Wreszynski houdt zijn i onschuld vol Directeur van bouwkas gearresteerd Rallye-rijders keren ons land terug Biljarters gehandicapt door slecht materiaal Paul Krugers bijbel in Nederlands bezit Vrijdag 3 Februari 1950 5 „Ik ben millionnair mijnheer de president" AMSTERDAM. Gisteren heeft de Vierde Kamer van de Amster damse Rechtbank, gepresideerd door mr. B de Gaay Fortman, het proces tegen S. W tWreszynski) die ver dacht wordt van het plegen van op lichting in de oorlogstijd, voortgezet, in vierde zitting. De verdachte, die Maandag wegens ziekte niet kon verschijnen, was present. Een lange rij van getuigen a décharge, opgeroepen door de ver dediging, passeerde het kruisverhoor van de president, dc verdedigers mr. Muller Massis, mr Mannheimer en mr. Hovius en de verdachte Vervolgens werd een begin ge maakt met het verboor van ver dachte zelf. De verdachte gaf toe van Schaef- fer grote bedragen aan geld, juwelen en sieraden gekregen te hebben in de jaren 1944 en 1945. Dit zou echter leningen betreffen Later n* de be vrijding werd door Schaeffer ook nog geld ontvangen Verdachte ont kende met de woorden: „Zo iets doms zou ik nooitOgezegd hebben," ooit tegen Schaeffer verklaard te hebben, dat hij Hitler zou moeten doden. Van opdrachten van de Secret Service weet W niets Verdachte zeide, dat alle verkla ringen van de in de eerste zitting ge hoorde Duitse politiebeambte Wens- ki van A tot Z gelogen zijn. Hij had wel contact gehad met Wenski. want hij moest zich iedere dag bij hem melden. Eerst heeft W. zich uitsluitend be zig gehouden met net vrijlaten van Joden. De prijs was 4000 of 400 dollar. Later zouden er ook moge lijkheden zijö voor politieke gevan genen. Zeer stèllig hield verdachte vol. dat hij de 50.000 die hij van Schaef fer gekregen had om de zoon van dr Koningsbergen te bevrijden, had doorgezonden aan Wenski. Schaeffer had later gevraagd, ook voor ande ren te bemiddelen. In een brief van Wenski had deze zijn hulp in dit soort zaken aangeboden. In totaal zou verdachte Wenski een bedrag van 500 000.hebben gezonden Het geld werd steeds verpakt tussen levensmiddelen om het te camou fleren en de pakjes werden dan door een vertrouwensman van Wenski afgehaald, zo deelde ver dachte mede Op de vraag van de president, hoe de verdachte verklaren kon. dat van al die pogingen hoogstens die voor Jonkhart resultaat heeft gehad zeide verdachte, dat hij overstroomd werd met namen Zelfs werden val se namen genoemd De zoon van ds Koningsbergen is volgens de ver dachte door Nederlanders en niet door Duitsers doodgeschoten en daar kon niemand meer tussen komen De 50 000 welke door de vrienden van ds Koningsbergen was betaald, heeft Wens1*-' tor.iTfregeVen en is aan Schaefer uitbetaald. Het verhoor werd daarna gericht^ op de relatie tussen verdachte en de getuige Düyvis Verdachte ver klaarde een huis te bezitten in En geland. dat meer dan 10.000 pond sterling waard was. Dat was het onderpand voor de transactie met Duyvis. Stellig verklaarde de ver dachte nimmer tegen de getuige Verheul gezegd te hebben ere-con- sul te zijn en millioenen te bezit ten. Deze verklaring ontlokte de president de vraag ..Bent u million- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De directeur van een Haagse bouwkas. de 46-jarige Hagenaar W. van der B., Is op 23 Januari gearresteerd, verdacht van oplichting, waarvan de deelne mers in deze bouwkas de dupe zü" geworden. De totale schade door de bij de Bouwkas