Mor gen eten wij Vis GLASTRA bellen H. van Galen Last door velen hartelijk gehuldigd Noteert y even „Scapino" dwingt bij jong en oud bewondering af even Geslaagde uitvoering van PTT-Harmonie „A'foort" „Metropole" handhaaft zich in kopgroep Belgisch volksreferendum is misschien van de baan 2 Donderdag 2 Februari 19; Jubilaris krijgt zilveren legpenning van Kamer van Koophandel Veertig jaren geleden, op 1 Februari van het Jaar 1910 vestigde de heer H. van Galen Last zich als kolenhandelaar in Amersfoort. Hij was een onbekende man met een jonge zaak, maar hij had groot vertrouwen in zichzelf en in de toekomst. De geschiedenis bewijst, dat het een gerecht vaardigd vertrouwen is geweest, want de zaak is blijven groeien en een hecht bedrijf geworden. Commissaris der koningin biedt gelukwensen aan De heer Van Galen Last werd van een onbekende, jonge zakenman een algemeen geacht burger van Amers foort, die zich niet alleen onderscheid de als bedrijfsorga- nisator, maar ook cp ander gebied Vele jaren was hij wethouder van A'foort en sinds kort is hij Gedepu teerde van de pro vincie Utrecht. Hij is voorzitter van de Kamer v. Koop handel en leider van de Nederland se detailhandelaren in brandstoffen. Het was dus geen wonder, dat de receptie, die Woensdagmiddag in „Monopole" werd gehouden, zo ge weldig druk bezocht werd, dat men niet eens meer kan schatten hocvelen er geweest zijn Er is weinig gesproken op die receptie, maar ontelbaar velen heb ben de heer Van Galen Last en de leden van diens gezin de hand ge schud. enkele hartelijke woorden ge zegd en cadeaux overhandigd. Er was eigenlijk maar een rede. H. v Galen Last De heer J. H. van Lonckhuyzen hield die namens de Amersfoort- se en Utrechtse Kamer v. Koop handel. waarvoor de heer Van Galen Last zoveel organisatorisch belangrijk werk verricht. Het i was ook niet toevallig, dat vele vertegenwoordigers van bei de kamers o a mr F. C. A. Eenhorst de heer Van Lonck huyzen vergezelden De jubilaris werd onderscheiden met de zil veren legpenning van de K. v. K. Uit de tegenwoordige ambtskring van de jubilaris waren de commis- asris van de Koningin in de provin cie Utrecht, de heer M A. Remalda en de Gedeputeerden de heren mr B. Agter en Diepenhorst gekomen om hem geluk te wensen. Het Amers foortse gemeentebestuur was in zijn geheel aanwezig. Voorts vele raads leden en oud-raadsleden zoals de Personeel Boerenleenbank viert feest Dinsdagavond 31 Januari was het volledige personeel en het bestuur van de Coöperatieve Boerenleen bank en Handelsver., in de serre van de Schans samengekomen, om nog eens het 40-jarig bestaan van die vereniging te gedenken. De voorzitter, jhr. W. H. de Beau fort, dankte allen, die hadden mee gewerkt ojn de feesten, welke in September 1949 gevierd werden, te doen slagen Aan de heer L. J. van Leusen, die 22 jaar voorzitter is geweest, van de Raad van Beheer en zich met het oog op zijn leeftijd niet herkiesbaar had gesteld, werd een prachtige stoel aangeboden, de ad ministrateur, de heer A. J. Koudijs ontving een schilderij, een haven gezicht van Rotterdam voorstellend, de heer K. van Laar, hoofd der La gere Landbouwschool kreeg een motor aan zijn rijwiel. De heer J. Morren, die de coöperatie meer dan 40 jaren bijzonder trouw gediend heeft, ontving een nieuw rijwiel, benevens zijn vergroot portret in lijst. Aan alle leden van het personeel werd een enveloppe met inhoud aangeboden, terwijl zij daarbij de mededeling ontvingen, dat zij van de foto's, die gemaakt zijn van de reis naar België er twee konden uitzoeken. Zij zouden die dan later vergroot en ingelijst ontvangen. Vervolgens gaf de administrateur een kort overzicht van de belang rijkste gebeurtenissen, welke de toestand van de Coöperatie hadden beïnvloed. Bij de oprichting in 1909 telde de vereniging 28 leden, in 1949 meer dan 600. Het spaargeld bedroeg in 1909 f 38.200 en in 1949 f 3.676.000. In het oprichtingsjaar was er 'n handelsomzet van f 70.000 en in 1949 van f 55.000.000. Tot slot werden enige films ver toond, die door het fotohuis Weers te Amersfoort waren samengesteld. GRAND THEATRE: ..Pauline in ge vaar" leeft. 14 j. