VAL DA Minister opent de bórenfabriek te Amersfoort DD Nederlands productie apparaat uitgebreid met fabricage van hoogwaardig gereedschap Noteert u even DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB r De H-elboru Kerknieuws Vrijdag 3 Februari 1950 (Van onze speciale verslaggever) AMERSFOORT In aanwezigheid van een groot aantal Nederlandse, Belgische en Amerikaanse autoriteiten heeft de minister van Economische Zaken, prof. Van den Brink hedenmorgen te Amersfoort de bórenfabriek BOFA, waarover wjj dezer dagen in ons blad uitvoerig schreven, officieel geopend. Dit Is het eerste bedrüf, dat is gesticht in Benelux-verband De machines zijn aangeschaft met gelden uit de Marshall-hulp en de fabriek werkt volgens het systeem van een groot Amerikaans bedrijf, dat ook tech nische voorlichting blüft geven. De BOFA levert dus een voorbeeld van NederlandsBelgischAmerikaanse samenwerking. Van olieslagerij tot deviezenbron De president-commissaris de heer C. J Baron Collet d'Escury uit Amsterdam sprak een begroe tingswoord. Hij memoreerde, dat deze fabriek voor Nederland van bijzondere betekenis is, niet alleen omdat zij deviezen sparen en kan verdienen maar ook omdat zij de practische verwerkelijking is van de Benelux-gedachte. Grote mede werking is daarbij verkregen van de Société Général de Belgique. De heer J. J. Vollenhove, directeur, heeft het initaitief genomen en verdient alle hulde. Tenslotte spra ken de voorzitter van de vakgroep gereedschapsindustrie, Ir. Jungeling en de heer Togneri, directeur van de verkooporganisatie „Lindeteves" een korte rede uit. Daarna werd de fabriek bezichtigd. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J R M van den Brink, sprak daarna zijn rede uit. Hierin zei hij o.m.: Voor de oorlog was het fabrieks gebouw, waarin wij thans staan, een olieslagerij. Toen na het ein de van de oorlog deze fabrik door oorzaken van buitenaf niet voile- dig bezet was, is het plan gerezen om over te gaan op een nieuwe productie. Hierbij is, onder meer na overleg met het Instituut voor Nederlands-Amerikaanse Indus triële Samenwerking en met het ministerie van economische zaken de keuze gevallen op de fabricage van spiraalboren Door dit besluit is het Nederlandse productieappa raat uitgebreid met de fabricage van een hoogwaardig gereedschap dat tot dusver bijna geheel moest worden gcimporteerd. Dit bedrijf is een der eerste voorbeelden van een nauwe Bel gischNederlandse industriële sa menwerking. Ik hoop, dat ze door tal van andere zal worden gevolgd. De verdere industrialisatie van Nederland betekent niet alleen een uitbreiding van het bestaande productieapparaat, maar ook het aanvatten van de fabricage van nieuwe producten. Op vele gebie den is dit moeilijk. Alvorens men de aanloopmoeilijkheden, vaak na vallen en opstaan, onder de knie heeft, kan lange tijd verlopen. Vandaar, dat de regering het uiter mate toejuicht, indien buitenland se ondernemers die reeds over deze ervaring beschikken, haar ter beschikking willen stellen van Nederlandse fabrikanten. Ook in dit opzicht mag deze fabriek tot voorbeeld strekken, immers, de Republic and Tool Company heeft haar grote ervaring ter beschik king van de initiatiefnemers gesteld Zelfs heeft een deel van het in deze fabriek te werk tet stellen personeel zijn opleiding bij deze Amerikaanse relatie ontvangen. In verband hiermee verklaarde de minister, dat de Nederlandse re gering de buitenlandse zakenman, hetzij als kapitaalverstrekker, het zij als ondernemer of mede-onder- nc-mer dan wel als technisch nd-, viseur, verwelkomt. Ook in dit op zicht voert de Nederlandse rege ring een politiek van de .open deur." Vervolgens was het woord aan oe directeur van de BOFA, de heer J. van Vollenhoven. Directeur spreekt In Mei 1948 vertoefde Mr Earl Reinhart. President van de Republic Drill Tool Comp. in Amsterdam, aldus de heer Van Vollenhoven. Hij voorzag een teruggang van ziin ex port naar Europa en was daarom be reid een Europese interessen' »e voorzien van speciaalmachmes, nodig voor een moderne bórenfabriek en van de nodige speciaalmachines, no- GRAND THEATRE: ..Bengaalse Lanciers. 