Stads-autobusdienst blijft een particulier bedrijf 1949 Abonné's winnen nieuwe Abonné's Economische toestand in Amersfoort is goed Loop der bevolking in Noteert e even DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Soester „Zonneheuvel" wint van „Ons Genoegen' J r Elfstedentocht gaat niet door r~ iV. J 2 Woensdag 1 Februari 1950 Plan Bouma (Bussum) komt aan de orde in officieuze raadszitting De exploitatie van de stadsautobusdienst door de N.V, Nefkens is opnieuw in de raad ter sprake gekomen. Ditmaal naar aanleiding van een mededeling van B. en W. betreffende verlenging van de vergunning. In het algemeen was men het er wel over eens, dat de exploitatie reden tot tevredenheid geeft. Er blijven echter, vooral op het gebied van tarieven en trajecten, wensen. Een deel van de raad voelde voor een commissie van onderzoek naar de mogelijkheid van een gemeentelijke busdienst. Een motie in die zin, van de heren W vpn Apeldoorn, K. ter Burg (beiden CPN) en F. J. Swets (Arbeid), werd verworpen met 1911 stemmen. B. en W. verkregen dus de vrijheid om met de firma Nefkens onderhandelingen te openen over verlenging van de vergunning. ter. nog met een voorstel om vervroeg de periodieke verhogingen te verstrek ken In de raad was echter geen derde mar, bereid om de In die geest inge diende motie te ondersteunen. De verordening regelende het Kleu teronderwijs is van alle kanten bekeken door de heren dr. J B. Drewes en mr. P. A. G Ublnk Een reeks amendementen is het resultaat. B. en W. bleken be reid er een aan tal van over te nemen. Over één zaak kwam men echter niet tot overeenstemming die van de be voegdheid van de leerkrachten. B en W wensen in alle gevallen een bewijs van be kwaamheid -en stellen daarvoor een overgang van twee jaar. Mr. Ublnk zeide in zijn betoog. In antwoord op een uitlating van de voorzitter, dat deze zich schuldig maakte aan diploma-aanbid ding. Hij betoogde, dat er mensen zijn zonder bevoegdheid, die even goed zijn als gediplomeerden. Ten slotte kwam het amendement op artikel 9 in stemming. Het werd ver worpen met 23—7 stemmen PLAN-BOUMA De heer K. Coolen (K.V.P kwam bij het voorstel om een crediet te ver lenen voor de bouw van 162 woningen in het Soesterkwartiei door de Stich ting Centrale Woningzorg met bezwa ren Hij vond, dat B en W te weinig ruimte laten voor de particuliere bouw. j verenigingen. Voorts noemde hij het F. J. Swets Ontevredenheid over bou wtoewijzing De heer \V van Apeldoorn greoD oli zijn betoog terug naar oude notulen en memoreerde, dat ver voor de oorlog en in een raadsvergadering in 19J6 de •wens kenbaar was gemaakt om tot een gemeentelijk busbedrijf te geraken. Men is toen min of meer aldus de heer Van Apeldoorn, voor een voldongen feit ge steld namelijk het verlenen van een vergunning aan de Firma Nefkens. Spr. stelde voor een commissie van onderzoek te be noemen. De heer F. J. Swets vond. dat in de toelichting van B en W de critische noot ontbreekt. Hij wenste graag te welen welke ge meenten tot het verkrijgen van vergelijkend ma teriaal waren uit gekozen Hl) voelde voor hc'. voorstel van de heer Van Apcl- doorn. De heer J van Stek vroeg naar do sociale positie van het personeel »»n wenste verlaging van de tarieven op ^orte trajecten De heer F de Feber (V\D) uitte zijn waardering voor de exploitatie van de busdienst en vroeg verlenging van de vergunning. Wethouder C van Zwol (CHU) vond dat zijn voorgangers het goed hadden gezien om de exploitatie %-an de bus dienst in handen van particulieren te geven. Voor do gemeente zou deze bus dienst een verliespost betekenen omdat men niet de beschikking heeft over pen behoorlijk toegerust bedrijf De sociale positie vin het personeel is zeer gun stig. Spreker wees een commissie van onderzoek van de hand en gaf uitvoe rige Inlichtingen over het in andere ge meenten ingestelde