gepleegde malver saties, die lopen over de Jaren 1947, 1948 en 1919, is nog niet precies be paald. doordat ook de administratie niet volledig werd bijgehouden. Van der B beloofde onder meer aan de deelnemers in de Bouwkas. die hem om uitkering van hun spaargeld verzochten op het moment van het daarvoor vastgestelde tijd stip. hieraan te zullen voldoen Maar buiten voorkennis van deze deelne mers droeg hij hun overeenkomst met de Bouwkas aan derden over. De nieuwe deelnemer nam hiermee alle rechten en verplichtingen uit de overeenkomst van de oude deel- memer met de bouwkas over, en was daardoor eveneens verplicht de spaargelden en administratiekosten (nl 2Vz procent van het bouwkapi- taal). die reeds door de oude deel- Marva's aangewezen voor Indonesië DEN HAAG Daar er thans te weinig vrijwilligsters ziin. heeft de Koninklijke Marine voor de eerste maal twintig Marva's aangewezen voor dienst in de tropen. Bij hun indienstreden tekenen de Marva's voor mobiele of immobiele dienst. Immobiele diepst betekent, dat de meisjes alleen in Nederland willen dienen, mobiele dienst, dat zij zich voor eventuele uitzending beschikbaar stellen Uit deze laat ste categorie ziin de thans aange wezenen afkomstig. Velen gelukt het nog iets te sparen AMSTERDAM De door de Ne derlandse Spaaröankbond gepubli ceerde cijfers wijzen uit, dat gedu rende December 1.1 bij dc algemene spaarbanken 32 625 130 is ingelegd en 28.654.478 terugbetaald. Het spaartegoed vermeerderde dus met 3 970.652. Gedurende het gehele jaar beliepen inleg en terugbetaling resp. 401 273.648 en 359 531.565. hetgeen een vermeerdering der spaarsaldi betekent van 41.742.083 In 1948 beliepen inleg en terugbeta ling respectievelijk 347 586 563 en 363.499.947, zodat de ultimo een vermindering der spaarbanksaldi te zien gaf van 15.913.384. i Bij de bankspaarbanken waren in breng en terugbetaling in December 1949 resp. 3.391.398 en 2.576 386 en gedurende geheel '49 34.485 412 en 29245.431 (in 1948 34.311.019 en 30.162.454). ,^'ij gaan het Amerika met muziek zeggen 4- WASHINGTON. Men verwacht, dat het Concertgebouworkest 26 September te New York zal aanko men en tot 20 October in de V.S. zal blijven. Het eerste concert wordt 1 October te Washington gegeven, een galaconcert als bewijs van dank aan de Amerikaanse regering voor de vele wij'zen. waarop de V.S. in de afgelopen jaren Nederland geholpen hebben. - De tournee van het orkest zal zich naar het westen tot Chicago uit strekken. Ook wordt in een aantal kleinere steden geconcerteerd zoals te Grand Rapids, waar een groot percentage der bevolking van Ne derlandse afkomst is. en elders, waar men om concerten verzocht hoaft. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. (De da ta. waarop de correspondentie uiterlijk gepost moet ziin. tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld): Indonesië en Nieuw-Guinea S.S. ..Grote Beer" (15-2-50); Antillen MS. ..Delft" (11-2-50); Suriname S.S. „Bonaire" (4-2-50). nair?waarop Wreszynski met duidelijk ..ja" antwoordde Verdachte bevestigde van getuige Verheul geld te hebben gekregen dat van zwart wit gemaakt zou wor den „Hoe wilde u dat doen?" vroeg mr de Gaay Fortman. „Ik heb voor het geld Engelse ponden gekocht maar die bleken vals. Ik werd kort daarop gearresteerd en kon er ver der niets meer aan doen" zo zeide verdachte In verband met het feit. dat de verdediging nog twee getui gen a décharge wil laten verschij nen, te weten de oud-commandant