14 j. Zondag: 2. 4.15, 6,45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6 45 en 9 uur. Donderdag 9 Februari 1950, 8 uur precies: Nederlandse Opera met „Madama Butterfly" CITY THEATER: ..Op' glad ijs" („Hit the Ice") al. Zondag: 2, 4,15. 6,45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 6,45 en 9 uur REMBRANDT THEATER: Van Vrij dag tJm Maandag: Deel 2 van de seriefilm: ,,Het Tijgermeisje" 14 j. Vooraf: „De Ontembare Hengst", 14 j. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Oorloesbruidjes14 j Vooraf: „De Man met het Litteken", 14 j. Zondag: 2, 4 15, 6.45 en 9 uur Vrijdag en Zaterdac: 2.30, 645 en 3 Fcbr.Amlcitia. Cabaretvoorstelling Bova 8 uur 4 Fcbr K.A B.-gebouw Feestavond Z U T. 4 Febr. Hotel Metropole Receptie HVC 45-Jarig bestaan. 3—5 uur 4 Febr Markthal Feestavond H.V C., 8 uur. 4 Febr Amlcitia. Dc Rivierenwijk Operette De Troubadour. 2.30 en 8 uur. 8 Febr.: Dansavond Ann en Bert Kam perman m.ni.v. The Romancers o 1 v Gerard van Krevelen. Markthal 20 uur. 6 Febr.: Amicitla: K.R.O. tournée, 8 uur. OPENBARE LEESZAAL - Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u bovendien Dinsdag- on Vrljcfaf f avond van 7—9 uur Uitlening voor kinderen. Woensdag en Zaterdag middag van 2.304 30 uur Leeszaal dagelijks van 10—12 30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—10 uur. R.K OIJKNBARF F^SZAAL - Wijers- straat 2 geopend van 101 uur en 2 30—5.45 uur Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. MINISTER v. d. BRINK dig voor een moderne bórenfabriek en van de nodige voorlichting. Wij vertrokken naar Amerika om de zaak te bestuderen en m Januari 1949 kwamen de eerste machines in Amersfoort aan. In Augustus 1949 maakten wij de eerste Bofaboren en sindsdien is onze productie opgelopen tot 10 000 stuks boren per dag. Door een ploegenstelsel hopen wij finnen- kort ruim 20.000 boren per dag te maken in de maten van 0.35 mm tot 80 mm. diameter. Met een jaarcapaci teit van ca. 6.000.000 stuks kunnen wij de behoefte van Nederland. Bel gië en Luxemburg ongeveer dekken Daar wij deze markten niet totaal zullen veroveren stellen wij ons in op export naar alle landen ter we reld. Exportorders uit vele landen zijn verkregen of worden binnenkort verwacht. Nederland heeft behoefte aan in dustrieën als de onze. De technische achterstand, door de oorlog in ons land ontstaan, is wat onze tak van industrie betreft, door onze overeen komst betreffende de voorlichting met één der beste Amerikaanse bo- renfabrieken, spoorslags verdwenen. Het gaat er naar uitzien dat wij bin nen een jaar de arbeidsproductiviteit van de Amerikaanse arbeider in onze bedrijfstak zullen bereiken. Het is onze vaste overtuiging dat Nederland verder op de weg der in- „Immanuel" voert „Overwinnaar" op Goede vertolking van mooi lekenspel Het lekenspel „Overwinnaar", geschreven door wijlen M. C. Fal- lentin de enige jaren geleden in Zwitserland omgekomen secretaris van 't CJMV, tracht de opstand van de mens tegen God, uit te beelden, door achtereenvolgens de opstand en haat van Kain. Farau, Absalom. He rodes en Barabbas weer te geven en daartegenover telkèns weer het mislukken van dat verzet te stellen. Het eind.gt in de erkenning, dat