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2 30, 6.45 en Quur. Donderdag, 2 Febr. 2.30, 6 45 cn 9 uur. CITY THEATER: „Moederlied", leeft 14 j. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrij dag t.m. Maandag: „Het Tijger meisje" en ..Sioux City Sue", leeft. 14 j. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Een monsterlijke Experiment" lft. 14 jr. Vrijdag en Zaterdag: 230. 6 45 en 9 uur. Zondag; 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2,30 en 8 uur. 2 Febr.: Amicltin Chr. Jeugdvereniging Immanuel. Opvoering lekenspel .Overwinnaar". 8 uur. 3 Febr.: Amlcitia. Cabaretvoorstelling Bova. 8 uur. 4 Febr.. K.A B.-gebouw Feestavond Z.U.T 4 Febr. Hotel Metropole. Receptie HVC 45-jarlg bestaan, .85 uur. 4 Febr-- Markthal Feestavond HVC., 8 uur. 4 Febr.: Amlcitia. De Rivierenwijk Operette De Troubadour, 2.30 en 8 uur. 5 Febr Dansavond Ann en Bert Kam perman m.m.v. The Romancers o.l v. Gerard van Krevelen, Markthal 20 uur. 6 Febr.: Amlcitia: K.R.O. tournée, 8 uur. OPENBARE LEESZAAL - Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u.: bovendien Dinsdag- en Vrijdae- avond van 7—9 uur. Uitlening voor kinderen: Woensdag cn Zaterdag middag van 2.301 30 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12.30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdag, avond van 710 uur. R K OPENRARE LEESZAAL Wljors- straat 2. geopend van 10—1 uur en 2.305.45 uur. Maandag cn Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12 30 uur. Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Dook Everse ln Amers. foortse Academie voor Beeldende Kun sten. Dagelijks geopend 10—5 uur en van 7—9 uur. Zondags van 2—5 uur. heren J. Koelewijn, J. Steinebach, W. van Gent. J. Wiellnga, J. van Stek en mej. G. R. Stienstra. Dan waren er tal van gemeente-ambtenaren, o.a. de heren D. Zuiderhoek en S. D. F. Schaling, resp. stadsarchitect en adj. dir. gemeentewerken. De heer G. Goorhuis kwam namens de Amersfoortse politie, de heer J. Spoel namens het Sportfondsenbad, ds Steenbeck en ds Hadders namens de Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente, de heer Fons namens het zie kenhuis „De Lichtenberg" en de heer J. van de Pol namens de Vakgroep Detailhandelaren in Brandstoffen. Dan waren er nog vertegenwoordi gers van de Vakgroep Groothandela ren, van de Bond en van de Federatie van Nederlandse Brandstoffenhande- laren en niet te vergeten vele Amers foortse kolenhandelaren. Het moet voor de jubilaris huiten- gewoon prettig zUn geweest, dat ook de oud-burgemeester van Amersfoort, mr. J. C. Graaf van Randwijck met wie hU als wethouder zo lang heeft samengewerkt, ter receptie kwam. Rallye-rijders terug uit Monte Carlo De Amersfoortse artsen H. C. Heideman en E. N. van de Berch, die deelgenomen hebben aan de rallye, zijn Woensdagavond uit Monte Carlo in Amersfoort terug gekomen. Dr v. d. Berch heeft de rallye niet uitgereden. In de la. t- ste etappe brak een achterveer v in zijn auto en daardoor werd hij uit geschakeld. Dr. Heideman daarentegen heeft een uitstekende prestatie geleverd. Hij kwam onmiddllijk na Galsoni- des Monte Carlo binnen, maar leg de de remproef op een verkeerde plaats af. Dit kostte hem zoveel strafpunten dat hij geen kans meer had op een der eerste plaatsen. Toch eindigde dr. Heideman, die voor het eerst meereed, als vijfde Nederlander. Beide heren zijn van plan vol gend jaar weer aan de rallye deel te nemen. Brandweer blijft altijd paraat De brandweer heeft het in 1949 gelukkig iets minder druk gehad dan in 1948. Vorig jaar rukten de mannen 117 maal uit en 130 maal in 1948, voor 1947 was dit cijfer zelfs 178 Er waren acht uitslaande bran den, 20 binnenbranden. 24 schoor steenbranden, 17 builenbranden. 40 bos- en heidebranden, 4 andere branden. 2 huplverleningen en 2 maal was 't loos-alarm. De totaal verzekerde waarde de> bij de brand betrokken objecten be droeg 6.900.962.in 1947, 1.908 235.— in 1948 en 2 595.735.— in 1949. Het bedrag der schade was resp. 37.882.—, 44.475.— cn 22.535, dat is resp 0.67, 0.77 en 0 39 aan schadebedrag per inwoner. de Belangrijk minder jeugddelicten Het preventieve werk van kinderpolitie te Amersfoort is ongetwijfeld niet vreemd aan. dat het aantal jeugddelicten belangrijk is teruggelopen. Deze verbetering dateert al van 1947 af. Toen no teerde men 49 gevallen. 