Jfc W/BERT Herman Kruyder en Tijdgenoten in Eindhovens museum PBO en ondernemingsraad hebben verschillende werkingssfeer Burgerlijke uitzonderingstoestand wettelijk vastgelegd Moh. Rum komt vol goede moed naar ons land Ir Huygen in cassatie ■ifestü/ Verhoogde waakzaamheid gaat eraan vooraf Vergiftigd... of alleen maar borrel te veel op? Onverwachte overheidsstraf voor tandheelkundigen Tentoonstelling waaruit peil van Nederlands huidige kunst blijkt Donderdag 2 Februari 1950 A.R. en C.H. stellen, hiertegenover: souvereiniteit in eigen kring (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het lUkt nogal duidelijk, waarom voor het regelen van de Instelling in werkingssfeer van de ondernemingsraden een afzonderlijk wetsontwerp is ingediend. Minister Joekes drukte het gisteren in de Tweede Kamer zo uit: de taak van de ondernemingsraad is van huishoude lijke aard, terwijl de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, waaraan A.R. en C.H. de ondernemingsraden willen koppelen, zich op een veel breder terrein beweegt. Men kan het ook zo zeggen, dat de ondernemingsraad aieh In zijn werking bepaalt tot de eigen onderneming en geen bevoegd heden verkrUgt om daarbuiten te treden, terwijl de P.B.O.-organen publiek rechtelijk van aard zijn en over verordenende bevoegdheid op economisch terrein zullen beschikken. Waar dit probleem eigenlijk zo eenvoudig ligt, zou het standpunt van de protestants-christelijke partijen verwondering kunnen baren, ware het niet, dat zij beide wetsontwerpen bezien van het standpunt van de sou vereiniteit in eigen kring. Volgens dfcze opvatting dient de P.BO. uit het bedrijfsleven zelf organisch te odtstaan cn is de taak der overheid beperkt tot stimuleren en reguleren. Nu geldt zowel voor de P.B.O als voor de ondernemingsraden, dat zij uit de zelfstandige organisaties van het bedrijfsleven volgens deze opvat ting moeten ontstaan. Zij moeten beide gedragen worden door de be wuste wil van het bedrijfsleven en liM.n dus, uit deze gezichthoek De- keken in dezelfde sfeer. Vandaar ook de motie-Stapelkamp om de onder nemingsraden onder te brengen in de wet op de P.B.O, ofschoon zij, wat hun werkingssfeer betreft, vrij ver niteenliggen. Verondersteld, dat deze motie zou worden aangenomen dan zou dit be tekenen, dat de wet op de onderne mingsraden zou moeten worden inge trokken cn een gewijzigde wet op de P.B.O. ingediend, waarin de onder nemingsraden zouden zijn opgeno men. Dat dit een grote vertraging zou betekenen is duidelijk, terwijl dan bovendien nog een extra vertragend element wordt ingevoerd, omdat in bedrijfstakken, waar het instellen van een bedrijfsschap nog niet moge lijk is. doch waar tegen de instelling van ondernemingsraden geen bezwa ren bestaan, dan ook met de instel ling van ondernemingsraden op de instelling van een bedrijfsschap zal moeten worden gewacht. Overigens schijnt er op de aanneming van de Voormalig Secretaris- Generaal van de N.S.B. 's-GRAVENHAGE. Het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde enige tijd geleden de voormalige secretaris-generaal van de NSB, de 53-jarige C J Huy gen uit Bilthoven, tot 20 jaar ge vangenisstraf met aftrek. Gistermorgen verscheen hij vqor de Bijzondere Raad van Cassatie, daar zowel hij als de procureur- Jiscaal bij het Amsterdamse Bij zondere Hof tegen deze sententie in beroep waren gekomen. De behandeling van deze zaak trok van de zijde van het publiek niet al te veel belangstelling Wel wachtten twee wire-recorders op de woorden, die requirant gedu rende zijn verhoor zou uitspreken, daar deze op de gevoelige band zouden worden opgenomen. De president van de Raad, mr. Haga, ving onmiddellijk na het binnenleiden van