Gods liefde de felste mensenhaat overwint. Hieruit blijkt, dat het spel van een geheel eigen karakter is en wel zeer bijzondere studie vereist. Dat het jubilerende „Immanuel" er Donderdagavond in Amicitia in slaagde met geheel eigen krachten het op zo n uitstekende wijze te spelen, dat het publiek met grote aandacht elk tafereel volgde, ver dient waardering. De rolbezetting was goed, Kaïn vooral viel door gelaatsuitdrukking, gebaar en intonatie op, doch ook anderen als b.v. Simei in het derde, tafereel en de rabbijn, die Herodes komt smeken om intrekking van zijn wrede bevel tot de kindermoord in Bethlehem. Fel werd de haat uitgebeeld tot in het laatste bedrijf de liefde overwint. Bar Abbas aanschouwend de Christus stervend op Golgotha, roept het uit: Dat is voor mij. Tus sen de bedrijven was declamatie aangekondigd Dat hierbij Kees Klap voor het voetlicht kwam, was een verrassing. Mej. G. Schuring nam eveneens, een deel van de de clamatie voor haar rekening. Onder de aanwezigen bevonden zich afgevaardigden van Kerkeraad, Prov afd. Utrecht C J.M.V C J.V. F. en van zusterverenigingen. Na mens de Kerkeraad sprak de heer A R. v. Houdt Srnamens de C.J. V.F mej. Proper. Oud-leden boden, bij monde van de heer J- Matthijssen een nieuwe stencilmachine aan. als bewijs van de grote waardering, die zij hun oude vereniging toedragen. Prij svaststelling kuikens en broedeieren AMERSFOORT De Vereniging van Broederljen en Pluimveefokbedrijven in Nederland heeft besloten voor 1950 de prijs van broedeieren en kuikens vast te stellen op resp. 20 cn 45 cent. Voor goede broedeieren met een bevruchting boven 87 5 pet wordt een premie ge geven van eén cent. ooven 90 pet van twee cent per ei. Deze premie zal wor den berekend na de eerste schouw op zeven dagen of eerder, aldus luidden enkele der belangrijke besluiten op een algemene vergadering van de vereni ging. die Woensdag in 's Prinsenhof te Amersfoort werd gehouden In het be stuur werd tn de plaats van de heer A Schimmel uit Scherpenzeel gekozen de heer H Bannlnk uit Gorlnchem De heer P J van Wijk Pzn rijks- pluimvcetceltconsulent van Gelderland en Utrecht, hield tijdens de vergadering een inleiding over Eisen en voorwaar den die gesteld worden om een erken ning als kuikcnbroeder te verkrijgen." dustrlalisatie kan doorgaan Niet al leen zij onze aandacht gevestigd op onze export naar dollargebieden. ook het aanleunen aan competente bui tenlandse. voornamelijk Amerikaan se industrieën in technisch en we tenschappelijk opzicht verdient als factor voor het in evenwicht brengen van onze betalingsbalans ons aller belangstelling. De heer Van Vollenhove dankte vervolgens voor de medewerking, on dervonden van onderscheidene amb tenaren van het ministerie van Eco nomische Zaken en van de rijksbu- reaux. in het bijzonder ook de heer v. d. Wall Bake, die destijds leiding gaf aan het Instituut van Nederlands Amerikaanse Industriële Samen werking. Ool£ de Commissaris der Koningin van de Provincie Utrecht en het gemeentebestuur van Amers foort betrok hij in zijn dank. Dankbaar was de spreker voor de aanwezigheid van de Belgische leden van dc Raad van Commissarissen De deelneming van de Société Générale de Belgique geeft ons het karakter van te zijn de eerste manifestatie van industriële samenwerking tussen België en Nederland, zei hij. Wij zijn volkomen doordrongen van het feit, aldus spr. dat ons land te klein is voor massaproductie van moderne allure en dat een Belgisch Nederlandse samenwerking één van van de middelen is om Nederland en Belgie een hogere welvaart te schen ken. Zijn grote erkentelijkheid bracht de heer Van Vollenhove over aan zijn Amerikaanse