41 in 1948 en. let wel, 14 in 1949. Een bewijs ook. dat wij. wat dit kwaad be treft, uit de misère van de na-oor- logse jaren komen. Timmerman besmeurt plaaggeest Het is niet prettig telkens ge plaagd te worden door dezelfde mensen als men serieus met een of ander werk bezig is en dus be hoeft het niemand te verwonde ren, dat de dertigjarige timmerman li. V het op een gegeven moment moede werd toen een stel jongens hem telkens hinderden bij het carbolineren van vloeren. Maar in zijn drift ging hij toch te ver toen hij op zekere dag een der plaaggeesten, zekere J S beet pakte en hem een scheut carbnni- leum over zijn jas goot. Gevolg ernstige beschadiging van het dus behandelde kledingstuk. De vader van de jongen diende dan ook een aanklacht in bij de Justitie wegens beschadiging, zo dat de timmerman zich Woensdag voor de Utrechtse Politierechter moest verantwoorden Deze nam het hem zeer kwalijk, dat hij verzuimd had de aange richte schade te vergoeden en ver oordeelde hem tot f 10 boete, met bevel tevens aan de getroffen par tij een schadeloosstelling van f 25 te betalen. Cijfers over huwen, scheiden en geboorten Uit de door het Gemeentebestuur over de bevolking van Amersfoort verstrekte cijfers blijkt, dat 430 huwelijken in 1939 werden geslo ten. In 1945 was dit cijfer 388, 715 in 1946, 538 in 1947, 419 in 1948 en 443 in 1949. Het aantal echtschei dingen was in die jaren resp. 9, 18, 57, 46, 47 en 32. Het aantal ge boorten bedroeg resp. 898. 1196, 1627, 1574. 1316 en 1228. Ds. Gosses beroepen De predikant der Doopsgezinde Gemeente te Amersfoort, ds. S. Gosses Gzn. heeft een beroep ont vangen naar Almelo. Ds. Gosses neemt dit beroep ernstig in overwe ging. De Scapino-balletgroep dwingt bij jong en oud bewondering af. Men proeft uit het optreden, van dit uit sluitend voor de jeugd werkend ge zelschap, de veranwooró-3 artistieke leiding van Hans Snoek en Abr. van der vies. Hier geen goedkoop ge baar van mensen die ook eens aan choreographie willen doen. Neen. dit is cultureel werk van de eerste or de: het breken van de oude sleur van „ccn programma om te gieren van het lachen". Dat de jeugd ook danskunst waardeert bleek Woens dagmiddag wel uit de spontane re actie tijdens de voorstellingen van „Scapino" in Amicitia". Ook wij volgden met grote aan dacht het dansspel „De kast van de oude Chinees". Het wordt met veel gratie gebracht. Soms lijkt de mise en scène wat te ingewikkeld voor de jeugdige toeschouwers, maar altijd opnieuw bekoort toch dit spel van kleur en rhythmc. Verrassend was A. Buning als Mah-Yong de dochter van koning Ming-Tau (Jean Rebel! die expressieve danskunst te zien gaf. Ook Fou-li (Greet Donker) als de oude Chinees was goed in haar creatie van deze bedachtzame oude man. Er waren trouwens veel op merkelijke prestaties, te veel om ze te noemen. Wij vragen ons af of het dansspel aan waarde zou verliezen als de verteller (Bert van Oosterum) nu eens niet zijn verhaaltje zou doen. De jeugd beschouwt het wel licht knders. Wij menen echter, dat „Scapino" wel ov-er voldoende beel dend vermogen beschikt om ook zon der verhaaltje te zeggen wat op 't hart ligt. Van ,.De wijze boer" is zeer ge noten. Dit grappige Hongaarse sprookje van Zoltcin Forrai leent zich wel bij uitstek voor een speels en uiterst rhythmisch ballet. Jenni- Ruil van nylonkousen ging niet door Toen de 22-jarige woonwagen bewoner P. S. te Amersfoort op een dag in November naar Am sterdam was getrokken om zich daar een costuum aan te schaffen, kwam hij van een lelijke kermis thuis. De man beschikte n.l. niet over contanten, maar wel over negen paar nylons cn deze meende hij op het Waterlooplein best tegen een nieuw pak te kunnen inruilen. Helaas viel hij daar in handen van een paar Amsterdamse re chercheurs die hem naar de her komst van zijn ruilartikel vroegen Dat kon of wilde hij de heren speurders niet vertellen, in alle geval kon hij een factuur van een bona-fide leverancier overleg gen, waaruit de rechercheurs con cludeerden dat een en ander niet van zuivere herkomst