requirant met diens verhoor aan, met hem in het kort diens levensloop nagaande. Na studies te Delft had requirant deze voltooid te Milaan en Bin- gen „In 1933 werd u lid van de N.SiB., waar u de functie kreeg van secretaris-generaal", aldus mr. Haga. „Is het verder juist, dat u van de heer Holdert voormalig directeur van „De Telegraaf' maandelijks een toelage kreeg van duizend gulden?" „Inderdaad, maar deze kwam uit het privé-vermogen van de heer Holdertt. Deze had er belang bij van mij inlichtingen te krij gen ten bate van zijn bedrijf, op dat dit bedrijf in Nederlandse handen kon blijven. Ik kon hem die inlichtingen verstrekken en heb dit ook met vreugde gedaan, temeer daar Mussert en ik het van groot belang vonden, dat „De Te legraaf" een onafhankelijk Neder lands dagblad zou blijven. De procureur fiscaal concludeerde tot vernietiging van het vonnis op grond van onjuistheden in de dag vaarding en verkeerde toepassing van enkele wetsartikelen. De straf zelf vond hij echter wel in overeen stemming met de feiten. Hij eiste danook terugwijzing van de zaak. waarmee de verdediger zich kon verenigen. motie-Stapelkamp niet veel kans te bestaan, omdat zowel K.V.P. als P.v. d.A. zich ertegen hebben verklaard. Minister Joekes ontkende geens zins. dat er tussen de P.B O en de wet op de ondernemingsraden sa menhang bestaat. In het wetsontwerp komt dit trouwens tot uiting, omdat het toporgaan van de P.B.O de so ciaal-economische raad. die men al- lerwege als S.E.R. hoort betitelen, wordt ingeschakeld voor de instel ling van ondernemingsraden. Boven dien zullen de bedrijfscommissies. welke de ondernemingsraden instel len. verdwijnen als allerwege be- drufsschappen zijn ingesteld, welke dan de bevoegdheden van deze be drijfscommissies zullen toegewezen krijgen. Een van de strijdpunten in het wetsontwerp wordt gevormd door de positie van de vakorganisaties bij de candidaatstelling voor leden van de ondernemingsraad De vak beweging staat op het standpunt en dit is gisteren en vandaag zowel uit pro testants-christelijke. katholieke als P.v d.A.-kring duidelijk uitgesproken dat hier alleen een taak ligt voor de bona fide vakorganisaties en niet voor ongeorganiseerde groepen werknemers, die in het wetsontwerp een kans krijgen. De heer Kikkert (C.H ging zelfs zo ver te beweren, dat in ondernemingen, waar de werk nemers slechts zeer ten dele of in het geheel niet georganiseerd waren, voor ondernemingsraden geen plaats was Daarentegen is van V.V.D.-zijde opgekomen tegen wat het ..monopo lie" van de vakorganisaties is ge noemd. Vandaag valt de beslissing over de strijdpunten en over het wetsontwerp zelf. Advertentie (LM.) verkr.jgbaai van kwalitc weer voldoende I Onveranderd walileit Herinnert U zich de dagen dal Wybert schaart was Gelukkig it die tijd voorbij en kunt U Uw keel de juiste betcherming geven, xo veel U wilt originele dozen Hagenaar speelt op eigen houtje voor rechercheur DEN HAAG. Dinsdagavond kwam bü de Haagse politie een be richt binnen, dat zich in het koffie huis van de heer Korving. aan de Naaldwijksestraat 2, een man be vond, die beweerde vergiftigd te zUn. De betrokkene bleek de 46- jarige kleermaker A. A. W. van de leplaan te zijn, wiens naam ver schillende malen In verband met zaken, voortvloeiende uit de bezet tingsjaren, is genoemd. W. hield zich de laatste tijd op eigen initiatief bezig met een on- derzoek naar de zelfmoord van de Duitsers Friedrich Schallenberg, welke zaak gedeeltelijk samen hangt met gebeurtenissen uit de oorlogsjaren. Enige personen, die zich in het koffiehuis bevonden, merkten op. dat W.'s eang enigszins onzeker was. en een sterke dranklucht be vestigde het vermoeden, dat W. een