van Westerbork, J. Scholtz als die ten minste opgespoord kan wor den en de Duitse advocaat Kurt Gollnick uit Scheidegg. werd de verdere behandeling uitgesteld. Op Donderdag 23 Februari zal het pro ces worden voortgezet. Zeven jaar geëist tegel ..Nol de Brabander" DEN BOSCH. De officier va ïustitie bij de Bossche rechtbank eiste gisteren tegen ..Nol de Bra bander" alias Arnold Franken, die zich met ziin bende aan tal van in braken en overvallen heeft schul dig gemaakt een gevangenisstraf van zeven jaar. De verdediger mr Verbruggcn zeide in ziin pleidooi, dat F. „van groot kaliber is en au fond goed" Hij achtte hem een puik vakman met ïizeren energie, die than? schoon schip heeft gemaakt en ei naar verlangt straks met een scho ne lei weer aan de slag te gaan. Drie bruine beertjes in circus geboren AMSTERDAM Donderdag wer den in de stallen van Strassburger drie bruine beertjes geboren. Daar het zeer moeilijk is om in gevan genschap geboren beertjes in t leven te houden, zal men alles in het werk stellen om toch dit resultaat tebe reiken. Een van de voornaamste eisen is. dat moeder en kinderen vol komen met rust gelaten worden, om dat anders door de angst, dat men de jonge beertjes kwaad wil doen. moeder beer de diertjes nog wel eens zelf doodt. De diertjes kunnen dus niet vertoond worden, Vorig jaar is een beertj-e, dat in Carré werd geboren, in leven geble ven. Het is thans reeds een ondeu gende knaap, die in dressuur is en zijn verzorger reeds eenmaal flink te pakken heeft gehad. Omvang malversaties nog niet bekend De hel staat op stapel Gesteld het noodlot, dat de wa terstofbom zou worden gebruikt en gesteld, dat de bom zou neerkomen op de Veluwe, nabij Ede, Het zwarte gedeelte op ons kaar tje geeft dan het gebied aan. dat volkomen vernield zal worden. Het gearceerde deel zal .slechts" ge deeltelijk worden verwoest. nemers waren gestort, aan deze uit te betalen Maar de oude deelnemer ontving slechts het spaargeld en de gestorte administratiekosten liet v. d B. in eigen zak verdwijnen. Op de betreffende acte van overdracht plaatste hij valselijk de handteke ning van de oude deelnemer, die hiermee dus aan de Bouwkas kwij ting gegeven zou hebben voor zo wel het spaargeld als de administra tiekosten. Inmiddels is vast komen te staan dat het hier over het jaar 1949 tus sen 1200 en f 1300 betreft De be dragen over de twee voorgaande ja ren zijn echter nog niet vastgesteld Ook het aantal deelnemers, dat ge dupeerd is. is nog niet bekend, bij gebrek aan een volledige admini stratie. REEDS VOOR DL OORLOG is cr van zowel Nederlandse als Bel gische zijde op aangedrongen, de sehcepvaartbelemmering bij Ter- naaien op te heffen. De nauwe sluis is onbruikbaar voor binnen schepen. groter dan 500 ton. Alle voor-oorlogse plannen liepen echter stuk op de hevige concur rentiestrijd tussen beide landen. Na de oorlog heeft men 't onder werp ..stop van Ternaaien" weer op tafel gebracht, en, dank zij de Benelux, is men zo ver gekomen, dat de nieuwe plannen ter bevor dering van het scheepvaartver keer lussen het Albertkanaal in België en het Juliauakanaal in Nederland ernstig zullen worden bestudeerd. Deze foto toont u de nauwe sluis van Ternaaien. Beroemde mannen bewaken is-ook een werk! ROME Drie Italiaanse detecti- ven die voor de bewaking van de slaapwagon van Bevin. de Engelse minister van buitenlandse zaken, waren aangewezen, konden huive rend van de koude. eerst heden morgen hun uitkijkpost op het