gasten. De Marshall hulp heeft de inrichting van onze fabriek met de modernste machines mogelijk gemaakt. Tenslotte richtte de spreker zich tot de minister van Economische za ken. prof Van den" Brink: Dat U, Excellentie, niettegenstaande uw bo venmenselijk zware taak tijd heeft willen vinden om deze fabriek offi cieel te openen is voor ons onverge telijk. Tot de genodigden behoorden be- halvej de minister van economische zaken de ambassadeur van België Z.E. De Graff en de E.C.A. autori teiten Keller Smith en Rachlis, de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht de heer M. A. Reinalda, burgemeester van Amers foort H. Molendijk, de wethouders dezer gmeente en de heer van Ga len Last, lid van Gedeputeerde Sta ten. Voorts o.m. de Belgische en Nederlandse commissarissen van de N.V. (Eigen berichtgeving) INEENS, TERWIJL ~T GIJ EEN KRANT OPRAAPT..1 schiet dc pijn In Uw lenden en kunt ge U niet meer oprichten. Omstanders heb ben mocne om U ie geloven en denken dal U overdrijft, zo snel overvalt U wat men „spil in de rug" noemt. Laat U niet kwellen door de hevige pijn die de ge-i rlngste beweging U veroorzaakt. Drie maal daags flink wrijven met Akker's; Kloosterbalsem, het onvolprezen middel waarvan de warmte-opwekkende bestand delen diep in de weelsels doordringen! en de oorzaak van de pijn snel verjagen. In korte tl|d zult gij zeggen: Akket's! Kloosterbalsem - „geen eoud zo goed"J Amersfoort bezit nu ook 'n Brabantse Club Amersfoort heeft nu ook zijn Brabantse club. Na ernstige voor bereidingen is men nu tot de vor ming van een definitief bestuur gekomen, bestaande uit de heren Nah, Schoots Greunsven, Rib- bens en mej. Jansen. In de daartoe in Amsvorde gehouden vergade ring is tevens een feestcommissie voor de Carnavalsviering samen gesteld. Zitting in deze commissie kregen na stemming de dames Greunsven en Nah en de heien Van Broekhuizen en Schoots. De Carnavalsavond wordt Maandag 20 Februari gehouden. Aanbesteding voor Legerplaats Laren Door de eerstaanwezend Ingenieur der Genie te Amersfoort is ondershands aanbesteed Het maken van een elcctri- sche installatie in de Legerplaats te Laren Het resultaat luidt: C. Barneveld. Bussum 31 990: N.V. Electr Tech Aann Mij „Nettenbouw" Amersfoort 32.110; NV. Instollatlebouw Amsterdam 32 450: Fa J. Kuist cn Zoon. Hilversum 35.000, Groeneveld. v d. Poll cn Co s Electr. Techn. Fnbr N V.. Amsterdam 36 350; N.V Licht en Warmte Inr. v.h. J. Kersbergen en Zoon. Utrecht 36 375; N.V. Bronswerk. Amersfoort 45.228. Voorts is ondershands aanbesteed: Het maken van een centrale verwar mingsinstallatie in 2 privaatgebouwen in de Legerplaats te Laren. Het resultaat luidt: N V. Installatlcbouw. Amsterdam 4530: G W. van Keulen. Amersfoort 5114H. M. van Joolen, Bussum 5980. Ingenieursbureau Th. Kropman. Nijmegen f 6330, C Barneveld, Bussum 6390; Wolter en Dros N.V., Amers foort I 6510; Ingenieursbureau Van Heemstede Obelt N.V Amsterdam 6685; Warmte- Technisch Bureau Os kam. Bussum 6729Kon. Fabriek F. W. Braat N.V.. Delft 7905. 1196. Taaie Toon zet onmiddellijk zijn jet- machine in werking en suist de gangen door om Lupardi de nadering der schepen te melden. Direct komt de geleer de in actie. „Yoto," commandeert hij, „houd alle potvissen gereed; er nadert een sterke vloot. Oorlogsschepen zijn het niet, maar je weet, dat ik pottenkij kers hier niet kan ge bruiken. Doe je plicht. Je weet, wat je te doen staat." Ondertussen nadert Rob in de motor sloep van de „Willem Barendsz" het eiland. Dank zij zijn kennis lte bereiken Htf heeft in samenwerking met van de kust en het gevaar van de potvissen. de kapitein'van de „Willem Barendsz" een slaagt hij cr in zonder ongelukken het eiland plan uitgedacht. Als het nu maar lukt., want hij onderschat Lupardi allerminst! Advertentie (LM.) Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. I Zuivert de poriën, doet f I de jeuk bedaren, verfrist f en sterkt de huidweefsels. Verlenging concessie stadsbussenexploitaie Met grote aandacht zal menigeen het raadsdebat van Dinsdagavond hebben gevolgd over de verlenging van de concessie der firma Nefkens tot het exploiteren van onze stads autobusdienst. Het is naar mijn on bescheiden mening dubbel jammer te noemen, dat onze raad niet aan links de zin heeft gegeven en een commissie instelde. Wij hier in Amersfoort betalen voor elke be trekkelijk korte rit 13 cent en wet houder Van Zwol deed het voor komen, alsof men in de enige ver gelijkbare stad met een gemeente lijke autobusdienst, n.l. Maastricht, nog twee centen mee.- betaalt. Er is echter geen Maastrichte naar, die zo gek is om vijftien cent voor (een veel langere) rit te be talen. Want, anders dan in Amers foort het geval is, werkt men daar met 5-rittenkaarten van een hal ve gulden per stuk. In 1948 werdén cr van deze coupons voor niet min der dan vijf millioen ritten ge bruikt, tegen anderhalf millioen kaartjes van 15 cent per rit. Hier bij komt nog dat een arbeider een weekkaart voor twaalf ritten kan kopen voor negentig cent en een ieder een maandabonnement voor vijf gulden. Hier in Amersfoort ken ik een dame, die elke morgen een overstapje moet nemen op do stadsbus en per maand ongeveer acht gulden verreist. Dit overstappen doet mij de ge legenheid te baat nemen, een ver gelijking te trekken met de routes cn de lengten er van in onze stad en die te Maastricht, Anders dan in Amersfoort waar wc slechts één „slingerroute" kennen zijn in Maastricht alle buslijnen gepro jecteerd langs station en Vrijthof. Voor Amersfoort zou dit bijvoor beeld betekenen, dat van Soester- naar Leusderkwartier niet behoef de te worden overgestapt een be sparing van tyd en geld, Als ik dc opmerkingen van het raadslid Van Stek goed heb begrepen, wilde de ze de lengte van buslijn Soester. kwartier korter maken, dan die al Is. Nog korter is de buslijn naar de Timorstraat. Welk een verschil met Maastricht, waar men veel goedkoper wordt over groter af stand vervoerd. Toch boekte men daar, als ik me niet vergis, ook in het vorig jaar ondanks flinke af schrijvingen een winst, die in de tienduizenden zal lopen. P. S. TEELING Auto's botsten Op de Hogeweg reed Donder dagmiddag omstreeks twee uur een militaire vrachtauto tegen een truck met oplegger op. De klap was vrij hevig want de truck kwam in de sloot terecht. De op legger bleef gedeeltelijk' boven de weg hangen. Eerst om zeven uur kwam een kraanwagen het ge vaarte weghalen. Daar had men nog drie uur voor nodig. Het bleef bij materiële schade. Amersfoorters komen thuis Met de troepentransportschepen „Tabinta", „Dorsetshire" en „Cheshire" komen weer Amers foorters thuis. De eerste twee worden resp. op 19 en 25 Februari te Amsterdam verwacht, de laatste op 18 Febru ari te Rotterdam. Korp. W. E. Rozeboom, Amers foort, Frans Halsstraat 7; Korp. J. H. Sandbrink. Amersfoort, Hoge weg 135; A.O.O. F. J. Snijders, Amersfoort, Dollardstraat 94; Sold. N. L. Walraven, Amersfoort, Soes- terweg 315; Sold, I H. Zieltjes, Amersfoort, Oude Soesterweg 32; A.O.O. J. W. Smelt, Amersfoort, van Rootselaerstraat 11; SMI W. v. Olst, Amersfoort, Lorcntzstraat 65; Sold. Filmop. C. H. Hoevers, Amersfoort, Langestraat 129; Sold. J. C. Gijben, Amersfoort., Leliestr. 27; Sold. P. A. G. Kammeyer, Amersfoort, Puntenburgerlaan 34; Sold. H. J. Mulderij, Amersfoort, Camillenstraat 25; S.M. W J. A. A. Ruys, Amersfoort. Vermeerstr. 