VOORAL VOOR DE VROUW Van top tot teen geladen met stuwend rhythme Bij ons valt de ijstijd altijd als een bom uit de lucht Amerikanen overwegen herstel van luchtbrug 3 Dansorkesten durfden het niet aan met dat rode kind Vrouwen Politie Ondernemingsraden niet in P.B.O.-wet opgenomen Kinderen zonder eigen thuis en kinderlijke expressie Van een wrokdie de lentezon eerst zal kunnen smelten. Vederlicht, ijl en feestelijk v Gemeenschap heeft recht op meer openbaarheid Yrijdag 3 Februari 1950 Ze speelde en speelde tot die vleugel sloeg als het hart van een helse vogel Nu nog een keer een verhaaltje. Omdat erom gevraagd Is en omdat ik zo graag vertel Een ontmoeting, net als verleden Vrijdag, maar nu met een wild kind. zo eentje met rode haren en ronde, grauwe ogen 's Zomers werd ze zo bruin als een hazelnoot en 's winters zat ze vol sproetjes. Als er jon gens aan het knokken waren bij het fietsenhok van school, was het altijd om haar en lieden van een verre H-B.S. spijbelden om haar te kunnen thuisbrengen. Maar ze was zo kil als de mist, het enige wa^t ze hartstochte lijk kon, was sarren. Ze hitste vrienden tegen elkaar op en troggelde meis jes haar trouwe aanbidders af. In de klas heerste ze als een vorstin want ze durfde alles. Ze was van top tot teen geladen met rhythme. Ze zong en ze danste, trok snoeten, droeg voor en begeleidde zichzelf met handen en I voeten, zo meesterlijk opwindend dat de dufste leraar moest toegeven, dat dit iets bijzonders was. Op de versleten piano in het gym nastieklokaal ging ze te keer als zat de duvel op haar hielen .Ze kon niet eens noten lezen, wist niets van ac- coorden en toonladders, maar haar vingers waren vlug en IJzersterk Ze speelde elke melodie na op haar eigengereide manier; droog, hard, ontstellend, rhythmisch. Toen ze voor de tweede maal bleef zitten in de derde, ging ze van school „Al die onzin heb jij toch niet no dig," zei haar vader, ..'t is jammer van de tijd. Je krijgt pianoles en je wordt beroemd." Hij vertelde haar van zalen vol mensen, vrachten bloemen en haar naam in blinkende letters, waar je maar keek Haar vader werkte in een bioscoop en je kon hem zulke fantasieën niet eens kwalijk nemen. Die worden door de ..muziekfilms" met de paplepel toegediend. Dus kreeg dat kind. toen ze zes tien was, de beste leraar van het stadje Maar na een paar maanden bedankte deze voor de eer Ze was te kil en tegen-de-draad en ze dreef hem met haar rauwe aanslag tot ra zernij. De juffrouw, die het van hem overnam, had lange tijd geleden overbodige dingen als gevoeligheid en liefde afgeschaft en daardoor kwam ze met haar nieuwe leerling een flink eind Dal deze ongewoon snel met een naargeestig gemak van het blad spelen kon: opvatting, tem po melodie en componist verachtend, deed haar geen pijn. Ze verbeterde wel, gaf standjes, maar de kern van de zaak raakte ze niet. Dat wil zeg gen: ze ging niet naar de vader om te vertellen dat die dromen van la ter dromen blijven zouden omdat er iets niet klopte met dit talent En ze was niet modern genoeg om te we ten, dat wat het meisje wel kon van een soort was, waarvan zij geen be grip had Ze verbood dus al dat ge- jazz en schreef voor: Mozart. Chopin Aan het gemartel kwam een eind toen ze negentien was. want ze leer de een leider van een in ons land be roemde band kennen en trouwde. Verliefd was ze niet op hem. in „houden van" geloofde ze niet. maar ze vond dat ze bij hem op haar plaats was. Ze wist tenminste dat ze leefde als ze deel had aan al die wilde klan ken om haar heen. Ze joeg ze op, sprak tegen, viel aan. beet zich vast, speelde en spéélde tot die vleugel sloeg als het hart van een helse vo gel. Van verre kwamen de mensen, vooral om haar. „Daar zit zo'n wild, rood kind", zo zeiden ze, „je mag dat niet missen Maar omdat ze net als vroeger kil en boosaardig was. ging het niet goed. Het teamwerk leed onder haar. Ze