flink aantal borrels had geno men. Uit het onderzoek van de po litie is komen vast te staan, dat W. drie café's had bezocht en in ieder café glazen sterke drank en een aantal worstjes had gebruikt. Gis teravond laat was W.'s toestand al weer uitstekend. Vanochtend ver klaarde hii aan de politie, dat hii in het geheel niet vergiftigd is en dat hii een dergelijk vermoeden ook niet had geuit. De politie heeft het braaksel van W. in beslag genomen en zal het in een laboratorium onderzoeken. Naar de recherche ons mededeelt staat ook de politie zeer sceptisch tegenover de „onderzoekingen van W. Kort geleden moet W zich heb ben uitgelaten, dat hii de ..zaak- Schallenberg" biina had ontsluierd, slechts enkele schakels zouden hem nog ontbreken. In het koffiehuis aan de Naald wijksestraat kwamen geregeld een aantal personen bijeen, die blijk baar besprekingen voerden over za ken. die niet in het publiek behan deld konden worden. Ook gister avond kwam de heer W. daar aan- Arrestant slikt vork in ROTTERDAM. Een 18-jarige fabrieksarbeider J. H. uit Rotterdam werd onlangs wegens een inbraak in een schoenwinkel in h-at politie bureau Charlois opgesloten. Toen hij dezer dagen verhoord zou worden gaf hü de begeleidende rechercheur op de drempel van de cel een duw. Terwijl de politieman tuimelde zag hij kans om er vandoor te gaan. Een achtervolging werd ingezet en weldra zat h\j weer achter de tra lies. De jongeman besloot het nu radicaler aan te pakken. Dinsdag middag na de maaltijd brak hij zijn vork doormidden, nam het deel met de tanden en sleep op de vloer de ruwe kantjes er een beetje af. Toen het hoofd achteroveren daar ging de vork naar binnen. Hij verhuisde nu natuurlijk naar hat ziekenhuis, waar een röntgenfoto vaststelde, dat de vorkhelft in zijn maag zit en ver moedelijk langs normale weg het lichaam zal verlaten. Zo niet, dan zal er operatief worden ingegrepen, doch voorlopig blijft de „patiënt- arrestant" maar 24 uur in observatie. Hij krijgt zelfs geen verpleegster naast zijn bed, maar een bewaker. man noemde dit „volkomen doel voorbijschieten". zyn Raadsman zegt: „Me n schiet doel voorbij" AMSTERDAM. Tegen vijf verdachten, die door de kantonrechter te Amsterdam veroordeeld waren tot boeten, variërend van 100.tot 600.wegens bet onbevoegd uitoefenen van het beroep van tandarts, la door de officier van Justitie bjj de Amsterdamse Arrondlssements- Reehtbank bevestiging geëist van bet In eerste Instantie gewezen vonnis. Dt verdachten waren het in en- hï< >*er te vervolgen. Een raads kele gevallen niet eens met de kwalificatie „tandtechniker". waar mee in de dagvaarding hun beroep omschreven werd. Zij bestreden de getuigenverklaring van de heer L. J. M. Spoorenberg, inspecteur van de volksgezondheid in Den Haag. die betoogde, dat de betrokkenen nimmer de bevoegdheid hebben be zeten in ons land het beroep van tandarts uit te oefenen, ofschoon sommigen een jarenlange practijk hebben. Een van de verdedigers betoogde, dat de overheid zijn cliënt jaren lang hij was al sinds 1913 ge vestigd ongemoeid had gelaten en hem nu plotseling een strafbaar feit verweet Uit een opmerking van de offi cier en de president bleek, dat men ook van plan is de tandtechnici in Duitse democratie beschermt zich BONN De Westduitse minis ter van Binnenlandse Zaken Hei- nemann. heeft de oprichting be kend gemaakt van een centrale dienst voor criminele politie. Een specials afdeling daarvan zal wor den belast met „de bescherming van de democratische instellin gen". De agenten van de nieuwe afdeling zullen contróle uitoefenen op de politieke bewegingen," die een aanslag zouden kunnen plegen op de democratische vrijheden of een gevaar kunnen zijn