87; Lt.-Kol. P. W. van Duin, Amers foort, A. v. Dijckstraat 7. Advertentie (l.M.) Neem een doos echte f=> A. STILLES VOORKOM INGAAN GRIEP BILJARTUITSLAGEN De uitslagen van de biljart wedstrijden, gespeeld voor de competitie van het district „Eemland" zijn als volgt: Tweede klasse libre: Nieuwe Kei I-Centraal II 6-2 Derde klasse libre: D.O.S. I-Gouden Ploeg III 5-3 Zesde klasse libre: Soesterkwartier III- Zonneheuvel III 4-4 Zevende klasse libre: Leüsderkw. V-Schouw II 4-4 Zonneheuvel IV-K.O.T. III 6-2 Soesterkw. IV-Animo II 4-4 Schouw III-O.D.L. IV 2-6 De wedstrijden zijn niet ge heel volgens het vastgestelde programma gespeeld. Centraal II, die oorspronkelijk thuis zou spelen, is bij Nieuwe Kei op bezoek geweest. Zo is ook de wedstrijd Zonneheuvel III con tra Soesterkwartier III omge zet, evenals Gouden Ploeg III tegen D.O.S. I. Openbare aanbesteding door de Genie Voor het doen van voorzieningen in de Legerplaats bij Laren is door de ccstaanwezend ingenieur der Genie te Amersfoort een openbare aanbesteding gehouden. Er is als volgt Ingeschreven. H van den Born en Zoon, Hulzen 142 361; Vlaanderen—Vreeswijk. Hui zen 144 730: N.V. Aann bedrijf W. Thunnissen, Heemstede 146.000; Fa H. van Harmeien. Bussum f 147.000; N V. Aann.bedr Te Pas en Gcbben, Naarden I 147 000; W. M. Vollenberg, Oss t 148.700 Aann. bcdr, H. Fokkens. Naarden 149.000: VV. D van Mourik. Hilversum 151.750; C J. M. Koeken. Tilburg 162 664; E J. F. Torrcmans, Tilburg f 153.000: C. Wijnands. Amersfoort, 153.135; Egb. de Groot, Weesperkars- pel l 153.670. W. G. Batelaan. Muiden l 153.900, M Hoorn, Duivendrecht 153 990: G. C. Blanken. Bussum 154.900; T. van Hoogevcst N V Amers foort 155 700; H v d. Vijzel. Amers foort 155.750; NV Aann bcdr vh. Hellen en Roosen. Amsterdam 155.890 Fa. G. J Boesschoten, Doorn f 156 000, W. van Vreeswijk. Kamcrlk 156 200; J. de Bruin. Amersfoort 156.600; W F. J. Bollen. Hilversum f 156 700: Bouw- cn Aann. bedr. G. B. ter Braak en Zonen. Amsterdam t 156.783; A A van Baten burg. Leusden 156 800N.V. Aann. bedrijf v.h. P A. van Wijnen. Dordrecht 156.800; Fa L. Bouma cn Zoon. Bus sum 157.000; Aann bedrijf P G. Nijs- sen. 's-Hertogenbosch 157 000; Ver- schuur s Aann bedrijf. Zeist 157.000; N.V. Aann bcdr vh J M. Strijland, Uithoorn I 157.820. C V. Aann Mij v.h. Fa C J. Rijnlerse. Amsterdam 159.400 G. H v d. Berg. Soest 159 800; Th. H dc Goede, Soesterberg 160 950. A P. Boekhoudt. Groningen I 160987; KL Bakker. Berkhout 161 800; J. P Kuver Blaricum 162 950; Fa. N. Gortemuldcr Uithoorn 164 240: A. J de Beus. Uit hoorn I 166.000; P Bos en Zoon, Baarn 167 000. J v d. Mei. Apeldoorn 169.800; E. Blok. Aann bedr Rotter dam f 170.000; Fa H J Evers en Zoon, Deventer, 175.000. OOK ITALIË is niet van sneeuw verschoond gebleven. Op sommi ge plaatsen was er zelfs de laat ste jaren niet zoveel sneeuw ge vallen als in de afgelopen week het geval was. Eén der met sneeuw bedekte kanalen in Ve netië. „Ons Genoegen"' wint vermoedelijk Te Bussum speelde „Ons Genoe gen" tegen B.S.G. III, die boven aan de ranglijst staat. De Amers foorters hebben een pracht presta tie geleverd door in een spannende strijd Woensdagavond een voorlo pig gelyk spel af te dwingen terwijl uc algebroken partij, welke voor abritage is opgezonden voor Ons .T°".o^^n gewonnen staat. De heren Wichard en Kollen a ui.stekende partij en cn rjn. heer Juffer die een ge- kreeg te verwerken, kwam een pion voor en zijn afge broken partij zal vermoedelijk ge wonnen worden. Ook Meyer en Doornekamp wonnen terwijl Flent- ge met remise genoegen nam. Onfortuinlijk zwemmen Van een bezoeker van he't Sport- fondsenbad is een polshorloge