onderzoek Later uitte de heer Jac. Alders (KVP) zich nog in gunstige zin voor verlenging van de vergunning. Do Voorzitter memoreerde, dat er met de firma Nefkens altijd ruim overleg Is geweest over allerlei zaken die de bus dienst betreffen. Een commissie \an on derzoek is niet nodig. Deze commissie zit hier achter de tafel, aldus dc voor zitter. Ook andere leden van de raad mengden zich nog in de discussie en ten slotte kwam dan de bewuste motte uit de bus, die voor een aantal leden aanleiding was om hun stem te motive ren. Dat deed ook wethouder J. Koop man (Arbeid), die het standpunt van B. en TV. delende, toch wel voor een commissie van onderzoek voelde. Van een onderzoek komt echter niets want dc motie werd verworpen. FILMAPPARATEN Tegen het voorstel om voor de scho len duurdere filmapparaten aan te schaffen dan men eerst van plan was, kwamen de raadsleden P J Hermans (KVP) en mevr. Van Biencma (VVDi in oppositie. De heer W. J A. Bartels (Arbeid) ontzenuwde de bc-zwaren en dus komen er betere toestellen, die minder kosten voor verduistering ver gen en een langere levensduur hebben. Het college bleek plooibaar bij »en discussie ontstaan over het tussentijds verhogen van de huur van schoolloka len in gebruik voor het kleuteronder wijs. De huurverhoging houdt verband met het verstrekken van een hogere subsidie, voor dit onderwijs De leden Van Apeldoorn en Swets be. toogden, dat men een contract niet een zijdig kan verbreken. Zo ernstig bleek de zaak niet te liggen en B. en W ble ken bereid om de huurverhoging uit te stellen tot September, de datum waarop het contract afloopt VRUCHTELOOS DEBAT Over de voorgenomen salarisverho ging van het gemeentepersoneel met 5 procent, een zaak waarover in de ge meenteraad eigenlijk geen discussie mo gelijk is. werd uitvoerig gesproken. De heer Jac. Alders (KVP) had bezwaren tegen het uitsluiten van kostwinners en gehuwden beneden de leeftijd van 23 jaar. De heren Ter Burg cn Van Apel doorn wezen op de prijsstijging, die Zij momenteel op 8V& To stellen. In wezen, aldus de heer Van Apeldoorn krijgen de mensen 3 pet. loonsverlaging. De heer B S. A. Al (Arbeid) zeide. dat men sprak over zaken die eigenlijk in de Tweede Kamer thuishoren, Wethouder Van Zwol noemde dit debat vruchte loos. Ten slotte kwamen de communis- GRAND THEATRE: „Pauline in ge vaar" leeft. 14 j. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen; 2.30, 6.45 en 9uur- Donderdag, 2 Febr. 2 30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER: ..Moederlied", leeft 14 j. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur.- Overige dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrij dag t.m. Maandag: ..Het Tijger meisje" en ..Sioux City Sue", leeft. 14 j. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Een monsterlijke Experiment" lft. 14 jr. Vrijdag en Zaterdag: 2 30, 6 45 en 9 uur Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagert: 2.30 en 8 uur. 1 Febr.: Amicitia. Scapino ballet. Dc- monstratie van de historische ont- 1 wikkeling van de danskunst Kindc. ren (en volwassenen) 13.30—15.15, 1 r voor leerlingen van middelbare, en U L O.-scholen 15.30 uur 1 Febr Markthal. P.T.T. Harmonie- concert, 7.30 uur. 2 Febr.Amicitia. Chr. Jeugdvereniging Immanuèl. Opvoering lekenspel ..Overwinnaar", 8 uur. 3 Febr Amicitia. Cabaretvoorstelling Bova 8 uur. 4 Febr K.A.B.-gebouw Feestavond Z U T. 4 Febr. Hotel Metropole Receptie HVC 45-jarig bestaan, 3—5 uur. 4 Febr Markthal Feestavond H.V.C.. 8 uur. 4 Febr Amicitia De Rivierenwijk Operette De Troubadour. 