voor de bondsstaat of zijn regering". lopen en vertelde, dat hij vergiftigd was. W is aanvankelijk in het zie kenhuis aan de Zuidwal opgeno men. (Wij vinden het opmerkelijk, dat verscheidene dagbladen herhaalde lijk berichten over W. publiceren, waarbij zijn naam in verband wordt gebracht met zaken, die de aandacht van het publiek trekken. Blijkbaar stelt W. er zelf zeer veel prijs op steeds in de dagbladen te worden genoemd. Wij hebben re den om aan te nemen, dat de heer IV. bij geen enkele officiële inlich tingendienst is betrokken en op eigen houtje her en der inlichtin gen over bepaalde personen en za ken inwint. Red.). Ook wederom verkrijgbaar Wybert mei menthol Pioniers P.B.O. geëerd DEN HAAG Prof. dr J. A. Veraart die in ons land de eerste is geweest, die concrete gestalte heeft gegeven aan de gedachte der PB O en haar meer dan 25 jaar heeft ge propageerd. is benoemd tot com mandeur in de Orde van Oranje Nassau. Voorts zijn benoemd tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw prof dr F. J H. M. van der Ven cn mr J. Woudstra al9 erkenning van en waardering voor hun bijzondere verdiensten ten aanzien van de tot standkoming der P B.O Woensdagmiddag heeft minister Van den Brink deze onderscheidin gen uitgereikt. In de Londense dierentuin opereert een „bevrijder" LONDEN. De directie van de Londense Zoo maakt zich ongerust over de actie van een nog onbeken de „bevrijder", die dezer dagen ccn Zwartkop Maki (Indisch zoogdier) uit zijn kooi heeft gelaten, nadat in de afgelopen weken reeds een vijf tiental vogels op geheimzinnige wij ze de vrijheid herkregen Dieken te hebben De Zwartkop Maki heeft men weer kunnen pakken. Hij be vond zich in het sanatorium van de Zoo. Scotland Yard heeft, bij een gat in de schutting van de kooi der Zwartkop Maki. vingerafdrukken van de „bevrijder" ontdekt. Men meent met een anti-dierentuin ma niak te doen te hebben. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het is alweer geruime tijd geleden, dat In artikel 196 van de Grondwet de zogenaamde burgerlijke staat van beleg werd Inge voerd, waarvan als voornaamste kenmerk wordt vermeld de bevoegd heid om bevoegdheden van organen van burgerlijk bestuur aan andere organen van burgerlijk bestuur over te dragen. Het thans versehenen wetsontwerp tot uitvoering van genoemd artikel geeft teen Inzicht in de omvang van deze overdraging van bevoegdheid, doch bevat In hoofd zaak voorschriften voor twee soorten van uitzonderingstoestanden: die van de verhoogde waakzaamheid en die van de burgerlijke uitzonde ringstoestand. De eerste duurt als regel dertig dagen of zoveel korter als nodig is o.a. door intreding van de burgerlijke uitzonderingstoestand. Voor de tweede is geen termijn genoemd ZU eindigt door een K.B. ol door de intreding van de toestand van de staat van oorlog of de staat van beleg. verhoogde gegeven cn waaraan bepaalde voorwaarden verbonden kunnen nering als middel gehanteerd wor den ter voorkoming van verstoring van de openbare orde of veiligheid. Op de overtreding van de in deze wet opgenomen dwingende voor schriften zijn straffen bepaald, be staande zowel in boeten als in prin cipale gevangenisstraf. Als gevolg van het instellen van de beide in de onderhavige wet genoemde toe standen moeten in verschillende andere wetten wijzigingen worden gebracht, o.a. de Telegraaf- en Tclefoonwet en de Wegenverkeers wet. De toestand van waakzaamheid brengt mede een sterker ondergeschiktheid van Bur gemeesters en Commissarissen der Koningin aan het centraal gezag, terwijl bovendien de vertoning van films door het centraal gezag ver boden kan worden. Zowel de cen trale overheid als de lagere func tionarissen zijn bevoegd om