dak van het station te Rome verlaten, omdat zij de gehele nacht opgeslo ten hadden gezeten. Hun opdracht was zo geheim gehouden, dat nie mand van het stationspersoneel er van wist. In de vroege morgenuren werd de deur naar het dak zoals altijd door de portier van het sta tion gesloten. Toen de detectives afgelost zouden worden, konden hun collega's noch de sleutel noch de portier vinden terwijl de detec tives op het dak volgens hun op dracht geen opzien mochten baren en zich dus stil hielden. Michel Angelo's Pieta wordt verkocht ROME. Michel Angelo's laatste meesterwerk, bekend als dc Ronda- nini „Pieta" zal bij opbod worden verkocht Michel Angelo schiep deze „Pieta" toen hij bijna 90 jaar oud was. Het beeld, dat meer dan 250.000.000 lire waard Js zal-naar, de hoogste bieder gaan Het Italiaanse departe ment van Onderwijs heeft last ge geven. dat het beeld niet naar het buitenland mag worden verkocht, maar in Italië moet blijven. Bij de f?edane biedingen is er één van Amerikaanse rooms-katholie- ken. die het beeld aan Paus Pius XII ten geschenke willen geven. Tot 1946, het jaar dat de eigenaar stierf, stond het beeld op de binnen plaats van het. Rondaniqi paleis in bet hart van Rome Michel Angelo's eerste „Pieta" welke hij op 24-jarige maakte, staat in de St. Pieterskerk te Rome. Noch de lang nawerkende dode lijke straling van de radio-actieve resten, noch het gevaar van zoge naamde kettingreacties is hierbij in aanmerking genomen. (Ter vergelijking is op het kaar tje met een witte stip aangegeven de uitwerking die de eerste atoom bom, zoals die op Hirosjima werd geworpen, zou hebben gehad). Enkele waterstofbommen zouden voldoende zijn om geheel Neder land weg te vagen. De uitspraak van de Amerikaan se atoomgeleerde David Lillenthal, die de waterstofbom ,,'n middel tot volkerenmoordnoemde, schijnt derhalve geenszins overdreven. Openluchttheaters werken samen Onlangs ls te "s Gravcnhage een con tactvergadering gehouden van verte genwoordigers van zevenlien In Neder, land gevestigde openluchttheaters Een werkcomité ts ln het leven ge roepen. waarin zitting hebben de lel. ders van de openluchttheaters ln Apel doorn. Bergen (N. H.). Breda. Diever, Den Haag cn Soest. Voorzitter is de heer C. A. 't Hart. secretaris Rott Kunststichting cn secretaris de heer E. Burgmans, Den Haag De vertegen woordigers der 17 openluchttheaters hebben zich bereid verklaard tot de vorming van een belangengemeenschap waaruit binnenkort een vereniging zal voortkomen. Lunshof in hoger beroep zwaarder veroordeeld AMSTERDAM. Het gerechtshof heeft in hoger beroep de journalist H. A. Lunshof, conform de op 19 Januari uitgesproken eis. tot een geldboete van 300.— of 30 dagen hechtenis veroordeeld. De veroordeelde had indertijd ge weigerd inlichtingen te geven aan de rechter-commissaris over de bron die hem bepaalde door hem gepubli ceerde gegevens had verstrekt. Oost-Berlijn krijgt een nieuwe politiechef BERLIJN. Do Oost-Duitse autoriteiten hebben Donderdag in de plaats van kolonel Paul Mark graf tot hoofd van de politie in Oost-Berliin benoemd de 41-jarige Waldemar Schmidt. Deze is reeds lang lid van de communistische partii en heeft 10 jaar in nazi-ge vangenissen doorgebracht. Het laatste jaar is hii hoofd van de af deling personeel van het Oost-Ber- liinse gemeentebestuur geweest. Paul Markgraf werd destijds door de Russen bii Stalingrad krijgsgevangen gemaakt In 1945 keerde hii naar Duitsland terug om ten behoeve