2.30 en 8 uur. 5 Febr.: Dansavond Ann en Bert Kam perman m.m.v. The Romancers o.l.v Gerard van Krevelen. Markthal 20 uur. 6 Febr.: Amicitia: K R.O. tournée, 8 uur. OPENBAKt L.fc.ESZ/1 AL - Uitlening I voor volwassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- cn Vrljdae- f avond van 7—9 uur. Uitlening voor kinderen. \Vocnsdag en Zaterdag- I middag van 2.304 30 uur Leeszaal dagelijks van 10—12 30 cn 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdag, avond van 7—10 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL - Wljers- straat 2. geopend van 10—1 uur cn 2 30—5.45 uur Maandag cn Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—1230 uur Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Dook Ever se In Amers foortsc Academie voor Beeldende Kun sten. Dagelijks geopend 10—5 uur en van 7—9 uur. Zondags van 2—5 uur. P. A. G. Ubink plan-Bouma te Bussum een primeur, die ook Amersfoort had kunnen hebben. Wij moeten meer naar normalisering cn standaardisering in de bouw, aldus dc heer Coolen. Het resultaat van de discussie tussen wethouder Koopman cn de heer Coolen was, dat er een officieuze raadsverga dering zal komen waarin het plan-Buu- ma zal worden besproken. Het raadslid de heer J. Vis (Arbeid) heeft in schriftelijke vragen aan liet college zijn ongerustheid geuit over het geringe bouwcontingcnt dat Amersfoort over 1950 is toegewezen. Hij achtte tie toewijzing van 207 woningen (waarvan montage-woningen) beslist onvol- de. Voorts drong hij aan op spoe dige bouw van een verzorgingshuis en een wijkgebouw. WONINGNOOD Er was voor wethouder J. Koopman aanleiding om Jn antwoord op deze vra gen nog eens nadrukkelijk te wijzen op de noodtoestand waarin Amersfoort zich ten aanzien van het huisvestingspro bleem bevindt. De toe wijzing voor 1950 is inderdaad zeer teleur stellend. Als daarin geen wijziging komt. dan is het niet uitge sloten, dat aan het eind van dit Jaar dc woningnood in Amers foort zal zijn toegeno men. B. en W. kunnen In deze gang van za ken niet berusten. Zij zullen er voortdurend voor IJveren om een groter contlgent voor 1950 te verkrijgen. De bouw van een verzorgingshuls zou een opluchting betekenen. Ged. Staten zul len daarin binnenkort een beslissing ne men. Over de bouw van een verenigings gebouw kan de raad binnenkort voor stellen tegemoet zien. Aan de bouw "an een badhuis gaat men dit jaar beginnen. Van de 45 agendapunten gingen er tal onder de hamer of werden na een korte discussie z.h.st. aangenomen. Al leen de heer Coolen wenste aangetekend te zien, dat hij tegen het aangaan is van een geldlening voor montagebouw er. tegen het voorstel van de bouw van 162 woningen door de Stichting Centrale Woningzorg. 1194. Na een paar da gen is Rob zover opge knapt, dat hij de zie kenboeg mag verlaten. En in de salon heeft bij genoeg gelegenheid om nog eens uitvoerig zijn belevenissen te vertel, len. De kapitein en de andere officieren kun nen het rare verhaal nog altijd niet geloven, maar Rob wijst hun op de kaart de plaats aan. waar het eiland moet liggen „We zijn er,met eens zo ver vandaan." zegt de kapitein; „we kunnen onze koers wel iets wijzigen en eens zien Of dat eiland werkelijk bestaat. Als dat verte doemt de vulkaan al op, de hobgste top I goed uit te kijken naar potvissen, de levende zo is..." Twee dagen later blijkt, dat Rob in-1 i. - derdaad de waarheid heeft gesproken: in de van het eiland. Rob waarschuwt de kapitein onderzeeboten van Lupardi. J. Koopman Rijwieldief in arrest Een los arbeider uit Raalte is in Woerden aangehouden, verdacht van verkoop van door hem in ver scheiden plaatsen gehuurde rijwie len. Op 17 Januari j.l. opereerde hij in Amersfoort en deed een ge huurde fiets van de hand. De man heeft bekend en vertoeft thans in het Huis van Bewaring te Zwolle. Bijdrage van industrie in Nederlandse export is zeer groot De economische toestand in Amersfoort in 1949 geeft reden tot tevreden heid, aldus burgemeester Molendijk in zijn jaarrede in de gemeenteraad. De industrie, waarvan vele Amersfoortse gezinnen afhankelijk zijn, kon zich in het algemeen over ^tijgende omzetten verheugen. De bijdrage