het verblijf in de open lucht te beper ken of uitwüzing van personen uit een bepaald gebied te gelasten. Overigens worden aan de vrijheid der burgers bij de toestand van verhoogde waakzaamheid geen beperkingen opgelegd Ook de overdracht van bevoegdheden van burgerliike organen aan andere burgerlijke organen vindt in deze toestand nog niet plaats. Dit is wel het geval in de bur gerlijke uitzonderingstoestand. Het betreffende artikel vermeldt, dal de Minister van Binnenlandse Za ken de bevoegdheid van Burge meesters cn Commissarissen der Koningin aan zich kan trekken dan wel deze kan overdragen aan an dere organen van het burgerlijk gezag, welke echter niet met name worden genoemd. De Minister krijgt bij het intreden van deze toestand behalve de bevoegdheid tot het verbieden van films ook die tot het instellen van censuur op de pers en brievencensuur Ook het recht van vergadering wordt be perkt door elke bijeenkomst van meer dan tien personen, uitgezon derd godsdienstige bijeenkomsten, tc binden aan een vergunning, wel ke door de burgemeester wordt De tentoonstelling „Herman Kruyder en Tijdgenoten" heeft in het jaar 1949 een reis door een aantal landen gemaakt. Zij heeft, wat men noemt, een culturele missie vervuld. Over de ontvangst elders heeft men helaas weinig vernomen, ook niet of deze tournée door nieuwe met andere exposanten zal worden gevolgd. Dergelijke uitstapjes zijn waarlijk niet ondienstig Onze musea staan zo wagenwijd open voor buitenlandse kunst, dat omgekeerd elke gelegenheid moet worden aan gegrepen, om het buitenland vertrouwd te maken met de groei van onze eigen hedendaagse kunst. Men mag in Parijs of Brussel niet denken, dat wij na Van Gogh zijn blijven stilstaan, en dit gevaar is heus niet denkbeeldig. worden, Bovendien zullen de Burgemees ters de bevoegdheid hebben om tegen de wil der bewoners huis zoeking te verrichten of te doen verrichten en over te gaan tot in beslagnemingen van voorwerpen, waarvan men het gebruik als or deverstoring beschouwt. Behalve de uitwijzing kan in geval van de uitzonderingstoestand ook de inter- De commissie, welke deze expo sitie (thans voor de eerste maal in ons land te zien en wel in het aan trekkelijke Sted. v. Abbemuseum te Eindhoven) heeft samengesteld is uitgegaan van het werk van Kruy der. de expressionist en was daar door genoopt, wilde men niet te wijdlopig noch te contrastrijk wor den. met de keuze van andere nietwat in zijn buurt te blijven. Onwillekeurig werd zodoende het accent vooral gelegd op de z.g. Bergense School. Drie van de negen exposanten kunnen volledig tot deze stroming worden gerekend, nl. Piet en Mat thieu Wiegman en Leo Gestel. De eerstgenoemde wijdt zich de laat ste jaren uitsluitend aan het bak ken van aardewerk, tegels en tegel- tableaux. Hij toont hierin een bi zonder talent, maar wie de eerste zaal binnenloopt en zijn schilde rijen terug ziet hoopt toch, dat Piet Wiegman zijn oude „stiel" niet duurzaam ontrouw zal blijven. Van Matthieu Wiegman is werk uit ver schillende stadia, ook van de laat ste tyd (een plezierig sneeuwland schap uit '47), maar wanneer 't anderen gaat als mij zal hun groot ste bewondering toch uitgaan naar het diepzinnige portret van de dichter A. Roland Holst. LEO GESTEL Veelzijdiger, meer eclectisch van aard is het oeuvre van Leo Gestel, dat intussen ook wel eens wat cere- braler aandoet. Men kan zeggen, dat de Commissie er duidelijk in geslaagd is de uiteenlopende facet ten van zijn kunst waardig te doen vertegenwoordigen. Zijn expressio nisme wordt meer dan dat der an deren doorkruist door cubistische invloeden. Ook de monumentale fresco-stijl van zijn laatste levens jaren kan men hier vrij goed leren