hitste, stookte, sarde, genoot van de verdeeldheid en trok toen aan het kortste eind. „Voor jou en je band duizend an dere." riep ze. Maar omdat ze hoge eisen stelde en haar gedoe bovendien bekend was. durfde niet elkeen het met haar aan Tenslotte kreeg ze een weergaloos aanbod van een dure nachtclub Van twaalf uur 's nachts tot vijf uur in de morgen spelen: al leen. Dat is zwaar voor een vrouw; maar ze was IJzersterk, net als haar vingers en die waren nog niets, ver-* geleken bij haar wil haar eerzucht. De vleugel was wit en d'er jurk was zwart met een snoer van groen en goud Ze verving nacht na nacht een ganse band: was pianist, saxofonist, drummer en lady-croonster tegelijk Ze sloeg met haar polsen in woeste vaart op het hout naast het toetsen bord en stampte met de voet als d'er vingers zwegen. Ze verdiende een massa geld, want weer kwam men om haar te horen om haar te zien. Maar toch bleek dat allemaal nog niet genoeg voor één. die tijden ge droomd heeft van volle zalen, bloe men en applaus zonder eind. Ze ver gat dat ze dit had moeten bereiken met de muziek, die ze verachtte. Ze eiste vaak niet ten onrechte voortdurende aandacht en erkenning van de dansende nachtclub-schare. Ze werd nijdig als de dans hoofd schotel bleek en zij slechts het mid- .del Dan fantaseerde ze zo roe keloos onsamenhangend, dat men verward ging zitten. Het eind van dit liedje werd een daverende herrie met de directie Ze wilde niet toegeven en vertrok, als een op 't hart getreden primadonna Wat er daarna gebeurd is weet ik niet. maar nu jaren later speelt ze in een zeer beschaafde gelegen heid, waar je kostbaar kunt soupe ren bij kaarslicht en waar je het wrange van de wereld kunt vergeten omdat de sfeer daar zo roze en rijk is. Ze sluiten er om één uur en dan rijdt ze in eeii bus naar huis, elke nacht. Ze speelt op een wij'ze, die past bij het glanzend parket en het vorste lijke haardvuur: glad en parelend zoet om op te dansen en te dromen En als het publiek wat moe is, of als er verondersteld wordt dat het even aan iets „beters" toe is. zorgt ze gewillig voor een wals of nocturne van Chopin. Bibeb 1 Die middag is zoontje in alle sta ten. „We hoeve niet naar school", gilt hij, ,,'t Is omdat het verschrik kelijk vriest In z'n jak van rood baai, met een trui eronder, trekt hij naar de ijs baan verderop. De schaatsen, koen, om de hals. „Ik blijf tot het donker is." roept hij nog. „Ik mag toch tot het licht helemaal wfcg is. hè Mam?" Maar er is nog geen uur om, of daar staat hij weer Koud. zorgelijk. „Wat is er nou? Ging het niet?" Hij knikt somber, gaat zitten en bijt gemarteld op z'n nagels. „D'r is bijna wat gebeurd." praat hij. „Wat denk jij dat er bijna ge beurd is „Weet ik dat?" zeg ik. „Schiet op. Vertel dan..." „D'r was een politie," zucht zoon tje. en die reed ontzettend mooi. Zo met zwaaien erbij en helemaal schuin en met z'n handen op z'n rug en z'n hoofd scheef". Hij zwijgt bedremmeld of de rest hem moeite kost. „Nou en?" dring ik. „heeft die je omver gereden? Ben je tegen hem op gebotst?" ,,'t Is niet wat ik gedóèn heb," praat zoontje, ,,'k Heb alleen maar wat gedacht Ik dacht telkens: Nou ga ik die bink vragen hoe laat het isZeg bink, weet je ook hoe laat het is Is het al laat, bink?" Zo ging het in m'n hersens en toen bleef-t-ie op eens vlak bij me staan. Met een kras stond-ie stil „En toen?" En zoontje verward: „Toen was ik z'n echte naam vergeten. Ik wist niet meer dat hij politie heette en toen zei ik ineens: „Dag bbbbb en toen ben ik gauw wegge- schaatstMaar omdat ie aldoor naar me bleef gluren, ben ik nou hier Triest peutert hij aan z'n schaat- senbanden. „En je hebt 't woord niet eens gezegd," troost ik, „alleen de b. maar". En zoontje opstandig: „Maar de rest zat ook in m'n mond mam. En denk je dat zo iemand dat niet ziet..." Bibeb Nagelbijten „Nagelbijter mensentreiter." zegt de volksmond. Dikwijls