van de Amersfoortse industrie in de Nederlandse export was in 1949 groter dan in enig jaar na de bevrijding. Was de export uit onze gemeente in de jaren 1946, 1947 en 1948 resp. 2 millloen, 6 millioen en 8 millioen gulden, in 1949 werd de 10 millioen gulden overschreden. De voedings- en genotmiddelen-industrie en de chemische industrie hadden het grootste aandeel in de expprt uit Amersfoort. Dat Amersfoort ook deel heeft in de industrialisatie van ons land bleek onder meer uit het besluit van de „N.V. J. J. Molenaar's automobielbedrijf om in onze gemeente 20.000 M2 industrieterrein aan te kopen voor de te bouwen Morrisfabriek en uit het feit, dat van Vollenhove's Borenfabriek, één der eerste Beneluxkinderen, dezer dagen op volle toeren gaat draaien. Grotere omzet bij winkelbedrijven Een andqre belangrijke aanwijzing voor de economische toestand geeft ons de omzet van de winkelbedrijven. Ook hier kan op grond van de cijfers van de eerste negen maanden cetj gunstig oordcel worden uitgesproken. In het al gemeen is een stijgende tendenz waar te nemen. Zeer sterk is dit het geval in de win kels voor vlees cn vleeswaren, textiel en schoenen en tabaksartikelen In Sep tember was er ln deze branches reeds een stijging van resp. 25. 20 en 18 ten opzichte van het eerste kwartaal 1949. Alleen de winkels voor zuivelproduc ten en woninginrichting vertoonden een daling in hun omzetcijfers. Als vervolgens wordt nagegaan hoe Burgemeester Molendijk het jaar 1949 voor de Amersfoortse ar beiders geweest is, zijn er twee aspec ten. die onze aandacht, vragen.: het loon cn de werkgelegenheid. Het gemiddelde loon van geschoolde arbeiders van 25 jaar en ouder is in de loop van het Jaar met enkele procentc-n gestegen. De vooroorlogse koopkracht is echter nog steeds niet bereikt. Voor de gemiddelde geschoolde arbeider was de koopkracht van het uurloon in September 1949 ge lijk aan de koopkracht van 90 To van het uurloon In September 1938. Dc werkgelegenheid is daarentegen veel gunstiger dan voor de oorlog. Wa ren er op 31 December 1938 36 werk lozen per 1000 inwoners (in 1935 waren er zelfs 40 per 1000), op 31 December 1949 waren er slechts 3 werklozen per 1000 Inwoners. Vergeleken met het be gin van het Jaar 1949 valt er evenwel een kleine stijging van het aantal werk lozen op te merken nl van 209 tot 260. De sluiting van het distributiekantoor Is aan deze toeneming niet vreemd. GUNSTIG BEELD De stijging van het aantal werklozen in Amersfoort is echter procentueel aanzienlijk lager dan in de provincie Utrecht en het rijk. Uitgedrukt in een percentage van de totale bevolking was de werkloosheid in Amersfoort in het derde kwartaal van 1949 36 lager dan in de provincie Utrecht en 28 lager dan in Nederland. Desondanks was er ln het afgelopen Jaar een vertrekoverschot van 156 per sonen, wat ln een groeiende gemeente als Amersfoort een abnormaal verschijn sel is. De verklaring hiervoor moet ge zocht worden in de woningnood. Van iedere 100 woningen zijn er 19. waarin twee of meer gezinnen samenwonen. Vergeleken met een jaar geleden is er slechts een kleine verbetering waar te nemen: per 1000 woningen 1 samenwo ning minder. Gezegd kan dus worden, dat de woningnood in Amersfoort on veranderd is gebleven, ondanks de toe neming van de woningvoorraad met 318 woningen tot 12.073 woningen. GROEI BELEMMERD Daar de stad door de woning nood In haar natuurlijke groei wordt belemmerd moge voorts blijken uit het feit. dat 243 gezinnen van be roepsmilitairen en 70 ..spoorweg- gezinnen" wachten op gelegenheid tot vestiging. Niettegenstaande het vertrekover- schot is volgens een voorlopige opgave van de afdeling bevolking het aantal Inwoners van Amersfoort met 632 per sonen gestegen tot 58,063. Daarnaast her bergt Amersfoort het grootste garnizoen van Nederland, nl. 4000 militairen. De stijging van het Inwonertal is een ge volg van het geboorte-overschot van 788 personen. Uit de gedetailleerde cijfers, welke verstrekt zijn valt te zien, dat onze nutsbedrijven gezond zijn; dc afgifte van gas. water en electriciteit ging resp. met 2.7 8.69 en 11.5 om hoog. Een wonde plek In de samenleving, waarop vorig Jaar moest worden gewe zen, nl. de openbare dronkenschap en het daarin besloten misbruik van sterke drank, bleek helaas ln 1949 nog ln on verminderde mate aanwezig, getuige 108 processen-verbaal. De vcrmakelijkhedenbelastlng bracht 172.578.