ont vreemd. Burgerlijke Stand 2 Februari 1950 Geboren: Jannetje, Hendrika, d. v. H. v. Hamersveld en G. A. v. d. Akker; Hendi'ikus Hubertus Fran- ciscus, z. v. W. Gijsman en E. A. Huppertz; Aloysius Franciscus Maria, z. v. A. F. M. Peters en T. H. Eerbeek; Johanna, d. v. A.Smit en R de Jong. Ondertrouwd: J. Vermeer en D. Bleijenburg; S. J. F- Etechweij en W. W. E. Brussee; G. Simons en W. J. Willemse; A. den Ouden en C. H. Arler; A. v. Zoeren en D. J. van Brummelen; J. L. Lagarde en Cjv J. M. v. Hofwegen. Getrouwd: J. A. F. Dijkhorst en C. B. v. d. Panne. Predikbeurten In de Geref. Gemeente aan de Stoovestraat gaat Zaterdagavond om 7 uur voor candidaat Kersten van Rotterdam. Goede culturele film in „Grand" De Amerikaanse film „The Sou therner" slaat in de door het Grand Theatre vertoonde culturele films een goed figuur. Daarom al omdat wij uit de Amerikaanse filmkeuken eigenlijk niet een zo goede kijk op de „struggle for life" hadden verwacht. Er zit in die film iets van Pearl Buck's Goede Aarde. Ook hier de alles overwin nende begeerte om te ploegen, te zaaien en te oogsten. Hoe dat soms moet gaan cn onder welke erbar melijke omstandigheden men moet leven vertelt deze film. Het had aangrijpender gekund, maar het is een Amerikaans product. Daar ziet men de sociale problemen an ders, misschien wat milder. Het zou geen Amerikaanse film zijn als er ook nog niet even een stevig partijtje in gebokst werd. Maar tje. dat hoort ten slotte ook bij de .strugle for life". Scholier tracht door raam te klimmen De 12-jarige scholier N. uit de Zonnebloemstraat trachtte Don derdagmiddag omstreeks vijf uur bij afwezigheid van zijn ouders door een raam in huis te komen. De jongeman viel en liep een snij- wond nabij de slagader op. De po litie bracht N. naar de G.G. en G.D. Opstelwedstrijd van scholieren Als onderdeel van het Interscho- lair-tournooi. is voor leerlingen van het Amersfoorts Lyceum, S.M.L., het Gymnasium, de Han delsschool, de R.H.B S. en de Rijks Kweekschool een opstelwedstrijd georganiseerd. Voor de leerlingen tot en met 15 jaar luidt het onderwerp: „Voor wie heb ik de meeste bewonde ring?" De leerlingen van 16 jaar en ouder mogen een opstel schrij ven over een „Gesprek van een Middeleeuwer en een Moderne Mens". Van elke school worden vijf op stellen uitverkoren voor beoorde ling van een jury. Op de slotbijeenkomst van het tournooi, op 18 Februari in het AMVJ-gebouw, wordt de uitslag bekend gemaakt. Ingrid Bergman heeft een zoon ROME. De filmster Ingrid Bergman heeft in een kliniek te Rome het leven geschonken aan een zoontje. Moeder en kind maken het wel. Ingrid Bergman onderhan delt met haar echtgenoot, Peter Lindstrom. een Hollywoodse her- senspecialist, over echtscheiding. Zij wenst met de Italiaanse regis seur Rossellini in het huwelijk te treden. Dertig mensen verbrand in verongelukte autobus CARTAGENA. Een grote bus, op weg van Sincelejo naar Carta- gene in Columbia, reed tegen een brug en vloog in brand. Dertig per sonen vonden de dood in de vlam men. Van de 43 pasagiers die zich in de bus bevonden, slaagden er slechts zeven in door de raampjes te ontsnappen; zes anderen liepen ernstige brandwonden op. Maar de overige passagiers konden niet meer uit de bus ontsnappen, die meteen in lichte laaie stond. WASHINGTON: Men verwacht, dat President Truman op zijn persconferentie zal meedelen, dat de V.S. bereid zijn het werk aan de waterstofbom te staken, zodra een doelmatige internationale contróle van de atoomenergie is bereikt. Naar verluidt dringen congresleiders van beide partijen bij Truman aan op een dergelijke verkla ring ten bewijze, dat de V. S. geen agressieve bedoelingen