ligt in zulk een populaire zegswijze een verborgen zielkundige kennis. Bij nagelbijters kan men echter moei lijk aannemen dat het spreek woord geliik heeft. De meeste kinderen die nagelbijten zijn schuchter en angstig. Het is alsof het nagelbijten een typische vorm is van knauwen op je eigen IK. Dat doen zulke kinderen dan ook. Ze knagen niet alleen op hun vin gertoppen maar ook aan hun eigen ziel. Meestal vanuit een gevoel van moedeloosheid. Door verkeerde op voedingsmethoden znn ze zo ver in de positie van de moedeloze „het kind waaraan geen eer te behalen valt" vastgeroest, dat de afgebeten nagels dat aan de wereld moeten bewijzen. Kinderen die aan dergelijke din gen lijden hebben een innerlijke dwang om hun gevoelde minder waardigheid steeds weer te accen tueren. Bijv. door het nagelbiiten niet te kunnen laten. Ouders die het kind hiervoor straffen han delen daarmee geheel verkeerd. Ze drukken het kind nog meer in de ban van een demonische cirkelgang van: „ik doe het verkeerd ik kan niet anders als ze maar niet op me letten, want dan moet ik weer nagelbijten enz." Een ontleding van de gevoelens die tot nagelbiiten leiden toont ook dikwiils dat er kinderen ziin die op een dergelijke wijze gevoelens van haat tot uitdrukking brengen. Kin deren kunnen fel haten. Het is dik wiils moeilijk deze haat op de bui tenwereld uit te leven. Dit wordt dikwiils bemoeilijkt door schuldge voelens. Kinderen met minder- waardigheidgevoelens hebben al tijd een reservoir vol onuitgeleefde haat. Wat doet zo'n kind met haat. die het niet op de wereld kan uitleven? Het moet de haat kwijt en leeft die op zich zelf uit. door zich zelf te schaden. Door aan zichzelf te kna gen. zowel lichamelijk als geeste- liik. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Vrjj onverwacht is gistermiddag het wetsontwerp op de ondernemingsraden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De C.P.N. en de heer Van Dis (St. Ger kregen aantekening, dat zij tegen de instel ling waren. De in het bijzonder van protestants-christelijke zijde onder nomen poging om de regeling van de instelling der ondernemingsraden te incorporeren in de \Vct op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie is mis lukt. De betreffende motie van de heer Stapelkamp werd verworpen met 50 tegen 19 stemmen. Voor stemden A.R., C.H., V.V.D., St. Ger. en de heer Welter, tegen K.V.P., P.v.d.A. en C.P.N. Alle amendementen,'welke waren ingediend, werden ingetrokken, na dat de regering enige wijzigingen had aangebracht, waarvan de voor naamste zijn, dat de instelling van ondernemingsraden binnen drie ja ren moet geschieden en dat vóór het besluit tot instelling wordt genomen de betreffende bedrijfschappen of hoofdbedrijfschappen moeten worden gehoord. Om dit resultaat te bereiken, werd de beraadslaging geschorst om over leg tussen de commissie van voorbe reiding en de regering mogelijk te maken. Dit cverleg duurde ongeveer vijf kwartier, in welke tijd de niet aan het overleg deelnemende Kamer leden de vergaderzaal blauw rookten. Bij de heropening van de zitting werd bekend gemaakt, dat de rege ring, als resultaat van het overleg, nog een nota van wijziging zju in dienen. Met het oog hierop weid de behandeling geschorst en nam minis ter in 't Veld achter de regeringstafel plaats om met een beminnelijke glimlach te luisteren naar hetgeen de geachte afgevaardigden te berde brachten over de Wederopbouwwet, welke in hoofdzaak de wettelijke re geling beoogt van de thans bij de we deropbouw reeds gevolgde praktijk. Intussen werd laat in de namiddag- de nota van wijzigingen rondgedeeld en minister In 't Veld moest weer plaats maken voor zijn collega Joe- kes, voor wie de verdere behandeling van de wet op de ondernemingsraden nu een zacht eitje was. De agitatie van de heer Wagenaar (CPN), te gen enige katholieke vakbondsbe stuurders ging geheel langs hem