van de Russische bezetting de politie in Berlijn te organiseren. In September 1949 meldden West-Berliinse bladen, dat hu door de Russen was gear resteerd. Door het hoofdkwartier van de politie werd toen meege deeld. dat Markgraf voor lange tiid met verlof was. Bii de bekendmaking van de be noeming van Schmidt zei de Oost- Berlijnse burgemeester Ebert da Markgraf ..een verantwoordelijke functie" had gekregen. Iets nadc werd hierover niet meegedeeld. Tito waarschuwt Bulgarije BELGRADO De Zuid-Slavi sche regering heeft in een nota bii Bulgarije geprotesteerd tegen de infiltrering ..van benden terroris ten met subversieve oogmerken" op haar grondgebied. De nota noemt 't recente proces te Skoplje „ampel bewijs, dit de Bulgaarse regering tot directe actie is overge gaan om de opbouw van het socia lisme in Zuid-Slaviè te verhinde ren en delen van Zuid-Slavie af te scheiden om op deze manier de ou de Bulgaarse chauvinistische plan nen te verwezenlijken". In de nota wordt de Bulgaarse regering verzocht deze vijandige activiteit ..onmiddelliik" te staken en word! de aandacht van deze re gering gevestigd op „de ernstige gevolgen, die deze daden kunnen naslepen". Nederland strekt tot voorbeeld DEN HAAG. In Engeland wor den op het ogenblik 84 nieuwe elee trischc locomotieven gebouwd voor de lijn ManchesterSheffield. Het merkwaardige hierbij is. dat bij die bouw profijt wordt getrokken van de ervaringen, die in Neder land na do bevrijding werden opgedaén met een proefmodel, dat in ons land als nr 6000 in ge bruik is geweest. In Engeland be stond voor die proefneming niet dc vereiste gelegenheid cn daarom ge schiedde deze in Nederland. Het was tevens de eerste electri- sche locomotief, die in Nederland werd gebruikt. Voor ons land was hieraan het voordeel verbonden dat men ervaring kon opdoen bij hot ge bruik van dit type locomotieven en voor Engeland, dat men kon profite ren van de Nederlandse bevindin gen. Deze bevindingen hebben tot ge volg gehad, dat de ingenieur die het proefmodel bouwde, in het oor spronkelijke modcj wijzigingen cn verbeteringen heeft kunnen aan brengen Kampioenschap te St. Etienne in klein en kaal raadhuis Amerika bouwt een reuzenvliegtuig WASHINGTON. Voor de Amerikaanse luchtmacht wordt momenteel een nieuw reusachtig transportvliegtuig gebouwd, dat het grootste transportvliegtuig zal zijn. waarover de Amerikaanse strijdkrachten beschikken. Het is de C-12 Globe Master, een vliegtuig, dat ongeladen ongeveer 78.750 kilo weegt en bijna 2'j maal zo zwaar is als het type C-54 Sk"master. dat in de oorlog en voor r'? luchtbrug naar Berlijn werd gebruikt. Het vliegtuig, dat door de Douglas Aircraft Cy in de staat Californië wordt gebouwd, is voorzien van 4 Pratt and Whitney motoren van elk 3500 p k. De spanwijdte der draagvlakken is 53 meter, de lengte 38 meter en de hoogte 14 meter. Toch een 319 van Van de Pol! ST. ETIENNE De eerste maal dat in de geschiedenis van dc biljartsport een kampioenschap om de Europese titel 47/2 in een raadhuis wordt gehouden, is geen erg gelukkig debuut geweest, want het zaaltje dat Gothisch heet te zijn. is klein en kaal. het materiaal twee verschillende tafels, „for- match" ballen in plaats van de levendige ^voren. die wij kennen, de slechte, ongelijkmatige verwar ming van de biljarts, dat is alles verre van ideaal, en maakte de anders toch al zo lastige eerste partijen nog een stuk moeilijker. Vooral de Nederlandse spelers, die op onze kampioenschappen "alles zo geheel anders gewend zijn, ondervonden hiervan veel last. Ook Van de Pol bereikte aan vankelijk geen toppunten. Sweering kwam geen moment los. Dufetelle en Chassercau maak ten cr trouwens ook niet veel van. Vooral niet als men bedenkt, dat zij gewend zijn met dit materiaal te spelen. Hoe sterk De Ruyter wol speel de op deze eerste dag demonstreer de hii in de eerste avondpartij, waarin hij tegen een nog steeds onwennige Sweering vrijuit kon spelen. Doch tevens was dit een handicap, want nergens vond hd de zo nodige inspiratie. Maar ln de twaalfde beurt reeg zich een serie aaneen langs dc korte cn langs de lange kaderljjn tot hij op 166 een lange twccbnndstoot miste Even nam hij adem. om in de 17e beurt fijn en foutloos met 151 de partij uit te maken. Later gaf ook Van de Pol zijn visitekaartje af met zijn candida- tuur voor de Europese titel. Hij deed dit met een serie, die de ge hele partij tegen Vervest beheers te. een serie van 319, die dc grens van het Europese record (336) raakte! Nog drie beurten had hij voor de resterende 22 nodig. Een zware reactie, waarvan jonge Vervest profiteerde door zijn gemiddelde op te heden. Dc uitslagen van de eerste partUen lulden Sweering (Ncd.) 96 16 25 5.00 Van de Pol (Ned.) 400 16 98 25.00 Dufetelle (Fr) 242 27 43 8.94 Chnssern (Fr.) 400 27 93 14.81 Vervest (Belg 219 17 79 12 8 Van Hassel (Belg.) 400 17 118 23 52 Dc Ruyter (Ncd.) 400 18 96 22.22 Galmiche (Fr.) 233 18 46 1294 Sweering 87 17 30 5.11 De Ruyter 400 17 166 23.52 Chassercau 400 15 111 26.68 Galmiche 89 15 24 5.93 Van Hassel 400 14 224 28.57 Dufetelle 100 14 37 7.14 Vervest 266 9 78 29.56 v. d. Pol 400 9 319 44.44 Mitri slaat Barthelemy TRIEST De Europees kam pioen middengewicht, de Italiaan Tilberio Mitri, won in een gevecht over tien ronden te Triest de pun ten van de Fransman Serge Bar thelemy. Nationaal concours bippique in Juni EDE De Vereniging tot Bevor dering der Paardenfokkerij in Gel derland hield gistermiddag in „Cen traal" te Bcnnekom haar algemene vergadering onder presidium van de heer J baron van Brakell van Wa- denoyen en Doorwerth. De aftredende bestuursleden, de heren D. C T Modderman. A. van Schothorst on M. Heijbroek, werden herkozen Bij de besprekingen van de plannen voor 1950 deelde baron van Brakell mede, dat het concours hippique gehouden wordt op Woens dag 7 Juni op Hoekelum Dc samen gestelde wedstrijd (z g military), welk tot dusver gehouden werd op de dag. voorafgaande aan de eigen lijke concoursdag blijft ditmaal ach terwege Het nummer jachtpaarden zal deze zomer vervangen worden door een concours elegantste rijpaard, verder zal het programma vermoedelijk nog enkele ondergeschikte wijzigingen ondergaan. Ook de landelijke ruiters zullen weer een ereplaats krijgen op het programma, maar van verschillende zijden o.a door de horen Jansen (Lochum) en Sanders (Oosterbeek) werd aangedrongen op bepalingen, die landelijke,, ruiters verbieden op andere dan inlandse paarden aan het Bennekonose concours deel te nemen Het bestuur zal dienaangaande over leg plegen met de Kon. Federatie van Landelijke Rijverenigingen De begroting van inkomsten en uitgaven voor het lopende jaar werd voorlopig vastgesteld op een bedrag van 10 610. Alg. Pnt Car. Brt H S. gcm. 1. Van de Pol 4 800 25 319 32.— 2. Van Hassel 4 800 31 224 25.81 3. De Ruyter 4 800 35 166 22 8». 