— op tegen 186.302.— in het jaar 1948. Al met al Is 1949, voor de gemeente als geheel, een Jaar geweest, waarop met voldoening mag worden terug ge zien. Wielrijdster maakt lelijke val In een niet tot de openbare weg behorend zijstraatje van de Bloe- mendalsestraat is de twintigjarige mej. Van L. Dinsdagavond om streeks vijf uur: met haar fiets ge slipt. Zij kwam lelijk terecht en klaagde over pijn in haar rug. In het St. Elisabeths gasthuis, waar heen zij is vervoerd, constateerde men een wervelfractuur en een lichte hersenschudding. Het Soester Zonneheuvel I heeft zich Dinsdagavond, door een 6-2 overwinning op Ons Genoegen II uit Baarn bij de kopgroep in de eerste klasse libre aangemeld. Deze overwinning hebben de Soesters niet cadeau gekregen. In de eerste partij tussen Ane Stalen hoef en De Jong liep laatstge noemde, na een weifelend begin, in de 23ste beurt met een goed gespeelde serie van een cn twintig op zijn tegenstander uit. Daarme de had hij zijn achterstand inge haald en de leiding genomen (88- 73). De Jong bleef op toeren en scoorde achtereenvolgens zeven tien en twaalf caramboles. Na de 27ste beurt was de stand 88-122 in het voordeel van de Baarnse spe ler. Hij behoefde nog slechts acht caramboles en zijn tegenstander nog 42. Stalenhoef probeerde, er nog van te maken wat er van te maken was en met grote wils kracht en concentratie zette hij al les op alles, met als resultaat dat hij nog met de winst ging strij ken. De Jong struikelde in de 32ste beurt op zijn laatste carambole, waarna Stalenhoef de laatste veer tien scoorde. Met recht een partij uit het vuur gesleept. Ankersmit liet zien dat ook hij een bijzonder goede spelopvatting heeft. Na een aarzelend begin pas te hij zich goed aan het prima ma teriaal aan en nam een voor sprong. Toch bleef er volop span ning, want het wilde hem niet luk ken Dijkstra, die 35 caramboles voorgift kreeg, van zich af te schudden. Na een spannende eind strijd won Ankersmit tenslotte met gering verschil, waardoor de par tijen weer op gelijke voet (2-2) kwamen. Onrust had het moeilijk tegen Van Straten. Het spel van laatst genoemde, vrijwel alles over band, doet niet zo productief aan als het in werkelijkheid is. Wat Van Stra ten kan bereiken met zijn grote spel bleek uit de in de 28ste beurt gescoorde „negentien", waarmede hij op keurige wijze zyn partij be- A. Stalenhoef 130 130 32 15 4.06 De Jong 130 129 32 21 4.03 Hopstaken 130 130 36 15 3.61 Versteeg 130 113 36 22 3.13 Van Straten 130 130 28 19 4.64 Onrust 130 85 28 19 3.03 Dijkstra 95 90 40 13 2.25 Ankersmit 130 130 40 16 3.25 BILJARTUITSLAGEN Eerste klasse libre: Zonneheuvel IOns Genoe gen II 62 Vijfde klasse libre: D.O.S. II—K.O.T. II 6—2 Middelwijk ITheomien II 4—4 Zesde klasse libre: Metropole VMiddelwijk III 6—2 De drie teams van het Nij- kerkse Poedel hebben, in ver band met het staken van de busdiensten door gladheid, niet kunnen spelen. Een jaar geëist wegens motordiefstal Voor de Meervoudige Kamer van de Utrechtse Rechtbank stond Dins dag de 25-jarige slijper C. v. d. B. uit Amersfoort een goede bekende van de Justitie, terecht wegens dief stal van een motorrijwiel ten nadele van zekere H. D. Uit het verhoor bleek, dat de ver dachte op 5 November van het vorig jaar een, voor een café aan de Arn hemsestraat