ten Noorden van het Duitse waddeneiland Norderney klaard, dat een aantal Beierse in-gczonken. De Britse sleepboot „Ru- dustriëlen opnieuw neo-nazi-groe pen in Beieren actief steunt. mania" redde acht leden van de nr>ÏD?*ielfr rnvrtfi wftiï? Hictri bemanning. Vier lijken van dren- Precies als onder Hitier, distri keiingcn werden geborgen door het Zweedse stoomschip „Soenskund". bueren neo-fascistische groepen zijn op deze lijsten ingetekend." De „Vaderlandse Unie", een ex treem-nationalistische rechtse groepering, is een der partijen, die geld ontvangen, zo zei Hoegner. „Minstens een echte nazi-generaal is onlangs lid geworden van de Vaderlandse Unie". Katdinr l Mindszenty zou weer te Boedapest zijn WENEN. Hoogst betrouwbare kerkelijke woordvoerders in Wenen verklaren dat kardinaal Mindszenty, na verscheiden weken in een zie kenhuis in het Tatra-gebergte in Oost-Slowakije te hebben doorge bracht, thans naar Boedapest is te ruggebracht. Kardinaal Mindszenty was naar Slowakije vervoerd omdat zijn ge zondheid zeer te wensen overliet. Volgens de woordvoerders lijdt hij aan schildklieraandoening. Praag stelt censuur op briefpost in PRAAG Van heden af moeten in Tsjechoslowakije alle brieven, postkaarten en andere post, be stemd voor het buitenland, door de afzender zelf aan het postkantoor worden afgegeven. Het adres en de naam van de afzender moeten op de enveloppe vermeld worden en deze moet zich bij het afleveren van zijn post legitimeren. Brieven voor het buitenland, welke op de gewone manier in de brievenbus worden gedeponeerd, zullen aan de afzender worden teruggestuurd. De huidige maatregel kent twee precedenten, achtereenvolgens in de eerste en tweede wereldoorlog. Onze verliezen ir Indonesië DEN HAAG De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen het volgende verlies in In- NEW YORK. Henrv Morgen- dnnesie 's gerapporteerd thau. voorntter van d-a United Je- K- p.: overleden 14 Januari 1950 wish Appeal, is uit Israel terugge- in bet militair hospitaal te Utrecht komen. Hij vertelde dat hij de om- tengevolge van een op 4 Augustus standigheden in de immigranten- 1949 in Indonesië bekomen ver kampen aldaar onbeschrijflijk slcch- wonding: korporaal J. P. Keyzers. ter heeft bevonden dan 15 maanden afkomstig uit Chaam (N.Br.) geleden. 1 K.N.I.L.: geen verliezen. „Kleine blokkade" van Berlijn werkt weer BERLIJN. De „kleine blokkade" van Berlijn is na Maandag bijna niet van kracht geweest te zijn, gisteren weer gaan werken als een langzame trechter. Slechts vijf vrachtwagens werden per uur door de Russische wachtposten te Helmstedt aan de grote autoweg naar Berlijn doorge laten. 's Ochtends om 9 uur stonden ongeveer 50 vrachtauto's te wach ten om hun reis naar Berlijn voort te zetten. Aanvankelijk gold de overdreven nauwkeurige controle ook voor het verkeer, dat uit Ber lijn kwam. Deze werd echter later opgeheven. Ook met het spoorwegverkeer is weer iets „loos". Volgens Max Kell- ner, vice-voorzittcr van de onder Russische controle staande spoor weg te Berlijn, zou hét gehele ver keer op de stadslijnen en op de routes der interzonale exprestreinen beïnvloed worden door sabotage daden. „Een herhaling van derge lijke incidenten (er zouden stukken kabel gestolen zijn) zou de bevoor rading van de gehele Bcrlijnsc be volking in gevaar kunnen brengen", aldus Kellner. Hij voegde er aan toe. dat met de reparatie reeds een begin is gemaakt, doch dat deze wel enige tijd zal vergen. Kellner stelde dc politie der Westelijke sectoren verantwoordelijk voor het incident. „De (onder Sowjet-con- trole staande) spoorwegpolitie kan onmogelijk elke kabel in de Wes telijke sectoren bewaken", aldus Kellner. WASHINGTON. President Truman heeft de Commissie voor Atoom energie gisteren instructie gegeven, zo spoedig mogelijk met de werk zaamheden ter vervaardiging van de waterstofbom te beginnen. De kos ten der productie van déze superbom, die duizend maal krachtiger zou zün dan de thans bekende atoombom, worden op 2 tot 4 milliard dollar ge schat. Sommige Amerikaanse natuurkundigen, onder wie dr Urey, de uit vinder van het zware water, dat waarschijnlijk ecn bestanddeel van de nieuwe bom zal zijn, geloven, dat ook Rusland zich bezig houdt met de productie van de waterstofbom en misschien op dit gebied reeds een kleine voorsprong op de Verenigde Staten heeft. kaanse plannen voor vrede en vei ligheid. De ontwikkeling van atoom- wapens moet worden voortgezet, al dus de president, „totdat er een be vredigend plan voor internationale controle op de atoomenergie is op gesteld." De kwestie, of de V. S. aan de productie van de bom moeten be ginnen. wordt reeds sedert vier maanden