was. De kousen werden in beslag ge nomen en proces-verbaal volgde Het slot van het avontuur speelde Woensdag voor de Utrechtse Po litierechter, waar de woonwagen bewoner wegens overtreding van het Besluit Regeling In- en Uit voer tot -f 10 boete, subs, vijf da gen hechtenis werd veroordeeld, met verbeurdverklaring van de naar alle waarschijnlijkheid uit België gesmokkelde nylons. fer Rod-ers blonk uit als Juliska de boerendochter. De costuums van Ruth Hellmer zijn bekoorlijk en het kapwerk van Michels perfect. Voor de jeugd van de middelbare scholieren is iets van het program ma afgeweken doch dit kwam ck opvoedkundige waarde van deze balletmiddag ten goede. Amersfoort I kan gelijk spelen Voor de le klasse Stlchts Goolsche Schaakbond speelde net eerste tiental van schaakgenootschap „Amersfoort" Woensdagavond, zijn vijfde competitie wedstrijd ln Utrecht tegen Utr. Chr. Schaakclub I. Tot nu toe neeft „Amers foort" nog geen enkel winstpuntje kun nen behalen doch de mogelijkheid be staat dat tegen U.C.S. het resultaat een gelijk spel wordt. Huisman. Udlng en eerste bordspeler L. J. de Vries, kon den niet van de partij zijn doch mevr. Heemskerk was weer beschikbaar. Ds C. J. van Royen speelde nu aan bord 1 tegen C. J. Janssen. De partij werd af gebroken in een iets gunstiger stelling voor eerstgenoemde. De arbiters zullen moeten beslissen. Aan bord 2 verloor P. L. Latour van E. Bulten. Aan bord 3 en 4 werden W. F. de Vries—mevr. F. Heemskerk en V. VliegJ. Bijl even eens afgebroken. Ook hier staan de „Amersfoort" spelers er vrij goed voor. Aan bord 5 kwam J. Koren—H. F. Jong man niet tot een beslissing terwijl L. Asperslag na zeer goede resultaten ln voorgaande wedstrijden ditmaal het loodje moest leggen tegen W. J. v. d. Heiden. De vier invallers waren L. Hou- baer. P. C. NulJten, J. Ober en A. Hol lander jr. Laatstgenoemde verraste vriend en vijand door zijn party tegen K, Brokking aan 'bord 10 remise te hou den. Hollander ls nl. uit het derde tien tal. L. Houbaer won van H. de Vries tecwyi J. W. Borgcrs—P. C. Nuytcn en A de Kogel—J Ober. resp. bord 8 en 9. werden afgebroken. Hieruit biykt wel dat er verwoed gestreden en ingewik kelde situaties aan de diverse borden ontstonden In totaal dienen dus zes partyen door arbiters te worden beslist, De voorlopige stand is ll6*voor de Utrechters. „Amersfoort" speelde aan de oneven borden met zwart. Amersfoort III blijft wfnnen Het derde tiental van „Amersfoort" dat twee Jaar geleden uit de derde klas se S.G.S. degradeerde bewyst dit jaar wel duldeiyk dat zy te sterk zijn voor de vierde klasse Gisteravond werd H S G 6 aan de zegekar gebonden. De Hilversummers boden weinig tegenstand en gingen met 8—2 ten onder. Slechts Scheyer aan het tiende bord verloor ter wijl van Dommelen cn Buurlage er ge helde remise partyen van maakten. Hier speelde „Amersfoort" aan de oneven borden met wit. De uitslagen zyn: van bord 1 t.m 10: A Rljnders—H. R. Ooi- gaard Snijders 10. H. v. d. Berg Sr. P. W. Groen 10. J. MosterdA. Ver donk 1—0. D. C. Helderman—W. Kool man 1—0. F J. RckkéH. N. Rcyalt 10. L. van Dommelen—P. Kroon L. Buurlage—Chr. van Velsen S. Feersma-Hoekstra—H. de Mug 10, J. E. Prins—P Brouwer 10, A. Scheyer— J. Veldsnyder 0—1. Totaal 8—2. Tenslotte de vierde klasse H waar Amersfoort V gisteravond in Monopole een overwinning boekte tegen De Dom 7 Dit tiental had enige versterking ge kregen en won met 5V6—14Vj. Overigens de eerste puntjes die zij in de wacht slepen De Dom verscheen met negen spelers. De uitslagen zyn: D. J. Nyssen M. Oliekan 1—0. G. H. D v. Blerk— G. J. v d. Hoven 10. G. Hudlg—niet opgek. 1—0. W. A. van de Wetering— H. M. P. Spierenburg G. van DijkhuizenJ. van Veen 01. J, Esscher A. H. Th. Scheepmaker 1—0, A. HooyerM. de Kruyk 10. M Nleuborg Jr.D. Steensma 0—1 A. J. M Jocker J W. Groen O-l. J. C. de Bakker—Th. Rynsoever 01. .Amersfoort" speelde aan de even borden met wit. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1195. In de weken, die er zijn verlopen sinds de ontsnapping van Rob heeft Lupardi niet stil gezeten. Hij wil koste wat het kost. de aan vallen op de atoomfa brieken voltooien, maar eerst wil hij zich ver der wijden aan de stu die van de subtractie der aardstralen. De stand van de aarde ten opzichte van de zon is nu 't gunstigst voor dit onderzoek en Lupardi is druk in de weer Toon doet zijn dagelijks routinewerk en hij is o.m. met de bewaking belast. Hij moet daarvoor elk uur de zee In I haar vloot van vangschepen ontdekt, die 't I de omtrek verkennen en zo is hij degene, die eiland naderen Hij ziet ook, dat een sloep van op zekere ochtend de„Willem Barendsz" en I het grootste schip wordt gestreken, waarin één man heeft plaats genomen. Toon maakt onmiddellijk alarm. Advertentie (I.M.) Telefoon 4092 Utrechtsestraat 40 Middelburg komt naar Amersfoort Het staat vrijwel vast, dat de ste den-ontmoeting Amersfoort—Mid delburg dit jaar wel zal doorgaan. De data zijn gesteld op 15 en 16 Juli. Het betreft het tweede bezoek, dat sportlui uit Middelburg zullen brengen aan onze stad. Er komen hoogstwaarschijnlijk voetballers, zwemmers, handballers, hockeyteams, korfballers en gym nasten, terwijl de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat ook nog beoefe naars van andere takken van sport naar Amersfoort komen. Drang naar vermaak wordt minder De Amersfoorters houden van gezellig uitgaan. Dat leren ons de cijfers over het voor vermaak be stede bedrag in de jaren 1939 en 1945-1949. In 1939 is besteed f 200.352,-. f 528 812.- in 1945 -7 mnd.), f 1.030.241.- in 1946, f 861.939.- in 1947, f 818.146.- in 1948 en f 731.675.- in 1949. Er is dus een opmerkelijke teruggang. De opbrengst aan vermakelijk heidsbelasting was in die jaren resp. f 37.183, f 88.704, f 180.484. f 147.988, f 186.302 en f 172.578. Van dit laatste cijfer kwam f 120.584.- uit de opbrengst van film- en andere voorstellingen uit gaande van bioscopen. Verkeersongevallen nemen niet toe Het aantal verkeersongevallen met dodelijke afloop bleef in Amers foort voor de jaren 1947, 1948 en 1949 stabiel op zeven. Verkeerson gevallen, waarbij de slachtoffers zwaar lichamelijk letsel opliepen waren er 44 in 1947, 61 in 1948 en 60 in 1949. Hoewel men geneigd is te veronderstellen, dat het aantal ernstige verkeers-ongevallen toe neemt, blijkt toch uit deze cijfers het tegendeel. Openbare dronkenschap loopt iets terug Herhaaldelijk is er in het poli tierapport sprake van gevallen van openbare dronkenschap. Dit euvel neemt ernstige vormen Toch is er een geringe verbetering. In 1948 noteerde men 119 gevallen, dat wa ren er 63 meer dan in 1947. Voor 1949 is dit cijfer 108. Een geringe, maar verblijdende teruggang. Automarkt AMERSFOORT, 1 Februari 1950. De aanvoer op de wckeiykse automarkt be droeg 161 motorvoertuigen. Op de Hooglandseweg is een kip gevonden met een afgesne den hals'. Het dier draagt een licht gele kippenring om een der poten. Wie is de eigenaar? De Markthal was geheel bezet. Veluwe". Waarschijnlijk geïnspi- toen de PTT-Harmonie „Amers- j reerd door deze dag schreef de di- foort" daar Woensdagavond voor rigent het werk en hij wist daarin haar leden, donateurs en introdu- een treffende sfeer te leggen. Het cées een concert gaf. De voorzitter, de heer H. van de Hoogen. begroet te in zijn openingswoord de ere voorzitter. de heer J. Kroes; de heer G. van Delden. die de lande lijke organisatie van PTT. ontspan ningsverenigingen vertegenwoor digde; vertegenwoordigers van zus terverenigingen en de directeur, de heer J. R. van der Glas. Met het concert, dat de PTT Harmonie voor de pauze gaf. behaalden dirigent en musici veel succes. Het corps breidde zich aanzienlijk uit en de dirigent kan zich thans verheugen in de aanwezigheid van voldoende muzikanten. De prestaties van het ensemble gingen zeer vooruit, mede dank zij de directeur, de heer J. R. van der Glas. Er is een goed even wicht in het orkest ontstaan. Met voldoening hebben wij naar het concert geluisterd. Het team work is beter geworden, terwijl wij over de individuele prestaties slechts een lofliike waardering kunnen uitspreken. Het meest wer den wii getroffen door de tubasolo van de heer H. Admiraal. Hii bracht een aantal variaties op een thema van L. Langlois ten gehore, in het programma aangeduid als ..Grand air Varié". De muzikale opbouw van het werk