geparkeerd motorrij wiel had weggenomen Na er een maand op gereden te hebben, stalde hij het vehikel bij de rijwielher steller C. v. d. B.. waarbij hij liet doorschemeren de motor wel voor een zacht prijsje kwijt te willen. Met een bedrag van 200 zpu hij eventueel tevreden zijn; wat daar boven gemaakt werd. zou hij met de garagehouder delen. Ongeveer een maand later ver kocht laatstgenoemde de motor aan zekere Chr. v. d. P. te Koudekerke voor de som van 275. van welk bedrag de garagehouder 40 tou cheerde, terwijl v. d. B. de rest ont ving. Zowél de diefstal als de transac tie kwamen echter aan het licht met gevolg, dat zowel de dief als de garagehouder zich voor de Rechtbank moesten verantwoorden. Tegen de eigenlijke dader C. v. d. B eiste de Officier van Justitie één jaar gevangenisstraf met aftrek en tegen de garagehouder wegens he ling acht maanden. De Rechtbank zal 14 Februari a.s. vonnis wijzen. De loop der bevolking te Amersfoort over het jaar 1949 geeft het vol gende beeld te zien: Bevolking op 1 Januari 1949 M. V Totaal Geboren 611 617 1228 Overleden 223 217 440 M. 27.971 V.- 29.460 Totaal 57 431 +388 1.632 1.652 400 1.694 1.8.30 Geboorteoverschot Gevestigd Vertrokken Vestigingsoverschot Totale vermeerdering Bevolking op 31 December 1949 Aantal huwelijken 443 Waarvan kerkelijk ingezegend 227 Aantal echtscheidingen 32 788 3.326 3482 368 +.264 632 28 339 29 724 sloot. Onrust was blijkbaar geïnti mideerd door het spel van zijn te genstander want hij bleef onder zijn kunnen spelen en verloor met groot verschil. Ook Hopstaken bleek het band- spel goed te beheersen. In zijn partij, waarin goede en slechte beurten elkaar snel afwisselden, scoorde hij enkele mooie series, re soluut en zuiver gespeeld, welke beslissend bleken te zijn Vooral in de eindspurt was hij er even uit, doch Versteeg, die ook uit het goe de hout gesneden is, profiteerde hiervan niet, waardoor ook deze partij de winst voor Zonneheuvel opleverde. Schaatswedstrijden voor 't garnizoen Hoewel 't weer Maandag geen dooi deed verwachten, bleek de vele moeite, die de baanvegers van de A.IJ.V. zich getroost hadden ver geefs: sneeuwval op Dinsdagmor gen. Om de wedstrijden voor mili tairen toch te laten doorgaan, sta ken deze laatsten zelf de handen uit de mouwen en maakten de baan zo goed en zo kwaad als 't ging, schoon. Er werd gereden over 3 afstanden nl: 160 m., 400 m en 2800 m. Wegens technische moeilijkheden konden niet de gebruikelijke afstanden wor den aangehouden. De tijden waren matig, door 't stroeve, niet glijdende ijs en door de straffe Z. O. wind. De wedstrijden werden met me dewerking van de A.IJ.V. georga niseerd ,door de sportcommissie van 't garnizoen o.l.v. kapt. v. Zwol. On der de toeschouwers namen we waar. Overste Ceuvel van de Huza ren van Boreel. Uit de 70 deelnemers traden als winnaars naar voren: 160 M. 1. v. Haasteren (depót Pio niers) 2. v. Male (le dep. infant.) 2800 M. 1. Dullaert (le inf. de pót) (6 min. 37,1 sec.) 2. Verwey (le inf. depót) 7 min. 14.5 sec. 400 M. 1. Dullaert (le inf depót) 48.2 sec. 2. v. Agteren (depót pant serwagens) 51 2 sec. Handenarbeid, factor van betekenis bij 't onderwijs De Vereniging voor Handenar beid gaat voort met het propageren van haar ideeen. Mej. M. H. Bakker heeft in een recente bijeenkomst van deze vereniging aangetoond, dat ook met weinig middelen op iedere school handenarbeid is in te voeren. Zij deed dit op overtuigen de wijze aan de hand van een grote collectie kinderwerk. Haar inleiding boeide de in „Monopole" aanwezigen zeer. De avond werd zeer leerzaam door de vele practi- sche voorbeelden en de tips die zij saf- Mej, Bakker werd ingeleid door de heer M. W. Kruiskamp, die te vens de heer M. A. C. Lindeman, inspecteur van het L.O. in de in spectie Amersfoort het woord ver leende. Deze schetste de ontwikke ling van de