4. Chassercau 4 800 42 111 19.05 5 Vervest 0 485 26 79 18.65 6. Galmiche 0 322 33 46 9.75 7. Dufetelle 0 312 41 43 8.34 8. Sweering 0 183 33 30 5.54 Een klein en een groot slagschip glijdt over de grens 111 (Van onze sportredacteur) DEN HAAG. Een kleine auto komt aansnorren bü de Belgische douanepost in Wust-Wezel. Niets bijzonders, dit gebeurt elk uur van dc dag (en de nacht) maar op deze Panhard prijkt een bijzonder num merbord: „Rallye Monte Carlo" en achterin de wagen liggen achteloos enige glimmende be>.crs. Dit duidt erop wat voor een succesrijke tocht het Franse wagentje en zijn Haag se berijders v. d. Heijden en Lan- gestraten achter de rug hebben. Op de deuren staat te lezen wat de bekers achterin voor betekenis hebben: lc prijs Coupe du Mont Sukarno tevreder thuis gekomen DJAKARTA „Ik zal maar cc zin zeggen: De samenwerking tus sen Indonesië en India. Pakistan ei Birma is schitterend", aldus ver klaarde president Sukarno bii ziii aankomst te Djakarta na een af wezigheid van elf dagen. Hii be antwoordde echter nog een drietal vragen van de ziide der journalis ten. De president verklaarde dat hij een goede reis achter de rug had en dat premier Nehroe „mis schien in de maand Mei" naar In donesië komt en tenminste een week zal blijven. Op het vliegveld, waar het gezelschap verwelkomd werd. werden de president en zijn echtgenote met roodwitte guirlan des omhangen. Talrijke toeschou wers wachtten de president en ziin echtgenote buiten het restaurant van het vliegveld Kemajoran op. Langs de gehele weg van Kemajo ran naar het paleis die ongeveer drie km lang is. stonden bewa kingstroepen opgesteld, terwijl overal juichende mensen op de been waren. AMSTERDAM. Toen Paul Kruger in 1864 commandant - generaal van de Zuid-Afrikaan se republiek werd. kreeg hij een Nederlandse Statenbijbel uit 1686 ten geschenke. In 1902 werd deze Bijbel door enige manschappen van dc „First Sherwood Fo resters" gevonden bij Rustenburg (Transvaal) tijdens een actie tegen de Kaffers. Hij kwam terecht in de biblio theek van Lord Harms- worth in Londen Toen Lord Harmsworth in 1936 stierf begon men met de liquidatie van de bibliotheek en door een bijzonder toeval slaagde de Amsterdam se antiquair B M. Israël er in, de Bijbel te ko pen. Het boek is nog in goede staat cn op de schutbladen voor en achter vindt men tal rijke notities van Paul Kruger. De heer Israël exposeert de Bijbel in zijn boekhandel in de hoofdstad tezamen met een aantal andere boe ken over het leven van Paul Kruger. Agcl, voor wagens van minder dan 750 cc, le prijs voor comfort Coupe Cibiê. „Dat hebben ze er in Parijs op- gekalkt", zegt de heer v. d. Heijden, terwijl we met enige verbazing toezien hoe hij met zijn omvang uit het nederige autootje stapt. Tegelijkertijd worden hem cn zijn metgezel kransen om de hals gehangen, fototoestellen worden gericht en dan vertelt de equipe- leider over de merkwaardige tocht. „Het is een geluk voor ons ge weest dat het zo'n slecht weer was. En de grote wagens hebben eerst wat op ons neergezien. Toen het echter voorbij Reims begon te sneeuwen begonnen we de ene wa gen na de andere in te halen en dat alles zonder sneeuwkettingen. Toen we eenmaal in Digne waren, kwamen we tot de ontdekking dat we ongeveer 90 wagens achter ons hadden gelaten. We waren hier nog 7 minuten te vroeg, maar tot Grasse werd het nog erger. We hadden nu zo'n beetje dc keus: strafpun- ten oplonen of een der ziekenhui zen in Monte Carlo te riskeren. We overlegden dat het laatste te duur was, maar we wonnen toch, want we bleken nog 40 