leent zich uitstekend voor soli en begeleiding door het orkest. De geraffineerde compositie plaatst de muzikant voor talloze moeilijkheden, maai de solist wist deze welhaast feil loos te overwjnnen. Voortreffelijk was zijn adembeheersing en „toon- afwerking". Een perfecte uitvoering kreeg ook de fantasie Pastorale van J. R. van der Glas „Een zonnige dag op de Interscholair tournooi Voor het interscholair tournooi worden Zaterdagmiddag in het AMVJ-gebouw aan het Achter Davidshof de laatste ronden voor schaken en dammen gespeeld. In het zelfde gebouw is er 's avonds een müziék- en declamatie-bijeen komst. Op 11 Februari worden 's mid dags de Volley-ball-wedstrijden gespeeld. De voorronde valt op 9 Februari 's avonds in het gymna sium. Op 18 Februari is er 's middags bridgen en 's avonds is er een slot bijeenkomst met prijsuitreiking (wisselbeker). Goed jubileumboek van HVC Ter gelegenheid van haar negende lustrum gaf de Amersfoortse Voet balvereniging HVC een jubileum boek uit. In de loop der jaren zijn er al meer verschenen, maar dit boek steekt in zijn typografische en redac tionele verzorging de andere uitga ven naar de kroon. Burgemeester H. Molendijk schrijft in dit jubileum boek o.m. „zestien elftallen, waarvan er vijf in de jeugdklasse kampioen werden, dat belooft wat voor de toe komst." De toekomst, daar is eigen lijk de inhoud van dit boek op ge richt. Dat is een goed teken bij een jubileum. Even terugblikken en dan met volle kracht vooruit naar de eerste klasse. Er is gebruik gemaakt van goede foto's, grappige tekeningen van Max Keuris, en een voortreffelijke na bootsing van „De Bezem", een vroe ger door HVC uitgegeven satiriek blad, volmaken het geheel. Overwinning op Ons Genoegen I Het Amersfoortse Metropole heeft zich, door een Woensdagavond in Baarn behaalde 6-2 overwinning op Ons Genoegen I, in de kopgroep kunnen handhaven. In deze ontmoeting bleek duide lijk dat het eerste team van Ons Genoegen dat enkele sterke libre- spelers heeft, in deze competitie weliswaar als een kwade tegen stander is te beschouwen, doch geen toonaangevende rol in de eer ste klasse libre zal spelen. De han dicap die deze spelers moeten ge ven is zeer groot en wanneer, zo als dit o.a. met Metropole het ge val was, de tegenstanders wat op dreef zijn, is de winstkans voor de Baarnse spelers niet groot. In de eerste partij, die uitge sproken slecht was, speeld en De Jong en Eggelmeijer tegen elkaar. Beiden waren invallers, voor resp. Van de Burg en Engelhard. De Jong was ae minst slechte en maakte zijn partij van 145 caram boles in de 54ste beurt uit. Dit was de enige Baarnse overwinning. De tweede partij, tussen Van der Nat en Veldman gaf zeer goed spel te zien, vooral van de Amersfoor- ter. Na vier beurten had hij een voorsprong (4-35) die bijzonder be langrijk was. omdat Van der Nat 260 caramboles moet maken tegen Veldman de helft. In fraai klein spel noteerde Van der Nat in de vijfde en zesde beurt twee mooie series, nl. 33 en 56. De verwach ting dat hij goed door zou gaan werd niet beantwoord. Veldman, die kennelijk gestimuleerd werd door het mooie spel van zijn te genstander bleef goed volhouden. Drie series, 16, 16 en 25, gaven hem volle winstkansen, die hij be nutte. Na negentien beurten was de partij in zijn voordeel beëin digd. Eggelmeijer was in zijn tweede partij, tegen de Vries, aanmerke lijk beter. Met enkele series boven de tien liep hij een achterstand in. De Vries kwam niet op dreef en verloor dan ook na 33 beurten. Inmiddels voltrok op het andere biljart Wery het vonnis over Rebel. De Amersfoorter speelde vrij constant en benutte voortref felijk de kansen die Rebel .hem gaf. Van der Nat Veldman De Vliet Eggelmeij ei- De Jong Eggelmeijer A. Rebel Wery Sr. 260 111 19 56 5.84 130 130 19 27 6.82 150 125 33 23 3.78 115 115 33 16 3.48 145 145 54 13 2.68 130 78 54 9 1.44 95 88 46 10 1.91 115 115 46 8 2.50 r~ BILJARTUITSLAGEN De uitslagen van de gisteravond voor de competitie van het district Eemland gespeelde blljartwedstry- den zyn als volgt: Eerste klasse Llbre Ons Genoegen I—Metropole I 26 Poedel I—Gouden Ploeg II 6—2 Derde klasse Llbre O.D.L. II—K O T. I 7—1 Zesde