heen. De communistische afgevaar digde legde een foto over, ten einde Advertentie (IM.) d O l00p' voos uw OS DE BETERE SCHOEN VOOR DAMES. HEREN EN KINOERÊN Belangwekkende boeken over kindervorming De dochter van Sigmund Freud heeft zich. onder de indruk van de rol die de kinderjaren spelen in de ziektegeschiedenissen die haar va der analyseerde, gekeerd tot de analytische kinderpsychologie. Sa men met Dorothy Burlingham schreef ze een boekje over ..Kinde ren zonder eigen thuis" (uitgege ven door Scheltema en Holkema). Het beschrnft óbservaties door de ze twee meesterlijke kinderpsycho logen verricht in 3 kindertehuizen voor oorlogspleegkinderen in En geland. Het boekje geeft in korte zakeliike notities het leven weer van kinderen die geen „thuis" heb ben en daarom in een „tehuis" te rechtkomen. Deze kinderen treden het andere milieu met dezelfde wensen en behoeften tegemoet als kinderen uit een normaal gezin. Na de beschrijving van de babies Oma ivandelt WE hebben een klimaat, waar men niet over schrijven kan. want soms regent, sneeuwt en vriest het. allemaal tegelijk. Best mogelijk dat de voorjaarszon weldadig schijnt op het ogenblik, dat U deze woorden leest. Maar op die, dagen, dat we gezegend worden met een plotselinge portie winter, blijkt het hoe hopeloos slecht we er tegen gepantserd zijn. Er bestaan mensen die op alles zijn voorbereid Willa Jansen van de over kant. bijvoorbeeld. Ze komt even overwippen en heeft lange wollen kousen, beeldige kousen met ingebreide ruitjes. Waar haalt ze die zo gauw vandaan? En elegante laarsjes met bont. Ze is met de hele familie wezen schaatsen rijden. en iedereen had de goeie schaatsen en de goeie schoenen en de goeie broeken en de goeie onderbroeken en ook de goeie stralend-rode ge zichten, die horen bij de Hollandse ijspret. Bij ons valt de ijstijd altiid als een bom uit de lucht. Plotseling moeten alle schaatsen worden op- MODE-NOVELLETTE ANNY BLATT en haar dochter hebben in Parijs twee brei-zaken. In de ene kun je 's werelds verleidelijkste truitjes kopen voor verdrietig veel geld. En jasjes voor in oed die alles wat daarvoor ooit uit linten en zijde werd gemaakt, verslaan. In de andere vind je dege lijke rekken met honderden knotten wol en nylon. Zo dik. zo dun. zo vaag en tartend van kleur als je maar wensen kunt Bovendien geven drie-talen-ratelende ver koopsters raad aan elkeen die iets gebreids van Anny Blatt wil. maar geen kans ziet zulk kostbaar goedje kant-en-klaar te kopen, 't Is altijd een druk gedoe daar. want breien is vooral een Franse hartstocht. Het houdt hier niet op met sokken, broeken, mutsen, vesten. Ook vederlichte, ijle, feestelijke dingen, zo als het hesje van de tekening, kruipen uit die grammen wol. Dit hier is bedoeld om mee uit te gaan met een beetje brutale rok erbij. Plus een glanzende gordel van lak. 't Hesje zelf is uit uiterst dunne wol, het decollete van achteren moet v-vormig, de mouwtjes worden aangebreid. En de kleur tot en met de taille? Z w a r 11 B.S. zijn. Nu hebben we 's avonds al door het schrikbeeld voor qgen: Straks hier van de kachel weg. Straks uitkleden in die iissalon met lits-jumeaux. Tussen lakens gaan liggen, die niet ver van 't absolute nulpunt meer af zijn En dan. van kachels gesproken... heel zuinig mengen we onze laatste anthraciet met grote bergen cokes en eierkolen. Dat betekent dat ie de ganse dag aan een stuk door Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW gezocht. Die van Jantje zijn te klein geworden, die van Pietje hebben kapotte riempjes. Klaasje heeft geen hoge schoenen, iedereen mekkert, trainingsbroeken ziin zoek en als eindelijk de familie is inge spannen. dan regent het lauwe regen. Bovendien, men mag dan zeggen, dat dit nu zulk bijzonder puik. fris gezond hollands winterweer is. bii ons heeft een iegelijk griep of is onderweg. Wintermoeheid. dus vi- taminentekorl zegt de