punten voor sprong te hebben op de tweede -ankomende". Juist toen de heer v. d. Heijden I was uitgesproken schoot een grote I wagen over de grens met een com- I fortabele kampeerwagen er achter gehaakt. „In de Ossenkop" stond erop te lezen, maar dit was beslist zelfonderschatting. want uit de Humber stapte het bekende duo GatsonidesBarendregt, tweede prijswinnaars in de Rallye, een van de vijf équipes die zonder i strafpunten aan de finish kwamen. Weer kransen, felicitaties, foto's en toen een fcestborrel „In de Ossen kop". De douane liet zich door de festiviteiten niet van de wijs Uren- gen, controleerde triptieken, passen, geld. „Maus". zoals Gatsonides in de wandeling heet en zijn kameraad Klaas wisten echter ook deze laat ste hindernis zonder strafpunten te nemen en toen ging het in triomf met kransen voor op de motorkap Nederland binnen. In volle vaart naar Den Haag, waar in Boschlust aan het Bezuidenhout de huldiging nog eens ..dunnetjes" werd over gedaan. Gatsonides vertelde eveneens van de gevaarlijke tocht, welke dank zij het slagschip (waarmee de Humber werd bedoeld) tot een goed eind was gebracht. DE 17-JARIGE JACQUELINE BAUMANN lift Nieuw Zuid Wa les. is dc jongste van de negen dames-athleten, die zullen uitko men op de wedstrijden te Auck land, Nieuw Zeeland, Zaterdag a.s. Jacqueline, die Australisch recordhoudster hoogspringen is, tijdens de training. Tsjechische kunstrijdster wint gouden medaille DAVOS De wereldkampioene kunstrijdèn Aja Vrzanova, die zich te Davos onder leiding van haar trainer A. Gerschwiler op dc aan staande Europese en wereld-kam pioenschappen voorbereidt, heeft met groot succes het met een gou den medaille begiftigden le klasse examen van de ISU afgelegd. Zij verwierf 179.8 punten op een mo gelijk totaal van 198, het hoogste aantal ooit bij dit zwaarste van alle ijsexamens bereikt. Het Tsjechische meisje reed dc elf moeilijke figuren met verbluffende zekerheid en in prachtige stijl, zodat het van de aanvang af duidelijk was dat zij tot een zeer hoog totaal zou komen. Een van de drie examinatoren was de Engelsman H. J. Clarke, presi dent van de ISU. Nederland-Israël tafeltennis UTRECHT. - De intcrlandwcd- strijd tafeltennis Nederland—Israël zal niet op Donderdag 9 Februari, doch Zondag 12 Februari in het Minervapaviljoen te Amsterdam worden gespeeld. BOEDAPEST. Donderdag wer den de eerste partijen gespeeld voor het wereldkampioenschap heren enkelspel (tafeltennis). Uitslagen: Flisberg (Zweden) cl. Banyak (Hong.) 21-8 21—23 21-11 217. Mai van Hoa (Vietman) sl.. Ccderholm (Zweden) 1121 21—16 2111 2115. Frederiksson «Zwe den) sl. Russak (Oostenrijk) 2116 21—15 17—21 21—8. FAMECHON SLAAT PUGH LIVERPOOL De Europese ve- dergewichtkampioen, de Fransman Ray Famechon won te Liverpool op punten van de Engelsman Bernard Pugh. Oud-Stoottroepers zien de affaire-Westerling als iets „interns" DEN BOSCH. De stichting Bond van Oud-Stoottroepers' heeft aan H M. de Koningin, aan dc mi- nister-president en aan de leger commandant in Djakarta het vol gende telegram gezonden: „De Stichting Bond van Oud- Stoottroepers. berichten vernomen hebbende omtrent de mogelijke jn- zet van Nederlandse troepen in In donesië voor het oplossen van in terne aangelegenheden der RIS, spreekt haar bezorgdheid hierover uit en verzoekt dringend om maat regelen te nemen, opdat voorkomen worde, dat opnieuw Nederlands bloed vergoten wordt."

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5