hebben ALS DE VOORSPELLINGEN van de tegenwoordige bewoner van het historische kasteel te Borgharen (Limburg) juist blij ken te zijn, dan zijn de jaren van dit bouwwerk geteld. Het kas teel is namelijk gebouwd op rijs hout, dat slechts in vochtige grond zijn stevigheid behoudt. Nu be trekt de waterleidingmaatschap pij haar water uit de omgeving van Amby, met het gevolg dat de slotgrachten droog zijn komen te liggen. De dikke muren van het kasteel vertonen reeds scheuren. Waterstofbom?... is al oude kost, zegt Moskou MOSKOU. „Het feit, dat de Sowjet-Unie niet alleen de atoom bom maar eveneens de waterstof bom bezit, betekent niet alleen een enorm succes voor een socialisti sche staat, 'maar brengt tevens een geweldige slag toe aan de imperia listische oorlogsstokers, die nu ge noodzaakt zijn hun toon te matigen en in hun internationale betrekkin gen meer omzichtigheid aan de dag te leggen", zo heeft Wysjinsky, de Sowjet-Russische minister van bui tenlandse zaken, in een toespraak te Moskou op 19 December jl. ver klaard, ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van Stalin. Deze rede is pas gisteren in het tijdschrift ,.de Sowjet-staat en de wet" gepubli ceerd, aldus het Franse nieuwsbu reau A.F.P. Leeftijdsgrens van 23 jaar wordt gehandhaafd Dispensatie in bijzondere gevallen, zegt minister DEN HAAG. In antwoord op vragen van het R.K. Tweede Ka- nierlid Andriessen heeft minister Joekes gistermiddag meegedeeld, dat het inderdaad juist is. dat aan gehuwden en kostwinners bene den de leeftijd van 23 jaar geen 5 loonsverhoging mag worden uitbetaald, en dat de overwegin gen die tot dit standpunt hebben geleid in het algemeen overeen stemmen met hetgeen de pers daaromtrent heeft gepubliceerd. Het achterwege blijven van een algemene vergunning tot verhoging der lonen ook van gehuwden en kostwinners beneden 23 jaar bete kent niet, dat nu voor hen elk soe laas is uitgesloten, indien zij in bij zondere omstandigheden verkeren wat betreft het getal der van hen afhankelijke personen. Het college van Rijksbemiddelaars kan dispen satie verlenen, in overleg met de Stichting van de Arbeid. Het komt mij voor aldus de minister dat er geen aanleiding bestaat om tegen het advies van de meerderheid van de Stichting van de Arbeid in, een algemene maat regel te bevorderen, die als gevolg zou hebben dat ten behoeve van alle jeugdige gehuwden en kost winners de looncompensatie zou worden toegekend. Toen de heer Andriessen infor meerde naar de normen, welke toe gepast zullen worden, waar de mi nister spreekt van mogelijkheid van soelaas, zei de'heer Joekes, dat de lonen der jongeren naar evenredig heid meer zijn gestegen dan die der ouderen. Men wil thans meer terug keren tot de vroegere verhoudin gen. Individueel kunnen bijzondere gevallen nader bekeken worden. Een nauwkeurige aanduiding van normen daartoe kon de minister niet geven, omdat hij daardoor zou vooruitlopen op de beslissing van de aangewezen organen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar; Enschede (bul- tengew. p.p.) J. A. Geldcrmar. te Urk; Oudkerk—Roodkerk. Pr. Ouwendijk. cand. te Vierpolders Bedankt voor Ede: J van der Velden te Hilversum. voor Groesbcck E. J. Beker te Voorhout Geref. Kerken Aangenomen naar Maarssen: P Mei. les tc Grijpskerk Beroepen te Die ren: (2e pred pl.) R de Roos. evar.g. pred. te Tilburg te Blija: J. Wler- sema te Oudemlrdum. te Vlnkevecn. J. H. van Halsema. cand te Ermelo. Bedankt voor Hecrjarsdam: A. P. Heiner te Zevenhuizen (Z.H.) Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te OosterbcekWolfhcze J. de Feyter, car.d. te Axel.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2