klasse Llbre Leusderkwartler IV—Poedel III v .J bijzonder fraaie arrangement waar borgde de gave vertolking. De „vrolijke" noot in het pro gramma werd gevormd door de uitvoering van een paraphrase op „Mijn grootvaders klok" van P. J. Wiest. Grappige muzikale ontdek kingen en variaties maakten de vertolking tot een verrassing. Heel mooi klonk ook de stemmige ..Bruidsvaart van Doornroosje" van Max Rhode in een fraai arrange ment van A. Dreissen. Goed op dreef was het orkest in de ouver ture „Joyeuse" van Kélér Bela. Het overladen programma was he laas oorzaak van een minder suc cesvolle uitvoering van het Non nenkoor van Casanova. Al met al een uitstekend concert, dat de tal- riike aanwezigen veel voldoening zal hebben gegeven. Na de pauze trad de Cabaretclub van de PTT voor het voetlicht. In vlotte stiil werd een cabaret-revue opgevoerd, die bii de aanwezigen nofal in de smaak viel. Bij Helmstedt wachten de auto's weer BERLIJN. Bij de Russische controlepost in Helmstedt stonden gisteren weer meer dan 100 zware vrachtwagens te wachten om door gelaten te worden naar Bérlijn. Het onderzoek van elke vrachtwa gen door de Russische wachtposten en de Oostduitse politie nam ge middeld 15 minuten in beslag. Naar de met Russische vergun ning verschijnende „Berliner Zei- lung am Abend" meldt, is gisteren in Berlijn een spoorwegongeluk ge beurd, waarbij zes personen wer den gewond. Men vermoedt, dat sabotage aan de signalen is gepleegd. „Als de Westberlijnse politie zich onbe kwaam blijft tonen de schuldigen op te sporen, zal de bevolking zich met anderë middelen tegen dié mis dadigers moeten beschermen", al dus het blad. Schoolvoetbaltournooi op 11,12 en 14 April Het traditionele schoolvoel^. tournooi zal ook dit jaar weer Amersfoort worden georganise^. en wel op Dinsdag 11, Woensdag en Vrijdag 14 April. De terreict- waarop zal .vorden gespeeld, zulle nog nader worden bekend gemaaï. De eindstrijden van deze tor nooien welke ook in Utrecht, Hi- versum. Zeist en Wijk bij Duurst;c>[ woiden gehouden, zullen in UtTech plaats hebben. ONEERLIJKE ARBEIDER De 23-jarige Van N., werkzaar op een fabriek hier ter stede, u aangehouden, verdacht van dief stal van zilverdraad. Bij een hui: zoeking kwam veel meer voor d; dag. Zo bleek de man zich gereed schap, een transformator en bene- digdheden voor electrische doel einden te hebben toegeëigend Vaal N. is opgesloten. BURGERLIJKE STAND 1 Februari Geboren: Johannes Josephus. z. v. J.I J. Verstay en J v. d Bor Rita Cornell Anna Margaretha. d. v. H. G. A. LoS mann en E. R. M. Windt Jan. z. H.' v Berkum en C. ,W. de Bakker. Getrouwd' G C. van Dijk en G. B;;. ble C. F. van Wessel en G J. Hek T. den Ouden en A. M. Vissers. W. Ty. gelaven en J. v. d Braak. Overleden: Aaltje van Duinkerken.;: jaar, geh. met W. Strijker. Maria Her. drika Pijpers, 61 jaar. gehuwd met V v. Zullen. Hendrlka Mooy, 74 jr. geh. m. A. Vastenburg. Johanna Geertruidi van Empelen, 62 Jr.. geh. m. J. Dorlanl Peter Johannes va« Duren, 70 Jr., ongel Russen willen proces tegen Japanse Keizer WASHINGTON De Sowjet- Russische ambassadeur te Was hington, Panjoesjkin, heeft bekend gemaakt, dat hij de V.S. heeft voorgesteld nog een aantal Japan ners, onder wie de keizer, als oor logsmisdadigers te bei echten. Na een bezoek van zeven minu ten aan Acheson te hebben ge bracht, verklaarde Panjoesjkin, dat zijn voorstel w.as vervat in een nota, waarin ook détails voorkwa- jnen over het onlangs in Rusland gevoerde proces tegen 12 Japanse bacteriologen, die een bacteriolo gische oorlog tegen de Sowjet- Unie hadden voorbereid. BRUSSEL. In het debat ln het Belgische Huls van Afgevaardigden is gisteren iets gebeurd, dat misschien tot gevolg zal hebben, dat het volksreferendum, dat de gemoederen zozeer in beroering heeft gebracht, geen doorgang vindt. In zijn rede van Dinsdag in het Huis had Spaak verklaard, nog twee andere oplossingen in plaats van het volksreferen- dum te zien. Gisteren nu vroeg premier Eyskens aan Spaak, of het hem ernst met deze verklaring was geweest en of hij zich in deze kwestie alsnog met de regering in verbinding zou willen stellen. Na een bevesti gend antwoord van de socialistische