achter de schermen be sproken misschien langer. President Trumans besluit bete kent een nederlaag voor de groep van Amerikaanse geleerden, onder aanvoering van David Lilienthal, voorzitter van de Commissie voor Atoomenergie, die van oordeel is, Productiekosten 2 a 4 milliard President Truman zegt in zijn ver klaring. dat hij de commissie in structie geeft het werk met betrek king tot alle vormen van atoomwa pens. met inbegrip van de „zoge naamde waterstofbom of superbom" voort te zetten, wegens zijn verant woordelijkheid „om er zorg voor te dragen, dat ons land in staat is zich tegen iedere eventuele aanvaller te verdedigen." Hij voegt er aan toe, dat dit werk moet worden voortge zet op een grondslag, welke in overeenstemming is met de Ameri- dat de president alsnog een poging had moeten ondernemen om tot een vergelijk met Rusland te komen, al vorens het bevel tot productie van de superbom te geven. Hoe men. hierover in Westelijke regerings kringen denkt, kan misschien uit het volgende, uit Londen komende bericht blijken: Het Britse Ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren ver klaard. dat ecn rechtstreeks polsen door het Westen van Stalin, om tot een overeenkomst te geraken over de atoombom, op het ogenblik geen hoop op succes biedt In een brief aan de Britse Quakers, zegt het Foreign Office, dat een dergelijke stap waarschijnlijk meer kwaad dan goed zou doen. ..Het zou aanmati gend zijn te veronderstellen, dat persoonlijk contact, zelfs op het hoogste niveau, iets anders zou uit werken dan een overdreven hoop op vrede, die in het verleden reeds zo vaak en zo wreed teleurgesteld werd De brief van het ministerie was geschreven uit naam van Attlee, in antwoord op een memorandum van de „British Society of Friends" 'Quakers), waarin er bij Attlee op werd aangedrongen, te trachten een persoonlijk onderhoud van Stalin en Truman en andere westelijke staatshoofden te bewerkstelligen. DE OPPERBEVELHEBBER VAN DE WESTERSE UNIE, veldmaar schalk Montgomery, is van zijn hoofdkwartier in Fontainebleau per trein naar 't wintervacantie- oord Miirren in het Berner Ober land gereisd. Daar werd hij door de dorpsjeugd met bloemen, vlaggen en muziek van het sta tion gehaald. Veldmaarschalk Montgomery met een paar kin deren te Mürren. Militaire adviseurs uit V.S. naar Nederland DEN HAAG. Ten gevolge van de overeenkomst tussen de V. S. en Nederland voor wederzijdse defen sieve bijstand zullen beide landen over en wear personeel ontvangen om op de uitvoering van de over eenkomst toe te zien. In Nederland zal mr Sydney O'Donoghue. am bassaderaad en financieci medewer ker van de ambassadeur der V. S„ de leider van het Amerikaanse personeel zijn Ten behoeve van de technische adviseurs der V. S. wordt thans het gebouw Lange Voorhout 1 te Den Haag in gereedheid ge bracht. Daar zal rok mr O'Donog hue zijn kantoren hebben. De eerste groep adviseurs zal ongeveer 22 man sterk zijn. De meeste leden van deze groep worden over enige weken in ons land verwacht. Zij hebben tot taak de uitvoering van de overeenkomst zo vlot mogelijk te doen verlopen. Door hun aanwe zigheid in ons land wordt veel overbodig werk tussen Washington en Den Haag voorkomen. Petroleumprijzen vastgesteld DEN HAAG Dc Staatscourant van heden bevat een prijzenbe- schikking voor lichtpetroleum, in gaande 1 Februari. De door de regering vastgestelde maximum prijs voor petroleum, waarvoor lichtpetroleum. afgehaald bij win keliers, of thuis bezorgd door ven ters, ten hoogste mag worden te koop aangeboden, bedraagt: 1. In de gemeenten Amsterdam en Rotterdam (met uitzondering van Hoek van Holland) f 0.35 per 2 liter, 2. In de overige delen van de provincie Noord-Holland en Zuid- Holland (met inbegrip van Hoek van Holland en met uitzondering van de eilanden Goeree en Over- flakkee, Marken cn Texeli en in de provincie Utrecht i 0.18 per liter. 3. In de overige provincies en op de sub 2 genoemde eilanden f 0.37 per 2 liter. Bij levering van een oneven aantal liters mag het totaal bedrag naar boven op een cent worden afgerond. Zeventien sleepboten krijgen „Missouri" niet vlot NORFOLK BAY (Virginia) Zeventien sleepboten zijn er giste ren niet in geslaagd het slagschip Missouri vlot te krijgen. De Mis souri zit sedert 17 Januari muur vast op zandbanken. Twee uren lang hebben de zeventien sleep boten, geholpen door twee ber gingsschepen, uit alle macht aan de kabels getrokken, maar het slagschip kwam geen duimbreed van zijn plaats. De marine maakte later bekend, dal Donderdag een nieuwe poging zal worden onderno men. Dan valt de hoge vloed samen met volle maan.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1