handenarbeidsgedachte en de waarde van het vak in het algemeen. Hij noemde o.m. de be zwaren. die vooral op financieel gebied liggen. In de pauze werd een expositie bezichtigd van handenarbeidwerk afkomstig van verscheidene Amers. foortse scholen. Er ontstond over het geexposeerde werk een leven dige gedachtenwisseling. Ons Genoegen-teams spelen tegen elkaar De wedstrijdleider van het dis trict „Eemland" besloot zo snel mo gelijk de twee wedstrijden van Ons Genoegen I contra II te laten spe len. Het eerste treffen heeft plaats gevonden en werd een eclatante 80 overwinning voor het tweede team Van de tweede ontmoeting resteert nog slechts een partij. De stand hiervan is op dit moment 4 2 in het voordeel van het eerste. Hedenavond zal dit team. dat te elfder ure in de eerste klasse libre werd ingedeeld, tegen het Amers foortse Metropole I spelen. Deze wedstrijd is van groot belang voor het verdere verloop van de com petitie omdat de Amersfoorters er zeer goed voorstaan en Ons Genoe gen I als een kwade tegenstander beschouwd mag worden. Burgerlijke Stand 31 Januari 1950 Geboren: Everarda Maria, d v J W Tijmensen en E Wouters. Gerrit, z v J de Gans en C Die- kerhof. Jan z v J de Gans en C Diekerhof. Adrianus Cornelis Pe trus, z v A A Kuijer en K G v d Burgwal Pieter, z v P Schafer en D Kaball. Piet Hein, z v A A Bun- nik en T M Beijer. Getrouwd: J R Pennington de Jongh en F J Sanders. Overleden: Jacoba Gouw, 83 jr. wed v A J Collet. Reinigingsdienst strijdt tegen de gladheid Dinsdagmiddag eaten zelfs de mannen van de reinigingsdienst met de handen in het haar. Zand strooien hielp niet meer, want na een paar seconden lag er op het zand al weer een dikke ijs laag. Toch lukte het hun de ver keerswegen, waar zij druk in de weer waren met sneeuwschop pen, en de Langestraat Dinsdag morgen vroeg al sneeuwvrij te maken. Zij hebben in ploegen gewerkt tot half twaalf 's nachts en zagen kans op één dag 300 kubieke meter zand en een gro te hoeveelheid zout te strooien. Twintig ploegen van ieder zes arbeiders zijn in touw geweest en het was nodig, ivant het was buitengewoon glad. Gevolg: ve le ongevallen, maar op een uit zondering na waren die niet ernstig. De meeste mensen waagden zich niet op de fiets of in de auto en bleven zo veel mo gelijk thuis. Het busverkeer on dervond van de gladheid ernsti ge hinder. De jeugd daarentegen had er plezier in. In verschei dene stratenzoals de Eem- en de Groningerstraat, lag zo'n dik ke ijslaag op het wegdek dat men er schaatste! Gevonden voorwerpen Als gevonden voorwerpen zijn van 26 t/m 31 Jan. aangegeven: Muntbiljet van 2.50; grijze wan tjes met rode kruisjes; paar tri cot gele beige handschoenen; bruin kinderwantje; bos sleutels; rechter kinderwant, wit met rode stre pen; paar wanten; blauw gebreid zadeldek; twee paar kinderschaat- sen; zilver medaillon; paar blauwe wanten; paar blauw witte wanten; paar gele wanten; paar donker grijze wanten, licht blauw gebor duurd; blauw kinderwantje; lede ren handschoen met kap (1); glas met goud of double rand van da mespolshorloge; paar bruine glan ce dameshandschoenen; vulpen (merk Veneka); huissleutel; grijs poesje; rekenboek; sleutel; bruine actetas; muntbiljet van 2.50; licht bruine handschoen: werkbroek en sloof (wit); sleutel van actetas; kinderwant groen met grijs; kin derwant blauw met rood en groen; grijze want; vulpen, groen, stiftpen zonder dop; broche; zwarte wol len want; centuur, blauw; bruin gebreide handschoen; bruin lede ren portemonnaie inh. 4 centen; bruin lederen herenhandschoen (1.); paar schaatsen, Nooitgedacht; blauw gebreide sjaal; jonge boxer; paar kinderschaatsen. Leusden Jacht op vos in de Treek In de Treek is Zaterdag een vos gesignaleerd. Een vijftal jagers onder leiding van de heer F. uit Leusden, maakte zich des middags op om Reintje te vangen. Na enige uren