leider, is een commissie gevormd, bestaande uit de heren Eyskens, Carton de Wiart, minister zonder portefeuille, Deveze, minister van Landsverdediging, Spaak en Buset, voorzitter van de Belgische socialistische partU. Deze commissie zal na nagaan, In hoeverre nog een andere oplossing dan de volksraadpleging mogelijk is. Overigens bracht het debat van gisteren nog een verrassing. In ant woord op een vraag van de liberale Afgevaardigde Gaston van de Wie- Ie, of de regering de gemalin van koning Leopold als koningin der Belgen beschouwde, las de minis ter van Justitie, Albert Lilar, een tot dusverre onbekend gebleven, door de koning op 6 December 1941, de dag van zijn huwelijk met Lilian Baels, getekend document voor. Daarin verklaart de koning, dat „zijn gemalin afstand heeft ge daan van de titel en de rang van koningin." Van regeringszijde werd aan deze verklaring toegevoegd, dat het niet aan het huidige, door de prins-regent benoemde kabinet kon zijn, in een dergelijk probleem een beslissing te nemen. Dat zou moe ten worden overgelaten aan een regering, benoemd door de koning, nadat deze zijn constitutionele taak Rusland weigert Franse nota te aanvaarden PARIJS. Rusland heeft giste ren de Franse protest-nota in zake de Russische erkenning van het re giem van Ho Tsji Minh in Frans- Indochina verworpen. De Russische ambassadeur, Alexander Bogomo- low, zond de Franse nota met zijn groeten aan het Franse Ministerie van Buitenlandse Zaken terug en verklaarde, dat „de regering van de U.S.S.R het niet mogelijk acht een dergelijke nota te aanvaarden." De Franse nota, die Dinsdag avond aan Bogomolow overge maakt werd, bevatte een in scherpe woorden gestelde waarschuwing, dat de erkenning door Rusland van het regiem van Ho Tsji Minh, op ernstige wijze de betrekkingen tus sen Frankrijk en Rusland kon be nadelen". Lunterse kermis trok honderden bezoekers LUNTEREN. Honderden boe ren, van heinde en ver, trotseerden Dindsdag de felle sneeuwjacht en de gladde wagen, om aanwezig te zijn op de „Lunterse kermis", zoals de grote voorjaarshoutverkoping sinds jaar en dag in de volksmond bekend staat. Ofschoon d-a kwaliteit van het aangeboden hout zeer matig was la gen de bestede prijzen toch plm 30?c 194^er ^3n dC ^outverkoping in weer zou hebben opgenomen. De zitting werd verdaagd op ver. zoek van Spaak, die meende, dat de Afgevaardigden voldoende tijd moest worden gelaten, om deze ver klaring te bestuderen. Goederentrein grijpt melkauto Chauffeur hoogsternstig gewond TRICHT. Gistermorgen om elf uur is de vrachtauto van de melk fabriek te Trlcht (Betuwe) gegrepen door een goederentrein, die uit de richting Gorinchem kwam. De wa gen Is vrijwel geheel verpletterd, de 55-jarige chauffeur J. M. de Bruin uit Buren is in hoogsternstige toe stand naar het ziekenhuis te Tiel. vervoerd. Het ongeluk gebeurd-a op de onbe waakte overweg in de spoorlijn Dordrecht—Nijmegen. Men ver moedt, dat gladheid de oorzaak is. Het zicht is bij deze overweg goed. De Bruin heeft, zo neemt men aan, de trein moeten zien naderen, maar waarschijnlijk heeft hij niet meer tijdig kunnen remmen. De locomo tief greep de wagen recht in de flank en sleutde hem ongeveer hon derd meter mee. Naar wij nader vernemen is het slachtoffer in de middaguren aan zijn verwondingen overleden. Nederlands jacht in Ostende vastgehouden BRUSSEL. De haven van Os tende werd de laatste tijd enige ke ren aangedaan door het Nederland se jacht Patricia, toebehorend aan de Nederlander Thomas van de Neut. Toen de politie de papieren kwam controleren, bleek zich aan boord een verstekeling te bevinden, die als naam van der Meulen op gaf. De politie had geen vertrou wen in zijn verklaringen en toen de man nader aan de tand werd ge voeld, bekende hij Thomas Siersma te heten. Hij is 26 jaar en van Ne derlandse afkomst. Het bleek dat hij lid is geweest van de Duitse S S.. Enige Nederlanders, die, naar de politie vermoedt voornemens waren naar Argentinië uit te wijken, zijn eveneens aangehouden en ter be schikking gesteld van de procureur van de koning te Brugge. Het jacht is aan de ketting gelegd.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2