huisarts. Maar ik vraag me af. hoe je met veldsla, sinaasappelen, levertraan, pilletjes en hoogtezon-nu-en-dan. nog aldoor vitaminen-tekort kunt hebben. Misschien, als we een Russisch klimaat hadden, dat we er dan ook meer op bedacht zouden ziin. Wan neer ie wist: Nu houden we con stant nog vier maanden ijs en sneeuw, dan zou het inderdaad de moeite lonen om hoge laarzen, bonten vesten, nieuwe schaatsen en ijsmutsen te kopen. We zouden dan ook onze huizen anders gebouwd hebben en niet altiid met een stuk waterleiding buiten. We zouden dan geen last hebben van W.C.'s die 't niet doen en van badkamers waarin opeens een zondvloed los breekt. zodra het gaat dooien, op het moment dat alle loodgieters al elder* bezig ziin met lekken stop pen. We zouden, net als de Russen, bovenop warme stenen kachels slapen. Wat moet dat verrukkelijk kunt poken, opladen, slakken uit krabben. asladen legen. Dat bete kent. dat er een stage asregen valt over kleden en meubels en de pas- beklede lichte stoel en de nieuwe kap van de schemerlamp. Je zou haast anthraciet zwart willen ko pen. alleen om die lavastroom in je kamer te vermijden. Heb jij daar dan geen last van? zeg ik tegen Willa Jansen, (die met de bontlaarsjes). Nee. zegt ze. wii hebben immers centrale verwar ming? We hoeven geen eens an thraciet te stoken Waarop ik bepaald een wrok in me voel groeien,, die de lentezon pas weer zal doen smelten. Peulvruchten De peulvruchten zijn op het ogen blik niet meer zo hoog in prijs een reden om ze geregeld te gebrui ken. Het hoge eiwitgehalte van deze producten (erwten, bonen, capucij- ners) maakt ze geschikt om vlees te vervangen bij de maaltijd De meeste waarde hebben ze echter pas dan. als ze met aardappelen tezamen worden gegeven, omdat het eiwit van peulvruchten, gecombineerd met dat van aardappelen, het vlees eiwit (waaruit ook het grootste deel van ons lichaam is opgebouwd) kan vervangen. Ook melk. bijv. verwerkt in het nagerecht, kan aanvullend bij peulvruchten worden gegeven. Vitamine B komt in peulvruchten ook in een aanzienlijke hoeveelheid voor. Dit vitamine, dat tevens in bruin brood, havermout, varkensvlees e.a. aanwezig is. is oplosbaar in wa ter. Er wordt dan ook altijd aange raden. het kooknat van peulvruch ten te bewaren die in het eerste halfjaar een gun stiger ontwikkeling te zien geven dan de thuis opgroeiende kinderen (omdat die minder hygiëne, min der ruimte, minder goed voedsel in het dikwiils beperkte proletarische milieu genieten) komt het eigenlij ke probleem duidelijk op tafel. Na dat halfjaar ziin er bepaalde ach terstanden, die hiermee samenhan gen dat een kind behoefte heeft zich met krachtige liefdesgevoe lens te binden aan een verzorger. Uil een dergelijke binding gaat het kleine kind ook pogen te spreken, door imitatie van en bekendheid met altiid het zelfde geliefde ge zicht. De wisseling van het perso neel in de tehuizen, het grote aan tal verzorgsters bemoeilijken het tot stand komen van zo'n binding. Het gevolg is een traagheid in de injelligentie ontwikkeling die be rust op het feit dat het kind geen enkele speciaal geïnteresseerde persoon de ziine kan noemen om na te bootsen. In de paedagogische monografie- en II (uitgave Wolters) noudt men zich op andere wijze bezig met de vreugde van het kind. De publi catie heet „Kinderlijke expressie in deze Tüd" en toont aan dat men zich bewust wordt van het grote belang dat spontaan tekenen en schilderen voor kinderen heeft. Er wordt scherp stelling genomen tegen de zielloze onderwijsmetho den waarmee veel onderwijzers, die zelf verlaten ziin van alle artis tiek gevoel, werken. Het boekje propageert collectief tekenen en schilderen door kinderen, en te recht. De muffe kelderlucht eigen aan de vijandigheid tot elke origi nele uitdrukkingszin bii het kind wordt door deze methode verjaagd. Een groep kinderen maakt teke ningen waaruit men later