kennen. Maks valt er weliswaar een beet je uit, maar neemt zijn wand toch met ere in. Hetzelfde kan men zeg gen van Charles Eyck, die ook als Limburger hier niet mocht ontbre ken. Vooral het portret van Daan Wildschut is een markant doek! Men kan de vraag opwerpen, waarom Jan Wiegers niet in deze groep is opgenomen. Niet zozeer, omdat hij Groninger is, dan wel omdat zijn kunst aanleunt tegen het expressionisme van Duitse oorsprong, terwijl de Bergense schilders typisch door de Fransman Le Fauconnier zijn beïnvloed. Had ik in de Commissie gezeten, ik zou ook Henk Wiegersma een plaats in dit college van prominenten heb ben gegund. Maar ja, ik geef toe, dat een wijze beperking was gebo den. Dat Jan Sluyters hier niet mocht ontbreken, spreekt vanzelf en Charley Toorop heeft zelfs een hele zaal voor zich een indruk wekkend geheel, waarin niet alleen de sterke, maar ook de milde kan- Petrousjka, 'n schilderij van Leo Gestel uit zijn laatste periode. Vrede' heeft H. Chabot dit schil derij van Moeder en Kind ge noemd, dat met andere werken van deze Rotterdamse schilder helaas overleden en van col lega's een reis door een aantal landen van Europa heeft ge maakt. ten van haar wezen naar voren komen. HOOGTEPUNT Toch geloof ik, dat het hoogte punt van deze tentoonstelling ligt in de zaal, waar de twee overleden kunstenaars Herman Kruyder en Henk Chabot zijn samengebracht. Een merkwaardig treffen. Kruyder: ongetwijfeld de grootste, de meest eigenzinnige en uitmiddelpuntige van alle Nederlandse expressionis ten. Een machtig fantast, een in trospectieve figuur, surrealist avant la lettre, colorist van zeldzame stoutmoedigheid. Voor de eerste maal zag ik zijn zelfportret, een vroeg werk waarschijnlijk, waarin echter de hele persoonlijkheid met al haar bizarre complicaties reeds is af te lezen. Al doe ik in bewon dering voor dit singuliere werk voor weinigen onder, toch gaat mijn hart meer uit naar het werk van Hendrik Chabot, speciaal diens Vluchtelingen I en II, zijn Familie groep en zijn Koeienstal. Men wil Chabot altijd weer met Permeke in één adem noemen. Er is zeer zeker verwantschap, waarschijnlijk ook invloed, althans in de aanvang, maar in de laatste periode, wan neer deze kwetsbare natuur zich zelf heeft gevonden, als alles wat -nodern formalisme is, in zijn werk vegsmelt en plaats maakt voor een iangrijpende tragiek in een mys- tisch clair obscur, dan zou ik zijn <unst 't liefst willen vergelijken ■net die van Rembrandt. In Fami- 'iegroep klinken daarenboven her- nneringen door aan de oude Ita- ianen en Vlamingen. Alles tezamen: een tentoonstel- ng, waarop het peil van de hui- 'ige Nederlandse kunst goed is af lezen. Wie het museum in Eindhoven jezoekt, verzuime niet de andere vleugel te bezichtigen, waar de cunst van Chagall en van Campigli uit de collectie Regnault tijdelijk is ondergebracht. C. A. S. Londen klopt aan Pekings deur LONDEN. De Britse consul-ge neraal in Nanking. John Colville Hutchinson heeft van zijn regering opdracht gekregen in Peking inlei dende besprekingen te voeren over het aanknopen van volledige diplo matieke betrekkingen met het com munistische China. De woordvoerder van het ministerie van Buitenland se Zaken, die dit Woensdag bekend maakte zei. dat hiertoe besloten was naar aanleiding van het antwoord van Peking op een Brits verzoek om inlichtingen over de diplomatieke vertegenwoordiging in beide landen. Gruwelijk rapport over Japanse krijgsgevangenen TOKIO William Scbald. de Amerikaanse vertegenwoordiger in de geallieerde bestuursraad voor Japan, heeft in deze raad een rapport voorgelezen van de gehei me dienst van generaal McArthur, dat is opgesteld op grond van ondervraging der