gelukte het de jagers om de vos te omsingelen. De heer F. legde het dier neer. „De Toekomst" wint Voor de competitie van de S.G.B. speelde „Toekomst" uit Leusden een thuiswedstrijd tegen „Ons Belang" uit Amersfoort. Van de tien borden won Toekomst er zes, terwijl twee partijen door arbitrage werden be- slist. De eindstanden luiden: W. Ver- vingen een. fraai fotoalbum. LEEUWARDEN. Naar wij ver- nemen zal de elfstedentocht Zater- dag niet doorgaan. Dit besluit is gisteravond genomen op de verga dering van de Elfstedentochtcom missie. Het dooit op het ogenblik ln Friesland 4 graden. Verzetsster Oost-Azië voor Wim Kan AMSTERDAM. H M. de Konin. gin heeft aan de leider van het ABC-cabaret, Wim Kan, toegekend de „Verzetsster Oost-Azië 1942 1945" ingesteld bij Kon. Besluit van 26 October 1948 „wegens zijn verdiensten voor zijn lotgenoten m de Japanse krijgsgevangenkampen in Birma en Siam". loop—G. Teunis 1—0; T. v. RaaiJ- A. Leisveld 10; G. v. Buren—S. Jansma 10; C. v. BurenT. Wes terhout te—(bij arbitrage); G. v LeeuwenJ. Arlar tete: (idem door arbitrage)G. Buddingh—H. C. v. Raaij 1—0; C. Veenendaal—C. Poot 10; H. v. RaaijH. Mooiman 10; R. Zandbergen—C. op de Braun te—te; J J. C. SchramJ. v. Wijk te-te. Spreekuur burgemeester De burgemeester van Leusden houdt niet Vrijdag 3 Febr. a.s. maar Donderdag 2 Februari op de gewone uren spreekuur. Soest Jaarfeest Olympia Met een avond van schetsjes, voordrachten, zang en muziek heeft de gymnastiekvereniging Olympia haar jaarfeest gevierd in het gebouw „Eltheto". De voorzit ter de heer C. Tak opende op ge bruikelijke wijze. Hij gaf een kor te uiteenzetting van het gelezen bijbelwoord. Sportieve prestatie Een sportieve prestatie was on getwijfeld de onderneming van de leden van de Soester Politie Sport Vereniging t.w. de heren C. van Es, W. den Hartog, T v d Meulen, G Pasman, M de Wolf en C. van Wijngaarden om van Pur- merend uit op de schaats naar Marken te rijden. Het is een zware tocht geworden. De start geschied de om tien uur en omstreeks half een bereikte men Marken..Na eni ge rust bereikte men via Volen- dam en Edam omstreeks drie uur Purmerend. Concerten van PVO Het ligt in de bedoeling van de Soester Harmonie „P.V.O." een tweetal muziekavonden te organi seren, een culturele op 4 Februari in het St. Jozefgebouw en een muziek- en toneelavond op 18 Fe bruari in Eemland. Welkom thuis De afdeling Soest van de Band Nederland-Indonesië. bereidde voor 32 uit de tropen teruggekeer de militairen een feestavond in De Viersprong. De voorzitter, de heer Joh. Kraaijenhagen sprak een woord van welkom en de avond werd verder gevuld met muziek, liedjes enz. Alle militairen ont- De ene dienst is de andere waard. Gaarne schenken wij U voor Uw kind een exemplaar van het prachtige, nieuwe Ketelbinkieboekje, als U ons een kleine dienst bewijst. Er is een stijgende belangstelling voor het „DAGBLAD VOOR AMERSFOORT". Ook U zult dit voor ons verheu gende feit in Uw kring van familieleden en kennissen hebben opgemerkt. Misschien is in deze kring nog iemand, die wel interesse heeft voor ons blad, maar nog geen abonné is. Geeft U ons zijn of haar adres, wij zullen dan ons blad een week op proef zenden. Mocht het ons gelukken op het door U opgegeven adres een abonnement te plaatsen, dan ontvangt U. als vier weken abonnementsgeld zijn voldaan, voor Uw kind geheel gratis het nieuwe kleurige boekje ..Ketelbinkie voetbalt weer", of naar keuze een van de zo juist verschenen boekjes van Kapitein Rob Voor de door U te nemen moeite onze dank. Naam van de procf-abonné Adres: Plaats: Opgegeven door Adres Plaats Eventueel gewenst boek De bon ingevuld opzenden aan de abonnementenafdeling van het „DAGBLAD VOOR AMERSFOORT'. Snouckaertlaan 7. Amersfoort Tegen opgave van meer adressen bestaat geen bezwaar

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2