homo gene stukken knipt, bii elkaar zoekt en aanéén plakt totdat een groot collectief werkstuk is ont staan. Dit zoeken en schiften van het materiaal doen de kinderen zelf. Het resultaat is verbijsterend levendig, zo dat men biina denkt aan de rijke nuancering die bii le vensvormen ontstaat door het na tuurproces. En in feite is zo'n groot collectief kinderwerk een natuur lijk organisme. Een boeiende kunst, een volkskunst van een klein, primitief, maar echt volkje. Een buitengewoon scherp artikel van P. Post over 60 jaar tekenon derwijs is zo lezenswaard, dat men het massaal verspreid zou willen zien. Het blaast met' ijzige conse quentie tegen alle bedompte tradi tie op dit gebied. Dit is geen schilderij van 'n mo derne meester, alhoewel het wel meesterlijk is. Het is een groeps- iekening door Franse kinderen uitgevoerd en toont aan tot wel ke artistieke prestaties het col lectief tekenen voert. Niet voor niets hebben sommige moderne kunstenaars ingezien, dat ze bij de spontane uitingen van het kind in de leer konden gaan. „Sluipende blokkadeder Russen prikkelt geallieerden WASHINGTON. Een legenblokkade van de Sowjet-zone van Duits land als represaille voor de Russische verkecrsbelemmeringen op de we gen naar Bcrltfn is bij het Amerikaanse Departement van Buitenlandse Zaken in ernstige overweging. Mc Dermott. de perschef van het departe ment verklaarde gisteren: „Wij geloven niet. dat «ij werkeloos kunnen toezien, wanneer de Sowjets op deze wijze internationale overeenkomsten schenden. Wij geloven, dat wij In actieve overweging moeten nemen, of er geen tegenmaatregelen dienen te worden getroffen". „Er bestaat nog geen gevaar voor de voorziening van Berlijn, daar de reservevoorraden daar groot genoeg zijn, zo zcldc Mc Dermott verder. Een wederinstelling van de luchtbrug op dit ogenblik is waarschijnlijk nog niet nodig, „wij blijven bereid ook hiertoe over te gaan, als dit nodig mocht blijken". uitgesloten achten. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Westelijke geallieerde functionaris- sen reeds enige dagen besprekin gen over tegenmaatregelen voeren. Men gelooft daar. dat geen algehele blokkade van de Sowjet-zone wordt beoogd, maar een beperking van bet Oost-Duitse verkeer, dat door Wcst. Berlijn gaat en een uitvoerverbod van zekere West-Duitse goederen naar de Sowjet-zone. Waarnemers in Berlijn vrezen echter, dat Westerse maatregelen met nieuwe Russische maatregelen zouden worden beantwoord. In diplomatieke kringen in Lon den gelooft men, dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten besprekingen voeren over het ne men van tegen-maatregelen tegen de Russische „sluipende blokkade". Generaal Hays, de plaatsvervan gende Amerikaanse Hoge Commis saris in Duitsland, heeft gisteren een bezoek aan kanselier Adenauer gebracht en men neemt aan, dat hij Adenauer er van in kennis gesteld heeft, dat de Verenigde Staten de toestand ernstig opnemen en een wederinvoering van een algehele Russische blokkade van Berlijn niet zijn de vorige dag gedane bewering te staven, dat o.a. de heer De Bruyn een bezoek aan Duitsland had ge bracht tijdens de bezetting. Dit was Woensdag van de zijde der KVP ook niet ontkend en de heer Andries- sen (KVP) herhaalde zijn verkla ring. dat dit geenszins bewijst, dat genoemde vakbondsbestuurder fout zou zijn geweest. Indien de heer Wa genaar dit meent, moet hij hem maar aanklagen. Achter de schermen (Van onze parlementaire redacteur) Zich bewust van hun positie kwamen om kwart voor drie gistermiddag onder aanvoering van de heer Andriessen de Ka merleden Van den Bom, Stapel kamp, Beernink en Van Thiel de blauw-gerookte vergaderzaal binnen schrijden. Zij wisten zich de inspanning van de worsteling met minister Joekes van de glanzende voorhoofden en na men voldaan hun plaatsen weer in. V at er wederzijds voor argu menten waren aangevoerd, drong niet tot