gerepatrieerde krijgsgevangenen. De Japanse krijgsgevangenen in de Sowjet- Unie moesten in de winter van 1945/1946 boomschors, kikkers en slakken eten om zich in het leven te houden. In die winter stierven meer dan 270.000 Japanse krijgs gevangenen. In één gevangen ziekenhuis waren iedere avond 50 man bezig met het graven van grafkuilen. Van 3 000 Japanners, die in een Russische steenkolen mijn moesten werken", stierven 1.000 aan ondervoeding en typhus. Door koudvuur aangetaste tenen, vingers, armen en benen werden geamputeerd. „Haat de blanke" werd hun ingeprent, aldus het rapport. Tijdens de voorlezing verliet de Russische vertegenwoordiger in de Raad de zittingszaal. Europa woont niet slechter dan Amerika WASHINGTON De toestan- den in de achterbuurten van Europa zijn nog niet zo slecht als op sommige plaatsen in de V.S. Tot deze conclusie kwam dc senaatscommissie, welke het vorig jaar een reis door Europa heeft gemaakt om daar de huisvesting te bestuderen. „Het was ongewoon huizen van 100 jaar cn ouder in een nette, or dentelijke staat te zien... wij zagen geen achterbuurten, waarin de toestanden zo slecht waren als in sommige in de hoofdstad van ons land." aldus het rapport der senatoren. In de Scandinavische landen en op de tweede plaats in Groot Brit- tannië en Frankrijk is dc grootste vooruitgang gemaakt op het gebied van de huisvesting, meent de com missie. In Scandinavië cn Nederland worden met veel succes woning blokken gebouwd door de coöpe ratieve woningbouwverenigingen ter leniging van de woningnood. Met de prefabricated woning bouw en de bouw van woning blokken. is volgens het rapport de grootste vooruitgang geboekt in Zweden. Op de gemiddelde Engelsman oefenen deze bouwwijzen echter weinig aantrekkingskracht uit. daar hij steeds de voorkeur zal geven aan een bakstenen huis met een muurtje er omheen, verklaar de de senatoren. Nederland voert handels besprekingen met Israël DEN HAAG. Dezer dagen zijn in Den Haag besprekingen gevoerd met Israël over het wederzijdse han delsverkeer. De besprekingen waren noodzake. lijk in verband met het aflopen van het bestaande handelsverdrag tussen beide landen Overeenstemming werd bereikt over de regeling van het goederenverkeer voor een inte rim per.ode van 6 maanden, in af wachting van een nieuwe definitie ve overeenkomst, welke op 1 Augustus zal ingaan Gedurende deze 6 maanden zal Nederland naar Israël exporteren tot een totaalbe drag van 700.000 pond sterling O m. zal Nederland leveren landbouw producten. vis. chemische en phar- maceutische producten metaal en houtwaren, zomede clectrotcchni- sche producten Israël zal de Nederlandse leveranties zoveel mogelijk betalen met uitvoer van goederen naar Nederland, w o. vruchtensappen, wijn, landbouwpro ducten. alsmede verschillende in dustriële producten. Veel waardering voor Nederlandse houding in de zaak Westerling DJAKARTA. „Ik heb alle vertrouwen in de samenwerking tussen Nederland en Indonesië Daar wil ik m(jn schouders onder zetten", ver klaarde de Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland, mr. Moh. Rum. aan Aneta. alvorens z()n reis naar Nederland aan te vangen. „Ik geloof, dat mUn benoeming geheel ligt In de lUn van de ernst, waarmede w|j de sa menwerking tussen de twee landen opvatten een samenwerking, die gebaseerd is op het vertrouwen, dat er bestaat en dat moet worden onder houden. Aan de ene kant spUt het mij. dat ik Indonesië moet verlaten, omdat ook hier veel arbeid valt te verrichten, maar anderzijds heeft het werk. dat mij In Nederland wacht, mUn gehele Instemming. Zowel voor de regering als voor mij zelf was het een moeilijke keuze. Nu zij eenmaal is gemaakt, zal Ik mi) met hart en ziel aan mijn taak in Nederland wijden." „Gezien in het licht van het be staande vertrouwen zijn moeilijk heden als die, welke zijn ontstaan door de actie van Westerling, nor male moeilijkheden, waarmede elk jong land te kampen heeft, moei lijkheden, die wij te boven zullen komen en die geen gevaar opleve ren voor de tussen beide landen bestaande verhoudingen. Vertrou wen is een gevoelige zaak en het evenwicht kan gemakkelijk worden verstoord, doch wanneer beide be trokken partijen onder moeilijke omstandigheden de juiste houding weten aan te nemen, dan zal door die moeilijkheden het vertrouwen slechts worden verstevigd", aldus de Hoge Commissaris. Moh. Rum gewaagde verder van zijn voldoening, juist in dit ver band. voor de uitingen van afkeu ring met betrekking tot de actie van Westerling van Nederlandse zijde, welke uitingen niet alleen zijn ge komen van officiële zijde, doch ook uit het grote publiek. In zaken als deze, aldus mr Rum, moet niet een soort leedvermaak de ondergrond zijn van de houding der Nederlan ders. zoals dit bij sommigen nog be merkbaar is, doch in het raam van de samenwerking mag van Neder- Communisten roeren zich in Frans West Afrika PARIJS. De Franse regering heeft Woensdag alle vergaderingen in Afrika van de communistisch gezinde Afrikaanse Democratische Beweging verboden, nadat verno men was. dat 14 mensen gedood en meer dan 70 gewond vei tien bij in cidenten aan de Ivoor kust. Volgens een cominuniqu van do regering van Frans West Afrika kwam het ernstigste incident Maan dag voor in Dimborro. Twee drie duizend personen, van wie sommigen gewapend, zouden geprobeerd hebben de stadsmarkt van Dimborro te bezetten. Zij wer den verdreven door gendarmes en militairen. landse zijde een positieve houding worden verwacht. Moh. Rum, die gedurende de laatste weken verschillende malen ontmoetingen heeft gehad met zijn Nederlandse ambtgenoot dr Hirsch- feld, met minister Van Maarsevecn en de heren Prinsen, Bannier en Bot. wordt naar Nederland verge zeld door zijn echtgenote, door zijn plaatsvervanger mr Djumhana en zijn persoonlijke secretaris en ad viseur. de heer Sudjono. Hij deelde ten slotte mede, dat de omvang van de staf van de Indonesische Hoge Commissaris nog niet is vastgesteld, doch dat hij die om vang zo klein mogelijk wenst te houden. Freddy Peters: muzikaal „wonderkind" Begin vorige maar.d viel dc 17-jarige pianist Freddy Peters uit Groenstraat, een gehucht van juist con straat groot, gelegen onder de Zuid.Limburgsc ge meente Ubach over Worms de eer 1e beurt om tn Brussel te komen con certeren Toen Freddy Peters nog pa<, 14 Jaar wis zag hU zich reeds een rljkstludlc- beur6 toegekend, welke zijn vader voor hem had aangevraagd. Deze beurs heeft hij echter nooit benut, wint toen de toewijzing geschiedde bevond hU zich reeds op het Conservatorium te Luik, waar men hem niet wilde laten gaar.. De studie In Luik bezorgde Freddy's moeder eerst heel wat hoofdbrekens. ZIJ durfde het ventje niet alleen naar België te litcn reizen en ging daarom aanvankelijk tweemaal per week met hem mee r.aar Lutk. Later ontfermd© zich een Maastrichtenaar dl* ook ge regeld naar Luik ging. over Freddy In 1947 behaalde hij de tweede prijs van dit conservatorium en thans ore- pareert hij zich op het behalen van do eerste. Freddy Peters die reeds enkele nocturnes heeft gecomponeerd, voelt zich eveneens tot de schilder- en te. kenkunst aangetrokken Zijn vader ls planoleraar en gaf zUn zoon de eerste lessen. Er bestaan planr.cn dat Freddy Peters met zijn leraar ln dc zangtechniek van het conservatorium te Luik. prof. Ans- pach. In Parijs een concert zal geven.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3