de openbaarheid door Zij bleven achter de scher men van de vertrouwelijke be spreking verborgen. De methode om tijdens de be handeling van een wetsontwerp in de Tweede Kamer de com missie van voorbereiding of commissie van rapporteurs over leg met de regering te doen ple gen over de voorgestelde amen dementen, teneinde de behande ling te vergemakkelijken, wordt steeds meer toegepflst. Zij heeft het voordeel, dat geen verwar ring ontstaat door een amende mentendebat, dat van technische aard is en alleen door de insi ders kan worden gevolgd. Doch het nadeel is, dat een deel der parlementaire behandeling in plaats van in de openbaarheid, zoals ons varlementaire stelsel verlangt, geschiedt achter de schermen. Behalve de direct bij de onderhandeling betrokkenen kan zich dus niemand een voor stelling vormen van de aange voerde argumenten. fl». S (Vervolg van de voorpagina) Wij hebben de heer Vos naar positieve voorstellen gevraagd. Dit was zijn antwoord: „Er moet een wet op het bank wezen komen, welke samengaat met de instelling van een Bank- kamer naar analogie van de Ver zekeringskamer. (Tussen twee ha ken. er moet naast de verzeke ringskamer voor het levensverzeke ringsbedrijf ook dringend een assu rantiekamer komen voor verzeke- ringsvormen als: brand, inbraak en varia). Overeenkomstig richt lijnen. m de wet vast te stel len, zal de Bankkamer op banken bankjes nauwgezet toezicht moeten houden. De wet zal voorts moe ten vastleggen aan welke regels de banken zich moeten houden, opdat riskante beleggingen, waar van beleggers de dupe kunnen worden, worden uitgesloten. Reeds door het geven van dergelijke voorschriften. zal vermoedelijk een aantal kleinere banken, de zaken aan de grotere broers moe ten overdoen. De grotere broers de grote vijf. hebben zodanige bin dingen met de Nederlandse Bank, dat deze op hun handelingen vol doende toezicht kan uitoefenen. Vijf banken vormen trouwens voor een land als Nederland al een flink aantal." Dit is niet het enige wat de heer Vos voor de geest staat, al vormt deze sanering, die te vens op een concentratie zal uitlopen, voor hem een eerste eis. Hij denkt echter ook aan de mogelijkheid, dat aan accoun tants. die op de boeken van de banken toezicht moeten hou den. de bevoegdheid wordt ge geven. om reeds bij de eerste bedenkelijke verschijnselen, het noodsein te hijsen. Daar door zouden vele ongelukken kunnen worden voorkomen. „En clan", zo zei de heer Vos, „moet men eisen gaan stellen ten aanzien van de openbaarheid Dat is overigens een eis. die niet alleen voor het bankwezen geldt. Het is langzamerhand een algemene, zij het kwade gewoonte geworden, jaarverslagen volkomen nietszeg gend te maken. Niemand die er ook no* maar iets uit op kan maken. Die kwade gewoonte wordt tegen- woord^ zelfs door een semi-over- heidsbedrijf als de Nederlandsche Spoorwegen gevolgd. Over dit euvel klagen ook de financiële bla den en het is veelzeggend dat het kaoitalisme en het socialisme op dit punt dezelfde klachten voort brengen." Vcor het overige heeft de heer Vos de indruk, dat het zijn nut kan hebben, wanneer kleinere banken gedwongen zouden worden collec tief een zekerheidsfonds te vormen, waaruit gedupserden schadeloos gesteld moeten kunnen worden. Dat is voor de banken eigenlijk niet anders dan een normale plicht, voortvloeiend uit het recht een bank te kunnen drijven, een recht, dat de heer Vos overigens steeds minder kan waarderen, als een .-echt voor particulieren. Maar hij is realist genoeg, om te beseffen, dat Nederland voor nieuwe socia- lisaties op dit ogenblik niet erg rijp schijnt. Meer direct heil ver wacht hij derhalve van een bank- wet, en de spaarders, beleggers etc. kan hij geen andere advies geven, dan hun vertrouwen niet op de lichtvaardige gronden te geven, waarop het nu zo veelvuldig ge schonken wordt.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 4